Jongen Pastoor kneipp Jansstraat 89 ELKERIJ Eigenaar CORiN. VAN SCHIE. Aanbesteding De Geneesmethode Roog Van der Ban, Fijne Onvervalschte Glazenwasscherij en Oe verzorging van het Kind BRUIDSSUIKERS en ZAkJES. ADVERTENTIES Zesde Duizendtal. 11ST te SCHOTEN MAKKTBERlUHTEiN. Hendrik Van Beek Elisabeth Dorothea loet Küppers' Boekhandel De BegietingeD, Omslagen, Baden en Pastoor Kneipp. F. JAPJGSE Co. Koet- Banket-'Choeolade- Suikerwerken STEDELIJK NIEUWS. Verkiezingen voor de Provinciale Staten te Haarlem. Letteren en Kunst. Aan de drukkerij dezer Courant kan een fatsoen lijke worden geplaatst. Wed. C. CASSéE. Jansstraat 25, Haarlem. Sebastiaan Kneipp. Het verbouwen van bet perceel No. 142 aan de Leidscbevaart te Haarlem. Haarlemscbe Sebastiaan Kneipp. zijn streven en werken in bet belang der Menscbbeid. Bakenesserjjracbt 31, Smedestraat 15, Om alle verdere las tige en onaangename vragen te voorkómen verklaart de oudergetee- kende GEEN LID van de z. g. Roomscb Katho lieke Kiesvereeniging te zijn. H. J. v. DEURZEN Jr. Haarlem, 23 Mei 1892. Op deze MELKERIJ wordt steeds voortgegaan met het leveren van zuivere zoete Melk tegen 8 cents de liter zonder verhooging van prjjs. Deze melk staat onder controle van den HeerC. G. LOOMEIJER Jr. Ook is te verkrjjgen Roomkarnemelk en N atuurboter. Kindermelk a 12 cents per liter van runderen af komstig, die met bizondere zorgen worden gevoed, wordt in afgesloten bussen aan huis bezorgd. De Veestapel staat onder toezicht van den Heer J. M. VAN OOIJEN, rijksveearts te Haarlem. Bestellingen gelieve men aan bovenstaande MELKERIJ en aan de Firma Wed. J. A. Vaa ZIJL te Haarlem te doen. HAARLEM, 25 Mei. De vergadering van den Ned. R. K. Volkshond, afd. Haarlem, werd jl. Maandag avond door een aanzienlijk getal leden bijgewoond, die kwamen genieten van de schoone redevoering, welke de Weleerwaarde Heer II. F. J. Rikmenspoel, Kapelaan te Amsterdam, ten beste gaf. Door den President, den Heer A. J. He Jong,werden de aanwezigen verwelkomd,waar na de Eerw. Spreker den katheder betrad. Als onderwerp zijner belangrijke rede had de Eerw. Spreker gekozen: het verval van het fami lie-leven als gevolg van de uithuizigheid van den vader des gezins. Na in schoone en duidelijke woorden het geluk en de waarde van den huiselij - ken haard te hebben geschetst, wees Z.Eerw. op de kwaal waarmede vooral hethedendaagsche geslacht is behept, de kwaal der uithuizigheid, die in hooge mate aanstekelijk is en als eene ramp voor het volk moet beschouwd worden. Dat de huisvader ver plicht is die kwaal tegen te gaan door met waar digheid zijne taak en plicht te vervullen tegenover hen, die aan zijne zorgen zijn toevertrouwd, werd door den Eerw. Spreker op overtuigende wijze be toogd, daarbij niet alleen wijzende op hetgeen de christelijke geboden voorschrijven, maar ook op de goede gewoonten en wetten in de oudheid,wetten die de huiselijkheid bevorderen en de familie gelukkig maken. Vervolgens schetste de Eerw. Spreker den invloed der uithuizigheid, de zucht naar vermaak en genot, op het huisgezin in 't algemeen en op de vrouw des gezins in 't bizonder, op de echtgenoote, die diep te beklagen is omdat op haar de noodlot tige gevolgen komen van de uithuizigheid van den man, die door haar te ontvluchten, ook alle zorgen van het gezin op haar laadt. Tegenover den uit- huizigen man stelde de Eerw. Spreker den braven, den godsdienstigen echtgenoot, die zijn genot in huis vindt, bij vrouw en kinderen, en door zijne huiselijkheid den echt maakt tot een hemel op aarde. In het tweede gedeelte van de hoogst interes sante Tede wees de Eerw. Spreker op den verderfe- lijken invloed der uithuizigheid op het heil der kinderen. Is de vader uithuizig, zoekt hij zijn ge not in kroeg of schouwburg, dan ontgroeien de kinderen aan zijn invloed; zij vervreemden zich van hem en de vader verzaakt zijn plicht, den plicht namelijk zijne kinderen voor te bereiden tot chris telijke echtgenooten. Het kind moet opwassen aan de zijde van den vader, het moet in hem een raads man vinden, een vriend die zijne stappen leidt. Is de vader echter uithuizig, dan zullen ook de kinde ren dat voorbeeld volgen. Zij zullen zich tehuis vervelen en vervallen in het publieke leven dat vooral voor den jongeling zoovele gevaren op levert in den moeilijken kamp, welken hij tegen zijne hartstochten heeft te strijden. Het publieke leven is eene slechte zaak voor de vorming van het hart, zeide Spreker. Gelukkige familie derhalve waar de huiselijkheid in aanzien is! In den christelijken familiekring alleen kun nen de kinderen voor hunne toekomstige bedie ning in de wereld worden voorbereid en gevormd. In de vervulling van den plicht des vaders der halve ligt het geluk van vrouw en kind, ja van het gansche huisgezin. Is de man te midden van zijne familie, beseft hij zijne waardigheid als hoofd, als koning van 't gezin, dan heerscht er orde, rust en harmonie in huis, dan wordt de huiseljjke haard een genot voor groot en klein. Vaders,houdt uw huiselijken haard veilig, aldus ongeveer ein digde de Eerw. Spreker zijne redevoering, houdt uwe waardigheid in het oog, dan zullen uwe kin. deren u in het hart dragen en uwe huisgezinnen zullen gezegend zijn in tijd en eeuwigheid. De hoogst belangrijke rede van den Eerw. Heer Rikmenspoel werd met onverdeelde aandacht door de aanwezigen gevolgd en bij herhaling luide toegejuicht. Het was eene redevoering, hier en daar door humoristische zetten gekruid, vol leer zame lessen en raadgevingen aan het adres van de hedendaagsche generatie, die helaas! in hevige mate lijdt aan uithuizigheid en zucht naar genot. Moge zij hare goede uitwerking niet missen. De Zeereerw. Heer P. A. Van den Bosch, Ad viseur, bracht in schoone bewoording aan den Eerw. Spreker innigen dank voor de gehouden rede voering en vond daarbij gelegenheid te wijzen op de voortreffelijkheid der Katholieke Kerk, die voor alle kwalen van het sociale leven ook de geneesmiddelen aanwijst en geneesheeren bezit, die rusteloos werkzaam zijn tot genezing der maat schappelijke wonden. Ook de woorden van den Zeereerw. Adviseur werden met luide bijvalsbetuigingen begroet. Door de architecten Roog Van der Ban is Zaterdag-namiddag aanbesteed het verbouwen van het winkelhuis //De Hollandsche Schoenen - Compagnie", staande op het Verwulft alhier. Ingeleverd zijn zes biljetten. De laagste inschrijving was van de Heeren J. Giebels 4" J. Van Servellen voor f13,940. De hoogste van den Heer G. Hul sebosch, voor f15,330. Het werk is nog niet ge gund. Omtrent de leening voor de staal waterbron dient opgemerkt te worden, dat de thans uitge schreven leening niet liep over de geheele f335,000, doch slechts de eerste serie daarvan ad f200,000. Van deze is geplaatst f7 8,000 f 10,000, voor tien aandeelen, welke aan de eige nares van de bron worden uitgekeerd, zoodat nog een bedrag van f112,000 te plaatsen overblijft. Daar de aandeelen van f 1000 thans ook ge splitst kunnen worden in halve en kwart-aan- deelen, en alzoo meer onder het bereik komen van hen, die feitelijk uit de bron voordeel moeten trekken, heeft men veel hoop, dat deze zaak alsnog voor Haarlem zal behouden blijven. De meeting, welke tegen heden-avond is belegd, gaat uit van geldmannen, industriëelen en nering doenden. Als teeken van hulde en belangstelling was jl. Zondag in de Lange Heerenstraat uit een aantal woningen de Nederlandsche vlag uitgesto ken voorhetgouden echtpaar Wouter Van Ommeren, geboren 10 December 1819 te 's-Gravenhage, en Hendrika Theodora Van Rossen, geboren te Lisse den 5den December 1821. Zij zjjn beiden nog gezond en de bruidegom verricht als koetsier lij de expeditie van de H. IJ. S. M. nog dagelijks term zijne werkzaamheden. Ook op de Kampervest en op de Kampersingel zag men jl. Zondag uit verschillende perceelen de vaderlandsche vlag wapperen, ter eere van den Heer Maarten Van Zanten en Mejuffrouw Johanna Maria Moonenwonende op de Kampervest, die het voorrecht hebben heden (Woensdag) hunne vijftigjarige echtvereeni- ging te gedenken. De Heer Van Zanten, ge durende eene reeks van jaren ambtenaar bij de inning van belastingen, vervult zijne betrekking nog steeds met ijver, werd geboren te Middelburg 13 Maart 1816, terwijl de bruid, alhier geboren den 28sten Maart 1819, evenals hij, zich in eene goede gezondheid mag verblijden. Tegen de bierhuishoudster He M., wonende Ruysdaelstraat, is weder proces-verbaal opge maakt ter zake van het verkoopen van sterken drank in het klein, zonder daarvoor de vereischte vergunning te bezitten. Te dezer stede wordt den 31 dezer in het openbaar aanbesteed: het bouwen van eene Ca dettenschool te Alkmaar (2e gedeelte) onder be heer van de genie te Haarlem. De raming is f 26,300. De Heer F. W. Fan Eeden, directeur van het Koloniaal Museum alhier, is door de Phar maceutical Society of Great Britain benoemd tot correspondeerend lid. Naar men verneemt is de firma E. H. Krelage en Zoon alhier, op de den 19 Mei 1.1. in het stadhuis te Luxemburg geopende bloemen en groentententoonstelling bekroond met eene gouden medaille voor hare inzending van bloeiende tulpen. Deze inzending bestond uit eene keurver- zameling van 100 zeer fraaie soorten der nieuwe Darwin-Tulpen, welke het uitsluitend eigendom zijn der genoemde firma en die thans in den handel worden gebracht. De tentoonstelling werd gehouden door de Land en Tuinbouw VereenigingvanhetGroothertogdom Luxemburg onder het patronaat van Z. K. H. den Groothertog Adolph. Er werden in de afdeeling Bloemen slechts twee gouden medailles toegekend, waarvan de eerste aan de genoemde Haarlemsche firma ten deel viel. In ons jl. Zondag verschenen nummer hebben wij, met terzijdelating van de hatelijkheden, die zich het Bestuur der Katholieke Kiesvereeniging tegen ons blad aanmatigt, een zoo zacht als het ons mogelijk was gegeven verslag van hunne ge houden vergadering geplaatst. Wij hebben in dat verslag gezegd niet te willen uitweiden over de handelingen in de gehouden vergadering gepleegd, oïndat het ons voldoende was, dat de meerder heid van de Leden den waardigen Roomsch- Katholieken Afgevaardigde en niet den anti-revo- lutionnairen Standaard man, als hun candidaat hadden geproclameerd. En met dat alles heeft het Bestuur der zich noemende Katholieke Kiesvereeniging (de Secre taris is daartoe volgens het reglement bevoegd) zich gewend tot de liberale bladen hier ter stede en niet alleen in de Oprechte Haarlemsche Cou rant, maar ook in Haarlem's Dagblad, een ge lijkluidend verslag geplaatst geheel in strjjd met het onze. Dat verslag luidt als volgt: «Gisterenavond vergaderde de Katholieke Kiesvereeniging, die, behalve door leden van bestnrec der R K.Kiesver- eenigingen te Haarlemmermeer en Beverwijk, door 52 leden werd bijgewoond. Bij acclamatie werd tot haren candidaat voor de herstemming voor de Provinciale Staten op 24 Mei a. i. geproclameerd de Heer Mr. IF. S. J. van Water schoot van der Gracht. Opmerkelijk zoo meldt men ons was de hartelijke toon, die bijzonder in deze hij- eenkomst heerschte;ieder scheen behoefte te gevoelen het be. wijs te leveren dat de eensgezindheid.die steeds onder Haar lem's Katholieken heeft bestaan, in geenen deele verdwenen is. Onder luid applaus verklaarden allen zich te blijven aansluiten aan eene Vereeniging die reeds veel goeds mocht tot stand brengen. Nieuwe leden traden tot de Vereeni ging toe." Over dit verslag lazen wij in de Oprechte Haar lemsche Courant, aan welk blad wij het ontleen den, in het daarop volgend nummer het navol gende: INGEZONDEN. Mijnheer de Redacteur Geen denkend measch kan toch zijn goedkeuring geven aan het n toegezonden verslag in uw blad van heden geplaatst, over de jongste vergadering van de z.g. Ka tholieke Kiesvereeniging hier ter stede. Grooter boeren bedrog dan in dat verslag voorkomt, is, mijns dunkeus, zelden gepleegd. Aan den heer Secretaris-verslaggever van genoemde kiesvereeniging slechts een paar vragen? Is de candidatuur van M r. Van Waterschoot van der Gracht in nw verga dering door een der leden niet bestreden, of ten minste gesteld achter die van den antfrevolutionnairen candidaat den Heer 't Rooft, en wel omdat het lid rechtens het bestuur er op wees, dat nw kiesvereeniging gebonden was aan de antirevolutionnaire partij, om nu, hij deze verkiezing voor de Provinciale Staten, een antirevolutionnair in de Staten te brengen? Uw terslag zegt daar niets van. Heeft uw Voorzitter op de vergadering nietgezegd.dat de Heer 't Rooft zich had teruggetrokken? Dat kon die Voorzitter Vrijdag avond toch wel beter weten. Natuurlijk had hij aat leugentje om zich te redden niet ten beste hoeven te geven, er was geen gevaar bij de katholieken uwer vereeniging, want de meerderheid kon en wilde den anti-revolutionnair nu niet boven Mr. Van Waterschoot van der Gracht stellen. Liet de Voortitter niet man voor man afvragen of een der aanwezigen lid was van de Roomsch Katholieke Kiesvereeniging, en is toen niets gezegd Ze zwegen de leden der Roomsch Katholieke Kiesvereeniging, want er bestond gevaar, dat zij door de nwen zouden wolden nit- geworpen. Uw verslag maakt geen melding van de verregaande besprekingen over de Nieuioe Raarlemsche Courant, die, zoo meldt dit blad in het verslag over uw vergadering gegeven, er gedacht van langs kreeg, en meer. Kan dat van langs geven geen daglicht velen Gij hebt onlangs met uw bestuur de brutaliteit gehad om de Nieuwe Raarlemsche Courant, in de Oprechte Raarlemsche Courant en elders, over uwe z.g. Katholieke Kiesvereeniging onder handen te nemen en denkeu ver dacht te kunnen maken, als te hebben gegeven allerhan de en onware of verdraaide berichten, uit vrij verdachte bronnen geput, omdat de N. Raarl. Ct., ondanks alles, volgens plicht en geweten moest wijzen op de beginsellooze handelingen op het terrein van politiek, door uw Bestuur Uw z. g. Katholieke Kiesvereeniging is door de oppo sitie gered geworden van de beginselloosheid, waarvan zij bij deze verkiez'ng voor de Staten der Provincie vooral, heeft doen blijkeD. Wees waar en oprecht in nw verslagen, Secretaris der Kiesvereeniging, nu gij volgens het reglement uwer Vereeniging tot het uitbrengen er van zijt bevoegd, dat is uw plicht. Met de opname van bovenstaand, mijnheer de redacteur, zal u mij als oud-voorzitter en oprichter der Katholieke Kiesvereeniging hier ter stede, ten zeerste verplichten. U daarvoor dankzeggende, ben ik hoogachtend Uw dv. dienaar, W. Küppers. Ook de Maasbode zegt, dat in de Katholieke Kiesvereeniging te Haarlem, sprake is geweest den lieer 't Hooft te candideeren, doch de overgroote meerderheid wilde daar niet aan. De Nieuwe Noord- Hollander is onsticht over de Zuid-Hollander die zich eene uitdrukking ver oorlooft als zouden de Katholieken zich in het Haarlemsche district niet zeer behoorlijk tegen over de anti revolutionnairen hebben gedragen. De nederige toon in deze regelen zegt het Noord Hollandsch orgaan van mijn zuidelijken broeder is duidelijk teekenaehtig ook ten opzichte der richting door 't blad gevolgd. Indien 't woord „deemoedig// niet reeds door ons was gebezigd, 't zou ons heden uit de pen vloeien al is het tegenover deze urgemüthliche inktvisch nog te goedig. Of is ,t niet de Z.-Holl. die eenmaal ode Tijde met een //bravo// verge leek omdat de Tijd, in de aan dit blad eigen hoofschheid van vormen Schaepmans politiek be denkelijk achtte? 't Ware zonde en jammer indien uit zulk een mond waarin dit is ontvloeid, niet een lof af drupte aan 't adres van de z. g. katholieke kies vereeniging te Haarlem. Ook die lof worde ver nomen: „Deze uitslag pleit voor het beleid en het door zicht van het Bestuur der Katholieke Kiesver eeniging te Haarlem, wier houding op schitte rende wijze is gerechtvaardigd.// 't Bestuur dezer kiesvereenigingvooral de Heer M.L. Van Gemertmoge zich gevleid achten met dit ucum lauden. Wie heeft al lange,lange jaren ge leden gesproken van de twee die elkander schuren. We zijn net bezig om ons costuum van bidder ter begrafenis noodend om te borstelen, en be grijpen 'tniet hoe men zoo doof kan zijn van niet eens de doodklok te hooren, belast met het be luiden van die z.g. Katholieke Kiesvereeniging? Wellicht valt er nog wel wat meer te beluiden. Zoover de Nieuwe Noord-Hollander.Wij hebben slechts er aan toe te voegen,al zwegen wij over zeer veel, dat duidelijk in dezen strijd bij de verkie zing voor de Provinciale Staten, over het beginsel, hetwelk nimmer mag worden verloochend, de ver regaande brutaliteit van een paar mannen aan het licht is gebracht, die reeds te lang de Katholieke Kiesvereeniging hebben gebruikt om personen in- piaats van de goede zaak te dienen, die de snoodste verdachtmakingen maar al te duidelijk bewezen, durfden plegen, verblind als ze waren in hun eigenwaan. Twist en tweedracht hebben ze voortgebracht onder de Katholieken zoowel hier ter stede als in het district, door Heemstede tegen zich in het har nas te jagen, en te miskennen de oude R. K. Cen trale Kiesvereeniging te Beverwijk. En dat durft in het verslag spreken van eensgezindheid onder Haarlem's Katholieken, nu er een R. K. Kiesver eeniging is opgericht, nu er openlijk geprotesteerd is èn door leden hunner Kiesvereeniging èn door anderen,nu een lid hunner vereeniging, al* de can didaat der protesteerenden 584 stemmen op zich vereenigde, terwijl zij volgens de Standaard er maar 414 konden uitbrengen. De ironie neer te schreven in een verslag als zouden nieuwe leden tot de vereeniging, in de gehouden vergadering zijn toegetreden, terwijl de aanwezigen geen enkel nieuw lid hoorden noemen, g aat toch te ver. De eigenwaan van den Voorzitter en Secretaris der z. g. Katholieke Kiesvereeniging heeft ons bij deze verkiezing voor de Provinciale Staten de droe vige resultaten gebracht,dat de zetels van den anti- revolutionnairen en Katholieken Afgevaardigden, en dit is het ergste van alle*, zijn verloren gegaan. De uitslag van de herstemming is als volgt: In Haarlem zijn 1772 kiezers opgekomen. In het geheele district zijn uitgebracht 4068 stem men, van onwaarde 19, Gekozen is, de Heer I). Mijsberg (liberaal) met 1883 stemmen. De Heer Mr. W. S. JWaterschoot Van der Gracht (kath.) kreeg 1554 stemman en op de Heer G.B.'tHoo/t, (anti-rev.) werden 611 stemmen uitgebracht, ter wijl een stem niet in aanmerking kwam. Een bravo vtogon wij den Katholieken Kiezers bij deze herstemming voor hun trou we opkomst niet onthouden, zij hebben de eer van hunnen candidaat hoog weten te houden. O, dié anti- revolutionnairen met hun 611 stemmen. BTTEO-. STAND DEB GEM. HAABLEM. GETROUWD: 21 Mei: A. De Waard en A. v. d. Perg. BEVALLEN: 19 Meii C. Visarius Reokelooi, z. H. W. Kam-Pieleprat, z. 20 Mei: G. R. Luiting-Gose - wehr, z. J. H. Mulder-v. Eest, d. W. v- Os-Mid delkoop. d. (levenloos). N. G. v. Geleen-v. Aken, z. M. Kops-v. d. Walle, d. 21 Mei: W. Wolzak-Krom, z J. Klingers-v. Beveren.z. M. v. Bree-Kiezeling, z. J. A. F. Jeswiet-Ilöpken, z. M.Heinhnis-Boo nekamp, d. C. C. J. Üernison-Jansen, z. N. Ha- gebout-Zweers, d. 22 Mei: M. E. Peper-Warmer, z. J, Kors-Heere, d. J. d. Jong-Grootenboer, z. 23 Mei: D. De Vries-v. d. Horst. d. A. M. v. Delden- De Haan, z. P. v. Dausik-De Raad, d. OVERLEDEN: 19 Mei:J.J. Rooi, 2 m.— 20 Mei: M. Caris-Nien, 79 j. M. Amerabeek-Held, 66 j. E. v. Rijn-v. d. Geer. 48 j. A. M. Krom-Akersloot, 77 j. M. Zuurendonk. lm. J. Bronkhorst, 75 j. 22 Mei: P. Landman, 22 m. J. Jacobs, 14 m. C. J. v. Koperen, 8 m. 23 Mei; P. B. Koster, 1 m. Welk esne beteekenis, mijnheer de Secretaris-verslagge ver, moet men aan uw verslag hechten, dat de handelingen van nw vergadering verzwijgt, nu gij de lezers van uw verslag een rad voor de oogen draait, en spreekt van een hartelijken toon, die bizonder in deze bijeenkomst heerschte, Het was eene goede gedachte van den Heer Aug. S'.ille te Maastricht, het oude „Wilhelmus" van Marnix van St. Aldegonde voor vi^stern- mie mannenkoor te bewerken en iu de serie//Ne derlandsche Mannenkoren,, te doen opnemen. Wij twijfelen niet, of deze compositie zal spoedig een geliefkoosd No. van elke Nederlandsche Zang- vereenigiog zijn. Naar wij vernem n mag deze serie zich meer en meer in dea steun van Neder landsche componisten vei heugen ea zal het vol gend No. een zeer fraaie compositie zijn van den Hear C. Andriessen Jr. te Hilversum, getiteld: //Nederland en de zee." Met hot oog op de aanstaande prjjsuitdee- lingen in onze katholieke onderwijsinrichtingen mesoen wij de aandacht van belanghebbenden te mogen vestigen, op een werkje, dat binnen weinige dagen bij den uitgever C. G. Richelle te Ngmcgen het licht zal zien, en zich uitstekend belooft te leenen tot een boekgeschenk voor de jeugd. Het is de Legende der zalige Panasia, naar Silvio Pellico bewerkt door H. J. M. Van den Heuvel, en van i ene saibevelende inleiding voorzieo door JR. Van der Luns. Niet alleen door den aantrekkelij- ken en leerrijken inhoud, ^maar ook door de keurige uitvoering, b(j matigen prijs, oelooft deze uitgave geheel te beantwoorden aan eisckeo, die men een goed prijswerk stellen mag. Bestuur ders van pensionaten, scholen, enz., die nog tegen de aan8 aande prijsuitdetliugen naar een geschikt boekgeschenk omzien, raden wij dus aan onmid dellijk bij de verschijning met de Legende der zalige Panasia kennis te maken. Aan» bet verschenen prospectus, dat de door den Heer Van der Lans geschreven inleiding beval ontleenen wij het volgende: „Da zalige Panasia is eene soort Genoveva, eene jonge herderin, die bjj hare schaapjes, gelijk de herdersknaap David, den lof des Heeren zingt. Hare legende is eene zoete idylle, wegstervende in eene aandoenlijke elegie; want het engelachtig kind sterft een gvuwzamen dood als martelares; maar het tr/gisch einde vormt geen wanklank aan het slot; ais de zalige dea doodeljjke steek ia de burst ontvangt, is ze reeds in vrome ziels verrukking aan de aarde onttogen; geen kreet ontsnapt baar lippen en als wij den met bloemen gesierden, door sneeuwwitte kalveren gelrokken lijkwagen volgeD, die haar onder het gelui der klokken van zelve in den toren het dood- en zegelied aanheffend, grafwaarts voert, dan hebben we niet den iniru'c van eene begrafenis, maar veeleer van een triomftocht. Met treffende eenvoud zonder eenig gezocht siersel, gelijk ook Panasia allen aardschen tooi versmaadde, beeft de sein jj ver here roerende ge schiedenis verhaald, en ik heb er den vertolker lief om, dat hij zich door de poëzie dezer lieve legende heeft aange rokken gevoeld. A'le gelijkgesterpiea zullaa zijae bewerking met hetzelfde genot en deze.(de stichting lezen, als hij ongetwijfeld bij de lezing en vertolking van het oorspronkelijke heeft ondervonden. Vocal jeugdige lezers en lezeressen, reine, on bedorven harten zulieu smaak vinden in dit be- miiiDrlgk heiligenleven en zich daardoor in kin derlijke gjastdrift tot navolging voelen aangespoord. Hoe leerzaam en opvoedend over het algemeen levens van heiligen mogen wezen, niet alle zijn daarom evenzeer voor de jeugd geschikt: nu eens valt het onderwerp buiten baar bereik, dan weer is de behandeling niet op hare krachten berekend. De legende der zalige Panasia echter leem zich zoowe'. om den treffendeinhoud als om de eenvou dige, bevallige inkleeding bij voorkeur tot lectuur voor de jeugd," Gelijk wij reeds zeiden zal het werkja zich on- darscheidea door eene keurige uitvoering.Het wordt grdrukt in rood kader op zwaar ctême-kleurig papier, zhI een fijn giëtste titelplaat en talrijke vignetten bevatten en in keurig lianen baad ge bonden zjjn. in verhouding daarmee is de prijs zeer matig, slechts f 1, terwijl da uitgever door eene groote oplage in staat zal zijn aan kostscho len en pensionaten eene belangrijke prijsvermin dering toe te staan. HAARLEM, 23 Mei. Ter graanmarkt van heden zijn aangev: roode tarwe f a t witte l 8.a 7. rogge (6.a haver f 3,68 a f 3,50 gerst f bruine boonenf a f Gr. erwten t a f Capucijners faf Oliezaad f.— Karwijzaad HAARLEM. 23 Mei. Boter, aangevoerd 168 KG. ver kocht 117 KG., f 1.10 f 1,30 Biggen, aangevoerd 124 stuks, verkocht 124 stuks f 7.— a f 11.— Schrammen, aangevoerd 67 stuks, verkocht 67 atnks, 111,—a 115. Aardappelen aangeroerd 29 heet., verkocht 23hect, f 4.— a f 6.— Appelen en peren aangevoerd —heet., verkocht heet. f af ALKMAAR, 23 Mei. De aanvoer ven vee en daarvoor bestede prijzen was alsvolgt: 2 koeien/230, 21 nuchtere kalveren/ 6 a 18, 18/ vette kalveren 35 al04, 2 Bchapen 25 s 26 124/arken» 40 e. per kilo, 58 ma gere dito 15 a 19 bokken 0.a 0.— paarden AMSTERDAM, 23 Mei. Ter veemarkt van heden wa ren aangevoerd: 400runderen 1ste qaal. 72c. 2de qn&l. 67 e. 3e qual.57c.; vette kalveren, lstqual. a c. 2de qual. e per kilo 4 graskalveren fa 74 nuchtere kalveren f 5 a f 8. 130 schapen en lam. 398 vette varkens40 a 47 c. per kilo. biggen paarden 1 DELFT, 21 Mei. Heden weden aapgevoerd 51 stapels kaas, wegende te zamen 10189 kilo; prijs f 23 a 30 ct. per kilo. Veel vraag. LEIDEN, 21 Mei. De prijs der boter was heden pel V« vat 1ste qnal. f40.— a 56.—, 2de qual.f 40, 48 Aanvoer groot handel ving. EDAM, 21 Mei. Kaas. Aange.oerd 41 stapels, we gende 7465 kilo; prijs f 30.50. HOORN, 21 Mei. Üpde weekmarkt van heden waren de prijzen en aanvoeren der granen als volgt: heet. tarwe 7,50 a 10,50 heet. rogge f6.a 6,50 Heet. Gerst a 4.75 heet haver 1 3,75 a f425 mosterdzaad 18,— a 19. heet. bruine f 7.75 a 11.— gele f 12.a /14.— heet. paardeboonen 7,— a 6.50 heet. erwten/10.50 a f 12.— ROTTERDAM, 24 Mei. Op de veemarkt waren heden aangevoerd: 19 paarden, 580rnnderen, 157 vette en gras- kalveren, 233 nuchtere kalveren, 3 achapen of lamme ren, 2 varkeaa, 252 biggen, 2 bokken of geiten. De prijzen van het vee, beateed ter markt van heden waren ala volgt: Rnnderen late qnaliteit 78 e. 2d qual. 70 e., 8do qnal. 64 e.; kalveren late qual. 110 e. 2de qnal. 99 a 85 e. achapen late qnal. 2de qcal. c., alles per kilo; varkens 1ste qual. a c., 2de qual. a e., 3de qnal. e., licht aoort a per half kilo. Op de botermarkt werden aangevoerd: 129/8 en 105/16 ton en 966 atnkken per half kilo; prija le qual. f 50,— 2e qnal. <42 3e qnal. f 38 per half kilo f55 a 65. FORMEREND,24 Mei. Kaaa: aangevoerd 238 stapels prijs der kleine kaas '32.middelb., prijs Koeien matig in prijs; melk prijshoudend; geldiger tug in prys kalfkoeien. 490 rund. Vette kalveren matig 260 stuks, prys 60 a. 90 c. per kilo, handel stug; nuch tere dito: aanvoer 206 stuks prijs f 8a f 18 per stuk, stug- geu handel. Vette varkensaanvoer 128 stuks, prijs 40 53 e. per kilo met maligen handel; magere dito. aan voer 190 stuks, prijs f 15 a f36 per stuk met stnggeu handel. Biggen aanvoer: 306 stuk* prija f 7 f 11.—- SCHIEDAM, 21 Mei. Moutwijn per HL. v*taf9.50 Jenever 15,—. Anaaterd. proef f 16.25 8poeling, f Commissie f 1.— Heden den 29 ten Mei hopen onze geliefde Ouders EN den dag te herdenken, waar op zjj voor twintig jaar in den echt zijn verboudeD. Hunne daakbare kinderen. Haarlem, Mei 1892. 17oor de vele bewijzen van deel neming, ondervonden bij het overigden van mijnen geliefden Echtgenoot, betuig ik, ook in naam mijner kinderen, mijn oprechten dank. Wed. C. J. WIER DELS— JORIUS. Amsterdam, 21 Mei 1892. Vonr (1e vele be w ijzen van deel neming, ondervonden bij het overlijden van onzen dierbaren Vader en Behuwdvader, den Heer HENDRIK THOMAS BAK, betuigen wij onzen oprechten dank. Uit aller naam J. A. BAK. Haarlem, 22 Mei 1892. Ondeigeleekende be richt dat zij de zaak in Boter, Kaas, Eieren, Co mestibles, Fijne Vleescliwa ren en aanverwante artikelen van wijlen den Heer JOAN DE VO- GELjJzo.,Smedestraat 45,heeft overgenomen en op denzelfden voet zal voortzetten. Minzaam aanbevelend sinds 30 jaren toegepast eo goed bevonden. Geschreven tot gerezing der ziekten en tot behoud der ge zondheid docr PRIJS f 1,60, fr. p. p. f 1,75. Op DINSDAG 31 Mei 1892 znllen de ondergeteek-nden, na mens hun principaal, in het Hotel DE LEEUWERIK te Haarlem publiek aanbesteden: De teekeningen liggen van af W o e n s d a g e. k. in genoemd Hotel ter inzage, alwaar het be stek verkrijgbaar is ad f 0,50 per exemplaar. Architecten, Haarlem, Nieuwe Graoht 88. van Pastoor SEB. KNEIPP. Met 5 Illustration. Prijs f 1,fr. p. p. f 1,05. volgens de metbode van Eene nauwkeurige aanwijzing tot het juiste gebruik der water kuur met illustratie en met een voorwoord. Prgs f 0,50 fr. p. p. f 0,55. welke alle andere soorten door fijnen emaak en gear overtreft, f/anco thuis af 5,40 de 4 kilo Rembours C. Van der SPEK, Zegwaart. IN gezonde en zieke dagen. I Raadgevingen van Pastoor Prijs f 0,90. fr. p. p. f 0,97Vj. Prijs f 0,10, fr. p. p. f 0,12. maakt tegen concurreerenden prijs Huizen zoowel binnen als buiten schoon. Aanbevelend Een KANTOOR BRANDKAST met een of twee binnenkasten. Opgave van afmetingen en prijs en waar te zien, aan het bureau van dit blad. bij de Groote Markt. Beste en GOEDKOOPSTE adres voor mooie VIEIUST,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1892 | | pagina 3