B1 N M E N L A K erwijl alsdan geen werkman er van wordt tegengehouden met het oog op verlies van een dag loon of ongenoegen met den werk gever. De vergadering was echter van oor deel, dat socialisten geene autoriteiten moes ten gaan aankweeken, gelijk hunne partij- genooten, die thans in den Rijksdag zitten, Bchenen te willen worden. Er werd dus be sloten, den len Mei niet te werken. Staten -Ge ner aal. GEMENGDE BERICHTEN! zioh belesdigend had uitgelatsn over Keizer Wil helm. Daarentegen hebben de socialisten te Al- tona besloten, den len Mei te arbeiden en de demonstratie op Zondag te honden, ter- wjjl 1/i gedeelte van het loon, hetwelk zij op 1 Mei verdienen, ten nutte der party zal besteed worden. In de bijeenkomst der centrale sec tie heeft de Belgische Minister Beernaert medegedeeld, hoe de Regeering denkt over de herziening der grondwet. Wat art. 47 der grondwet betreft, stelt de Regeeriug voor, een onderling accoord te zoeken tus- schen de linker- en de rechterzijde, over den weg om te bereiken het cijfer van 600,000 kiezers, hierbjj tot grondslag voor het kies recht stellende het bezit van een onroerend goed. De Regeering stelt voor het stelsel der proportioneele vertegenwoordigers der partyen bij de verkiezingen voor de Kamers, de provinciale en gemeentelijke raden. Ook stelt zij voor de betaling van een cijns te behouden voor het verkiesbaar zijn in den Senaat, behoudens de verkiesbaarheid van personen, die buitengemeene bekwaamheden bezitten. De Senaat zou voortaan gekozen worden door de provinciale raden, het zoo genaamd kiesstelsel in den tweeden graad. De Koning zon het recht van referendum hebben voor de geheele wet, als zy aange nomen zou zijn. Te Commentry, departement Allier, is een congres van mijnwerkers gehoudeD, waarin de volgende resolutiën zijn aange nomen; Vaststelling van een werkdag van acht uren; een rustdag in de week; oprich ting van een staatspensioenkas voor arbei ders; uitkeering van het volle loon bij ziek ten; verhooging der loonen met 30 pet.; algemeene manifestatie der werklieden op 1 Mei; vorming van een grooten nationalen bond tusschen de Fransche mijnwerkers. Het congres heeft voorts besloten ge machtigden te zenden naar het op 31 Maart te Parjjs te houden internationaal congres van arbeiders. Hun lastbrief zal zijn, eene algemeene werkstaking voor te stellen op 1 Mei. De Afgevaardigde Thivrier, die in zjjn verkiezingsmanifest den kiezers beloofd had in de Kamer niet anders dan in zijn werk- manskiel te zullen verschijnen, was een der voornaamste sprekers van het congres. In navolging van Boulaoger en de zynen voer by uit tegen het parlementarisme. De vergadering is gehouden op het stad huis te Commentry. De gemeenteraad had daartoe wel willend «de Raadzaal afgestaan. De luitenant Livragbi, wiens wan daden te Mas80wab, waarvan wij melding gemaakt hebben, een algemeenen kreet heb ben doen opgaan in Italië, is te Lugano, waarheen hij de wijk had genomen, door de politie van Tessin gevat. Zij vond hem verscholen in den kelder van een huis. Hij werd sedert eenige dagen nagegaau door de Italiaausehe politie, die ten slotte zjjn ver- blyf te Lugano te weten is gekomen. Zij heeft zich toen naar die plaats begeven, en Livraghi zal nu aan haar uitgeleverd en naar Rome gebracht worden. De nihilist Degajew, verdacht in 1883 den chef van de geheime politie, Kolonel Sudeikin, vermoord te hebbeD, is 14 dagen geleden bij een der ondergeschikte ambte naren van het bureau van den Gouverneur van Kostroma in hechtenis genomen, bjj wien hij onder een valschen naam verhljjf hield. Degajew wordt als een der gevaar- lyksle leden van de party der terroristen bsschouwd. Op zijn hoofd was een prjjs van 10,000 roebels gesteld. Nog andere perso nen, verdacht van medeplichtigheid aan de misdaad, waarvan Degajew beschuldigd is, zjjn in hechtenis genomeD. Hiertoe zou behoord hebben een leeraar aan het gym nasium te Kostroma, maar deze doodde zich op het oogenblik dat men de hand op hem wilde leggen. In het leesgezelschap ünitasn te Amsterdam heeft de Heer T. M. Keyser, kapitein bij den plaatselpen staf, in uniform gekleed, zpe mee ning uitgesproken over de aanhangige Legerwet. Tol vuur, een goed soldaat eigen, heeft hij het durven bestaan, eene lans te breken voor dat rampzalig militair-product, dat geheel ons land en niet het minst de Katholieken onderling in een strjjd heeft gewikkeld, die walging wekt. Hij, de anders zoo gemoedelpe man, heeft het Ont- werp-Legerwet en de indiening ervan meenen te moeten verdedigen als vakman en helaas ook van een Katholiek standpunt, waar hij de Ka tholieken durft zeggen, dat, zoo zij trouw aan Kerk en geloof zijn, en in godsdienstige aange legenheden het gezag van den Pausen de overige Kerkvaders erkennen en eerbiedigen, hun va derlandsliefde eischt, dat zij evenzeer op zuiver militair terrein het gezag moeten erkennen van militaire autoriteiten, zooals de Minister van Qorlog er zeker een isv Ellenlange verslagen In de couranten In richting en streven verschillend, doen ons zien hoe harts tochtelijk deze woordvoerder zich heeft te weer gesteld. Zijn p. m. 300 hoorderen, die in het groote Amsterdam waren samengekomen, hebben hem toegejuicht; zij hebben de iugediendeLegerwet hooren prijzen en verdedigen, vooral nu de Minister rekening heeft gehouden met den nood der schatkist en de zuinigheid heeft betracht. Want hij had, zegt Kapitein Keyseranders kun nen doen. Hij, de Minister Bergansius, wil de lasten voor het Nederlandsche volk niet druk kend maken. Hij had deu soldaat vrijwilliger f2,50 zakgeld daags, een fraaie gemeubileerde kamer, om 12 uur een biefstuk met aardappelen en V2 flesch, voor den maaltijd een paar bit tertjes of glazen port, als diner soep met twee vleezen en twee groenten, dessert en 1/2 flesch en 's avonds vrijen toegang tot de publieke verma kelijkheden kunnen aanbieden. Kom,Kapitein Keyser, zulken onzin den volke te verkondigen is uwer onwaardig en dat u het kazerne -leven met al zijne ondeugden, neem aan dat er deugden beoefend worden, als daar zijn: orde, tucht, gehoorzaamheid, vaderlandsliefde, moed, kameraadschap, en eerbied uit vrees voor de politiekamer, gaat verheerlijken, en daarbij durft wijzen op zedelijke vorming, dat gaat waarlijk tot bet belachelijke over; het is u toch bekend dat men daar met meer ernst de werken van Mul- tatuli leest en in beoefening brengt, dan den Ca techismus. Het is een treurig verschijnsel dat zij, die het Ontwerp-Legerwet bestrijden, volgens Kapitein Keyser er niets van weten. Hy, de Kapitein plaatselijk adjudant, hoe onverklaarbaar ook, weet het alleen en in zijne verontwaardiging ziet hij met minachting neer op hetgeen een vakman heeft durven verkondigen en wat een Mr. Huff man!, grijs geworden in den politieken strijd, heeft durven neerschrijven in zjjn Venloosch weekblad en slingert in overmoed bliksemflitsen naar de overzijde van den Moerdp, naar Kat wijk en naar de Leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, naar allen, die hun rug niet krommen om beladen te worden, met een ellen dige het volk uitzuigende en den belasting be- talenden verarmende soldaten-spelerij. Waar sprake is van de 21 millioen aan het Ministerie van Oorlog benoodigd beter te willen besteden dan tot heden, daar draaie men het Nederlandsche volk geen rad voor de oogen, en men zegge eerlijk en rondborstig zoo het een Nederlander betaamt, hoeveel millioenen meer Oorlog zal verslinden, zoo het Ontwerp de te betreuren eer zal te beurt vallen, om tot wet te worden verheven. Is kapitein Keyser, nist te markt geweest in Italië waar de bevolking door het militairisme is verarmd, of in Duitschland waar de Fransche milliarden niet vermogen te verza digen den muil en de vraatzucht van het mi litaire element. Wij hebben eerbied voor een flink soldaat, maar deze verstoute zich niet tot dwaasheden tegenover den vrijen burger, hij begrijpe, dat hij in dienst is van het vaderland en dat de vrije burger hem te onderhouden heeft door het bloedgeld, zoo noemen wij, in allen ernst de steeds hooger en hooger klimmende op te brengen belasting penningen. Te lang reeds heerscht in eigen boezem twee dracht over het cynisch doordrijven van enkelen, in zake het Ontwerp -Legerwet, dan dat het ge oorloofd zou zijn er nu Sprekers optreden die hunne bestrijders te lijf durven gaan met de lieflijke woorden van: nieuwbakken dillettant- legerorganisateur, schutterij bewierrookonde vak man, die in plaats van met den degen met een dolk ten strijde trekt, doctoren in hans worstenpakjes, wouderdokter van Helmond, ba cillenbestrijders, noodkreten uitstootende alarm blazers van periculum in morazelfverwekkers van periculum, brandstokers, zand in-de-oogen strooiers, charlatans, schrikaanjagende boerenbe driegers, karakterlooze spotters, oproerkraaiende proselietenmakers, vaderlandsloozen, misdadigers, landverraders en zooveel ineer scheldwoorden. Waarlijk kapitein Keyser hebt gij u als mi litair verdienstelijk willen maken door eene ver' dediging van het Ontwerp-Legerwet en door het houden van eene lofrede op de kazernes, die vol gens u kweekplaatsen zijn van maatschappelijke deugden, dan bewijzen ons de door u ge- wenschteen voorgesteldewijzigingen of inlasschin- gen in de Legerwet op volkomen onkunde, en gaan wij gaarne elders ter markt. De Tijd meent dat de Heer Keyser onridderlijk wapenen hanteert en dat het vocabulaire, waar over de Heer Keyser in zijne voordracht ten opzichte van zyne tegenstanders bleek te beschikken heel wat te denken geeft. Immers zoo het verkeer in de kazerne deu spreker van ünitas wapenen als door hem zjjn gebruikt aan de hand heeft gedaan, zon men zijne rede kunnen besehoawen juist als een krachtig pleidooi tegen de uitbreiding die door de Legerwet aan den kazerneplicht wordt gegeven. De Maasbode laat lgnotus spotten met Kapitein Keysers pleidooi voor het Ontwerp-legerwet. Mr. Haffmans zou, ingevolge bevelen van het Ministerie van Oorlog, in den vroegen morgen na Kapitein Keysers optreden, nauwelijks gekleed, bevend, langs besneeuwde wegen, aan handen en voeten geboeid, naar de gevangenis zijn gesleurd. Kapitein Van Vlijmen zou als landverrader aan het station te 's Gravenhage zjjn gepakt op het ooaenbltk, dat deze officier iu den sneltrein naar Berlijn wilde stappen. Dr. Vermeulen, redacteur van De Tijd, zou eveneens gevangen genomen zijn, hij zou zjjn blad in dienst gesteld hebben van de Fruisische Regeering. Op Generaal Van der Schrieck, Van Nunen e. a. wordt streng het oog gehouden, Generaal Reuther als niet meer tot de levenden behoorend, wordt met rust gelateD. Mr. Bahlmann is voort vluchtig. Over de landverraders, er schijnen er volgens lgnotus meer te zijn dan de genoemden, zal het hoog militair gerechtshof nog deze week zitting nemen. Kap. Keyser neemt het Openbaar Minis terie waar, en de landverraders wacht de straf van eene levenslange gevangenschap. Het Dagblad van Nederland zegt dat Kap. Keyser bij zjjn optreden het beste voor het leste heeft bewaard. Hij brak elke neiging tot oppo sitie, die nog bij de aanwezigen, na het gehoorde, mocht zijn overgebleven, door de mededeeling dat het initiatief tot het indienen dezer Legerwet eigenlijk van wijlen Z. M. Willem III was uit- gegaan, en de stervende Koning aan het tot stand komen van die wet zijn laatste verzuchting had gewijd. Hoe de Heer Keyser, zegt het blad verder, dit zoo precies weet, mag de vraag niet zjjn, hier past discretie, maar wel mogen wij onze verwondering uitspreken over het feit,dat de Heer Keyser nu eerst met die tijding tot ons, Ne derlanders, is gekomen. Iemand, in het bezit van zulk een geheim, had niet zoo lang mogen zwijgen. Het Bestuur van den Algemeenen Bond van R. K. Kiesvereenigingen in Nederland heeft aan de R. K. Kiesvereeniging te Delft, iu antwoord op het aan het Bestuur gerichte adres, de vol gende circulaire verzonden: //Het Bestuur van den Algemeenen Bond van R. K. Kiesvereenigingen in Nederland heeft ern stig de aan den Bond gerichte cireulaire over wogen. //Het is echter tot de slotsom gekomen, dat het in de gegeven omstandigheden een weinig vruchtbaar werk zou ziju, nu reeds een Bond van Bonden op te richten. //Het Bestuur betuigt u zijn dank voor uwe lofwaardige pogingen en zal kalmer tijden afwach ten, om daarop nader in te gaan.// (A. Brab.) De hoofdman van de sociaal-democraten zal geen deel nemen aan 't gastmaal, dat Hare Majesteit de Koningin-Regentes voor de leden der Tweede Kamer aanricht. Dit bericht werd niet alleen den volke aller- wege verkondigd, maar zelfs per telegraaf naar alle einden der aarde overgebracht. Welhaast zullen den leider der sociaal-demo craten weder kievitseieren worden aangeboden. 't Is te hopen, dat dit niet op een Zaterdag zal geschieden, en wel in 't belang van de Zon dagsrust der post- en telegraafbeambten. De sociaal-democratie heeft toch de reclame lief. Haar leider in hooge mate. Sinistre comédien\ Dagblv. Z. R. en 's Gr.) De Commissie van voorbereiding der Le gerwet had eergisteren weder eene bijeenkomst. Men deelt ons uit Arnhem mede, dat de Heer Mr. C. W. A. Baron Van llaersolte aldaar, voor de candidatuur der Tweede Kamer, bem door de zoogenaamde volkspartjj te Heerenveen opgedragen, heeft bedankt. (A.R.Ct.) Het bericht van het Handelsblad, dat de Minister van Oorlog op geen hoofdpunt van de legerwet heeft toegegeven, moet volgens Het Vaderland natuurlijk slaan op 's Ministers schrif telijk antwoord. Omtrent het overleg met de Commissie valt nog niets te zeggen; dat overleg moet nog plaats hebben. 's-GRAVENHAGE, 11 Maart. De permanente havencommissie uit de visscherjj commissie te Sche- veningen is voornemens eene vergadering van voorname ingezetenen bijeen te roepen, len einde eene vernieuwde, krachtige poging te beproeven om de quaestie van de haren te Scbeveningen spoedig tot oplossing te brengen. BEVERWIJK, 11 Maart. De gemeenteraad heeft besloten tot het aangaan van eene leening, groot f 32 000, strekkende ten 1ste tot aflossing der tijdeljjke leening ten bate der gasfabriek, groot f 8000; ten 2de tot dekking der uitgaven voor herstelling der gasfabriek, f 9000; ten 3de tot het aankoopen van 2 kaden, verbreeden en uitdiepen der haven en bestrating der losplaat?, f 11,000, en ten 4de tot vergrooting der openbare lagere school, f4000. In de eergisteren en gisteren gehouden zitting van de Tweede Kamer der S. G. werd het debat gevoerd over de Suikerwet, welke ten slotte met 52 tegen 37 stemmen werd aangenomen. De Heer Levyssohn heeft eene interpellatie aangekondigd over het passeeren van den zeeofficier Land, lid der Tweede Kamer, bij de bevordering van hoofdofficieren bij de Marine. Op de vraag van de Figaro, w i e d e verfoeilijkste persoon is van de revolutie,kwamen reeds tal van antwoorden. Philippe Egalité heeft tot hiertoe het meeste kans de man te zijn, dan volgen Marat en de cipier Simon. Nab ij Harderwijk is Maandagmid- dag op de Zuiderzee eene boot omgeslagen, waarin de personen C. Klnasen, W. Brunink en dieos zoon, allen wonende te Harderwijk, bezig waren met het nazien van bunne netten. Alle drie zijn in de diepte weggezonken. Tot dusver is het niet gelukt om de lijken terug te vinden. E-rgisieren-i.aeht is, tengevolge van den hevigen storm, op het Tieleche »ëer de gierponl gezonken. Een der passagiers, de Rijksveldwachter T., uit Wamel, is daarbij verdronken. De ongelukkige laat eene vrouw en acht kinderen na. Zija lijk is nog niet gevonden. Te Monster verwondde een meisje zich den vinger met den tand van eene verroeste vork. De arm zwol we!dra ia hevige mate op en bet meisje is koit daarna orerleden. Ook de inspuitingen met geiten- bloed.volgens de methode van Dr. Barnheim, schij nen niet zonder geraar te wezen. Figaro althans verzekert, dat in de laatste vijf dagen niet minder dan vier patiënten btzweken. Het blad noemt ze zoogoed ais met namen. De familie van een der overledenen voegt het blad er bij zal eene actie instsllsn tegen den geneesheer, die den pat'C/t heeft behandeld. Te Colmar is een ontvanger der octrooien, Kehl genaamd, een oud-gediende van het Duiteche leger, gevangen genomen, omdat hy 150,000,000 gulden bedraagt de waar- de der gemaakte klaederen, die elk jaar te Parijs worden ingevoerd. Een te Rotterdam wonend hande- laarootviog dezer dagen een schrijven uit Warschau, waarin hem werd aangeboden ease groote paitij stofgoud, tegen zeer aannemelijke voorwaarden, de persoon iu quaestie leverde niet minder dan hij eene hoeveelheid van 250 Russische ponden, berekend tegen 325 roebels het Russische poDd. Mau werd verzocht oamidde'.lijk Eaar Warschau te komen ten einde het contract te onderteekeuen. De aanbieder zou de onkosten vergoeden met een pond stofgoud. Tevens we>d in dis correspondentie nog vermeld, dat bedoelde aanbieder jaren lang had gehandeld met een Engelsehmao, doch aangezien deze dood was, zocht hij een anderen afnemer. Daar de Rus niet wilds voldoen aan de uit— noodigiog om :e Keuieu te komeu, ten einde verder te onderhandelen, we: den door den Rotterdamsclien koopman, vóór hy verdere betrekkingen aan knoopte, inlichtingen ingewonnen bij den Neder landsche consul te Riga, en nu bleek, dat de persoon, die zich genoemd had A. Goronoff, onder verschillende andere namen bekend stond; dat het in den laatsten tijd veelvuldig was voorgekomen, dat iemaud van dergelijken naam stofgoud by groote hoeveelheid leverde, hetwelk later bleek te bestaan uit een mengsel van stofgoud en koper. Da „Witte Sociëteit,, in Den Haag is nu echt eene witte gewordeD: zij heait ul. haar electriseh licht, dat met zijne booglampen da groote con7ersatiezaal des avonds in den mane schijn zet. Modern en royaal is 't, maar iets kouds is er niet in te miskennen. Het Engelsche pleizier jacht //Lan- cashira Witch,, van de familie Janes had tusschen Barbadoes en Trinidad hei geluk om zss schip breukelingen van de Carrioon, een stoomschip dat van Brazilië naar Liverpool op reis was, te rtddet). De 20 Januari verging de Carrioon en moest de bemanning zich iu twee sloepen redden. Een der sloepen, wier bemanning door de //Lan cashire Wilch# gered werd, zwierf twaalf dagen op zee. De bemanning had zich met wat beschuit te voeden eD overigens met vliegende visschen, die zij nachts door het licht van hunne lamp vinges. Eindelijk was al hun mondvoorraad op en gaven zij de hoop op gertd te worden, zoodat een hunner overboord sprong en verdronk. Toen zij door hit jacht van den Heer James gered werden, waren al de geredden meer dood dac levend van uitputting. Aan boord van de „Lan cashire Witch,, werden zij goed verzorgd. Van de andere boot is niets rernomen; waarschijnlijk is zij naar Venezuela gedreven en daar op de rotsen verpletterd, zoodat de andeie helft van hot volk der Carribon den dood in de golven heeft ge vonden. Generaal Booth van het Heilsleger is vrij ernstig ongesteld. Waarschijnlijk heeft hij onlangs kou gevat op zijne reis van Brussel naar Parijs. Onder hen, die door deu laatsten buitCDgiWoon strengen winter greote geldelijke rchade hebben geleden,behooren ook de bcomkwee- kers. Dez/r dsgen kregen wij inzsge van een brief van een vakman uit Boskoop, waario gemeld werd, da' sommige boomkweekers 10, 20 en meer duizend gulden benadeeld zijn g worde/aileen onderdo boomkwetkers te Boskoop wordt de schade begroot op niet minder dan 2y3 ton. Een duur kaartje. Een Londenaar die wdgerde aan een tramconducteur zqo kaartje te vertoooen, werd veroordeeld tot eene boste van 20 sh. en de kosteD, ten bedrage van 23 sh. Te Camignone, een plaatsje in Italië, is door de pulitie de hand gelegd op een gewezen militair, die achttien jaar geleden, wegens insubordinatie en daarop gevolgd herhaaldelijk verzet t/gec de politie, tot ongeveer zevtn-eu-twie- tig jaar gevangenisstraf werd veroordeeld, dooh al die jsren de politie wist te verschalken, daar hij, door het landvolk bemind en door de landeige naars om zijn uitstekend werk gezocht, steeds in tijds gt waarechuwd werdjen in zijne viuchtgeholpen. Waarschijnlijk rneenende, dat de straf verjaard was, verzuimde hij in den laatsten tijd de noodigo voor zorgen te nemen. Te Chemnitz is weder eene dieren- tem8ler iu de menagerie vanEhlb/ck het slachtoffer geworden vai haar gevaarlijk beroep. Zij werd, toen zij in het leeuwenhok was, door een leanw aangevallen en zoo ernstig gewond, dat zij aan de ge-eigen overleed. Te Constantinopel zit men nog diep in de sneeuw. Het heeft er van 1 Msart af drie dagen achtereen gesneeuwd. Huizen en daken werden met eene dikke lasg van het winterdors bedekt, waar geeB opruimen aan wes men is in de Turksche hoofdstad daar niet op ingericht en het spoorwegverkeer ondervond veel vertraging. Dr. Guttmann verklaarde op de vergadering der balneologische vereeniging te Berlijn, dat van de 283 longlijders, in de laatste 3 maande n in het Moabiter-hospitaal opgenomen, door de Koch'scbe behandeling thsna 152, dat is 54 pet., herstellende waren. De eene of andere verfrissching tydens eene large spoorwegreis kan aangenaam zijn, mits niet zoo duur betaald als door kooiman G., uit Tiflis, wien zij op de lijn Eydtku nen- W ilna, op zijne: terugreis vau Be/lija, een sommetje van 4000 roebels, benevens een goudeD horloge fflet ketting kostte, - G. was naar Berlijn ge«

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1891 | | pagina 2