BUITENLAND. BIN Ml NL AN D. Staten-Generaal. GEMENGDE BERICHTEN. was eene groote eer, welke Pater Zotoli, van de Orde der Franciscanen, ten deel viel, toen de Frausehe Academie der wetenschap pen aan hem den grootan prijs van 15000 franks toekende voor het baste werk oyer de Chineesehe letterkunde. Maar Pater Zo toli is niet de eenige Katholieke Geestelijke, die zich met last en liefde op de studie der wetenschappen toelegt; in de vijf wereSd- deelea heeft hij duizenden aaibtgenooten in den Geestelijken stand, die mes dezelfde liefde en ij rer de wetenschappen beoefenen. Al verheffen zich de stormen nog zoo hevig tegen de Katholieke Kerk, de lichten in het heiligdom zullen niet verdoven. Al maakt men nog zooveel wetten om het licht te doen verdwijnen en aan de lamp de olie te ontnemen, de Katholieke Priester zal een vriend der wetenschap blijven. Zoo lang er Katholieke Priesters op aarde zijn, zoo lang zal de wetenschap trouwe vrienden hebben en zal het heiligdom niet zonder lichten zijn. Groot is in Duitschland de ontsteltenis over het bloedig échec in Oost-Afrika. De expeditie van Zelewski blijkt inderdaad ge heel in de pan gehakt te zjjn door de krijgs haftige Wahehes: 10 Europeesche officieren en 300 negersoldaten zijn gesneuveld, en 340 Mausergeweren en 4 kanonnen met al de ammunitie in handen des vjjands. Slechts aan zestig negers en vier Europeanen ge lukte het naar Newpapwa te ontkomen, waar ze echter nog verre van veilig zijn, en het is voorshands onmogeljjk eene nieuwe ex peditie te organiseeren. Dc toestand wordt dan ook zeer hachelijk geoordeeld. Zeven-eu-zeventig Duitsche Kamers van Koophandel zijn geraadpleegd geworden om trent het plan tot eene groote wereldten toonstelling te Berlijn. De meerderheid der adviezen luidt gunstig voor eene nationale, doch ontradend voor eene internationale tentoonstelling. Ook het onderwijs aan de Hoogere Burgerscholen in Duitschland voor meisjes zal eene hervorming ondergaan, veel gelij kende op die, welke overeenkomstig's Kei zers verlangen, in li8t leerplan der jon gensscholen zal gebracht worden. Ook zal op de behoeften der vrouw in het praktische leven, meer dan tot heden, gelet worden, en aan de vrouwelijke hand werken, het boekhouden en andere soort gelijke vakkan een groote plaats bij het on derwas worden ingeruimd. Het gepaneerde oorlogschip Mücke, liggende te Wilhelmshaven, is op hoog be vel naar Hamburg gestoomd, om den Chi- leensche kruiser Presidente Pinto te sur- veilleeren. Da Daily Telegraph is verbaasd, dat de Europeesche financiers aan het zotte bericht omtrent bet bezetten van Mytilene door de Eugelschea geloof schonken. Zulk eene daad toch ware kortweg eeae oorlogs daad geweest, en dus op het oogenblik on denkbaar. De zaak laat zich eenvoudig genoeg hieruit verklaren, dat de Engelsche marine buitenslands dikwijls vergunning krjjgt om manschappen en zelf3 kanonnen tot het houden van oefeningen ergens aan wal te zetten. Ongetwijfeld moet iets van dien aard hier het geval zijn geweest. Volgens ontvangen ambtelijke berichten uit Constantinopel is dan ook het bericht eener bezetting vau Sigridoor deEngelschen louter een verzinsel. De Fransche Minister Constans heeft, bij gelegenheid der feesten voor het leggen van den eersten steen van eea nieuw stad huis, eene toespraak gehouden over het arbeids-vraagstuk en over de werkstakingen, welke hjj afseurde. Tot verbetering van het lot der werklieden strekt het wetsontwerp voor het werklieden-pensioenfonds, waarvan de Minister de grondslagen uiteenzette, en van welke aanneming hij voornemens is eene portefeuille-quaestie te maken. Volgens officiëele berichten zijn er te Consuegra reeds vierhonderd dooden uit de puinhoopen te voorschjjn gebracht. *i* Uit Valparaiso wordt gemeld,dat de ex-President Balmaceda, met hulp van den Amerikaanschen Admiraal, als matroos ver momd aan boord van het admiraalschip gekomen en naar Callao vertrokken is. De vreemde Gezanten te Pekin hebben tot de Chineesehe Regeering een dringend vertoog gericht naar aanleiding van het gebeurde te Ichang. Men gelooft dat de betrokken mogendheden door hare smaldee- len eene vijandelijke demonstratie zullen doen honden aan de noordkust. Het Gouver nement heeft aau de Gouverneurs der pro vinciën last gegeven tot het beschermen van de daar woonachtige vreemdelingen. Van Tonkin wordt gemeld, dat de piraten weer druk aan den gang zijn. Een merkwaardig feit bad in het dorp Nyha-Milby Thn Lang Thuong plaats,waar van al da inwoners Katholiek zijn. Terwijl de inwoners zich in de kerk be vonden, werd deze door de zteroovers om singeld en ieder belet het kerkgebouw te verlaten. Intusschen werden de huizen ge plunderd en gingen de roovers rustig heen. In den harden en verwoeden strijd bij de jongste Kamerverkiezingen, die in zeker Kiesdistrict tus- schen de Kiezers onderling gestreden is, waar, van buiten af bij het candidaat stellen van een lid voor de Tweede Kamer der Staten Generaal, geknut seld, maar ook door anderen den goeden weg werd aangewezen, scheidden zich een aantal leden van de bestaande K. K. Kiesvereeniging af en richtten eene eigene K. K. Kiesvereeniging op. Zij, die zich hadden afgescheiden, draafden door en maakten jaren lange vrienden, tot vijanden, waar van zich de naweeën in den omtrek van het district, zelfs deden en nog meer dan ooit doen gevoelen. Men ageerde, men werkte, men adver teerde dat het daverde maar o! ook voor hen, die daar in dolle vaart voortholden, kwamen bittere naweeën. De rekeningen van geplaatste advertentiën, enz., kwamen in; nu moest er geld wezen, en daaraan had niemand in de hitte van den strijd gedacht. Eerst uitstellen maar tochgoede raad was duur,er werd dezer dagen eene bestuursvergadering gehouden en daarin met al- gemeene stemmen besloten, de crediteuren te ver wijzen naar den penningmeester van. de vereeniging welke men verlaten, en waartegen men zoo sterk geageerd had. Of die crediteuren daar met open armen zullen ontvangen worden, voordat gepleegd onrecht zal zijn hersteld, staat te bezien. Moge hier, nu de twistappel (de Legerwet) is opgeruimd, onder vroe gere zoo oprechte vrienden, de reeds lang ge- wenschte eendracht worden hersteld. Zonderlinge begrippen omtrent 's menschen vrijheid worden vaak door liberalen en anti- clericalen ontwikkeld en waar de mogelijkheid daartoe bestaat in beoefening gebracht. Menig staaltje van liberale, anti-clericale en republikein- sche vrijheidsbegrippen hebben wij af en toe me degedeeld en zeer betreurenswaardige feiten kwamen daarbij aan het licht. Thans hebben wij eene gebeurtenis mede te deelen, die in Frankrijk heeft plaats gehad in de gemeente La Mure, welker Maire, de burger Chion-Ducollet, in ergerlijke vrijheidsopvatting alle auli-clericalen heeft overtroffen. In een aanval van godsdiensthaat heeft hjj aan de vrouwen zijner gemeente verboden, witte japonnen, kransen en linten te dragen, in de hoop haar aldus te beletten naar de processie in eene naburige streek te gaan. Daar eenigen zijner vrouwelijke onderdanen gemeend hadden, dat zij zich onder de republiek kleeden mochten zooals zjj wilden, zagen zij proces-verbaal tegen zich opgemaakt, toen zij van de processie huiswaarts keerden; zij moeten nu voor de rechtbank terecht 'staan. Zouden er in Frankrijk nog rechtbanken ge vonden worden, die aan zulk eene dwaze zaak rechtsingang verleenen? Wij willen hopen van niet; 't sou intusschen, dunkt ons, van hoog belang en dringende noodzakelijkheid zjjn, den Maire, die zulk eene hoogst bespottelijke dwaasheid, neen zulk eene laffe tirannie beging voor den rechter te doen verschijnen,die hem dient te straffen voor zijne dwingelandij of hem te veroordeelen heeft omverbljjf te gaan houden in een krankzinnigen-of idioten- gesticht. Aan het hoofd van eene gemeente in de vrijheidslievende republiek past hij allerminst. Eergisteren, bjj de opening van de Staten- Generaal, begat de Koningin-Regentes zich geheel overeenkomstig het programma naar het gebouw der Staten-Generaal. De Koningin-Regentes was gekleed in zwaar rouwtoilet. Bij hef binnentreden begroette zij links en rechts de leden en begaf zich toen naar den zetel naast den troon, waar zij de openingsrede uitsprak. H. M. zeide in hoofdzaak het volgende: Da geldmiddelen eischen versterking. Gestreefd zal worden naar wetgevende hervormingen, waar van de laatste verkiezingen de noodzakelijkheid bewezen.Yoorbereid worden regeling v.h. kiesrecht, als noodzakeljjke voorwaarde voor blijvende ver betering; herziening van provinciale en gemeente wetten, in afwachting daarvan zal eene tijdeljjke ondersteuning der gedrukte gemeenten geschie den. Eene legerorganisatie wordt voorbereid, die zonder te grooten persoonlijken en geldelijken druk de volksweerbaarheid verzekert, terwijl inmiddels tijdelijk militie-versterking zal worden voorge steld; voorts verbetering v. h. zee-materiëel, regeling der administratieve rechtspraak, militair straf wetboek, wettelijke bepalingen omtrent leerplicht en andere herzieningen. Eene verbetering van het rijksbelastingstelsel zal als een dringende eiseh spoedig worden voorgesteld. De verbetering van maatschappelijke toestanden blijft de aandacht trekken en naarmate de arbeidsenquête vordert, zullen maatregelen voor veiligheid en verzekering van den ouden dag voor de werklieden ontworpen worden. Op koloniaal gebied zal gestreefd worden naar vooruitgang door onbekrompen aanlegwerken en het brengen van vastheid in de Indische financiën. Bedwangmaatregelen tegen Noord-Sumatra zullen krachtig gehandhaafd en voor Suriname wordt eendrachtige samenwerking met de koloniale Sta tig noodig geacht. Na het uitspreken der troonrede verliet de Regentes het gebouw, na nog eenige oogenblikken in de anti-chambre te hebben vertoefd. Bjj de eergisteren te Delft gehouden ver kiezing van een lid der Prov. Staten vanZ. Holland verkreeg de Heer H. Seret 855 en de Heer Mr. W. K. S. v. d. Man dele 847 stemmen. Eerst genoemde is gekozen. BLOEMENDAAL, 15 Sept. Jongstleden Zon dag-avond ongeveer half elf werd eene familie, rustig in den tuin van hare woning gezeten, nabij het Gesticht Meerenberg, verschrikt door het hoo- ren van zware slagen, naar het scheen afkomstig van eenige vechtende personeu. Naar buitenge komen bespeurde men, voor zoover de duisternis dit toeliet, dat eene aanranding moest hebben plaats gevonden. De twistenden werden spoedig gescheiden. De gevolgen bleken echter later van zeer ernstigen aard te zijn, want behalve dat eene vrouwelijke bediende van gemeld gesticht was verwond, werd een mannelijk bediende aan het hoofd getroffen en bekwam hij in de linkerzijde een diepen steek van een mes, zoodanig, dat er twee gaten in de darmen zijn aangebracht en hij zelfs thans buiten kennis is en ziju toestand zeer gevaarlijk wordt geacht. De daders, waarschijnlijk vier in getal, zijn nog onbekend gebleven en men vermoedt, dat zij hunne aanranding op andere personen hadden gemunt. De 2de Kamer hield Dinsdag eene zitting waarin twee commissiën tot onderzoek der geloofsbrieven werden benoemd. Aan eene dezer commissiën werd een bezwaarschrift tegen de verkiezing te Wijk bij Duurstede verzonden. In de zitting van gisteren werd besloten al de gekozen leden toe te laten. Tot candidaten voor het voorzitterschap werden gekozen de Heeren G. Gleichman, Van Houten en Van der Schrieck. Voorts werd besloten de troonrede met een adres te beantwoorden. De Eerste Kamer besloot in hare zitting van jl. Dinsdag de troonrede met een adres te beant woorden. In de zitting van gisteren werd dit adres in behandeling genomen en met algemeene stemmen aangenomen. Uit Wageningen schrift men ons: Aan het Lckskensveer had Zaterdag jl. een treurig ongeval plaats. Eenige jongelieden gingen zwemmen tusschen de kribben in de rivier. Een hunner, de 15-jarige, eenige zoon eener weduwe, waagde zich te ver; althans hij zonk in de diepte weg en verdronk. Eerst een half uur later werd zijn lijk opgehaald. Alle pogingen, door een tweetal geneesheeren aangewend om de levensgeesten weder op te wek ken, bleven vruchteloos. Er is een electrische vliegenvan- ger uitgevonden, bestaande uit eeoe reeks van draden, gespannen op een bord, in verbinding met een kleinen inductieklos, welke in werking gebracht wordt door een paar scheikundige ele menten. Waaneer eene vlieg een der draden aan raakt, ontvangt zij een schok en valt dood tusschen de draden, het veld vrijlatende voor eene volgende. Dinsdag morgen omstreeks 9 nur werd door de tegenwoordigheid van geest van den lemmer Willigenburg op het stationsempla- cement te Zutfeu een ongeluk voorkomen. De remmer Z. wilde op den goederentrein no. 1054 van Zutfen vertrekken, doch de man stapte mis «n werd wel een twintig wagens lengte medegesleept. W., die dit zag, schooi toe en wist zijn collega met zoo krachtiger! greep los te maken en ter zijde te slingeren, dat deze ongedeerd op het perron terechtkwam. Uit de rivier den Rijn, onder Oos- tetbeek, is Zondagmiddag het lijk opgehaald van een invalide, die sedert drie weken uit de stich ting „Bronbeek// was vermist. Te Heivoort (N.B.) is uit de ij v e r i- ga nasporingen der brigade maréchaussé geble- keo, dat de brand aldaar bij zekeren V. moed willig was aangestoken. Het negenjarig zoonije van V. heeft bekend de dader te zijn, terwijl hij tevens bekende in den loop van dit jaar te He> voort, nog eenige malen brand te hebben gesticht met lucifers en stroo. Als reden gaf hij op, dat bijzoo graag een vuurtje zag. Dr. Collings, een geneesheer te Hamburg in Amerika had eenigen tijd geleden een onaangename ontmoeting, die zoo het verhaal in de Amerikaansche bladen waarheid bevat, al zeer zonderling eindigde. De dokter reed met zijn wagentje door da een zame streek in den omtrek der plaats; toen hij plotseling door twte wilde katten werd aangevallen. Een der dieren kwam op den rog van het paard terecht, dat door den schrik op hol sloeg en de strengen verbrak. De andere kat was ic het rijtuig terecht gekomen en trachtte den geneesheer naar de keel tc vliegen.Hierdoor ontstond zulk eene ver moeiende worsteling met het woedende dier, dat de dokter zijn bewustzijn verloor. Iutusschan was hem een kistje medicijnen ontvallen, dat de aan dacht trok van de kat en vernield werd. Korten tijd daarna vond een boer zoowel de kat als den geneesheer beiden in het voertuig liggende. Da kat had eene fliSch chloroform gebroken en was door den inhoud bedwelmd. Natuurlijk bracht men den geneesheer weder bij en ging men met het dier, dat in zijne soort bizonder groot was, in tegenovergestelde richting te werk. Een Hollandsche schipper, die eergisteren in de haven te Dusseldoip landde, nam de gelegenheid waar om het graf zijns broedeis te bezoeken, die nu drie jaren geleden aldaar ver drenk. Bij zjjn terugkeer had hij het osgeluk van de loopplank te vallen en in den Rijn te verdrinken. Weder hebben de Alpen een offer geëischt. De Heer Charles Lane van New-York ondernam 1.1. Zaterdag met eenige dames een tocht op den Beatenberg (bij het meer van Thun gelegen). Op een gevaarlijk pad, met aan de eene zijde een steilen afgrond van 200 voet diepte, wendde de Hter Lane het hoofd, om eenige woor den met zijne achter hem aankomende reisganoo- tan te wisselen, deed daardoor een valschen stap en stortte in da diepte. De doodelijk ontstelde dames keerden naar het hotel tarug om hulp te halen. Men vond weldra de overblijfselen van den ongelukkjge en vervoerde ze naar Genè/e, waar zjjno moeder verblijf hield. In de //Pali Mal!// leest men, dat men blauwe rozen kan telen, door eene witte roo3 bij voortduring water te geven, waarin Pruisieeh blauw is opgelost. Hetzelfde resultaat zou met gro3C koper-aulphaat kunnen verkregen worden. Door de schelpenbooten, dietegeu- woordig bezig zijn met het onderzoek van het wrak der Lutine, is een anker opgehaald, dat merkwaardig is door zijne bizandere afmeticgen, waaruit blijkt, dat di, oorlogsschip van grootere afmeting was, dan men dacht. De ring is onge veer eau M. iu middellijn, dc stok 16 voet en de bladen van onderen 21/2 voet, bij eane lengte van ongeveer 8 voet. Door stoomkracht werd dat auker uit eene dikke zandiaag opgehaald, daar slechts de ring en een paar voet van den stok voor den duiker zichtbaar werden. Dinsdag-ochtend werden roode cwwindsolen gevonden aan het standbeeld op het Buitenhof te 's-Hage en om eea der schoor- stsenen van het gebouw der Tweede Kamer. De lappen ziju onmiddellijk verwijderd. Zondag-avond te zes uur werd het raadslid Bernard Lutkie te's-Hertogenboseh verrast doar eene eigenaardige oratie. Zooals men weet, heeft de Heer Lutkie in den Raad voor gesteld de draaiorgels met kermis weer tos te laten. Hiervoor kwamen acht //musici// met hunne orgels voor de woning des Heeren Lutkie, ZEd. den dank der draaiende kuustenaarsbeat brengen. Te Bovenkarspel (N. - H.) z ij n e e n aantal menschen, meu zegt wel veertig, ernstig ongesteld geworden tengevolge vanhet eten van paardevleesch, dat bij onderzoek afkomstig bleek te zijn van een ziek paard, hetwelk men arseni cum had ingegeven. Een commissaris van politicte Parijs is aan een zonderling gevaar ontkomen. Eeu man met een honten been was voor hem gebracht, die hem vertelde, dat hij zijne vrouw ge dood had, waarbij hij eene revolver liet zien, welke nog met drie kogels was geladen. Een inspecteur werd op kondschap uitgezonden doch kon slechts de onwaarheid vau het verhaalde mededeeleo. Toen de man zich voor een leugenaar hoorde uitmaken, gespte hij zijn honten been af en wierp het den commissaris naar het hoofd. Gelukkig we/d slechts eene vensterruit gebroken. De man we.'d naar de gevangenis overgebracht. Te Biervliet is een arbeiderszoon, die slaapwandelende zijne legerstede op den zolder verliet, door da opening van den zolder voorover gestort op den vloer, waardoor hjj zich zoo ernstig bezeerd heefr, dat hij nog steeds lijdende is aan bloedverlies eu er gevaar voor zijn leven bastaat. Drie jongelieden, dia indeo in streken van het Algarijnsch dorp Renault op de jacht gegaan waren, warden plotseling omsingeld door een dertigtal Arabieren, die van hen, op straffe des dood»,hunne wapens en ammunitie eisch- ten. Daar de jagers weigerden, werden zjj met steeaen aangevallen; een hunner werd vrij zwaar gewond. De jongens vuurden toen/ een Arabier werd gedood en verscheidene anderen werden gewond. Toea sloegen de aanvallers op de vlucht. De veiligheidsdienst te P a r jj s heeft eene bende valsche muDters in hechtenis genomen, die sedert eenige maanden 5 frankstuk- ken met den beeldenaar van Napoleon III zeer nauwkeurig namaakte. Het hoofd der beads is zekere Louis Simonnot, die ia 1889 door het Hof der Seine bij verstek veroordeeld werd wegens moord tot levenslange gevangenisstraf. Op de Westkust van Engeland werd Vrijdag-ochtend door den logger Eliza een haai ge zangen, dis 16 voet lang is, 7 voet in omvang heeft en 12 centenaars weegt. Het dier ligt nu op het strand bij Pt-nzance te kijk. In de haven van Holyhead werd dezer dagen ook een haai gezien eu zelfs door een boothaak geraakt, maar het dier wist weer naar zee ti on'snappen. Eergisteren waren eenige per sonen in de D/eotsche gemsente Westerbork uitgegaan om zich met vieschen iu het Meckelmeer onder die gemeente, te vermaken. Daar zij niets op het droge haalden, besloot msn te gaan baden. Een hunner, een 23j«ig jongmeusch uit Vries, zouk eensklaps in da diepte weg en werd levenloos opgehaald. Een werktuigkundige teChioago heeft eeu ekctrisch toestel uitgevonden dat bij de paarden de zweep kan vervangen. Men kan daarmee af en toe den paarden eea kleinen schok geven. Een brave daad van eenspoorweg- conducteur wordt uit Waldtek bericht. De con ducteur Fickelmanu zag onlaDgs. terwjjl bjj met zijn trein reed op de lijn Frankenborg-Sarnan, bij het dorp Tadenhausen eeu kind in eene beek met de golven worstelen. Hjj liet den trein stil houden, sprong nog soar hij geheel stilstond, uit deu wagen' snelde naar de beek eu redds het kind uit het water. Hjj gaf den kleine aan eenige te hulp gesnelde menscnen en reed on middelljjk weer door; met den treiD, die maar een paar minuten vertraging had ondervonden. Van de 217 deelnemers aan den wielerwedstrijd vau Brest nsar Parijs waren Maan dag-avond slecht» 27 te Parijs terug. Ds overigen zallen, voor zoover zij masr niet liever per spoor trein gaan, in tien a twaalf dagen den tocht vol brengen, waarvoor Terron slechts drie dagen noodig had. Te Quebec (Canada) heeft een groote brand 34 huizen ea da L^eve Vrouwe kerk vernield. Vijf-en-zeventig gezinnen zijn van hun onderkomen beroofd. De brand vermoedelijk aan boos opzet te wijten ontstond in een klein logement. De bewoners, die allen in slaap waren, konden zich nog maar juist intijds redden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1891 | | pagina 2