ENCYCLIEK Over het Arbeiders-Vraagstuk. MARKTBERICHTE. Laatste Berichten. LEO XIII, Buitenlandsche thee kan voortaan Voor geest en hart. Ter behartiging. STEDELIJK NIEUWS. Rechtszaken. Land- en Tuinbouw. YAN ONZEN ALLERHEILIGSTEN YADER wenschen te komen, wordt verzocht//, enz. Zij worden verzocht// beteekent, naardeNederlandsche taalregels: „zij worden in verzoeking gebracht//; dus iets geheel ar.ders dan men denkelijk bedoelt. Wil men met alle geweld dim vorm behou den, dan hebben we daarvoor in oDza taal het werk woord uitnoodigen of desnoods aanzoeken. (Haag- sche Ct Onder de ter gelegenheid van Koningin Victoria's jongsten verjaardag geadelde en geridderde onderdanen, behoort ook de Heer Georg 3tephon, uit Canada, de eerste ingezetene der Engelache koloniën, die met het Lordschap begiftigd werd. De merkwaardige levensloop van dezen industriëel wijst aan, dat hij op 14jarigen leeftijd te Aberdeen, in Schotland, in eene behan gerszaak zijne carrière begon, dsarna drie jaar ia Londen zaken deed en teo slotte naar Canada emigreerde en daar een handel in wollen stuffen begoD. Zijn succea als groothandelaar bezorgde hem de betrekking van Directeur, later Vice- President en eindelijk van President der bank te Montreal. In die hoedanigheid werd bjj ook in het bestuur van spoorweg-maatschappijen gekozen, en zoo werd hij elf jaren geleden het hoofd van een syndicaat, dat van het Canadeesche Gouvernement concessie verkreeg voor den aanleg van de Canadian Pacific spoorweg; het voorzitterschap dier maat schappij legde hij eerst in 1888 neder, twee jAren derhalve na de voltooiing van den reuzen-spooi'weg, die hem den baronetstitel verschafte. Bij gelegen heid van het gouden jubilé der Engeleche Koningin schonk hq met Sir Donaln A. Smith een millioen dollars (21/a millioen gulden) voor de stichting van het Victoria-hospitaal, hetwelk thans op de helling der heuvelen achter Montreal wordt opgetrokken. De schatrijk geworden Lord heeft geene kinde ren, doch de vrouw van den bekenden Engelschen staatsman Mr. Northcote is door de echtgenooten Stephen als dochter aangenomen. De Berlqnsche bankier Israël kwam eergisteren te Belgrado aan,op zijne terugreis van Adriaaopel. Hij verhaalt, dat de bevrijding van de gevangenen der roovers van Kirkelisse vertraagd werd door de voorwaarden van Athanas, den ioover- hoofdrnan, die eischte dat slechts érn man het los geld brengen zou en dat die op een wit paard naar de bepaalde plaats zou rijden laags een weg welke van de zee af daarheen leidde. In den door Freu- dinger gebrachteu brief zette Athanas zijne vorde ringen nader uiteen. Hij verlangde 50,000 franks voor zich, 90,000 fr. voor zijne manschappen en 60,000 fr. ter verdeeling onder de armen; voorts sigaren, 20 messen en 10 revolvers. De oudste bewoner van Groningen is een rustend zeekapitein, Boomgaard, die in Sep tember 103 jaar hoopt te worden; daarna volgt de koopvrouw Cuhen, die sedert eenige maanden de 100 reeds gepasseerd is, en de derde van dit trium viraat is A. Hichentlich, die eergisteren ondm vele blijken van belangstelling zijo lOO.ten geboortedag heelt gevietd. Een geneesheer te Moskou ver- klaart, dat het electrisoh licht een zeer verzachten den invloed uitoefent bij ziekten en kwaleo van den mecacb. Hij beweert, dat hij in staat is, hevige pijn in eeoige oegenblikken te doen bedaren, door de stralen eener gloeilamp op den Ijjder te laten vallen. Hoofdpijn, bij voorbeeld, wijkt onder de behande- liug in tien a vijfiien seconder; eeue sterke concen tratie van licht op da zetelplaats eener ziekte, ver oorzaakt eenetqdelijke genezing in vijf minnteD, en zelfs teringachtige personen bevinden, dat hun hoest bedaart en de ademhaling gemakkelijker wordt. Het licht wordt op het aangetaste lichaamsdeel goricht, met behulp van een werktuig, dat den vorm heeft van eene schoorsteenpijp. Als een voorbeeld van de kracht der verbeelding wordt het volgende gemeld: Een veearts, die bezig was de keel van een houd te onderzoeken, waarin naar beweerd werd een beentje was blqven steken, werd door het dier in een zijner vingers gebeten. Ongelukkig bleek een paar dagen later, dat de hond door watervrees was aangEtast, waarop men hem onmiddellijk afmsakte. Hoewel alle mogelijke voorzorgsmaatregelen om dit voor den veearts te verbergen, genomen waren, lekte het uit en men kon er niet in slagen den twjjfel, welke dezen folterde, weg te nemen. Kort daarna vertoonden zich bij hem werkelijk verschijn selen van watervrees. Toen kwam men op het denkbeeld den gedooden hoed door een anderen, in alle opzichten sprekend op den eerste gelijkend, te verval gen. Dit gezonde dier bracht men bij den veearts ten onderzoek, maar dgeciijk om hem tot de overtuiging te brengen, dat zijne vrees ongegrond was. De list gelukte en de ziektesersohijnaslen bleven geheel weg. Een liefhebber van //langdradige// statistiek heeft berekend, dat wauneer men al het garen, 'l welk door de gezamenlijke fabrieken in Lancaatershire op éen enkelen dag vervaardigd wordt, aan elkaar knoopte, men eene draad zon verkrijgen welke eene lengte heeft van zevenduizend- maal den omtrek der aarde. De Heer P. L. Stennekes te 'sHage heeft eene soort vuu'pijltjes uitgevonden, waarmede men ritten daken in brand kan Bteken, door ze eenvoudig op een afstand van 100 pas, erop te blazen. De pijltjes blqven dan eten liggen en gaan vervolgens zoo fel branden dat er aan geen uittrap pen te denken valt. De uitvinder verwacht, dat men er in den Atjeh-oorlog veel nut van zal kunnen trekken. Gansche kampongs zal men op die wijze in vuur en vlammen kunnen „blazen," zonder dat de bewoners er iets aan kunnen doer, want het water gebruiken de Indiërs niet als bluschmiddel. De pijltjes kosten maar 1 cent, zoodat men voor een dubbeltje 10 huizen in brand kan steken. Dat is goeökooper, dan ze plat te schieten. Als eene merkwaardigheid wordt medegedeeld, dat bij een onweer te Köjigswinter aan den Rijn, een bliksemstraal de spade van den doodgraver, die juist bezig was een graf te maken, tot splinters sloeg, zonder dan man te treffen. Deor een aantal geneeskundigen te Rotterdam worden pogingen in het werk gesteld, om te verkrijgen, dat koffi-huisbedienden, die in de buitenlucht moeten bedienen, zooals in de sociëteiten Diergaarde, Park, Doelen en verschillende café's, ter wille hunner gezondheid voortaan een hoofd deksel mogen dragen, daar zij dikwijls de schade lijke gevolgen moeten onderviudeo van het bloots hoofds vertoeven io de open lucht, soms tot laat in den nacht. Verschillende particulieren steunen deze beweging. Een planter van de Kameroen Land- en PlantsgevereeDigieg, die onlangs uit Kameroen in Hamburg is aangekomen, heeft een jongen inboorling, den vijftienjarigen Mandonga Dick, bij een Hamburgachen schoenmaker in da leer gedaan. De oudere broeder vaa Dick heeft zich reeds in Kameroen gevestigd als kleerma ker. Er is een nieuwe Noordpooltocht ondernomen. Het stoomschip Kite is Zaterdag 6 dezer van New-York vertrokken.Da onderzoekings tocht staat onder leiding van den Marine-ingenieur Peary en is 16 man sterk of juister gezegd 15 man en éene vrouw, want Peary wordt door zijne echtge noot vergezeld. Men zal koers zetten naar Groen land, waar het schip verlaten wordt, dan zullen de onderzoekers per slede de Noordpool over land trachten te bereiken. Te Sint Oedenrode (N.-Br.) heeft bij de gehouden Kamerverkiezing een kiezer daartegen protest aangeteekend,omdat het stembureau des na middags anders was samengesteld dan des voormid dags, hetgeen in strijd is met de Kieswet. Zekere Matthews, hoofdopzichter bij eene maatschappij van goederenvervoer te Cle veland, in Ohio, werd deze week op onaangename wijze uit den slaap gewekt. Hij sliep rustig in zijr e woning, toen hij eensklaps midden in den nacht iets kouds roeide eu de oogen opende. Voor zijn bed stond een gemaskerde, die etna revolver op hem gericht hield en hem bsvsl op te staaD. Matthews gehoo zsamde. Dc dief geleidde hem naar de brand kast en gaf den eigenaar bevel ze te opener. Mat thews gehoorzaamde nogmaals, maar de kast was ledig. Intusschen waren andere dieven, insgelijks met bedekt aangezicht, in de kamer tan de vrouw en den zoon gedrongen en hadden dezm gebonden en hun het roepen onmogeljjk gemaakt. Daarna bon den zij Matthews, plunderden het huis en vertrok ken. Groet uit verre streken. Ia het park van een kasteel in Duitechland, maakt sedert jareu een ooievaar met zijn wijfje, geregeld zijn nest. Om te zien of de ooievaar steeds deselfde was, werd op bevel van den eigenaar, het mannetje een stalen ring om den linkerpoot gelegd, waarop de plaats en het jaartal 1890 waren gegraveerd. In de lente van dit jaar keerde de ooievaar terug en had thans aan beide pooten ringen. Om den rechterpoot wis, in den vreemd?, eon zilveren ring gelegd, waarop enkel de woorden stonden: „Iadië zendt een groot aan Duitschland!" in Engeland niet worden ingevoerd alvoreus een monster er van aan den staats-chemious is voorge legd, die moet constateerea of ze onschadelijk is. Jl. Woensda g-m orgen is teAmster- dam in eene wasch- en slrijkinrichting in de eerste Bloemdwarsstraat eene dienstbode door drie revol verschoten gedood. De dader, die vroeger in liefdes betrekking tot de verslagene stond, doch om zijn ongunstig gedrag sedert werd afgewezen, schijnt zich hierover te hebben willen wreken. Hij is door inmiddels toegeschoten politie-ageaten in bewaring genomen. In de vorige week waren te Lon den 303 sterfgevallen aan influenza. Het geheele aantal overledenen was 735 boven het gemiddelde cijfer. Eene gevaarlijke positie. Volgens een Ame- rikaaiisch blad beeft te New-York een kooitslijder, zekere George Martin, een tbermometertje, door de verpleegster onder zijne tong gelegd, ingeslikt. Men wendde vruchtelooze pogingen aan, om hem er van te verlossen. Hij ia nu beter en loopt nog altijd met den thermometer (een glazenbuhje vaa duim dik en 4 duim lang met een kwikbolletje) rond, zonder hinder, maar voortdurend gevaar loopende bij eene of andere beweging de buis te brekeD. Stel nooit het goede, dat gjj heden doen kunt, uit tot morgen. Dien heer bedienen de knechten wel, Die zelf gehoorzaamt aan 't eigen bevel. Een slecht kind is voor zyne ouders een afgrond van ellende. Hoed de deure Van uw lippen! Zet een wachter Voor uw mond! Laat u 't kwade Niet verlokken Met de boozen Geen verbond! Allerlei. Van „hooren zeggen.// Rechter (tot den getuige). Ik vestig uwe aandacht op den eed, dien gij moet afleggen: u moet dus alleen zeggen het geen gij zelf hebt gezien en ondervonden, niet wat anderen u hebben gezegd. Vooreerst u is geneesheer? Niet waar? Geinige. Dan kan ik niet bezweren, mijnheer de rechter, ik weet zulks alleen van „hoorm zeggen//; patiënten heb ik nog niet. Het motief. Student A. Hoe bevalt u uwe nieuwe woning? Student B. O, uitmuntend, maar mijn huisbaas niet. Student A. Waarom niet?Stu dent B. Verbeeld je, de vent is deurwaarder. Onnoodige moeite. Hoogleeraar. Hoeveel graden hebben de hoeken van een driehoek te zameL? Student, 180, Professor. Hoogleeraar. Juis'; doch bewijs mij dat eens. Student. Waarvoor zou zulks coodig zijn, Professor, als u 'l op mijn wrord al gelooft. Oprecht. Sergeant. Rccruut Sabolmeijer, wat zou je doen, als op een slagveld rechts eu links je kameraden vielen? Recruut. Ik geloof niet dat ik 't zou afwachten, sergeant. De bankier op de badplaats //Wel mijn heer Goudregen, waarom zij» ga zoo verdrietig?" //Daar heb ik, dunkt me, wel redeD toe; alles speculeert hier op mijne beurs en er is geene beurs, waar ik speculeeren kan. Voor de balie Rechter. Gij erkent zelf, dat ge in den wiuktl zijt-ingebroken en de toonbank lade hebt geopend, hoe kan je eu nog vrijspraak eischen? Beschuldigde. Wel, mijnheer de rrch'er, er was geen cent in de la en waar Diets is. zegt het spreekwoord, daar'heeft de Keizer het recht verloren. Kunt gij mij nn nog straffen? Getroefd. Boer (ïb een café). Breng me een glas bier. Restauratiehouder. Dat moei je aan den kellner vragen. Boer. Z10, ik heb niet geweten dat jij de huisknecht bent. HAARLEM, 12 Juni. Door hei provinciaal Be stuur van Noordholland ia jl. Donderdag bij enk-Ie inschrijving aanhestee I: lo. Het voorsten der boor den van hetNoorhalLodseh kanaal in vier peroielen: Raming; le. perce l f6500, 2 1. perceel f 10,600, 3e. perceel f12,000, 4'. parciel f2500. Minste inschrijver lo perce.-.l: da Heer J. Oldenburg te Bergen voor f 6000; 2 percael: ce Heer Q. Hoenijk te Purmerend voor f 9444; 3 percee de Heer H. Schuit te Alkmaar voor f 11,500; 4e perceel: de Heer G. B. Van Doorn te Amsterdam voor f 2200. 2e Het herstrlleu van buitengewone winterschade aan de Rijksze/werken op het eilaud Wieriogen. (Kaming f 5300). Miuste inschrijver de Heer C. Kroon te Wieringeu voor f 5496. Door de politie is ast gehouden en naar het Huis van bewaring overgebracht Casper Melchior Balthasar Femig, oud 18 jaren, geboren te Am sterdam, zonder vaste woonplaats, die zich de vorige maand te Amsterdam had schuldig gemaakt aan diefstal met braak van ruim i 200 in bet R.-K. Weeshuis aan de Lauriergracht, waarin hij een bezoek bracht eu vroeger was verpleegd geweest. Te dezer stede had hij een jas gestolen ten nadeele van eea bierhuishouder bij wit n hij had gelogeerd onder den naam vaa Willtmse. Reeds vroeger heeft hij wegens diefstal gevangeni-straf ondergaan. De Raad der Nederduitsehe Gereformeerde Kerk alhier hoeft zich nogmaals tot den Gemeente raad gewend met een sdr.s, waarin ernstig op afschaffing van de kermis wordt aangenrongen. KERKBERICHTEN Kathedrale en parochiekerk van den H. Jozef. Zondag, de stiile HH. Missen te 7 eu 8 uur met onderrichting. Ta 10 uur de Hoogdieusteu Predikatie. Te 3 uur Lof eu R oz-uhoerij<\ Maandag te half 11 plechtige Con en ue le H. Mis door het Hoogeerw. Kapittel dezer kathedrale kerk. Donderdag te 7 uur het Lof. Zaterdag te 6 uur L >t en vaa 5 tot 10 uur gelegenheid om te bitchten. In de wetk de HH. Missen en de Catechismus op de gewone uren. Parochiekerk van den H. Antonius van Padua. Zondag de HH. Missen te half 6, 7 en half 9, met Oaderrichling, te half 11 uur de plechiige Hoogmis, te 6 uur de Vespers waarender de Eeeetpredikatie. No de Vespers Pauselijke Z gen voor de leden der Derde Orde. Deze week dagelijks te 8 uur gezongen H. Mis en te 7 uur het Lof. Deze week de H.H. Miasm te half 8, 8, half 9 en haff 10 uur. De Catechismus raar gewoonte. Parochiekerk van Onze Lieve Vrouw. Zondag de HH. Missen te half 6, 7, bslf 8 en half 11 uur de Hoogmis, te 3 uur Vesper, t: half 5 Oefening der H. Famili». Maandag- en Woensdag-avond te 7 uur hst Lof. De Catechismus naar gewoonte. BURG. STAND DES GEM. HAABLEM. ONDERTROUWD: 10 Juni: J. J. Van der Kroft en M. Van Luyken. J. W. Ruigrok Van der Werven en J C. Van der Kroft. J. W. De Groot en G. Tijmes. O. H. Van Maanen en H. M. Willemse. G. Bakker en E. Hoogland. W. C. Meyer en C. Zweers. C. Jansen en C. E. Bouman. C. Verwosrt en H- Ebbing. A. Van Niel en J. Michels. P. WiSker en J. M. Vermeer. W. Timmerman en J. Godefrooi. J. Van Waard en J. M Krnyer. 11 Juni: J. Vermeulen en M. S. Van der Beek. GETROUWD: 10 Juni: H. Priester en H. G. Brussé. F. C. Rnigrok Van der Werven en M. M. Van der Werff. A. Veersma en M. Ineke. 11 Juni: H. W. Bransen M. H. Van Essen. J. L. Ter Hall en H.C. Lobel.— J. J. Snrendonk en W. M. Nijgh. BEVALLEN: 7 JnnijN. Hagebont-Zweers, z. E. Van Heulen-Erdsieck, d. S. C. Lubbers-Ter Smitten, d. en z. 8 Jnni: E. TerhorBt-Slootemaker d, (levenl.) S A. Belterman-Richter, z. C. Zandberg-De Jong, d. 9 Jnni: M. Hos Huizing», d. H. S. Van Amersfoord-De Vries, d. H. Peper-Trompetter, z. J. Van Bilderbeek- Bajer, d. 10 Juni: A. Bos-Van derOord, z. 10 Jnni: IJ. F. Otter-Van Beem, z. G. SimoDS-Gudden.d.— K. P. Miezenbeek De Graaff, d. P. De Vries-Baten, z. A. Schetlings-Van der Drift, z. D. Vreeken- Maarsen, d. G. C. Krnyer-Van Keulen, z. J. Kool- Koedijker, z. 11 Juni: C. J. C. Kristiaaas-Snelder- weert, d. 11 Jnni: C- Oomen-Doornbos, d. 12 Juni: J. W. Faassen-Krnup, d. C. Metzelaar-Van der Veldt, 1, OVERLEDEN: 8 Jnni: J. Bosveld, 2j. M.Tinae- mans-Van Aken, 82 j. H. Van Bree, 15 j. 8 Jnni: M. E. C. Lijdsman, 21 j. P. E. Kuier, 38j. F.J. M. Knypers, 2 md. 9 Jnni: H. C. Van der Horst, 10 md. F. M. Hienkens 12 md. J. Rijbroek, 5 md. 10 Jnni: G. H. Heyerman, 4 m. 11 Jnni: H. Van den Berk-Groeneveld. 70 j. P. Blesgraaf 72 j. P. J. B. Hagebout, 11 dg. W. Zijlstra. 2j. A. M. Rooy- De Smit, 34 j. N. Lnyten-Van Reyn, 58 j. Voor de Arrondlssements-Rechtbauk te Winschoten is een niet dikwijls voorkomend feit behandeld. Ds. N. P. Van Es, predikant bij de Ned. Herv Gemeente te Kiel- windeveen, bij Veendam, wilde gezangen hebben; Gezang 24 vers 3. De voorzanger, J. P. K., riep toen: Ds. Van Es wii zeker met de Gemeente eene Aprilgrap uithalen; ik v<rZ'.ek daarom de Gemeente de krnisen en mollen maar weg te laten. Het Openbaar Ministerie achtte bekleagdes schuld wettig en overtuigend bewezen en eischte zijue veroordèeling tot betaling e. uer geldboete van f 1U0 of 14 d<gen hechtenis. De Utrecbtsche Rechtbank heeft een vonnis geveld, dat den leveranciers van /minderjarige) studenten stof tot denken zal geven. De zaak betrof eene vordering tot betaling van f3400, door den tafelhouder W. H. F. K. ingesteld tegen den ond-student A. J. E. v. d. C. Vau dat bedrag is hem slechts toegewezen de waarde van hetgeen hij den student na zijue meerderjarigheid leverde. Een middel, dat bij htt bewaren »an aardappelen in den kelder alle aanbeveling verdient, is bet volgende: De bodem van de plaats, waar de aardappelen moeten liggen, bestrooie men met droge ascb en de aardappeltn ook. De aldus behandelde wintervoorraad zal voor achimmel en sprniten bewaard bljjven, vooral dan, als het bestrooien van aseh eenige malen wordt herhaald. Een ander middel, dat bij het bewaren van aardappelen wordt aanbevolen, is het volgende: Men neemt eenige stukken ongebluschte kalk, die men in een doek gewikkeld zoo bier en daar van de aardappelen legt, die daardoor droog en gezond zullen blijven. Maandbl DELFT,11 Jnni. Op de weekmarkt van heden waren de prijzen van het vee als volgt: vette koeien le qual 230 a J 274 dito 2de qu.l. 164 a 200 kalf- koeien lste qual. 235 a f 254 dito 2deqnal. 154 a 215, vaarkoeien le qual. j 200 a 218, dito 2de qual. 96 a 145 vette kalveren, lste qual. f 60 u 75 dito 2de qual. 30 a 50 vette schapen lste qnal. f 17 a 32 dito 2de qual. f a lamscba- pen le qual. j 24 a 32. 2de qual. f a vette lammeren f a weilammeren f 4.50 a 11 magere varken» 14 a 30 biggen f2 a; 6.— nuchtere kalveren f8 a 23. paarden f 40 a 120 f a stieren f 50 a 162 ossen fa— Rundvleesch 64, 70 a 76 c. vet kalfsvleesch 70,80 86 c. schapevleesch 58 a 64 e., lamsvleeich a e Granen,Zeeuwsche en Overmaassche tarwe 8.25 a 11.— nieuwe dito f a roode dito f 9.— a 11.. a rogge f 6.50 a 7.75, nieuwe dito f wintergerst f 4,75 a f 550 zomer dito (4.50, a 5.25 chevalier dito f5,50 f6,50, haver f 4,25 a 4,75 groene erwten f 10,—a 11,50 meeting f7,a f ,8 paardeboonen f 6.50 a 7.50, duiveboonen 6.75 a 8,— bruine boonen f 12.— a 14,koolzaad f 10,75 a 12 hennepzaad f 8.a 9.50 kanariezaad f 6.50 a 8 50 OOUDA llJnni. Granen. Witte poldertarwe f a jarige roode dito f8.75 af 9,25 Angel dito f 9,25. a Zeeuwsche dito fa f nienwe dito 10.50 fafwijkende dito mindere soort. Zeenwsche f 9.25 a 9.75 Zeeuwsche dito 7.80 a 8.40 polderrogge f 6.50 a 6.75 wintergerst f 4.90 a 5.60. aanvoer dito (per 70 kilo 6.60 a 6.90 jarige chevalier a zomer dito f a Haver f 4.40 a 5.50 dito nieuwe 9.—a 9.50 perlOOkilo. Kookerwten f a—per heet. Mais. Amerik. f 8.30 a f 8.40 Odessa a Cinqnantine f 8.50 9.per 100 kilo. Hennepzaad inlanctsch f 10. a 10.25en buitenlandsch f 8.75 a 9. spelt a kanariezaad f 8,25 a 9. Kaas le qual. f—,26 a 28.—2e, qnal f 23.—a 25 graskaas f a Noordhollandsche f 21 a 25.— aangevoerd 97 partijen. Handel ving. Boter met goeden aanvoer; handel vlag prijs der goeboter f 1.20 a 1,35; der weiboter f 1.a 110 Melkvee met goeden aanvoer en handel gew. Vett. varkens met goeden aanvoer, handel gew. van 17 tot 19—c per half kilo. Biggen voor Engeland met tamel. aanvoer, handel vlug van 16 tot 17 c. per half kilo Magere biggen met goeden aanvoer, handel tr. f 0,50. a 0.80 per w. Vette schapen met redelijken aanvoer handel vl. f a 26. Nuchtere kalveren met goeden aan voer, handel vlug f 4. a 14. LE!IDE!N,12 Juni. Op de heden alhier gehouden veemarkt waren aanvoer en prijzen als volgt: paarde a f 32 stieren f 701220 110 ossen, (146 a 280 a 144 melkkoeien f 108 a 278 kalveren dito f ,a .,78 vare dito f 34 a 242, vette dito f 41 28 19 graskalveren f 24 a .45 78 vette dito f 31 a 75, a 60 c 80 per kilo. 87 nuchtere dito f 7.— a 16.320 vette schapen f 23 a 30.— 45 a 50 c. per kilo 6000 lammeren f275 a 13.— 182 magere varkens f 15 a 32 388 biggen f 3.50 a 13 ALKMAAH, 12 Juni. Aangevoerd 240 stapels kaas. kleiue 29.— commissie dito f 29,middelbare f 30— HOOHN.ll Juni. Ter waag zijn gewogen 101 stapels kaas wegende 58593 kilo; hoogste prijs per 50 kilo voor kleine/30,voor commissie,/ 29,50voor middelbare LONDEN, 11 Juni. Ter veemarkt zijn aangevoerd runderen 200, schapen en lammeren 5000, kalveren 100, zwijnen Prijzen: beste runderen 2/4 a 5/- achapen en lammeren 3/8 a 6'-, kalveren 8/4 a 5(8 zwijnen 2/6 a 3/8. SCHIEDAM,11 Juni. Montwyn per Ned. vat s f 11,— Jenever 16,50 Amsterd. proef 17 75. Spoeling f Commissie f 1,10. LONDEN, 12 Juni. Het officieels blad bevat een koninkljjk besluit, waarbjj de naam van Kolonel Cnmmiog uit delagerlijst wordt geschrapt, daar de Koningin zijne diensten niet langer noodig acht. Da werkstaking onder bet personeel der omnibussen is geëindigd door wederzjjd- sche concessies. Cit Moskou wordt aan de Times ge meld, dat er buiten de stad eene geheele wijk van door joden bewoonde villa's ledig staat. Vau 350 gezinnen bleven er slechts 20 over. Bjj politie-verordering is bepaald dat geen jood binnen een kring van 45 wersten rond om de stad eene villa mag bouwen. ROME, 12 Juni. De Ossircatore Romano kondigt de benoeming aan vau Mgr. Ferrati tot Nuntius te Parijs. BERLIJN, 12 Juni. De Kamer van Afge- vaardigdeu heeft met 223 stemmen tegen 20 een voorstel van den Heer Rickers verwor pen, waar by de Regeering uitgenoodigd wordt de stukken over te leggen, die by haar ingekomen zyn over de graanrechten. door da Goddelijke Voorzienigheid Paus. (vervolg.) Eene bizondere vereenigingzegt de H. Thomas, is eene zoodanigedie een bizonder doel beoogt, bijv. wanneer twee of drie zich tot uitoefening van een handelsbedrijf onderling verbinden* Hoezeer nu deze bizondere vereenigingen in den Staat be staan en eenigermate een deel daarvan uitmaken, bezit evenwel de Staat niet onvoorwaardelijk de volmacht haar bestaan te verbieden. Zij rusten op de grondslagen van het natuurrecht; en dat natuurrecht kau de Staat niet verande ren, het is veeleer zijne roeping, het te doen eerbiedigen. Verbiedt niettemin een Staat de vorming van zoodanige genootschappen, dan handelt hij tegen zijn eigen beginsel, wijl hij-zelf, evenals de bizondere vereenigingen onder de leden van den Staat, uitsluitend uit de natuurlijke mensche- lijke aandrift tot wederzydsche vereeniging is ontstaan. Ongetwijfeld is in vele bizondere gevallen de Staat ten volle gerechtigd tegen vereenigingen op te treden, byv. als zij doeleinden nastreven, die openlijk tegen recht en zedelijk heid of ook tegen de algemeene welvaart zyn gericht. Heeft de Staat de bevoegdheid de vorming van zoodanige vereeni gingen te verhinderen en de bestaande te ontbinden, niettemin is hij ten strengste verplicht, zich van elk ingrijpen in de rechten der onderdanen te onthouden. Onder voorwendsel van de noodige bescherming der algemeene belangen mag de Staat geenszins tot maatregelen overgaan, die eenigerlei ongerechtigheid bevatten. Want wetten en verordeningen van den Staat mogen slechts op gehoorzaamheid aanspraak maken voor zoover zij met de wysheid, en derhalve ook met de eeuwige wetten Gods, in overeenstemming zijn (2). Wij hebben hier op 't oog de veelvuldige genootschappen, vereenigingen en geestelijke Orden, die vroeger op den bo dem der Kerk zijn ontsproten, stichtingen der Kerk en voortgekomen uit den vromen zin harer kinderen. Hoeveel zegen zij gebracht hebben, daarvan is het verleden tot op dezen dag getuige. Door het zedelijk karakter van haar doel einden wordt reeds het gewoon verstand overtuigd, dat zy een natuuriijk en onbetwistbaar recht van bestaan hebben. Voor zoover zij echter van godsdienstigen aard zyn, heeft uitsluitend de Kerk over haar te beschikken. De Regeerin gen bezitten over haar geenerlei rechten en zyn in het bizon der ook niet gemachtigd, het uitwendig beheer daarover aan zich te, trekken. Zij zyn integendeel aan deze instellingen de tol der achting en bescherming schuldig; zij hebben tot plicht, voor haar tusschenbeide te treden, om in gegeven gevallen het onrecht af te weren. Wij hebben evenwel, he laas! en wel in den laatsten tijd, geheel andere dingen zien gebeuren. Op vele plaatsen is de overheid van den Staat tegen deze corporatiën met onrechtvaardige en krenkende maatregelen opgetreden. Zij heeft door hatelijke wetsbepa lingen de vrijheid dier instellingen belemmerd, daaraan de waardigheid en de rechten van een rechtspersoon onttrok ken, haar boosaardig van hare bezittingen beroofd. Op die bezittingen echter bezat niet alleen de Kerk onbetwistbare rechten, maar ook bezaten die de stichters en weldoeners, welke hunne bijdragen voor deze vrome instellingen bestemd hadden, en eindelijk degenen, om wier wille die stichtingen waren in het leven geroepen. Weshalve Wij ons niet kun nen weerhouden, tegen deze onrechtvaardige en verderfelijke beroovingen protest in te brengen. Vooral geldt hierbij de treurige omstaudigheid, dat aan de vreedzame en alleszins nuttige vereenigingen van Katholieke mannen de oorlog wordt verklaard op hetzelfde tijdstip waarop men verkon digt dat de vrijheid van vereeniging een algemeen en wettig goed is, en waarop het gebruik van deze vrijheid in den wijdsten omvang wordt toegestaan aan vereenigingen, die den godsdienst vijandiggezind en voor den Staat gevaarlijk zijn. De meest uiteenloopende genootschappen en vereenigingen treden in onzen tijd vooral onder de klasse der arbeiders in veel grooter getal op dan vroeger. Waaraan velen haar oorsprong danken, waarnaar zij streven, op welken weg zij zich bewegen, hebben wij hier niet na te sporen. Maar wy moeten op de algemeene, door feiten gesteunde meeningen wijzen, dat zeer velen dezer vereenigingen aan eenzelfde ge heime leiding gehoorzamen en ingericht zijn op eene-wijze, die met het welzijn van Kerk en Staat niet overeenkomt; dat zij het er op toeleggen, een zeker arbeidsmonopolie in de hand te krijgen en de werklieden, die als mannen van karakter hunne toetreding weigeren, in ongelegenheid en ellende te brengen. Hierdoor worden Christelijk gezinde werklieden voor de keus gesteld om of lid lid te worden van bonden, die hun godsdienst in gevaar brengen, ofwel hunnerzjjds eigene vereenigingen te grondvesten, ten einde met gemeenschappelijke krachten tegen het verderfelijk sys teem van onderdrukking den strijd aan te binden. Iedereen, die niet de hoogste goederen der menschheid op het spel wil gezet zien, moet dit laatste in de hoogste mate als passend en wenschelijk beschouwen. Zich bewust van de eischen des tijds, houdt een trits van Katholieke mannen zich onledig met de studie der sociale vraagstukken, en den hoogsten lof verdienen zy voor de toewijding, waarmede zij de middelen opsporen en beproeven, waardoor de lagere standen allengs in een beteren toestand kunnen gebracht worden. Wy zien, hoe zij zich de heer- schende ongelegenheid en den stoffelijken nood zoowel van huisgezinnen als van bizondere personen aantrekken. Zij trachten in de wederzydsche verhouding tusschen werkgever en arbeider billijkheid en gerechtigheid te doen heerschen. Zij pogen op loffelijke wijze bij beide partyen het gevoel van plicht en gehoorzaamheid aan de voorschriften van het H. Evangelie te versterken; immers, deze Goddelijke voorschrif ten zyn het, die met machtigen invloed grenzen stellen aan de genotzucht en onmatigheid en tusschen alle standen der maatschappij, niettegenstaande aller ongelijkheid, eene vreed zame wisselwerking handhaven. Voortreffelijke mannen kwamen samen, om te beraadslagen over de belangen der werklieden en de voorkomende moeilijke vraagstukken op huishoudelijk gebied een schrede nader tot hunne oplossing

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1891 | | pagina 3