MARKTBERICHTEN. Laatste Berichten. Het alphabet van verschillende talen. Een weervoorspeller. Regen uit eene heldere lucht. Voor geest en hart. De jaloezie telt uwe voorrechten; zij ver telt uwe fouteD. Een teeder gemoed is als de klimop; het moet zich aan iet8 hechten, anders kwjjnt het weg. Als ge iets goeds gedaan hebt, ver geet het dan spoedig en doe iets anders, dat nog beter is. Ter behartiging. Onze kleederen veiwarmen ons niet met hunne eigene warmte, maar zy verwarmen ons met de warmte van ons eigen lichaam, welke zy gebonden houden. Al wat ge u omhangt en aanhangt, baat u niet, indien uw eigen inner,yke mensch niet warmte en vreugde geeft. Allerlei- Amerikaansoh. De advocaat. Ik heb een wapeu, waarmede ik iedereo schoft en iedereu gek kaa oederslaan. wapen te ontnemen, anders zal hij zelfmoord be- STEDELIJK NIEUWS. Kunstnieuws. BERLIJN, 6 Januari. De P o a t meldt, doch ouder alle voorbehoud, dat haar uit betrouwbare bron is medegedeeld, dat het gerucht zuivere waarheid is dat tegen den Afgevaardigde Graaf Limburg Stirum een disciplinair onderzoek is ingesteld, omdat hy in de Kreuzzeituag een scherp artikel geschreven heeft tegen de nieuwe handelstractaten. Wordt het bevestigd dat een disciplinair onderzoek tegen hem is ingesteld, dan lijdt het geen twijfel dat een geduchte breuk tusschen de Kroon en de hoog-conservatieve partjj het gevolg er van zal zyn. In tegenstelling van deze mogelyke on genade, neerkomende op het hoofd van den grafelyken dagbladschry ver, verschijnt thans een brief vau waardeering, dien de Keizer persoonlijk gericht heeft tot den uitgever van de Schlesische Zeitung ter gelegeuheid vau het 150jarig bestaan van bet blad. De Keizer wenscht hem daarmede ge'uk en drukt aan het slot vau den zeer uitvoerigeu brief de hoop uit «dat het der Schlesische Zeitung ook verder goed moge gaau en dat zij vaderlandslie vend moge blijveo.» Tot voor korten tijd stond de S c h 1 e s i- sche Zeitung aan den kant der zachte oppositie, en zy betreurde het dat Von Bis marck op zijde gezet werd, totdat zy by de handelstractaten met pak en zak eene wending maakte om bij Caprivi terecht te komen. Aau 's Keizers manifestatie wordt vooral veel aandacht geschonken, omdat zijne denk beelden omtrent dagbladschry vers bekend zyn. In den omtrek van Looz, het grootste industriëele district in Russisch Polen, wer den een vyftig personen aangetast door trichinose, van welke er 17 reads gestorven zijn. Onder dezen eene geheele familie van 11 persouen. In Boven-Italië heerscht de influenza op de vreetelykste wjjze. Eergisteren zyn te Turijn 66 personen aan die ziekte overleden, te Milaan in den tijd van twee dagen 175 personen. De soldaten verrichten doodgra- versdieost. Te Hamburg beeft een zware storm het geheele telephoonuet vernield. Uit de Noordzee zyu wegens den storm vele Jobs tijdingen ontvangen. WEENEN, 6 Januari. Uit «fficiëele brou wordt uit Sofia gemeld, dat het bericht, volgens hetwelk Bulgarye op het punt zoude staan onafhankelijk verk.'aard te worden, volkomen ongegrond is. Bulgarye denkt er hoegenaamd ni6t aan, onwettige handelin gen te begaan. PEST, 6 Jannari. De nieuwe Hongaar- sche Rijksraad is byeengeroepeu tegen den 18den Februari. De verkiezingen zullen ge houden worden van den 28sten Jannari tot den 6den Februari. TANGER, 6 Januari. Men meldtdatde Spaansche Regeering aan het arsenaal te Cadix bevel gegeven heeft een schip gereed te houden, ten einde dit naar Tanger te zenden, zoodra de Spaansche Gezant het zal verlangen. Be nieuw in te voeren postzegels van 3 cent dragtn de beeltenis der Koningin en zya geel gekleurd. Voor iemand te Utrecht ishet nieuwe jaar niet heel genoeglijk ingeset; bij kwam op Nieuwjaarsdag te huis en overhandigde sijue vrouw bet verdiende maandgeld, zijnde we bank biljet van f25, een muntbiljit van f 10 en eenig zilvergeld. Da vrouw legt, onvoorzichtig genoeg, het papier op den echoorsltenmantel, steekt het zilvergeld in den zak en gaat in de buurt eenige oommiseias doen, hare kiodereu van 5 en 7 jaar alleen achterlatende. By hare terugkomst bemerkte zij al zeer spoedig, dat het guld niet meer op zijne plaats lag en na veel mueite vernam zij van het jongste kind, dat „broertje de pampiertjes in de kachel had gegooid!// Er was geen spoor meer van te bekennen. Bij het uitzetten van netten viel Donderdagavond in het Lobitsohe water eee Mil- lingsche visscher over boord. Op zijn hulpge roep snelden dadelijk eenige visechers uit Lobith toe, doch deze koudeo den ongelukkige niet meer redden. Nog dieDzelfden avond werd zijn lijk opgehaald. De verongelukte was de steun ijjoer oude moeder. Eenevergiftiging opgroote schaal is dezer degen te New-York nog juist in tijds voorkomen. Eene groot partij ktffie od specerijen, bij een brand in een pakhuis door water bescha digd, zou verkocht worden. Maar even te voren bedacht men, dat op de zolders boven de koffie en de specerijen eene groote partij rattenkruid en vitriool geborgen waren geweest, en bij onder soek bleken de te verkoopen waren doortrokken van die vergiften, genoeg om duizenden men- schen, die er van gebruikten, te dooden. Eene coöperatieve omnibu s-m sat- schappij zal eerlang te Londen gesticht worden volgens Daily Graphic. De aandeelhouders dier maatschappij zullen geen dividenden ontvangen. Al do winsten zullen gebruikt worden tot het uitbreiden van de onderneming, het terugbetalen van het kapitaal en het stichten van een pensioen fonds voor het personeel. In de haven van Sunderlandheeft hel electiisehe licht een nieuw practisch gebruik gevonden. Daar dragen sedert koit de dokwerkeis helmen, aan de spits watrian eene electrische gloeilamp schittert. De lichtkracb t van elke lamp komt die van 16 normaa'kaarseo nabij, en is voldoende voor de verlichting van den door de werklieden te verrichten arbeid. Een der te Amsterdam verschij nende bladen meldt het volgende: //Onze lezers zullen zich ongetwijfeld nog her inneren de gtrschtmakeude zaak, toen voor ander half jsar ongeveer hot lijk eener ongehuwde dame werd opgegraven, daar het vermoeden ge uit werd, dat zy zon vergiftigd zija. De deskun digen vonden zink ia het lijf, maar na ean lang durig onderzoek werd de verdachte op vrije voeten gesteld. Iets dergelyks is thans weder aan de orde. Eenige weken geleden is hier ter stede over leden de bekerde wielrijder, de Heer Roosdorp. //Een vriend van den overledene, de Heer Adler (etudeot te Amsterdam), die nog voor de teraardebestelling het lijk zag, was verbaasd over den vreemden toestand, waarin het zich bevond. Daar bij zich hierover uitliet, werd teeds dade- lyk door de justitie een onderzoek ingesteld, maar zonder gevolg. //De geruchten, die laugzamerhand begonnen te loopen, waren van dien aard, dat de justitie last gaf het lijk van den Heer R., dat ter aarde be steld was op de Oosterbegraalplaats, op te gravon en deelen er van over te brengen naar het schei kundig onderzouksloksal der hoogtscheol te Am- steidam, ten einde op vergift onderzocht te wor- drn. „Het onderzoek is opgedragen aan de Profes soren J. W. Gunning rn W. Stoeder.// Te Amsterdam zullen de Sint- Anthoniebreestraat, Jodenbreestraat, Mniderstraat, Weesperstraten, Utrechtschestraten, Vijselstrateo, Haarlemmerdijk en Haarlemmerstraat met asphalt worden belegd. Jl. Dinsda g-n acht is de pos t- lode van Leiden op Noordwijk, tusschen de poel brug en Voorhout, ter hoogte van den watermo len Zelden van pas, door een tweetal personen aangehouden, die bem gelastteD het sleutelijeder kar sf te geven; de bode weigerde en toen werd hem door een der bandieten eene snede toege bracht. Op zyn hulpgeroep kozen de roovers het ha zenpad. Het is nu voor de tweede maal in dezen win ter, dBt dergelyke aanranding plaats heeft. Het hoofdbestuur der posterijen heeft zich dus nu toch Wel kunnen overtuigen van het verkeerde om het vervoer van soms groote waarde vertegenwoor digende brieven in winternachten langs eenzame wegen aan éen persoon toe te vertrouwen. De inflnenza schijnt nuuit Ko penhagen geweken. Zij heeft daar geducht gewoed. Men telde er soms 8000 patiënten te gelijk. Nu heerscht de ziekte te Stockholm, waar men van 14,000 sieken spreekt. Koning Oscar <s beterende. Er worden geeD bulletins mser uitgegeven. Op het kasteel Bois Jaquelin, by Bennes, is dezer dagen overleden Mevr, Abel Laprade,vsn haarzelve Prinses Amelia van Bourbon genoemd en eene dochter van Karei Willem Naun- dorff, die, gelijk men weet, zich zeiten hield en door velen werd gehouden voor den zoon van Lodewijk XVI. Mevr. Laprade moet eene inderdaad trefF nde Antoinette 8eh»d met Koningin Maria Te Windesheim heeft zich een geval van bloedvergiftiging voorgel*ar. Esne22- jarige dienstmaagd, die een open zweertje aan de kin had, heeft zich, terwijl za met het wasschen van goederen bazig was, waarbjj zij zoogenaamd „blaekpoeder// gebruikte, gedurig op de won de sar de kin gewreven. Hat schijnt, dat v#n die poeder in de wonde is gekomen; ten minste dienzelfden avond wss eent de lip m spoedig daarna het hoofd vreon iijk opgezwollen. Drie dagen later stierf zij na e ue lievig.' be nauwdheid. Voorzichtigheid zij dus aacbevolau bij dit tegenwoordig veel gebruikte wasehmiddel. Het Abessynische alphabet bestaat uit 208 letters waarvan elke duidelijk onderscheiden wordt geschreveu. Het alphsbet van de Sandwich» Eilaudon heeft maar 12 letters; het Burneesche, 19; het Italiaansche 20; het B ngaalscha 21; het Htbrceuwache, Syrische, Chaldezaciie en Sa- maritsausche elk 22; het Griekachj 24; hst La- tynscbe 25; het Duitscbe, Hollandsen» en üt). grlsche elk 26; het Spaansche en Slavonische elk 27; het Arabische 28; het Perzische eu Coptiache 32; het Georgiaausohe 35; het Armenische 38; hot Russische 41; het OtidMosoovische 43; het Sanscriet en andore Oost3rsche alphabstten heb ben elk 50; het Ethiopische ea het Tartaarsche elk 202- Misschien is 't niet algemee« bekend, dat in de Duitsche hosschen en ook vaak in onze plant soenen een zeer vertrouwbaar weerprofeet wordt aangetroffen. Wy bedoelen nl. eene soort pijnboom, met donkergroene, slappe naalden, die gewoonijk bos- jesgewijze om de takken staan. Bij veiandering van weer, als de lucht b. v. met waterdamp is verzadigd, buigen zich de naalden naar den tak toe, zoodat ze soaatiijds zelfs dicht op elkaar gaan liggen. Heeft bet uitgeregend en komt er droog weer, dan richten de naalden zich weer op. Ook als bij nevelachtig weer de naalden om takkeo liggen en de nevel trekt op, dan openen zich de onderste bosje», terwijl de hoogere, welke nog in den nevel zijn, gesloten blijven. Bij nauw keurige waarnemieg van bedoelden pijnboom zal meu eene weersverandering gewoonlijk 24 ureu van te voren kuunen voorspellen. Dit verscbijnssl 's reeds herhaaldelijk waar genomen, zonder dat eene voldoende verklaring is gevonden. Reeds Von Hnmbold ram op zijne reizen door Amerika een regen waar, bij een geheel helderen hemel, met buitengewoon groote, maar niet zeer dicht vallende droppels. De Neven woonde in Constantino zulk een regen bij meteen onbewolkien, helderen hemel, welke^ 10 minuten duurde. Wortmau nam te Geie/e hetzelfde waar; de regeD duurde slecht» 2 minuten. Sir James Ross bericht, dat hij op 20 December 1839 io den Zuid-Atlantiechen Oceaan zulk een regen zonder wolken heeft bijgewoond, die zeer hevig was en een vol uur duurde. Ook kapitein Beechey beeft dit verscbynse! in °Pe0 z'e £BO0I18t»teerd, Geen kwaad slot. P»P* vertelt aan zijn j0D. gen de geschiedenis van Wulem Tell en hoe die den appel wegschoot van het hoofd van zyn zoon tje G^mmi. „En toen mocht die Jon«en den_ appd zeker ook opeten, niet waar, vadertje?'/ Verdiend. Een gierigaard hield op straat een dokter staande, en in de hoop van hem ten gra. ti» consult af te zetten, vroeg by hem wat hy doen zou by voortdareode pr.kkeltng l0 de kee, zooals hij op het oogenblik zelf had „Wel, hoesten, denk ik* was het antwoord van den ande.e, terwijl hy zich voortspoedde. Eenvoud. Een eenvoudig boertje ontvangt voor het eerst van zjja leven een telegram. Deksels, vrouw! Z0®P' hy uit ZOo'u telegraaf gaat toch vlug! Het pampisike is bel uit de stad gekomen en nog is de inkt er van niet heeltstnaal opgedroogo. Vrije Wü. Professor (op het college). Ooze onderzoekingen van heden hebben onsdustotde slotsom geleid, dat de wil des meoschen »ty is> En hiermede zullen we voor heden sluiten. Nog wilde ik aan de beereo vau het prive- tissimum mededeelen, dat ik dat morgen-avond niet geven kan omdat ik mot myne vrouw naar eeue eoiréo moet. De advocaat der tegenpartij. Ik verzoek de rechtbank te gelasten myn geaohten collega dit gaiD. Het motief. A. Waarom vraag je toch altijd asu je pat'ëaten, wat ze eten en drinkec? Helpt dat om ja diagnosa vast ie stellen? Geneesheer. Neer, maar 't wyst me den weg by het opmaken van de rekening. Een vergoten post. «U heeft rog én post vergeten", zegt de vertrokken (io reiziger tot den logementhouder, bij het natiën van de zeer ge peperde rekening, „de boekhouder heeft my goedin morgen gezegd en daar vind ik geen bo- diag vcor uitgetrokken!" HAARLEM, 7 Januari. Burgemeester en Wet houders van Haarlem zullen op Donderdag 14 Januari 1892, 's namiddags 2 uur, op het raadhuis by openbare inschrijving aanbesteden: De loveriog van uniformen en uitrustingstukken voor de leden der schutterij en van het gemeen telijk muziekkorps, alsmede van het verlichten van heistellingen aan kledingstukken, gedurende 1892, 1893 en 1894, en zulks io drie perceelen. De voorwaardea van aaubiStedtDg, de stand- monsters en modellen liggen ter inzage op de plaatselijke Secretarie (afdeeling Militie en Schut terij) op alle werkdagen van 10 tot 4 uur. De bus, waarin de inschiy vingsbiljelteo, om aangenomen te kunnen worden, moeten worden gestoken, it aldaar op dezelfde dagen en uren beschikbaar, uiterlijk tot des middags 12 unr van den dag der besteding. De groote kegelwedsirijd, die door de kegel club //De Phoenix" was uitgeschreven, maar niet heeft kunnen plaats hebbeo wegens het afbranden van het verenigingsgebouw, Zal ru gehouden worden bij gelegenheid van de opening der nieuwe kegelzaal van de Heeren Gebr. Brinkmann, op de Groote Markt, op Zondagen 14, 21 ea 28 Februari. Voor die wedstrijden is, behalve »ele medailles, eene fraaie collectie prijzen uitgeloofd. Te dezer stede heeft de commissie voor de kostelooze uitdeeliog van brood en koffie Dinsdag morgen hare werkzaamheden begonnen. Het schijnt alsof het nieuwe reglement van de kiesvereniging //Vooruitgang" maar niet gereed kan komen. In de eerste vergaderiog waarin met de behandeling werd aangevangen, kwam men in 3 uur tijds fot artikel 5, en de eenige belangrijke bepalittg die werd aangenomen was, dat in bet vervolg de leden der Veroenigiog ook lid mogen wezen van andere kiesverenigingen te dezer stede. Doch toen scheen men er oak absoluut genoeg van te hebben, want bij de tweede vergadering wsren slechts 11 leden, waarby 10 bestuursleden opgekomen en ging meu onverrichterzske uiteen, en tot nog (oe is geene nadere vergadering bijeengeroepen. Da Kamer van Koophandel en Fabrieken alhier heeft in hare eergisteren gehouden verga dering voor hel jsar 1892 benoemd tot haar voorzitter den Heer Mr. Johs. Enschedé en Tot diens plaatsvervanger den Heer Th. Figée. Beide heem hebben verklaard die benoeming wederom aan te nemiD. Alhier is overleden da Heer L. Velu,%e- rechtigd tot het dragen van het Mctaleu Kruis en van de St. Helena medaille. De overledene was 8 April 1806 te Luik geboren. BUBG. STAND DEB GEM. HAABLEM. ONDERTROUWD; 6 Jan.: H. Steeuken en H. Van Niouweuhuizen. G. Philippo en H. M. Moerwijk. GETROUWD: 6 Jan.; J. J. Terpoorten en C. Wessels. P. Rijbroek en G. Sijberde. D. Olij en M. C. An- thonisse. W. J. Ronde en E. Hoogrelt. P. J. Duin en A.M. Van Eekeren. BEVALLEN: 3 Jan.: E. M. Strijp-Kalkhoven, z4 Jan.: M. E. Van der Linden-Dolle, z. (levenloos). A. M. De Jong-Hoss, d. H. Voorn-Koning, z. 5 Jan.: M. H. Hetem-Van Hamelsveld, d. H. Moonen-Kelder- m»n, d. P. Heijman-Stobbelaar, d. H. W. Stammeijer- Van Leuven, d.—M. J. Kessens-Jonker, d. J. Kroon- Van der Lee, z. R. Kemp-Haven, d. OVERLEDEN: 2 Jan.: J. J. Steven, 18 md. W. Aartse Tuijn-Van Loenen. 71 j. 3 Jan.i C. J. Arbous, 51 j. M. M. Boon, 20 md. 4 Jan.: W. G. Bru- ning, 49 j. A. J. Elskamp, 71 j. L. Vela, 85 j. M. Boerkool-Sjardijn, 72 j. B. Van Lierop-Hesse, 76 j. P. J. Van Vliet-Hartog. 64 j. M. Van den Berg, 11 j. 5 Jan.: C. Brainier, 12 j. J. J Beaufort, 6 md. Door een vrij talrijk auditorium bijgewoond gaf de koninklijke liedertafel Zang en Vriendschap gisteren avond, onder leiding van haar directeur, den Heer IV. Roberthaar eerste concert in dit seizoen. Het schoone programma werd zeer verdienstelijk uitge voerd. Iu de eerste afdeeling verdient bizonder vermel ding Deus nostra speseene moeilijke doch dankbare toonschepping van L. F. Brands Buijs. Blijkbaar goed ingestudeerd, werd dit nommer gezongen op eene wijze, dia de waarde der compositie karakteriseerde. De overige koornummers, Lentefeesteen schoon en degelijk opus van den Heer Robert, Le réveil du printemps van Riga, Schlafwandel van Regar en Die falsche Pepita van Mul ler kwamen mede tot hun recht en lieten aan nuancee ring eu voordracht weinig te wenschen over. Mejuffrouw Z, Bakkeraltzangeres van Amsterdam, ver gastte de aanwezigen op de Cantate van Marcella en op een vijftal liederen van verschillende componisten. Zij wist door hare heerlijke stem en onberispelijke voordracht de aandacht aanhoudend te boeien en behaalde vooral met het lied Der Tod und das Madchen een bnitengewoon succes. Als instrumentaal solist trad onze geachte stadgenoot de Heer L. Schlegel op, die behalve de IValdscénen van Schumann, een IVals van Chopin en twee nnmmeis van eigen compositie ten geboore bracht; Fantaisie- Walzer en Tm Rain. Het spel van den Heer Schlegel was in een woord subliem. De hoog begaafde kuDStebaar gaf opnieuw heerlijke proeven van zijn groot talent, proeven die ge tuigenis aflegden van zijne zeldzaam ontwikkelde techniek en van eene virtuositeit, die hem eene eereplaats verzekert in de rij der beste pianisten van onzen tijd. Zoowel de solisten als de directeur en de koorzangers werden door het auditorium met luide bijvalsbetuigingen begroet. Die hulde was wel verdiend. Allen hadden zich dappei van hunne taak gekweten. Het was een ge notvolle avond, waarop de Koninklijke Liedertafel met recht mag bogen. UITLOTINGEN van aandeelen in geldleeningen voor R. K. kerken en gestichten WIJK AAN ZEE. ParochiekerkUitgeloot de aandee- Jen 28 en 29 a f 100, 44c, 54a. 64c en 68b a f25. Betaalbaar aan de pastorie aldaar. HAARLEM., 6 Jan. Aan de veemarkt van heden waren de aanvoeren, vetkoopen en pryien als volgt Koeien verkocht 1 voor f] 50 a f stieren verkocht pinken verkocht voor f a graskalv. verk. voorf— a nnchtere kalveren, 18 verk. 18 11 a f 6—, schapen, 3 verk. 3 voor (20 a f 12 Lammeren verk. f a Varkens, verk per 5 ons. Uiggeu verk. f a paatd 4 verk. 1'a Veulen», verkocht f AMSTERDAM, 6 Jan. Ter veemarkt van heden wa ren aangevoerd: runderen 1ste qual.— c. 2de qual. e. 3e qual—c.; 142 vette kalveren, 1st qual. 100 a a c. 2de qual. 80 c. per kilo graskalveren f—a 47 nuchtere kalveren f7 a f10. 2 schapen en lam. 104 vette varkens41 a 45 c. per kilo. bieden paarden f 60 PURMEREND, 5 Jan. Kaas: aangevoerd 62 stapels prys der kleine kaas (33.50 middelb., prijs/ 30.— Koeien matig in prijs; melk prijshoudend; geldiger stug in prijs kalfkoeien. 91 rnnd. Vette kalveren matig 82 stuks, prijs 70 a. 90 c. per kilo, handel vlag; nuch tere dito: aanvoer 82 stuks prijs f 8s f 18 per stuk, stug- gen handel. Vette varkensaanvoer 239 stuks, prijs 34 50 c. per kilo met matigen handel; magere dito. aan voer 18 stuks, prijs f 5 a f 9 per stuk met stuggen handel. Biggen aanvoer: 170 stnks prijs f2af 5.— PURMEREND, 5 Jan. Heden waren aangevoerd 63 stapels kleine kaas, hoogste prijs f33 ;50 stapel com missie f1 stapels middelbare f30. BOTTERDAM, 5 Jan. Op de veemarkt waren hedea aangevoerd: 35 paarden, 450 runderen,179 vette en graa- kalreren, 75 uuohtero kalveren, 23 schapen of lamme- ren, varkens, 23 biggen, 0 bokken of geiten. De prijzen van het vee, besteed ter markt van heden waren als volgt: Runderen 1ste qnaliteit 75 0. 2d qual. 70 c., 8de qnal. 64 e.; kalveren late qnal. 105 e. 2de qual. 90 a 95 e. schapen 1ste qnal. .,2de qual. c., alles per kilo; varkens 1ste qnal. a e., 2de qnal. a e., 3de qual. 0., licht soort a per half kilo. Op de botermarkt werden aangevoerd: 60/8 en 58/16 ton en 844 stukken per half kilo; prijs le qual. f 70,— 2e qnal. f 66 3e qnal. f 62 per half kilo f55 a 75. ALKMAAR, 4 Jan. De aanvoer van vee en daarvoor bestede prijzen was alsvolgt: 4 koeien 199, 15 auohtere kalveien/ 6 a 14 99 vette kalveren 40 allO 453 schapen 20 s 29 282varkens 34 c. per kilo, 18 ma gere dito 8 a 12, bokken a paarden d lammeren f a SCHIEDAM, 5 Jan. Moutwijn per Ned. vat a f 9.— Jenever 14,50 Amsterd. proef f 15.75 Spoeling, I Commissie fl.90,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1892 | | pagina 3