NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT. MARKTBERICHTEN. Laatste Berichten. Prijs per 3 maanden 85 ets, frper ppst f 1.10. ONDERHOUDENDE LECTUUR V. D. HUISKAMER. Prijs per 3 maanden 35 ets,, fr, per post 45 ets, Voor abonnenfcen op de Nieuwe Haarlemsche Couraut 25 cents, franco per post 35 cents. Iets over 't gebruik van chocolade. Voor geest en hart. Ter behartiging. STEDELIJK NIEUWS^ kerkberichten Rechtszaken. Land- en Tuinbouw. betaald. De aangeklaagde werd wegens beleedi- ging veroordeeld tot... tien frks. boete. Snelvarend geschut. De geschat- fabriek der Franscha marine te Ruelle is druk bezig met de trensformatie ven verscheidene oudere vuurmonden in snelvurecd geschut ter bewapening van nieuwe schepen, terwjjl ook de aan boord der actieve schepen aanwezige vuurmonden van licht en middelbaar kaliber achtereenvolgens door dit nienwe geschut zullen vervangen worden. Getransformeerd worden: lo het kanoo van 10 cM. model 1881, lang 21 kalibers. Het is een stalen kanon zonder afzonderlijke kerobeis, maar wordt nu eenigszini versterkt door een omge- legden ring. De aanvankelijke snelheid is door <)e aanwending der nieuwe munitie van 510 tot 560 M. verhoogd. De verandering van het kanon kost slechts 350 frank per stuk, die van de affuit ech ter 4475 frank. 2o Het kanon van 13 cM., model 1881/84, lang 21 kal. met 654 M., en het kanoojvaol4 cM. model 1887, lang 45 kal. net 800 M. aan vankelijk snelheid. De kosten dezer transformatie beloopec voor kanon en sffuit reap. 400 en 3000 frank. 3o Het kanon v»d 16 cM., model 1881/84, lang 21 kalibers met 650 M. aanrankelijke snel heid. De kost en bedragen voor kanoQ en affuit reap. 420 en 3200 frank. Voorts worden er bij de marine nog verschil lende soorten van anelvurend geschat ingevoerd, en wel van 10, 14 en 16 cM. kaliber, die 45 kalibers ziellangte hebben en waarbij de aanv. snelheid 800 M. bedraagt. Door den President der Fransch e Republiek zijn de volgen'e onderscheidingen toe gekend lo. zilveren medaille le klasse aan J. Van den Klooster, gezagvoerder van bet reddings- vaaituig //Prinses VViihelmina, en aan D. van den Klooster Az., hoogaarts-schipper, beiden te Berghslnis (Schouwen), 2o. eene gouden medaille 2o klasse aan L. Nieman, schipper van het vaartuig ,/Twee Gebroeders" te Ouddorp, en zulks ter erkenning van hnn verdienstelijk gedrag ter ge legenheid der redding tsd de echipbrenkelingen en den loods van het op den OoS'er gestrande Fratsche driemastschip /rlquique op 31 December 1891 co 2 Januari 1892. Eerst in het midden der 17e eeuw werd in Duitschland chocolade als drank gebruikt, terwijl dat in Spanje reeds 100 jaar vroeger plaats had. De Spanjaarden, die het van de Mexicanen geleerd hadden, dronken ze in den beginne altijd koud, in de meening verkeerende, dat ze, warm gebruikt, een schadelijken invloed op de gezondheid uit oefent. Op de koninklijke tafel ontbraken nooit eenige kannen chocolade, destijds eene zeer kost bare lekkernij, welke zich alleen de rijken konden veroorloven. Om haar te kruiden voegde men er dikwijls honig, vanille of Spaansche peper bij. In Mexico gebruikte men de slechte cacaoboonen voor geldstukken, welke vooral in geheel Midden - Amerika zeer in omloop waren, en nog heden ten dage dienen zij tot kopermunt in de pro vincie Costarica. Luister uaar de uitspraken van uw ge weten; gjj hebt geen beteren raadgever. Deuk alvorens te antwoorden, opdat ge steeds spreekt op eene wijze in over eenstemming met de waarheid eu gerech tigheid. Telken male als ge een besluit wilt nemen voor eene onderneming, hef dan uwe oogen ten Hemel en bid God, dat Hij uw voornemen zegene; eu als ge dit gebed kunt doen, voleindig dan uw voorgenomen werk. tRijk is gelukkig\> Leugenwoord! Een handvol eerlijk brood, niets dat ooit zoeter smaakte! Heeft niet het geld de rust van duizen den vermoord? En is er éen dien bet beter maakte? Allerlei. Gerechtigde twijfel. Pleiter. Mijnheer de rechter, ik verzoek u beleefd dezen getuige den eed te laten afleggen. Rechter. Waarom Twjjfalt u aan zijne waarheidsliefde Pleiter. Zsker, mijn heer de reohter, want hij is een jager. Grof. Boer. Wat? kost de entree een gulden voor dit concert? Kassier. Ja, en dat is zeer «weinig voor iemand met znlke groote ooren als gij hebt. Ge zondt eigenlijk het dubbele moeten betalen. Homogeen. Chef de bureau. Hoor een s, mijn waarde, ik hoop dat ik niet meer gewaar word, dat er hier op het burea. wordt gerookt. Ambtenaar. Diezelfde hoop koesier ik ook, ge achte chef. Niets ongeregelds. Huisheer. Toen u voor drie maanden dit huis betrok, heeft u mij beloofd, geregeld te betalen, en tot dusver heb ik nog geen «ent gesien. Huurder. Nn, dasrin zie ik niets ongeregelds. Kinderlijk. Johan. Pa, wat is eigenlijk nw baroap Vader. Ik ban rechlsgeleerd.-, mijn jongen. Johan (denkt «enigen tijd na cd vraagt ein delijk) Pa, zijn er ook nog linksgeleerden Ken model-patiënt Rentenier (ziek). Ik heb wel trek in can pasteitje. Vrouw.Wat, denk je wel dat de dokter heeft gezegd wanneer je diëet hield, dan was je in drie dageD weer beter 1 Rentenier. Geef me de pastei maar, mijnentwegen ben ik een dag later beter. Verplaatst.Kleermaker (eene quitantie toonen- de). Waar is da luitenant Oppasser. Die is verplaatst naar Maastricht. Kleermaker. En mijn jat Oppasser. Wat jas Kleermaker. Ja, je weet het wel, de nieuwe jas, die ik verleden week thuis heb gebracht. Oppasser. O, die is ook verplaatst. HAARLEM, 16 April. Door het Provinciaal Bestuur van Noord-Holland isjl Donderdag bij enkele inschrijving aanbesteed: lo de uitvoering van eenige werken tot verbetering der zeewe ringen langs bet noorderstrand op het eiland Vlieland, behoorende toe de zeewerken Noord- Holland. (Raming f32.000.) Minste inschrijver de Heer T. Volker Cs. te Sliedrecht, voor f 25,200. 2o Het verbeteren van Rijkszeewerken op het ei land Wieringen, Provincie Noord-Holland. (Ra ming f 10.000.) Minste inschrijver de Heer J. Hermans te Wieringen, voor f 9000. 3o Het bouwen van een basaltmuur ter vervanging van een gedeelte houten beschoeiing langs de haven op Vlieland en het plaatsen van een havenlicht aldaar, behoorende tot de zeewerken in Noord- Holland. (Raming f6000.) Minste inschrijver de Heer J. Hermans te Wieringen, voor f 6325. 4o Het verbeteren van Rijkszeewerken op het eiland Urk, Provincie Noord-Holland. (Raming f2500.-) Minste inschijrer de Heer J. Ten Napel te Urk, voor f 2980. De aflevering van de voor den dienst bij de militie aangewezen lotelingen; plaatsvervan gers en nummerverwisselaars uit deze gemeente zal plaats hebben op den Doelen op Vrijdag 13 Mei e. k. Naar wjj vernemen is het tweede concert van de Haarlemsche Mannen-Zangvereeniging Crescendo bepaald op Maandag 2 Mei e. k. Be halve de medewerking der zoo gunstig bekende solisten: Mejuffrouw J. Kempees en den Heer J. J. Rogmans, beiden van Amsterdam, zal aan dit concert nog eene buitengewone aantrekkelijkheid geven de medewerking van het volledig orkest van het stedelijk muziekkorps. Met orkest zullen worden uitgevoerd Ave Ma ria van Ileinze-, Velleda van Brambach en Mte- reestillc und glückliche Fahrt, terwijl het koor nog enkele kleinere koorwerken zal uitvoeren zonder begeleiding De solisten werken mede in Ave Mat ia en Velleda en zullen bovendien nog eenige liederen voordragen. De uitvoering belooft voorzeker het aantal schoone concerten van Crescendo met een te ver meerderen. Op de lijst van voorloopige candidaten zijn door de liberale kiesvereeniging Vooruitgang al hier geplaatst de Heeren Mr. E. A Jordens, J Sabelis, A. De Clercq, Mr. A. Kist, Mr. J. de Clercq van Weel, Mr. Joh. Enschede, P Goedkoop Dz., allen alhier, D. Mijsbérg, te Beverwijk en J. M. H. Evelein te Haarlemmermeer. De liberale kiesvereeniging Bloemcndaal, te Bloemendaal, heeft tot candidaten gesteld de Heeren Mr. Jordens en Evelein. De beide anderen plaatsen zullen worden aange vuld met candidaten van Vooruitgang te Haarlem. Door den Heer F. Lieflink, lid van de Tweede Kamer xijn aan het quartet Loreley alhier voor den aanstaanden nationalen quartetten-wedstrijd vier zilveren medailles, als bijjk van sympathie, aangeboden. Reeds 19 quartetten hebben zich voor dien wedstrijd laten inschrijven. Gisteren-morgen te 10 uur is brand uit gebroken in de werkplaats van den meubelmaker W. G- Schouten, gelegen aan de Zoetestraat no. 44 vermoedelijk ontstaan door onvoorzichtigheid van een der werklieden bij het ontsteken van eene p;jp waarbij hij de lucifer heeft weggeworpen. Eenig materiëel en meubelen zijn verbrand maar alles is verzekerd. De brand werd spoedig ont dekt en is gebluscht door de politie met de slangenwagen. Alles was verzekerd. Gisteren-morgen omstreeks 9 uur heeft een schoorsteenbrand plaats gehad iu het perceel aan den Dreef no. 4 ontstaan door het harde stoken van de kachel. De brand is door een schoorsteen veger gebluscht. De slangeuwangen is nog uit gerukt maar heeft geene diensten verricht. Kathedrale en parochiekerk van den H. Jozef. Zindag, te 7 eo half 9 uur de gelezen HH. Missen en te half 11 de solemneele Hoogdienst. Te 4 uur de plechtige Vespers, Rozenhoedje en Feest predikatie. Daarna tot 8 uur gelegeiheid om te biechten. Maandag te 7 en half 9 de stille HH. Missen en te half 11 de plechtige Hoogmis. Diuadag en volgende dagen der week na den H. Dienst van half 10 het Rozenhoedje. Donde dag te 7 uur het Lof. Dinsdag, Woensdag, Donderdag en Vrijdag van 6 tot 8 uur gelegenheid om te biechten. Zaterdag te 6 uur het Lof en vaa 4 tot 10 uur gelegenheid om te biechteo. Dinsdag en volgende dagen de H H. Diensten en de Catechismus op de gewone uren. Parochiekerk van den H. Antonius van Fadua. Zondag de HH. Mis.sen te 6, 7 en half 9, te half 11 de plechtige Hoogmis, te half 4 Vespers waaronder de Feestpredikatie. Na de Vespers gene rale absolutie voor de leden der Derde Orde. Maandag de HH. Missen als des Zondags; te half 4 Vesper» en Rozenhoedje. Dinsdag te 8 nur gezongen H. Mis ter eere van St. Antonins, te 6 uur het Lof. Vrijdag te 8 uur gezongen H. Mi», te 6 uur het Lof. Deze week de HH. Missen te half 8, 8 half 9 en half 10 uur; de Catechismus naar gewoonte. Parochiekerk van Onze Lieve Vvouw. Zondag de HH. Missen te half 6, '7, half 9 en half 11 uur, des namiddags van 2 our af gelegenheid om te biechten; te 3 uur de Vespers. Maandag, te viereo als Zondag, te 3 uur de Vespers. Woensdag-avond te 7 uur het Lof. x Gedurende den H. Passebtijd eiken avond van 7 tot 9 uur gelegenheid om te biechten. De dagelijksche HH. Missen te half 8, 8, half 9 en 9 uur. BURG. STAND DER GEM. HAARLEM. ONDERTROUWD; 14 April: F. J. Van der Brink en J. G. M. Van de Laarschot. GETROUWD; 14 April: F. Verbaan en E. O ver he al. BEVALLEN: 13 April: A. Langeveld-De Braijn, z. H. Jansen-Van Gasteren, d. A. Molenkamp-De Vries, d. 14 April: G. Kloos-Van Hnizen, d. J. De Boer-Van Wyk, d. Commissariaat van Politie te Haarlem. Gedeponeerde voorwerpen. Een paardendek. Een zakje met koperen ringetjes waarin eenig geld. Een paar leesboeken. Een schroevendraaier. Een bont boezelaar. Een R. K. kerkboek. Een rozenkrans. Een paar bandschoenen. Een stempel. Een bril. Een paar gonden oorbelletjes. Eene oude zweep. E»n sleutel aan een hoorn. Eenige sleutels Terng te bekomen bij den Heer L. H. Borman, Essen- plein No. 24p: eene portemonnsie met eenig geld; bij vrouw Heeseman, Zijlwsg No. 73: een koperen dop eener pstentas; bij den Heer W. Van der Wel, A uthoniestraat No. 43: een paar bottines; bij den Heer G. J. Van Ou- scboten, De Clercqstraat No. 162: een zwart gehaakten doek; bij den Heer Seveke, Barteljorisstraat No. 16: eene portemonnaie met geld (aldaar achtergelaten); bij den Heer Drost, Lange Veerstraat No. 8: een Ei gelsch zilveren horloge; bij den Heer J. Van Rossnm, Esschilderstraat No. 14 rood: eene kinderparasol; bij den Heer Kesman, Ravensteeg No. 10a-, een brninharig hondje voorzien van een lederen halsband met belletje; bij den Heer Roeland, Kort# Hofstraat No. 6: een bruinharig hondje voorzien van een halsband; bij den Heer S. De Vries, Klein Hei ligland No. 53; eene portemonnaie met eenig geld; bij den Heer D. Smit, Burgwal No. 39: een zwart kalf (op de veemarkt achtergelaten); bij Vrouw Wijkhuizen, Oran jeboomstraat No, 93: eene.,rol met eenige teekeningen. ARROND. RECHTB. TE HAARLEM. Terechtzitting van 14 April 1892. 1. J. De Z., zeildoekwever te Assendelft (gedet.). Be delarij. 2 dagen hechtenis en 2 jaar plaatsing in eene R. W. 1. 2. P. v. B„ grondwerker te Heemstede. Mishan deling. 3 dagen gev. straf. 3. J. P. B. bloemistknecht te Heemstede. Mish. 6 dagen gev. straf. 4. L. K., werkman te IJmuiden. Mish. ambtenaar in functie. 14 dsgen gev. straf. 5. H. v. d. V., sonder beroep te Haarlem. Diefstal met oord. des ond. 7 dagen gev. straf. 7. P. A. B., schoenmaker te Amsterdam (gedet.). Diefstal. 3 maanden gev. straf. 7. C. D. en A. De J., zonder beroep te Zaan dam. Diefstallen met oord. des ond. De le 14 dagen, de 2e 21 dagen gev. straf. 8. J. H. bakkersknecht; C. H., rietdekkersknecht, beiden te Alkmaar, (gedet.) Diefata! en opz. brandstichting. De 2e met oord. das ond. De le 7 jsar, de 2e 5 jaar gev. straf. Bij vonnis der Rechtbank te Alkmaar, van den 6en dezer, is de voortvluchtige notaris W., uit Hoogwoud, schuldig verklaard aan verduiatsring en veroordeeld tot 3 jaar gerangeuisatra', met ontzetting uit zijn ambt van notaris én laat tot zijne gevangenneming. Ds Heer A. K. Okkinga, te Breukeltn, Directenr der Insulinde fabriek van melkproducten aldaar en ala zoodanig hofleverancier heelt Zondag de eerste graa- boter aan de Koninginnen aangeboden. De landbonw-afdeeling Oudewater haeft bealoten, aldaar in de maand September van dit jaar eene landbouw tentoonstelling met verloting te honden. Daartoe zullen 5000 lotsn a fl worden .uitgegeven. Het bestuur der afdeeling 's-Gravenhage van de Nederlandsche Maatschappij voor tuinbouw en plautkunde, onder bescherming van H. M. do Koningin-Regentes bad de leden nitgenoodigd tot deelneming aan de excursie op Donderdag 14 April. Men ging is des ochtends te 8.34 per Hollandsche spoor naar Leiden en vandaar per stoomtram naar Sassenheim, Hillegom en Haarlem. De Heer L. Krujflf, te Sassenheim, had zieh welwillend bereid verklaard, de tochtgenooten te begeleiden en hen te introdneeeren bij de bollenkweekers, o. a. bij den Heer Krelage ts Haarlem. DELJB'TI14 April. Op de weekmarkt van heden waren de prijzen van het vee als volgt:— vette koeien le qual. 220 a 268 dito 2do qnsl. J 150 a 200 kali koeten late qnal. 225 a f 254 dito 2de qual. 140 a 180, vaarkoeien Ie qual. f 160 a 215 dito 2de qual. 75 a 120 vette kalveren, late qual. 65 88 dito 2de qual. 40 a 54 vette schapen late qnal. f a dito 2de qnal. a lamscha- pen le qual. f 25 a 36. 2de qual. a vette lammeren f a weilammeren f a magere varkena IS a 43 biggen f 5.— a 11.50 nuchtere kalveren f 3 a 20. paarden f 40 a 100 a stieren f a ossen f5— Rundvleesch 60, 68 a 76 e. vet kalfsvleesch 85,95 105 c. achapevleesch a 6., lamsvleeach a Granen,Zeeuwache en Overmaaascbe tarwe 7.a 7,50 nienwe dito f a roode dito f 8.50 a 9.50. a rogge f a nieuwe dito f 6— 725 wintergerst f 4,— a f 475 zomer dito f 4.— 4.75 chevalier dito f 5,—f6,haver f3,75 a 4,50 groene erwten f 10,— a 11,50 meeting f7,— a f 8.— paardeboonen f 6.25 a 7.—, dniveboonen 6.50 a 725 bruine boonen f 10.a 12,—koolzaad f 10, a 11 hennepzaad f 8,25 a 9.25 kanariezaad 650 a 8.50. GOUDA, 14 April. Granen. Witte poldertarwe f 6,25 7.75 jarige roode dito f6.50 af 7.25 Angel dito f 7,50 8,50 a ZeenwBche dito f a f nieuwe dito 8.25 9.—afwijkende dito mindere soort. Zeenwsche f 7.508 Zeeuwsche dito 7.a 7.50 polderrogge f 576 a 6.30 wintergerst f 4.20 a 4.60 aanvoer dito (per 70 kilo. a jarige chevalier a zomer dito 15a 5.75. Haver f 3.25 a 4.25 dito nienwe 5—a 5.75 perlOOkilo.Kookernten f a —.—per heet. Mals. Amerik. f 5.50 a f 5.70 Odessa a Cinqnantine f 8.25 a 8.75 per 100 kilo. Hennepzaad inlandsch 1 9. 25 a 9.50 en bnitenlandsch f 7.25 h 7.50 spelt a kanariezaad f 6,25 h 7.50. Kaas le qnal. f25,— a 27.2e, qnal f 23.— a 25— graskaas f a Noordhollandsehe f 26a 29. aangevoerd 43 partijen. Handel ving. Boter met goeden aanvoer; handel gewoonprijs der goeboter f 1.10a 1.20. der weiboter f 0.85 h 1. Melkvee met goeden aanvoer en bandal traag. Vette varkens met goeden aanvoer, handel matig van 23 tot 25 c per half kilo. Biggen voor Engeland met redel. asnvoer, handel ving van 20 tot 22 o. per half kilo Magere biggen met goedeo aanvoer, handel red. f 0,75. a f 1.20 per w. Vette schapen met goeden aanvoer handel m. 14 a f 18. Nuchtere kalveren met weinig aan voer, handel tiaag f 3. a 6. HOORN, 14April. Ter waag zijn gewogenl68stapels kaas wegeade 42577 kilo; hoogste prijs per 50 kilo f 32,50 voor kleiue/25.—voor commissie.y'—voor middelbare EDAM, 14 April. Aangevoerd 246 staks boter per 5 HG. 55 h 58 cent. Kipeiereu f 3.25 a f 3,50 per 100 stuks. ALKMAAR, 15 April. Aangevoerd 150 stapels kaa." kleine 33,— commissie dito f 27,— middelbare f 29.— HAARLEMMERMEER, 14April. Graan en zaad- markt.Oude tarwe fWitte tarwe f 5.90 a f 8.20 Rogge 6, a f 6 GOHavor f 6,25 a f 7.15 Chevaliergerst f 4.75 a f 5.25 Wintergerst f 4,— a f 4.50 Zomergerst f 4.— a f Dnivenboonen f 6,85 a f 7.Paardenboonen a f6,85 a f6.15 Bruine boonen f 8.a f 9.15 Groene erwten f 6,25 a f 9.25. Grauwe erwten f Kanarie zaad f 0,Karwijzaad f— SCHIEDAM, 15 April. Moutwijn per HL vat af 9 Jenever 14,50. Amaterd. proef f 15.75 Spoeling, f Commissie f 1.70 PARIJS, 15 .\pril. Aan den Temps wordt thans inderdaad uit Rome geseind dat Ge neraal Pelloux, Minister van Oorlog, in den ministerraad verklaard heeft, dat het hem met alleen onmogelijk is nieuwe be zuinigingen in te voeren, maar dat bij nog 15 millioen er bjj noodig beeft voor bui tengewone uitgaven. De meerderheid der Ministers heeft dien eisch verworpen, daar zij van meen ng is dat men van het land geene nieuwe offers mag vergen voor het leger. De Generaal Pelloux, die in 1882 voorstander was van de vermeerdering des legers met twee legerkorpsen, beeft, sedert hij plaats had genomen op de bank der Afgevaardigden, verklaard dat 228 millioen voldoende waren voor de begrooting van oorlog. Om die reden was het dat hjj in het Eabinet Rudini werd opgenomen, en ook om lat hij te kennen had gegeven, dat het programma der bezuiniging geen war mer voorstander had dan in hem, en thanB, bracht de meerderheid van den ministerraad ham onder hat oog, was zjjne begrooting van 223 millioen reeds gestegen tot 237 millioen, en desniettegenstaande vroeg hij er nog 15 millioen bij. BERLIJN, 15 April. De geruchten, vol gens welke de Pruisische Minister van Binnenlaudsche Zaken, de Heer Herrfnrth, wenscht af te treden, zullen wel d n gewo nen cirkelloop hebben en dan worden te gengesproken. Zjj zjjn ontstaan uit het vermoeien dat er een toeleg bestond om den nieuwen minister-president, graaf Eu- leDburg, door middel eener vacature eene ministerieels portefeuille te kunnen geven, omdat alsdan de additioneels begrooting voor den afzonderleken post van Minister-Presi dent zou kunnen worden ingetrokken. Het is bekend wat er in het Huis van Afgevaar digden is voorgevallen waarom de behande ling dezer begrooting tot na Paschen is uitgesteld. Evenwel, hare aanneming is ver zekerd, en daarmee vervalt alle grond voor het genoemde vermoeden. Even ongegrond zjjn velerlei beweringen omtrent de positie van den rjjkskanselier Caprivi met betrekking tot het Pruisisch ministerie en inzonderheid vanMinister-Pre- sident. Het is nu op vertrouwbare wjjze ge bleken, dat Caprivi werkelijk zich eenigszins afgemat en door zijne velerlei werkzaamhe den bezwaard gevoelde, zoodat hij ven de crisis over de schoolwet gebruik wilde maken om door ontslag tot rust te komen. Naar dien echter de Keizer hem niet wilde missen, is hjj gebleven, maar toch op een anderen voel; door de betrekking van Rjjkskanselier alleen te combiueerea met die van Minister van buitenlandsche zaken, waardoor hjj het althans gemakkelijker heeft. Hjj is dan ook geheel er mede tevreden. Zelfs vele diplo maten, die nog onlangs deze verandering slechts als eene tjjdeljjke schikking of als een maatregel van overgang beschouwden, spre ken nu anders er over en twjjfelen niet meer aun de duurzaamheid zjjaer positie. <+e== HET ZONDAGSBLAD

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1892 | | pagina 6