MARKTBERICHTEN. Laatste Berichten. Nederl. R. K. Volksbond. Onder de roovers. Voor geest en hart. De lengte is bjj de schatting van e6n leven niet het voornaamste; het meeste is de diepte en de hoogte. Voor een ernstig gemoed is het leven ernst. De hoop is het morgenrood der vreugd; de herinnering haar avondrood. Ter behartiging. Door weifeling maakt men zich eene ze- delg ke lafhartigheid eigen en verliest men de kracht om een besluit te nemen, waar het op doortastend handelen aankomt en waar aarzelen zelfs nog erger is dan dwalen. Angstvallig weifelen verstompt den geest en staat tegenover noodige bedachtzaamheid als ware voorzichtigheid tegenover dolzin nige onbezonnenheid en blinde vermetelheid. Allerlei. STEDELIJK NIEUWS Land- en Tuinbouw. Boekbeoordeeling. nemen, waarop de boer den patiënt bij het huis in het gras legde en zich verwijderde. De menseh- lievendheid eischte nu. dat men zich het lot van den zieke moest aantrekken. Andermaal op een wagen geladen, vervoerde men den ongelukkige naar den Burgemeester van Ruinewold en daarna naar De Wijk, de gemeente waartoe Koekanja be hoort. Die behandeling beeft evenwel de arme stakker niet kunnen verdrag/n, want onderweg is hij bezweken. Te Freiburg is bij een hevig on- weder de bliksem geslagen in den toren van de kathedraal, maar er werd niets anders vernield dan een telephoontoestel. Groote uitgestrektheden wouds, aan beide zijden van de St. Laurensrivier, stonden dezer dsgen in brand. De vaart op de rivier was onmogelijk tengevolge van den dikken rook; twee schoenera zijn half brandende, door de neervallende vonken, met eene sleepboot te Quebec aangekomen. De vlammen strekten zich op den noordelijken oever over eene lengte van tweehonderd mijlen uit. Gtheele dorpen zijn afgebrand;honderden bewoners vao het platteland zijn van alles berooid en komen in de steden vluchter; de Chapman-spoorweg is vernield en op den St. Jokn-apoorweg is de dienst gestaakt. De afdeeling 's-Gravenhage van der Nederl. II. K. Volksbond hield jl. Zondag eene vergade ring, waarin tot bestuurslid en bibliothecaris werd benoemd de lieer öonsen. In deze bijeenkomst trad als Spreker op de Weleerwaarde Heer Rïkmenspoel, Kapelaan te Amsterdam, die in eene keurige redevoering de stoffelijke en zedelijke nadeelen schelste van de dronkenschap, een kwaad, dat den mensch onteert en verdierlijkt. Door den Weleerwaarden Heer Erven Dorens werd den Spreker dank betuigd voor de gehou- dene schoone redevoering, welke door de aanwe zigen met luide bijvalsbetuigingen werd begroet. Voorts deelde de Weleerwaarde Adviseur mede dat Z. H. de Paus, ingelicht door Mgr. den In ternuntius, groote ingenomenheid had betuigt met het doel en het streven van den Bond. De vergadering, waarin opnieuw 112 nieuwe leden werden geïnstalleerd, werd met het gebed en het zingen van het Bondslied gesloten. Aan het verhsal der vijl reizigers, dia ODlangs door Turksche roovers werden gevangen genomen, ontleenen wij het volgende: Nadat de spoortrein was uitgeplunderd, klonk het commando nhaidi\n en moesten wij een half uur opmarcheeren,waarna de roovershucne mantels over den grond uitspreidden en ons bevel gaven er op te gaan liggen. Zij veroorloofden ons echter te rooken en eene flasch wyu te ledigen, die de ma- chinist Fieudiger met zijne tabak uit den trein had me legenomon .Gelukkig dat de rooveis hem hadden aangehouden om als tolk te dieneD,want wij konden hen en zjj konden ons niet verstaan. Spoedig echter moesten wij^ weder voort. Eerst na een marech van ongeveer drie uren werd er weder rust genomen, en toen werd de Heer Israël vrijgelaten, om te trachten het losgeld te krijgen. Met hem werd de keukenchei Kiok ontslagen, die eerst bij de gevan genneming ongesteld was. Da rooveis hadden hem daarom eenvoudig het hoofd willen afslaan, om hem kwijt te zijn, maar ten slotte vonden zij dit toch onraadzaam, en omdat zij ook aan zijn persoon geen waarde hechtten, li. ten zij hem loojen. In het eerst vreesden wij geboeid te zullen wor den; althans het werd ons te kennen gegever. Dit gebeurde nu wel niet; maar daarentegen werd ons de stellige verzekering gege /en, dat bij het geringste verzet, of bij de minste poging tot ontvluchting ons onmiddellijk het hoofd voorde vosten zou worden gelegd, en dat dit wel het lot zou zijn van ieder die ïiek werd. De marsch werd altoos enkel des rachls voort gezet. Overdag moesten wij in dicht kreupelhout Verscholen blijven en mochten wesleebtsfluisterend 'preken. Wanneer wij ergens dwars over een land- weg heen moesteD, dan werd er streng op geltt of ook sporen van voetstappen achteilieten, ea die weiden dan zorgvuldig weggemaakt. Over nauwe pa en mo sten wij daarom maar heenspriugeo, en aar er in hel zand graszoden waren, moesten wij oorzichtig van de eene zode op de andere stappen. Daar de kapitein der bende had bepaald, det het osgeld uiterlijk Zondag 7 Juni des middags betaald Woest zijn en daar hij ook had voorgeschreven op Welke voor de roovers veilige wijze de betaling Woest geschieden, werd de machinist Freudiger op Vryiag 5 JUDi uitgezonden om het te gaan halen en daar het geld minstens 80 kilo zou wegen, zoodat hy het onmogelijk alleen zou kunnen overbrengen, werd hem vergunning verleend om vier man, mits ongewapend mede te brengen. Dat was voor ons een^ kwade tyd. Want na waren wij onzen tolk kwyt. Ook ter verstrooiing konden wij niets begin ne», terwijl wij dag en nacht door een paar gewa pende roovers allerscherpet werden bewaakt en geene enkele beweging van ons aan hunne aandacht ontsnapte. Zondag 7 Juni stonden we reeds des morgens verlangend naar Freudiger uit te zien. Het werd middag en nog niets! Nog vyf uren zweefden wij zoo tusschen hoop en vrees Eindelijk, daar zagen we in de verte onzen redder op het witte paard, gevolgd door de vier ruiters, die hem waren medegegeven. Juichten wij hen te gemoet, nog veel harder juichten de roorere. De trotache roover-kapitein verklaarde ons nu vvij, en was zoo in zijo schik, dat hij ons omhelsde ®n den kus dts viedes gaf, he'geen wij ons tamur- B)k maar lieten welgevallen. Ieder onzer kreeg ook 120 franks reisgeld mede, en onmiddellijk dsarop trokken de toovers dieper het woud in. Wij waren door onzen ongewonen toestand wel zeer *8ïmoeid gersakt, maar begrepen toch, dat wij niet 'ter korden doeD dan ons ten spoedigste uit de vce- 0 le maken, daar men anders niet kon weten of de ge?V6tei na hel losgeld in veiligheid te hebban ra°ht, ong niet opnieuw zonden lastig vallen. Dus hos erg vermoeid wij ook waren, maakten wy gebruik vaD de paarden, die Freudiger had mede gebracht en gingen wij op weg naar Kirkilies*. Laat in den nacht bereikten wy Sargent, alwaar de autoriteiten ons kwamen begroeten en voor logies en al het noodige hadden gezorgd. Maandag kwa men wij te Staphastow en werden er door den Metropolitaan op hoogst gastvrije wijze ontvangen. Hij bood ons bij zijne familie logies aan, maar wy verlangden te zeer nsar huis en vertrokken naar Uskib, waar de pachter der Turksche tabaksregie ons met vier man te paard te gemoet kwam en ons ruimschoots onthaalde. Iatusschen was per tele graaf onze komst te Kirkilisse aangekondigd. Da Gouverneur aldaar zond ons twee gemakkelijke reisrijtuigen met eene escorte van 30 man cavalerie te gemoet, en zoo werden wij er Dinsdag door den tolk van het Oostenryksche Gezantschap, den Oos- tenrijkschen Consul en de Turksche autoriteiten feestelijk ontvangen. Wij kregen er nieuw linnen goed en verdere kleederen, ea des namiddags te 3 uur gingen wij met drie rijtuigen, alweer onder geleide vau het detachement cavalerie, naar Adria- nopsl. Met welke gewaarwordingen wij san het station aldaar afstapten is licht te begrijpen. De beroofden zullen een eisch tot schadevergoe ding indienen tegen de Turksche Rgeering. De Heer Figée sprak een woord van incigen dank eu gsf daarna kennis van zijo besluit om ter gedachtenis aan dit feest voor de kinderen der werklieden en anderen, die zich verder weosch- ten te bekwamen, eene inrichting te openen waarin, behalve 'eekenen als hoofdvak, ooit les zou gegeven worden in de Fransche taal, aard rijkskunde enz. Deze mededeeling werd met ge juich ontvaDgen. Ia de gieterij werd het zilveren paar eene ver rassing bereid door de werklieden, die in de ge reedstaande vormen gesmolten ijzer goten, waari a zich op den grond in gloeiende letters de woor den //Holde aan het zilveren bruidspaar H. Figée Jr. en P. M. Savrij, 1866—1891* vertoonden. De plechtigheid van dezen morgen was een dui delijk bewijs van de goede ve-standhouliyg, die hier tus-chen patroon en werklieden bestaat. Volgens de uitkomst der laatst gehouden al- gemeei e ti*n-jaarlyksche volkstelling, is de bevolk- king dezer gemeente zoodanig toi-genomen(50,500), dat het getal der leden van deD ïUad ingevolge art. 4, in verband met het Ratste lid vau art. 3 der Gemeentewet, met 6 moet vermeerderd worden en alzoo gebracht op 31. Op het voetspoor van hetgeen by vroegere gele genheden onder goedkeuring der Regeering is ge schied, zsl de verkiezing der nieuwe leden plaats hebben op den derden Dinsdag der maand Juli van dit jaar,tegelyk met de verkiezing tengevolge van de periodieke aftreding van een derde van den Baad. Alsdan zal een nieuwe rooster van aftreding moe ten vastgesteld worden. De aftreding der tegenwoor dige leden zsl daatbij op denzelfden tyd bepaald blijven als vroeger werd vastgesteld, terwijl later tnsschen de nieuw gekozenen door loting zal moeten bepaald woiden, tot welk jaar tevens twee hunner zullen behooren. Naar aanleiding van het vorens'aande hebben B. en W. deu Baad ter bekrachtiging aangeboden eene ontwerp-verordening tot vaststelling vau den rooster van aftreding zij. er leden. Ook hier ter stede weusoht men eene Hypo theekbank op te richten, „De Haarlemsche Hypo theekbank", met een maatscbapp lijk kapitaal van f 1,000,000, verdeeld in 1000 aandeeleuaf 1000. waarop bij de oprichting 20 pet. wordt gestort, en die hare werkzaamheden zal beginnen zoodra f 500,000 is geplaatst. hij die spelend en vleiend eerst twyfel wist aan te kweeken en daarna een onverzettelijk ongeloof, terwijl hij durfde rondbazuinen, dat de Bijbel slechts een samenstel was van aangrijpende droom beelden, heeft in Pater Didon een tegenstander gevonden, zooals alleen de Katholieke Kerk in haar dienaren geeft. Benan verstond de satanische kunst om duizen den in den tooverkring van het ongeloof te lokken. In zijn werk over dem Zaligmaker, samengesteld uit gissingen, bezwaddert by het reine Christusbeeld met gift walmenden lof; hij tooit Christus' mensch - heid met deugden, met wijsheid, met begeesterende kracht, om Zijne Godheid te loochenen. Geheel anders is het werk van Pater Didon over den Zalig maker. Bovenal treedt Pater Didon hierin als historicus op, en te recht noemt men zijn werk in hooge mate aantrekkelijk; het overreedt en bezielt door de grootsche opvatting, door de veel omvat tende wetenschap, door het scherpe oog des schrij vers voor heerlijke harmonieën,door den poëtischen gloed en vooral door de nauwkeurige schildering der omstandigheden. Aan Pater Didon staat tevens eene taal ter beschikking,welke majestueus kanzyn en schitterend als die van Veuillot, bezielend als die van Lacordaire. Voor karakterschildering bezit zijn hand,vervolgt PaterNieuwbarn, eene krachtig* penseelvoering, hij wijst hierbij op de heerlijk uit gevoerde portretten van Herodus en Pilatus en Johannes den Dooper. Ten slotte geeft Pater Nieuwbarn nog in enkele trekken de beeltenis van den Christus, welke Pater Didon stelde tegenover die van Benan. Zulk eene studie over Didon'» en Benan's werk van den Zaligmaker,als die welke Pater Nieuwbarn den lezers van De Katholieke Oids ten beste gaf, verdient gelezen en herlezen te worden: het doet ons het boek van Pater Didon kennen al3 een heer lijk kunstwerk. J. AMSTERDAM, 15 Juni. Tor veemarkt wares aangeroerd 390 runderen, ran welke de prijzen waren rette late qual. 1 0,73 a 78. dito 2de qnal. t 0.68 dito 8de qualiteit 0,58 per kilo; 77 melk- en kalfkoeiea 145 a 270, gra.kalr. f a 45 nueitere kalveren 7 «10, 200 «ehapen en lammeren 4.50 a 6.50 872 vette varkens 37 a 40 c. per kilo. HOORN,13 Jnni.Opde weekmarkt van heden waren de prijzen en aanvoeren der granen all volgt: heet. tarwe 9,50 a 11,50 heet. rogge f a0,— Heet. Gerat 575a 625 heet haver l 4,25 (5,— mosterdzaad 15,50al6.— heet. bruine 114.a 17gele 12.a ƒ1.4heet. paardeboonen 6,50 a 7.50 heet. erwten a t AliKMAAR, 15Juni. De aanvoer vau vee en daarvoor bestede prijzen was als volgt: 4 koeien 200, 38 nuehtere kalveren 10 a 18, 325 vette kalveren /35 a 94, 105 schapen 20 a /26 215 varken. 34 o. per kilo, 67 ma gere dito 11 a 15, bokken af 3 paarden 150 a 200, lammeren f i EDAM, 13 Juni. Kaa«. Aangevoerd 68 stapels, we gende 14018 kilo; prijs f27. LEIDEN, 6 Juni. De prijs der boter was heden pel V. vat late qual. f50.— a 56.—, 2de qual.f— 42 48.Aanvoer groot en handel vlug. DELFT, 13Juni. Heden weden aangevoerd 67 stapels kaas, wegende te zamen 19318 kilo; pijs f 23 a 30 ets. per kilo. Handel geregeld. LONDEN, 15 Juni. Ter veemarkt zijn aangevoerd runderen 1900, schapen en lammeren 14000, kalveren 40, zwijnen 40. Prijzen: beste runderen 3/4 a 5/4 schapen en lammeren 3/8 a 6'-, kalveren 8/4 a 4/9 zwyBen 2/6 a 3/8. SCHIEDAM,13 Juni. Moutwijn per Ned. vat a f 11,— Jenever 16,50 Amsterd. proef f 17,7 5. Spoeling f Commissie f 1,30. ROTTERDAM, 15Juni. Op de veemarkt waren heden aangevoerd: paarden, 98 runderen, 136 vette en gras- kalveren, nuehtere kalveren,544 sehapsn of lamme ren, 543rarkent, biggen, bokken of geiten. De prijzen van het vee, besteed ter markt van heden waren als volgt: Sonderen 1ste qualiteit 82 e. 2d. qual. 76 c., 3de qual. 70 c.; kalveren lste qnal. t. 2de qual. 87 a 92 e. schapen lste qual. 60 2de qual 50 c., alles per kilo; varkens lste qual. a 21 e., 2de pual.20 a— e., 3de qual. 19 e., licht soort 19a 18 e. per half kilo. Op de botermarkt werden aangevoerd: 121/8 en 113/16 ton en 1054 stukken per half kilo; prijs le qual. f 50— 2e qual. f 46 3e qual. f 42 per half kilo f 50 a 70. BERLIJN, 15 Juni. Over het vreeselijke spoorweg ongeluk bij Mönchenstein, het eerste station zuidelijk van Bazel, zijn uitvoerige telegrammen ontvangen, waar van de hoofdinhoud op het volgende neerkomt. Het was een personentrein van den Jura-spoorwegdie gisteren middag te 2 uur 15 minuten uit Bazel vertrok in de richting naar Bern en te 2 n. 26 m. te Mónehenatein zon aankomen. De trein was overvol; te Mönchenstein had een zangersfeest plaats, de leden van de Baseier Ge- sangverein" en van den „Baseier Süngerbnnd" waren in den trein, met eene menigte andere Zondags- en pleizier- reizigers. Toen de trein in volle vaart even vóór Mön chenstein over de Birs-brug ging, stortte deze in op het oogenblik dat de twee locomotieven ongeveer halverwege de brug waren. De brng was van gegoten ijzer en ongeveer 25 meter lang; zij rustte op twee pijlers aan de uiteinden zonder pijler in het midden. Behalve de locomotieven viel de eerste waggon in de op het oogenblik veel water bevattende Bira, een volgende wagen bleef tasschen de brng en de afgebroken stukken half zwevende hingen. Een terstond op de plaats gekomen berichtgever van den Beroer Bund verzekert dat de personen in de eerste drie waggons bijna allen zyn omgekomen. Ofschoon alleen compartimenten eerste en tweede klasse bevattende, waren deze waggons letterlijk volgestopt, dewijl de conducteurs, geen plaatsen meer hebbende voor de laatst overblijvende reizigers, ook die van de derde klasse in deze rijtuigen hadden doen opnemen. Men noemt onder de omgekomenen Dr. Voegtlin, een schoolarts, met zijne kinderen, den Directeur der Ambachtsschool W. Bubek, en anderen. De meeste personen in deu in het water liggenden waggon zaten daarin vastgeklemd en zijn verdronken vóór dat er hnlp kon komen. Omstreeks middernacht lag deze waggon nog in het water. Ook de post- en de bagagewagen zijn in den val verpletterd en het personeel daarvan is gedood. Van het machinepersoneel is een stoker met moeite gered. Een machinist en de chef conducteur zijn verdwenen. Zoo spoedig mogelijk snelden geneeskundigen ter hnlp, daarna ook de brandweer, militairen et ziekenverplegers. Ook gednrer.de den nacht werd met het zoeken der lijken voortgegaan bij het licht van fakkels, die over een ver schrikkelijk Bchouwspel hnn schijnsel wierpen. De twee locomotieven liggen op zijde in de rivier. De schoorsteenen en de overblijfselen der wsggoDi steken boven het water uit, dat door de neergevallen massa gestremd is en nn eene hoogte van twee meter heeft. Men achat het aantal dooden op 120, dat der verwonden op 150. Van de brug is niets overgebleven dan de twee eindpunten. De trein liep met volle kracht; alle wagens bonsden op elkaar en het is te verwonderd dat de achterste nog op de rails zyn gebleven. Ik was, seint de bovengenoemde correspondent, bijna op hetzelfde oogenblik ter p'aatge en hoorde het angstgegil dat uit alle waggons opging. Bij de pogingen tot redding ha en hartverscheurende tooneelen plaats. Allen die nog me van het leven beroofd waren, riepen om hunne bloedverwanten en vrienden; toeschouwers barstten in snikken uit en vreese- lyk ontroerd verliet men ten laatste de plaats der ramp. Castor en Pollux. Kastelein. Nu ik dien heer de deur heb uitgeworpen, begint u twistte zoeken. Wil u ook de deur uitvliegen? Gast. Ja, ik kan mijn vriend niet in den steek laten. Des dronkaards twijfel. „Alle avonden ben ik de laatste in het bierhuis. Nu zou ik wel eens willen weten hoe dat komt. Blijf ik te lang of gaan de anderen te vroeg weg? Tweeërlei. Welk onderscheid is er tusschen een beroeps- en een amateur-photogiaaf? Een ama'eur-photograaf photographeert de menschen zooals zij zijn; een beroepsphotogiaaf zoo als zij willen wezen. Paradox Professor. Z»g eens, collega, is dat niet eigei aardig. Gij verklaart, dat ge mijne denk wijze deelt,das onze denkwijzen zijn niet gedeeld-, als gij echter mijne d<nkwijze niet deelt, dan zijn onze denkwijzen gedeeld. Goed gedresseerd. Mevrouw A. Maar, lieve Mevrouw B waarom houdt uw echtgenoot zijn hoofd in de kachel? Mevrouw B. Hy rookt zijn middag-sigaartje. Ik laat mijne gordijnen niet door dien akeligen tabaksrook bederven. Oprechte bekentenis. A. Ja, gij hebt htt goed, gy zijt een viij man eu kant deen wat ge wilt. B. Ge vergist u, ale ik doen kou wat ik wilde, dan dted ik in 't geheel niets. Bescheiden begin Hij. Nu Anna, heb je al eens nagedacht op welke wijze wij wat zuiniger kunnen leven? Zij. Zeker, beste man, vandaag heb ik onzen goudvisch al afgeschaft. HAARLEM, 16 Juni. Door B. en W. dezer gemeente wordt voorgesteld, afwyzend te beschik ken op het adres van de afdeeling //Haarlem", der Ned. maatschappy tot bevordering der genees kunde, waario wordt aangedrongen op de benoe ming van een politie-arts, B. en W. zien bezwaar daartoe over te gaan in de omstandigheid dat, ware er een politie-arts, de andere geneeskundigen misschien ongenegen zouden worden bevonden hu'p te verleenen, en gelooven dat, in de zeldzaam voorkomende gevallen, gerust op de welwillende menschlievendheid der heeren geneeskundigen kan vertrouwd wordeD. Door de politic zijo aangehouden en naar het huis van bewaring gebracht twee Duitschers, een man en eene vrouw, die door een onbezoldigd rijksveldwachter onder Overveen hetrapt werden op diefstal van een groot aantal stokken en bovtn- dien zwervende waren. Voorts is aangehouden en ter beschikking van de justitie gesteld G. M. B., huisvrouw van A. v. D., die ia het Algemeen Politieblad gesignaleerd stond tot het ondergaan van gevangenisstraf ter zake van herhaalde open bare dronkenschap. Ter gelegenheid van het zilveren huwelijks feest van den Heer E. Figée jr. alhier, heeft het personeel aan de fabriek van genoemden heer werkzaam op zeer hartelijke wijze een blijk gegeven vaD groote belangstelling in dit feest. Jl. Zondag-morgen werd het zilveren paar in de keurig versierde fabriek ontvangen en op har- lelijke wijze allereerst door den directeur, later door de hoofden van het technische en admini stratieve personeel toegesproken. Er werden eene feestcantate en liederen gezongen en door den kleinsten jongen aan de fabriek werkzaam aan de bruid een bouquet aangeboden. Als stoffelijk bewijs vau belangstelling ontving het zilveren paar van het personeel der fabriek en van het magazijn te Amsterdam een prachtig bewerkt zilveren beeld benevens een sierlyk album. BURG. STAND DERjGEM. HAARLEM. BEVALLEN: 12 Juni: A. Lingg-Veiberue, z. 13 Juni; A. M. Kol-Koelemey, d B. Baas-Lingerak, z. A. Van Galen-Harreling, d A. S. Verkes-Lamarre, z. J. M. Ter Wal-Möhrs, d.14 Jnni: J. J. Schouten- Heijdanus, z. M. J. Weber-Van Maas, z.— M. J. Van de Raadt-Lochtenberg, z. M. J. Kemps-Dekker; d. 15 Juni: A. M. Cornel-Kaptein, d. OVERLEDEN: 11 Juni: J. Strengers, 29 j. 12 Juni: Hoenderdos, 21 dg. 13 Juni. M. De Jong, 13 dg. C. Bruins, 57 j. A. P. Lanser, 6 md. A. Liethoff.l mn. ARROND. RECHTB. TE HAARLEM. Terechtzitting van 11 Juni 1891. 1. J. V., zonder beroep en woonplaatst (gedet.), Bedelarij. 12 Dagen hechtenis eu een jaar plaatsing in eene R. W. I. 2. J. v. D., sjouwerman te Monnikendam. Mish. Bij verstek 2 maanden gev. straf. 3. S. B. N. en G. W., kooplieden te Haarlem. Mishandeling. De le vrijgesproken de 2e 14 dagen gev. straf. 4. D. G., arbeider te Velzen. Mish. en bedreiging met misdrijf tegen het leven gericht, 14 dagen gev. straf. 5. A. F., olieslager te Zaandijk. Opz. vernieling. 5 Dagen gev. straf. 6. J. v. V., visschersknecht le Volendam. Belemmeren handelingen politie. 5 Dagen gev. straf. 7. J. K., visschersknecht Volendam: Openbare dronkenschap, beleed, ambt. i. f. en wederspannigheid. I 3 boete of 3 dagen hechtenis en 4 weken gev. straf. 8. L. G. en J. P., aibeiders te Haarlemmermeer (gedet,). Diefstal door 2 personen. Ieder 10 maanden gev. straf. 9. E. D. v. L., zonder beroep en woonplaats (gedet.). Diefstal met oordeel des onder scheids. 6 Maanden gev. straf. "Commissariaat van Politie te Haarlem. Gedeponeerde voorwerpen.) Een zilveren oorknop. Een armband. Een griffelkoker. Twee sleutels aan een touwtje. Een zwarte horlogeketting. Een aleutel aan een ring. Eene broche. Een bril in étui. Een sleutel, een zinken pijp met bak. Eene doekspeld of brocbe van paarlemoer. Een kinderschoentje.Een pak waarin een paar nieuwe kousen en een stak linnen. Een koperen klokketting. Negen postzegels van f 0,05. Een sleutel. Een rozenkrans. Een sleutel. Eeue pakkist. Een doublé armband. Een boezelaar. Een kerkboek. Een boezelaar. Een passer. Terug te bekomen bij Mejuffr. Van der Veldt, G-. Hout straat 160: een beursje met een zilveren knipje met twee zilveren knopjes, waarin eenig geld; bij den Heer M. D. N. Van Hest, Gedempte Volderagracht 51: een nieuwen stalen baarkam; bij den Heer N. C. A. Ockhuizen, Lange Marga- rethastraat 18: eene blauwe duif met geknipte vlerken; bij den Heer Z. Assendorp, Easenplein 2lk: een rood jurkje; bij den opzichter der gemeente reiniging, Harmenjansweg: een gouden vingerhoeden het opgehaalde vuilnis gevonden); bij den Heer J. De Vos, Leliestraat 28: een rond gouden medaillon; bij den Heer J. D. Nieman, Nassanlaan |36a: een bril in étui; bij den Heer M. Overmeijer, Voorzorgstraat 14: een nieuwe pantoffel; bij den Heer M. De Nijs, Stations plein 12, eene portemonnaie met geld. Het WESTLAND, 12 Juni. Heden-avond werden op de veilingen der vereeniging Westland voor de eerste maal kruisbessen voor den Engelachen handel aangevoerd. Men besteedde f 7.80 per 50 kilo (of rnim f 9.00 per HL. van 58 kilo). De aanvoer was nog klein. Het beschot zal dit jaar nog geringer zijn dan het vorige, daar de struiken, hoewel ze ferm hebben gebloeid, zeer sterk „geruid" hebben. In verband hiermede worden voor dit artikel hooge prijzen verwacht. Voor landbouwers is het niet van belang ontbloot mede te deelen, dat creoline een uitstekend middel is tegen wormen en maden bij schapen. Een schapenhonder kwam bij toeval tot die ontdekking; hij nam 1 liter creoline en 40 liter water, en had er uitmuntend succes bij. Creoline is bovendien bij iederen drogist verkrijgbaar, an dere schapenwaschmiddelen daarentegen niet altijd. In De Tijd van gisteren is de navolgende beoor deeling over de Juni-aflevering van de Katholieke Gids opgenomen. Deze aflevering geeft eene bespreking over het onlangs verschenen werk van P. Didon: Het Leven van den Zaligmaker, waarin de geleerde criticus Pater Nieuwbarn de waarheden der Kerk doet uit komen tegenover de lasteringen en dwalingen in het Leven van den Zaligmaker van den godlooche - naar Ernst Benan, Duizenden lezers wist het werk van Pater Didon oven Het Leven van den Zaligmaker te winnen; wel een bewijs, zegt Pater Nieuwbarn te recht, dat het bij velen in Frankrijk niet aan warme geloofsover tuiging ontbreekt. Iedereen wilde nog eens de waarheid der oude kerkleer aanschouwen. Benan,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1891 | | pagina 3