BliVIVEMLAbiK Staten-Generaal. GEMENGDE BERICHTEN. De opening van het Oostzeekanaal zal ik wel niet meer beleven.» Geve God, dat deze woorden niet bewaarheid worden, doch dat een spoedig herstel de harten verblijde van de talloozen, die den wakkeren, edelen ver dediger van recht en billijkheid in zoo hooge mate vereeren. De Reicksanzeiger bevat de volgende mededeeling De Heer Von Gossler is op zjjn verzoek uit zijne betrekking ontslagen, met behoud van titel en rang van Staatsminister, ter- wjjl hem tevens is geschonken de ster en het Grootcommandearskruis der huisorde van Hoheuzollern. De Heer Zedlitzs-Trützschler is benoemd tot Minister van Eeredienst en Onderwijs. De Prins-Regent van Beieren ontving jl. Woensdag de gelukwenscheu van het Ministerie op zijn 70n verjaardag en ant woordde op het adres met een schrijven, waarin hij met erkentelijkheid wijst op de welvaart in den lande, op de vriendschaps betrekkingen met het buitenland, op de ver sterking van den binuenlandschen vrede, op gelijkheid van alle godsdienstige belijdenis sen, op de ontwikkeling van kunst en we tenschap, nij verheid en verkeer, vau de geldmiddelen en 's lands verdediging, en zijne tevredenheid uitspreekt over eene Regeeriug die zulke resultaten wist te bereiken. Om eene hoofdstraat te leggen in plaats van twee zgstraten, op den »Conrs Belzunce,» te Marseille, beeft de mairie be sloten het standbeeld van Mgr. Belzunce, deu Bisschop, die zich, tjjdens de pestziekte ia deze stad heerschte, opofferde, te verplaat sen. Dit plan heeft de algemeeoe veront waardiging gewekt van de oude Marseilla- aen, Christenen en kunstenaars en schenkt alleen voldoening aan de godloochenende radicalen, aan wie men tegenwoordig alles toestaat. Da Times meldt uit Lissabon dat de onderhandelingen tasschen Balgië en Portu gal over de quaestie van Muato Zamvo zon der resultaat zijn gebleven. De technische gedelegeerde van België keert naar Brussel terug. Waarschijnlijk zal nu de beslissing van Z. H. den Paus worden ingeroepen. De Italiaansche Minister Nicotera heeft de geheime fondsen met 525,000 lire verminderd, zondor dat de openbare veilig heid, naar zijne verzekering, er onder zal ljjden. Dit is begrijpelijk, als men bedenkt dat de leden van het vorig Ministerie al heel wonderlijk met de gelden omsprongen,» schrijft de Romeiusche correspondent van Le Temps. Men heeft ontdekt en overigens in de dagbladen openbaar gemaakt, dat een der Ministers 2600 lire per maand aan rijtuigen uitgaf, een ander had de gewoonte al zijne diners op rekening van den Staat te bren gen. Maar het volgende is nog sterker. Een dagblad van Opper-Italië heeft verhaald dat een Minister, bp het aanvaarden tan zijn departement, van zijn voorgauger der tig lire ontving, die overgebleven waren van de 200.000 lire, aan dit departement toegewezen voor buitengewone uitgaven en die dienen moesten tot het einde van Juni. Aan een enkel Ministerie werd meer dan 1000 lire in minder dan twee maarden aan cognac uitgegeten. Wie verwijt deze uitgaven aan de leden van het gevallen Kabinet? Do Heer Bonfa- dini, een der geëerdste leden der Kamer. Men kan dus de voorstelling der feiten niet overdreven achten. Naar gemeld wordt, heeft Prins Na poleon zich door Koniug Umberto laten verbidden om zich met zijn zoou Victor te Verzoenen. Met het oog op het in de aangrenzende landen uitgebroken mond- en klauwzeer, heeft de Zwitsersche Bondsraad strenge maatregelen op den invoer van levend vee genomen. Berichten uit Chili maken melding van een wanhopigen strijd, waarin de troe pen van het Congres de overwinning zou den behaald hebben. Uruguay zou zijne bemiddeling hebben aangeboden. Door het Bestuur van Recht en Orde daartoe uitgenoodigd hield Kapitein B. R. F. Van Vlijmen, lid van de Tweede Kamer der S. G., eergisteren avond in de groote gehoorzaal van het gebouw v. d. werkenden stand te Amsterdam de aange kondigde lezing over de Legerwet. Meer dan drie honderd personen,waaronder hetkamerlid de Heer Van Nunen waren opgekomen om nu een tegen- stander der genoemde wet te hooren spreken. Zij die Dinsdag-avond ook in de gehoorzaal aanwezig waren zullen dus in de gelegenheid zijn geweest eene vergelijking te maken, welke zeker niet ten gunste van den vorigen Spreker is uitgevallen. Zon der hatelijke persoonlijkheden ontwikkelde Ka pitein Van Vlijmen zijne denkbeelden. Duidelijk was zijne rede en klemmend zijne argumentatie. De geachte Spreker beantwoordde de vraag of de Legerwet in 's lands belang was en kwam tot de conclusie dat het legerontwerp onrechtvaardig is, in strijd met den geest der Grondwet en dat er het zelfvertrouwen van het volk in zijne weerbaar heid door zal verzwakt worden. Voorts ontzenuwde Spreker de argumenten waarop de voorstanders der Legerwet de noodzakelijkheid van een zoo hoog contingent, van zoo langen diensttijd en van den persoonlijken dienstplicht doen steunen. Ten opzichte van het verhoogen van het zedelijke peil van het kazerneleven wees hij op de tastbare con tradictie, waaraan Prof. Buys en zoo vele anderen zich schuldig maken, door te beweren boe nuttig het kazerneleven kan werken voor studenten, die door de Professoren niet kunnen geregeerd worden en van zonen, die met huiselijke tucht niets op hebben. Immers door elementen ir. het leger te brengen, die zelve tuchteloos zijn, zal men waarlijk het moreel gehalte der miliciens niet verhoogen. Vervolgens gaf Kapitein Van Vlijmen zijne ideeën ten beste op welke wijze bij de leger- organisatie zou willen doen geschieden ter berei king van bet doel: de beveiliging en verdediging van ons vaderland en de handhaving van onze neutraliteit met zoo groot mogelijke individueele vrijheid en zoo groot mogelijke weerbaarheid. Om dit doel te bereiken gaf Spreker de voor keur aan bet Engelsche stelsel: zooveel mogelijk vrijwilligers, beroepssoldaten, bet leger aangevuld door de conscriptie met eene geldelijke vergoeding waarvan de kosten zouden gedragen worden door eene krijgsbelasting. Spreker heeft bedenkingen tegen de landweer zooals de Legerwet die wil. Iiij voorziet geene practisebe resultaten ervanzag liever het bestaande stelsel der schutterij behouden en ver klaarde in breede trekken boe hij eene deugdelijke schutterij geregeld wenschte. Door meerdere oefe ning en door be vorming van een beter kader, vertrouwt Kapitein Van Vlijmen dat de schutterij meer militaire waarde zal hebben dan de landweer van de Legerwet. De Regeering, zoo eindigde de geachte Spreker, heeft overigens besef van de zwakheid barer landweer, door hare hoop te stellen op den meer en meer zich toonenden lust tot vrij willige oefe ning. Die lust is echter juist een krachtig argument voor het behoud en de reorganisatie der schutterij. De kosten schat Spreker op ongeveer 5 millioen, ten deele gedekt door krijgsbelasting; groote kosten voorzeker, maar wie zou niet gaarne een offer brengen in het bewustzijn, dat de grootst m gelijke individueele vrijheid en tevens de grootst mogelijke weerbaarheid zijn verzekerd. De Voorzitter, de Heer Mr. Farensbach, bracht Spreker kartelijken dank voor de ontwikkeling van diens denkbeelden omtrent de question bruiante en sloot zijne dankbetuiging met de woorden: Men verwijt gebrek aan vaderlandsliefde aan degenen, die tegen persoonlijken dienstplicht zijn, maar men overtuige ons eerst, wat nog niet geschiedde, dat persoonlijke dienstplicht een gebiedende eiscb is in het belang van het land en geen Katholiek zal aarzelen dit offer op het altaar des vaderlands te brengen. In de Nederlandse he Bakkers - Courant van 10 Maart, aldus schrijft X ia de Aieuwe Schied. Ct., las ik ouderstaand bericht, dat voor onze stad en onzen handel niet van belang ontbloot is: vAls het voorstel, dat thans bij de Kamers //in Frankrijk aanhangig is, tot wet wordt ver gheven, krijgen wij hier spoedig Fransche gist //voor 10 cents goedkooper dan de Hollandsche „gistfabrikanten ze zullen verkoopen. Wat leiden «toch al die beschermende rechten (ot valsche //verhoudingen, niet waar,heeren protectionisten?// En ik verzucht: Hoe lang nog, o Nederland! zult gjj uwe in dustrie, uw werk en uw brood opofferen aan uw troetelkind freetrade, terwijl de groote en mach tige naburen u bijna dooddrukken door pro tectie? Het geluk vau het vrij handelsstelsel bljjfteen zoete droom zoolang de toepassing niet inter nationaal is. Wanneer de kwjjuiug voor den handel de ge vreesde gevolgen heefr, zullen heeren bakkers er nog toekomen om hun brood gratis te moeten leveren of wel hunne bakkerijen te sluiten. Do rapublikeinscho Begeering in Frank rijk. Overal, waar de liberalen en de republi keinen aan het roer zijn, geven zij hoog op van hunne zorg voor het onderwjjs. Bat dit by velen slechts een middel is, om het domme publiek zand in de oogen te strooien en de volksgunst te winnen, blijkt vaak maar al te duidelijk. Nergens werd met de lens volksonderwijs meer geschermd dan in Frankrijk. Da Staat moest dit overal in handen hebben. Zoo hij zelf het heele onderwijs niet in handeti had, liep de boel mis. Weg dus met de scholen, door Broeders of Zus ters bestierd. En dezelfde Regeeriug die zich zoo bezen gd toont voor het onderwijs der jeugd in Frankryk, verwaarloost het in zijne koloniën op zulk eene ergerlijke wjjze, volgens de republikeinsche afge vaardigden Hide en Paulliat, dat van de 600,000 kinderen niet meer dan 10,000 onderricht ont vangen. (F. W.) De tegenwoordige vrede. Als men het verloop der dingen in Europa aanziet, en vooral de houding tnsschen Frankrijk en Fruisen, dan heeft het veel van een jongensstrijd, die een ge vecht hebben opgegeven, omdat ze elkaar vree zen. Zij zyo quasi vrieudeu, omdat ze bang voor elkaar zijn. Intusschen gaan ze steeds voort met stokken, steenen en allerlei materiaal bjjeen te verzamelen, om op een gunstig oogenblik den tegenstander aan te vallen. Ook de vrienden van beiden wapenen zich in 't geheim, en als dan eens de bom van woede losbreekt, dan ontstaat er een gevecht op leven en dood- Hoe langer de quasi -vriendschap duurt, hoe heviger en bloet diger de stijd zal worden. (F. IF.) In verband met de in den laatsten tijd voor gekomen gevallen van eedsaflegging aan „den Ko ning// of //de Koningin//, vernemen wij, dat ten einde aan deze quaestie een einde te maken, een wi tsontwerp in overweging is om overal waar in de wetten wordt gesproken van „den Koning//, daar- te lezen //de Koningin.'' Eergisteren Reeft de commissie van voor bereiding der Legerwet het mondeling ovrirleg geopend met de Miuisters van Binuenlandsche Zaken, Oorlog en Marine. Daartoe kwam de commissie in liet ge bouw der Tweede Kamer mot genoemde Minis ters bijeen. De traktementsrerhoogingen voor de post en telegraaf-ambtenaren zullen op 1 April a. s. ingaan, gelyk trouwens van den beginne af het voornemen was. 's-GRAVENHAGE, 12 Maart. De Berlijnsche geneesheer ür. Liebreich, heeft slechts een etmaal hier vertoefd, gedurende welk oponthoud hij, met Dr. Cohen Tervaert, eenige lijders aan keel- tering heeft bezocht, op wie de inspaitiug naar de door dezea Duitschen geleerde uitgevonden methode is toegepast. Heden-middag is de Hoogleeiaar naar Parijs vertrokken. In de eergisteren gchoudeo zitting van de Tweede Kamer der S. G. is aangenomeu hst ontwerp tot goedkeuring van het Indisch crediet van 5 ton, het ontwerp tot uitvoering van de internationale over eenkomst tot weriag van drankverkoop op de Noordzee en het ontwerp tot wijziging van de per soneels belasting. In de zitting van gisteren werd de Postwet behandeld waarvan Astt. 1 en 2 zija aaegenomen. Dinsdag voortzetting. In den loop der zitting zija aan de orde der w rkzsamhedeu toegevoegd de interpellatie van don Heer Levyssohn Norman en eenige wetsontwerpen, waaroiidei dat betrr.ffjnds du aauvariugea eaz. Volgens het bulletin van het Kais. Gesundheitsambt van 10 d^zer ziju iu de laatste beiichtsmaand to Lissabon 73 personen aan pokken overleden, te Marseille 55 en to Chs'Son 52. Te Weeuen, Warschau, Madrid, Brussel en Petersburg komen ook voortdurend nog vele sterfgevallen aau pokken voor. Te Bande nab ij Maastricht isDins- dagnacht inbraak in het spoorwegstation gepleegd. De dief of dieven hebben na eene v< rgeefsche poging om de deur met etn ploegijzer te openen, eene ruit uitgesneden, waardoor zij toegang tot het bureau krtgtn. Gelukkig vonden zij daar slechts eeirig kleingeld, dat zij medenamen.Eene portefeuille met stukken werd dooramffeld en gedeeltelijk ver scheurd. De omstandigheid, dat de uitgesueden ruit weinig ruimte aanbood, doet vermoeden, dat bij die inbtaak een kind werd geb zigd. Da justitie doet onderzoek. Naar wij vernemen, heeft dedi- rtctrur der Alg. Exp. onderneming Van Gend Loos te Amsterdam aan den kleinen koetsier, die den sluwen dief Afourtit betrapte, en aan de politie overleverde hij het stelen van een doos met schoenen, de daarvoor gestelde premie van f 10 uitgereikt. Te Kemnes bespeurden verschei den menechen een vreemdsoortig wit dier, laug van haar, in het zuidwi.stea van den polder. Toen ver scheiden jongens er zich heen begaven, kwam er beweging in de massa, en nu bleek het een zeer groot dasvarken te ziju. Soms liep het met open muil tegen zijne vervolgers in, om dan weer plotse ling te wyken. De meeste aibeiders, die in den polder aan het werk waren,gingen by eijae nadering op de vlucht. Het w«s ook zoo'n ongewoon ver schijnsel. Nadat de vervolging een lijd lang had geduurd, oniwetk het beest iu de richtiug van de zee. De jagers zullen nu hun best doen om het onder schot te krijgen. Ten einde de studie der vreemde talen te bevorderen heeft de Pruisische Minister van Onderwijs besloton eene zekere srm ter bsschikking te stellen voor hen,die zich opdestudie van vreemde talen toeleggen en hiervoor audero land ;n moeten bezoeken. Voorloopig zullen elk jaar 6 rei/beurzen, elk teu bedrage van 1000 Mark, worden uitgereikt. Aan de Times wordt nit Nizza g fl an ld, dat de Eugelschmao, die dezer dagen de bank te Moule Cailo deed spingec, dat fortuin reeds weer verloren heeft en boveudieu nog 15 000 pd. st. aan dezelfde speeltafel. Een jonge Engelsche Graaf, die de vorige week Maandag een g-lijk fortuin had a3u een dar trentf- et- quaianteiafels, door 6600 pd. st. te winnen, i erioor die som dtu volgenden dag eo nog verschei dene duizenden ponden er bij, en een Italiaansche Hertog liet verleden week oen millioen franks in de gtldkoffers vau de Bmk. Een andere Engelschman wilde, na eene geduchte vveint" gehad te hebben, opstaan om zich met zijn gewonnen geld te verwijdtrsn, toen hij ten gevolge van de hevige overapauiiag door eene beroerte overvallen werd en dcoi neerviel op de tafel te midden der goudstukken. Hrt lijk werd weggedragen en het spel, als of er niets gebeurd ware, hervat. Op de Amerikaansche spoorweg- lijn AtchisonTopeka is by Havanab een sneltrein ontspoord. De waggons werden gedeeltelijk verbrij zeld en verscheidene geraakten in brand. Ein passagier werd gedood en verscheidene anderen bekwamen ernstige wonden. De overige reizigers moesten te voet eene mjjl teruggaan over don met ijs bedekten weg voor zij eene bewoonde plaats v onderr. Het ijs in den Atlantischen Oceaan schijnt in dit jaar reeds zeer vroeg uit de Davis- s raat naar het Zuiden te drijven. De koude Labra- dorstroom voert het naar de banken van Newfound land, waar dikwijls zeer groote ijsbergen vastzitten, tot groot gevaar voor de scheep, aart. Yerder naar het Zuiden wordt eindelijk bet ijs meegevoerd door den wajmsn golfstroom en langzamerhand daarin opgelost. Te New-York aangekomen stoomschepen be richtten van groote ijsbergen en ijs'elden, door hen ontmoet op 46j 9' N.B. en 47o 21' W.L., op 45o 6' N.B. en 46o 26' W.L. enz. Door elkaar geeft ieder bewoner vau lud.ë dertig cent per jaar uit voor kleediog. Eeneafschuwelijk wreede toepas. sing vau delynch-wet wordt uit San Autonio,Texas (Ver. Stoerieiit. Zskere Joe Savage had een moord gepleegd, en toen hy gevangen geuomen zou worden, schoot hij een politieagent dood en ont snapte in het eerste oogenblik vaa ontsteltenis. Maar een troep mannon achtervolgden deu moorde naar, haalden hem in,overgoten hem met petroleum, heschen hem op aan een boomtak en staken toen zijne kleederen in brand, waarna zij ham aau zijne martelingen overlieten en hoengtngea. De Heeren Kuyton Farensbach te Amst. onderzochten dezer dagm een aio; ster frsm- bozeulikeur dat lood en tin ia opgeloste n toestand be- vaite.Daarop werd eene fiesch van deze likeur aange vraagd. la dit monster bleek geen spoor van lood of tin saDWizig te zija. Tosd genoemde scheikundigen verder onderzoek deden, deelde men hun mede, dat het eerste monster gedurende eeaige dagen in een zoogenaamd //likeurkeldertje/vof standaard van glas (twee vaatjes) gestaan had, waarna zij genoemd kel dertje, onderzochten, en het blaek, dat de kraantjes, bestaande uit een mengsel van lood en tin, zeer sterk aangetast waren en dus op deze wijze lood en tin in de likeur kwameD. Zij raden daarom aan, dergelijke keldertjes van glazen kranen te vorrzien; dit kan met het oog op den prijs zonder eenig nadeel geschieden,terwijl dan geen ge vaar bestaat voor vergiftiging, en mea deze zeer gemakkelijk kan reinigen. Wat zijn er nog een bijgeloovige menschen in de wereld! Te Zovenwolden begaf een ijmker zich naar een vriend en vroeg dezen, of hij de korf met bijen, afkomstig vaa zijn dezer dagen ovarleden vader, ook wilde koopeu. Het antwoord luidde toestem mend. Maar, vroeg de kooper uit volle overtuiging hebt ge, toen uw vader overleed, daarvsn de bijen ook bericht gegeven door even aan de korven te tikkeL? De ijmker gaf onbewimpeld te kennen, dat bij -an zoo iets nooit had gedacht. Dit vend de andere jammer, want volgens zijne meening hadden de bijen nu gema waarde meer en van den handel kon niets komen. In Schotland zijn tegenwoordig 347 Katholieke Priestertjin 1851 bedroeg dit aantal slechts 118; het aantal keskeo is iu dien tjjd van 123 tot 347 gestegen. Ook werden er 50 klooster» gesticht. De volgende proefwerd genomen door den grooten Eugelecheu natuurkundige, Sir William Tkomsom, die diaruit belangrijke gevolg- trekkiugen maakte omtrent de samenstelling van de aarde. Hij hing aan twee draden twee eiereD, waarvan het eenegekookt en het andere rauw was,en deed deze met zijn': vingers rond hunne as draaien. Het gekookte ei behield zijne draaiende beweging gedurende vrij laögen tijd, maar de beweging van het rauwe ei hield integendeel spoedig op. Bij het rauwe ei kreeg alleen de schaal eece ronddraaiende bewtging en de wrijving van 't vloeibare inwendigs werkte de ronddraatiug tegen en deed deze spoedig stiUtann. Thomson leidde uit deze proef af, dit de aarde niet gevormd kon zijn uit eene betrekkelijk dunne bovenkoist, die een gloeiende vloeibare kern omsluit, zooals vtelal wordt aangenomen, daar an ders de wrijving der inwendige vloeistof, evenals bij het ongekookte ei de beweging zou verminderen. Te Dieren zijn Woensdag-nacht in een koleischip van schipper J. Kleine diens beide zoontjes, oud 11 en 13 jaar, die in h.t vooronder sliepen, door kolengas gestikt. Geneeskundige hulp mocht niet meer baten. De Duiteche Regeering heeft bij verordening van 1 Febr. jl. de fabriekmatige be reiding, het verkoopen en in voorraad hebben vau nu chin es, die dienen moeten om kunst koffieboouen te maken verboden. Het Pharmaceutisch Weelclad van 9 Maart, dat deze verordening vermeldt, voegt hieraan het vol gende roe: //Te onzent slikt men gewillig en verkoopt men ongestraft de waardelooze producten, die, dank zij de geleerdheid van achaamtelooze buitenlanders, ons van over de grenzen worden toegezonden. Kunst-koffie, kunst-suiker, kunst-kaas, (kunst-eie ren?) kunst-boter ons ontbijt is te slecht om de menu van het middagmaal te copiërren. De maatregel van de Duitsche Regeeriug is doeltreffend en practisch-economisch. Eeu verbod kost niets en b. spaart ambtenaren voor het toezicht en de con trole, uoodeloozeu arbeid aan de rechterlijke colieges, ruimte in de gevangenissen, en last not least, de gezondheid van de burgers.// Tot dusverre werd in Europa geen diamant gevonden; maar thans heeft, naar men bericht, da Heer Charles Rabot ie Lapland, in het Pasvigdal, diamant gevonden. Een van de leelijkste eigenschap- pen van rook en smook is, dat die vuile dampen de zon verduisteren. Hoe erg men daar last van heeft teLondeu,blykt uit eene zorgvuldige statistiek door deu hortulauus van de „Royal Botanie Society" opgemaakt van de dagen van helderen zonneschijn waaimtde de tuinen in Regent'sPark verladen jaar werden begunstigd. Van de 4455 uren was de zon nige blauwe lucht gedurende 1092 u«en te zien. Als eece opmerkeiijke bizouderheid wordt er by mede gedeeld dat het helderste zouliclH iu dm namiddag over de velden glansde. De koestereode ochtend- stralen kondm zich geen weg banen door het dikke gordiju van rook en mist van het ist-Eud. De cember was volkomen zonneioo». De verkooping van de bibliotheek van Brcyton I/ts, te Xew-York, de belaugrykste boekenveiling, welke nog ooit in de Vireenigde Staten gehouden weid, heeft 125,000 dollars (f 312,500) opgebracht. Da verzameling had 165,000 dollars (f 412,000) gekort. Het waren vooral de werkou uit de 15a eeuw die mindere pryzen opbrachten. Voor de eerste volledige uitgaaf van Shake»-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1891 | | pagina 2