BINNENLAND. op de begrooting van oorlog, waarvan rnim 4 millioen als gevolg van het later oproe pen der lichting van 1891, en 3 ruillioen door het ver?roegde naar huis zenden van 15000 man. Verder zal een half millioen geschrapt worden van het fonds voor ge heime uitgaven, dat door Crispi tweemaal verhoogd was, en zullen de Ministers, ieder voor zjjn bizonder departement, den admi- niatratieven dienst vereenvoudigen en daar door eenige honderdduizend lire bezuinigen. Op een feestmaal te Madrid, onder voorzitterschap van Salmeron, heeft deze eene rede gehouden ten gunste der heden- daagscherepubliek. Hij gaf als zgne meening te kennen, dat onder de werking van het algemeen stemrecht de repnbliek tot stand zal komen, niet door eene revolutie maar door eene evolutie. Naar het heet, zou de politie te So fia een complot hebben ontdekt tegen Prins Ferdinand en verscheidene Ministers. Een Serviër, een Bulgaar en een Macedoniër zgn in hechtenis genomen. Uit Alexandrië wordt bericht, dat Dr. Koch aldaar is aangekomen en eerlang zjjn tocht naar Opper-Egypte zal voort zetten. De Haagsehe correspondent van de Zutph. Ct. schrijft. GEMENGDE BERICHTEN. Uit deu vuilnisbak van de Nieuwe Rot- terdamsche Courant heeft de Italiaansche parti culiere correspondent van genoemd orgaan, weer een pestwalm doen opstijgen naar het Vaticaan te Bome. Na op eene manier dien correspondent eigen, maiding te hebben gemaakt van het opdragen van dejaarlijksche plechtige H. Mis voor de zielerust van Z. H. Pius IX in de Latijnsche kapel van het Vaticaan,in tegenwoordigheid van Z. H. Leo XIII, laat hij er op volgen: „Ten slotte ontving de doode Onfeilbare van den levenden Onfeilbare de absolutie.// Het is reeds 13 jaren geleden, dat Z. H. Paus Pius IX z. g., die in de harten van millioenen menschen in onuitsprekelijke liefde blijft voort leven, is gestorven maar die door de vervolgers der Kerk tot op den huidigen dag wordt verguisd. Tot die vervolgers behoort dan ook de man, die met zijn door haat doortrokken hersenen, zich bij her haling durft vergrijpen aan den overledene en aan den levenden Vader der Christenheid; wiens geschrijf over den H. Stoel, het Nederlandsche volk „op zeer weinige na// walgelijk wordt,en die nu nog steeds een vergaarbak voor zijn vuil kan vin den in de Nieuwe Rolterdamsche Courant. Of in genoemd orgaan al jaren lang gehamerd wordt op den St. Pieterspenning laat ons koud; men kan in Botterdam bij de Redactie der N. Rott. Cf., gerust zijn, dat het Katholieke Volk van den ganschen aardbodem zal blijven geven aan den hun dierbaren Paus Leo XIIIen na hem aan zijne opvolgers. Water verhandeld of gesproken word omtrent Frankrijk in het Vaticaan daarover zal de Ita liaansche correspondent van de Nieuwe Rotterd. Courant niet om advies gevraagd worden, veel minder bekommere hij zich, wat Mgr. Lavigerie er wel van zeggen zal. De Oprechte Haarlemsche Courant, die wij niet onder de Roomsch gezinde bladen kunnen rekenen, geeft, onder de rubriek Frankrijk, van Mgr. Freppel eene beschouwing. Te Rome vertoevende zou de Bisschop den Paus inlichten over Kardinaal La- vigerie's gesproken woord. Wij laten eene beoor deeling over de waarheid van een en ander buiten spel, maar nu de Oprechte Haart. Courant. Z. PI. Leo XIII prijst als een voorzichtig man en er aan toevoegt: De vraag is niet of de Paus zich door den Bisschop, maar of deze door den Paus zich zal laten overtuigen, daar spreke de Ita liaansche correspondent van de Nieuwe Rotter- damsche Courant niet langer met minachting over de handelingen van den Paus van Rome. Hy verkondige liever naar waarheid hoe het zyn evenknie in het lasteren is wedervaren, toen hy tuimelde over zijn eigen werk. Hij tooneons in al zign naaktheid den snooden kerkvervolger Crispi, die neerplofte in de kuil, die hij voor anderen heeft gegraven. Dit monster van god verzaking te verheerlijken en den Paus bespottelijk te maken is helaas! gangbare munt geworden in het liberale Rotterdamsche orgaan. De particuliere correspondent van het Dagblad van Zuid-Holland en 's Qravenhage te Parijs, schrijft over den gevallen Italiaanschen premier het volgende: //Men zegt wel eens: een ongeluk komt nooit alleen; integendeel, er komen er dikwijls drie te gelijk. Wie daarvan weet mee te spreken, is de Heer Crispi. Gij kent zijn Val, maar zijn tegen spoed is nog veel grooter dan men vermoedt. Te Rome verloor hij nog maar zijne portefeuille maar te Constantinopel ziet hij zich gecompro mitteerd door de exploiten van zijn zwager, die Turkije tot zijne woonplaats heeft gekozen en die. maar loopen wij de zaak niet vooruit. Bereid u voor op eene roovergeschiedenis, niets meer en niets minder. Een paar weken geleden werd de chef van een groot bankiershuis te Constantino pel,Griek van geboorte, opgelicht door eene bende roovers, die hem naar een voor hen veilige plaats voerden en daar het volgende tot hem zeiden: Gij zijt onze gevangene en wij zullen u niet uit leveren dan tegen gereed geld. Schrjjf aan uw kassier om een bedrag van zooveel te storten op die en die plaats.// De kassier meende beter te dsen met de po litie te waarschuwen, en toen de Sultan van het geval hoorde, beval hij eene buitengewone mo bilisatie van de politiemacht. Deze wist het on derzoek zoo scherpzinnig te voeren, dat de ban dieten en hun gevangene werden ontdekt. De rooverhoofdinan bood geen weerstand; hij bekende zyn misdrijf en aarzelde ook niet zyn naam op te geven. „Ik ben", sprak hij, A l Co nzo Z, geboren te Palermo, en zwagor van Francesco Crispi, eersten Minister van Koning Humbert". De Ita liaansche ambassade bij de Verheven Porte ging op verkenning uit en bevond dat de bandiet waarheid had gesproken. Het spreekt van zelf, dat de Heer Crispi niet verantwoordelijk kan wor den gesteld voor de wandaden van den broeder zijner vrouw, maar dat het avontuur te Con stantinopel hem op 't oogenblik niet aangenaam stemt, valt licht te begrijpen. Derde ongeluk. Een Napolitaansch uitgever kondigt aan, dat hij weldra in 't licht zal geven de //Gedenkschriften van Madame Crispi, geboren Rosalie Montmassan/d Deze dame is in Italië bekend als Madame Crispi No. 2 zijnde de tegenwoordige Madame Crispi No. 3 Men weet hoe O'itstuimig de jeugd van den Italiaanschen Staatsman was. Na in 't huwelijk te zijn getre den met eene jonge sohoone van Palermo, trouw de hij op Malta gedurende zijne ballingschap, C. A. Rosalie Montmassan van geboorte eene Savojaardsche en die, als onverschrokken amazone deel uitmaakte van de expeditie der //Duizend//. Madame Crispi No. 2 vergezelde haar man overal en vestigde zich met hem te Rome, toen die stad de hoofdstad van het Koninkrijk Italië was geworden. Daar werd de oud,-Garibaldiaan Af gevaardigde en kort daarna President der Kamer. Rosalie deelde de populariteit van haar man, maar het zou niet lang meer duren. Plotseling men schreef September 1874 vernam men dat Crispi, preludeerende op het sluiten van de Tri ple -alliantie, zelf voor de derde maal den huwe lijksband had aangelegd. Voor een gewoon ster veling zou het reeds buitengewoon sterk zijn geweest om, evenals Crispi „bigame// zijnde, zich voor //monogame// uit te geven, hoeveel te meer om van dezen staat op te klimmen tot „trigame// Maar van Crispi heeft men meer //tours d'adresse// gezien. Hij sloeg er zich ook nu met zijne gewone behendigheid doorheen. II y vertelde namelijk, dat zijne eerste vrouw, die van Palermo, dood was; dat het huwelijk op Malta met de tweede nooit geldig was geweest en dat hij derhalve in alle eer en deugd opnieuw in den huwelijkschen staat kon treden. Deze ophelderingen bevielen maar half aan Koningin Margaretha, die geruimen tijd weigerde èn den Heer Crispi èn de dames Crispi te ontvangen. Met de jaren kwam er echter meer toenadering en de verstandhouding was in den laatsten tijd zelfs zoo goed, dat, naar men zieh missohien herinneren zal,op den ln Januari jongst leden Koning Humbert aan Mevrouw Lina Crispi als Nieuwjaarsgeschenk een prachtig tooisel van smaragden aanbood. Men verhaalt te Rome, dat de vernedering, den Heer Crispi aangedaan door de zaak van Constan tinopel en de uitgave der „mémoires" van zijne pseudo-echtvriendin, hem zoodanig in de war heb ben gebracht, dat hy alle aplomb en vermetelheid heeft verloren, waardoor de ex-Premier zich anders uit de moeilijkste verwikkelingen wist te redden. Ik zal u wel niet behoeven te zeggen dat de val van Crispi in Frankrijk met geestdrift wordt begroet.De Fransche pers ontziet hem niet En dan durft de Italiaansche correspondent van de Nieuwe Rotterdamsche Courant dezen echtbreker en roover van kloosters en kerken, waar hij kan verheerlijken, en den Paus van Rome bespotten en belasteren. Hoe zal deze man op springen van helsche vreugde, nu de Romeinsche quaestuur het laffe verbod heeft uitgevaardigd, dat de Unione Catolica Italiana zich niet in op tocht mag begeven naar het graf van Pius IX, om er een krans neder te leggen, 't Is afschu welijk. In een artikel over de algemeene beraadsla gingen, welk over de begrooting bebben plaats gehad, zegt De Gelderlander o. a.: „Wat de Heer Hartogh wil, hebben wij reeds met een enkel woord medegedeeld, en wat wil wel de achter hem gezeten Heer Kerkdijk, die langer spreekt, ook zonder luisteraars, dan Demosthenes aan het strand? Hy wenscht de winterarmoede te keerendat moet van gemeentewege geschieden. De gemeente moet ook 's winters laten bouwen en planten en graven zoowel als des zomers. Ons dunkt, dat daar over de meteorologen nog wel eens geraadpleegd mogen worden. Er dienen daarvoor nog andere wetten dan de wet-Buys Ballot te worden ge vonden. Orde wil hy brengen in den chaos van hulp- verschafflng. Dit weten wy wel, dat de armen in de eerste 40 jaar meer zullen hebben aan den chaos dan aan zyne opordebrenging. Verder loopt hy ror.d met een plan van kies rechthervorming, dat met een cursus in het schoon schrijven nauw in verband staat. Ik verklaar gaarne, aldus deze redacteur van het Sociaal Weekblad, dat mij eene kiesrechtre geling voor den geest staat, waarby ieder kiezer eigenhandig ten kiesbureele de namen der door hem gewenschte vertegenwoordigers zal hebben in te rullen. Er by voegen wil ikbovendien.dat het voor my eene opene quaestie is of het niet raadzaam moet worden geacht, aan hen, die op de kiezerslijst wenschen te worden gebracht, de verplichting op te leggen, om daartoe jaarlyks eene eigenhandige schriftelijke aanvrage te doen. Dan toeh zeker met de bevoegdheid, aan de gimeentebesturen te verleenen, om alle onleesbare of moeilyk te ontcyferen aanvragen als niet ge daan te beschouwen. Zoodat men art. 80 der Grondwet slechts behoeft te wijzigen in dien zin, dat voortaan gelezen worde in plaats van: „die door de kieswet te bepalen kenteekenen van ge schiktheid en maatschappelijken welstand bezit ten", de bepaling: „die eene mooie hand van schrijven hebben.// Schrijver dezes, over wiens hand de letterzetters vaak in verbolgen taal zich uitlaten, zou dan kiezer af worden, doch hy vindt desniettemin het plan-Kerdyk, als polico philosophische nieu wigheid, wel aardig. Zoo zou ook de Heer Heldt met zijn idee, om allen kiezer te maken, die behooren tot het zich bewegende volk (zij die zich soms naar het stad huis laten rijden, bleven dan uitgesloten), en de Heer Borgesius met zyne belastingen, die niet behoeven betaald te worden, heel wat opgang kunnen maken, altoos buiten de Kamer. Tegen midden Maart worden de stukken over de legerwet verwacht. Reeds sinds geruimen tijd is het door de rapporteurscommissie gemaakt ver slag in handen der Regeering gesteld, en ben ik goed ingelicht dan is de Regeering met haar ant woord reeds byna gereed, zoodat het eerstdaags bij de commissie kan inkomen. Dan begint echter het overleg tusschen de commissie en de betrok ken Ministers, en dat overleg moet eerst zyn afge- loopen voordat de resultaten der schriftelijke en mondelinge gedaehtenwisseling ter kennis van de Kamer worden gebracht. Voor Paschen zal dus waarschijnlijk de openbare behandeling der legerwet geen aanvang nemen. De geschubde bewoners van onze binnen wateren hebben het dezen winter onder de on verbiddelijke ijskorst hard te verantwoorden gehad; voor den vischstand in deze wateren zullen de gevolgen daarvan niet uitblijven, indien althans geene maatregelen worden getroffen tot eenige compensatie. In enkele provinciën geschiedde dit reeds. Gedeputeerden van Friesland o, a. hebben het vischrecht voor dit jaar heel wat beperkt. In andere provinciën circuleeren adressen om daarop by Ged. aan te dringen. Naar de Haagsehe Ct. verneemt, zal eene nieuwe ridderorde worden ingesteld, voor wer kelijke verdiensten. In verband met de expiratie van het Billiton- contract moet er by de Regeering sprake zyn, aan den lands-advocaat eene zending naar Indië op te dragen. De ijsopruiming vanwege 's Rijks Water staat is thans gestaakt; de marine-vaartuigen, die by het ysbreken behulpzaam waren, zijn naar hunne standplaatsen teruggekeerd. Tot lid van de Tweede Kamer der Staten- Generaal is in het district Zuidhorn (vacatnre- Cremers) gekozen de Heer G. Zylma, te Westpolder (lib.), met 1252 stemmen. De Heer G. Brummel- kamp Jr., (anti-rev.) had 891 stemmen. Eerlang zal door de Regeering eene sup pletoirs begrootiDg worden ingediend tot de stich ting van een nieuw gebouw voor het departement van binnenlandsehe zaken, op de plaats van het bestaande. De kosten zyn geraamd op f 320,000. De commissie van rapporteurs voor de loonwet heeft eergisteren eene conferentie gehad met den Minister van Justitie. Voor een i gen tijd werd een knecht van (en landbouwer ie Snlwerd, onder Franuker, door een grootan houd aaugevalieu en verschrikke lijk toegetakeld. Thans is de jongeling weer gene zende van zijne wonden, welke door een dokter genaaid moesten worden, maar kan nog steeds zijne werkzaamheden niet verrichten. Het ge/aarlijke dier wilde toen ook nog zyn meester te lijf, die hem echter met eene hooivork onschadelijk wist te maken. Iets later deu zoon des huizes evenmin niet ontzien de werd wijselijk hetdoodvocnis aan den ruwen de- lirquent voltrokken. Een wagen met goederen, behoo- rende by bet Grand Theatre a, la Cagliostro van Henri de Bruxelles en 19 Januari per Staatsspoor uit Dsn Haag naar Amsterdam verzouden, ia daar tot hedan nog niet aangekomen. De zoon van een overleden kamer- dienaar van Prins Jsrome Napoleon heeft te Pa-ijs eene vervolging tegen den Prins ingesteld tot scha devergoeding voor het verlies vair zija vader. Dit geschiedde onder de volgende omstandigheden.Den 29o Maart reisde de Prins met het stoomschip Qiavin van Vlaanderen van Ostende naar Dover, toen hst stoomschip werd aangevaren door de Prin ses Henriette. De Kamerdienaar van den Prins, die zelf op de Prinses Henriette oversprong, verloor by dit ongeval het leven, omdat hij, op last van den Prins, nog uaar de hut in het schip giug, om belangrijke documenten te reddeD. De zoon spreekt Prins Napoleon aan om fr. 10,000 scha- dt vergoeding. De gemaskerde vaste navondop- tocht te Wiirzburg kostte bet leven aan een persoon, die in het gedrang doodgedrukt werd, teiwy! vele audere kneuzingen bekwamen. De schade, welke de Universiteit te L»uveo lijdt tengevolge van het hooge water, wordt op 900,000 frke. geschat. Alle localen, de laboratoria, de zalen voor de anatomie enz. zyn overstroomd geweest. De chemische en microsco pische praeparaten, de physische en chirurgische instrumenten enz. hebben zooveel geladen,dat meest alles morst vernieuwd worden. Naar de Ned. Sportmededeeltis door den Heer Mr. G. Vissering, na lang zoeken, tene schaats gevonden, welke vervaardigd wordt door den schaatsenfrabiikant G. S. Ruiter te Ak- krum. Deze schaats vereenigt in zich al de voordeelen der Friesche, Amtrikna^Ecbe, Noorsche en Goa- headschaats zonder de nadeelen ervan meegenomen te hebben. Het ij ter is aan den achterkant hoog en loopt uaar vorm sterk af. Het hout heeft den Fria- schrn vorm, doch gewijzigd; het gedeelte door de teenen en de hielen bedekt is van koper, de ver binding van deze aan het hout heeft plaats door schroeveQ. De platen worden naar den scheen ge sneden en gebogen. Het aanbindenheeft plaals door lisman, doch de inrichting van dit belangrijk on derdeel eener goede schaats is van dien aard dat de vrije beweging van bet voetgewricht er niet door betimmerd wordt. Bij al deze voorded-n is de schaats nog buitengewoon licht. De noodige gegevens aaogaande beschrijving en prijs zijn te bekomen by den ageutdrr Akkrumsehe fabriek, den Heer W. Stolp, G ooto Houtstraat alhier. Dat vele kleintjes een groote ma ken bewijst opnieuw de rekening van de Engel- sche Bank. Daar wordeD, evenals op alle audere privoat-bauken, onderdeeleu van esn penny niet betaald. In vsrloop van eoniga jaren is dit een voordeeltje voor de Baok geworden van 140,000 pond sterling. De notaris C. Warnsinck, 43 jaar, geboren te Grave, laatstelijk wonende ta Hoog woud, is sedert 3 Dsc-mber 1.1. vao daar vertrokken en houdt thans vermoedelijk verblijf in de Trans vaal. Tegen hem is bij beschikking van 3 Februari 1.1. een bevel van gevangenneming uitgevaardigd wegens verduistering vau geld, dat by als ambte naar ia zijne bediening onder zich had. De Offioier van Justitie te Alkmaar verzoekt overbrenging naar het huis van bewariog te Alkmaar. Naar men verneemt, bedraagt het aantal ontbrekende goederen op de Staats spoorwegen sedert 240ctooer tot 1 Januari jl. p.m. 2200 stuks. Een groote, levende meikever (molenaar) werd dezer dagen gevangen op een land onder O/erveeD aan de Houtvaart. Gewoonlijk zit ten de larven van dit insect om dezen tyd nog 2 meter diep in den grond. Eene bizondere soort van markt wordt gehouden aan de Prioseustraat te Rotterdam op die dagen, wanneer er uitdeeling vau soep plaats heift iu het zoogenaamde sosphuis aan de Nieuwe- markt. Aan verschillende personer, die men dankt, dat het noodig hebben, wordt door dezen of genen eene kaart verstrekt, waarop verschillende bons staan, goed vcor eena portie soep. Door velen wordt zoo'n kaart of bon dankbaar aanvaa'd en ten eigen nutte aangewend; doch velon, vooral vrouwen en kindereu die daarop worden afgezonden, drijven er handel in, en dit geschiedt aan de Prinsenstraat, even voordat de soepuit leeling zal plaa s hebben. Er zijn dan opkoopsters, die eene geheele kaart voor 50 a 60 cent ot enkele bons voor 5 a 6 cent opkoopeo en die weer van de hand doen voor 7, ja soms voor 10 cant per stuk. Meestentijds ie de aauvraug om bons, vooral door vrouwen die uit werken gsaD, talrijker dau het aanbod, zoodat dan de prijs wordt verhoogd. Door dezen handel zijn er een aantal vrouwen, die wekelijks een aardigen stuiver verdienen. Maar dat men hier met een schandelijk misbruik te doen heeft is zektr. Eene nieuwe oplichterij. Zekere Calayrac liet onlangs ia de stud Orleans afkondigen, dat hij op een bepaalden dag proeven zou doen zien van militaire luchtvaart. Bovendien verzekerde hij door het Miiiis'eriö van Oorlog te zijn gezonden. Op den bepaalden dag steeg hij op, maar van militaire manoeu-rtS was niets te bispeuren. Integeudeel, met deu man gingen de entreegel den en de onbetaalde rekeningen van zijne leveran ciers het luchtruim iu. Cslvayr.c werd echter bij zijn nederdalrn in hechtenis genomen en daarna tot drie maanden gevangenisstraf vtroordeeld. Onlangs werd onder Wittem eene bedelares met bevroren voeten op den weg gevon den. Zjj is nu, nadat men hare beide voeten had moeteu afzetten, overleden. In het gedeelte van Haarlemmer meer nabij de Nieuwe Meer schijnt het tegenwoor dig nitt voldoende veilig te ziju. üestr dagen werd Hldsar een meisje door tea man v«n haar gouden oorbellen beroofd: eeo ander persoon werd op den grond geworpen, eu alleeu door het geven van geld verder oogenro id gelaten; nog werd esn meisje, vermoedelijk door den zelfden persoon, vervolgd, doch by het naderen van menschen verder met rust gelaten. Van verschillende kanten wordt de weuich geuit, dat het politie-toezicht in de Haadeoimermecr spoedig en flink worde verbetrrd. Te Ameide heeft een driejarig zoontje van D. S, terwijl hij met boontjes speelde, het ongeluk gehad er een in te slikken. Het kwam in de luchtpijp, en niettegenstaande spoedig alle mogelijke pogingen werd aangewend, slaagde men er niet in het te verwijderen, zcodat het kind is bezweken. Een bij uitnemendheid nuttige uitvinding wordt uit Japan aan een zekeren Tanchi Suteroku toegeschreven, die een proces zon hebben uitgevonden om lucifers uit bamboe te makrn,waar voor hij reals patent heefi genomen. Men zegt, dat lucifers uit deze grondstof buitengewoon goedkoop en veel stuker ziju dan de gewoDe soorten, doch waar het proejs iu bestaat kunnen wij niet mede- deeUn. Iu de laatste jsren hebben de Japacsche lucifers een zeer goed n oaam verkregen iu bet bui tenland, vooral in China eu ludië. D e o u d-0 verste Baron Knobel s- doiff te Bsrljju beweet dat hij eene nieuwe genees wijs voor dronkaards heeft uitgevondenHij biedt aan, kosteloos dronkaards te behandelen. Er Zul vau R geeiingswege een onderzoek omtrent zjjn geneesmiddel worden ingesteld. Herman Zeituug, het Weener Schneiderlein, dat als vrachtgoed iu eeu k.st raar Parijs en vervolgens naar Lundeu ging, heeft in de Engelschs hoofJstad ook al geen voorspoed. Na allerlei vergetfsche pogiugeu om werk te vinden bood hij, zooals wij reeds vroeger hebuen mede gedeeld, eiudelyk een dierentemmer in het Aqua rium aan, bij diens wolven in hot hok ta gaan in eau soort van harnas, met vleesch omkleed, ten einde den toeschouwers de illusie te geven, dat de wilde disreu een mensch verscheurden. Hij voerde dat plaa uit, maar de vertooning dreigde, in weer wil van het harnas al le natuurlijk te worden,zoodat de ditrentemmer tusschenbeiie mosst komen om hem to redden. Wat zorgvuldige verpleging en voeding waard is, ook bij kippen, bleek dezen winter bij een inwoner vau Kooten (Friesland).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1891 | | pagina 2