NIEUWE Mr, L. J. (i. Van OGTROP, No. 1684 Woensdag 13 Mei 1891. 16de Jaargang. Afgedwongen. De Paus en de Koningen. BUITENLAND. ABONNEMENTSPRIJS Pei 3 maanden voor Haarlem0,85 Voor de overige plaatsen in Nederland fr. p. p. 1,10 Voor het buitenland 1,80 Afzonderlijke nummers0,03 Dit blad verscbjjnt eiken DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. BÏÏEEAÏÏ: St. Janstraat Haarlem. AGITE MA NON AGITATE. PBIJS DER ADVERTENTIEN. Tan 16 regels30 Cents Elke regel meer5 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte Dienstaanbiedingen 25 Cents per advertentie a Contan Advertentiën worden uiterlijk Maandag-, Woensdag- en Vrflda g-a vond voor 6 uur ingewacht. Uitgevers s KüPPEB» fc LAU1EI. (door een strooibiljet der liberalen.) Ter herinnering aan den dag van heden, den gewichtigen dag der Herstemming* voor den zetel in de Provinciale Staten, laten wy ons blad, ook nu in plaats van in den namiddag,in den vroegen morgen verschijnen opdat de kiezers in het Hoofdkiesdistrict Haarlem, worden opgewekt te ged-.nken: dat Kiesrecht Kiesplicht is. Kiezers! Maakt van daag van uw recht gebruik, komt allen heden ter stembus; laten wy er prys op stellen door eene trouwe opkomst, ons de hulp van niet-Katholieken gegeven, waardig te toonen, laten wy vooral waardeereo door niet 'thuis te bly ven den steun ons gegeven door het Ëestuur der anti-revolutionuaire kiesvereeniging Neder land. en Oranjedie onzen candidaat niet alleen by advertentiën, maar ook door strooibiljetten heeft aanbevolen. De liberalen spreken in hun strooibiljet aan de kiezers van het monsterverbond waar Katholieken met niet-Katholieken samen gaan. Zjj deden verstandiger, ten minste wy souden het eerlyk noemen, met te zeggen: waar de geloovigen in den Al machtigen God zich vereenigen en zich niet langer willen laten tyraniseeren door een liberalisme dat voert tot het radicalisme en tot de ontken ning van God. Meent niet kiezers dat wy te veel zeggen na het optreden der verbonden liberalen ter bestrjjding van den candidaat der geloovige partyen, nu zij meegaan in gezelschap van woordvoerders uit de Mei-vergadering der sociaal-democraten, waarde bloedroods vaan naast den katheder stond van den Heer J Van Loenen Martinet, een der mede-onder teekenaars van bet strooibiljet der liberalen. De liberalen geven de voorkeur aan den liberalen Overveenschen Notaris, omdat by in dit district metterwoon gevestigd is en zeggen in hun strooibiljet driestweg, dat de Heer Van Ogtropde belangen van Haar lem en Omstreken niet kent. Alsof alleen de belaDgen van Haarlem en Omstreken te behartigen zyn in de Staten der Provincie, en alsof Amsterdam niet behoort tot onze Provincie. Kiezers! Laat u niet misleiden door eene huichelachtige verdachtmaking van den Can didaat Mr. L. J. G. Van Ogtrop, een kundig mao, die wellicht veel beter met de belangen van het district vertrouwd is dan de candidaat der liberalen. Zwak, niets beduidend zyn de argumen ten, die de liberale party heeft kunnen aan voeren tegenover den Heer Mr. L. J. G. Van Ogtrop, in hem zieu zij een man die wel degelyk de belangen van het district zal weten te behartigen, maar die, en daar zit de kneep, leden voor de Eerste Kamer zal kiezen, welke voor onze rechten zullen FEUILLETON. In de branding. Vervolg.) "Gerrit, mijn jongen," had zjjne moeder bij zjjne eerste thuiskomst gezegd, „schuw den drank. Bedenk waartoe het je oom gebracht heeft. Wij waren vroeger allen trotsch op hem. En nu? Geen water van de zee wascht zijne schuld af Zoo was het hem ook gegaan. Geen water van de zee kon zyne schuld uitwisschen. De zee achtervolgde hem. Al liep hij uren ver, nog zou zjj hem in ds ooren bruisen. 't Was toch beter in de kroeg. Hjj had er sedert dien Zondag geen voet meer gezet. Hjj zou er ook nu niet zijn heengegaan, wanneer er geen schip in 't gezicht was geweest... Nu zou alles terugkomen: de worstelingen met de branding, weer doodstrjjd, weer lijkenl //Weg met Gerrit Balzen!// Geschrapt voor reddingboot, weggejaagd, nagewezen. -Als hjj nn iemand ontmoette of thuis kwam... Geld had hij op zak. Hjj keerde om. Hoe nu het snelst en onopgemerkt in het dorp terug te komen? De kerken gingen uit. Het plein voor de Room- strijden en het devies »recht voor allen zullen weten te handhaven. Op dan Katholieken tot den laatsten man! Aan de liberalen de allee nheerschappy te ontwringen kost moeite, maar de moeite, die wy ons moeten getroosten door te gaan stemmen, beloolt ons eene roemvolle over winning. Aan eens stem kan afhangen of wy den ons rechtmatig toekomenden zetel zullen veroveren. Ter stembus, verzuimt niet een uwer heiligste plichten. Neemt, zoo vragen wy u op nieuw, en dringend, uwe vrienden mee, en stemt den candidaat u ainbevolen: Kantonrechter te Amsterdam. Het stembureau in Haarlem is geopend tot 5 uur dezen namiddag. i. Het maatschappelijk gevaar der sociaal democratie heelt ontzettende, vreesaanja gende verhoudingen aangenomen. De tegen woordige maatachappy staat voor eene sa menzwering der revolutie, zoo uitgebreid en geheimzinnig als zy ooit heeft gekend en te bestryden had. Doch kan men zich hierover eigenlijk niet verwonderen. Vele vorsten en machti gen toch, hebben eene zeer betreurenswaar dige rol gespeeld. Zij gaven aanleiding tot den hedendaagschen beuarden toestand. En of zij hunne revolutiounaire denkbeelden wel geheel en al verzaakt hebban, kan men nog niet met zekerheid weten. Men eer biedigt het koninkljjk gezag evenmin als da maatschappelijke orde, maar wie is be gonnen hierin bres te schieten. Wie heeft daaraan de eerste slagen toegebracht en de hevigste aanvallen gedaan? Wy willen de geschiedeais niet herin neren der aanslagen door de Vorsten zei ven gepleegd op de grondslagen der maat schappij en van hun troon. Deze historische studie zou belangrijk zyn en zeker meer dan eene leering bevatten. Maar wy hebben lust noch tyd deze te ondernemen. Slechts de voornaamste episodes van dezen dwazen en verwoestenden veldtocht neer te schry- ven, ware eene al te groote onderneming. Laten we ouze gedachten slechts eenige jaren terugvoeren. Wy zagen toen eene sa menspanning van Vorsten, de hand reikende aan een troep bandieten, om het oudste het eerwaardigste van alle koninkrijken, dat van den Vader der Christenheid, om ver te werpen. Meende men de misdaad te verbloemen onder den schoonklinkenden naam van Ita- liaansche eenheid, van Italiaansche vrijheid? Geloofde men haar het schandelijk karak ter te ontnemen door ze onder het woord sche kerk was vol mensclien. De Protesantsche kerk stond op een hoek, en van drie zjjden kon den de kerkgangers zich verwijderen. Weer rechtsaf en dan langs het binnenduin. Maar duin en duinhelling waren overdekt met menschen. Gerrit (bedacht zich niet lang. Zonder op te k\jken, zet'e hjj het op een loopen, naar de eerste dorpsstraat, de eerste kroeg de beste. Oome, oome//, kreet een schel stemmetje achter hem, „'t Schip is vlak bjj en ze zeggen..." De kbppende, klotsende klompjes wonnen veld. Gerrit vloog meer dan hjj liep den hoek om. In volle vaart stiet hij tegen een voorwerp, waarmede eenige mannen kwamen aandraven, en met een smak stortte Gerrit achterover. „Laat maar. Aan hem is niets verbeurd," hoorde hij een der verder jjlenden roepen. Gerritje poogde den nog duizelende op te helpen. //Je hebt een gat in je hoofd, oomel" klaagde zjj sehreiend en stak het bebloede vingertje uit, dat in aanraking met de wond was gekomen. //Niets verbeurd,/, herhaalde Gerrit werklni- geljjk, terwjjl hjj langzaam opstond en met de oogen de kroegdeur zocht, die op nauwelijks tien passen afstands zichtbaar was. „Bloed, bloed, oom; heusch bloed,// zei Ger ritje weer, klemde zich aan hem vast en hief het verschrikte gezichtje op. Zjj wist niet wat zjj annexatie» te bedekken? Vau deze dwaling moet men nu wel teruggekomen zijn. Het voorbeeld dier annexatie werd zeker niet gegeven om den eerbied voor het koning schap in de lagere maatschappelijke klassen te bevestigen. Men is er in geslaagd den Paus van zy ne Staten te berooveD, maar deze annexatie» heeft er nog andere medegebracht. Het volk, dat zich niet behelpt met diplomatieke re denen, maar logisch redeneert, heeft bij zich zelf gezegd, dat de leeken-Koningen ni-tt eerbiedwaardiger zyu dan de Paus-Koning. De verachting waarmede de Vorsten de hei lige rechten van den Vader der Christen heid behandelden, heeft aan de menigte niet geleerd, den eerbied dien zy den Koninklijken schepter, aan het Koninklijk gezag zyn ver schuldigd. Eu wat hebbeu wy sinds dien tyd al niet gezien. Verachting van gezag en moordaan slagen op Vorstelijke personen waren het gevolg van de gruweldaden aan den Paus- Koning gepleegd. Niet alle Koningen hebben wel is waar blootgestaan aau de moordwerk tuigen van zoovele onverlaten, maar ook zij, die er aan ontkwamen, konden daarom toch niet ontkomen aan den onzaligen staat van zakeo, welke deze misdadige aanslagen voortbrengt. En toch hebben hun de ernstigste waar schuwingen niet ontbroken; ja, zy zyn hun van alle kanten toegestroomd. Den 8 Decem ber van het jaar 1849, sprekende tot de Bisschoppen van Italië, zeide Z. H. Paus Pius IX z. g onder anderen het volgende: »Het kan aan het verstand der Vorsten niet ontgaan, dat de eerste ooizaak van alle kwalen waarmede wij belastzijn,geeneaude- re is dan het kwaad in vroeger tjjdeu aan den godsdienst en de Katholieke Kerk berokkend en vooral sedert het tijdstip der zoogenaamde hervorming. Zij zien, bij voorbeeld, dat de dageljjks toenemende ongestrafte scheudk- gen van de Goddeljjk© en Kerkelijke voor schriften in gelyke mate den eerbied van het volk voor de de burgerlijke macht ver minderd, en aan de tegenwooidige vijanden der openbare rust een breeden weg voor opstauden en kuiperyen geopend hebben. Den 28 September van het jaar 1860 sprak de H. Vader nog nadrukkelijker, toen bjj aan de wereld kennis gaf van de over weldiging zijner Staten. »Dit feit, riep Z. H. uit, verschaft ons eene gunstige gelegenheid om alle Vorsten van Europa aan te sporen ernstig, met al de rypheid ea wjjsheid van hun raad te onderzoeken, welke groote en ontelbare rampen de ontzettende gebeurtenis, welke wy in zoo hooge mate betreuren, in zich sluit. Het betreft den verschrikkelyken, monsterachtigen aanslag, welke op weder rechtelijke wijze tegen het algemeene vol kenrecht gepleegd is, en die als bij niet geheel en al beteugeld wordt, aau geen enkel van oom denken moest; hjj boezemde haar tege- ljjk schrik en medeljjden in. Gerrit streek de grjjpende bandjes Weg. Twee vrouwen kwamen achter hen de straat inrennen „Ik kan dat gemartel niet langer aanzien," zei de eene; //de menschen verdrinken in 't ge zicht van de kust: niemand kan de boot baas; niemand kan roeien en Gerritje klapte in de handjes. //Oom kan roeien; oom kan helpen!'' riep zjj. vHei, oome,// en het opgevende om zijne hand machtig te worden, pakte zjj hem stevig bjj zjjn wambuis en sjorde hem mee naar den duinkant. „Zul je zwjjgen, klein nest Maar het babbelend mondje stond niet stil. „Als je meegaat en roeit, oom. Moeder zegt dat niemand dat kan als gjj," en Gerritje trok hem al «erder. „Niemand die roeien kan!" Gerrit drukte zich de pet nog dieper in de oogen... Hjj stond naast de hem nog altjjd voorttrek kende kleine op den smallen duinrand. Niemand lette op hen. Aller oog was naar zee gericht. Daar lag het schip evenals toen, eene bark sterk hellend, op de verraderljjke zandplaat, de masten nog overeind. De golven braken tegen de zwarte flanken en sloegen over het dek. wettig recht zekerheid en kracht zal laten. Het betreft een beginsel van verzet dat het Piëmonteesch Gouvernement schandeljjk be gunstigt en dat gemakkelijk doet begrijpen welk gevaar dagelijks elke Regeering be dreigt en welke rampen het voor de geheele burgerlijke maatschappij na ziek sleept, omdat het den weg opent voor het noodlot tig communisme. Het betreft de schending van plechtige verbintenissen, welke eischen, in de Pauselyke Staten zoowel als in alle andere Europeesche Staten den eerbied en het onschendbaar behond van ons burgerlijk gezag. Ook moeten de Vorsten overtuigd zyn, dat hunne zaak innig aan de ouze is ver bonden, en dat zy, door ons ter hulp te komen, evenzeer voorzien in het behond hun ner rechten als in de onze.(Slot volgt.) De nijverheids- en arbeidsraden in België zullen in vele gemeenten bijeenkomen. Er wordt verzekerd dat de leden-arbeiders zullen voorstellen, dat de raden zich gemeenschap pelijk tot den Koning zullen wenden met verzoek do grondwetsherziening te bespoe digen, teneiude de werkstaking te doen ophouden. Waarschijnlijk zullen eenige af gevaardigden uit Brussel, van die uit andere steden vergezeld, aanstaanden Donderdag op audiëntie bij den Koning gaan. Uit Antwerpen wordt gemeld dat de werkliedenbond de arbeiders in de dokken aangemaand beeft geen vreemde kolen te helpen lossen. Bovendien worden er inzame lingen voor de stakers gedaan en wordt er van eene werkstaking onder descheepsstokers gesproken. De directie der groeve La Horloz heeft 75 mynwbrkersgeziuuen, die woniugen der onderneming in bnur hebben, met uitzettiug gedreigd indien het werk niet wordt hervat. In de metaal- en andere nijverheidsinrich tingen, waar gewerkt wordt, wordt met koleuaanvoer uit het buitenland gedreigd. Op verscheidene dorpen is door de werklieden een strooibiljet bij duizenden exemplaren verspreid,waarin wiaak geroepen wordt over het oproepen van miliciens om de werkstaking te onderdrukken en hunne broeders, de arbeiders, te bestryden. In eeaige kolengroeven der stad Luik en te Herstal, Jemeppe en Tilleur is eene kleine verbetering in den toestand waar te nemen. Na langdurige en veelal zeer rnoei- ljjke beraadslagingen heeft de Rjjksdag bij derde lezing de nieuwe wetsbepalingen be treffende werkliedenbescherming, in den vorm van wyziging der njjverheidswet, met groote meerderheid van stemmen aangeno men. Reeds meer dan een jaar is dit onder werp in behandeling geweest. Daar de Re geering voornemens is, op deze nieuwe bepalingen overeenkomstig de besluiten van ln het want waren de manschappen gevlucht. Zij hadden den strjjd opgegeven. Hoe lang die had geduurd, viel niet te berekenen. Lang voor zeker, want dat ze tegen de waarschuwing van den vnurtoren in, op de kust hadden aangehou den, bewevs wel, dat hulpmiddelen en krachten waren uitgeput. Eeneden op het weeke zand, was men bezig met het to. stel tot het afschieten der vuurpjjlen, om den ongelukkigen eene ljjn tos te werpeD. Telkens en telkens spoelden de golven den wan kelenden driepoot om. De pjjlging scheet. Geen wonder. „Landrotten!" riep Gerrit. Verderop beproefden eenige mannen de red dingboot zee te doen ki zen, de domkoppenl récht voor het schip, terwjjl de stroom noord waarts liepl Daar ging een tweede pjjl scheef als de eerste. Natuurljjk. De ljjn viel een zestal meters bezjjden het schip. En dan die reddingboot, die nu zwabberde op de golven en teruggeslagen werd, met meer kans om zich tegen de bommen op strand te barsten te stooten, dan het zinkende schip te bereiken 1 Diep en onregelmatig ploften de riemen in het kokende water. Een zwabbergast zou het beter doen! Wordt vervolgd RAARMSUHE COURANT.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1891 | | pagina 1