B I WK M,A GEMENGDE BERICHTEN. Nederl. R. K. Volksbond. Napoleon als koetsier. Fransch Guyana, deels opgesloten in de ge vangenissen in Frankrijk, gratie, vermin dering of verzachting van straf verleend. Het Hoogerhuis heeft bp derde lezing het ontwerp tot den aankoop van gronden in Ierland aangenomen. Het jacht Hohenzollern met den Duit- schen Keizer aan boord is jl. Dinsdag-middag van Leith, in Schotland, afgevaren naar Noorwegen. Het werd gevolgd door het Dnitsche oorlogsschip Prinzessin Wilhelm. De Keizerin met de vijf Prinsen bljjven voorloopig nog de gasten van Koningin Victoria. De Engelsche bladen zijn eenstemmig over de echte hartelijkheid van het den Keizer ten deel gevallen onthaal. Op voordracht van den Minister- President Rudini heeft de Koning van Italië een besluit geteekend, waarbjj de bezoldi ging der Ambassadeurs verminderd wordt met 15,000 lire en die van de andere ver tegenwoordigers der Regeering in het bui tenland met 2000 a 4000 lire. De metselaars te Barcelona, die het werk blpven staken, hebben opnieuw geweld gepleegd op de niet leegloopende kameraden. De overheid moest herhaaldelijk tnsschen- beide komen om de vrpheid van arbeid te doen eerbiedigen. Al de beschuldigden in zake den op stand in Tessino zijn vrijgesproken. Het crimineel gerechtshof heeft thans den moord van Rossi in behandeling genomen. Naar men uit Petersburg verneemt, heeft de Gouverneur van Nischni-Nowgorod aan het beurscomité aldaar meegedeeld, hij alle speculanten op eene stijging der graanprijzen nit het land zal zetten. Hp zegt dat verscheidene kooplieden speculeer den op zulk eene stijging, hetgeen hp schan delijk noemt met het oog op den dreigenden hongersnood. De Gouverneur dreigt hunne namen te publiceeren en hen tevens ge- strengelijk te straffen. Volgens bericht uit Caïro is te Mekka de cholera uitgebroken. De Amerikaansche dagbladen bevat ten berichten uit Montreal, meldende dat een hevige brand aldaar heeft gewoed. Deze brand is ernstiger dan eenige vroeger gewoed hebbende brand. De schade wordt op hon derdduizenden dollars geschat. Als 't kalf verdronken is, dempt men den put. Nu de Italiaansche schatkist, ondanks den roof van kerk- en kloostergoederen, leeg is en het te kort steeds grooter wordt, bevindt het Ministerie zich in de noodzakelijkheid naar redmiddelen in den nood uit te zien. Natuurlijk zullen er, ter voorziening in het kolossale deficit, nieuwe belastingen worden ge heven. Maar ook bezuinigingen zullen worden in gevoerd en hoever deze gaan leert het volgende De Minister-President De Rudini heeft aan de diplomatieke agenten in het buitenland, eene cir culaire gericht, waarin deze uitgenoodigd worden slechts in dringende gevallen te telegrapheeren en dan slechts in woorden, die strikt noodig zijn. Ook heeft hij bevel gegeven niet dan in dringende gevallen gelden ts geven aan hulpbehoevende Italianen, die naar hun vaderland wenschen terug te keeren. In plaats van de kolossale sommen, die door leger en vloot worden verslonden, te verminde ren, wordt de zuinigheid toegepast op onderge schikte zaken waarvan het bedrag jaarljjks een zeer gering cijfer uitmaakt. Millioenen lire wor den aan krijgstoerusting besteed, maar de pen ning aan den gebreklijdenden landgenoot moet worden geweigerd. En dan wil het Italiaansche Gouvernement eene humane Regeering worden geheeten. Volgens het Weekblad voor Oldenzaal is in de vergadering te Almeloo, waar Dr. Schaepman can- didaat gesteld is, door den Heer W. A. H. Von Heijden medegedeeld, „dat de anti-revolution- nairen, met name Ds. Smallegange, President der anti-revolutionnaire kiesvereeniging, en A. E. Graaf "Van Rechteren Limpurg hun steun hadden toegezegd." Hier steunen dus de anti-revolutionnairen bij eerate stemming een Katholiek met afwqking van hnn program, dat hun voorschrijft bij eerste stemming een anti-rev. candidaat te stellen. Maasb Een donderslag in de feestvreugde. De Italianissimi waren in de wolken over de her nieuwing van het drievoudig verbond. Volgens menschelijke berekening en verzekering kan het Italië-éen nog zes jaren in vrede leven en voort bestaan. De driebond blijft er borg voor. Geen wonder, dat èn Ministerie èn Koning Humbert jubelden en juichten. Te midden der feestvreugde komt de treurmare, dat te Savone een vreeselijke k r a c h is uitgebro ken. De gevolgen van dit bankroet doen zich gevoelen over heel Italië. Bjj het vernemen der catastrophe riep Koning Humbert gansch ontzet uit: „Is het zoover met om gekomen?" Terwijl het volk over de ramp weeklaagt, razen en tieren de radicalen tegen den driebond. De Minister Rudini wordt aanhoudend door hen be stookt. Ofschoon de Kamers naar huis zijn, geniet het Ministerie geen rust. (F. W-) De verkiezingen te Veendam en Eindhoven schenken twee nieuwe leden aan de Kamer: den Heer Poelman, een b jaarden, naar men zegt blinden predikant, met radicalen tint, en den Katholieken Burgemeester van Eindhoven, Smits Van Oijen. De Kamer bestaat nu uit 54 liberalen en radicalen, 20 anti-revolutionnairen en 24 Katholieken, ter wijl 2 zetels (Almeloo en Schoterland) nog onbezet zjjn. Uit den Haag wordt gemeld, dat thans definitief bepaald is, dat de op te richten ca detten-school te Alkmaar zal gevestigd' worden. De Hollandsche IJzeren-S poorweg-maatschap- pij heeft afwijzend beschikt op het verzoek om ook trein 24 aan het station Halfweg te doen stilhouden. Naar het D. v. N. verneemt, is de Burge meester van Amsterdam, de Heer Mr. G. Van Tienhoven, eergisteren naar het Loo geweest, waar hij over den politieken toestand des lands werd geraadpleegd. Heemstede, 15 Juli. Naar wij vernemen zijn dezer dagen weder twee inbrekers onder deze gemeente opgepakt.De gemeente-veldwachter en onbezoldigd Rjjks-veldwachter G. Krab heeft nl. in den nacht van 10 op 11 Juli geheel alleen op den Haagschen straatweg twee personen aange houden, die onder verdachte omstandigheden van een boerenerf kwamen en waarvan een bleek een beitel in de mouw van zjjne jas verborgen te hebben. Beide personen, die zich vermoedelijk aan diefstal met inbraak hadden schuldig ge maakt, zjjn den volgenden dag naar Haarlem gebracht, waar zij in het Huis van Bewaring zijn opgesloten. Beiden zijn jeugdige Duitschers en een hunner moet reeds driemaal voor dergeljjke feiten gevangenisstraf hebben ondergaan. Een nieuw beroep. Eene Amerikaansche dame, begaan met het lot van hen, die de ondrage lijkste pijnen hebbeu te doorstaan, wanneer zij nieuwe laarzen moeten dragen, belast zich er mede, voor anderen eenigen tjjd nieuw schoeisel te dragen. De eigenaars van teergovoelige voeten, die er ds proef van namen, waren er zeer mede ingenomen en verklaarden, dat de laarzen zoo gemakkelijk als pantoffels zaten. Uit Wiesbaden wordt gemeld, dat men, bij de thars daar heerschsode warmte, op het denkbeeld gekomen is om de honden, welke als trekdieren gebezigd worden, stroohoeden op den kop te zetten. Dagelijks kan men dit vreemde schouwspel in de straten gadeslaan eu men beweert, dat de dieren door dien hoed minder van de zon te lijden hebben en daardoor langer en opgewekter kunnen trekken, zonder dat zij teekenen van vermoeidheid geveD. Menschenhandel in Nederland: In het Nieuws van den Dag komt de volgende advertentie voor: TE KOOP. 500 leden van eene solide B/grafenis- en Levens verzekering-Maatschappij. Adres fr. lett. enz. Tot de eigenaardigheden welke meu tegenwoordig te Berlijn aantreft, behoort, sedert eenigen tijd, ook een vliegende hoedenmaker zooals hij wordt genoemd. Djor de vlugge wijze, waarop hij zijn bedrijf uitoefent, vindt deze man veel klanten en maakt goede zaken. Hij zoekt zijne klandisie bjj voorkeur op de standplaatsen waar de rijtuigen statiouneeren eu zijne komst wordt gewoonlijk met blijdschap door de koetsiers begroet. Voorzien vao een kistje, waariu zyn gereedschap geborgen is, klimt hij in het rijtuig van den koet sier, die het lot van zijn hoed in handen van dien kunstenaar Btelt. Dan wordt, in weinige oogen- blikken, al naarmate hot noodig ia,de hoed opnieuw verlakt, opnieuw geboord of van nieuwe tressen voorzien, deuken worden er uit gestreken of gaten gestopt. Voor enkele Qrosschen heeft de koetsier eeo hoed, welke er, ten minste een tijdlang, als fonkelnieuw uitziet. Zoo doet deze artist de ronde door de verschil lende straten der stad en vindt altijd wat te doen. De vliegende hoedenmaker werkt alleen gedurende de zomermaacdeD, maar verdient in dien tijd ge noeg om er het geheele jaar van te kannen leven. In hetalotpark te Windsor werd Jl. Dinsdag voor het Duitsche Keizerpaar de „mu zikale rit" uitgevoerd. Op een uitgestrekt plein in het park stonden veertig cavaleristen opgesteld, benevens de muziekkapel der lijfgarde. De Keizer en de heeren van zijn gevolg bestegen de gereed staande paarden, de dames namen plaats iuopeu rijtuigen, eu ouder de tonen van een marsch der Britsche grenadiers, begon de muzikale rit, waarbij vooral moet worden gelet op het gelijkmatig stappen der paarden, wat dan ook van 't begin tot het eiode de grootste bewondering opwekte. Van de ruiters droegen twintig lansen en twintig sabels; de bandigheid en de zekerheid, waarmede bij de verschillende evoluties en schijngevechten en vooral bij de uitstekend gereden quadrille de wapens werden gevoerd, wekten bewondering. Het schoon ste en het meest opgewonden schouwspel kwam echter aan het slot. Dz ruiters vormden op verren afstand tegenover den Keizer en schitterend gevolg, waarnaast de rijtuigen der dames stonden,éene linie en op een signaal der trompetten kwamen allen met gevelde lans en getrokken aabel op de toeschouwers aanvliegen. De aanval was zoo natuurlijk dat eene groote opgewondenheid zich van het publiek meester maakte. Hoe meer de troepen naderden, boe ge vaarlijker de toestand werd; veel paarden van de Prinses en het gevolg waren slechts met moeite in bedwang te honden; de dames wendden het gelaat af, de Prinses Van Wales liet een luiden angstkreet hooren en was eene onmacht nabij. Nog slechts vijftig passeu lagen er tusschen de aanvallers en de aangevallenen; daar hieven plotseling de ruiters de lansen op, de sabels daalden, en in een ondeel baar oogenblik stond de gansche linie stil, die ge durende den ganschen galop geen enkel oogenblik was verbroken geweest. Den toeschouwers was deze vertooning wel wat sterk; de Keizer schepte er echter het grootste behagen in. Vleesch of wild, waaraan een luchtje is, wordt volkomen reukloos, wanneer men het afwascht, respect, eventjes dompelt in kokend heete camillenthee. Het wordt daarna met kond water afgespoeld. Dit recept Is oud maar probaat eu weinig bekend. Groote ooren zijn nooit beschouwd als eene van de zeven schoonheden; maar door de uitvinding van zekeren fabrikant Scheidel te Dres den, krijgen ze nu toch waarde. Da man heeft nl. op een toestel octrooi genomen, dat bestemd is om, door bevestiging om de ooren, bij wind den hoed te beschermen tegen afwaaien; het toestel is zoo, dat de kans op afwaaien kleiner is, naarmate de ooren grooter zijn. Eene derde telephoonverbinding zal tusschen Brussel en Parijs over Rijssel en Amiens worden aangelegd. Volgens het Berliner Tageblatt heeft het bezoek van Keizer Wilhelm aan Nederland al dadelijk grooten invloed geoefend in de handels wereld. „Thans zjja de Duitsche handelswaren//, zegt het blad, //weer de meest geliefde en gezochte geworden. Vroeger moesten zij die eer deelen met de Fransche en de Engelsche.// Het Tageblatt weet het nog maar half, zegt het N. v. d. D. Alle modisten hebben hare relatiëa met Parijs laten varen; zijde wordt niet meer gedragen; Bordeaux wij o en Champagne lust niemand meer, de middag- eu avondtreiueu naar Parjjs vertrekken ledig. Daarentegen is hier te lande nog nooit zoo'n aanvoer van braadworst geweest en zijn de bestellingen voor zuurkool enorm. Het geschenk van den Sultan. Verleden jaar bezocht de Hertog van Saksen-Meiningen den Sultan van Turkije. Da machtige man was zeer ingenomen met het bezoek van den Duilschen Vorst, dat hq in eene opwelling van dankbaarheid den Hertog vier paarden schonk. Maar tot nu toe is er geen enkel paard van den Sultan ia des Hertogs residentie aangekomen. Keizerin Augusta Victoria schijnt bij de voorstelling in de Italiaansche Opera te Londen een kameleonachtig kleed te hebben ge dragen. De Londeneche bladen verschillen namelijk zeer van meening over de gewichtige vraeg, welk toilet de Keizerin bij die gelegenheid droeg. Daily News verzekert, dat rï. M. een prachtig wit zijden kleed droeg; volgens de Times droeg de Keizerin een kleed van goud-brocaat, volgens Daily Telegraph een van gebloemde witte zijde, volgens Daily Chronicle was H. M. in het zeegroen, met een Ciême-weerschee, en volgens da Daily Graphic io het wit satijo, volgens nog een ander blad was het kleed lichtbruin I Rondom Dolden in de Tweckelsche bosschen is het rapen van eikels eene ware industrie geworden, vooral voor de behoeftige jeugd. Sim- mige jaren is die oogst zeer belangrijk en heeft meermalen 400 a 500 hectoliters badregen, terwijl de prijs tot flen hooger kan stijgen. Bshslve voor de varkens, dieut dit goedje als wintervoeder voorde daar aanwezige herten,welker eigenaar voor een paar jaar fl.20 per mud betaalde. In het Baarnsche bosch is Maan- dag in de Henri-quatrekom het tweejarig dochtertje van den jachtopziener K., verdronken. Alia po gingen om de levensgeesten van het kind op te wekken bleven, helaas! vruchteloos. De bewoners van destreektusschen Kingsbridge en Torcross, in het Engelsche graaf schap Devonshire, rerkeeren sinds eenige dagen in groote ongerustheid. Er ia namelijk Donderdag iu het dorp Chitlingtou een kunstmakende beer aan zijn muilband en zijn geleider ontsnapt en in snelle vaart heengehold. Men heeft in alle richtingen den omtrek doorzocht, maar het dier werd nog niet teruggevonden. Men is nn algemeen zeer bang voor eene ontmoe ting met dien beer. Vrouwen durven bijoa niet haar huis te verlaten en men zendt de kinderen niet naar school. Baron Huer is een lid vanhet Oostenrijksche Parlement zooals er dikwijls meer zijn moesten. Hij houdt niet van lange redevoerin gen en vooral niet van het vellen iu herhalingen. Dezer dagen wilde hij er op wijzen dat de prijzen van het zout, voor de voeding van het vee benoo- digd, te hoog waren. Hij bepaalde er zich toe, onder luid gelach der Kamer zijne collega's te verwijzen naar de redevoering over hetzelfde onderwerp, welke hij drie jaren geleden in dezelfde vergadering had gehouden. „Van deze redevoering", besloot spreker, „bestaat een steDographisch verslag eu ik verzoek mijue geachte collega's dit te herlezen". Bij hetNoorderstatiou, te Par ij s, zijn Zondagavond een trein uit Calais en een uit Rijsel in botsing gekomen. Eeo paar rijtuigen werden vernield en verscheidene reizigers werden gewond. Eene dame stierf reeds aan de gevolgen van de bekomen wonden en haar man is stervende. Het ougeluk moet aan onachtzaamheid te wijten zijc. De trein nit Calais reed gelukkig niet in volle vaart anders zou de audere trein geheel zijn ver brijzeld. In het DtDisum vin Gtiieh ia men overgegaan tot het openen van de honderd zestig sarcophageD, welke onlangs door den Heer Grébault te Thebe zijn ontdekt. De eerste mummie van haar zwachtels ontdaan hseft zeer veel belangstelling gewekt. Het hoofd, dat merkwaardig goed bewaard is en een zeer schoon profiel heeft, vertoont Dog aan de linkerslaap de amulet, welke al de lijkeu uil dien tijd droegen. In dezen sarcophaag werd nog gevonden een papyrus welke ,de Egyptologen wel zullen ontcijfe ren. Men weet reeds, dat het terug gevonden stoffelijk overschot is van Djanassr, zoon van Prin ses Isis Emkeb, beboerende tot ds familio der hoogepriesters van Ammon. Tot de nieuwste t o e p a a s i n g v a n glas behoort zeker het gebruik van holle glazen bouwsteenen. Zij worden vervaardigd in allerlei kleuren en zijn zoowel bruikbaar voor binnen- eu buitenmuren van huizen, als voor veranda's, serres, badkamers, iocaliteiten in ziekenhuizen, enz., vooral ook in sommige fabrieken waar scherpe dampen worden ontwikkeld, eu in het algemeen waar men eene doorschijnende, maar toch on doorzichtige afscheiding verlangt. Naar deu uitvin der worden zij //briques Falconnier// genoemd. De lucht, die zij bevatten, is een geschikte i 0|itor tegen winterkoude eu zomerhitte, terwijl zij ook eeue goede afsluiting tegeu geraas vormen. Mes maakt ze in verschillende vormen, zoodat men de muren en afscheidingen, die uit deze steenen worden gebauwd, naar verkiezing hetzij geheel effen en vlak, hetij geheel of gedeeltelijk in den zelfden trant als bijv. een behangselpatroon kan samenstellen. Te Reichenbach, in Pruisisch Si- lezië, is laatstleden Vrijdag een coBgres van „dikke Sileziërs" gehouden. Bij weging is gebleken dat 60 der aanwezigen over ds 100 kilo wogen. De dikste woog 143 kilo en werd bekroond met een vet varkeel Tevess werd er eena verloting gehouden van eetwaren in verhoudiDg met de corpulentie der aanwezigen, onder anderen eene dikke cervelaatworst van 2 meter laag. Te Berlijn heeft men de hulp van de electriciteit ingeroepen, om bescherming tegen de warmte te vinden en wel in den vorm van een, door electriciteit ia beweging gebrachtea, zeer grooten waaier, welke midden in het vertrek, dat men koel wil houden, wordt geplaatst. De mechaniek van dit instrument is zeer een voudig en om het in werking te breDgen is geen sterker stroom noodig dan die, welke een of twee kleine eleclrische lampen doet gloeien. De aanhoudende beweging van zulk een waaier is voldoende om zelfs iu zeer groote vertrekken eene frissche temperatuur te doen ontstaan. De waaiers van het toestel zijn keurig afge werkt eu zullen eiken salon tot sieraad ver strekken; er is echter een „maar" aan verbonden: de prijs van bet toestel met waaier bedraagt. 250 Mark. In de jl. Zondag gehouden bijeenkomst der Haagsehe afd. van den Ned. R. K. Volksbond deelde de Secretaris, de Heer Th. A. Kouwenhoven, mede, dat als spreker op 15 Juli zou optreden de Zeereerw. Heer G. W. Konings. Daarna be handelde de Heer Van Kol in eene uitvoerige toespraak de gehoorzaamheid aan het gezag te genover het socialisme, als twee elkander heftig bestrijdende elementen in de maatschappij. Spreker wees aan het slot van zijne redevoering op Z. H. den Paus, als vertegenwoordiger van Gods gezag op aarde, die kalm en waardig de heftig ste aanvallen, zoowel op de Kerk als op zijn per soon gericht, trotseert, overtuigd als hij is, dat eenmaal de dag zal aanbreken waarop de Kerk over alle verdrukkers zal zegepralen. Ten slotte droeg Spreker nog een door hem vervaardigd gedicht voor, waarin de beteekenis van het gezag treffend werd geschetst. Aan het slot zijner rede werd Spreker luide toegejuicht, waarna de Zangafdeeling, St. Caecilia, een nieuw nummer ten gehoore bracht, getiteld Lentelied van Verhulst, waarvan de uitvoering zeer in den smaak viel. Het overige van de vergadering werd ingenomen door de voordracht van den Heer W. Nieuwen- huizen, die, op de hem eigen komische wijze, Justus van Maurik's Massagekuur ten beste gaf en daarvoor door luid applaus werd beloond. In de keizerlijke stallen te Parijs werden jaren geleden verscheidene rijtuigen in e^ne bizoudere afdeeling bijeengebracht, waaronder datgene, waar van Napoleon I zich het liefst bediende en dat eens noodlottig voor hem had kunnen worden. Het waa in de vlakte van Boulogne, dat de Keizer den phaëton besteeg en voor de eerste maal de teugels zelf in handen nam, terwijl hij deu koetsier „César" beval zich achterwaarts te plaatsen, waar Cambacères, Monge en Rapp reeds waren gezeten. Maar die zonderlinge luim zou hem slecht bekomen, daar hij het rijden niet zoo uitmuntend verstond als de latere Keizer aller Franschtn; want ongelukkig warea da vier prach tige paarden vaa bizonder ras, die hem door de s*ad Autwerpaa waren vereerd geworden nog niet genoeg geoefend, en de ervaren en bedreven koetsier „César// zelf kon za slechts mei moeite bestnreD. Nsuwe.'ijks hadden de jooga vurige rossen bemerkt, dat de gewone krachtige hand de teugels niet voerde, ot zij gingen door en liepen rechtuit naar zee. César, die het gevaar bemerkte, riep den Keizer toe: Sire, liukt! T.ek de teugels naar de linkerzijde! Houd den grauwechim- mei kort! Weea toch bedaard, Cesar, zeide de Keizer, ik versta de zaak zeer goed, maar hij was da paarden niet meer meester. Ach mijn Hemel! Sire, waarheen brengt Uwe Msjesteit one? riep Cam bacères, wiens gewoue bleeke kltur nu in citroen geel was verande;d. Gij, Camtacè es, zijt altijd bang. Ik weet wel wat ik dos, ik bistuur ze zeer goed. Zeker, antwoordde Rapp, die zich niet veel om de ongerustheid des aartskanseliers bekom merde. Zijne Majeeteit brengt u ditmaal regelrecht naar Eogeland. Niet waar, gq ea ik en alle Fran- schen wenschen dit reeds lang. Sire, houd opl houd opl riep César op klagenden toon, toen bij zag, dat de Keizer, toornig wordende, er met de zweep op insloeg. Daar stootte de wagen tegen een steeo en viel om; de Keizer vloog een eind ver op het veld, de paarden echter stonden als vastgeworteld. Rapp was dadelijk weder op de been en snelde deu Keizer te hulp, die eerst na langen tijd weder bijkwam. Allen, behalve Rapp, waren verschrikkelijk toegetakeld; toch kon zich niemand van lachen onthouden, toen de Keizer de zweep aan César overgaf en er in vollen ernst de wooi den bijvoegde: „Men geve Cesar wat des Cesars is; genoeg van zulke ritjes! Ik neem mijn ontslag!"

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1891 | | pagina 2