I ENCYCLIEK Over het Arbeiders-Vraagstuk. MARKTBERICHTEN. Laatste Berichten. LEO XIII, Nederl. R. K. Volksbond. STEDELIJK NIEUWS. Kerknieuws. Land- en Tuinbouw. Letteren en Kunst. Rechtszaken. Ingezonden. VAN ONZEN ALLERHEILIGSTEN VADER door de Goddelijke Voorzienigheid Paus. (vervolg.) Deze waarheden moeten ongetwijfeld bij de bemiddelden en hooger geplaatsten eiken overmoed bedwingen, de armen voor kleinmoedigheid bewaren; zij moeten aan de bezitters van aardsche goederen leeren, dat zij jegens de armen eene plicht hebben te vervullen van liefde, en tevens zullen zij de laatsten stemmen tot eene bescheidene tevredenheid met hun lot. Aldus wordt de klove tusschen de verschillende standen lichtelijk vernauwd en de verzoeningsgezinde ver standhouding onderling door overeenstemming van streven mogelijk gemaakt. Komt evenwel de zedenleer des Christendoms te eenenmale tot haar recht, dan zal men het niet bij verzoeningsgezindheid alleen laten blij ven; een waarlijk broederlijke liefde zal beide bestanddeelen der samenleving verbinden. Zij zullen dan immers leven iD het bewustzijn, dat een gemeenschappelijke Vader in den Hemel alle menschen heeft geschapen en allen voor hetzelfde doel heeft bestemd, voor de eeuwige belooning van de rechtvaardigen, God-zelf, die alleen de menschen en de Engelen met volkomen zaligheid gelukkig maken kan. Zij begrijpen dan wat het zeggen wil, dat Jezus Christus alle menschen gelijkelijk door Zijn lijden heeft verlost, allen tot dezelfde waardigheid van kinderen Gods heeft verheven; dat een waarlijk geestelijke broederband bestaat tnsschen hen onderling en hen verbindt met Christrfs den Heer den Eerstgeborene onder vele broedersZij gevoelen wat het zeggen wil, dat de goederen der natuur en de gaven der genade ge meenschappelijk toebehooren aan het groote menschelyke huisgezin, en dat alleen hij, die zich-zei ven onwaardig maakt, van de erfenis des Hemels wordt uitgesloten. Indien gij dan zonen zijtdan zijt gij ook erfgenamenerfgenamen van God en mede-erfgenamen van Christus(1). Ziedaar, naar Christelijk begrip, de grondlijnen van men- schenrechten en menschenplichten. Zou niet alle tweedracht weldra verdwenen zijn, indien deze waarheden in de burgerlijke samenleving ten volle werden erkend? Intusschen, de Kerk bepaalt er zich niet toe, enkel den weg tot genezing aan te wijzen, zij past met eigen hand de geneesmiddelen toe. Haar gansche werking richt zich naar het doel: de menschheid, naar de eischen van hare leer en van haar geest, te herscheppen en op te voeden. Door episcopaat en priesterschap leidt zij den heiligen stroom van hare onderichting, zoo ver het haar mogelijk is, dat is zoo ver haar invloed reikt, door alle kringen des volks heen. Zij tracht door te dringen tot het binnenste des menschen en Zijn wil te richten zóo, dat al zijne handelingen Gods voorschriften tot punt van uitgang nemen. Op het gebied juist vau dien inwendigen arbeid, en dus op een gebied, waar eindelijk alles op aan komt, ontvouwt de Kerk eene zegen rijke en haar uitsluitend eigene macht. Want de middelen, die haar den toegang banen tot de harten, heeft zij van Jezus Christus tot dat heilig doel verkregen; in die middelen berust eene goddelijke kracht. Die middelen alleen dringen door tot het diepste wezen der menschelijke ziel, en die macht alleen brengt den mensch tot gehoorzaamheid aan zijn plicht, tot beteugeling van zijn eigen hartstocht, tot volmaakte liefde jegens God en den naaste, tot overwinning van de vele hindernissen, waarmede de weg der deugd is bezaaid. Ten bewijze voor de waarheid van het hier aangevoerde is een blik in het verleden van gewicht. Wij herinneren slechts aan een onbetwistbaar feit, wanneer wij zeggen: de invloed en de arbeid der Kerk hebben de bur gerlijke samenleving van hare grondslagen af vernieuwd; de hoogere maatschappelijke krachten, die haar eigen zijn, heb ben het menschdom op den weg gebracht van den waren vooruitgang, ja, zij hebben het van het verderf tot een hernieuwd leven opgewekt; zij hebben het door de Christelijke opvoeding der volken eene ontwikkeling gegeven, die alle vroegere vormen van beschaving ver overtreft en, zoo lang de wereld staat, door geen anderen overtroffen worden zal. Die zegeningen vinden in den Allerheiligsten Persoon van Jezus Christus haar bronaar en haar einddoel tevens; gelijk de wereld aan den Godmensch alles dankt, zoo keert ook alle goed tot Hem, als einddoel aller dingen, weder. Toen eenmaal het licht des Evangelies was opgegaan en het groote geheim van Gods menschwording en van de verlossing des menschdoms was verkondigd, drong het leven van Jezus Christus alle rangen van den aardkreits door; het bezielde alle volkeren en alle klassen en vestigde in hem met het Christelijk geloof ook de Christelijke zeden. Noodzakelijker wijze blijkt hieruit, dat wanneer men naar een geneesmiddel omziet voor de lijdende maatschappij, alleen het herstel van het openhaar en bizonder leven naar den geest van het Christendom dat middel wezen kan. Immers, het is een door niemand bestreden waarheid: elke maatschappij, die zich innerljjk wil vernieuwen, moet terugkeeren tot haar oorsprong. De volmaaktheid van elke gemeenschap toch be staat slechts daarin, dat men streeft naar, en doelt op hetgeen van den beginne af als doel werd gesteld; door het streven naar dat doel moet het onontbeerlijke leven terugkeeren in het lichaam der maatschappij. Afwijken van het doel staat gelijk met verval; terugkeer beteekent hetzelfde als genezing. Dit geldt van het lichaam van deu Staat, en evenzoo geldt het van de verreweg talrijkste klasse van burgers, van de klasse der werklieden. De zorg der Kerk bepaalt zich intusschen niet zóózeer tot de verrichtingen ten bate van het geestelijk leven, dat zij daardoor de aangelegenheden van het aardsche bestaan over het hoofd zou zien. Veel meer moet betuigd, dat de Kerk, inzonderheid ten opzichte van den werkmansstand, krachtig ernaar streeft, aan den hestaanden nood ook onder stoffelijk opzicht te gemoet te komen. Reeds door hare aansporing tot zedelijkheid en deugd bevordert zij tevens het stoffelijk welzijn; immers, een geregeld Christelijk leven brengt er steeds belangrijk toe bij, om ook tijdelijke wel vaart te doen heerschen; zulk een leven toch doet God die de Bron en Gever van allen voorspoed is, met welbehagen op de menschen nederzien en verwijdert daarbij twee vjjan- liefhebben, want de verschrikte dieren hadden in bet puntige rasterwerk leelijke wocd-u opgeloopen. Dit ongeluk heeft iu de Engeleche bladen veel geschrijf teweeggebracht, waarin eenerzijds de behoefte betoogd wordt aan voorschriften op of liever tegen het bezigen van rijwielen op druk bereden wegen en anderzijds gewezen wordt op het afkeurbare van de afrastering met puntig ijzerdraad, zoo gevaarlijk voor mensch en dier, van landerijen, aan de groote heerwegen palende. Te Montelbano, in Sicilië, heeft men het lijk van een barbier, Mobilia genaamd, in zijne woning in een koffer gevonden. Hij was met messteken vermoord. Zijn zwager en nog een ver wante van hens zijn in hechtenis genomen. Te Breda heeft Zondag jl. de ope- ning plaats gehad van den miniatuurtram met petroleum-motor tot in het Mastbosch. Dit nieuwe vervoermiddel, het eerste van dien aard in ons land, kon den geheelen dag nauwelijks de massa's, die het bosch wenschten te bezoekeD, vervoeren. Edison's nieuwste uitvinding, waarvan onlangs al iets bericht werd een toestel waardoor men thnis opera- tooneeivoorstelliugeo p grooten afstand niet alleen zal kunnen hooren, maar ook zal kuonen zien heet Kinetograaf. Dezer dagen nam Edison een proef meteen jongen, die op vrij grooten afstand geplaatst werd en wiens bewegingen door het toestel zeer goed werden weer- gegeven, terwijl ook zijne stem zeer goed was te hoo ren. Eene volgende proef zal genomen worden met Oene opera-voorstelling. Lord Tennyson, de beroemde En- gelsche „Poeta laureatus//, is tegenwoordig ook melkboer. Men ziet tegenwoordig in het westelijk deel van bet eiland Wight zijne fraai geschilderde melk karretjes lijden met den naam //Alfred Loid Tennyson" erop tot ergernis van menig dichter lijk gemoed, dat poëzie en melkleveren niet best vereenigen kan, hoezeer ook//poëzie overal schuilt." Het menu van het diner, dato n- langs te Peking door den Keizer van China gegeven werd aan de buitenlandscheGezantennade plechtige audiëntie, bevatte vogelnestjesscep;ham met honig- sausj koekjes; zilvermos; augurkjes met azijn; ge stoofde appelen met hoender-crême; kreeftenpastei; vleeschpastei'jee; mosselen; groene erwten; zure melk; gevulde augurken; zoete aardappelkoek, ge bakken bruine karpers; gebakken booueis; gestoofde peren; gebakken vischlippen; gebakken ossters; hampastei; gekookte bamboedspruiten met kreeft; rozeknoppenge'ei. Door de politie te Romeiseene fabriek van valsche munten ontdekt. Het gslukte haar onverhoeds binnen te dringen en op alles be- beslag te leggen. Een der treffendste tooneelen bij de plechtigheid in de Nieuwe Kerk te Amsterdam was zeker dat, toen een ISOtal burgerweesjes,jon gens en meiejeB, twee aan twee voorwaaits traden en zich schaarden op de open plek voor de zetels der twee Vorstinnen en vooral toen, nadat een der meisjes, Helene Stijger, onder het voordragen van een allerliefst gedichtje van Hasebroek bet Ko ninginnetje een bouquet veldbloemen bad aange boden het aanvallige Koningskind bet meisje gul de hand reikte. Die daad van harlelijkheid vond weerklank in de harten der duizenden toeschouwers. Als ware er een sein toe gegeveD, barstten allen los in een geestdriftig gejnich en niet alleen in vrou- wenoogep, zelfs in menig mannenoog blonk een traan. Wat ook in den loop der jaren uit het geheugen van ons Koninginnetje worde gewischt, deze scène nooit.' want ging het overige wellicht werktuigelijk hsar geestesoog voorbij daar zij er de beleekenis niet van kon begrijpet), wat het weesje zeide over zichzelve en over haar en over hare Moeder, dat kon haar hartje medevoeleu en het zal ditbewareD, zoolang het kloppen zal. De Sultan van Marocco heeft aan Koniogin Victoria een prachtigen olifant gezonden, die reeds te Gibraltar is aangekomen. Het dier, welks voorhoofd beschilderd is, wordt door een neger vergezeld aan wien het gehoorzaamt als een hond. In het Dagbl. voor Ned. komt een ingezonden stuk voor van iemand, die zijne veront waardiging uitspreekt over het feit, dat de twee stotleD, die als zetel voor de Koninginnen dieust hebben gedaan bij de plechtigheid in de nieuwe kerk, in Brussel waren besttld. En dat, terwijl in de laatste jaren de vaderland- sohe meubelindustrie vooruitgaat ea wat soliditeit en sierlijkheid van bewerking der menbelen aangaat, best met het buitenland kan concurreeren. Het bericht omtrent eene poging om Barnums lijk te steleo (hetzij om de familie geld af te persen of met welk ander doel dan ook) blijkt een verzinsol te zijn van twee wachters, die zich daardoor langer in dienst hopen te doen hou den dan noodig werd geacht. Naar het Hbl. verneemt, zal het Duilsche eskader in den morgen van den ln Juli, des nachts te 2 uur, te IJmuiden binnenvallen. Het Keizerlijk gezelschap zal daar de „Hohenzollern" Verlaten en, zoo do tocht te water vervolgd wordt, overgaan op Hr. Ms. stoomschip //Van Galen". Dit schip vaart dan des ochtends op, in dier voege, dat men tegen 10 uur in den ochtend in het IJ vóór de stad zal zijn. Een inwoner van Breda ligt reeds 8 dagen in ten diepen slaap. De patiënt wordt in het leven gehouden met wat melk en wijn, die men hem voorzichtig in het keelgat giet. Men beeft hier blijkbaar met een geval van noca te doen. Een rjjk heer, die te Steenwqk 1 o- geerde, speelde met een hond, doch onder het •pporteeren had hij het ongeluk zijne beide gouden ringen, 1 gladde met van binnen 7 initialen en 1 met diamant, samen ter waarde van ongeveer 900 te verliezen, waarvoor die heer thans,bij advertentie, aan den eerlijken vinder f 40 als belooning voor de terugbezorging uitlooft. In de straten van Tanger (Marok- ko) moeten onlangs sprinkhanen zijn neergevallen als een stort-regenbui. Te Cangey bij Tours is een geheel gezin, Huguet genaamd, bestaande uit man, vrouw en drie kinderen vergeven, door het eten van een eierstruif, waarvoor scheet ling gebruikt was in plaats van pieterselie. Een der kinderen is reeds dood en aan het behoud der oudeis werd gewan hoopt. Men schrijft uit Enkhuizenaan het Dbl. v. Ned.\ Tal van Russische landverhuizers, ongeveer 200 per dag. zijn in de laatste dagen op hnnoe reis naarNoord-Amerika alhier aangekomen. Het gezicht dier uitgedrevenen maakt een treurigen indruk. Zij zijn angstig en gejaagd alsof hun een vijand op de hielen zit. In de jl. Zondag gehouden vergadering van het Ondersteuningsfonds der afdeeling Amsterdam van deu „Ned. R. K. Volksbond" is verslag uitge bracht over het afgeloopen jaar. Het getal leden bedraagt 184. De ontvangsten hebben bedragen 899,321/3, de uitgaven vau ziekengeld f 399.10. In het „Casino" had jl. Maandag de ge wone veertiendaagsche vergadering plaats van de afd. 's-Gravenhage. De Voorzitter, de Heer A. J. Piët, deelde mede, dat op de volgende bijeenkomst de Weleerw. Heer Rikmenspoel, Kapelaan te Am sterdam, het woord zal voeren. Na voorlezing van een brief, waarin aan de onderafdeeling //St. Bar bara" dank werd gebracht voor de etr aan het stoffelijk overschot van het bondslid Nicmeijer bewezen, we'd overgegaan tot de verkiezing vao een bestuurslid. Er waren 6 candidaten, waarvan de meeste (160) stemmen verkreeg de Heer A. Consen, die dan ook den vacsnten z-tel zal be zetten. Verder waren nog uitgebracht op deo Heer Coenen 91, op den Heer Blom 98, op den Heer Stuul 95 en op de Heeren Lnnenburg en Vint- gens reap. 44 en 34 stemmen. Voor de door aftreding vacante plaats in het Centraal Bestuur werd door dea President warm aanbevolen de Heer Van Ko', Voorzitter van het ondersteaningsfoad», die bjj acclamatie benoemd weid. De gekozene nam de benoeming aan en dankte in krachtigs woorden voor het in hem ge stelde vertrouwen, dat hij hoopte zich waardig le zullen toonen. In de 7 vacaturen zal later wor den voorzien. Nog werd medegedeeld, dat hij de processie, die op H. Sacramentsdag in de kerk van den H. Jacobus is gehouden, de afdeeling ver tegenwoordigd is geweest door de banier, gevolgd door het gansche Bestuur. Na de pauze hield de Heer W. Nieuwenbui- zen, de aanwezigen eenigen tijd aangenaam bezig door de talentvolle voordracht vao //Pinksterblom men// van Jastus Van Maurik. Van de voornaamste typen uit deze schets was door den Haer Breek een typisch conterfditsel in crayon vervaardigd, welke portretten het lach-succès van deu Heer Nieuwenhuizen nog aanmerkelijk vergrootten. De zangsfdeeliog luisterde de bijeenkomst, die met het Bondslied geopend was, op met//Op het Kerkhof" van De Vliegh. De afdeeling Vlissinaen van den Ned. R. K. Volksbond hield den 31 Mei hare maande- lijksche vergadering, in welke 5 Eereleden en 7 leden werden geïnstalleerd. Na vele mededeelin- gen van den Voorzitter hield de Heer W. A. Lau- werier eene keurige redevoering orer den toestand waarin Z. H. Paus Leo XIII zich bevindt, waarbij hij voornamelijk twee punten ontwikkelde, ten eeiste wat wij van Z. H. den Paus hebben te wachten en wat w(j voor Christus' Stedehouder moeten doen. De rede van den Heer Lauwerier werd door de aanwezigen met aandacht gevolgd en de Spreker met luid applaus begroet. De President dankte den redenaar op hartelijke wijze en deelde ten slotte mede, dat Zindag 14 Juni a. 8. het eenjarig bestaan der afd. Vlissingen zal gevierd worden en dat alsdan als Spreker zal optreden de Heer W. C. J. Passtoors, Voorzitter van het Centraal Bestuur en van de Afd. Amster dam. HAARLEM, 4 Juni. ln de jl. Maandag-avond gehouden veigadering van het departement van de Maatschappij tot bevordering van nijverheid werden behandeld de punten van beschrijving voor de a. s. algemeeue vergadering. Tot afgevaardigden werden gekozen de Heeren J. II. Krelage, J. J. F. Beijnes en J. Hijmans en tot plaatBvervarigera de Heeren Mr. Joh. Enschedé, Janssen Van Raaij en Grolt. Omtrent de voorstellen die behandeld zullen worden werd als volgt besloten. io Om voor éen jaar als proef 100 gulden toe te staan eu medewerking te verleeoeu aan de Vereeni- ging „Arti et Industriae" tot het vestigen van een comité voor het afnemen van proeven van bekwaam heid in het ambacht. 2o Zich in hoofdzaak te voreenigen met het praeadvies van directeuren ten aanzien van het voorstel Utrecht om op afschaffing van de tollen te land en te water aan te dringen, in welk praeadvies rekening gehouden wil worden met de eischeu der schatkist. 3o Ten aanzien van het voorstel om aan te drin gen op [verwerping van het wetsontwerp tot her ziening der plaatselijke belastingen, om dat voorstel aan te houden. Met de overige voorstellen kon zich het departe ment veieenigen. Voor zooverre de tijd toeliet werden ook de aan hangige voorstellen tot reorganisatie derMaatschap- pij behandeld. Met sommige kon men zich veiee- nigen. Tegen andere bestond bezwaar; met name achtte men de voorstellen met betrekking tot de museums geenszins rijp voor beslissing. Door den Voorzitter, den Heer Krelage, werden rootts aan de vergadering mededeeliogen gedaan met betrekking tot de aanstaande algemeeue ver gadering in Juli te Haarlem te honden. Enne oom missie bestaande uit de HeerenlZ/c. Figee,J.Merens, J. J. F. Beijnes, Von Saher en II. L. Janssen van Raaij had zich belast met de regeling van de voor genomen teotooDetelling van ambachtsonderwijs, waarvoor door het gemeentebestuur h> t lokaal van deo Doelen bfsehikbaar was gesteld. Ook voor de feestelijkheden zou eene commissie optreden, waar omtrent} echter nog geene bizonderheden konden medegedeeld worden. Naar aanleiding van een convocatiebiljet door het Bestuur der Katholieke Kiesvereeniging aan de Leden verzonden, had op Dinsdag-avond eene vergadering plaats van genoemde kiesvereeniging in het Hotel „Da Leeuwerik,// ter bespreking en vaststelling der te volgen gedragslijn bij de aan staande verkiezing voor de Tweede Kamer der Staten-Generaal.i; Wij kunnen onze lezers van het verhandelde op die vergadering geene mededeeling doen omdat het B:stuur die bijeenkomst p-ovo- ceerde tot esae geheime vergadering. Wij lezen echter in de Nieuwe Rotterdammer en in de Oprechte Haarlemsche Courant van gisteren avond reeds het navolgende: //Naar wij vernemen is in eene gisteren-avond gehouden vergaderiog der Katholieke Kiesveree- ging te Haarlem hesloteD, tij de aanstaande ver kiezing voor de Tweede Kamer in dit district geen eigen candidaat te stellen, maar zoo krachtig mogelijk de candidatuur van Mr. Farncombe Sanders te steunen." Waar blijft hier de geprovoceerde geheimhouding? Wij echter zullen het stilzwijgen bewaren over het geen o. m. in die vergadering is behandeld en laten ook de mededeeling daarvan, aan genoemde liberale bladen over. Door een 70 tal Kiezers is, in het Kiesdistrict Beverwijk,candidaat gesteld voor het lidmaatschap der Tweede Kamer der Staten-Geaerasl, de Heer J. J. H. Kervel, wonende alhier. Het quartet Loreleg, ooder leidiag van den Heer W.H. Schmölling, herdacht gisteren zijn vijfja rig bestaan. In dien tijd is het op uitnoodiging van verechillende zijden twee en zestigmaal in het open baar opgetreden. Van het voornemen, een quartet- wedstrijd bij deze gelegenheid te orgauiseereo, werd om fioanciëele redenen afgezien, doch beslotsD, ter herdenkiog van het feit deel te nemen aan den op 3 Juli a. s. te Groningen uitgeschreven wedstrijd voor quartetzaDg. De Heer Z., te Amsterdam, heeft voor den bouw van eene wasoh-, droog-en bad-inrichting aan da inrichting tot verpleging van lijders aan vallende ziekte te Haarlem, f 10,000 geschonken. Verder werd voor genoemde stichting ontvangen van E. te Haarlem f 1000; Mej. M. E. S. de H. f 500; N. N. te Amsterdam f 500; N. N. te Haarlem f 300, en nog giften van f 100, t 50, f 25 en minder bedrag. BURG. STAND DER GEM. HAARLEM ONDERTROUWD 3 Juni: G.J.Jansen en M. M. Ver gers.A. Van Lente en M. E. Hofsté. J.J.Smits en A. G. Roorda. T. Jonkheer en A. Van Loon. GETROUWD 3 Juni: J. J.P. Van Berkum en C.Ger ritsen. F. C. Van der Haagen en W. Verlee. D. Toebes en C. M. Akkerman. J. M. Creemers en E. Van Vreeden. BEVALLEN 30 Mei: E. De Jonge-Ds Kromme, z. C. De B:nin-Van Schappen, z. en d. 1 Jani: J. Blei- Kelfkens, z. A. M. Booms-Van Salen z. OVERLEDEN 30 Mei: C. J. Dekker, 7 j. 2 Jnni: J. Eleveld, 43 j. J. Nibbering, 17 d. Z. D. H. de Aartsbisschop van Utrecht, Mgr. P' it. Snickers, heeft benoemd tot Kapelaan te Onde-Pekela den Weleerw. Heer A. J. Kanitz; tot Kapelaan te Gent den Weleerw. Heer C. De Graaff- tot Kapelaan te Oldenzaal den Weleerw. Heer B. L. Snelting en tot Kapelaan te Vinkersen den Weleerw. Heer J. Heerschap. Z. D. H. de Bisschop van Haarlem, Mgr. C. J. M. Bottemanne, zal a. s. Masüdag in de O. L. V. kerk te 's Gravenhage eene H. Mis opdragen, eene toespraak houden en daarna den eersten steen leggen voor de nienwe parochiekerk. In den omtrek van Beverwijk en Heemskerk zijn verscheiden teelders genoodzaakt geheele hoeken aarbeziën op te ruimen en den grond met groenten te bezetten ten gevolge der verwoestingen, daarin door den afgeloopen strengen winter aangericht. Een groot verlies voor velen van hen, die toch al een zwaren strijd om het bestaan moeten voeren. (Semper Vircns). De inhoud van het SI. Gregoriusblad XVIe jaargang No. 5 is als volgt: Op 3 April in de kathedraal te Utrecht. „Looit den Heer" Katholiek gebeden- en gezangboek voor Nederland, door Fr.Eppink, Kap. —Ave Maria, gratia plena, door P.Mededeelingen omtreat de St. Gregorius- Vereeniging. Algemeeue berichten. Johan Klönisch nit Duiken bij Venloo, die in September 18S9 te Amsterdam gearresteerd, en aan de Pruisische Regeering uitgeleverd werd, als beschuldigd van moord, doch te Dn8seldorf wegens gebrek aan bewijzen werd vrij gesproken, is eergisteren opnieuw in hechtenis genomen. Hij heeft thans eene volledige bekentenis afgelegd. UITLOTINGEN van aandeelen in geldleeningen voor R. K. kerken en gestichten. 's GRAVENHAGE. Parochiekerk van den H. Antonius en den H. Bodewijk. Uitgeloot de aandeelen Nos. 20 en 69. Betaalbaar ten kantore vao den Penningmeester van het Kerkbeataur, Stille Vierkade 27, aldaar. Eenige Leden van het Bestuur der Centrale R. K. Kiesvereeniging te Beverwijk hebben ons het het navolgend schrijven ter plaatsing gezonden. Mijnheer de Redsoteur. Onaergeteekenden verzoeken U beleefd het vol gende op te nemen io het eerst volgend nummer «an uw blad, waarvoor zij U bij rooibaat dank zeggen. Iu't //Katholiek Yolksbladz/van 3lMei 1891 No. 8, waarin de candidatuur van den Heer W. Bos wordt besproken, lezen wij het volgende. //De Maasbode// deelde Zaterdag 1.1. mede dat hij reeds eenigen ijjd te voren had vernomen, hoe op de bestuursvergadering van 14 Mei, die ook door anti-revolutionnairen werd bijgewoond,dingen zjjn gezegd, die uit een Katholieken mond niet mogen gehoord worden,allerminst in het bijzijn van Calvinisten. Daar is onder meer gezegd, dat alles geheim moest worden gehouden voorn De Maasbode," en voor de Pastoors! „De Maasbode// zeide dit uit goede bron te hebben, en het onderzoek, dat wij (deRedactie vao't //KstholiekVolksblad*)instelden, bevestigde dit." De Redactie van 't „Katholiek Volksblad// is dus goed op de hoogte, en beaamt het gezegde van „De Maasbode." Wij protesteeren evenwel met alle kracht die in ons is, tegen zulke lage aantijgingen, en verklaren als mannen van eer deze berichten voor vuig en laster. Wij hebben naar ons beste weten en ouze innige overtuiging de ons dierbare Katholieke zaak trach ten te bevorderen, en wij geren U de verzekering dat noch op de vergaderiog van 14 Mei jl. noch ra die vergadering door oos uitdrukkingen zijn gebe zigd als oos worden in den mond gelegd. Geheel ia overeenstemming met hetgeen de Zeer Eerwaarde Heer Pastoors Scheiberlii g in 't "Katholiek Volksblad" van 16 April 1891 schrijft, protesteeren wij tegen het roekeloos spelen met het vuur van tweedracht in ons District, en verklaren wjj als Katholieken geen anderen naam en geen andere leuze te kennen dan deze. Tevens eischen wij van 't „Katholiek Volksblad" oos de bron te noemen waaruit het die grove las tertaal heeft geput. Leden van het bestuur der R. K. Centrale Kiesvereeniging „Beverwijk// c. a. B. J. KLAUWERS. Jb. DE BOER. J. MOOY. W. F van HOOFF. P. H. SMITS. H. BURGER Mz. Bovenstaande schrijven bebfcea wij geplaatst ter wille van de onpartijdigheid,wij behouden ons echter het recht voor daarop zoo noodig terug le komen, aan De Maasbode en het Katholiek Volksblad overlatende, dit schrijven te heantwoordea. De Redactie. HAARLEM 3 Juni. Aan de veemarkt van heden waren de aanvoeren, veikoopen en prijzen als volgt koeien verkocht 5 voor f 170 f 130 «tieren verkocht. 1 pinken verkocht voor f a f graskalv. verk. voor f e nnehtere kalveren, 4a verk. 45. 12 s f 6—, sohapen, 228 verk.206 voor t 26 a f 16 Lammeren 506, verk. 430,f 9 a 5. Varkena, verk.— per 5 ons. Biggen verk. f a Paard 4 verk. f a Veulens, verkocht fa—f Aan de kaasmarkt werden heden aangevoerd en verkocht. 61 stapels kaas uitmakende 7152 atnks, wegende 15871 kilo. Hoogste prije f 28,middelbare prije per 50 kilo. AMSTERDAM, 3 Jnni. Ter veemarkt van heden wa ren aangevoerd: 1 runderen late qua].— c. 2de qual. c. 3e qual. e.; vette kalveren, 177 late qual 90 a c. 2de qual. 80 c per kilo graskalveren f—a 35 nnehtere kalveren f6 af 11. schapen en lam 161 vette varkens, 31 a 38 e. per kilo. biggen paarden f PURMEREND.2 Jnni. Kaae: aangevoerd 293 stapels prije der kleine kaae imiddelb., prijs Koeien matig in prije; melk prijshoudend; geldiger atug in prije ktlfkoeien. 320 rnnd. Vette kalveren matig 244itnks, prije 70 a. 90 c.per kilo, handel matig; nuch- ttere dito: aanvoer 152 etnke prijs f 8s f 22 per stuk, vlug gen handel. Vette varkensaanvoer 302 stnks, prijs 32 40 e. per kilo metstuggen handel; magere dito aan voer 145 etuki, prije f S a f 14 per stuk metstuggen handel. Biggen aanvoer: 281 stnks prijs f 4. a f 7.— ROTTERDAM, 2 Jnni. Op de veemarkt waren heden aangevoerd: 8 paarden, 600 runderen, 162 vette en gras kalveren, 92 nnehtere kalveren, schspen of lamme ren, varkeae, 170 biggen, 2 bokken of geiten. De prijzen van het vee, besteed ter markt van heden waren als volgt: Runderen late qualiteit 76 e. 2d. qual. 70 c., 3de qnal. 64 e.; kalveren lste qnal. 105 c. 2de qual. a e. schapen late qnal.2de qual c„ alles per kilo; varkens lste qual. a e., 2de paal.— a— e., 8de qnal. e., licht soort a c. per half kilo. Op de botermarkt werden aangevoerd: 121/8 en 113/16 ton en 1054 stukken per half kilo; prijs le qnal. f 50— 2e qnal. f 46 3e qnal. f 42 per half kilo f 50 a 70. SCHIEDAM, 2 Juni. Moutwijn per Ned. vat a i 11,50 Jenever 17,— Amsterd. proef 118,25. Spoeling f Commissie f 1,90. LONDEN, 3 Juni. Uit Shangaï wordt geseind, dat de troebelen aan de Yang-Tse- Eiang nog steeds voortduren. Volgens een bericht uit Moskon beeft een bekend buitenlandsch persoon aldaar den Czaar bezocht en hem orer de jodenver volging gesproken. De Czaar moet toeu hebben verklaard, vast besloten te zijn om de aangevangen maatregelen te doen voort zetten, op grond dat de schuld ten deze bjj de joden zeiven ligt, en er tot nog toe geene enkele nihilistische samenzwering is ontdekt zonder dat daarbij bleek hoe joden er aan hadden deelgenomen. Hjj verklaarde dat de Russische joden de ergste revolutionairen zijn. Naar men verneemt is de Amsterdam- sche firma Westendorp in onderhandeling met Baron Hirsch om eene landverhuizing van joden Daar St. Domingo te leideo. Baron Hirsch zou daartoe landerijen aankoopen, in verband met eene spoorweg-concessie aan de firma Westendorp, tot stichting van Joodsche koloniën. De influenza begint hier ter stede eenigs- zins te verminderen. In de vorige week zjjn 310 personen er aan overleden. De alhier bestaande bond van omni bus- en trambeambten heeft een manifest uitgevaardigd, waarin eene algemeeue werk staking tegen Zondag-ochtend wordt aange kondigd, tenzjj de maatschappijen bewilligen in een werkdag van 12 uren en in andere eischen. Bljjkens de mededeelingen omtrent de jongste volksstelling in Engelsche steden zjjn er daaronder, wier bevolking in den tjjd van tien jaren is vermeerderd met 9 a 45 percent.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1891 | | pagina 3