BüVNENLAIM lï hunner verdedigers om de zaak te verwijzen naar de rechtbank van gezworenen ver worpen. Men bericht uit Odessa, dat daar een bevel van de hooge Regeering was ingekomen om in Zaid-Rusland de joden vervolging te staken. Een bericht nit Petersburg meldt, dat eene Russische commissie eerlang naar het district Pamir vertrekt, om er metEngel- sche, Chineesche en Afghaansche commis sarissen de juiste grenzen van die streek af te bakenen. Men verneemt uit Petersburg, dat da Czaar voornemens is op zjjn jacht eene reis door de Middellandsche Zee te maken, en dat er kans bestaat op eene ontmoeting met President Carnot in eene der Fransche havensteden. Het bljjkt nu, dat van de 71/., maal dat de Russische leening volteehend is, 7 maal voor rekening komt alleen van Frank rijk. In Engeland werd slechts voor 12,800 obligatiën ingeschreven; in Rusland zeil voor 218,000; te Amsterdam voor 54,000 en te Kopenhagen voor 6000 obligatiën. Naar men verneemt zal Koningin Elizabeth van Rumenië Carmen Sylva) zich naar Engeland begeven, zoodra baar ge zondheidstoestand de reis toelaat. Zjj moet het verlangen te kennen hebben gegeven eenigen tjjd aan het Engelsche zeestrand te vertoeven, te Bournemouth of op het eiland Wight. Volgens berichten uit Damascus zjjn daar een-en-dertig gevallen van cholera voorgekomen, van welke er tien een doo- delijken atoop hadden. De gemeenschap met Constantinopel is afgebroken, daar de qua rantaine is ingevoerd. Eene Fransche troepenafdeel ing, zoo be richt men uit Shangai, is door roovers over vallen. Een detachement soldaten was belast met de bewaking van de bouwwerken van een station te Don Son in Anuam, toen het werd verrast door eene rooverbende, zooals er zoovele het land aüoopen. De roovers vuurden op de Roldaten van welke er 13 gedood ot gewond werden, waaronder de Commandant Lerecq. Daarna onthoofden de Chineezen den Heer Lerecq en zeven anderen. De Fransche kanonneer boot Avalanchedie in de nabgheid van Don Son voor anker lag, loste twee schoten op het dorp Yen Lang, waar de roovers in hinderlaag waren gelegen. Blijkens een uitvoerig schrijven vanDr.Schaepman in De Tijd van gisteren opgenomen, omtrent zijn grieven tegen dat blad, wil hij niet ingaan in het voorstel door De Tijd gedaan, om de zaak in quaestie aan eene scheidsrechterlijke uitspraak te onderwerpen. Dr. Schaepman is van oordeel, dat het voorstel door De Tijd gedaan niet overeenkomt met de hoffelijkheid, die bjj zaken als deze regel en gebiedende regel is. Hij wil meer zeggen: Yan menig, zoo gaat hij voort, anders zou ik ver moeden, dat deze overhaaste mededeeling van het voorstel eenvoudig eene polemische handgreep was, om mij tegenover de openbare meening in een minder gunstigen toestand te brengen. Het is toch maar te bekend hoe mededeelingen als deze van De Tijd voor zekere lieden, die ik nu maar /'Geschichtsbaumeister// noemen zal, rijke stof leveren, hoe deze lieden heden gissen, mor gen onderstellen, overmorgen verzekeren, en dat op eene wijze, tegen welke iedere tegenspraak en ieder protest machteloos is. Hij acht de zaak eenvoudig en van te weinig omvang en mijne „beschuldigingen" zegt hij, zijn in twee woorden bewijsbaar. Nu treedt Dr. Schaepman in eene wel met iet wat weinig woorden samengevatte breedvoerige beschouwing over de gepleegde handelingen in zake het gelukkig van de baan geschoven dienst plicht-vraagstuk, en hekelt een artikel //H e t gevaar,// den 15en September jl. in De Tijd geplaatst, waarin o. m. ook over de hardnekkig heid der anti-revolntionnaire vrienden wordt ge sproken, omdat in dat artikel was neergeschreven hoe die hardnekkigheid er reeds toe geleid heeft, dat sommigen onder ons, om, naar zij meenen erger te voorkomen zich ter wille van het behoud der meerderheid den persoonlijken dienst plicht maar hadden laten welgevallen. Hoe De lijd in dat artikel de verdeeldheid onder de Katholieken betreurde en toen eendracht aan maande, en hoe de houding van hem en zijne vrien den werd voorgesteld in verband met de //hardnek kigheid// noemt hij, zonderling en meer. Ook het indertijd geschrevene over zijne Hulster lezing, dat de Heer S. in den laatsten tijd wel eens meer verkeerd verstaan schijnt te zijn, - kan de Dokter maar niet verzetten. Vooral niet, omdat De Tijd er niet bijgevoegd heeft, dat de schrijver in het Handelsblad de door hem gewraakte bewering, op zijne éénvoudige tegen spraak, hoffelijk en ridderlijk terugnam. Dr. Schaepman eindigt zijn schrijven aan De Tijd aldus: //Overigens heb ik deze zaken eenvoudig ter sprake gebracht, om een weinig uwe aandacht te vestigen, op de wijze uwer vredeprediking. Ik geloof gaarne in uwe bedoelingen. Maar vergun mij u te zeggen dat gij die bedoelingen niet zult zien verwerkelijken, wanneer gij in uw persover zichten aan het gehaspel en gekibbel plaats blijft verkenen en in uw historische beschouwingen of hoe gij die noemen wilt uwe tegenstanders steeds min of meer bejegent als verdoolden, die blijmoedig en dankbaar uwen vrede hebben aan te nemen. Ik veroorloof mij eerbiedig, die soort bejegening te wraken. De Tijd is van oordeel nu Dr. Schaepman van meening is dat hier uitsluitend aan de publieke opinie de beslissing behoort, geen aanleiding te vinden, om hem te moeten volgen op den door hem gekozen weg. Ons blijft het nog altijd voorkomen, zegt het blad, dat vooral waar die publieke opinie niet eenstemmig is en door eene polemiek tusschen hem en ons wel niet eenstemmig worden zal eene scheidsrechterlijke uitspraak van de personen, die door ons werden aangeduid, de éenige weg was om tot een afdoend resultaat te geraken. Dat Dr. Schaepman in ons voorstel niet kan treden, doet ons hartelijk leed. Na de weigering, die ons van Dr. Schaepmans zijde gewerd; meenen wij ons van elke repliek op de door hem tegen ons aangevoerde grieven te mogen, ja zelfs te moeten onthouden. Uit het land der liberté, égalité et fraternité komt wederom het bericht van eene heldendaad tot ons, verricht door den liberalen Maire van Saint Maur les Bosses. Deze achtbare burgerva der heeft in zijne //voorbeeldige" bezorgdheid voor het welzyn zijner gemeentenaren, het zingen van kerkelijke liederen op den openbaren weg verboden, omdat zjj, volgens den hoogwijzen Maire, by begrafenissen wanordelijkheden kunnen uitlokken. Deze tot wanordelijkheden uitlokkende liederen zijn een tiental verzen van het//Miserere//, die bij ter aarde bestellingen van de kerk tot op het kerkhof bij tusschenpoozen worden gezongen. Verwonderen zou het ons niet als die liberale Burgemeester eerstdaags tot Bidder van het Le gioen werd benoemd of promotie maakte wegens zijn van zooveel scherpzinnigheid en overleg getuigend bestuur. Het nemen van zulke voor de goede orde uitstekende maatregelen moet toch de radicale Begeering hoogst aangenaam zijn en het van zooveel goed beleid getuigende verbod mag wel terdege worden gewaardeerd. Hebben wy geen gelijk als wij verklaren dat niets onverdraagzamer ter wereld isdandevrjj- denkery en het zoogenaamde liberalisme Eene les voor licht- of bijgelovigen. Men is gewoon den eenvoudigen man voor licht- of bygeloovig te houden. Het blykt echter, dat zij, die het minst aan den godsdienst doen, vaak het meest aan allerlei superstitieuze dwaas heden lijden. In het ongeloovige Berlyn maken de waarzegsters uit koffiedik en de kaartenlegsters de beste zaken. Hare cliënteele bestaat uit de deftige lui, uit de hooge wereld. Ook de rampzalige Boulanger was in de hoogste mate superstitious. Hij raadpleegde somnambules of slaapwandelaars, kaartlegsters, chiromanten of handkykers. Allen, die 's mans ijdelheid en zijn streven en plannen kenden, voorspelden hem, dat hij Minister, President dér Bepubliek en meer nog zou worden. In 1889 liet hij, de brav' général, zijn horoscoop trekken door den vermaarden handkijker M. Bué te Parjjs. Deze voorspelde hem, dat na een tydperk van strijd en tegenkantingen, in 1892, voor hem een tijdperk van voorspoed zoo aan breken. In 1894 zou hy eindelijk het toppunt van glorie bereiken. Al zyne wenschen, dc stoutste zelfs zouden vervuld worden. Hij zou de man wezen, die bestemd was, om al de moeilijkheden des tjjds uit den weg te ruimen. Helaas Hoe minder godsdienst, hoe bijgelooviger. Het eenvoudige gezonde verstand ontbreekt dien lieden. Al dat volkje leeft van bedrog, zei een boer. Zij kunnen mij niet eens zeggen, wat mij gebeurd is, hoe zullen ze my dan voorzeggen wat my gebeuren zal. Als de waarzeggers of kaartlegsters, een blik in de toekomst konden werpen, zij zouden eenvoudig een lot in de staatsloterij nemen, waarop het hoogste lot moet vallen, en ze be hoefden het volk niet op arglistige wyze zoeken tot zich te lokken, om een duit te verdienen. (V. W.) Iemand, die de Venezolaansche ridderorde, van Simon Bolivar den Bevrijder heeft gekregen, deelt aan de HaagscheCt. mede hoe hij daaraan is gekomen. Hy logeerde indertijd op Curayao bij een vriend, die later een pak bre vetten ontving, om die aan zyne vrienden uit te deelen, en dat dan ook trouw deed. Voila. Het vermoeden is geoorloofd, dat de President van Venezuela, ten einde zyn landje niet geheel te doen vergeten, op die wijze de bekendheid staande houdt. Gelijk Van Houten zijn cacao op alle beschikbare plekjes aankondigt, doet Vene zuela van zyn bestaan blijken in de knoopsgaten der gedecoreerden. (A r n h. 9 Als politieke leider der anti-revolutionnaire Kamerclub is naar wij vernemen - aangewezen Jhr. Mr. Beelaerts van Blokland. De Hoogere Krygsschool wordt 1 Novem ber a. s. te 's-Gravenhage geopend. Naar wy vernemen, zal bij de Staatsspoor weg-Maatschappij in 't ver/olg de zomerdienst aanvangen den ln Mei, iu plaats van den in JuDi. De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft van zijn ambtgenoot van Oorlog opgave ge vraagd van het getal militairen beneden den rang van officier, van 23jarigen leeftijd en daar boven, dat in vercchillende tijdvakken van het jaar gemiddeld onder de wapenen is, met ver melding of zij al of niet kunnen lezen en schrijven. Deze opgave staat in verband met de voor bereiding der nieuwe kieswet. De noodwet tot versterking der militie en een voorstel tot het aangaan eener geldlee- ning ten behoeve van den Staat zullen eerlang bij de Tweede Kamer worden ingediend. Het plan is beide voorstellen in de sectiën te onderzoeken in de eerste dagen na hervatting der parlementaire werkzaamheden in het begin van November. Volgens Het Vad. zou de Burgemeester van 's-Hertogenbosch; Jhr. Van der Does de Wille- bois, zijn ontslag hebben aangevraagd. Ons meldt men echter van daar, dat dit bericht zeer stellig niet juist is. Men vermoedt aldaar, dat de Heer Van der Does de Begeering zal stellen voor het dilemna: of aan den commissaris van politie of aan hemzelf ontslag te geven. HEEMSTEDE, 19 October. Hedenmiddag te 12 uren werd op onze begraafplaats het stoffelijk overschot ter aarde besteld van wijlen den Heer Ph. Dolleman, in leven Burgemeester en Secretaris dezer gemeente, Burgemeester van Bennebroek, voorzitter van het bestuur van den Schoubrack- polder en lid van het bestuur der Vereen iging van Burgemeesters en Secretarissen van N.-Holland. De overledene, in 1874 tot Burgemeester der beide gemeente benoemd, was daar algemeen geacht en bemind om zijue humaniteit, kunde en hulpvaar digheid, zoodat zijn sterven op den betrekkelijk jeugdigen leeftijd van 49 jaar met groot leedwe zen was vernomen. Eene kortstondige, doch hevige ziekte maakte een einde aan zijn nuttig besteed leven. Zoowel van de Boomsch Katholieke als van de Protestantsche kerk werden als teeken van rouw, eiken middag van 12 tot 1 uur de klokken geluid. Op de begraafplaats waren o. m. tegenwoordig: de Burgemeester van Haarlem met zijn Secretaris, de Burgemeester van Schoten en Haarlemmerliede, het Bestuur der afdeeling Haarlem van de Maat schappij van landbouw, de Baad der gemeente Heemstede en Bennebroek, de Kerkeraad, de Heer Van Merlen, de Secretarissen der omliggende ge meenten, bijna alle inwoners van Heemstede en Bennebroek en tal van deelnemenden uit de om liggende gemeenten. De stoet kwam te 123/« uur op het kerkhof aan. De baar was gedekt door een dertiental kransen en palmen, waaronder van Bennebroek en Heemstede. De krans van de weduwe werd op de kist gelegd en daarmede in het graf neergelaten. De predikant, Ds. Kuijlman, herdacht de groote verdiensten van den te vroeg ontslapene, wees op het groote verlies, door de weduwe, de kinderen en de gemeenten geleden, en ook op dat, hetwelk de kerkeraad bij dit verscheiden had. Hierop dankte de vader der weduwe voor de eer,| den overledene bewezen, en daarmede was de droeve plechtigheid afgeloopen. In de Baadsvergadering van jl. Vrijdag is, wegens het overlijden van den Heer Dolleman, tot waarnemend Secretaris der gemeenten Heemstede en Bennebroek benoemd de Heer A. G. Baron Collot d'Escury. GEMENGDE BERICHTEN. Met den eerste dezer maand is in Denemarken eene wet in werking getreden tegen de vervalschiog van levensmiddelen. Elke ver valschiog of het bijmengen van elk scheikundig praeparaat, ten doel hebbende de herkenning der vervalschiog te beletten, is strafbaar gesteld met 5 dagen tot 2 jaar gevangenisstraf. Bij eer- Bte overtreding of wanneer er verzachtende om standigheden voor den vervalseher kunnen worden aangevoerd, kan, ia plaats van gevangennisstraf eene boete worden opgelegd. H. Vr ij dag werden doorderykspo- litie te Bozendaal twee jongeoB van 17 en 18 jaar uit Antwerpen over de grenzen gezet. Zonder een cent op zak hadden zij zich ep eene boot van de Bed Star Line verscholen, met het doel de reis naar Amerika kosteloos mede te maken. Daar zij vermeenden reeds in volle zee te zyn, kwamen zij uit huu schuilhoek te voorschijn, doeh konden nog juist te Vissingan aan wal worden gezet. In de Italiaansche Academie van geneeskunde deelde Dr. Balp mede, dat in het hospitaal St. Jean te Turijn drie looiers onder behandeling kwamen, besmet door miltvuur; een hunner overleed en de beide anderen herstelden. Uit een onderzoek, het cultivsereo van de milt- vuursmetstof en de overenting daarmede, bleek dat zij dia genazen door eene verzwakte smetstof waren aangetast. De huiden, door hen bewerkt, waren in de open lucht in de zon gedroogd en ten deele met kalkoploseing behandeld. Vooral wordt aan de inwerking van het zonlicht op de sporen de ver zwakking van de smetstof toegeschreven. T e O u d-G a s t e 1 (N. -Br.) is een k ie d van 2Vz jaar, dat te bed lag te slapen, ges'ikt, doordien zyn broertje van 5 jaar, terwijl «ie ou ders afwezig waren, met lucifers speelde, waar door het bed in brand geraakte. Men verzekert volgens bericb- ten uit Buslaud, dat Koning Milan, die, omtrent een jaar geleden, eeu millioen voorschot had ge- kregen op zijne burgerlijke lijst, thans bij da Bank van St. Petersburg eene Lening heeft ge sloten van twee of drie millioen. De bank. heeft hypotheek genomen op de goe deren, aao den ex-Koning bebootende. De totale waarde dier goederen, in de veronderstelling dat zij nog Diet bezwaard is, bedraagt nauwelijks de helft der geleende som. Men vraagt zich af wat Milan toch met zijn geld mag gedaan hebben, sedert hij den troon heeft beklommen. Hij erfde van Prins Michael zeven millioen ducaten (140 millioen fr.) die verdwenen zijn; hij heeft verscheidene millioenen getrokken uit de eigendommen van Koningin Nathalie; dat geld evenals de bruidsgift zijner vrouw, een millioen bedragende, is verteerd. De gevallen, waarin door edelmoedige mannen de schulden des Konings betaald zijn, zijn ontelbaar. Eindelijk heeft hij van de Servische B»gee- ring een millioen gekregeo, als schadeloosstel ling voor het verlies zijner burgerlijke lijst. Een horlogemaker gevraag dl Men vraagt voor de stad Khartoem een horlogemaker. Zeer goed salaris, maar de veiligheid laat zeer veel te wenschen over. Sedert 1885, toen de Mahdisten zieh van de stad meester maakten, zijn de Eu- ropeesche horlogemakers uit de stad verdwenen, en de inboorlingen kennen dit kunstambacht niet. De Khalif is in het bezit van niet minder dan 700 horloges, alle afkomstig van de tijdens den oorlog buitengemaakte goederen. Men heeft een speeialen zaakgelastigde naar Soeakim gezonden, om een horlogemaker over te halen xich le Khar toem te vestigen. Aantal sollicitanten tot dusverre n ihil. De Vorst van Wied ia voornemens ds waterkracht van de Wied te doen gebruiken lol het opwekken van electriciteit, zooals op de tentoonstelling te Frankfort a./M. geschiedt met de kracht van den Neckar bij Lauffen. De Vorst heeft tet dat doel de werken te Frankfort en te LaufLn bezichtigd. Het British Medical Journal kan tot zijne groote tevredenheid mededoeleo, dat in Ierland de verderfelijke gewoonte om ether te drinken aanmerkelyk ia verminderd. Eigenlijk bestaat zij byna in bet geheel niet meer, en dit is voornamelijk bewerkt doordat men de aan dacht van het publiek er op heeft weten te ves tigen. Zoodra cok de Minister Goschen met de zaak bekend was, deed hij de noodige stappen om zoodanige streng beperkende bepalingeu op den verkoop van gemethyleerden ether vast te stellen, dat het nu bijna onmogelijk is die vloeistof in het klein voor consumptie verkrijgbaar te stellen. De handel in ether met Ierland is thana onbete,ekenend geworden; de afzet van eene en kele firma, die de voornaamste schuldige was, is 80 percent verminderd. Er zal eehter handel in gemethyleerden ether blijven bestaan, omdat deze vloeisiot ook voor wettige doeleinden, o. a. het maken van ijs, wordt aangewend. Inmiddels wordt beweerd, dat de liefhebbers van dit zoo schadelijk bedwelmingsmiddel, sedert er zoo moei lijk aan te komen is, getracht hebben het door eea anderen goedkoopen sterken diank te ver vangen, maar tot nu toe alleen geslaagd zijn in het bereiden van een zeer leelijk, kwalijk beko mend mengsel. Te Bir (Ierland) is een ciroustent door eeu hevigeo rukwind omgewaaid, terwijl er eene voorstelling voor schoolkiuderen werd ge geven. Zoodra de palen begonnen over te hellen, ontstond er eene paniek. Men drong naar de uit gangen en verscheidene baanden zich een weg door hst doek van de tent. Eeu weinig later viel de geheale tent in. Verscheidene kinderen werden gewond; maar er is geen enkel leven verlor.n gegaan. Te AustiD, in Texas, hebben de bijen //het edelst wat zij lezen" gebracht in het groote vrijheidsbeeld, dat er op het Baadbuisstaat. Du commissaris van politie, die onlangs op het Bsadhuis klouterde, om het „zoet der vryheid„ m er var. nabij te onderzoeken, bevond, dat het 5 meter hooge beeld, nagenoeg geheel vol hoDiog is; hij schat den voorraad op duizenden Kilogram men. De bijen vlogen door de neusgaten der vrijheid iu en uit. De vrouw van een der rjjkstehan- delaars vau Chicago bezit eeu driedubbel hals snoer, niet van edelgesteenten of paarlen, maar van menschenoogen, gepolijst en in goud gevat. De oogen, voor dit halssnoer gebruikt, zyn afkomstig van Peruaansche mummies, en uit Zuid-Afrika meegebracht door den Heer Ourties, lid eener wetenschappelijke expeditie. Te Arica zyn overgroots begraafplaatsen, vol Indische en Peruaansche graven; daar zijn zoo veel mammies, dat men er gemakkelijk voor twee, drie dollars eene kan koopen; men hoeft enkel den groud eonigszins om te woelen om ze bloot te leggen. In oorspronkelijken toestand zijn de bedoelde oogen bronBklenrig geel en gansch ondoorschij nend, maar wanneer men er het borecste om hulsel afdoet en ze met zorg polijst, tekomt men een doorschijnend, oranjekleurig voorwerp, dat een schoonen steen gelijkt. Men veronderstelt, dat de bizoodsre kleur der cogen veroorzaakt is door den ouderdom eo de veisteeniog, of wel door de werking der stoffen, die voor het bal semen der lijken werden gebruikt. Wat er ook van zy, zeker is het, dat versohei- dene juweliers, welke deze oogen polijsten, plot seling ziek geworden zijn onder' verschijnselen van vergiftiging. Er is nu een twist ontstaan tusschen de ge leerden over de vraag of het wel menschenoogen zijo. Sommigen beweren, dat de lijkeubalssmers bij de Peruanen de oogeD der lijken wegnamen en oogen van inktvisschen iu de plaats zetten, omdat da oogen dezer dieren spoedig hard worden en tevens goed op menschenoogen gelijken. De Nieuwe Voorzitter van de oor" poratie der Brusseleehe deurwaarders heet Zwendelaar. De vraag: hoe de aarde er van bin- nen uitziet? heeft te allen tijde de belangstelling gaande gemaakt en de geologie heeft die slechts ten deele beantwoord. Wellicht kan onze kennis te dim opzichte vermeerderd worden door eene boring, waarmede men thans bezig it >e Wheeling (West-Virginië). Naar bericht wordt, he-ft men daar een pat geboord tot eene diepte van rnim vier duizeod voet, met het doel om petroleum of natuurlijk gas te ontdekken. Onder bet boren werden eeu dozijn dikko koler aderen aangetroffen terwijl zoowel petroleum als gas verkregen werd maar niet in voldoende hoeveelheid. Goudkwarts, ijzererts werden eveneens opgedolven. Deze horing word met belangstelling gevolgd door het departement «oor geologie te Washing ton. Het boren zal door de tegenwoordige onder nemers voortgezet worden, totdat eene diepte van eene myl is berijkt. Daarna zal het werk door het Gouvernement voortgezet worden, zoover als maar doenlijk is, niet om een of ander natuurproduct te verkrijgen, maar voor wetenschappelijke doel- eindon, voornamelijk om gegevens in verband met warmte en magnetisme te verkrijgen. Smokkelaars vinden alt ij d nieuwe praktijken uit om hunne waar op ongeoorloofde wijze binnen te loodsen. Zoo is thans in Amerika een eigenaardig geval ontdekt. Eene dame in

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1891 | | pagina 2