B1 N N E N L A it GEMENGDE BERICHTEN. Gedurig vindt men in de Duitsche bladen berichten waarin bizonderheden wor den vermeld omtrent de ouderhandelingen tusschen Duitschiand en andere landen over handelstractaten. Naar aanleidiog daarvan brengt de ofSciëele Reichsanzeiger in her innering, dat, ingevolge eene overeenkomst tusschen de daarbij betrokken Regeeringen, omtrent de onderhandelingen de strengste geheimhouding wordt in acht genomen. Alle dagbladberichten daarover zoo luidt het verder misseu derhalve allen grond van zekerheid. De Strassburger Post zegt: Uit alle streken van het Rijksland, uit steden en dorpen, ontvangen wij berichten, die spreken van vermeerdering van verkeer tengevolge der verzachting omtrent de paspoorten. Aan houdend komen er bezoekers uit Frankrijk; bloedverwanten komen naar hunne familiën, vriendeu bezoeken hunne vrienden, handels reizigers kuoopen nieuwe relatiëu aan, enz. De hotel- en restauratiehouders, de sigaren handelaars en talrijke andere klassen van bedrijf verdienen bij die verandering van zaken een aardig stuk geld; het marktverkeer in de grensplaatsen bloeit; er heerscht al gemeen eene levendige opgewekte stemming, en openlijk wordt uit de bevolking dank gebracht aan het Landsbestuur, gelijk onder anderen de Yereeniging van Vogesische hotelhouders, de Kamer van koophandel te Metz en de gemeenteraad aldaar hebben gedaan. Tegenover deze verblijdende ver schijnselen staan berichten, die ons uit verschillende plaatsen worden toegezonden en volgens welke sommige Franschen dwaze praatjes uitstrooien alsof Frankrijk de ver zachting van den paspoortdwang had afge dwongen, Duitschiand uit vrees had toege geven, enz. Die berichten zijn op zich zeiven onbetwistbaar; zij gaan meest uit van oude Elzassers; maar wij moge onze politieke vrienden wel aanraden, aan zulke verschijn selen geen te groot gewicht te hechten. Zelfs degenen, die zich niet wegens hun werkkring met politiek bezig houden, weten wel dat in de zaak zelfs niet de geringste invloed van Frankrijk heeft plaats gehad, maar de verzachting het resultaat eener eigene en vrije beslissing der Duitsche Regeering is. Heden, acht dagen na de op heffing der belemmeringen in het grens verkeer, ligt de paspoortdwang nog in aller mond, en daarbij zal ook zeker de eene of andere dwaze opmerking er onder door loopen. Gods zon schijnt over recht vaardigen en onrechtvaardigen. Maar nog acht dagen verder, dan spreekt niemand meer van dwang eu blijft alleen het feit der vergemakkelijking van verkeer bestaan. In eene groote vergadering van ver tegenwoordigers uit beroepen en bedrjjven, die te Berlijn is gehouden, was een besluit genomen tegen de invoerrechten op granen en bad de voorzitter, krachtens dat besluit, bij den Rijkskanselier aanvraag gedaan om audiëntie voor eene deputatie te dier zake. Hierop heeft de Rijkskanselier thans ten antwoord gezonden, dat hij van het besluit had kennis genomen en het nu onnoodig achtte, do deputatie te ontvangen. In de jl. Zaterdag gehouden zitting van den Gemeenteraad te Berlijn werd het voorstel-Singer, de verkiezingen voor den Raad in het vervolg des Zondags te doen plaats hebben, met 72 tegen 27 stemmen verworpen. Een ander voorstel daarentegen, den tijd voor het inleveren der stembiljetten tot 7 uren 's avonds te verlengen, werd met 59 tegen 39 stemmen aangenomen. Op de Staatsbegrooting voor het Ko ninkrijk Saksen is een crediet van vijf mil- lioen uitgetrokken, tot verhooging der tractementen van lagere ambtenaren. In de zitting der Oostenrjjksche Ka mer verklaarde de Minister van financiën, dat de begrooting met beleid en nauwge zetheid is samengesteld en dat men, bij de noodzakelijkheid van eene begrooting zonder tekort, de toevlucht tot eene leening alleen moet nemen met het oog op dotatiën en staats-ondersteuningen. Verder zal eene ver meerdering der indirecte belastingen nood zakelijk zgn. De Regeering zal eene her vorming der directe belastingen voorstellen om den kleinen belastingschuldigen te hulp te komen. De Minister verklaarde verder, dat al de bevoegde machten zich bezighouden met de regularisatie van den koers der papieren geldswaarden, ten einde zich goud te ver schaffen. Men zal moeten afwachten, dat de toestand der markt gunstig zij. Volgens berichten uit Geneve was de beroemde Bisschop Mgr. Mermillod ge vaarlijk ziek. Men vreest het ergste. De student Dreux, de man van het gebeurde in het Phanthéon, is over de gren zen van Italië gebracht. Uit Constantinopel komt het bericht, dat de Keizer van Duitschiand, in antwoord op het autographisch schrijven des Sultans, waarin verzekerd werd, dat de verandering van Ministerie geene verandering van staat kunde zoude ten gevolge hebben en waarin de Sultan getuigenis aflegde van zijne voor Duitschl.vriendschappelijk gezinde gevoelens telegraphisch zou hebben geantwoord, ten einde den Sultan dank te zeggen en hem zijne gevoelens van vriendschap uit te drukken. Uit Rio Janeiro zjjne particuliere be richten ontvangen, volgens welke in die stad ongeregeldheden zijn ontstaan, die in den Italiaanschen schouwburg een aanvang na men, doch waarvan de oorzaak onbekend is. De politie, zoo wordt gemeld, nam vele personen in hechtenis, end6 cavalerie maakte charges in de straten, waar barricades zijn opgericht. Men spreekt van dooden en ge kwetsten. Volgens de laatste berichten was de rust echter hersteld. Zondag-ochtend om zeven uur kwam Paruell's stoffelijk overschot aan het station te Dublin aan, opgewacht door eene ont zaglijke menigte, die zich zeer eerbiedig gedroeg. De lijkkoets werd gevolgd door de parlementsleden van Parnell's groep, ver scheidene afdeelingen van de Nationale Liga en andere vereenigingen. Zóo begaf zich de stoet naar het Raadhuis, welke deuren om tien uren geopend werden, ten einde het publiek in staat te stellen het te praal ge zette lijk te zien. Uit alle deelen van Ier land kwamen voortdurend extra-treinen aan. Het stortregende; doch de naar het Raad huis stroomende menigte liet zich daardoor niet terughouden. Even voor drie uur richtte de indruk wekkende, vele mijlen lange stoet zich naar het kerkhof te Glasnevin. Achter den met zes paarden bespmnen lijkwagen volgden de Parnelli8tische afgevaardigden, vele leden der Nationale Liga, de burgemeester en gemeenteraden van Dublin, Cork en andere steden, benevens verscheidene muziekkorp sen. Langs den weg verdrong zich eene sympathiek gestemde menigte uit alle dee len van Ierland. De anti-Parnellistische afgevaardigden hielden zich op een afstand Er heerschte volmaakte orde. De stoet bereikte omstreeks vjjf uur het kerkhof. Aan den ingang stond eene ont zaglijke menschenmassa, eu het ontbrak hier niet aan kleine rustverstoringen. Nadat de lijkkist ter aarde gezet was, stroomde we derom het volk met ongedekte hoofden er langs heen. Eene indrukwekkende gods. dienstoefening ving om zes uur aan en werd bij maanlicht beëindigd. Eene zeer gemotiveerde vraag stelt de «Osser- vatore Romano." In dit blad verzekert namelijk een lid der Romeinsche aristocratie, dat men eenige maanden geleden in het vreemdelingenboek, dat hjj het graf van Pius IX in de kerk van San Lorenzo ligt, de woorden //Leve Victor Ema nuel heeft ontdekt. En nu vraagt de //Osserva- tore" of de Katholieken niet even goed recht zouden gehad hebben zich te verontwaardigen over deze lompheid, als de patriotten over die van den jeugdigen bedevaartganger?// Zeker, de Katholieken zullen over dezen smaad ook wel verontwaardigd zijn, maar zij hebben den hoon met Christelijke gelatenheid verdra gen en zich niet schuldig gemaakt aaD persoon lijke beleedigingen en verwondingen van on- schuldigen zij hebben het land niet in rep en roer geb-acht en smaatkreten geuit tegen hunne tegenstanders op godsdienstig gebied. Men verwijt den Katholieken dat zij onver draagzaam zijn. Wie echter gaf het grootste be wijs van verdraagzaamheid, de Katholieken, die zwegen over de ondervonden beleediging of de patriotten, die aangehitst door de Loge, onschul dige pelgrims mishandelden en als razenden te werk gingen tegen Paus en Kerk De //Norddeutsche Allgemeine Zeitung" bevat een breedvoerig hoofdartikel over //de voornemens van den nieuw opgetreden Nederlandschen Mi nister van oorlog//. Ofschoon die „voornemens// het blad wel niet anders bekend kunnen zjjn dan uit de geschrif ten en uitingeu van den Heer Seyffardt voor zijn optreden in het tegenwoordige ministerie, verdient het opstel toch onze aandacht, in zooverre er uit bljjkt, met welk eene opmerkzaamheid in het buitenland de loop der militaire zaken in ons land wordt gevolgd. Volgens het telegraphisch overzicht der N.R, Ct. staat er in de //Nordd. Allg. Ztg.// te lezen, dat de plannen van den Minister, indien zjj tot uitvoe ring komen, tot gevolg zullen hebben, dat er eene ingrijpende verandering gebracht zal wor den in het Nederlandsche leger. Dat léger is tot dusver klein, maar in zekere mate ingericht voor een zelfstandig optreden in het veld. Deze geschikt heid als veldleger zal voortaan ophouden, en het leger zal het karakter krijgen van eene sterke militiemacht, uitsluitend bestemd voor het ver dedigen van de talrjjke versterkingen, binnens lands. Ofschoon nu aldus oordeelt de „Nordd. Allg. Ztg." het militie-systeem, onder de bestaande Europeesche verhoudingen, geenszins beschouwd kan worden te beantwoorden aan de behoefte eener groote mogendheid, of zelfs aan die van een Staat van den tweeden rang, zijn er toch goede gronden voor aan te voeren, als het be stemd is voor een klein land als Nederland, met niet meer dan 4,6 millioen inwoners, dat tenge volge dezer kleine bevolking en der eigenaardige natuurlijke gesteldheid des lands aan niota anders denken kan, dan aan een mogelijken verdedi gingsoorlog. Hiertoe kan het scheppen van een volksleger, dat naar de plannen van den Minis ter niet langer dan zes maanden in de .gelede en geoefend zal worden, inderdaad toereikend wezen. De Nordd. Allg. Ztg. acht het waarschijn lijk, en ook wenschelijk, dat de Minister, jwiens zienswijze en program reeds bekend waren voor dat hij de portefeuille aanvaardde, daarbij gelooft te kunnen rekenen op instemming, niet alleen in de staatkundige kringen, maar ook in breedere kringen der bevolking. {Limb. Koerier.) De nieuwe postwet, die reeds dagteekende van April jl., is nog altjjd niet in werking gesteld. Oorzaak daarvan is, dat er een omvangrijke arbeid vereischt wordt voor het samenstellen van de verschillende voorschriften enz., daartoe noodig. Naar de //Haagsche Ct." verneemt bestaat er kans op hare invoering met 1 November, terwijl men anders tegen 1 December denkt gereed te komen. De kruisbanden met ingedrukte postzegels, op welker invoering bij de behandeling van de wet werd aangedrongen, zullen -naar dit blad meent te weten niet komen.. Wegens de kosten hetzij voor het Rjjk of voor de gebruikers, zou het postbestuur er van hebben afgezien. Wanneer na de invoering der nieuwe postwet het plaatselijk port van 3 cents in werking treedt, zullen de volgende waarden met de beeltenis der Koningin bestaan: 8, 5, 7Vsi 19, 12Vj, 15, 20, 221/2 25, 50 cents, 1 gulden en f2,50. Deze laatste is, zooals bekend, van een ander model dan de overige zegels, grooter en in roode, kleur met een blauw medaillon. Onlangs deelden wij mede, dat de Minister van oorlog het gevoelen der korpscommandanten gevraagd heeft over hel voornemen om gedurende de wintermaanden 2 of meer compagnieën tot éene te vereenigen, ten eind e daardoor meer officieren en kader beschikbaar te stellen voor de vrijwillige oefeningen in den wapenhandel. De plannen des Ministers zijn bij de le en 3e divisie infanterie vrij algemeen ongunstig beoordeeld. Alleen bij de 2e divisie heeft de divisie-commandant de practische uitvoerbaarheid niet geheel verworpen. In verband hiermede zal bij een der bataljons van het 8e reg. inf. te Arnhem de uitvoering bij wijze van proef plaats hebben. De Minister van Financiën is bij Kon. besluit van 7 October jl, gemachtigd om gedu rende den tijd, waarin de stand van 's Rijks schatkist dit noodig maakt, schatkist-promessen uit te geven tot een bedrag van f 1,000,000. AMSTERDAM, 12 October. Woensdag 14 October zal des namiddags te half 3 eene Raads vergadering worden gehouden ter installatie van den Heer Mr. S. A. Vening Meinesz als Bur gemeester dezer gemeente. Donderda g-m orgen zag een agent van politie te Enschedé drie kinderen van zes, zeven en elf jaren in de Korte Steeg staan, wach tende op hun vader, die even naar Rheine was, waar ook zij vandaan kwamen en volgcnB hunne verklaring hen weer zou komen halen. Ieder hunner had een kwartje in de hand en de oudste een papiertje, waarop stood: „Ik ga Daar Brazilië//. Tot nog toe is de vader niet teruggekeerd, de politie hc-eft de kinderen opgenomen, terwijl een onder zoek naar den vader wordt ingesteld. Te Bocholtz (L.) werd eergisteren een 7-jarig zoontje van de echtelieden Dritte door een paard doodgeslagen Woensdag-middag waren zes personea van Moatjean met eene boot op de Loire naar Chalonnes vertrokken; het waren de Heer Prestreau, Notaris te Montjean, de Heer Blachet, Advoca at teParijs,zijne vrouw,hunne twee kinderen, de eene zeven de andere vijfjaren oud, en Mevrouw Blachet, grootmoeder. Plotseling werd de boot door eene windvlaag omvergeworpen, en al de passagiers geraakten te water. Twee in de nabijheid wonende heeren snelden te hulp. De Heer en Mevrouw Blachet konden zwemmen. Mevrouw Blachet had, bij het omsleae, hare twee kinderen gegrepeD; maar in hare be wegingen verlamd, moest zij het ondste loBlaten en eerst een kilometer verder werd de uitgeputte moeder gered. Ook de Heeren Blachet en Prestreau en het oudste kind bleven behouden, maar het jongste verdronk met zijne grootmoeder. In de omgeving yanHildesheim zullen aan twee zuivelfabrieken, spiritusbranderijen worden opgericht. Deze zullen de eerste fabrieken zijn, waarbij men uit de wti alcohol gaat berei den. De p a s s a g i e r 8 t r e i n 72, die van Brnnay naar Parijs stoomt, bevond zich jl. Vrijdag te 7 uten 3 minuten even buiten eerstgenoemd station, toeo een goederentrein hem in de zijde liep. De meeste reizigers, het gevaar ziende aanko men, hadden den tijd om uit de tvaggons te springen. De schok w>s vreeselijk. De passagiers- trein werd door midden gesneden, drie waggons der derde klasse en een eerste klasse-rjjtuig werden vernield. Een waggon der derde klasse lag met de wielen in de hoogte. Ook op den goederentrein had de schok eene vreeselijke uitwerking; de waggons werden op elk ander gestapeld en de deuren sprongen open waar door het vee ontsnapte, dat, als dol, straten en weilanden doorrende. Tien reizigers werden gewond, maar geen enkele zwaar. De schuld wordt geweten aan den maohinist van den goederentrein, die ondanks de signalen toch was doorgereden. Een ander spoorwegongeluk had te Fraize plaats. Op de ljja van Saint Leonard naar deze plaats zijn twee treinen op elkander geloopen. Twee personen werden zwaar gewond. Een wedstrijd in het verzamelen van bloemen. Onlangs is in het Engelsche graafschap Sussex de proef genomen van een nieuwen vorm der objeetiviteitsleer, toen acht-en-twintig meisjes deel namen aan een wedstrijd in het verzamelen van bloemen. Da meisjes mochten, ieder op zichzelf, twee uur over de heuvels naar zoo velerlei soorten zoeken, als zjj konden verzamelen, en wie het grootste getal had, was de gelukkige winster. Van elke plaat mocht maar éen exemplaar zijn. Eene der mededingsters had vijf ex-vijftig soorten ver zameld. Eene merkwaardige operatie is, naar men bericht, dezer dageo door eeo Eogelschen heelmeester verricht. D./zs moet namelijk een een jarig kind, welks hoofdje na de geboorte volstrekt niet was gegroeid en dat gedoemd scheen idioot te blijven, het uitzicht op varstandige ontwikkeling hebbeu gegeven, door eene zeer behendige au voor zichtige kunstbewerking, waarbjj da hersenpan van den kleine werd gespleten en de hersens in orde gebracht werden. Het kind, dat gevoeboas gemaakt was, gaf gean kreet van pijn, en na verloop van eene maand was de wond genezen eu het kind volkomen gelijk aao andere kin leren. Uit Roermond meldt men: Nabjj onze grenzen Houdt zich in Belgisch-Lim burg, in de omstreken van Bree, eene goed geor ganiseerde dievenbende op. Zij zou 26 man sterk zijn. Het duurste spoorwegstation der wereld is zsker wel dat te Bombay, eerst kort geleden voor het slgemesn verkeer opengesteld. Dd bouw vau dit station moet, naar sommigen verzekeren, tien jaren geduurd eu 48 millioeu galden hebben gekost. Daarvoor draagt dan ook dit gebouw een hoogst artistieker» stempel. De middenkoepel is versierd met een allegorisch reuzenbeeld, den vooruitgang voorstellende, en binnen de groote vestibule staat een groot beeld, voorstellende da Keizarin van Indië en Koningin van Engeland,' omgeven door allegorische figuren. Overal ziet men versieringen io marmer en beeld houwwerk in hout. Door den Burgemeester van Oud- Beierland zijn twee valsche guldens in beslag genomen. Zij onderscheiden zich van de echte doordat zij lichter zijn en het randschrift misse». Een huisschilder te '»-G ravenhage, die onlangs een buis in de Korte Hoogstraat aldaar had gekocht, om het voor eene werkplaats in te richten, heeft, bjj het wegnemen van het behangsel, eener kamer eene gelukkige vondst gedaan. Het bleek namelijk, dat achter het bestaande behangsel en onder eene dikke laag van oude couranten en andere papieren een fraai Gobelin-behangsel verborgen was, ter grootte van 4 bij 21/2 meter, benevens nog twee vau kleinere afmetingen. Hut kunstwerk moet nog zeer goed bewaard zijn. Hem is reeds door een kunstkooper f2000 geboden, doeh de gelukkige vinder heeft dat bod nog niet aangenomen. Voor de betrekking van onder- wijzer aan de strafgevangenis te Breda hebben zich 157 sollicitanten aangemeld. Bij het proefschieten in de duinen bij Bergen (N.-H.) is verleden Woensdag een granaat, nog voordat die den lcop van het stuk verlaten had, uit elkander gesprongen waardoor het geheele stuk werd vernield. Persoonlijke on gelukken zijn daarbjj niet voorgevallen. Zaterdag-namiddag werd op het Eogelsche stoomschip Baron Clyde, liggende op stroom voor Rotterdam, de noodvlag geheschen. De oorzaak was dat eenige matrozen (Engelschen) twist hadden met de zich aan boord bevindende Hollandsche werklieden, waarbjj de matrozen, aan wie de schuld lag, „gebruik maakten vau messen. Spoedig bevond zich de noodige politiemacht aan boord, die op last van dea gezagvoerder van dien bodem do hoofilaanleggera in de boeien sloot en aan boord in bewaring stelden. Daarmede was de orde hersteld. Omtrent den moord, op J.W. Kaar- hauson te Gulpen door zijne vrouw gepleegd, meldt men Volgens de verklaring van de vrouw kreeg zjj Donderdag-ochtend woordenwisseling met hem over brood, dal zij mede naar het veld had genomen. Hij b dreigde haar daarop met een mes, en zij, op zelfverdediging bedacht, pakte een zwaar stuk hout eu bracht hem daarmede een slag op het hoold, die hem over den grond deed tuimelen. Vervolgans bracht zij hem nog eenige slagen toe, eu na zich overtuigd te hebbeu dat K. werkelijk dood was, liet zij hem in den kelder vallen. Zas-en-twintig jaar was zij met hem in den echt verbonden geweest, maar voortdutoud had zjj met hem in onmin geleefd. De Justitie uit Maastricht constateerde bij de lijkschouwing, dut de dood bet gevolg was ge weest van den harden slag op hoofd. Do schedel was niet gebarsten; wel bevond zich eeno massa bloed in de hersenen. De vrouw woonde de ljjkschouwing heel kalm bij, toonde niet het minste berouw, en richtte tot de Justitie da vraag of zij ook in de gevangenis mocht snuiven, hetgeen zij voor hare gezondheid moest doen, op voorschrift van den dokter. Bij haar vertrek riep zij de buren een vair- wel toe. Het weekblad i/De Talmudjood" meldt het volgende: Bij deze wordt ter kennis onzer lezers gebracht, dat Ignotus van de //Talmudjood" gansch vreemd is aan Ignotus van nDe Maasbode" eu andere uieuwsbladeu, en dat, om alle misverstand te voorkomen, Ignotus van „Da Talmudjood// zich van heden af zal noemen Nonnetus. Een der brandmeesters vande Htagscbe Brandweer is vau een rijwiel voorzien, om zich zjo spoedig mogelijk naar de plaats des onheils te kunnen begeven. Koningin Victoria, die negen kin- deret beeft gehad, is dezer dagen, door de ge boorte van het vierde kind van Prinses Beatrice (Prinses Henri vau Battenberg), voor de veertigste

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1891 | | pagina 2