B1NMRNLAN De rechter van instructie bij de recht bank te Vire (dep. Calvados) had in eene zaak, met welker onderzoek hij belast was, den Pastoor van Pontfarcy als getuige op geroepen. De magistraat wilde van den Priester weten wat de vrouw van den beschuldigde hem had medegedeeld, maar de Priester be riep zich op zijn ambtsgeheim. Tevergeefs waren alle pogingen van den rechter, om den Priester te bewegen tot spreken. De Pastoor wees er niet alleen op, dat hij vol gens de strenge geboden der Kerk niet de geringste mededeeling of zelfs maar aan duiding doen mocht, doch beriep zich ook op het bij de burgerlijke wet erkende ambts geheim. De rechter legde den Pastoor daarop de hoogste boete op, die hij wegens hetwei geren van getuigenis» wettelijk kon toepas sen: 100 franks. Op uitdrukkelijk bevel van Mr. Hugouin, Bisschop van Bayeux, is de Pastoor van Pontfarcv in beroep gekomen van deze uit spraak. Men zal nu zien, of de rechtspraak in Frankrijk het beginsel zou durven stellen, dat de Priesters wettelyk verplicht zjjn, het biechtgeheim te schenden. Tusschen Fraukrjjk en Italië zjjn, naar gemeld wordt, Onderhandelingen aange knoopt tot wjjziging van beider tarief. Yan Frankrijks zjjde wordt voorgesteld het recht op Italiaanschen wijn aanmerkelijk te ver lagen in ruil voor eene evenredige vermin dering van Italië's kant op de Fransche zjjde- en mode-artikelen. Smith, eerste Lord der schatkist en leider der regeeringspartjj in het Lagerhuis, is Dinsdag op Walrner Castle overleden. Door de karrevoerders en kaaiwerkers te Wapping is de arbeid thans geheel ge staakt, omdat de patroons geweigerd hebben toe te geven. De werkstaking is veroor zaakt door den eisch der patroons dat zij voortaan blijvend personeel zonden hebben tegen een weekloon van 30 shilling per man, in plaats van personeel dat per dag aangenomen werd tegen den maatstaf van 311/2 shilling per week. De Magistraat van Reichenberg heeft een pry's van 3000 florijnen uitgeloofd op het geven vau inlichtingen, waardoor de personen die de ontploffing op den spoor weg bjj Rosenthal veroorzaakt hebben, in handen der Justitie zullen komen. Dit bedrag is door toezeggingen van par ticulieren aanzienlijk vermeerderd. De Spaansche Regeering doet door middel van de ofiieieuze pers verklaren, dat het praatje omtrent het toetreden van Spanje tot het drievoudig verbond, of om trent eene overeenkomst daarmede, uit de lucht is gegrepen. Men verneemt uit St. Petersburg, dat de anti-Russische gezindheid in Finland toe neemt en reeds leidde tot onlusten en straat gevechten te HelsiDgfors en elders. Twee Finsche dagbladen, die den toestand bespra ken, ontvingen waarschuwingen overeen komstig het nieuwe persedict. Over New-York wordt uit Mexico bericht, dat in Duitscha nederzettingen ernstige ongeregeldheden zijn gepleegd door Indiaansche stammen. In koelen bloede wer den 200 mannen, vrouwen en kinderen ver moord. De Mexieaansch8 Regeering heeft troepen afgezonden. Uit Teheran wordt gemeld dat er te Mesched gedurende drie dagen onlusten heb ben geh8erscht, welke gericht waren tegen het tabaksmonopolie. De handel werd tot volkomen stilstand gebracht, doch de orde is hersteld. De geruchten, in den laatsten tyd in Zuid-Afrikaansche conranten voorgekomen, alsof men te Lissabou ernstig zou denken aan een verkoop van Loren90 Marques aan Engeland, worden in te Pretoria ontvangen berichten stellig tegengesproken. Naar men vernam zou de Fransche Regeering, naar aanleiding van hetgeen met de Fransche bedevaartgangers te Rome gebeurd is, de Frausche Prelaten uitnoodi- gen zich tot nader order niet naar Italië te begeven om zich aan te sluiten by bede vaarten, zooals Kardinaal Langémeux heeft gedaan. UUnivers teekent hier terecht op aan, dak de Prelaten dergelijke uitnoodigingen niet behoeven te ontvangen, dat het hun evenals deu Fransche burgers vrijstaat zich naar Rome te begeven als zij dat noodig oordeelen eu zich bij de bedevaartgangers kunuen aansluiten als zij dit willen. En de Universheeft volkomen het recht zich niet te storen aan den wanklank door het betaald gepeupel geuit, dat in 1870 Rome is binnengedrongen. Het Vice le Pape weêrklinke over den ganschen aardbodem tegenover het dreigement uit de vrijmetse laarsloge. Die woorden wel is waar door drie Fransche jongelingen zeer onvoorzichtig neergeschreven in een boek bjj het graf van den gestorven Koning Victor Emmanuel, »al was 't een kwajongensstreek,» deden de hel met hare trawanten in opstand komen. De telegraaf bracht dat bedreven gruwel stuk uit Rome naar Venetië, Turyu en Florence. De belagers van het Pausdom waren als bezetenen in hunne rust gestoord, en luide klonk het door gansch Italië, waar de Loge en het onrecht den schep-ter zwaaien, steek het Vaticaan in brand! Weg met den Paus. Da pelgrims, die naar Rome getogen wa ren, zoowel Franscheu als Nederlanders, niets kwaads vermoedende, werden mishan deld,door de duivels in menschel jjke gedaante bespogen en uitgejouwd, omdat zij Katho lieken zjjn, die den Paus, hun vader in Christus, lief hebben. Zy hebben hem lief dien grjjsaard thans in de macht van het brutaal geweld, omringd door vjjanden be zield met een doodeljjken haat tegen Chris tus1 Kerk en zijn Gezalfde. In het katholieke Frankrijk, in de stad Nizza, is dezer dagen door de bela gers van den godsdienst die nog niet genoeg de Katholieken vau de geheele wereld heb ben verguisd in het opgerichte standbeeld van den godvergeten monnik Giordano Bru no, onder de oogen van Z. H. Leo XIII, te Rome, nu een standbeeld onthuld, voor het roodhemd den kerkroover Garibaldi. Tegeljjkertjjd verguizen, beleedigen en mis handelen zy de Fransche en andere pelgrims. 't Is alsof in onze dagen de hel is losge broken. Voor den eerlooze is dan werkeljjk een standbeeld op Franschen bodem opge richt, op den bodem van het land dat bjj heeft helpen vernederen, toen hjj tijdens den Fransch-Duitscben oorlog schreef: »ik wensch vurig, dat Frankrijk verslagen worde hij was het ook, die door zjjne onhandige hnlp wy zullen niet zeggen door ver raad de Franschen den slag bij Grave- lotte deed verliezen, volgens het getuigenis van Frankryks eigen Generaals. Garibaldi heeft dus medegewerkt tot Frankrijks on dergang met wensch en daad, hetzy door domheid of opzetteljjk. Noch voor een ver rader, noch voor een godverzaker behoorde op Franschen bodem een standbeeld te worden opgericht. Da Loge echter triompheert en heeft bjj het onthullen van Garibaldi^ standbeeld feest gevierd met ophitsende redevoeringen, heildronken en geleganheidsmaaltjjden, ter eere van de Garibaldiauen der toekomst. Moet men zich bij dat alles dan nog ver wonderen, dat drie fiere Fransche jongelin gen er zich toe gedrongen gevoelden Vive le Pape, achter hun naam te schryven in een boek, dat moet dienen ter verheerlij king vau hem, die met Cavour en Maz- zini, de kopstukken der vrijmetselarij, toen by te Florence met de hand aan den degen en de oogen naar de 6euwige stad gevestigd, uitriep: andremo al fondol Wy zullen tot het uiterste gaan. Immers dat uiterste was de overweldiging van Rome. Tegen de Pauselijke Soevereiniteit heeft de Loge het gemunt. Die Souvereiniteit hindert de mannen van het ruw geweld, zy zal echter eenmaal zoo vertrouwen wy, hersteld worden, eu al zon het niet ge schieden aan de groene tafels der Congressen, welnu, dat het dan gebeure, op de groene velden der Campagna, al zouden die rood ge kleurd worden door het bloed der Christenen. De Katholieke joisgelingsschap vau de gansche wereld, de zonen der Roomsch Katholieke Kerk zullen zoo het noodzakelijk mocht worden, tegenover brutaal geweld waarvan wy den voorsmaak reedate genieten krjjgeu, niet aarzelen, om met het staal in de baud op te trekken ter verdediging van de rechten van het Pausschap. Het bloed der martelaren is het zaad van het Christen dom; ongetwijfeld hebben duizenden hun leven veil voor hun Paus, en zeker zul len voor elk tiental Zouaven, dat voor 20 jaar in Rome streel, houderden, ja mis schien duizenden te wapen snellen. Het opgezweepte,verarmde, uitgehongerde en geplunderde volk wordt in het arme Italië, het broeinest der majonnerie, thans geëxploiteerd tegen Z. H. Paus Leo XIII. Zy, die den gerooldeu buit in bezit genomen hebben, kunuen het niet aanzien, dat de Grjjsaard in het Vaticaan bezocht wordt door de trouwe zonen en dochteren der Kerk. Dien trouwen zonen, zoo zy ook maar een enkele onvoorzichtigheid plegen, zoo als dezer dagen is geschied, valt hoou en spot ten deel, neen de gansche Katholiciteit wordt gelasterd. Zy jagen de Katholieken angst en schrik aan, zij de godvergeten dwingelanden, maar laten zij zich wachten eenmaal zal ook voor hen het uur der verantwoording slaan. Wy herhalen de kreten, door de Neder- landsche pelgrims, duizenden Italianen en vreemdelingen aangeheven in Sint-Pieter: Vive le Pape-Roi. Het gebeurt maar zeer zelden, dat de welda den door de Katholieke Kerk verspreid, de heil volle arbeid door hare Bedienaren verricht, wor den erkend en gewaardeerd door hen, die bni- ten de Kerk staan, al zijn ze nog zoo diep over tuigd dat de zegeningen door da Kerk in 't aan zijn geroepen eene onschatbare waarde hebben en ten goede van Staat en Maatschappij komen. Het is dus ongetwijfeld de vermelding waard, wanneer van niet-Katholieke zijde gewag wordt gemaakt van den gezegenden invloed der Katho lieke Kerk of van het heilrijk werk, dat hare kinderen hebben verricht. Zulk eene erkenning, zulk eene hulde bevatte dezer dagen een Spaansch nieuwsblad, EIResumen geheeten, het vrij denkersorgaan der Madridsche sociaal-democra ten, en r.og wel eene hulde gebracht aan de grootste tegenstanders der socialisten. Wig lezen in ge noemd blad nl. het volgende //Bg de ramp van Consuegra hebben de Fran ciscaner Monniken zich als helden gedragen. Nie mand kan hun dien eere-rang betwistennie mand ook kan hen prijzen, zooals zij het ver dienen. //Met hun Overste aan het hoofd hebben zij allen het voorbeeld van moed, van zelfverlooche ning, van naastenliefde, van heldhaftigheid ge geven. „Men moet die Monniken aan het werk heb ben gezien, zooals wij hen in de straten van Con suegra hebben aangetroffen, om te begrijpen, hoe edel en verdienstelijk hun gedrag is.// Zulk eene hulde gebracht aan de zoo dikwerf verguisde eu belasterde Monniken, werkt verhef fend. op het Katholieke hart en doet den wensch uiten, dat velen zich gedrongen mogen gevoelen het voorbaeld van El Resumen te volgen, wanneer er sprake is van de door zelfopoffering en naastenliefde in zoo hooge mate roemrijk getuigen de daden van de kinderen der Katholieke Kerk. Vervalsching van brood en meelstoffen. De vervalsching der levensmiddelen wordt op zulke schrikbarende wijze gedreven, dat de Bel gische Regeering zich genoodzaakt heeft gezien de strengste maatregelen daartegen te nemen. Wei dia zullen ze in toepassing kunnen worden ge bracht. Geen vervalsching wordt op grooter schaal ge dreven dan die van het brood, en het meel. Zie hier bestanddeelen, waarmede gewetenlooze han delaars hun meel vervalschen Chineesche klei, krjjt, zwavelzure zwaaraarde, zwavelzure kalk, koolzuur, dubbel koolzuur zout, aluin, pijpaarde, verkoolde beenderen, gemalen kiezel, enz. En het hoofdvoedsel van den arme, het brood, wordt dan ook nog door oneerlijke bakkers ver- valscht met aluin, zwavelzuur zink, zeep, kalk- water en andere stoffen. De Belgische, ultramontaansche Regeering, die thans aan het roer is, zal den knoeiers en bedriegers voor goed hun onedel handwerk lich ten, door op elke vervalsching, van welken aard ook, de zwaarste boeten te zetten. Wie juicht zulke maatregelen niet van harte toe? Wie prijst de regeeringsmannen niet, die hierdoor juist tooneu de ware vrienden des volks te zijn Heeft de arbeider, die door zwaar werk een schamel stuk brood verdient, en die zich en zij nen kinderen vaak geen andere weelde kan gun nen, niet het volste recht erop, dat de regeerings mannen in de eerste plaats zorgen, dat zijne voe ding rein en zuiver zjj. 't Is waarlijk onbegrijpelijk, dat Regeeringen, die omtrent de nietigste dingen wetteljjke voor schriften maken, niet langer reeds voor de on- mondigen, het volk, gezorgd hebben, opdat dit niet op de schandelijkste manier wordt bedrogen? Wanneer zal Nederland begiftigd worden met wetten, die elke vervalsching van levensmidde len onmogelijk maken Wanneer zullen wij ver lost wordeo van de knoeibieren, die alles bevat ten, behalve reine gerst en hop? Wanneer zal de tijd aanbreken, dat men de schurken door wettelijke bepalingen, zoo in de engte drjjft, dat ze geen uitweg vinden. Het hoogste en schoonste standbeeld verdient hg, die zulk een wetboek vervaardigt. De wetten kunnen niet te scherp zijn. Het meest vrije land is dat land, waar de be driegers en schurken, van welk slag ook, het minst veilig zjjn. (V. W.) Men verzekert, dat het in de bedoeling der Regeering ligt, bij het departement van water staat eene afzonderlijke afdeeling voor landbouw zaken in te stellen, onder leiding van een erken de specialiteit op landbouwgebied. Bjj de gehouden verkiezing voor een lid van de Provinciale Staten van Noord-Holland voor het kiesdistrict Hoorn werden uitgebracht 1633 geldige stemmen. Het aantal kiezers is 4329; Gekozen is de Heer M. De Jong (liberaal) met 868 stemmen. De Heer Zuurbier ^katholiek) ver kreeg 620, de Heer U. P. Spaans (liberaal) 118 stemmen. Amsterdam, 7 October. Burgemeester en Wet houders hebben bepaald, omtrent het door Ge deputeerde Staten van Noord-Holland vastge stelde presentiegeld voor de" Gemeenteraad ad f 3 per lid en per zitting, dat het ingaat met 1 October, dat het bjj wonen der zitting bljjken moet uit het teekenen eener presentieljjst en dat het elke drie maanden aan de Raadsleden ot hun rechthebbende zal worden uitbetaald. Schoten, 6 Oct. Door den Gemeenteraad is heden aan den Heer H. A.Pielage, op diens verzoek,eervol ontslag verleend als hoofd van de openbare school der gemeente en zulks met ingang van 1 Janu ari e. k. en met aanspraak op pensioen. 's-Hertogenbosch, 6 Oct. In de Zaterdag avond gehouden vergadering vau den Gemeente raad werd besloten de mededeeling aangaande het onderzoek der grieven tegen den commissa ris van politie in handen te stellen van den Bur gemeester, met de opdracht om te trachten in overleg met de Regeering spoedig tot eene ge- wenschte oplossing te komen. GEMENGDE BERICHTEN. Depostzegels met de beeltenis van H. M. de Koningin, welks reeds aan vele postkantoren verstrekt zijn, maar niet verkoeht worden voor de oude voorraad is uitverkocht, maken een aangenamen indruk. Het lieye kopje gelijkt goed; het haar haDgt los naar achteren, terwijl om den hals een collier zichtbaar is. Juiet als de tegenwoordige postzegels voor Ned.-Indië, maar ia tegenstelling met die voor Nederland is het gelaat der Koningin naar de rechterzjjde gekeerd. Op het oogenblik zijn het nog alleen 5 cents postzegels, die de nieuwe beeltenis dipgen. Ma andag-avond vroegen twee personen om eane kamer in een hotel der Cité d'Antin te Parjjs. Men gaf hun eene kamer, die op straat uitzag. Dinsdag-ochtend verlieten zij het hotel, naar hun zeggen voor eenige oogeoblikken. Da „gallon" ging daarop de kamer doen. Doch hoe groot was zijne verbazing toen hij deze leeg gestolen zag. Beddfgoed, handdoeken, tot de nachtkaarsen toe, waren weg. Daar da reizigers geen valies bij zich hadden, hebber, zij waarschijnlijk het geroofde goed des nachts uit het raam neergelaten. M a a n d a g-m iddag viel te Amster- darn een man, die te veel „vefgunning" had ge noten, bij de KaUeuburgarbrug uit een schuitje in het wster. Ondanks de pogingen tot redding van zijne kameraden, die evenmin üuchter waren, mocht het niet gelukken den man behouden op het droge te brengen. Vroeger verplichtte de wet in Japan ieder, die een boom velde, er twee nieuwe te planten en tengevolge van deze wijze bepaling zijn in dit land, waar het houtverbruik zoo groot is, omdat alle constructies vau hout zjjn, die prachtige boeschen in stand gehouden, welke een waarborg leveren voor de toekomst en cog de be wondering der reizigers opwekken. Minder verstandig hebben de volkeren van het Oosten met hun houtvoorraad omgesprongen en in de Vereenigde Staten van Noord-Amerika. Daar evenwel hebben verstandige mannen, ge troffen door de snelheid, waarmede de bosscheo verdwenen, reeds meer dab twintig jaar geleden eene vereeniging „Arbor Day" genaamd, opge richt, bij welke zich tal van personen aansloten. Alle leden verbinden zich om een bepaalden dag van bet jaar minstens éea boom te planten; bo vendien moeten zij hunne buren er toe trachten te brengen hetzelfde te doen. De verkregan uit komsten zjjn zeer belangrjjk; alleen in den staat Nebraska werdaü op die wjjze, sedert 1872, 356,560,000 woud- of vrichtboomen geplant. Te Someren bij Sluis XI aan de Zuid-Willemsvaart waren eergisteren eenige kin deren bezig met noten vaa eea boom te werpen, wat oobegrijpelijkerwijze den jager H. aanleiding gaf in die richting te schieten. Oogelukkig trof hij een der kinderen in de borst, waaruit reeds 24 hagelkorrels verwijderd zijn. Het kind verkeert in levensgevaar. De aandacht van eon nieuwsgie- rigen lezer werd voor eenigen tijd getrokken door teoe advertentie in een onzer meest gelezen cou ranten, waarin zekere persoon aanbood, dengenen, dia zich met hem ia betrekking stelden, voor enkele franks millionnair te makea. Onze vriend sehreef daarop eane briefkaart aan den inzender van de advertentie, met verzoek ook hem het merkwaardige kunstje te willen leeren, waarvan sprake was. Het antwoord volgde in een zeer InDgen Franschen brief. Da schrijver hoet, zooder meer, //Louis", woonachtig in Zuid-Frankrjjk; hjj verklaart van zichzelven te zijn: „un homme fort honr.ête et dans lequel vous pouvez avoir la plus grande confiaoce.// Hjj kent een middel, om bij het spel oafeilbaar te winnen, maar om te spelen, is geld voor inzet noodig, en dit, helaas, ontbreekt hem. Hij verzoekt nu den persoon, die hem heeft geschreven eu dien bjj uit zijne brief kaart als ut. homme sérieux heeft leeren keaneD, hem ten spoedigste te willen opgeven hoe groot de som is, welks hjj als '/première mise// beschik baar wil stellen; daarop zal hij zich nader met hem verstaan over de wjjze van de uitbetaling der gezamenlijk te winnen millioenen. //Louis// is nog steeds op bericht omtrent het bedrag der eerste mise wachtende. Maar, hoe zonderling het ook schjjneu moge, toch schijuen hij en zjjne confraters van tyd tot lijd nog dupes onder ons, Nederlanders, aan te treffen. Hoe zouden amleis de advertentiekosten in de bladen worden goedgemaakt. De Keizer van Japan heeft bij een tijtuigmaker te Osaka eene statiekoels besteld, die de bagatel van 35,000 p. s. (420,000 gld.) zal kosten. Men schrijft uit Edam aan het Hblad: Een eigenaardig staaltje van hulpvaardigheid bjj ona volk werd gedurende de uu afgeloopen kermis alhier gegeven. Er stond d. 1. op het Damplein een tentje, zoo armoedig, dat men zou vreozen voor instorten. Daar woonde een goo chelaar, die het erg arm had. Publiek kwam er niet, want er was al heel, heel weinig te zien. Door meeljjden bewogen, worden maatregelen door de burgers genomen om den armen man te helpen. Vrjjdag en Zaterdag werd omgeroepen dat er 's avonds eene prachtige voorstelling zou gegeven worden. Een grutter stond zijn paard af, en met fakkellicht werd een reclametocht door de stad gehouden. Voor de tent vormde zich inmiddels een muziekkorps (zoo primitief mogelijk), een ander bewoner vau Edam riep de //boeren en burgers" binnen, en nn begonnen de voorstel lingen. Hoewel men overtuigd was niets te zullen zien, stroomde het publiek binnen, en de arme stakkerd maakte gcede zaken. Het eiland Djerba (Tunis) i s door een wervelstorm geteisterd, zoodat de geheele oogst is verwoest. Zekere Aug. Gelisseu, oud 19 jaai zoon van een landbouwer te Douver Genhout bjj Beek (L.), had Vrijdag het ongeluk nit eea pereboom tc vallen. Zonder meer tot bewustzjja le komen, is hjj eergisteren aan de gevolgen over- ledeu. Volgens de Hotel-Revue kan men op de volgende wijze zeer gemakkelijk jjs maken. Iu een aarden pot wordt 100 KG. gewoon zwa velzuur met 50 KG. zuiver water vermengd, waarbij meu daarna nog 30 KG. poeder van

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1891 | | pagina 2