mWKVLAMI. In de Daitschgezinde bladen van Oostenrgk wordt bericht, dat de Keizer, met het oog op de pan-Slavistische betoogingen te Praag, van zijn voornemen om een be zoek aan de Nationale Tentoonstelling te brengen, beeft afgezien. De overheid van alle gemeenten in Polen ontving eene aanschrijving, de Israë lieten die niet van een bewijs van legiti matie voorzien zijn, uit hunne gemeenten te verwijderen. Men verneemt uit Odessa, dat ver- Bcbeiden bekende Doopsgezinden te Kieff plotseling gevat en veroordeeld zijn tot vijf jarige verbanning naar Transkaukasië, we gens het deelnemen aan verboden gods dienstoefeningen. Zjj zouden reeds den 28n dezer naar hun verbanningsoord overge bracht worden en kregen geene vergunning om van hunne gezinnen afscheid te nemen. - Met het oog op de wereldtentoonstel ling te Chicago in 1893, zal eene nieuwe directe stoomvaartlijn worden opgericht tus- schen die stad en Europa. De titel der nieuwe Maatschappij zal zgn Atlantic and Great Lakes Navigation and Trading-Comp.» Zij zal hare eigene schepen bouwen elk van 1500 ton, terwijl reeds voor 5 millioen dol lars aandeelen is geteekend. In Britsch-Indië snakt men naar re gen, vooral in Madras en in de Noord- Westelijke provinciën. De prijzen der eerste levensmiddelen worden daar steeds hooger. Te Punjab heeft men een weinigje regen gehad, maar lang niet voldoende. Veel vee sterft in Rajpatana, vooral te Bikauir, waar dagelijks aan 5300 menschen onderstand wordt verleend. Ten huize van Generaal Joubert te Pretoria heeft eene bgeenkomst plaats ge had, ter oprichting van een bond of ver- eeniging, wier taak zou zgn het even moei- ljjke als veelzjjdige streven te bevorderen: de verschillende elementen der Tranvaalsche bevolking nader tot elkander te brengen; een invloed ten goede uit te oefenen op 's lands binnenlandsche en buitenlandsche politiek, ten einde 's lands onafhankelijkheid te vaster te verzekeren, en werkzaam te zgn in het belang van den commercieëien bloei der republiek. Naar men uit Shanghai verneemt, heeft men ontdekt dat de zoon van een aanzienlijk Chineesch diplomaat, thans in Europa vertoevende, een werkzaam deel nam aan het op touw zetten der jongste troebelen en geweldenarijen, die aan talrjjke Christenen het leven hebben gekost. Deze zelfde persoon zou ook de opsteller zgn der opruiende plakkaten tegen de vreemdelingen, Dem Verdienste seine Krone. De groote offers, welke de Kloosterlingen en Leden van Ka tholieke Orden in het belang der lydende mensch- heid zich getroosten, de daden van zelfopoffering en Christelijke naastenliefde, welke door hen on afgebroken en met de grootste en innigste toe wijding worden verricht, zijn wel algemeen be kend, maar worden niet altjjd naar hare groote verdiensten gewaardeerd. Eene zekere terughou dendheid valt in den regel waar te nemen wan neer het geldt de liefdedaden te huldigen, die door Leden van Katholieke Orden worden ver richt. Zeker mag dus een openbaar huldebetoon, ofschoon door de betrokkenen niet uitgelokt of begeerd, als eene wel is waar zeldzaam maar daar om juist, zoo aangenaam feit worden gequalifi- ceerd. En zulk eene publieke eerbewjjzing lazen we dezer dagen in in het Dagblad van Z. Rol land en 's Gravenhage, die wij met de meeste ingenomenheid in cxtenso hier laten volgen: //Gaarne voldoen wjj, zegt het genoemde blad, aan het ons door Mevrouw de Douairière Gra- vinne Van Limburg Stirum gedaan verzoek om een woord van eer en hulde te brengen aan de Eerwaarde Broeders van Barmhartigheid van den H. Joannes de Deo te Utrecht, voor de uitstekende zorg en de liefdevolle verpleging, aan den ont slapen Generaal M. D. Graaf Van Limburg Sti rum gedurende zijne langdurige ziekte betoond. Op raad van onzen stadgenoot, Dr. Van der Stok, die in eigen familie en in zijne praktyk de voortreffeljjke behandeling van de Broeders der Utrechtsche Congregatie leerde waardeeren, werd Zijne Excellentie, die reeds in December 1889 door eene ernstige ziekte werd aangetast, aan de verpleging dier Broeders toevertrouwd. Met welke liefde deze zich van die taak kwe ten, daarvan getuigde de edele ontslapene meer malen op zijn ziekbed, en wanneer de Overste der Congregatie van Utrecht overkwam, om den ljjder een belangstellend bezoek te brengen, placht de Generaal met het grootste genoegen tot Zyn Eerwaarde te zeggen„ik zie gaarne het zwarte kleed van uwe Orde in mijn huis ik ben daar aan gewoon". Als aandenken aan de uistekende verpleging werd den Broeders door Zyne Excellentie een sou venir aangeboden, waarop voorkomen zyn naam en die zijner echtgenoote, die met dankbaarheid is vervuld voor de verzachting, door de Broeders- Ziekenverplegers aan haar onvergetelijken gemaal gedurende zyn langdurig ziekbed zoo liefderijk geboden." Zulk eene erkenning van verdiensten doet goed aan het Katholieke hart en strekt haar, van wie ze uitging, tot hooge eere. Zou het gerucht nu toch werkelijk waarheid bevatten waarop De Maasbode van gisteren wijst, dat de Koningin-Regentes, bij het samenstellen van een Kabinet als conditie heeft gesteld, dat de Legerwet door het nieuwe Ministerie moet over genomen worden? Het blad kan dit moeilijk aannemen en wijst er op, dat Koningin Emma niet onbekend kan zijn, welke ontzettende oppositie tegen de Legerwet in ons land heeft geheerscht. 't Is voor een ieder te duidelijk,dat,wanneer een nieuw Ministerie met de Legerwet zou komen aandragen, die oppositie in nog heviger mate zou uitbreken. Wij schenken geen geloof aan de praatjes, als zou, in de omgeving der Koningin, groote versla genheid heerschen door den uitslag der verkie- zingen en dat daar ijverig gewerkt wordt om het Ministerie of althans de Legerwet met of zonder den Heer Bergansius te handhaven. 't Is te hopen, dat men, als de geruchten waar heid bevatten, in die kringen wat meer aan de belangen des lands dan aan die van bizondere personen zal hechten. Zou het spel nu werkelijk, waarop Mr. Raff- mans wees, wij bedoelen het met soldaten spelen weer beginnen? Do hospitalen onder liberaal beheer. Meer dan eens hebben wij gewezen op den treu- rigen toestand der zieken, toevertrouwd aan per sonen, die den ziekendienst enkel waarnemen wegens het geldelyk voordeel. De haat tegen al wat naar godsdienst zweemt maakt veel lui blind voor al de opofferingen, voor al de engelachtige toewijdingen en bovenmenschelijke heldendaden in het belang der lijdende menschheid door or despersonen verricht. En zij zien de tekortko mingen van leeken niet. In Brussel, waar het liberalisme de meeste gods huizen onder zyn beheer heeft weton te krijgen, waar de administratiekosten door do heeren li beralen sedert jaren meer dan verdubbeld zijn, ziet het in sommige hospitalen zoo treurig uit, dat zelfs de Bé forme een ultra radicaal orgaan, niet langer van zich kan verkrijgen over de lee ken-liefdadigheid den staf te breken, Ziehier eenige aanhalingen uit gemeld blad //Het is waarlyk onmenschelyk kanker lijders, wier schrikkelijk lijden op alle mogelijke wijzen dient verzacht te worden, op te sluiten in on bewoonbare vlieringen. //Het personeel der oppassers is (ridiculement restreint) belachelijk gering voor eene inrichting, waar zooveel ellende huist. „Waarlijk de ziekenoppasser heeft niet meer tijd dan om een- of tweemaal per dag deze ver»loekte kotten te passeercn. „Het gezicht der huisvesting van de kanker- lyders is waarlijk verpletterend. „Kan deze rykbetaalde-administratie niets doen voor deze weinige wanhopenden Als een te Brussel verschijnend blad zulk eene aanklacht durft in het licht geven, tegen zijne politieke vrienden, dan moet de toestand meer dan erg zijn. Geen wonder dus dat de uitroep volgt: Ach! hoeveel ongelukkigen zullen in deze dakkamertjes moeten sterven, waarbij de plombi der Doges van Yenetie vorstelijke woningen waren. VW.) De Staatscommissie voor de arbeids-enquête, welke, onder presidium van Mr. Kerdijk, in de vorige week eenige zittingen hield in een der lokalen van het gebouw der Eerste Kamer, zal van 8 tot 20 Augustus hare werkzaamheden voortzetten in een der localen van de Tweede Kamer. De Heer Noordtzij te Kampen, verzoekt aan het D. v. Ned. mede te deelen, dat het bericht betreflende zijn voornemen om het Kamerlidmaat schap neer te leggen ten behoeve van een der thans in het ministerie zitting hebbende anti- revolutionnaire leden, onjuist is. Hij zal zelf het hem opgedragen mandaat vervullen. Door Gedeputeerde Staten van Noord-Hol land is bepaald: a. dat in die provincie de jacht op klein wild, met uitzondering van die op fazanten, zal wor den geopend op Zaterdag 5 September 1891, met zonsopgang; b. dat de jacht op fazanten zal worden geopend op Donderdag 1 October 1891, mede met zons opgang; c. dat de korte jacht dagelijks, met uitzonde ring van den Zondag, en de lange jacht alleen op Woensdag en Zaterdag zal uitgeoefend worden. GEMENGDE BERICHTEN. Wellicht is het niet algemeen bekend, dat Frankrijk nog twee stukken gronds op Duitsch gebied bezit, en wel een in Elzas en een in het groothertogdom Baden. Ia eea klein plantsoen, dicht bij de Rynbrug, die Kehl met Straatsburg verbindt, staat het monument, dat Napoleon in het jaar 1800 ter eere van den in den slag bij Marengo gesnenvelden Generaal Desaix deed oprichten. Bij den vrede van Frankfort werden moaument en plantsoen als eigendom van Frankrijk aange merkt, en zijn dit thans nog. Acht jaar geleden werd het plantsoen nog door een Franschen veteraan bewaakt, doch sedert geschiedt dit, mst toestemming der Fransche Regeering, door een schildwacht van het Straatsbnrger garnizoen. De tweede Fradsche bezitting is de omgeving van het Turenne-gedenkteeken te Achern, oostelijk van Kehl gelegen. Dit etukje gronds behoort reeds sedert 1675 aan Frankrijk en is ook tegenwoordig nog aan de zorgen van een gepensionneerd Fransch militair toevertrouwd. Te Willeskop bij Montfoort is in 't begin der vorige week een joDgen van 12 jaar, Dirk Meerwijk genaamd, de ouderlijke woning ontvlucht, en sedert heeft men nog niets van hem vernomen. Men vermoedt, dat hem een on geluk is overkomen, of dat hij is aangeland bij een kermistroep. Zaterdagmiddag viel te Montfoort een zoontje van de wed. H. in den IJsel. Hat kind was reeds in de diepte verdwenen, toen de gemeenteveldwachter A. J. Jansen kwam aan snellen. Hij sprong oogenblikkelijk te water, zwom ijlings naar de aangewezen plaats, dook naar be neden en mocht de voldoening smaken den kleinen drenkeling behouden aan den oever te brengen. Reeds meermalen heeft deze geoefende zwemmer drenkelingen van een anders wiesen dood gered. Twee escadrons van het 15e regi- ment jagers te paard waren op het exercitieveld van Biéka, bij Sint Mihiel aan het manoeuvreeren, toen zij, d'ior de dikke stofwolken elkander niet ziende aankomen, tegen elkander reden. De schok was vreeseüjk. Acht jagers werden omver gewor pen en min of meer zwaar gewond. Twee paarden werdeD gedood. Tè Par ij s ie het tweede congres geopend tot ouderzoek en bestrjjding van de tuberculose. Een vierhonderd leden zijn daartoe bijeengekomen, onder welke velen van buiten landsche geneeskundige faculteiten. Dinsdag mor gen hebben allen zich begeven naar de iurichtiog van den Hoogloeraar Lannelongus, ia hat hospitaal Trousseau, waar de Hoogleeraar, mst uiteenzetting zijner methode, hun de patiënten heeft laten zien, die, lijdende aan tuberculose, door hem behan deld zyu met inspuitingen van chloorzink. Het programma dor werkzaamheden is vooraf vastgesteld. De groote machinale vlasepinnerij van wijlen Graaf Dumonceau te Groningen zal publiek worden verkocht. Meer dan 200 mannen en vrouwen komen dientengevolge voor den winter zonder werk. Io den Haag is Zaterdag een man, wonende in de Rynspuorlaan, in hechtenis ge nomen. Hij wordt verdacht de oorzaak te zijn van den dood zijner vrouw, met wie hij siuds jaren in onmin leefde en die hij in dronkeaschap dikwerf mishandelde. Zaterdag-nacht, toen de man als naar gewoonte zeer laat was thuisgekomen, hoorden zoowel da kinderen sis de buren de vrouw hevig gillen. Zij werd den volgenden och tend naar het ziekenhuis overgebracht en is aldear overleden. Men schrijft uit Seheveuingen: In de laatste dagen ziju de badgasten eindelijk komen opdagen, de hotels zije goed bezet, het Kurbaus is zelfs vol, eD de particulieren hebben bijna alle huune logés. De badplaats wordt dit jaar veel door Engelscbea bezocht. Te Groningen is op het Zuider- spoorweg-emplacement der Maatschappij tot ex ploitatie van staatsspoorwegen in den nacht vau Maandag op Dinsdag een waggon geladen met ongeblnsehte kalk in braad geraakt, doordien de dekklceden waarmede die waggou bedekt was, water hebban doorgelaten. De nachtwacht der maa'schappij en een agent van politie bluschten dezen braad tijdig, zoodat de daarbij staande waggons gespaard bleven. Op den Hoogweg teLoosduinen is een vierjarig knaapje beklemd geraakt tnsschen de stoomtram en een rijtuig, tengevolge waarvan het kind zoo zwaar gekneusd werd, dat bat eenige uren later overleed. Te Vrouwe n-p a r o c h i e (Fr.) geraakte Zondagmorgen een rijtuig met vier personen, twee mannen en twee vrouwen, ta water, doordat het paard schrikte voor eene jonge dame, die hare parasol sloot, juist toen het rijtuig passeerde. Het rijtuig zonk bijna geheel; voor een der zijruiten konden de drenkelingen nog juist het hoofd boven water houden. Gelukkig was spoedig hulp aan wezig, zoodat allen werdeD gered, zij het dan ook met bebloede hoofden en handen, veroorzaakt door de ingeslagen ruilen. Een der vrouwen miste haar gouden oorijzer en juweelen speld; het eerste werd platgedrukt teruggevonden, de laatste bleef vermist. Na afloop van het vuurwerk van Zaterdag-avond te Wormerveer is, waarschijnlijk door het groote gedrang, een gezelschap van vier personen in het water geraakt. Eea hunner, een 51-jsrig werkman uit Westzaan, werd levenloos opgehaald. Keizer Wilhelm moet aanKoning Otcar van Zweden vergunning hebben gevraagd aan de Noord kaap een gedenkteeken van graniet en brons te mogen oprichten, ter herinnering aan zijn herhaald bezoek en ter aanmoediging van zeevaarders in deze streken om de pool te bezoeken. Daartoe zal eea, op het gedenkteeken aan te bren gen bronzen draak met een der klauwen de rich ting aanwijzen, aan lieden trouwens, die zoo hoog komen, doorgaans niet ganschelijk onbekend. Naar men verneemt, heeft de Voor- zitter van het hoofdbestuur der Nederlandsche Vereeniging tot bescherming van dieren zich tot den Burgemeester van 's Gravenhage gewend, naar aanleiding van de talrijke in den laatsten tijd gerezen klachten over de slechte behandeling van de paarden der Haagsche Tramwegmaat schappij. Een der zoogenaamde „g rappe n/r, welke men op sommige bruiloften pleegt uit te halen, heeft onlangs te Berlijn een zoodanig feest droevig verstoord. Een der gasten had namelijk de //aardigheid", als agent van politie verkleed, den bruidegom een bevel tot inhechtenisneming te komen aanbieden, met dit gevolg, dat de man op zijne beenen trilde van schrik en de brnid een zenuwtoeval kreeg. Een volgende maal moest men het eens met een inbrekers-aardigheid probeerer I Een Fransch luitenant der infan- terie, de Heer Viard, heeft op zijne bycicle eene reis van Macon naar Tréport gemaakt. Hij legde 620 kilometer in 4 dagen af. Een buitengewone val deed ver leden week iemand iu den Oloydon-schouwborg, te Londen. Boven van het schellinkje tuimelend, kwam hij ongedeerd veertig voet lager op eene ledige plaats in het parterre te zitten, en eer men hem Eog om suppletie kon vragen, had hij de zaal reeds weer verlaten. Het publiek schrikte een oogenblik geweldig, maar de voorstelling ging kalm door. De politie te Amsterdam heeft de hand gelegd op een lnoper aan eene der brood fabrieken. Deze onmensch had reeds eenige dagen in bet roggebrood, bestemd voor het Armenhuis, spijkers en glas gedaan, omdat hij. wraak wilde nemen over het ontslag van zija rader, die aan de fabriek als meesterknecht had ge fungeerd. Gelukkig was nog door gésn der verpleegden van het brood genuttigd, Nv. d. D.) Te Delft zijn verschillende leden van huisgezinnen meer of minder ongesteld ge worden, ia gebruik van vleesch, van een alager gekocht. Over eenige weken kan men in de haven van Rotterdam het kleinste zeescheepjs verwachten, dat daar wellicht ooit is gezien. Het is namelijk een bootje van slechts 5 meter lang en 1 meter breed en behoort aan den Heer Uddgreen, een Zweedsch journalist, die daarmede voor zijn pleizier tochtjes maakt. Hy vertrok den 3 dezer van Gothenburg en liep reeds dadelijk groot gevaar, ia eea storm op de Zweedsche kust om te komen. Donderdag kwam bij evenwel be houden ta Kopenhagen aan, waar hij proviand innam, om de rei3 naar Kiel te vervolgen. Van daar zal hij, over ('uxhaven, naar de Zuiderzee gaau en vervolgens hier aankomen. Het einddoel zijner reis is Londen, dat hy, van Rotterdam Hit, over Calais en Dover denkt te bereiken. Ier waarschuwing. Door de rechtbank te Zutfen is een 17-jarig joDgaling veroordeeld tot twee d agen gevangenisstraf ter zake van het plukken van bloemen in een wandelpark. Een negentienjarig visscher te Bastia had tong gevaugen en daar de visch zich heftig bewoog, wilde hij,volgens oud gebruik, hem in deu kop bijten,torn hem onbeweeglijk te maken. Reeds bad hij vier tongen aldus behandeld, toen een vijfde tusscben de tanden doorglijdende, in den slokdarm schoot. Zijne kameraden trach ten te vergeefs den visch uit ds keel te trekken; zy trokken allseu den staart af. Kort daarna stieif de arme visscher. De oorzaak van het ongelukte Saint Mandé zou aan de volgende omstandigheid te wijden zija. Toen de trein in het station tot stilstand was gebracht, werden de waggons als bestormd om de weinige ledige plaatsen in te nemen. Een reiziger, die een biljet der 2e klasse hadv was in een eerste klasse rijtuig geklommen. De conducteur wilde hem doen uitstappen; doch hy weigerde. De stationechef kwam op zyee beurt tusschedbside en tijdens de twee of drie minuten, dat de twist duurde, vergat men den aankomenden trein te waarschuwen, dat de weg niet vrij was. De twee achterste wagens,die verbrijzeld wenden, waren van imperiaals voorzien en bevatten elk 70 a 80 reizigers, misschien meer, want op dagen als Zondag beklimt men de platform en de trappen. Eene beschrijving te geven van de verwarring, welks na het ongeluk ontstond, is onmogelijk. Zij wss verschrikkelijker, omdat de waggons, die door draigbaar gas verlicht waren, in brand geraakten. Hulp aanbrengen was byna onmogelijk. Twee a drieduizend verschrikte reizigers vluchtten in alia richtingen, waardoor het verkeer op de perrons geheel en al was gestremd. Tot overmaat van ramp was een telegraafpaal omgevallen, waardoor men niet naar Parys om hulp kon seinen. Toen men eenigszins het onheil kon overzien, kwamen de pompiers aansnellen en eene compagnie jegsrs, die aan het blusscben gingen en de vernielde wagens opruimden. Eindelyk kwamen er treiaen van Parijs, welke de reizigers afhaalden, die ongedeerd gebleven waren. De gewonden werden naar het militair hospitaal te Yincennes en naar bet St. Antonins Ziekenhuis te Prrijs vervoerd. He dooden werden in eene zaal van het station nedergelegd en later naar eene gemeenteschool vervosrd. Onder de personen, die by bet ongeluk gedood werden, bevonden er zich zes van éene familie. Ook waren daarbij enkele echtparen, die te gelijker tijd den dood vonden. Eergisteren waren er 12 lijken, waarvan de identiteit nog niet was vastgesteld. Voor het Ziekenhuis van St. Antonius stonden den geheelen ochtend groepen, die naar den toe stand der aldaar verpleegde gewonden kwamen vragen.De Directeur heeft cp den muur eene naam lijst der gewonden doen aanplakken. Op deze lijst, door de dagbladen medegedeeld, vinden wij een Engelschman, Parmington geheeten, vermeld, wiens aangezicht zoo gehavend werd, dat het zelfs onmogelijk is 's mans leeftijd te vermoeden. Daar zijne kaak gebroken is,kan hij niet spreken. Eene vrouw, wier dochtertje omkwam, ie plot seling krankzinnig geworden. Voor varscheiden gewonden valt niets dan den dood te verwachten.Velen hebben ook brandwonden zooals de Abt Menassieux, de Aalmoezenier van het Ziekenhnis-Beauson, wiens gelaat, handen en beenen door het vuur zijn geteisterd. Verschillende lichaamsdeelen van hem zijn ge kneusd. Op zijn verzoek werd hy naar het zieken huis overgebracht, waar hij gewoon was zelf troost te brengen aau zieken en gewonden. Vol gela tenheid dankte hij de Voorzienigheid dat zijne oogen gespaard zyn gebleven. De Abt, die met veertien dage'; verlof naar het Zuiden zou vertrek- den, had nog eerst een bezoek willen brengen aan den Pastoor van Saiut Aadré, die een zijner baste vrienden is. In het Ziekenhuis-Trousseau werden tegen middernacht achtereenvolgens drie kleine meisjes binnengebracht.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1891 | | pagina 2