I N ft E ft L A ff. Staten-Gener aal. GEMENGDE BERICHTEN- Tal van social'aten konden zich hierme de niet vereenigen. Zij vonden de motie te gematigd, en de anarchisten protesteerden nadrukkelijk er tegen. Ofschoon de anarchisten te Barce lona druk bezig zijn de gemoederen te be werken, blijft de meerderheid der arbeiders gekant tegen de werkstaking. Men kan reeds nu verzekeren, dat, op enkele uitzonderingen na, het werk op 2 Mei hervat zal worden, na deelgenomen te hebben aan de manifestatie van den vori- gen dag. Zondag hebben de modisten, de strijksters, de naaisters en de weefsters in eene verga dering besloten aan de manifestatie van 1 Mei deel ta nemen. In Bohemen schijnen de sociaal-de mocratische beginselen nog geen bodem gevonden te hebban, waarop zij kunnen wassen. In de algemeene vergaderiug der natio- naal-deoiocratisehe arbaiderspartij is een stemmig besloten niet aan de betooging van 1 Mei deal te hemen en werd eene resolutie aangenomen, waarbjj de woelingen der socialisten streng worden afgekeurd «omdat niet het brood, maar het vaderland boven alles moet gaau.» Zeer sombere berichten kwamen uit de Vereenigde Staten met betrekking tot de plannen der mijnwerkers. Eene werksta king dreigt, waaraan 300.000 werklieden zullen deelnemen. Bij hen zouden zich ter wille van het beginsel nog 200.000 arbeiders van andere vakken van nijver heid voegen. Treurig vooruitzicht Wij willen niet op nieuw in beschouwin gen treden over de oorzaken, waaruit zulke toestanden worden geboren. Alle onpartijdigen zullen zelf wel inzien het verderfelijke der begiuselen, welker ont wikkeling dergelijke verschijnselen mogelyk maken. Tegenover teekeneu, als de Unie er wel licht weder een te aanschouwen zal geven, rjjst onwillekeurig de vraag: Waar gaan wij op sociaal gebied heen En het antwoord kan onmogelijk bevredigend wezen. Wachter, wat is er van den nacht?Zoo vragen of klagen duizenden en vernemen geen ander bescheid dan de verzuchting: De morgen is gekomen en nog is het nacht. Eene grootsche eeuw beieven wij. 't Is mogelyk, maar eene zeer pijnlijke voor de menschbeid tevens. 't Ontzettendst van alles is nog wel, dat teleurstelling het lot zal wezen van de hon derd duizenden, die zich verbinden tot het verstoren van den maatschappelijken vrsde. Be E. K. Kiezers in liet district Beverwijk waren jl. Dinsdag-avond ter vergadering opge roepen door eene daartoe gevormde Commissie, in het Hotel „De Zonaldaar. Het is deze Com missie mogen gslukken een Bestuur te doen ver kiezen, dat zich zal plaatsen aan het hoofd van de 11. KCentrale Kiesvereeniging in het district. Zijn wij goed ingelicht,dan is dat Bestuur samengesteld uit de vroegere bestuursleden met uitsluiting van de Heeren Kouwenhoven en Kuiss en heeft men in plaats van deze Heeren gekozen de Heeren J. Mooij, Burgemeester te Castricum en WF. Van Hooff te Bloemendaal. De afge treden Voorzitter en de Secretaris hebben dus op nieuw met de overige oud-bestuursleden hunne functiën aanvaard. Zijn de beide herkozen leden, o. m. gevallen omdat zij met anderen gezocht hebben naar een candidaat, waarop ook niet -Katholieken zouden kunnen stemmen by de a. s. verkiezing voorde Tweede Kamer der Staten-Generaal, die tegen de Legerwet gekant is en ook andere, door de Katholieken gewenschte punten zou kunnen aan nemen, en hebben zij dien candidaat gevonden in Mr. F. N. Engelbertz, Burgemeester van Zand- voort, die zich tegen de Legerwet, voor de be gunstiging van het particulier onderwijs, tegen eene inkomstenbelasting,voor het herstel der missie bij hetVaticaan enz. heeft doen kennen, dan komt ons de gepleegde manoeuvre tegenover dezeHeeren, zeer onhandig voor. Wij zijn het volkomen eens met hen, die van meening zijn, dat het Bestuur het vóór en tegen van de canditatuur Mr. Engel- hertz had moeten onderzoeken of wel andere candidaten had kunnen voordragen. De meerder heid der leden van de Kiesvereeniging had dan te beslissen. Nader vernemen wij, dat er geen sprake kan zijn van eene canditatuur van de Heeren Mr. J. P. Kraakman, en Th. AKoelman. Deze Heeren weerspreken ook die meening in de Maasbode zeer ernstig. Of er nog iemand te Beverwijk in veilig heid gebracht moet worden, betwijfelen wij ten zeerste. Niets zal Dr. Schaepman aangenamer zijn dan dat een anti-liberaal, hij moge Katholiek, conservatief of anti-revolutionnair zijn, den zetel zal innemen van den liberalen vertegenwoordiger van het district Beverwijk. Nu echter yolgen3 een bericht in De Tijd van gis teren de R K.Centr.Kiesvereeniging te Beverwijk in de vergadering van Dinsdag 7 April jl. niet is ont bonden en De Maasbode in een schrijven uit Beverwijk spreekt, dat de oude E. K. Centrale Kiesvereeniging in de zuivere, specifiek Katho lieke richting zal blijven voortbestaan, terwijl Het Centrum zegt, dat door de wederoprichting der Centrale Kiesvereeniging op de thans gevolgde wijze aan alle dubbelzinnigheid een einde is ge komen en dat de zoo hoog noodige eenheid en eensgezindheid spoedig zal hersteld zijn, kun nen wij echter te Beverwyk meer dingen zien gebeuren voordat de opgezweepte gemoede ren tot bedaren komen. Vormen zich twee par tijen onder de Katholieke Kiezers, dan hebben wij niet te vragen wie het sterkste is, maar wij betreuren de droevige verdeeldheid onder Katho lieken, welke verdeeldheid een eendrachtig sa mengaan met alle anti-liberalen in den weg zal staan, in het zeker, bij de a. s. Juni-verkiezing voor de Tweede Kamer der Staten-Generaal te herwinnen kiesdistrict Beverwijk. Gisteren-avond hield de Katholieke kiesver eeniging Recht en Crde te Amsterdam eene ver gadering ter behandeling van het door het be stuur ingediende concept staatkundig pogram. Onmiddellijk na de voorlezing der notulen liet het zich aanzien dat er een hevigen strijd zou gestreden worden. Vast aaneengesloten traden de tegenstanders van het program op. De Voorzitter, Mr. J. E. Farensbach, leidde de behandeling in en gaf, na de noodzakelijk heid van de aanneming van het program te heb ben betoogd, het woord aan Mr. Van den Biesen. Deze was van een tegenovergesteld gevoelen en achtte een program onnoodig.Hij was op grond van eene doorZ.H. Leo XIII uitgevaardigde encycliek van oordeel dat men zich in de politiek heeft te richten naar tijd en omstandigheden, en zich niet vooraf behoort te binden. Ook achtte hij het program veel te uitgebreid en afdalende in te veel onderdeelen. In NoordBrabant heeft het concept allerminst bijval gevonden. Ten slotte achtte spreker eene kiesvereeniging onbevoegd om een leiddraad te geven voor de geheele partij. Alleen de centrale hond was hiervoor, volgens zijne zienswijze, aangewezen. De Heer Helmer sloot zich in hoofdzaak hierbij aan, en voegde er nog aan toe, dat de aanneming door deze vereeniging van een program tot ver deeldheid zal leiden, en als de voorzitter beweert dat Recht en Orde tot de uitvaardiging van een program evenzeer het recht heeft als kiesvereeni gingen van andere partijen, Burgerplicht en Am sterdam, dan waarschuwt spreker dat voorbeeld niet na te volgen, want juist de programma's hebben de scheuring bij de liberalen ten gevolge gehad. De Heer Waterschoot Yan der Gracht bevestigt dit gevoelen van den Heer Helmer. Dit deed ook Mr. Eeekers, sprekende namens zijne medebe stuurders in Recht en Orde: Mr. Boogaard en Koelman. Hij noemde het program ten eenenmale overbodig; vooral met het oog op de onmiddellijke toekomst, dieEen alle twistappels te worden vermeden. Nadat er ook stemmen opgingen, die voor het in behandeling nemen van het program pleitten en de Voorzitter nog betoogd had, dat hy in de vaststelling van een program het middel zag om wat verdeeld is, te vereenigen, werd tot stemming overgegaan over de vraag of een program voor de Kath. party zal worden vastgesteld. De uitslag was, dat de vraag met 99 tegen 93 stemmen ontkennend werd beantwoord. De be handeling van het conceptprogram kwam daardoor te vervallen. Na deze beslissing verklaarde de Voorzitter, de Heer Mr. Farensbach, zyn[ mandaat neer te leggen, welk voorbeeld werd gevolgd door zijne medebe stuurders de Heeren Paul Straeter, Van Dijk, Kilsdonk, Eygenraam en Anderheggen. De Heeren Mr. Reekers, Mr. Boogaard en Koelmanvolgden het voorbeeld van den Voor zitter en de overige leden van het Bestuur niet. 't Is den Heer Kappeyne onverschillig, beweer de hij [bij de behandeling der Stedenwet in de Eerste Kamer] of in Juni de „zwarten// het zul len winnen dan wel de „witten." Daar de straatleus: //clericaal af anti-clericaal," volgens het nu nog geldend wachtwoord by de liberalen heeft uitgediend, zoo moet naar eene andere beteekenis van //zwart" en //wit// worden gezocht dan waaraan een liberaal tot hiertoe dacht. Met de zwarte Nederlanders heeft Mr. Kap peyne vermoedelijk bedoeld de anti-liberalen, die door de liberalen zoo onverdiend //zwart// bij de kiezers worden gemaakt, en met witte Neder landers de liberalen, die wit werden van schrik, bij de enkele gedachte dat de Stedenwet hun een paar zetels zou kunnen kosten. Dagblv. Z. H. en 's Or.) De Eembode zegt van de gevaren van het kazerneleven o. a. het volgende: Opmerkelijk is ook het feit, dat vooral in buitengemeenten godsdienstige landbouwers in de latere jaren ernstige bezwaren maken, om knechts in dienst te nemen, die militair zyn geweest. De ondervinding heeft hen geleerd, te dien opzichte uiterst voorzichtig te zyn, daar vele voorbeelden zijn aan te wijzen, dat zy, in het militaire leven diep bedorven, later in huiselijke kringen, door ergernis, verdervers zyn van de goede zeden. Hierop maken militairen eene gunstige uitzon dering, die gedurende den diensttijd getrouwe leden geweest zijn van de Militairen-Vereeni- gingen. Zij vinden in het militair tehuis een heilzaam tegengift tegen de veelvuldige gevaren, waarin zij anders zich zouden bevinden; juist in de gevaarlijkste uren van uitspanning vereenigen zy zich, die van goeden wil zijn; daar is de ge legenheid voor hen geopend tot onschuldige spelen en vermaak, tot goede lectuur, tot godsdienstige opwekking, tot gezamenlijk gebed. Militair en tevens getrouw lid zijn van eene Militairen- Vereeniging toont aan een godsdienstig harten vastheid van karakter, die, na het afgeloopen dienstjaar, tot aanbeveling strekken. Maar juist de oprichting der Militairen-Veree- nigingen van katholieke en protestantsche zijden bewijst, dat het leven in de kazerne zeer gevaarlijk moet zijn. Immers, ware de Kazerne gelijk zjj zijn moest, waartoe zouden dan de Militairen-Veree - nigingen zijn opgericht? Waartoe zich dan nog zooveel opofferingen getroost, zooveel zorgen aan gewend, zooveel uitgaven gedaan, zooveel gelde lijke offers gebracht? Is het niet omdat men van beide zijden o ertuigd is dat, om den jongeling zooveel mogelijk te bewaren voor godsdienstig en zedelijk bederf, een militair tehuis noodzakelijk is? De Heer Bahlmann woonde, na de ernstige ongesteldheid, welke hem geruimen tijd belette aan de parlementaire werkzaamheden deel te ne men, jl. Dinsdag het eerst de vergadering der Tweede Kamer bij. Uit Gersau wordt gemeld, dat Hare Ma jesteiten de Koningin en de Koningin-Eegentes, niettegenstaande het minder gunstige weder veel van de buitenlucht genieten, en met haar gevolg kleine tochten maken in de omstreken van Gersau. Hare Majesteit de Koningin-Eegentes heeft hare tevredenheid te kennen geven over het hotel-Muller, en is in het algemeen raet het ver blijf te Gersau zeer ingenomen. Wij gaan vooruit!!! In eene te Amsterdam gehouden vergadering van de Vrjje-Vrouwen- vereeniging zjjn o. a. 9 candidaten gesteld voor de Tweede Kamer en wel: Mevrouw Meulemans- Van Ginkel als protest-candidaat; verder de Hee ren D. De Clercq, C W. Gerritsen, 11. A. Gerhard, Duivenbode, Dr. V. Bruinsma, H. BeetsF. Van der Goes en D. R. Mansholt. De liberale kiesvereeniging te Uitgeest heeft tot candidaat voor de Tweede Kamer gesteld de Heeren; Jhr. J. WG. Boreel Van Hogelanden (liberaal) en K. De Boer, Burgemeester van As- sendelfï (radicaal). Een uitvoerig rapport is verschenen van de Commissie van onderzoek naar den toestand der Koninklijke Militaire Academie. Er blijkt uit, dat, wat er ook nog te wenschen mocht overblij ven, vele goede maatregelen reeds genomen zijn sedert de verleden jaar voorgekomen ziekenge- vallen. Ten aanzijn van den cadet Stuffkei, wiens overlijden door Mr. Goedkoop in de Tweede Ka mer ter sprake is gebracht, is gebleken, dat hij een begin van longlijden had, 't welk onverwachts zeer verergerde. Amsterdam, IB April. Heden wordt door het Bestuur van den Ned. R. K. Volksbond een adres met inteekenlijst verspreid, ten einde liefdegaven te verzamelen voor de hulpbehoevende werklieden, die door het sluiten der Koninklijke Fabriek werkloos zijn geworden. Door de Afd. is bovenaan de inteekenlijst voor f 50 geteekend. In de zitting van de Tweede Kamer der S. G. op jl. Dinsdag werd tot toelating van den Heer Walter, als lid der Kamer besloten. Daarna ging de Kamer over tot het trekken der afdeelingen, die vervolgens vergaderden en hare voorzitters kozen. Met 63 tegen 25 stemmen werd daarna het voorstel van den Voorzitter aangenomen den 21n dezer met de behandeling der legerwet aan te vangen. Den 14u der vorige maand zat de vrouw van deo millionair Perriu, ia eeae kamer van hare vorstelijke woning te Detroit, toen men haar vertelde,dar iemand haar verlangde te spreken. Die iemand was eeo vijftienjarige zwarte knaap, die de ontstelde dame mededeelde, dat haar man een ongeluk was overkomen en hij, ten huize van een vriend, stervende was. Hij verlangde haar nog eens te zien en een rijtuig wachtte voor de deur, dat de vriend had medegegeven. Dadelijk stapte Mevrouw Perrin in het rijtuig, dat zich na eenigen rijd buiten de stad bevond. Eensklaps hi ld het stif, twee vermomde masnen stapten in en gingen, met eeu sriandelyk gouden avond, naast de dame zitten. De koetsier Egde opnieuw de zweep oter de paarden en de heeren namen thans Mevrouw Perriu al hare kostbaarhe den af en duwdeu haar eene pen io de hand. Op bevel der schurken moest zij een brief aan huar man schrijven, waarin bij vriendelijk werd verzocht binnen 24 uren een kwart millioen op eene aange wezene plaatste laten bezorgen, anders zou men Km zyue vrouw, in stukken gehakt, in post-pakkeljes tehuis sturen. Den volgenden dag was het geld er werkt lijk en de, waarschijnlijk niet bizon djr slimme bandieten, wildeu juist Mevrouw Perrin heel beleefd laten vertrekken, toen plotseling een aantal geheime politie-beambten opdaagden, die niet enktl Me vrouw Perrin hun geleide aanbodeD, maar ook de twee heertn en het kwartmillioan medenamen. De struikroovers ziju, naar men verneemt, beruchte Italiaaniohe bandistec. De Loudensche Eaad besloot Kei- zer Wilhelm bij zijne komst aldaar een welkom adres in eeu gouden kiatje aan te bieden. Ook eene gewoonte. De geheele gemeente scheen verkouden te zijn en aan het hoesten en proesten onder de preek kwam geen einde, totdat de dominé plotseling zweeg en kalm den verderen loop der zaken afwachtte. Na enkele seconden zwegen ook alle hoorders ea werd zslfs de flauwste kuch onderdrukt. //Nu, gijlieden zwijgt, zal ik trachten voort te gaan", sprak de predikant, en deze wenk had het geweiHchte gevolg. Er werd dien ochtend in de kerk weinig meer gehoest. Jl. Dinsdag werd in de Herv. kerk te Heumen nabij Nijmegen een gedenkteeken ont huld ter herinnering aan de Graven Lodewijk en Hendrik van Nassau, 13 April 1574 op de Moo- ker heide gesneuveld. Dit monument, het werk vaa den Heer F. L. Stracké, te Haarlem, maakt reeds bij de eerste aanschouwing een aangenamen indruk. Het mid- deubeeld is de Muze der geschiedenis, de fier om hoog ziende maagd, met hot omkranste,gelauwerde zwaard aao de zijde en met de schiyfstift de daden van Graaf Lodewijk eu Hendrik van Nassau ver eeuwigende. Nevens deze allegorie zijn de heelden geplaatst van Moed en Trouw. Boven het beeld der GsechieJeuis staat het wapen van Nassau, geflan keerd door twee Eeuwen, symboliseerende onze helden. Daarboven vertoont eene geknielde vrou wenfiguur op een breed lint ons de bekende woor den: Plutót mort que vaincu, genéreux sang de Nassau," het devies van Graaf Lodewijk. Hei geheel, dat den Haarlemacheo kunstenaar alle «er aandoet, is ontworpen ia renaissance-stijl en vervaardigd van //pierre de Caën// en marmer en rust op een eeuvoadig voetstuk, met het op schrift: „Hulde en dankbare herinnering aan Graaf Lo dewijk van Nassau eü zyu broeder Graaf Hendrik van Nassau, gt.8Deu«e!d op de naburige Mooker- hside by de verdediging van de vryhaid des Vader lands." Een ij veraar voor de geheele ont- houding te Mors (Denemarken) kreeg van het Deensche Landhuishoudkundig Genootschap een fraaien drinkhoorn ten geschenke. De Fransche steltlooper, Sylvain Dornon, die, zooals de couranten reeds hebben gemeld, op stelten eene reis onderneemt van Pariji naar Moskou, en die middelerwijl in ziju vaderland is failliet verklaard, blijkt eeu bedrieger te ziju: ten minste Zi-ker is vastgesteld, dat hij ziju tocht niet geheel op stelten afdoet. In net Pruisisch E ff-.lgebergte heeft men zijn bedrog ontdekt. Het r/Kreisblatt voor den Kreis Malmedy// schrijft hier- omtie t het volgende: Te Burg-Nsuland werd Dornon op steltsn gezien en bewonderd. Nadat by di ar in bet stations-koffiehuis zich te goed had gedaan aan Duitsc'a bier liep hij verder op stelten naar Steiuebrück, een onbekend dorpje, waar, meeude hij, wel niemand van den Franschen stelt looper zou gehoord hebben. Hij logeerde daar en ging den volgenden morgen met zijne stelten onder den arm naar het spoorwegstation, waar binnen eeaige minuten de le trein van St. Vith aaukwam. Hij zette zich behagelijk iu een verwarmden 2-s klascoupé en lacht in stilte over de lichtgelovig heid zijner Fransche vrienden. Zio stoomde hij 28 kilometer verder uasr Priim. Hier bond hij de stelten weer onder en wandelde nu 20 K. M. verder over Stadtkyl! naar het spoorwegstation Jü kerath. Hij dacht aan hat aangenaam spoomisjs van Stei- ncbriick naar Piüm en kon de verzoeking niet weerstaan om opnieuw in den trein plaats te nemeo. Op de vleugelen van den stoom ijlde hij nu naar de oevers van deu Bijn, naar Boen w tar hij gezoud en wel aankwam. Negentien kilom ter had hij weder per spoor afgelegd. Niemand had zijne fopperij bemerkt, meende hij wellicht. //Wij echter wel," zegt het Kreisblatt yaa Malmedy, „en wij zijn in staat odzs bewering met bewijzen te staven.// Bij een feestmaal te Breda werden na het geb uik van de soep de gasten zoo onge steld, dat zjj aller», 35 in getal, zich moesten verwijdetBD.Na eenigeu tijd kwam gelukkig herstel, 't Bleek, dat de soep in koperen ketels was bereid. Te El Goleah, Algerië, is tot op esne diepte van 35 meter een waterput geboord. De put levert 180 liter per minuut op en de hoeveel heid zal nog grooter worden, als de opening wijder is gemaakt. Dit resultaat wordt van groot gewicht geacht; want het is da eerste maal, dat in de Sahara water gevonden wordt op zulk eene geringe diepte. Uit deze ontdekking schijnt te blijken, dat men hier te doen heeft met een groot ondaraardsch waterbekken. In Par ij s wordt een Nederlander gezocht, Jean Jacques Da Moor, die beschuldigd wordt zijne vrouw den hals te hebben afgesneden. Hij is 36 jaar oud eD klein van gestalte, heeft bruin haar en een knevel. Da vermoorde oDge- lukkige heet Catherine Monnem. Een klein gedeelte van het meer van Gerè eof Lac-Lémsn was dezeffwinter bevroren en eerst 1 April werd de stoombootdienst hsrva*. By eene gelegenheid werd eene weddenschap aange leaD. „Gesteld," vroeg een koffiebuisbezoeker aan een kennis, //Jat de gansche halvemaanvormige plas zich met eene dikke ijskorst hadde b.dekt, hoeveel honderdduizenden meuschen zonleu er dan wel plaats op hfcbbea kunnen vinden?" „Honderddui zenden?// merkte de ander op,„z g gems? millioen." //Waarom niet aanstonds het gansche mensch- dotn?" luidde de nisuw-i viaag. //Stellig, daarvan houd ik mij overtuigd,// klonk het uit een anderen hoek. //Durft gij erop wedder.?" „Jawel, top, een fijo diner!// De weddenschap liep, naar de Tribune dt Gerève bericht, op het volgende uit. Het meer bazit eene op pervlakte van 573 millioen vk. meter. Aannemende, dat drie personen plaats vinden op een enkelen der- gtlyken meter, zou bedoelde plas in het geheel 1 milliard 719 millioen volwassen lieden kunnen be vatten. De aardbol wordt bewoo d door byna li/3 milliard. Het meer van Getè/e zou dus niet alleen in staat ziju om allen te bevatten, maar nog bijoa 328 millioei mansc'aea op den koop toe! Dj wed denschap was dethalve gewonDen. Door een beambte van deMaat- schappy tot Exploitatie van Sieats-poorwegen, op de lij si Gfoningen-Meppel, is eergisteren proces verbaal opgemaakt tegen den oud-Minister Keu- chenius, ter zake van het zonder geldig plaatsbewijs zich bevinden in dan spoortrein. In tegenwoordigheid van den Prins van Wales en K'i'.eriu Frederik, is te Londen eene uitvinding beproefd, waarmede men zich voorstelt de lastige rook bo/.n de Engelsoha hoofdstad te doen verdwy ien. Daartoe wil meu eete brandstof invoeren, die volmaakt rooklooa en niet dnnrder dan gewone steenkolen is, bestaande uit eene soort van briqujtten, die flink branden, eerst mat helder gele vlam, welke langzamerhand blftuw wordt. Bij de proef me; doze Koopmaun-briquetten had de verbranding plaats zonder rook. Ook was de verbranding volkomen. Da samenstelling is een geheim.Alleen bleek,dat kietne stukjes kool,slakken, pek en een soort van tniaeraai, verwarmd en dan dooreengemeiigii werden en saamgeperst onder een tamelijk zwareu druk. Esn gewichtig bestanddeel is zeker het koolgruis, want vroeger toen de mij eige naars nog geen afzet vau hua kooigruis hadden, werd dit voor 9 stuivers per ton verkocht, en sinds da invoericg der Koopmann-briquetten is die prijs tot 4 shilling gestegen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1891 | | pagina 2