B I V E I. A munisme en socialisme spreken. Doch voordat hij een woord kon uitbrengen, werden «ouden» en «jongen» der parti) met elkaar zoo woest handgemeen over de verkiezing van een voorzitter, dat de politie onder een onbeschrijflijk rumoer, de vergadering ont bond. Men ranselde elkander, haalde rede naars met geweld van het spreekgestoelte, sprak van het onder zich houden van geld, dat der partij toebehoort, wierp lastige kameraden de zaal uit; kortom, men han delde alsof meu enkel verfoeilijke bourgeois tegen zich over had. Bleek van woede en zwijgend moest Liebknecht het veld ruimen. In verscheidene plaatsen van het Noorder-departement in Frankiijk hebben de werklieden in de glasblazerpen (voor flesschen) gevolg gegeven aan hunne be dreiging tot staking van den arbeid, indien de patroons hun geene verhooging van loon toestaan, hetgeen deze volstandig ge weigerd hebbeD, op grond dat een hooger loon een einde zou maken aan hun uitvoerhandel. Twee kleinzonen van Abd-el-Kader zjjn uit Damascus te Parps aangekomen en geplaatst op het lyceum Louis-le-Grand, om zich in die inrichting voor te bereiden tot het examen ter toelating op de militaire school van St.-Cyr. Het gebeurde in het Pantheon te Rome heeft tengeyolge gehad dat vier duizend bedevaartgangers die gereed stonden naar de eeuwige stad te vertrekken, er niet heengaan. De gedelegeerden van de Katholieke Vereenigiug der »Fransche Jengd« heeft de H. stad verlaten en is te Parps terug gekeerd. Op reis werden zp alleen te Pisa, waar geen garnizoen ligt, beleedigd. Het volk, door eene anti-Fransch gezinde pers opge stookt, gaf lucht aan zijn haat. De drie jongelieden, die de beweging aan het graf van Victor Emanuel veroorzaakt hebben, waren afzonderlijk het graf gaan bezoeken. Hun daad is, volgens bevoegde personen, niet de ware aanleiding, maar wel het voorwendsel geweest van de vreeselpke op schudding, die daarop is gevolgd. Het anti-papistisch en anti-Franschge- zinde volk, door de bladen opgeruid, greep gretig de gelegenheid aan om zpn haat jegens de Franschen te luchten. Alles schijnt van te voren te zpn geregeld. Op het oogenblik toch, dat het drietal de bekende zinsneden in het vreemdelingen- boek schreef, liet zich gefluit hooren en oogenblikkelpk ontstond het tumult van alle kanten. Bijna op het zelfde oogenblik werden de dagbladen II Ragantino en La Tribuna met heftige en dreigende artikelen tegen de be devaartgangers in Rome verspreid. Onmo gelijk valt het dus aan te nemen, dat de oproerige beweging bij toeval en uit zich zelf is ontstaan. De fluiters waren aange wezen, de zaak was voorzien en beraamd, de artikelen waren reeds geschreven en ge drukt, dit is onbetwistbaar. Nadere berichten uit Brighton ver melden dat alleen Parnell's ecbtgenoote en hare dochter, met den geneesheer, aan het sterfbed tegenwoordig waren. De geruchten van zelfmoord zijn ongegrond gebleken. De overledene laat eeniga papieren na, o. a. de geschiedenis zijner betrekkingen tot Glad stone, alsook het bekende «veldtocht-plan». Voor de aanstaande algemeene verkiezin gen, of voor het verkiezen van zpn op volger laat hij geene aanwpzingen na, even min als een politiek testament, dewijl zpn overlijden geheel onverwacht is gekomen. Zpn dood maakt in Ierland een geweldigen indruk. De liberale bladen houden het er voor, dat de dood van Parnell een einde maken zal aan de scheuring tusschen de Iersche partpen. Ook op de beurs gelooft men aan eene verzoening, door welke de kansen voor eene overwinning van de liberalen bp de ver kiezingen en voor de optreding van een Ministerie-Gladstone veel gunstiger zouden worden. Het Iersche parlementslid Davitt zegt, dat Sexton de aangewezen man is, of anders Dillon, maar voegt er bp dat geen opvol ger immer de autocratische macht van Par nell uitoefenen kan. Uit Brighton wordt voorts gemeld, dat de begralenis van den Heer Parnell van Staatswege zal plaats hebben. Te St. Martin de Provensals, bij Bar celona, is eene samenzwering ontdekt, die zich ten doel stelde om de personen, onlangs wegens een aanval op eene der kazernen te Barcelona gevangen gehouden, te bevrij den en te dien einde de gevangenbewaar ders te overrompelen en zoo mogelpk eene revolutie tot stand te brengen. Verscheidene der samenzweerders werden in eene herberg overvallen en met den herbergier in ver zekerde bewaring gebracht. Te Pest heeft Woensdag-avond eene rumoeiige betooging plaats gehad. Troepen stadenten vereenigden zich voor het bureau van Magyar Hirlapaan welk blad het colportage-recht ontnomen is, en riepen: weg met Barosz! Ook voor de woning van den Minister hadden er betoogingen plaats. Men meldt uit Constantinopel, dat Rusland eeue schriftelijke verzekering van den Sultan verlangt, dat Turkije bij een mogelpken Europeeschen oorlog strikt on- zpdig blijven zal. Uit Lissabon wordt gemeld, dat er ernstige onlusten plaats vonden op Madeira door rijzing der prijzen van het graan, welke toegeschreven wordt aan opzet der Engel- sche import-firma Cossart. Da politie arres teerde negentien oproermakers waaronder tien bedienden van de genoemde firma. De Portugeasche Regeering zond het transport schip India met honderd mariniers naar Madeira, ofschoon het heet, dat de orde is hersteld. Onde liefde roest niet, zegt men wel eens, en juist daarom heerscht aan het hof te Bucharest groote ontsteltenis. Terwpl Koning Karei van Rumeniëj in Oostenrjjk vertoeft aan het ziekbed zijner gemalin, en Kroonprins Ferdinand te Parps afleiding zoekt voor zijne minnesmart, is freule Vacaresco, de ex-hofdame der Konin gin, nadat Koning Karei haar te Venetië van Koningin Elisabeth, die de freule met den Kroonprins zeer genegen was, had ge scheiden, ook naar Parijs gegaan. Prins Ferdinand heeft de freule daar ontmoet en weer zoozeer onder den indruk geko men, dat hp zpn plan om van haar af te zien, heeft laten varen en naar den Koning geschreven heeft, dat hp liever van zijne rechten op den troon dan van Helena Va caresco afstand doet. Zpn jongste broeder, Karei Anton van Hohenzollern, 23 jaar oud en Luitenant ia een Pruisisch ulanen- regiment, zal zich onmiddellijk na den te rugkeer van Koning Karei van Rumenië te Bucharest aanmelden om in Rumeen- schen dienst te treden en waarschijnlijk in plaats van zpn onderen broeder, troon opvolger worden. Het Centrum spreekt in gloeiende verontwaar diging over de taal, welke de Nieuwe Rotterd. Courant over den H. Rok te Trier te lezen geeft. Wij moeten dat billijken, zegt de Maasbode, ook al meenen wij, dat andere liberale organen en vooral spotbladen erger en schandelijker over het onderwerp hebben gesproken dan ditmaal de Nieuwe Rott. Ct. Men kent nn eenmaal de libe rale pers en het liberalisme, en wij weten, dat elke niting van geloof en godsdienst door hen verafschuwd wordt. De Maasbode kan Het Centrum maar niet ver geven, dat dit blad geen woord van afkeuring spreekt, over de taal, door den Standaard en de andere anti-revolutionnaire bladen over den H. Rok uitgesproken, en bij deze bladen zegt de Maasbode terecht, waren de spot en verachting niet minder dan bij de liberale pers. Daarbij spraken die organen zoozeer in den geest hunner lezers, dat deze laatsten uitknipsels uit hunne bladen over den H. Rok in ongefrankeerde brieven aan vele Katholieken zonden, zoodat deze voor dat calvinistisch vuil 10 cents te betalen hadden. De Maasbode is blijkbaar ook ontevreden over Het Centrum nu dit blad niet fulmineert tegen den Standaard en zijne overige calvinistische vrienden. Nog strenger, zegt het Rotterdamsche orgaan, moest Het Centrum tegen hen zijn dan tegen de liberalen, want deze zijn nu eenmaal ongeloovigen, maar de calvinisten, zij zijn volgens Het Centrum geloovige menschen; zij gelooven, en met dit te beweren heeft het Centrum geen ongelijk, zelfs in de souvereiniteit Gods en de Tien Geboden en moeten ons helpen in den strijd tegen het ongeloof. Maar de calvinisten, en hierin zit het jammer, dat blijkbaar de Maasbode wil te kennen geven, over wie Dr. Knijper met zijn Standaard den schepter zwaait, brengen de souvereiniteit Gods en de Tien Geboden in praktijk op eene manier die ons volkomen doet beamen wat het Rotter- damsch katholiek orgaan zegt: dat die calvinisten met hun vrienden nog door den ouden geest hunner vaderen van 1572, en dat wil heel wat zeggen bezield zijn. Zij kunnen, en dit hebben wjj, helaas! ondervonden,door hunne zonderlinge manier van doen, en door hun ingekankerden haat tegen het Pausschap, onze bondgenooten tegen het li beralisme niet meer zijn. Qui mange du Rape en meurtl Dat hebben alle Paus- en Kerkvervolgers ondervonden. De glans die afstraalde van de aureool hen door de gunst van het misleide volk op het hoofd ge plaatst, verdwijnt. Slechts bittere teleurstelling blijft voor hen over; de eenmaal genoten volks gunst verandert in volksverguizing. Dit onder- vindt thans onafgebroken de eenmaal zoo hoog geprezen en gevierde Italiaansche ex-premierCrispi. Niet genoeg dat men hem overal waar hij zich begeeft, door manifestaties beleedigt, men tracht hem ook te grieven in al wat hem dierbaar is, wat eenmaal zijne glorie, zijn roem was. Zelfs zijn orgaan, het dagbl. II Capitan fracassa, beeft men laten ophouden te verschijnen. Het blad, dat vroe ger den lof van zijn beschermer uitbazuinde, is verdwenen. Het was Crispi's machtigste vriend, maar ook deze beeft de razende kerkvervolger verloren. Zal nu eindelijk de Heer Grispi tot in keer komen en begrijpen dat men niet ongestraft zich vergrijpt aan Paus en Kerk. Wij gaan vooruitl Te Utrecht is eene vereeni- ging opgericht „tot veredeling van kinderverma ken''. BaL en soortgelijke uitspanningen behooren tot haar werkkring. Bals, waar kinderen in de prilste jeugd leeren coquetteeren en nog zoo veel andere dingen scha delijk naar ziel en lichaam, dienstig te achten voor veredeling van kinder vermaken! Kan het gekker?! Egoïsme. Het eigenbelang, de heb-, ik- of baatzucht, hoe ge het leelijke ding ook noemen moogt, is de hoofdoorzaak van de stoornis der christeljjk-sociale orde in de maatschappij. De ik-zucht kent geen ander streven dan eigen belang. De heiligste, de nuttigste instellingen moeten wijken voor de persoonlijke baatzucht. Op den bodem van de hervorming lag het eigenbelang. Ware er niets te halen geweest, de groote voorvechters van de nieuwe leer, zouden zulk een koortsachtigen ijver niet aan den dag hebben gelegd. Zij, die tot leus hadden gekozen: vrijheid van geweten, zouden die voor zich genomen hebben, maar ook anderen in hun denken, doen en handelen, de vrijheid, die ze bezaten, en waarin zjj zich gelukkig bevonden, hebben gelaten. De vrijheidsmannen waren de grootste dwinge landen. En dwingelanden werden zjj uit hebzucht en eigenbelang. De oude gilden moesten afgeschaft worden. Waarom? Opdat zij, die geen handwerk ken den, die te lui waren, om een handwerk te leeren, zich de vruchten van het handwerk op eene gemakkelijke wijze zouden kunnen toeëige- nen. Heb- en baatzucht van enkelen was de drijfveer, die de wet der Zondagsrust afschafte, of, waar die nog bestond, tot eene doode letter maakte. Hebzucht en eigenbelang zjjn oorzaak, dat de ambachtsstand, deze eens zoo machtige en groote stand, totaal is geruïneerd. Hebzucht ea eigenbelang zijn het, die den werkman in de fabrieken beschouwden als eene machine en den treurigen maatschappeljjken toestand in het leven riepen, die het verschrik kelijkste en afgrijselijkste voor de toekomst doet vreezen! (V. W.) De anti-revolutionnaire kamerleden hebben zich opnieuw tot eene club geconstitueerd, en gekozen tot voorzitter A. Baron Yan Dedem, tot 2en voorzitter den Heer H. Seret, tot Secretaris Mr. T. P. Baron Mackay en tot 2en Secretaris Mr. H. A. v. d. Yelde. (Std.) Volgens den Amsterdamschen correspondent van De Maasbode hebben de Heeren Van der Goes, Gerhard en De Clerq eeue bijeenkomst gehad, met het doel om zich van de revolutionnaire elementen in de socialistische partjj van Domela Nieuwenhuis en Eortuijn af te scheiden en tot een eigene partij-formatie over te gaan. AMSTERDAM, 9 Oct. Gisteren avond werd ter eere van den Zeereerw.Heer Pastoor Burgmeijer eene serenade gebracht voor diens woning op het Waterlooplein. Eene dichte, ondoordringbare menigte stond reeds geruimen tijd voordat het feest begon, ge duldig te wachten op de dingen die komen zouden. Te acht uur ongeveer, toen de zangers 400 in getal, zich hadden opgesteld in een groote ruimte, die door de politie was afgezet en door Y-lichten helder verlicht werd, trad. de Jubilaris naar buiten, vergezeld door Mgr. Bottemanne, Bisschop van Haarlem, en gevolgd door verschei dene Eerw. Heeren Geeste'ijken. Nadat de zangers zich om hen heen hadden geschaard, zongen zij, onder begeleiding van een orkest en gedirigeerd door den Heer J. A. Presburg, den Jubilaris eenige liederen toe. Na Neêrlands Taal en Des Heeren Huis, weerklonk ten slotte het Wien Neerlandsch Bloed, en toen de geestdrift, door de uitvoering dier liederen opgewekt, wat bedaarde, nam de Eerw. Pater Tak het woord om allen en vooral de feest commissie hartelijk te danken voor de bewijzen van liefde en achting, die de Israëlietische be volking voor Pastoor Burgmeijer had getoond te bezitten. Hierna begaven de Jubilaris en de zijnen zich onder luid gejuich weer naar de pastorie, waar de commissie, die eergisteren het feest had geleid, en de serenade-commissie werden ontvangen. Te 9 uur ongeveer was het feest afgeloopen en verspreidde de menigte zich in de aangren zende straten. Nog lang bleef het echter druk in de geheele buurt. GEMENGDE BERICHTEN. Volgens de Annales van h e t i n- stituut Pasteur zou uit klinische waarnemingen en dierproeven het vergift geconstateerd zijn, door de bewoners der Nieuwe Hebriden als pijlvergift gebezigd, en zouden dit telanussporen zijn. Als tegenmiddel wordt waasching met subli maat in zoutzuuroplossing aanfcevoler. Een Amsterdammer reclameerde verleden jaar tegen zijn aanslag in de personee- le belasting, dienst 1890 en 1891. Den 30 S p- tember 1891, dus circa een jaar later, kreeg hij van den provincialen inspecteur der directe be lastingen bericht, dat op zijn bezwaarschrift af- wjjzend was beschikt! Om koffie- of melkvlekken uit zijden of wollen sloffen te verwijderen, bestrijkt men de vlekken met niet geparfumeerde glyce rine, wsseht het daarop met lauw water weder uit en strijkt de plaats op de andere zijde, zoo lang die Dog vochtig is. Hierdoor wordt zelfs de teederste kleur niet aangegrepen. De glycerine loet niet alleen het vet uit de melk, doch ook de kleurstof van de koffie op. Een kostbare steen. Voor het raBm van een juwelierswiokel te B-rlijn ligt sedert eenige dagen een robijn van buitergewone grootte ten toon gesteld. Deze steen, die 52Va karaat weegt en welks waarde op 150,000 mark f (90,000) geschat wordt, is afkomstig vau eeD Indisch Vorst. De kleur is als die van duivenbloed, dat wil zeggen, karmijnrood, eenigszins zweemende naar violet. Hoe helderder van klenr deze steenen zijn zooveel meer waarde hebben ze;daarom zou bedoelde steen eene nog grootere waarde vertegenwoordigen, wanneer hij een weinig minder donker was. Deze grootte, IVz cM. lang en 1 cM. breed, is z:er zeldzaam; weinigen herinneren zich althans ooit een robijn van die zwaarte te hebben gezien. Leiden kan siods eenigen t ij d eene nabootsing van de hangende tuinen van Se- miramis bewonderen. Het groote pasgebouwde magazjjn van Peek en Cloppenburg nl. heeft over zijoe geheele oppervlakte een groot plat dak, dat thans met planten bezet is, die van de straat uit gezien een eigenaardigen indruk maken. De briefkaarten en postzegels in Duitechland bezitten eenige kenmerken in het belang der cont die. Op elke briefkaart vindt men aan de voorzijde rechts beneden eenige cijfers en eeDe letter, bijvoorbeeld 3,91 g. Dit beteekent, dal het karton voor de briefkaart is geleverd in de 3e maand van het jaar 1891 en wel als zeveode leverantie in de maand. Bovendien ontbreekt in de puntlijn, bestemd voor invulling met de straat en het huisnummer, steeds een der punten, doch niet altjjd opjdezelfde plaats. Ieder leverancier van het karton heeft daarvoor namelijk zijne eigene plaats. De beambten, met het toezicht belast, kannen zoodoende, bij eenig gebrek, dat ontdekt wordt, terstond nagaan wie het karton heeft geleverd, en wanneer. De nieuwe postzegels hebben een kenmerk voor de echtheid. Als men ze met slappe ammoniak bevochtigt, verschijnen bleekroode dwarsstrepen, die spoedig weder verdwijnen en verder geene sporen achterlaten. De chemische stof, die aldus reageert, wordt te gelijk met het gommen op de postzegels aangebracht. Men vindt ze dns niet op den poststempel, welke op de briefkaarten is^gedrukt. Eene bezending van tweeduizend fazanten is psr stoomschip Duianah naar Rusland gezonden om de jaohtveldeD van den Czaar te bevolken. Zij waren afkomstig uit net groote wildpark te Liphook in Hampshire. Het vorige jaar nad de Czaar eene bestelling van duizenden dezer dieren gedaan, waarvan er aleohts rijf stierven. Te Ostende houdt men er tegen woordig eene eigenaardige soort hazardspel op na. Er wordt eene mand met zeer verscbe oesters binnengebracht en ieder speler krjjgt een oester voor zich, maar mag die niet aanraken. De oester, die het eerst //gaapt", wint den inzet. Als de oesters goed zgn, is er gewoonlijk veel kans, dat de spelers aan 't gapen gaan vórr de oesters. Een dergelijk spel, door een 12-tal personen te Ostende gispeeld, duurde eens drie ureo. De span ning onder de toeschouwers was verbazend ea er werden hooge weddenschappen aangegaan,terwijl er toch volstrekt geen raden was om de voorkeur te geven aan de eene oester boven de andere. Eindeljjk ging er eene open en de sommen, die daardoor gewonnen werden, beliepen niet minder dan 84,000 gulden. Te Berlijn zal eerlang een con- gres van ingenieurs bijeenkomen, teneinde mid delen tot voorkoming van spoorwegongelukken te bespreken. Zeker een blij berichtl Bosch wachters op hetlandgoed Hurst Castle nabij Bournemouth hebben van de electriciteit gebruik gemaakt om eenige beruchte stroopers te signaleeren. Zij haddeu dts avonds hun spoor ontdekt en deden hiervan kondschap aau den eigenaar van het kasteel. Deze liet daarop het hoog geplaatste electrische booglicht ontsteken, dat met zijne machtige stralen den geheelen omtrek kan verlichten. De stroopers wtrlea nu spoedig in een bschje ontdekt en daaruit opgejaagd. Met achterlating vaa het ge roofde kozen zij het hazciipad, maar de bosch- wachters konden op hun gemak het signalement vaD de heeren opnemen, en deze werden dan ook reeds den volgenden dag gearresteerd en door den rechter van Bournemouth eenige maan den oi schadelijk gemaakt. Naar aanleiding van deze electrische opsporing, stelt m n nu voor om op een aantal plaatsen boven Londen machtige electrische lichtbronnen des avonds in de duistere holen van den me tropolis hnnne stralen te laten afzenden, teneinde het evei tueel ontsnappen van inbrekers en ander' misdadigers minder gemakkelijk te maken. Op die manier sou men Jack the Ripper spoedig onschadilijk hebben gemaakt. Een werkman uit Oosterhout, b ij Breda, die water voor zijae mede-arbeiders had gehaald en op een zaodwagen had plaats genomen, is bij het afspringen aan den wagen blijven haken en onder de wielen geraakt. Zes wagens gingen over hem heen, zoodat hij dood werd opgenomen. Da ongelukkige laat eene vrouw met vijf kin deren na. Het plaatselijk bestuur te Eg- mond aan Zee van de Noord- en Zuid-Hollaod- sche Reddingmaatachappjj heeft proeven genomen met het vuurpijl-toestel, hetwelk dient om in nood verkeerende schepen in gemeenschap te bren gen met den vasten wal. Bjj deze proefneming is gebleken, dat dB hulpmiddel werkelijk redding kan aanbrengen, wanneer althans pijlen worden gebezigd van zoo danige couctructio, als thans werden afgeschoten. Twee pijlen vao de nieuwste Hollaodsche con- stiuctie, voorzien van twee ladingen, waarvan de eene ontbrandt in de lucht, voldeden uit muntend, dewijl de tweede ontbranding juist volgde op het oogenblik, dat de pijl dalende was en dize alzoo opnieuw voortging. Ds afstand van beide pijlen was ongeveer 450 meter. Niettegenstaande dit verschil zijn de pijlen zooals die thans te Delft gemaakt worden, zeer goed te gebruikeD; zij hebben zelfs nog dit voor bij het Engelsche model, dat van de Holland- ache pijlen het schot onmiddellyk na de ontbran ding volgt.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1891 | | pagina 2