NIEUWE Mo. 1701, Vrijdag 26 Juni 189?. 16de Jaargang. De vervolgingen der Katho lieken in Rusland. BUITENLAMP. ABONNEMENTSPRIJS AGITE MA NON AGITATE. PRIJS DER ADVERTENTIEN. Slim. HiAMEMSCHICOUROT. Pei 3 maanden voor Haarlem0,85 Voor de overige plaatsen in Nederland fr. p. p. 1,10 Voor het buitenland 1,80 Afzonderlijke nummers0,03 Dit blad verschijnt eiken DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. B U R E A TT: St. Janstraat Haarlem. Van 16 regels30 Cents Elke regel meer5 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte Dienstaanbiedingen 25 Cents per advertentie a Contant Advertentiën worden uiterljjk Maandag-, Woensdag- en V r jj d a g-a vond voor 6 uur ingewacht. Uitgever»: RüPPEHS h LAUBEI. Behalve het eigenlijke Polen, hot Congres- Polen zoogenaamd, met de gouvernementen Warschau, Radorn. Lubliu, Plock en Au- gustowa, bezit het Russische Rgk nog de volgende acht gouvernementen of provin ciën, welke Rusland reeds vroeger van den Poolschen Staat heeft afgescheurd, namelijk: Kowno, Wilna, Grodno, Witebsk, Mohilew, Minsk, Volbynie en Podolie. In deze laatst genoemde gouvernementen, die men in den regel West-Rusland» noemt, is de verdruk king der Poolscbü en Katholieke bevolking bizonder groot, aangezien de Russen van meening zijn, dat de bewoners dezer gou vernementen nog minder recht op hun gods dienst en taal hebben, dat die van het zoo genaamde Congres-Polen. Aan laatstge noemden staat men nog een zeker recht toe, Katholiek te zijn en Poolsch te spreken, maar de ongelukkige bewoners van West- Rusland» worden beschouwd als staatsmis- dadigers en hoogverraders wanneer zij niet tot de Russische Staatskerk behooren en de Russische taal Diet spreken. »Dat zijn im mers Russen,» roept dan de Panslavistische pers verontwaardigd uit, hoe durven zij het wagen, Katholieken en Polen te zijn?» Aangezieu de godsdieust- en nationah- teitsvervolgingen in Rusland in den laatsten tij 1 wederom toenemen, is het geen wonder, dat men ook in West-Rusland spoedig Pan- Russiscbe vruchten wil zien rijpeD. Aan Ljjfland en Kocrlaud grenst het gouverne ment Witebs; dit en het naburige gouver nement Mohilew noemt men ia het Czaren- rjjk Wit-Ruslaud» De weg der verdrukking leidt vau de Baltische provinciën natuurljjk naar Wit-Rusland. Zoo bevatte dan ook de Nowaja Wremja onlangs reeds een hoofd artikel, dat tot opschrift heeft: Wat belet Wit-Rusland, Russisch te worden.» De lo- g'ca van dit artikel zou men vermakelijk kunnen noemen, als de zaak niet zoo ernstig was. Men tracht er in te bewijzen, dat de Wit-Russen werkelijk Russen zijn, maar dat ze Poolsch spreken, bidden en denken. Ieder onbevooroordeelde zal daarop antwoorden, dat zij dan geen Rassen, maar Polen zijn. Maar de Now. Wremja argumenteert anders. Dii orgaan beschouwt flat Poolsch spreken, bidden en denken als eene misdaad, die door den Staat moet verboden worden. De Staat moet zorgen, dat ook de bewoners van Wit- Rusland Russisch spreken, bidden en denken. Dat met den eisch: »die lieden moeten Russisch bidden,» de bekeeriug tot de ortho doxie, dat wil z?ggen tot de Russische Staatskerk, bedoeld wordt, kan men gewaar worden aan het noodlot der Uniten (de Ka tholieken, welke denSiavischeD eeredienst vol gen), die in Rusland algemeen zijn verspreid. FEUILLETON. 6) Vervolg Wat tante's hulp betrof, deze bestond voor namelijk hierin, een iegeijk iets onaangenaams te zeggen en zich vervolgens op die kist te laten nedervallen, wdke juist moest uitgepakt worden. De rechter, die een eigenaardig talent bezat om toet het allerlaatste te beginnen, vond dat het nu tjjd was om de familieportretten op te hangen, die uit een bouwvallig kistje gluurden, waarin ondermeer merkwaardige zich een lang vergeten oudoom bevond, die zoo veelvuldig en in zoo veler lei houdingen voorkwam, dat de Heer Muller, geen raad met hem wetende, hem rechts en links aanbood, doch zender het gewenschte gevolg, tot dat ten laatste een der pakkers, met vier oud ooms begiftigd, overgelukkig vertrok. Weldra weerklonk bg al het andere gedruisch het regelmatige hameren van den vader. Tante had zich bij hem gevoigd, en stond hem in zoo- trouw ter zjjde, dat zij elk portret, hetwelk hï zoo juist had opgehangen, met de woorden "Och kom weder afnam en ergens anders plaatste, °f in het beste geval er met het hoofd op zij voor U'og staan en zei//Dat hangt scheef De Uniten bidden Russisch,» voor zooverre zij Russen zijn, maar zij hebben de Slavi sche liturgie. Desniettemin worden zij het ergste vervolgd, waat de buroaucratie komt wegens hunne Slavische liturgie tot de con clusie, dat zij geene »Latijnsche Christenen» zijn aldus worden iu Rusland overal de Katholieken genoemd doch slechts weer spannige, revolutionuaire kinderen der orthodoxie, welke men door dwang en strenge straffen op den goeden weg» moet terug voeren. Zooals men zi6t hebben de Russen steeds een motief om de lieden tot zich te trek ken en elke weigering als boosheid en laag heid te bestempelen. Hand aan hand gaan hiermede de ver volgingen der Uniten en der Katholieken van den Latijnschen Ritus. De verzendingen naar Siberië en naar het b noenland van het Russische Rijk nemen steeds toe. Ter wijl echter bij de Katholieken van den La- tgnselien Ritus alleen Geestelijken wegens godsdienstige misdaden» worden verdreven, worden van de Uniten ook burgers en boe ren, mannen en vrouwen verbannen. Alle Uniten, die weigeren hunne kinderen door een Priester der orthodoxe Kerk te laten doopen en het kind zelf het Doopsel toedie nen, worden verbannen. Wanneer zij hun huwelijk door een Katholiek Geesteljjke la ten inzegenen, dan wordt allereerst de Gees telijke verbannen, daarna het echtpaar zelf, tenzij dit van den Pope vergeving kan verkripgon door de belofte voortaan bjj de Orthodoxe Kerk te zullen blijven. Om aan dit gevaar te ontsnappen geschieden bij de Uniten vele huwelijken zonder kerkelijke inzegening. Bjj de begrafenissen verrichten de Popen de lijkplechtigheden, zónder de verwanten daaromtrent te raadplegen. Met behulp vau de politie wordeu de iijken op d8 orthodoxe kerkhoven begraven en door de Popen ingezegend. Zoo handelt men met de Katholieken van den Latijnschen Ritus niet, die van den Griekscken Ritus behandelt men zoo, omdat men ze na tuurljjk tegeu huu wil als leden van de Orthodoxe Staatskerk beschouwt. Desniettemin gebeuren er ook tegen de LatijnscheKatholieken brutale vervolgin gen. Een hoogst ergerlijk geval bad onlangs in Kowno plaats, waar een zeer bemind en geacht Kapelaan, Augustinus Gasewicz ge- heeteu, zonder verhoor, zonder vorm van proces, zonder dat iemand de oorzaak kon gissen, plotseling door gendarmes werd gevat en voor onbepaalJen tijd naar het binnen land van Rusland werd getransporteerd. Daar en in Siberië bevinden zich minstens veertig andere» langs administratieven weg« verban nen Katholieke Geestelijken, die voor het meereudeel wegens het toedienen van het H. Doopsel aan kinderen van Uniten en wegens het inzegenen van Unitische huwelgken, velen echter, zonder zelf eenige oorzaak of De beide groote jongens hadden intusachen stil vergenoegd op den grond een ontzaglijken tören gebouwd, die door ieder der zoo druk bezige on- derhoorigen eerbiedig moest ontzien worden. De kleine meid, tan wie men zooveel zin voor archi tectuur nauweljjks zou verwacht hebben, kroop verrukt rondom het schoone gebouw, zij kraaide van pnt en toonde hare ingenomenheid, zonder een vinger naar het kunstwerk uit te steken, totdat zij, in een onbewaakt oogenblik, er zich aan wil lende oprichten, het gcheele monument omver- trok. Met donderend geraas stortte hetineen.de arme kleine met een driehoek treöeud, die haar een groote buil bezorgde, welk ongeval een ver vaarlijk geschreeuw ten gevolge had. Op het ka - nongebulder der instorting volgde het geweervuur van ettelijk oorvijgen; toen zeLen Karei en Her man zich stil schreiend in een hoek, om, geljjk hun geboden werd, ieder eene bladzijde te schrij ven, daar er juist opdat oogenblik een inktkoker aan het licht was gebracht. Eduard werd intusschen wegens zjjne bleekheid door mama in verhoor genomen en bekende ten laatste, dat hij bij tante elf stukken koek gegeten had, waardoor de akelige verschijnselen welke zijne moeder bij hem waarnam, zich op het na tuurlijkst lieten verklaren. Tante, aan wie de uit slag van het verhoor niet zonder eenige scherpte werd medegedeeld, kon maar niets van neefjes redeu te weten, slechts op aanklacht van een orthodoxen ambtenaar,pope of beambte daar heen werden verbannen. Meldenswaardig is het, dat gedurende de onderhandelingen met het Vaticaau de meeste Geestelijken gratie verkregen, onder andereu ook de vroegere Bisschop Hiyuiöwiecki van Wilna, maar sinds dien tijd hebben er steeds nieuwe transpor ten plaats, hoofdzakelijk als de onderhande lingen met den Paus minder goed of slecht gaan, zoodat het aautal der bannelingen, gelijk wij reeds vermeld hebben, minstens veertig bedraagt. Misschien gebeurt zulks om bij de verdere onderhandelingen met den Paus eene compensatie voorhanden te hebbeD. »Succes zal men met zulke brutaliteiten bij bet Vaticaau niet verkrijgen. Rome heeft ten allen tgde liever gansche landen prijs gege ven, dan voor het geweld te buigen,terwijl het voor beleefdheden zich dikwerf zeer toege vend betoonde, zegt een Protestantsch blad, de Kreuzzeüung, maar beleefdbeJen worden in Rusland niet bewezen, dat is geen Rus sisch gebruik in de aera van Pobedonoszew; hoe gemakkelijk toch zou bet gaan een mo dus vivendi« te vinden. Maar men wil echter niets anders, dan de zoogenaamde vreem le belijdenissenmet geweld onderdrukken eu verdelgen. Bjj de vermelding van de ergerlijke ver volgingen der Katholieken in het Russische Rgk komt ons de agitatie in de gedachten van de jodenpers en zelfs van de christelijke pers iu West- Europa. Voor de vervolgde joden wordt hemel en aarde bewogen, richt men vereenigingen op, vaardigt men deputa ties af naar den Czaar, schreeuwt men wraak en uit men bedreigingen. Maar voor de ver volgde Katholieken heeft meu geen greintje medelijden. Hunne vervolging wo:dt met leede oogen aanschouwt, 't Schijnt ons niet overbodig hier te herinnereu aan het lawaai der jodenpersiu de aangelegenheid van Corfu; aan den ijver, waarmede de mogendheden bnnne vermaningen aan het kleine Grieken- laud richtten, en aan de spreukkleiue die ven hangt men, de grooten Iaat men loopen. In het Pruisisch Heerenhuis is bij het bespreken van den begrootingspost voor het Koch-instituut de vraag gesteld: Is de we tenschappelijke waarde vau Koch's genees middel thans onbetwistbaar vastgesteld? In antwoord daarop verklaarde de Minister van Onderwijs, dat de kracht van het middel aanmerkelijk versterkt zal worden, zoodra het Dr. Koch gelukt is bet voornaamste bestanddeel in volkomen zuiveren staat te verkrijgen, waarvoor, naar Dr. Koch deu Minister verzekerd bad, nog eenige wekeu werden vereischt. Dan zal het geneesmiddel en zgn8 samenstelling aan het oordeel der geneeskundige wereld worden onderworpen. ziekelijken toestand ontdekken, en moeder en tante voelden tegelijkertijd den armen jongen ieder een pols, waarbij zich het niet onbeduidende verschil voordeed van tachtig en honderdtwintig polsslagen aan de rechter- en de linkerhand en het waar schijnlijk tot eene hefiige oneenigheid tusschen de beide zwagerinnen zou gekomen zijn, indien niet de rechter tusschenheide ware getreden en de eene zoowel als de andere iD het ongelijk hadde gesteld, door, na onderzoek, te zeggen dat het er negentig waren. De heer, Langdraad die zieh wederom had vertoond en plaats genomen,had op eene kist, trok zich voor den tjjd van een half uur in zijne woning terug. De moeder koos partij voor deu rustver stoorder, ten eerste, omdat hij haar had toega- s'aan in zjjne keuken te wasschen, ten tweede, omdat hij met de woorden"Ik ben namelijk schilder!/.-verlof had gevraagd de beide /kleine engel'jes" te mozen uitschilderen, welke benaming voor Karei en Herman al sedert zoo lang in on bruik was geraakt, dat zij voor het moederhart wtder geheel de bekoring van het nieuwe had herkregeu. De beide cherubs zeiven waren ver ontwaardigd en bromden: «Dat mankeerde er nog aan, bjj al het school werk!,/ Juist had de rechter een stuk worstenbrood uit een naburigen winkel laten halen en zat uit- De Kamer nam vervolgens definitief den post aan. De Kellnerinnen te Eerïjjh hebben eene socialistisch gekleurde oproeping rond gezonden tot het bijwonen eeuer meeting. Met verbittering wijzen zij op de vele moei lijkheden, aan haar werkkring verhouden. Vrouw of juffrouw Ihrer, de bekende woord- voerdster, zal het debat iuleiden. Men wil dat de jury der tentoonstelling van schilderijen indertijd de opneming van het schilderij van Generaal Von Moltke, door deu Hongaarschen schilder Paria gky op het doek gebracht, geweigerd heeft, om genoegen te doen aan den President der tentoonstellingscommissie Anton Von Wer ner. Zooals men weet, heeft de Kei zer, die het stuk voor 20,000 mark heeft aangekocht, de jury er toe overgehaald, op haar besluit terug te komen eu het stuk alsnog eme plaats in te ruimen. Wat er ook van zijn moge, zeker is het, dat de Heer Von Werner Berlgn verlaten heeft en gedurende meerdere weken te Loüdeu zal V6rblijf houden. De Fransche Kamer heeft de rechten aangenomen zooals die door de commissie waren voorgesteld, op: koffie, cacao, choco lade, specerijen, thee, tabak, oliën, gom, teer, kamfer, siroop en citroenen. De Afgevaardigde Emile Ferry, heeft bij de Kamer een voorstel ingediend, dat de strekking heeft om deu stroom der par lementaire welsprekendheid, of liever der parlementaire langdradigheid minder mild te doen vloeien. Hg wil uamelgk aan art. 101 van het reglement de volgende alinea toevoegen: »Het recht om van de tribune het woord te voereu, is beperkt tot een half uur. »Iu buitengewone omstandigheden kan de Kamer echter bij wjjze van bizondere vergunning een Afgevaardigde het spreken een uur toestaan. Het denkbeeld is niet nieuw. Voor eene eeuw, in 1789, stelde een lid der Nationale Vergadering, Boucher geheeten, reeds iets soortgelijks voor. Hjj ging evenwel veel radicaler te werk. Hij wilde den sprekers slechts vjjf minuten geven, en het voorstel werd aangenomen. Doch daar dit al tejofc was, hield men er zich niet aan, en zoo verviel het van zelf. Sedert heeft men nog twee malen be proefd den parlementairen spreeklust een breidel aan te leggen, in 1815 en 1882, maar beide beeren zonder gevolg. De werkstaking der omnibusbeambten te Marseille wordt rustig voortgezet. Twee voorname maatschappijen weigeren de ei- schen harer beambten in te willigen. De werkstaking van het trampersoneel te Lyon is geëind'gd met eene schikking, waarbij de directie de voornaamste eischen der mannen inwilligde. geput op eene omgekeerde weschtobbe, om rustig een paar beten te genieteD, toen de beer Lang draad alweder binnentrad en belangstellend vroeg: (,Wat eet gij toch, mijn waarde beer?// Gelijk ieder begrijpt, is dat eene hoogst onaangename vraag, wanneer men in bet geniep eene eenvoudige boterham zit ta nuttigen. De Heer Langdraad bracht ditmaal een eigen gemaakt kunstwerk, n. 1. het huurcontract mede, waaraan nog eene kleinigheid veranderd was, en verzocht zijn huur der dit eens in te zien. Onze rechter, die zjjn bril niet bij de hand had en op het oogenblik niet wist waar hjj dit onont beerlijke voorwerp gela'en had, begon in den wilde te zoeken. //Ga toch zitten, pnpa, ik zal hem voor u zoe ken," dus troostte hem Marie, en de vader keerde brommend naar zijne waschtobbe terug, wsarop echter thans tot zjjne ergernis de Heer Langdraad was gezeten. Welwillend schoof deze heer wat opzjj en verklaarde zich bereid te wachten totdat de bril zou gevonden zjjn. Zoo zaten dan de rechter en zijn huisbaas schouder aan schouder, en terwijl de Heer Muller inwendig kookte van woede, ver haalde de Heer Langdraad in korte trekken zjjne levensgeschiedenis en die zjjner zes broeders en zusters. Wordt vervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1891 | | pagina 1