B1 ft ft N L A N 1). GEMENGDE BERICHTEN. hebben, om aan H. M. te groote verraoeinis te besparen. Vervolgens zal H. M. nog acht dagen vertoeven op het Kasteel van Stol- zeafels aan den Rijn, waar de Koningin en Prins Albert in 1845 door Koning Wilhelm I van Pruisen werden ontvangen. De werkstakingen te Milaan breiden zich nit en laten niet na bij de Regeering onrast te wekken, daar deze stad de grootste van Italië op industrieel gebied is. De Heer Lucca, de Secretaris-Generaal van het Mi nisterie van Binnenlaudsche Zaken, is naar Milaan vertrokken. Op eene meeting, welke door 4000 werk lieden bijgewoond werd, heeft de anarchist Cometta tot oproer aangespoord. De com missaris van politie kwam onmiddelljjk tusschen beide en eischte dat aan dezen spreker het woord zon ontnomen worden. Na afloop van de vergadering werd Cometta in hechtenis genomen. Daar eenige werklieden eene poging waag den om hem te bevrjjden, moesten de agen ten van hnnne revolvers gebruik maken om zich een weg te banen. De patroons verklaren, dat zjj in de on mogelijkheid verkeer en het lot der werk lieden te verbeteren. Het resultaat van het consult der geneesheeren over den toestand der Konin gin van Rumenië in weinig geruststellend. Volgens eene ofBciëele mededeeling van de Porte brengt de verandering van ministerie geenerlei wjjziging in de richting der algemeene politiek tegenover Europa. De Regeering van den Sultan zal voort gaan met zich te laten leiden door dezelfde beginselen, die haar tot dusver hebben ge leid; te weten: vooruitgang en hervorming in het land zelf en vrede en goede ver standhouding naar buiten. *i* Japan hebben overstroomingeu weer groote schade aangericht. Den i9n Mei werd de stad Toyama, de hoofdstad der prefectuur van denzelfden naam, door het plotseling wassen van de rivier die er doorvliet, overstroomd, waardoor 8600 hui zen werden beschadigd, 5000 inwoners tij delijk zonder dak waren en een groot aan tal het leven verloren. De Maas- en Roerbode ziet in het M i n i s t e- rie- Van Tienhoven zonder veel hoop op beter, geen vrees voor de toekomst. De Schoolwet blijft onaangeroerd, en de Legerwet, zegt het blad is van de baan. Het Roermondsch orgaan wil, nu 't zich niet Ongunstig over het Ministerie-Van Tienhoven uit laat, niet gezegd hebben te eoquetteeren met het liberalisme, al wil het dit liberaal Ministe rie bij zijn optreden, niet ongunstig ontvangen. Het blad wil het goede, dat ons werd 'aange boden waardeeren, zonder iets af te leggen van den weerzin, dien het liberalisme ons inboezemt daarbij vasthouden aan net Manifest der bekende Katholieke Afgevaardigden omdat het meent, dat dit Manifest de houding der Katholieken aangeeft, ook de toestand, die door het optreden van dit nieuw Ministerie werd in 't leven geroe pen, waarbij hetgeen met noemt die Politik der freie Hand de beste zal blijken te zijn. Indien, zegt de Maas- en Roerbode, onze Ka tholieke Kamerleden een lijntje trekken, zullen zij altoos veel gewicht in de schaal leggen en veeltijds zelfs den doorslag kunnen geven. Aan geene der partijen verbonden, noch vijan dig, van alle onafhankelijk, kan de Katholieke partij, handelen zonder aanzien der personen, j Is zij vast aaneengesloten, dan zal men dik wijls vragen om haar steun, en kan zij voor hare tijdelijke medewerking gunstige voorwaarden bedingen, volgens het bekende: do ut des: ik geef om te krijgen. Hopen wij intusschen, zegt het blad, dat de Katholieke Kamerleden, welke tot nu toe het »Manifest« niet teekenden, daartoe bereid wor den bevonden. door de groote meerderheid der Italianen gehaat is, lijnrecht in strijd is, en onze belangen schaadt, geïsoleerd, zwak, onmachtig is//. Engeland is te kloek, om zich bij eene partij aan te sluiten. Het zal die partij kiezen al3 de nood dwingt, en die voor 't land 't voordeeligst is. België en Nederland zullen wjjs en voorzichtig handelen, om zich in alles zoo neutraal mogelijk te houden. (V. W.) Republikeinsehe eerlijkheid. De nieu we Republiek van Brazilië, die Keizer Dom Pedro zoo heel bedaard dwong van den troon afstand te doen, liet, wijl de man zonder veel protest en goedwillig heenging, aan zijne onttroonde Ma jesteit, de dot en het patrimonie, welke de vroe gere regeering aan de Keizerlijke ex-Prinses Isabel had toegestaan, alsmede het paleis Leopoldina te Rio-Janeiro, waarvan de Keizer als oudste zoon van Keizerin Leopoldina, Aartshertogin van Oos tenrijk, het vruchtgebruik had. Onlangs echter is een republikeinsch decreet verschenen, dat al deze bezittingen tot eigendom van den Staat verklaart. Als de Regeeringen zoo veel eerbied toonen voor de regels van recht en rechtvaardigheid, wat heeft men dan van den rechtszin des volks te ver wachten? (V. W.) Er is spanning onder de socialistische partij in ons land. Op eene vergadering van de vorige week is gebleken, dat velen niet gediend zijn van de //revolutie-schreeuwers// die in Recht voor Allen het hooge woord voeren. Nu wordt ook in het Rad. Weekblad aangedrongen op eene hervorming in de sociaal-democratische partij of de stichting van eene nieuwe arbeiderspartij op den grondslag van het nieuwe Duitsche partijprogram, door de gematigde elementen, die moeten optreden „tegen het opwekken van de bloeddorstige hartstochten van den mensch door eenige karakterlooze we zens.// (IV. R. Ct.) Blijkens bericht van Hr. Ma. gezantschap te Parjjs is de invoer van Nederlandsch vee in Frankrijk ook langs de landgrens weder toege laten, mits het vee vergezeld ga van een certifi caat, waaruit bljjkt dat gedurende de laatste twee maanden geene veeziekte op de plaats van herkomst is voorgekomen. (Stct.) Naar wij nader vernemen, worden de kosten van de ontvangst van den Duitschen Keizer hier te lande niet geheel door de betrokken gemeenten gedragen, maar voor een deel uit de onvoorziene uitgaven op de Staatsbegrooting bestreden. (Pad.) De Katholieke Kiesvereeniging te Amster dam heeft den Heer Paul Strater eandidaat gesteld voor het lidmaatschap der Tweede Kamer. Vaa anti-revolutionnaire zijde is in het dis triet Hoorn voor de Tweede Kamer eandidaat gesteld de Heer P. Van Vliet Jr., te Leeuwar den. De „Nederlandsche Journalistenkring" zal zijne jaarlij kschs algemeene vergadering houden op Zondag 13 September eerstkomende, in het //Hotel- Scholten" te Haarlem. Op genoemde vergadering zal een roors tel van enkele leden behandeld worden tot wijziging der statuten en zal een nieuwe Voorzitter van den kring moeten worden gekozen, in plaats van wijlen den Heer H. De Veer. Daarna zullen de leden zich vereenigen aan een vriendschappelijken maaltijd. De iiberale kiesvereeniging te Middelie heeft tot eandidaat der Tweede Kamer in het district Hoorn gestild: den Heer P. B. J. Ferf, lid van Gedeputeerde Staten te Haarlem. Door de centrale vrijzinnige kiesvereeniging //Drenthina// in het hoofdkiesdiltrict Emmen is Dr. P. H. Roessingh eandidaat gesteld voor de Tweede Kamer. De beide Kamers der Staten-Generaal zijn bijeengeroepen tegen 15 September des namiddags te 3 uren. In Januari 1892 zalte Louden eene electiiciteits-tentoonstelling geopend worden in het Glazen Paleis. Salomon Velleman, uit Leeuwar- den, die verdacht wordt van den moord op het achtjarig knaapje te Xanteo, heeft zicb^ naar de Clevischer Volksjreund meldt vrijwillig ter beschikking van de justitie gesteld. Hij is nu uit Kleef door de politie naar Xanten overgebracht. De verderfelijke geest der moderne begrippen en beginselen openbaart zich heinde en ver, maar vooral in het republikeinsehe Frankrijk, waar dag aan dag door de Regeering maatregelen worden genomen om de teugelloosheid en het zedenbederf in de hand te werken. Thans verneemt men dat de Fransche Kamer voor het einde des jaars zich zal bezig honden met een voorstel van den Heer Proust, waarbjj de censuur op de tooneelwerken wordt afge schaft. Hoe ergerlijk toegevend de censuur bij het beoordeelen van tooneelliteratuur in Frankrijk is, bewjjzen ons de zedelooze stukken, welke in de- schouwburgen worden ten tooneelegebracht.Wordt het voorstel van den Heer Proust aangenomen, dan zullen voortaan alle zedelooze en porno- graphische tooneelwerken „ter ontwikkeling en beschaving" den volke mogen worden vertoond. Zoo willen het de voorstanders dex moderne vrijheid en der moderne beginselen in onzen tijd. Eene gulle bekentenis. De „Secoio", een blad dat te Milaan verschijnt, de vlootrevue te Portsmouth besprekende, zegt: //Engeland is gisteren de scheidsrechter. Het heeft den vrede in zijne handen. Het zal noch met Frankrijk- Rusland, noch met den driebond in verbinding treden. Engeland heeft nu de plaats ingenomen die wij ('Italië) altoos hadden moeten blijven behouden. Waren wij neutraal gebleven, wij waren bevrijd gebleven van een of- en defensief bondgenootschap, dat voor ons den handel met Frankrijk heeft gesloten, dat ons met wapens, schuiden en ellende heeft belast en beladen. Italië voelt, dat het, door de triple alliantie, welke In den Dierentuin te Posen is bij een concert van den //Provincialen Zangersbond/v, het orkest, waarop de zangers atoüden, ingezakt. Er werd niemand gedood, maar velen werden gewond. Bij het hevige onweder van ver- leden Donderdag-avond is de bliksem ook nog geslagen in een groot huis te Chaam, bij Breda, hetwelk door drie gezinnen werd bewoond en dat met al de inboedels een prooi der vlammen werd. In diezelfde buurt is eeue vrouw door den bliksem verlamd. Te Nyrac is een ongeluk gebeurd dat in den jachttijd tot waarschuwing kan dienen. Een jongmensch, die op de jacht was, klom over een munr en vatte zijn geweer, dat aan den anderen kant stond, bij den loop. Door eea steen in den muur, waartegen de trekker stootte, ging het schot af en viel de jonkmau doodelijk getroffen neder. De vereeniging van dames, die sedert kort in Engeland werkt om de mode van het dragen van vogels op de hoeden in den ban te doen, heeft dezen zomer reeds een btugeljjk succes op here pogingen. Het beste bewijs daarvoor geeft een correspondent vaa eeue badplaats aan de Yorkshirekust, die mededeelt dat waar men arders in de streek genaamd Ftamborough Head, bet bekende schiereiland aan de kust van Yorkshire, gedurende den zomer niet andora hoorde dan schieten, dit jaar de jacht op de zeemeeuwen zoo goed als niets beteekent, daar de bewoners van de kust zc niet meer kunnen verkoopen aan de opknopers ten behoeve der modemagazijnen. Ds mode van het dragen van zeevogolveeren, heeft dank zij de heilzame beweging van dsn Vrouwen bond, plotseling uitgewoed. IohetEagelsche weekblad Tit-Bits wordt het volgende antwoord gegeven op de vraag:Wal is de prijs van den kostbaarsteu bouquet of krans die ooit is gemaakt? Die prijs is een duizend twee honderd en vijftig pond sterling (zegge: t 15,000 Ned. Ct). Het was een ruiker, samengesteld uit 50,000 orchideënbloemen van de prachtigste en kost baarste soorten. Elke bloem werd daarb'j gemiddeld op 30 ceats gerekend. De ruiker was 5 voet hoog en 6 a 7 voat in diameter. Hij werd aan H. M. de Koningin door de firma F. Sander en Co, van St. Alblans aangeboden ais eea ge schenk ter gelegenheid van haar jubileum. De bouquet, door dezelfde firma aan de Koningin van Saksen aangeboden, was samengesteld nit orchideën tot eene wsarde van 1000 pd. st. of {12 000. Beide bouquetten werden bekroond door eene kroon van orchideëo, en in die van Koningin Victoria waren de letters V. I. R. gevlochten, bestaande uit oranje en roode orchidtëa. Een monster-bouquet, indertijd door Graaf Abra ham Carmonde den Sultan van Turkijs aangebo den, kostte verschoideoe honderden ponden. Deze kolossale ruiker was ongeveer 4 Engelsche ellon boog en 2y3 in omtrek. Eeu andere kostbare bloemtuil weyd, ter gelegenheid van den 12n verjaardag van zijne troonsbeklimming, door de dames van Rome aan Koning Humbert aange boden. Dit prachtige bloemstuk was tusschen de 6 en 7 voet hoog en vorderde zeg sterke dragers om hst naar 's Konings vertrekken to vervoeren. Twee van de kolossaalste bouquetten. die ooit werden saamgelezen, waren die welke ten vorigeu jare door 1300 jonge meisjes van Langres vereerd werden san Prinses Marguerite eu aau haar verloofde, den Hertog van Orleans, die toen in de gevangenis van Clairvaux zuchtte. De bloemhnide voor den Hertog bestemd, had zulk een grooten omvang, dat zij te groot was voor de gevangenisdeur, zoodat de Hertog de bonquet slechts voor het raam van de gevangenis heeft kunnea bewonderen. In het werkhuis van Camberwell (Londen) zijn thans 9 personen, die meer dan eene eeuw oud zijn. De jongste van het negental is 103 en de oudste 108 jaar. De rijkswerkinrichtingen (bede laarsgestichten) zijn tegenwoordig zoo bovolkt, dat in den laatsten tijd van geene opzending sprake kon z(j n. Dezer dagon is te 's Bosch over leden ten hnize der familie, bij welke zij 61 jaar als dienstbode werkzaam was, altijd in opvolgende geslachten, Hendrik» Kooijmans, in den ouder dom van ruim 90 jaar. O.moodig ta zeggen dat de trouwe ziel meer als huisgenoote dan als dienstbode werd beschouwd. Al dien tijd droeg zij lief en leed met de familie, welker leden z^er aan haar waren gehecht. Het laatste half jaar was Drika sukkelend; zij werd door hare patro nessen verzorgd eu stierf io hetzelfde huis dal haar 61 jaar geleden opnam. Zij ruste in vrede, die brave dienstmaagd! Een curieus middel.werd irs prak- tijk gebracht door de bemanning van een Chi— neescbe jonk toen een oorlogsschip hen wilde opbrengen. Da bemanning wierp alle kokosnoten over boord, die zij had en toen sprongen allen er tusschen in. Bqna allen ontkwamen, want het was onmogelijk te zeggen wat hoofden waren en wat noteu. Bij de Russische stad Kharkov is een spoortrein ontspoord, waardoor 17 waggons werden vernield. Drie menschen kwamen bij dat ongeval om het leven. Een kostbaar huwelijksgeschenk. Een O n- derkoting van Egypte schonk de dochter van zijn vertrouwsten vriend, Generaal Sherman, bij hsar huwelijk met deD marine-officier Fiacb io Amerika, e n diamanten collier ter waarde van 150,000 dollars. Het kostbare sieraad bestaat uit drie snoeren diamanten; de middelste steen alleen heeft 10,000 dollars gekost. Op haar eersten verjaardag na hBar huwelijk zond de Onderkoning haar een paar oorringen, bij den halsketen pas sende, terwijl hij op nieuwjaar met eene prachtige diadeem de parure voltooide. In het volgend speelseizoen zsl- Ieu geen militairen meer in de Fransche schouw burgen mogen figureeren. De Regeering acht dit beneden de waardigheid vau den militair. De Fransche opzichter Jacoel, die door. Turksche roevers weggevoerd was, is te Salonica teruggekeerd. Hij is zeer verzwakt en verhaalt dat de roovers hem slechts water en brood gaven en hem beletten langer dan een uur per dag te slapen. Eea roover, die van verraad verdacht werd, is in zijne tegenwoordigheid onthoofd. De predikant Rotwell, rector van St. Ethelborga, Biahopsgate, die in de laatste jaren eane geregelde studie maakte van de vlek ken op de zon, heeft waargenomen dat zoo dikwijls die vlekken zeer groot zijn en in grooten getale voorkomen,* h't weer hier op aarde ook altijd ruw, ongestadig en stormachtig is. Hjj leidt daaruit af, dat die reusachtige openin gen in de zonne-photospheer, welker breedte af wisselt van 10,000 tot 70,000 mijlen, grooton invloed uitoeieneu op odzod dampkring ea cauw verband houden met de daarin voorkomende storingen. Elke vlek is onveranderlijk omriogd van ten goed begrensde depressie naar beneden, veel gelijkende op den kegelvormigen trechter, die bij hef plotseling zinkeu van een zwaar lichaam in 't water, zich daarin vormt. Het eenige bezwaar tegen deze zonnevlektheorie is het verschijnsel hier op aarde van het groote verschil in het wear, zelfs io streken die op den- zelfden breedtegraad liggen. Als de zonnevlekken het dedea, zon meu zoo zeggen dat zij het dan over het geheels oppervlak van onze kleine pla neet moesten doen. Het stoomschip „D u n m u r r y,// dat den 25 Augustus van New-York naar Antwerpen vertrok, met graan geladen, werd op dan 29en dier maand door een geweldigen storm overvallen. Tengevolge van het verschuiven der, lading lag het schip weldra geheel op zijde; ten slotte sloeg he,t schip om en zonk. Van de 23 opvarenden vonden 8 den dood in de golveD; de overigen, onder wie de kapitein, wisten een der booten te bereiken eu brachten daarin zestig uur door, met een paar pond nat geworden beschuit en twea gallons water als eenig voedsel aan boord. Ein delijk werden de schipbreukelingen door de „Hans und Kurt" opgenomen en ta Halifax aan land gezet. De bekende orkestmeester La- moureux, dia ook hier te lande concerten gegeven hoeft, moet erns.ig ziek zijn. Maandag 11. heeft eene bende vaa zeven roovers bij Cotopaxi (Colorado) een trein uit Ogden aangehouden door middel van aan seinwachter, dien zij daartoe met het pistool op de borst uoodzaakteo. Vier der roovers hielden den machinist en den stoker in bedwang, welke laatste gedwongen werd om zijn eigen gouden ho/loga af te geven en den goederenwagen open te breken, onder het vuur van deu postconduc- ttur, die er zich in bevond. Met een bnit van 3600 dollars maakten zij zich eindelijk uit de voeten, zonder verder de passagiers lastig te vallen. Men meldt nit 'a-H ertogenbosch dd. 7 September: De typhus onder ons garnizoen is nog niet geweken en heelt zich in de laatste dagea weder bij een paar militairen geopenbaard. In Augustus kwamen 15 en in Juli 13 gevallen dezer ziekte voor. Met uitzondering van 2, waren de aange taste militaireu allen gehuisvest in de Tolbrug- kazerne, die, uaar het schijnt, voorgoed is ont ruimd. Men schrijft uit 's-H srtogen bosch: Orde en rest zijc in onze stad teruggekeerd. Zaterdag-, Zondag- en Maandagavond is geene enkele wanordelijkheid voorgekomen.Geenasamen scholingen hadden plaats, geene voor het gezag grievende gezangen werden gehoord. De kermis zal naar gewoonte, aanvangonde Zondag a. s., wordea gehouden. Hot administratief onderzoek naar de grieven der bevolking vangt eerstdaags aan. Inmiddels gaat de justitie voort instructie te voeren èn in zake de h.ffing ec verantwoording der markt- gelden, in zake de machlsoverachrijding op den beruchtoa avond. Dagelijks worden getuigen door hsar gehoord. Negen dagen in eena opene boot op zes. Dat lot heeft de bemanning van het barkschip //Ellen,, getroffen, welk sohip op 200 mijlen van Nieuw Zuid-Wales verging. Hat volk sprong in de boot, maar inderhaast vergaten zij drinkwater mede te nemen eu er was weinig voedsel in de boot. Do eene helft der bemanning roeide en de andere helft hoosde het water uit, dat door de zware stort zeeën voordurend werd binnengeworpen. Da kapi tein stierf na twee dsgeo en evenzoo de hofmeester; twee matrozen werden over boord geslagen en ver dronken, een andere sprong iu waanzin in zee. Zoo bleven er vier over, de eerste officier en 3 matrozen. Bij Sydney word de boot door de woedende bran ding tegen de rotsen geslagen, waardoor nog drie man Verdronken. Slechls een mitroos, Petersen ge naamd, bereikte levend, maar uitgeput het InDd, nadat hij negen dagen in de boot had rondgezwalkt. Te Charlevillp, in Queensland, Australië, hebben alle vrouwelijke dienstboden zich io een bond ver,:enigd om hare eischen tegenover meesters en vrouwen kracht bij te zetten. In do iaaist gehouden bijeenkomst habbiu zij de volgende weekloonen vastgesteld: keukenmeiden 40 sh. (f 24,00); buffetmeiejea 26 sh. (t 12 60); dienstboden alleen 15 sh. 6 d. (f 9,30); kinder meisjes 12 sh. 6 d. (f7,50). Verder hebben zij bepaald, dat zij om den anderen avond te 8 uren moeten kunnen uitgaan. Een statisticus heeft berekend, dat van de duizend gehuwde paren in Engeland niet meer dan een het tot zijn gouden bruiloft brengt. Daar er nu in Groot-Brittaonië en IerUnd elk jaar ongeveer 190,000 huwelijken gesloten worden, zoo kao men aannemer), dst gemiddeld tusschen de 180 en 190 paren jaarlijks het gouden huwelijksfeest herdenken of vitten. Dezer dagen kwam een fabrikant in gasornamenten te Amsteidam tot de ontdek king dat hem 19 Wenhamlampen waren ontstolen. Zes zijner gezellen zijo, onder verdenking van dezen diefstal, onmiddellijk door hem ontslagen. De politie onderzoekt deze zaak. De volkstellingen, die in de meeste Europeescbe Staten iu het [laatst van 1890 en het begin 1891 gehouden zijn, doen thans eene groote vermeerdering van de bevolking der aarde zien. In 1890 bedroeg die 1515,8 millioan zielen; thans wordt dat aantal op 1554,5 mill, geschat, Daarvan komen er in: Europa 358,2, Azië 860,3, Afrika 206,1, Amerika 124,5, Australië 5,3 millioeo en de Poolstreken 80,000 zielen. Luidens berichten uit Asnara heerscht in de provincie Tigre (Abyssinië) hon gersnood. Uit Göppingenj(Wurtemberg) wordt geschreven: Io het naburige klein Süszen

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1891 | | pagina 2