BIMMENLAMD. Wat willen de socialisten en hunne leiders? De nitnoodiging aan President Carnot om naar Londen te komen zal om verschil lende redenen niet worden aangenomen, zegt de Pall Mall Gazette. Vooreerst zou een bezoek aan Engeland zoo kort na het ver- blgf van den Daitschen Keizer veel gelijken op eene politieke demonstratie,en eene tweede reden is, dat President Carnot eens en voor goed als stelregel heeft aangenomen om geen vreemde landen te bezooken terwijl President der Republiek is, ten einde daardoor geen politiekeu naijver op te wek ken. Kardinaal de Lavigerie is te Parjjs aangekomen. Zijn gezondheidstoestand, hoe wel niet van onrustbarenden aard, laat te wenschen over. Hjj zal nu te Parjjs een of meer manneu van de wetenschap raadple gen, daar de geneesheeren te Algiers en te Tunis (men weet dat de Kardinaal Primaat is van die gewesten) het niet eens zgn om trent zijne ziekte. Naar aanleiding van de knoeierijen van Bessèges geeft La Patrie een naam- lgstje van bijna 20 republikeinsche amb tenaren, meestal ontvangers, die in het tijds verloop van vier maanden deficits in hunne kas hebben nagelaten. *i* Naar aanleiding der vrijspraak van de bedrijvers der onlusten in het Kanton Tessino, besloot het Centraal-Comité der Katholiek-conservatieve partij in dat Kan ton, aan het Bondsfeest in het Kanton Schwyz geen deel te nemen. De Heer Respini, de President van den door de revolutie overweldigden Raad van het Kanton Tessino, zal eene geschie denis van dat Kanton van af 1839 in het licht geven, in de Pransche, Duitsche, Ita- liaansche en Engelsche taal geschreven. Hierin legt hjj zijn eigen gedrag en dat der geheele conservatieve partrj bloot, en vraagt daarover het oordeel der wereld. Het werk is opgedragen aan de nagedach tenis van den vermoorden Staatsraad Rossi. Alleen de aankondiging van dit werk in de Liberta was voldoende om de liberale pers in woede te doen ontsteken. Vermoe delijk zullen er dus heel wat knoeiergen op pol'tiek gebied aan het licht komeD. Het Fransche eskader is te Kroonstad aangekomen en met geestdrift ontvangen. Op hunne rsis door Finland zijn de Keizer en de Keizerin van Rusland met in het oog loopende koelheid ontvangen, een gevolg van de schending van de rechten des lands. Waar het Keizerljjk paar zich op hield, vond het alleen de autoriteiten om hen te begroeten. In vroeger tijd was het anders en de Keizer kon dan ook zgne te leurstelling en ergernis niet verbergen. Uit Odessa wordt bericht, dat de Re- geering een invoerrecht op ingebonden boe ken heeft ingevoerd van 1 roebel per pnd. Van Russische boekeD, in het buitenland gedrukt, wordt een hooger recht geheven. Uit St. Petersburg wordt gemeld, dat de politie-overheid aldaar aankondigt, dat bjj den politiedienst geen joden meer wor den toegelaten. De correspondent van den New- York Herald te Valparaiso meldt, dat de Esma- ralda der Congrespartij in de nabgheid van deCoquimbobaai tweemalen op het Fransche korvet Volta geschoten moet hebben. De FranscheAdmiraal eischt verontschuldiging. Volgens berichten door het stoom schip Yokohama aangebracht, verkeert het geheele zuiden van China in een staat van voortdurende gisting. Gewapende benden loopen het land af en maken alle zaken onmogeljjk. Het hoofd der muiters, Woe- hoe, is gevat. De haat tegen alles wat naar godsdienst zweemt openbaart zich bjj de socialisten in al hun doen en laten. Zelfs de Christelijke voornamen zjjn hun een doorn in het oog. Inplaats toch van aan hunne kinderen de gebruikelijke voornamen te geven, wint bjj de sociaal-democraten in het buitenland, met name Duitschland, de gewoonte meer en meer veld om de kinderen te noemen naar re volutie-mannen, oproerlingen en leiders van de sociaal-democratische partjj, zooals Robespierre, Bebel, Lasalle, Liebknecht enz. Tegen deze onhebbelijkheid is thans echter de Pruisische Minister van Binnenlandsche Zaken met recht te velde getrokken. Hjj heeft nameljjk den ambtenaars van den burgerleken stand verboden, in de registers andere voornamen in te schrijven, dan die voorkomen in den kalender en den bjjbet of gedragen zijn door Vorsten en helden van het vaderland. Deze maatregel verdient toejuiching, al ware het maar om te voorkomen, dat aan een kind, op lateren leeftijd de sociaal-democratische begin selen verfoeiende, het leed bespaard bljjvete wor den aangesproken met den naam van een persoon voor wiens ideeën het niets dan afschuw heeft. Te Rome heeft zich een comité geconsti tueerd, dat zich ten doel stelt het eeuwfeest van den geboorte van Pius IX schitterend te vieren en aan de nagedachtenis van dien Opperherder eene blijvende hulde te brengen. Dit comité stelt zich voor het graf van den Paus-Koning waardig te versieren en onder de beeltenissen van Heili gen, welke in mozaïek uitgevoerd het graf van Pius IX zullen omringen, wenscht het ook op te nemen die van den H. Pranciscus van Sales, den Patroonheilige der Katholieke Pers. Het comité zou gaarne bij die eigenaardige hulde de Katholieke Pers uit alle deelen der wereld vertegenwoordigd zien, zoowel door betuigde in stemming, als door stoffelijke bijdrage. Te dien einde heeft het comité dezer dagen ook aan de Katholieke Pers in Nederland eene circulaire ge richt, waarin intellectueele en materieële bijstand voor het inderdaad schoone en loffelijke doel wordt verzocht. Wij vertrouwen, dat de Nederlandsche Katho lieke Pers gaarne aan die nitnoodiging zal voldoen en daardoor zal medewerken tot het brengen van eene waardige hulde aan de nagedachtenis van den grooten Paus, die den 21 Nov. 1877 den H. Pranciscus van Sales als Patroon schonk aan de Katholieke Pers en deze onder de veel ver mogende bescherming en voorspoed stelde van dien grooten Kerkleeraar en Bisschop van Genève. Klachten van liberale zijde. De //Chroni- que" doet de volgende klachten hooren: Overal wordt te veel wiskunde gedoceerd. De leerlingen worden volgepropt met theoretische regelen van rekenkunde, algebra en meetkunde. De natuurkun dige wetenschappen worden overladen met dorre bizonderheden van chemie en mineralogie. De geschiedenis bepaalt zich veel te veel tot het opnoe men van veldslagen, verdragen, geslachtslijsten, erfopvolgingen, die voor de toekomst den leerling van geen nut zijn. In het taalonderwijs bezondigd men zich door het geren van allerlei spitsvondige regels en ontledingen, die wel kunstig gevonden mogen heeten, maar voor stijl of taal geen nut heb ben. De regel der ouden: Non multa sed multum, niet van alles wat, maar van éen ding veel, wordt overboord geworpen tot kwelling van den leerling en ten nadeele van de degelijkheid. (F. IF.) Dezer dagen deed in onderscheidene dag bladen het bericht de ronde, dat de aftredende Ministers zich bezighielden met het opmaken der Staatsbegrooting voor 1892. Sedert vernam het Vad.", dat dit bericht slechts ten aanzien van enkele departementen waarheid bevat en dat integendeel bij de meerderheid der Ministers het trouwens zeer begtjjpeljjk bezwaar bestaat om de quaesties te beslissen nopens hetgeen in 1892 zal mosten geschieden, waartoe het opmaken eener begrooting telkens aanleiding geeft. Naar men verzekert, is dan ook nog geen enkel hoofdstuk der Staatsbegrooting gereed bij het Departement van Financiën ingekomen. In de Haagsche kringen loopt het gerucht, dat het nieuwe Ministerie zou zijn samengesteld uit de Heeren Mr. G. Van Tienhoven, voor bin nenlandsche zaken; jhr. Mr. W. H. de Beaufort, voor Buitenlandsche Zaken; J. T. Cremer, voor koloniën; Mr. S, Van Houten, voor financiën; Mr. J. P. R. Tak Van Poortvliet, voor waterstaat; C. Kruys, voor marine en A. II. W. Seyffardt, voor oorlog. De naam van den titularis voor justitie wordt nog niet genoemd. H. M. de Koningin-Regentes heeft aan de Vereeniging tot afschaffing van het misbruik van sterken drank f100 geschonken H. M. Koningin Wilhelmina schonk tot hetzelfde doel f 150. De Minister van Oorlog heeft eene commissie benoemd, welke een onderzoek zal instellen naar de al of niet wenschelijkheid van het voeden van den soldaat voor rekening van het Rjjk, en toe kenning van zakgeld, onafhankelijk van de duurte der levensmiddelen. Tot voorzitter dezer commissie is benoemd de Kolonel A.A. P. Lanzing, Comman dant van het 6e reg. inf. te Breda. Naar de //Amst//. verneemt, is de Heer Noordtzij te Kampen, van plan, in September voor het Kamerlidmaatschap te bedanken ten einde aan een der tegenwoordige MinistersLohman of Mackay zoo zij mochten aftreden, gelegenheid te geven als Kamerlid zitting te nemen. De //St.-Ct." no. 171 bevat de wet van 24 Juni 1891. tot goedkeuring van de Algemeene Akte van de te Brussel gehouden Internationale Conferentie tot het beramen van maatregelen tot wering van den slavenhandel. Tot lid van de Tweede Kamer der Staten- Generaal in het district Almeloo in de vacature wegens het bedanken van Mr. W. C. I. J. Cremers, is gekozen Dr. H. J.A.M.Schaepman met 1228 stemmen. De Heer Dikkers (lib.) had 942 stemmen. Bjj de verkiezing op 9 Juni werd Mr. Cremers gekozen met 1090 van de 1652 stemmen. De lib. candidaat had toen 827 stemmen. De Heer Mr. Yan Tienhoven, Burgemeester van Amsterdam, vertoefde Donderdagmiddag van I tot 5 uur op het Paleis Het Loo en had wederom geruimen tijd een onderhoud met de Koningin- Regentes. Naar wjj vernemen, zal Dr. H. J. A. M. Schaepman de Nederlandsche Regeering vertegen woordigen op het aanstaande XXIe Taal- en Let terkundig Congres, te Gent. Amsterdam, 24 Juli. Te dezer stede zijn de II aftredende liberale gemeenteraadsleden her kozen. Eene herstemming moet plaats hebben tus- schen twee Katholieken Dr. P. J. H. Cuypers (3782 st.) en Paul Striiter (3572 st.), een radicaal Chr. R. Kouveld (3711 st.) en 1 anti-revolution- nair Mr. D. P. D. Pabius (3474 st.) Haarlemmermeer, 23 Juli. Bij de gemeente raadsverkiezing waren de aftredende ledende Heeren J. Yan Zjjverden, C. Dyt, A. Pruissen, N. Van Reeuwjjk en A. Suidgeest. Deze waren opnieuw candidaat gesteld door de lib. Kiesver- eeniging. De antirev. en R.-K. Kiesvereeniging stelden dezelfden behalve den Heer J. V an Zy- verden. In diens plaats werd de HeerG. J. Van Vuren gesteld. Voor twee nieuwe zetels stelden de liberalen de Heeren J. Samson en W. J. De Jongh en de anti-rev. en R.-K. de Heeren C. Bos en P. L. Faas. Gekozende candidaten der anti-rev. en R - K. dus de aftredende leden behalve de Heer J. Van Zyverden en de Heeren C. Bos en P. L. Faas. Tilburg, 24 Juli. De Heer F. Domela Nieuwenhuis, die ook hier, evenals in an dere plaatsen wilde optreden met eene rede over den toestand van het personeel der spoorweg maatschappijen, kon daarvoor geen localiteit be komen en moest dus van zjjn plan afzien. In het beantwoorden van deze vraag bereikt een der woordvoerders in radicale en socialistische vergaderingen, de Heer Van der Goes te Amster dam, het toppunt van onkunde, omtrent het doel der sociaal- democratenwaar hij zegt: De socialisten zijn geen vrienden van geweld en revolutie. Maar in 's Hemels naam mogen wij vragen, hoe kan iemand zich opwerpen als woordvoerder der wenschen van de socialisten, die niet eens weet of wil weten, dat zij in de allereerste plaats de revolutie willen, niets dan de revolutie. Op de vraag wat willen de socialisten? zal een ieder antwoorden: zij willen op bevel hunner misleiders de totale vernietiging van den heden- daagschen maatschappelijken toestand, zij willen dus de revolutie. Neen! zal de Heer Van der Goes uitroepen, en in koor zingt de Heer D. Be Clercq, uit Haarlem, dit lied mede, wij willen geen.geweld en revolutie. Maar met uw welnemen, worden door u het proletariaat, de onbemiddelden, de armen en be- hoeftigen niet ontevreden gemaakt? Brengt gij hun niet door uwe redevoeringen in verzet tegen de bemiddelden, tegen de rijken, tegen het wet tige gezag? Gij erkent wel is waar alleen de souvereini- teit van het volk, geen God noch godsdienst. Wij echter herinneren er u aan: er is geen macht tenzij van God, en deze waarheid is eeuwig, on dergeschikte belangen mogen tegenover haar niet bestaan. De godsdienst is de hoofdkracht der wereld, buiten haar is niets dan bedrog en slavernij. Zeg niet met het leukste gezicht ter wereld, wij prediken geen revolutie, al kan de Heer De Clercq er zich op beroemen communistische stel lingen in zijn programma te hebben doen opnemen, die door onnadenkenden zijn aangenomen. Hjj wil nationalisatie van den bodem, van den ge meentegrond mag om te beginnen geen stuk meer worden verkocht, alles aan de ge meenschap riep hij uit, en honderden waar onder Katholieken, die toch wars zijn van de revolutie, gaven hem hun stem voor het lid maatschap van den Haarlemschen Gemeenteraad. Hebben wij diep medelijden met het volk, met den werkman, die wordt medegesleurd, in den sociaal-democratischen stroom, waar hij op zjjn vermoeide schouders niet alleen de lasten des levens moet dragen, maar waar hij progaganda moet ma ken voor zijne leiders om hen op het kussen te helpen; waar hem niets wordt gegeven, maar veel wordt ontnomen: nl. alle geluk op aarde en de hoop op eene gelukkige eeuwigheid. Mogen de Katholieke kiezers in de stad Haarlem, de arme drommels leeren kennen op politiek ge bied, wier wijsheid zij te slikken kregen bij de Gemeenteraadsverkiezing, waardoor zij stemmen hebben uitgebracht op een woordvoerder en leider van het radicalisme en der sociaal-democratie. Moge zij gedenken dat de tijd gekomen is, dat er voor den Godsdienst moet gestreden worden nu wij een tijdperk zijn ingetreden, waarin de de mocratie zich meer en meer verspreidt. Moeten wij in 't belang van den godsdienst deze beweging volgen, dan onthouden de Katholieken zich van hetgeen de socialisten en hunne leiders willen. Zij blijven onafhankelijk waar zij zich in de openbare ambten moeten werken en treden met vereende krachten op. GEMENGDE BERICHTEN. Defeestweek ter herdenking van Belgie's onafhankelijkheid is begonoen. Donderdag zal er te Brussel van het Pare du Cinquautenaire uit een eigenaardige wedstrijd worden gehouden, n.l. een wedstrijd voor luchtballons. Rseds hebben zich hiervoor doen inschrijven 23 luchtechippers, als: 16 P/anschen, 1 Hollander, 1 Duitscher en 5 BelgeD. Het te bereiken doel zal V2 "ur yoor bet ops'jjgen worden bekend gemaakt en gekozen wor den naar gelang van de windrichting. De 23 luchtballons zullen op het signaal van eea karonechot te geljjk omhoog stijgen. In Europa is de gemiddelde le vensduur dermenschen 41 jaar. In Indië slechts 23 jaar. Moedertrouw. Te Mothe-Sain t-H e r a y e (Üeux-Sèvres) is ten huize van zekeren Baret, bij zijne afwezigheid, in den nacht brand ontstaan. Zijne zeventigjarige ouders, die bjj hem inwoonden, kwamen in de vlammen om, maar de vjjl kinderen werden aclde-Ornvolgens door zijne vrouw gtred, die zich rijfmaai door hitte en rook heen een weg baande. Eindelijk, toen het laatste kind behouden wa«, viel zij me' gezengde haren, handen en borst met wonden overdekt, uitgeput neer. Men vreesde dat zij het niet zou te boven komen. Door slaap bevangen, is de matroos v. D., op schildwacht staande te Hellevoetslnis, van eene aanzisnljjke hoogte in het droge dok gevallen. Iuwendig gekneusd, is hij naar de maritieme zie— keninrichting overgebracht. ;Dezer dagen had in een der bui tenwijken van Amsterdam een niet onaardig too- neeltje plaats. Twee aardbeienventers, wegens hun verschil in grootte het best bij David en Goliath te vergelijken, met dit onderscheid dat deze David mank gicg, zochten toevallig in dezelfde straat hucne waar te sljj'en. //Tien csnt een pond,// klonk het aanvankelijk, maai de eene sloeg af en de andere sloeg af, en zoo sloegen beidea af. Dat dit met betuigingen van de maast mogelijke weder- zijdsche hoogachting ec vriendschap gepaard ging, zooals alleen Amsterdamsche straatventers dit kun nen, begrijpt ieder. Door deze vreemdsoortige reclame aangelokt, kwamen de huismoeders van alle kanten met scha len en borden aandragen, en in minder dan geeu tijd zagen de concurrenten hunne karren leegge- kocht. Toen, door geen zorg voor ds negotie meer gedrukt, moesten zij hunne strijdlust botvieren. Vreeswekkend zwaaide de grootste met de armen, en gloeiend van verontwaardiging over zooveel ongerechtigheid op het ondermaansche, wilde hij den „manke// te lijf. lader dacht is 't volgend oogenblik David verpletterd te zien,maar deze tartte deu zwetsenden Philistijn onverschrokken od riep vol edelen moed: „Kom op, groote man, als je hst lef hebt!" nam tot zeiverdediging eeD plank.... en lei dit wapen wser neer, daar het den om standers mocht gelukken de ontroerde gemoederen weer eenigsziDS tot rast te brengen. Tegen wespensteken worden met goed gevolg de blaadjes der peterselie aangewend A's men de gestoken plek hiermede inwrijft, zullen pijn en zwelling terstond ophoudeu. Aan te raden blijft echter, het wondje eerst flink uit de drukken en den augel er uit te trekken, zoo deze er in is blijven steken. Een uur van onbedachtzaamheid, kan maken dat men jaren schreit. Io 1880 werd door de jury van Gloucester een jonge Brittolsche werkman tet 20 jaar dwangarbeid veroordeeld, omdat bij op zijne verloofde had geschoten met de bedoeling haar te vermoorden. Zij had om ecu: kleinigheid de verbin tenis verbroken, en hij opvliegend van aard, had op haar geschoten en haar licht verwond. Thans heeft, op de smeekbede van het meisje, de Minister van Binnenlandsche Zaken verdere kwijtschelding van straf verleend en het meisje beeft vergunning verkregen om haar aanstaande de volgende week nit de gevangens te komen halen en hem naar het altaar te geleiden. In het eergisteren verschenen Dummer van de Deutsche Medicinische Wochen- schrift komt een artikel voor van de hand van den bekenden Professor Langenbuch over de Tuberku- line. Deze toont aan, dat het onderzoek van 99 met het middel van Dr. Koek behandelde zieken uit het Lazarus-ziekenhuis te Bsrljjo, de groote genees kracht van dit geneesmiddel heeft aan het licht gebracht. ;In het dorpje Inzagob ij Milaan, zijn acht personen gebeten door een dollen ezel, waartan vijf nog denzelfden dag zjjn overleden. De ezel was ongeveer een maand geleden, gebeten door een dollen bond. Hondsdolheid vertoont zich zeldeB bij paarden, runderen, kalveren en varkets. Bij paardeu begint zij, evenals bij honden, met somberheid en water vrees, dan bijt het dier zichzelf; een bjjteud vocht loopt uit den bek en na wilde sprongen en dansen sterft het gewoonlijk onder krampachtige schokken. Bij de runderen zijn de symptomen nog vreese) jj- ker. De dieren stoeten een ak/lig gebrul uit, rennen tegen elke hindernis aan en het lichaam zwelt .Merk waardig is het dat een dolle koe eerder tracht te bijten dan te stooten. Dolle varkeus zijn ook uiterst gevaarlijk. Zij sterven in dan regel na den zevenden dag. Sinds eenige dagen beweegt zich nabij de Ne ierlandsche grenzen tusschen Gronau BeDtbeim eene troep van p. na. 150 Zigeuners, die alle moeite doen over onze grenzen te komen; de maréchaussées zijn steeds op hnn post om dien overtocht te beletlen. De Weener bladen herdGnkec den zeeslag vao Li-sa, die 25 jaar geleden op 20 Juli plaats vond, waarbij Admiraal Ttgethoff eene schit- tererde overwinning behaalde op de Italiaaneohe vloot. Zijne nagedachtenis werd Woensdag geëerd door het leggen van kransen aan den voet van het standbeeld, eenige jaren geleden io het Prater te Weenen voor hem opgericht. Een curieus incident uit den slag wordt thans in herinnering gebracht. Het Oostenrijksche fregat //Prinz Eugen// passeerde het Italiaaasche oorlogs schip „Maria Piazoo rakelings, dat de twee kapiteins elkander de hand hadden kuonen reiken. Op dat oogenblik gaf de „Maria Pia" haar vjjand de volle laag en de commandant der //Prins Eugen" was niet weinig verbaasd eenige minuten later te vernemen, dat zijn schip geen schade, zijne beman ning geen enkel verlies geleden had. Ettelijke jaren later ontmoette hij den commandant der „Maria Pia//, die hem toen verhaalde, dat zijne kanonniers bjj die gelegenheid in hunne oggewondenheid de stukken bij vergissing met losse patronen hadden geladen. Het „Onze vader" in 300 talen, een typographisch prachtwerk,dat kort geleden te Lon den in het licht is verschenen,wekte de bewondering zoowel van de binnenlandsche als van de buiten landsche pers tot groote verbazing der Russen, die zich niet kunnen begrjjpen, dat men zich zoo druk maakt over iets, dat niet alleen niet nieuw is, maar vroeger reeds door iets volledigers werd overtroffen, In 1860 namelijk werd te Petersburg een dergelijk werk uitg/ge/en order den titel //Proeve der lettersoorten van de drukkerjj en lettergieterij der keizerljjke Academie van weten schappen"' waarin het //Onze vader// in 325 ver schillende talen en karakters voorkomt, o.a. ook in het blindenschrift. Een jaar later werd dit werk nog gecompleteerd door een supplement met het „Onze vader// in 31 talen. De wjjza Salomon wist het dos wel, toen hij zeide, dat er niets nieaws is onder de zon. Men schat het aantal brieven, dat jaarlijks door alle postkantoren der wereld gaat, op 800 millioen. Te Oud-A ppelscha is doorH. Baron nabij zijue woning in het veen een varken gevonden op ongeveer 3 meier diepte, terwijl de veenlaag plus minus 2 meter onder hst zand is verborgen. Hst varken was nog in zijn geheel. Blijkbaar is bet van zeer ouden datum. Toen Maandagavond de won der- dokter, de Heer Seqwah voor de laatste maal in het openbaar ta Rozendaai zou spreken om het bestuur en de ingezetenen te danken voor de vele blijken van belangstelling gedurende zijn verblijf onder- vonder),ging er, naar de //Grondwet/zmeldt,onder de massa toehoorders een krachtig hoera op eu werden

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1891 | | pagina 2