B n K M. .1 GEMENGDE BERICHTEN. en werpfc nit verscheidene kraters stoom en water omhoog, tot op 200 meters boven de oppervlakte der zee. Op het eiland waren van te voren, vier dagen aaneen, schokken van aardbeving waargenomen. Toen zag men er het water van de zee plotseling onstuimig opbruisen. Er werden nieuwe aardschokken gevoeld tot op verren afstand en onder een dof onder- aardsch gerommel begon de uitbarsting van den vulkaan, waaruit dichte rookwolken op stegen en af en toe groote steenen omhoog werden geslingerd. De jongste volkstelling iri Afghanis tan toont aan, dat het zielental eer af- dan toeneemt. Werd Afghanistan vroeger wel eens het land van menscben en steenen 'genoemd, tegenwoordig schjjnt kans te be staan, dat het 't land van enkel steenen zal worden. De bevolking van het district Kan dahar wjjst b. v. een achteruitgang aan van 10,000 zielen, vergeleken bij de telling tij dens het leven van Shere-Ali. De afneming der bevolking wordt toege schreven aan het voortdurend verhuizen van vele Afghanen naar Engelsch-Indië en Be- loedchistan. In Turkestan is de afneming nog sterker te Tashkurgan staan tegenwoordig slechts 6000 huizen, terwijl dit aantal onder Ab durrahman's voorganger nog 10,000 be droeg. De bevolking der provincie Usbeg is in massa den Oxus overgetrokken, om zich in het gebied van Bokhara te vestigen en op die wjjze de uilzuigings-politiek van den tegenwoordigen Emir te ontgaan. Over het onrecht gepleegd door een god vergeten volk tegen den Vader der Chris- teuheid schrjjft men ons uit Rome. «De Katholieken hier zijn slapers, bjj de jongste beschimpingen van al wat heilig is, werd geen enkel protest gehoord. Z. EL Leo XIII heeft zichde onwaardige behandeling der pel grims zeer aangetrokken, maar staat na tuurlijk machteloos als een gevangene.» «Op het oogenblik is alles weer rustig, over de zaak die aanleiding heeft gegeven tot de opstootjes ligt nog veel duisters, men heeft zelfs getwijfeld of het wel Frauschen geweest zijn.» En dan durft de Fransche Regeering in plaats van hare landgenooten tegen het Italiaausche gespuis in bescherming te ne men, en vertoogen te richten tegen de Regeering van den Italiaanschen roofstaat, den Aartsbisschop van Aix, Mgr. Gouthe Saulard, voor de rechtbank der Seine te dagen, omdat dezen Prelaat volgens plicht en geweten den Frauschen Minister van Eeredienst heeft gewezen op zjjne onbehoor lijke circulaire over de onlusten van 2 Oc tober te Rome voorgevallen. Mogen wjj de berichten uit Par jjs dien aangaande gelooven dan heeft men den genoemden Aartsbisschop aangeklaagd, op grond van «verzet tegen het gezag der uit voerende macht,» waartegen bij de wet gevangenisstraf bedreigd is van drie maan den a vpf jaar, en 300 a 6000 franks boete. Mgr. Gouthe staat echter niet alleen in dezen strijd, ook de; Bisschop van Nevers, van Grenoble, Angers, Autun, de Kardinaal- Aartsbisschop van Reims en het gansche Fransche Episcopaat zal constateeren dat de schandalen van 2 October niet door de pelgrims waren uitgelokt, en slechts opzette lijk waren voorbereid als eene anti-Fransche manifestatie, zoodat daarbjj feitelijk Frank- rjjks eer door de Italiaansche vrijmetselarij is aangetast. In deze zaak bereikt de mafonnieke Fran sche Regeering heulende met de Italiaansche schavuiten het toppunt van onbeschaamd heid. Het Fransche volk wordt beschimpt, bespot en belasterd, en niemand zelfs een Aartsbisschop zou de zjjnen niet mogen in bescherming nemen, dat is al te dwaas. Immers de H. Vader heeft zelf op ver heven wjjzeop eene audiëntie den toestand waarin Hjj zich bevindt geteekend toen bet navolgende zeide: «Maakt alles bekend, wat er tegen het Pausschap en Frankrijk gedaan is. Z. H. wil dus niet, dat er gezwegen worde over de gebeurtenissen, die bem diep hebben be droefd, want de Regeeringen zjjn het eens met de boozen. Het was bij voorbaat over legd, en de slechte dagbladen hebben alleen goeds van de bedevaarten gezegd, omdat men er winst van verwachtte. Het feest van St. Michael heeft hen zeer geërgerd, daar men geroepen heeft: «Leve de Paus-Koning en de Fianschen!» Acht-en-veertig uren lang heeft men den kwaadwilligen volkomen vrjjheid gelaten voor hnune vjjandige de monstration tegen het Pausschap en Frank- rjjk. Het is het ruwe geweld, dat thans heerscht; ja het ruwe geweld.» «De ljjdenageschiedenis herhaalt zich; thans zjjn wjj in den hof van Gethsemané, de doornenkroon, het dragen van het kruis, en daD, dan komt de Calvarie-berg. «Ja,» liet de Paus er op volgen op een onbeschrijfe- lijken toon van berusting, «ja, de Calvarie berg, en wij moeten dien beklimmen. Men wil slachtoffers, mou wil, dat de Paus lijde en dat hij een siachoffer zij. Welaan, wjj moeten ons voor bereiden.Men laat de boozen begaan, de Regeeringen helpen hen zelfs, gij zult zien, dat men storm zal loopen tegen het Vaticaan. Ach mijne kinderen, gij zult den tegenwoordigen Paus niet weer zien; hjj zal moeteu sterven up den Calvarie berg.» «Maar na den dood zal de opstanding komen. Vroeger was de Paus gevangen; nu is hjj een gjjzelaar. Hij hangt af van een handvol boosdoeners. De Regeeringen verla ten hem; hij is alleen, geheel alleen. Alleen de Goddelijke Voorzienigheid blijft over.» Z. H. Leo XIII is bedroefd en te bitter der is zijn smart, welke Hij gevoeld, nu Hij, zonder eenige uitdaging vau den kant der Fransche werklieden, ook hen zag over geleverd aan de aanvallen, beleedigingen en aan elk soort beschimping van de zjjde van een teugelloos volk, dat tegen hem door de hel was losgelaten. Na Z. H. Leo XIIIden Paus-Koning zich zoo bitter te beklagen heeft over zjjn toe stand, mogen wjj ons wel de vraag stellen: zijn ook velen onder ons door hun meegaan op veler gebied mek hen, die het Pausschap een eeuwigen haat hebben gezworen, niet schuldig aan den Judaskus,den Opperpriester door zoo velen gegeven. Dezer dagen hield de Academie te Parijs eene zitting waarin de Heer Frederic Passy eene wel sprekende rede hield tegen de onzedelijke boek en plaatwerken. Deze quaestie is van het hoogste belang voor de openbare orde en de opvoeding. Immers het peil der zedelijkheid daalt hoe langer hoe meer door den toevloed van onzedelijke boeken, prenten en beelden, welken in de kiosken, aan de boekstallen der stations en in de winkels en magazijnen worden tentoongesteld en zelfs door venters op straat worden verkocht. Maar niet enkel te Parijs wordt op deze wijza de onzedelijkheid in de hand gewerkt. In alle steden van Europa en daarbuiten, de steden van Ne derland niet Hitgezonderd, wordt men geërgerd door hetgeen magazijnhouders, winkeliers, pho- tografen met grenzenlooze onbeschaamdheid dur ven tentoonstellen. Nnditeiten vindt men afge beeld op de emballage van artikelen van dageljjk- sche behoeften. Schandelijke photographieën wor den zelfs der jeugd aangeboden en bij wjjze van premie voor het gekochte toebedeeld. In een woord de verspreiding van onzedelijke boeken, platen en heelden onder het publiek wordt zoo gemakkeljjfc mogelijk gemaakt en door het gezag toegelaten. De Heer Passy heeft dus een zser verdienstelijk werk verricht tegen de onzedelijkheid der pers en dor industrie op te treden. Moge zijne stem door de mannen van het gezag worden gehoord en verstaan opdat aan de onverschilligheid van den kant der overheid, die zulk een noodlottigen invloed uitoefent op de zeden, een einde kome. Eene opmerking, die raak is- "Ha vreemdeling, die Parjjs bezoekt//, zegt Jules Simon, de republikeinsche liberaal, //vraagt waarom zjjn uwe muren beplakt met de meest zedenkwet- sende beelden, met nog onzedelijker annonceu Waarom brengt gij al die schaamteloosheden op het tooneel Waarom vult gij met die schande lijkheden uwe feuilletons en uwe romans 't Is de vrijheid, die dat wil. „Krek ean eeuw geleden, hebban onze vaderen hun bloed vergoten, opdat wij de vrijheid zouden hebben verhalen in onze bladen te plaatsen, waarmee men in een salon niet zon voor den dag durven komen, zonder bij de eerste woorden aan de deur te worden gesmeten. „Maar de kaart wordt gekeerd als onze ki«. deren moeten onderwezen worden. Op gebied laat de Heer Poehon ons hoegenaamd geene vrjjheid. Het staat u vrij cholera en pest op te loopen, maar met uwe vrjjheid van denken en gelooven wordt geene rekening gehouden.» Hetgeen J. Simon hier van zjjn eigen land zegt, geldt voor de meeste liberale Regeeringen in meerdere of mindere mate. W-) De Haagsche correspondent van de Zutph. Ct. deelt mede Ben ik goed ingelicht, dan zal de Minister Pierson binnenkort komen met een omvangrjjk plan, waardoor o. a. een einde zal worden ge maakt aan het privilegie van het roerend ver mogen. Tevens is in bewerking eene nieuwe belas ting op het personeel. Aan het internationale Vrede-Congres zullen zes Nederlanders deelnemen. Nader vernemen wij dat het maximum bedrag van de voor te stellen Staats-geldleening zal bedragen f 40 millioen, hoofdzakelijk te gebruiken tot consolidatie van vlottende schuld en tot dekking van de uitgaven wegens de overneming van de Rijnspoorweg-maatschappij. Aan het departement van Waterstaat, Han del en Nijverheid houdt men zich in den laat- sten tijd bezig met plannen tot verbetering van de kleine rivieren. Voor de verkiezing van een lid der Provin ciale Staten werden eergisteren te Amsterdam nitgebracht 4815 geldige stemmen. Gekozen de Heer Mr. Den Tex (liberaaD met 2688 stemmen. Voorts verkregen de Heeren Hovy (antirev.) 7 77, Mr. Travaglino (kath.) 731, Gerritsen (radicaal) 616 stemmen. Er waren voorts 51 op verschillende personen uitgebracht. Voor de verkiezing van een lid van den ge meenteraad waren uitgebracht 4785 geldige stem men. Gekozen de Heer Geertsema (liberaal) met 2613 stemmen. Voorts verkregen de Heeren Hartgerink (anti rev.) 720, Farensbach (kath.) 726, Kouveld (radi caal) 690 stemmen; 36 waren er op verschillende personen uitgebracht. Sedert het in werking treden der nieuwe pensioenwetten zjjn door den Pensioenraad voor burgerlijke ambtenaren tot op gisteren ongeveer 2600 aanvragen voor weduwen- en weezenpen- sioen onderzocht. Aan ruim 2300 weduwen en weezen is een pensioen toegekend, terwjjl op ongeveer 280 aan vragen ejn afwijzend advies werd uitgebracht. Ongeveer zeventig belanghebbenden hebben vau de bevoegdheid, hun toegekend bij art. 14 der wet van 9 Mei 1890 (Stbl. no. 46), gebruik ge maakt om van dit afwjjzend advies bjj den Raad van State in hooger beroep te komen.. Kapitein Keijzer, plaatselijk-adjudant te Amsterdam, is geneeskundig afgekeurd voor den militairen dienst en verlaat dien dienst met pen sioen. Aangaande het af- ot toenemen van teriug wordt door Dr. Halle medegedeeld, dat onder de 144 grootere Duitsche steden, waarvan sedert 1878 de aterfte-opgaven geregeld worden medegedeeld, in 95 eene duideljjke af neming en in 31 eene geringe toeneming viel op te merken, terwjjl ia 18 de sterfte dezelfde bleef. Van steden in andere landen worden de volgende cijfers vermeld: op 10,000 inwoners daalde de teringsterfte in Baltimore vso 37 op 24.9, in Brussel van 56 op 24.4, in Pesth van 69 op 58.9, ia Londen van 32 op 18.4, in New-York van 41 op 33.6, in Petersburg van 71 op 48 8, in Praag van 84 op 58.3, iu Rome van 35 op 22.5, in Weenen van 77 op 54.4, Daarentegen klom zij in Bucharest vau 31 tot 44.5, in Ge neve van 22 tot 35.4, en in Zurich van 24 tot 30.3. Heieua Druskowits, te Weenen, een vrouwelijke doctor in de wijsbegeerte, die op 20jarigen leeftijd te Zürich haar graad haalde en zich naam maakte door wjjsgeerige, letterkun dige en historische werken, is dezer dagen krank zinnig geworden, zoodat men haar naar een gesticht moest brengen. Uit Duitschland komt het bericht, dat de Heer Ja te, telegraaf-directeur, een nieuw telegrapheer-toestel heeft uitgevonden,dat reeds met succes is beproefd. Het bestaat voornamelijk uit twee electro-magDeten, waarvan de eeue alleen een positieven en de andere alleeneen negatieven stroom opwekt. Deze stellen eeo perforatcur in beweging, die gaatjes in het papier slaat. Deze gastjes zijn, in plaats van strepen en punten, als in het Morse-sys teem, zoodanig gevormd, dat, wanneer men ze door lijnen vereenigt, de letters vaa het alpha bet worden gevormd. De groote verdienste, van deu toestel is, dat hij met groote gemakkelijk heid kan bediend worden. Bij de laatste proefneraiog zond men er 65 tot 85 berichten per uur mede af, of 25 tot 35 woorden per minuut. Men zou er nog wel sneller mede kunnen werken, als de viogers van den telegrafist sneller konden bewegen. Naar het heet, zal het publiek gemakkelijk kunnen leeren het doorboorde papier te ontcijferen en zelfs, na eenigan tijd, zjjne eigene berichten in te prikken, om ze voor onmiddellijke verzending aan den telegrafist te overhandigen. De uilviuding, welke nu weder aan do orde komt, dagteekent reeds uit 1870. Ia 1871 werdeo twea toestsllen vaa Jaits, bij wijze van proef, te Berlijn in gebruik genomen voor het beursvor- keer met Hamburg. Waarom het nieuwe systeem toen Diet algemeen werd ingevoerd, weet meD niet. In het ziekehuis te 's-Hertogen- bosch is een herstellende milicien, zekere W. v. T., terwijl hij langs eene trapleuning naar be neden gleed, voorover op den baristeenen vloer gevallen en eeo uur later aan de gevolgen eener schedelbreuk overleden. De hoeveelheid metaal, die dage lijks iu stof verkeert en voor de nijverheid ver loren gaat, is buitengewoon groot. Eeuiee onder zoekingen in deze door de Belgische Regeering iagestetd, verspreiden hierover eenii< licht. Daaruit bljjkt b. v. dat eene spoorbaan vau 7500 meter lengte door den invloed van ten daarover rijdenden trein gemiddeld een kilogram at.n ijzer of staal verliest. Neemt men nu aan, wat zeer laag ge steld is, dat op de spoorbanen dooreen genomen 10 treinen in 24 uur loopen, dan krijgt men voor het geheele spoorwegnet der aarde vau 450,000 K.M. lengte een verlies vau ijzer en staal van 600,000 K.G. per dag. Geruststellend hiertegenover is de wetenschap, dat de 18 milliard K.G. rails op deze wijze nog ongeveer duizend jaar kunnen bereden worden eer ze „op» zijn. Een Kozak, Jemuranoff genaamd, heeft eene aoort van vischmeel uitgevonden, dat in dezen tijd van gebrek in Rusland zeer goed als voedingsmiddel dierst kan doen. In de rjjtuigfabriek van Altona is dezar dagen een rjjtuig afgemaakt, 't welk be stemd is voor deo Koning van Dahomey. Da wagen is niet gemaakt om door paarden getrokken te worden, maar wel door 16 slaven, die aan verzilverde dwarsstaven gespannen worden, vastgemaakt aan drie brancards. Achteraan duwen Dog twee slaven den wagpn voort. Op de plaats waar de hier nuttelooze koetsier zou moeten zitten, zjjn schoone versierselen aan- gebraoht, in den vorm van haaieD en struisvogel- eieren, omring door palmbladeren. Het rjjauig is van binnen rijk met blauwe zjjde en zachte kussens bekleed; de schildoring is donkerblauw, het on derstel rood met zilveren versiersels. Op de deuren is het wapen des konings, haaien en struisvogel- nieren op gouden grond in fraaie beschildering aangebracht. Het schild is omringd door slangen, olifantstanden en palmbladeren. Voor den hofstoet van .de zwarte majesteit, de Prinsen en Prinsessen, zjjn nog 25 zulke rijtuigen besteld. Engeland's staatsschuld. Bankpapier is licht en toch zonden 300 volwassen mammen niet iu staat wezen, de Britsche staatsschuld te dragen, wanneer die in bankbiljetten van f40 was uitgeteld. In het Belgische dorpje Gorer- deghem had Maandag-avond een ernstig gevecht tusschen politie en wilddieven plaats, dat treurige gevolgen had en waarvau men vreest, dat het nog een vervolg zal hebben en tot verder bloedvergieten aanleiding geven. Twintig goedgewapende wild dieven deden een aanval op het huis van den Burgemeester, die vermoedelijk tegen rustversto ring gewaakt had en nu de hulp vau gendarmes tot zijne bescherming moest inroepen. Toch poog den de dieven hem te lijf te gaan. Terwjjl de burgervader aan tafel zat, openden zij, door de ramen, een geweervuur op hem, waarbjj drie gendarmes doodelijk werden gewond. Hoe groot het verlies der aanvallers was, wordt niet vermeld; vermoedelijk kwam de duisternis van den nacht hen te hulp. Eene dochter van een landbou- wer, te Drouwermood, die in het veld bezig waa turf droog te maken, werd door het achot van een onvoorzichtigen jager in het aangezicht ge troffen. Tegen den onbandigen jager ia proces verbaal opgemaakt. Een paar dagen geleden kreeg ean HollaDdsch schipper, op den Bsneden-Rijn voor anker liggende achter eeue sleepboot, bezoek vau een matroos der sleepboot, die voor den kapitein f 12 aan klein geld vroeg, aaogezieD tusschen hem en een der schepelingen twist was ontstaan en afgerekend moest worden. Daar de matroos met het roeibootje van de sleepboot gekomen was, aarzelde de schipper geen oogenblik en gaf de gevraagde f 12. De bedoelde persoon pleegde nog meer oplichterijen van dien aard op audere sche pen en ging er met de gestolen boot van den kapitein der sleepboot, die aan den wal waa, van door. Tot nog is hjj niet ontdekt. Er ia te Philadelphia eene nieuwe maatschappij gevormd, welke zich ten doel stelt, dorpen te stichteD, uitsluitend voor de verpleging van longziekeo uit alle standen. Het eerste van die dorpen zal op het schiereiland Florida ge bouwd worden, aan de Golf vsn Mexico. Alles wordt er gemakkelijk en naar de eisohen der gezondheidsleer ingericht en de zieken vinden er naiuurljjk goede geneeskundige behandeling. DeLondanache brandweerbe1eeft niet veel genoegen van hare voor iedereen toe gankelijke alarmsignalen, in de openbare straat op palen of kolommen aangebracht. Men heeft haar door dst middel vau gemeenschap alleen gedurende 1890,518 maal voor niet opgescheld. Misschien dat het hierbij enkele malen te goed/r tmuw geschiedde, maar in de meeste gevallen moet toch kwaadwilligheid de drijfveer zijn ge weest. Enkelen der akelige grappenmakers zijn wel betrapt, voor deu rechter gebracht en streng be straft, zelfs mot gevangeDisschap eu tenarbeid- stefling, maar het misbruik blijft niettemin voort duren. De chefs der brandweer doen daarom in de bladen eeu beroep op de medewerking van het welgezinde publiek. Een allerdolst proces werd dezer dagen te 8:. Petersburg gevoerd. Da Hofraad Niko lai Morosow was nl. door Mej. Axinia Asonassiew aangeklaagd wegens mishandeling van. haar haan. De dame, die in 't zelfde huis met den Hof raad woonde, hield er nl. een haan op db, een ruatig, lief uier, dat volgeDa haar op gruwelijke wijze door den buurman werd beleedigd, daar bjj zich geoefend had in 't kraaien en telkens, nacht en dag, soms in dronkenschap, vaak ook nuchteren, het geluid van deu haan zoo trouw nabootste, dat 't beestje, meenende een collega te hooreD, steeds antwoordde. Toen hij, bij herhaalde ontmoetingen, bemerkte dat de Hofraad kraaide, zeg bjj dezen ten slotte voor een haan aan en in een kwaden luim wierp hij zich op hem. De Hofraad sloeg 't beest toen met zijn stok, zoodst het onmachtig neerzeeg en met gebroken pootje moest worden //naar bed gebracht// en dagen lang verpleegd. Deswege diende de juff/ouw eene klacht in.Yolgens den Hofraad kraaide hij niet tegen den haan, maar om zjjoe kinderen zoet te houden; hij achtte zich door den burgerljjkon baan van de plebeïsche buur vrouw, die hem familiair aankraaide en te ljjf ging, zelfs aan de hand bloedig had verwond, zwaar beleedigd en dacht er bjjua over den baan eD zijne bezitster zjjnerzijda een proces wegens mis handeling en smaad aan te doen. De rechter, die zich met dit krankzinnig zaakje had bezig te hou den, sprak den kraaiende vrij, tot groote ergernis van de juffrouw, die, volgens den aangeklaagde, haar lief beestje er op bad afgericht om bom on aangenaam te zijn. Eene Enge1scbe fam i 1 ie reiat op het oogeoblik op eens zeer bizondere wjjze van Calais naar Nizza. De familie bestaat uit zeven personen. Da drie zoons en de groom rjjden op bicycles en vormen de voorhoede. Papa, mama en de jonge miss volgen in een kleinen wagen, die a la Daumont door twee kleine paarden getrokken wordt. In het rijtuig ia een kilometer-meter en eene normaalklok. De paardeD kunnen een langen weg afleggen. Zij hebben bijv. in minder dan 24 uur den 168 kilometer langen weg tuascheu Auxerre e» Parijj afgelegd. Te Amsterdam ia het plan gevormd om de geneeswjjze van Sequah op den duur toe te passen. Naar ons wordt medegedeeld, heeft een consortium f 120,000 beschikbaar gesteld voor een sanatorium, dat aldaar zou verrjjzen en zou staan onder de leiding van een daar gevestigd masseur, die dan op meer „wetenschappelijke// manier dan 8:quah de olie zou inwrjjven. Be uitvoering van dit plan zou echter afhan gen van de Sequah Company, daar de ontwerpers met den alleeuverkoop der middelen willen belast worden. Ondertasschen heeft de jaatitie hare tot dusver lijdelijke houding laten rareu. Den apotheker van Sequah is eergisteren aangezegd dat proces-ver baal zou worden opgemaakt, zoo hij met deD verkoop der middelen voortging. In verband hier mede ia de verkoop gestaakt.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1891 | | pagina 2