Vereeniging m ANEKDOTEN-MAGAZIJN, op Woensdag 9 Nov. Haarlemsche nette werkmeid, KuPPERS LAUREY, Droogmaking Zuiderzee MARKTBERICHTEN ADVERTENTIEN. Sociëteit ZUURKOOL, Brusselsch Lof) J. BCSE, 2e Concert op D1NSDA.G 15 November 1892, [/Vereemgingrt. Amsterdam en Ant werpen Dertiende Jaargang. Anekdoten-Magazijn. "93® STEDELIJK NIEUWS. Kunst en Letteren. k Kunstnieuws. Gemeentelijk muziek korps 's avonds te 8 uur. Voor de Leden en hun ne dames. Bartejorisstraat 4. Maandschrift voor het Katholieke Nederl. volk PLAN VAN De wedstrijd van Eene torenklok doet per uur 10 ■lagen of 240 elagtn van kwartier en halfuur per dag. Daarbij koenen de 156 »lagen van elk vol nar. Het getal alagen bedraagt dur 39(5 dae lijk» en in een geheel jaar 365 maal 399 is 144.540. Elke Blag duurt ODg.-jYear 2 seconden. Eene to renklok slaat dus per jaar 289,080 seconden lang of 80 anr en 18 minuten. De oudste zoon ren Sir William Hart-Dyke is blind, maar neemt toch met veel genoegen deel aan het nationale cricket-tpel. Hij gebruikt een speciaal voor hem vervaardigden bal met een klein belletje er binnen in en zijn gehoor is zoo scherp, dat hij als de afstand niet te groot is, zijn bal met greote nauwkeurigheid weet te rakeD. Iemand die hem geruimen tij.i zag cric- k tten kon niet begrijpen, dat de speler het gezicht miste. Mozes Lor ia, een 80-j arig Israëliet, die onlangs te Milaan overleed, heeft zijn geheele vermogen 25 millioon lire aan de stad Milaan nagelaten, om eene inrichting te stichten voor het verschaffan van werk aan werklooze arbeiders. Als de stichting niet in den loop van 1893 tot stand is gekomen, vervalt de erfenis aan de stad Turin. In Sakson is een geneesheer, te- gecstauder van het inenten, ascgeklaagd, omdat by de ouders van schoolgaande kinderen aanried, zich wel is waar niet tegen het inenten te ver zetten, maar den kinderen terstond na de operatie de stof weer r it te zuigen. Aldus was toch san de wet voldaan, beweerde hy; de rech.er oordeelde er evenwel anders over en verklaarde hem schuldig san ontduiking der wet. Hij weid echter nog vrijgesproken op grond, dat hij het strafwaardige zijner raadgeving niet had ingezieo. Voor de Rechtbank te Santa Rosa (Californië) is dezer dagen eene hypnotische proef genomen. Een jong journalist staat daar terecht wegens het vermoorden van een ouden man. Vol gens de verdediging heeft hij de misdaad gepleegd onder hypDOtischen invloed, waarvoor bij zeer ge voelig is. De beschuldigde werd voor de recht bank gehypnotiseerd en deed in dien toestand, naar men zegt, een uitvoerig verbaal van de wijze waarop hij den moord pleegde. De spoorwegen in de Andes zijn de grootste kunstwerken van het spoorwezen. Het hoogstgelegen dorp aan eene spoorbaan is Galera, in Peru, in welks nabijheid een tunnel door het gebergte loopt, 180 meter boven de sceeuwlyo. In Washington woont een Gezant van Korer, de Heer Ye, die door Mevrouw Ye wordt vergezeld. Kort na hunne aankomst in Amerika moest de Beer Ye eene receptie bijwonen, en voor hij vertrok, bezwoer hij zijne vrouw de legatie niet te verlaten. Maar dit stond Mevrouw Ye nist aan, ofschoon zjj in haar eigen land wel zou hebben moeten thuis blijven, en daarom verlitt zij na het vertrek van haar echtgenoot, met de vrouwen van twee der secretarissen, de legatie door het keukenvenster en verbaasde Ye en zijn gevolg door zeer kalm op de receptie te verschjjoen. DeH-.er Ye bleef kalm en wordt sedert al'ijd door zijne vrouw vergezeld. Den 1 Mei a. s. zal de lp van de H. IJ. 8. M. naar den Hoek van Holland worden geopend. HAARLEM, 5 November. De R. K. Centrale Kiesvereeniging Beverwijk c.a.hield gisteren-avond te dezer stade eene bijeenkomst, die ook toegan kelijk was gesteld voor leden van katholieke kiesvereenigingen in het Haarlemsch district voor zoo ver zij met Beverwijk hunne stem hebben uit te brengen bij verkiezingen voor de Prov. Staten. De vergadering had plaats in de nieuwe zaal der heeren Gebr. Brinhmann-, een aanzietrljjk getal belangstellenden woonden haar bij. Nadat door den President, den Heer H. W. Kouwenhoven, de aanwezigen waren welkom ge- heeten en het doel der bijeenkomst, eene opwek king tot het behartigen van de zaak des Pausen, was uiteengezet, werd de geachte Spreker, de HeerPJ. Raaijmakers, van Nieuwer-Amstel, door hem voorgesteld en uitgenoodigd de met zooveel welwillendheid toegezegde lezing een aanvang te doen nemen. De begaafde Redenaar verklaarde e zullen spre ken over het Pausdom en over de Katholieken, over de Katholieke Kerk en de katholieke politiek in zooverre zjj naast de vaderlandsche belangen de glorie der Kerk ten doel heeft, ten doel moet hebben. Alvorens echter tot de behandeling zijner stoffe over te gaan vond Spreker het niet meer dan gepast hulde te brengen aan de helden van Mentana, voor huune trouw aan Christus'Stede houder bewezen, voor hunne liefde voor den gods dienst en hun heldenmoed in den glorievollen strijd, welken zij hebben gestreden. In schoone bewoording bracht Spreker de ge- beurter issen van voor 25 jaar in herinnering. Hij schetste de toewijding der Zouaven aan de aan vaarde taak, hoe zjj als leeuwen hadden gevochten voor de eer van den Paus-Koning en hoe zjj vurig wenschten den glorievollen martelaarsdood te sterven. Ook aan de edele aanvoerders der dappere Zouaven bracht Spreker dank en hulde, waarna hij overging tot het weerspreken van den laster door zoo velen verspreid, als zouden wij Katho lieken onvaderlandslievend zijn. Omdat wij voor den Paus ten strijde togen Sn desgevorderd opnieuw ten strijde zullen trek ken, zouden wij geene liefde hebben voor de plek, waar onze wieg eens stond? Neen, zeide Spreker, Seljjk een Pauselijk Zouaaf eenmaal sprak, zoo spreekt ook ieder kath. Nederlander; ude Koning is mijn Koning, en ik ga als hij mij roept en de Paus is mijn vader, ik ga, al3 hij mij vraagt." Het geloof en de godsdienst zijn het geheim van eene dergelijke politieke geloofsbelijdenis. Spreker deed voorts uitkomen, dat de overwin ning van Mentana den loop der door de loge op touw gezette revolutie niet kon tegenhouden. De Kerkelijke Staat werd bij Italië ingelijfd en Rome tot hoofdslad van het nieuw-ïtalië ge decreteerd. Deze daad van brutaal geweld werd door Spr. op krachtige en karakteristieke wijzo gegebrand- merkt en tot juiste kenschetsing van het gepleegde onrecht citeerde hij de uitspraken en beschou wingen, welke omtrent het schandelijk feit zijn gegeven, zelfs door onze tegenstanders op politiek gebied, o. a. door een man als Busken Huet, die verklaarde, dat de Paus een beginsel ver tegenwoordigt en dat Pius IX het slachtoffer is geworden van het grootste onrecht, waarvan onze eeuw getuige is geweest. Vervolgens schetste Spreker den toestand na den Statenroof, waarbij hij bewees dat sedert dien roof de band tusschen den Paus en de Katho lieken inniger is geworden. Van daar dan ook, dat het denkbeeld van het herstel van 't wereldlijk gezag des Pausen telkens weer wordt opgeworpen. Dit denkbeeld werd vooral gehandhaafd op het Katholieken-Congres te Sevilla, waar besloten werd tot het oprichten van een internationalen bond, die propaganda zal maken voor het herstel van het tijdelijk gezag des Pausen. Aan de hand der geschiedenis en daarbij wij zende op de schandelijke daden der beide Na poleons en van zoovelen, die het Pausdom heb ben vervolgd, betoogde Spr. dat de Paus zal gewroken worden, dat het Pausdom, ondanks zijne belagers, zal blijven bestaan. In bet tweede gedeelte zijner voortreffelijke rede wees Spr. op de politieke gevolgen, welke de inlijving van den Kerkelijkeu Staat ook in ons land heeft gehad. En daarbij kwam natuurlijk ter sprake het befaamde voorstel-Dumbar tot op heffing der Missie bij den Paus, welk voorstel in de Tweede Kamer gedaan, den 17 Nov. 1871 met 39 tegen 33 door dit Staatslichaam werd aangenomen. Hier vond Spr. gelegenheid te wijzen op het grievende van deze beslissing, maar ook op het onpolitieke van dit votum der Kamer. Het ge tuigde van weinig eerbied voor het recht. Immers niemand in de Kamer kon den roof aan den Paus gepleegd, billijken, niemand het recht van den sterkste huldigen. En toch was afstemming van den post voor een Gezantschap bij den Paus eene sanctie van het brutaal geweld. Scherp werd die goedkeuring van den moed- willigen roof door de Kamer uitgesproken, door Spr. veroordeeld en duidelijk werd door hem be wezen, dat het Staatsbelang van Nederland wel degelijk eiseht, dat ons land bij den Paus wordt vertegenwoordigd, omdat het staatsbelang door het belang der burgers van den Staat wordt beheeracht en anderhalf millioen Nederlandsche burgers belang hebben bij een Gezantschap van den Paus. Het is dus de plicht der Landsregeering, dat Gezantschap te herstellen, en Spr. waagt het te gelooven dat aan den rechtmatigen wensch van Neerlands Katholieken gevolg zal gegeven worden, dat binnen niet te langen termijn de Missie by den Paus zal hersteld worden. Daartoe is echter een vereenigd optreden der kath.volksvertegenwoordiging noodig. En daarvan kan men zeker zijn, zeide Spr., want al moge er tusschen ons Katholieken een verschil van gevoelen zijn ontstaan, grooter dan men het wil laten voorkomen, toch zal er niemand aan twij - felen, dat alle R. K. Afgevaardigden schouder aan schouder zullen staan wanneer voor een zoo zuiver kath. beginsel in de Kamer zal gestreden worden. De Katholieken alleen zullen dat recht echter niet kunnen verkrijgen. Zjj hebben den steun van politieke vrienden noodig. Spr. meent dien steun te vinden in de oude liberale en de welgezinde Protestantsche Kamerleden. Ten slotte gaf Spreker den raad niet te wan hopen aan de zaak, die wij Katholieken als goed en eerlijk verdedigen. „Ik ben misschien," aldus eindigde de Heer R. zijne redevoering, //wat optimitisoh in mijne verwachtingen ten opzichte van het herstel der Nederl. Missie bij den H. Stoel. Moet echter de vervulling onzer wenschen nog lang uitblijven, wij kunnen toch wachten, omdat waar alles vergaat, zooals onze groote dichter Dr. Schaepman zegt, de rots van Petrus staat." De rede van den Heer Raaijmakers werd her haalde malen door luid applaus onderbroken en aan het einde ervan scheen aan de bijvalsbetui gingen geen einde te zullen komen. Het was dan ook een waar genot den hoogbegaafden Redenaar aan te hooren en gaarne onderschrijven wij de woorden, welke de President bjj zijne dankbe tuiging aan den Redenaar uitsprak, dat namelijk spoedig het uur moge aanbreken waarin de Heer Raaijmakers als Afgevaardigde in 's lands raadzaal moge treden om daar even vurig, even onom wonden te spreken voor de rechten der Katholieke Kerk, voor de zaak van den Paus, voor de zaak van God. Het Bestuur der R. K. begraafplaats St. Barbara heeft dezer dagen het reglement ver krijgbaar gesteld goedgekeurd door Z, D. H. den Bisschop Haarlem. In eene daarbij gevoegde circulaire spreekt het Bestuur de hoop uit, dat Haarlems Katholieken door aankoop of door het huren van graven, of wel eenvoudig door het doen ter aarde bestellen hunner dierbare overledenen op deze begraafplaats, het ondernomen werk zullen steunen. Het Bestuur meldt thans, dat by de toewijzing van eigen- of huurgraven diegenen de eerste keuze hebben, welke zich het eerst aanmelden. Yoor die aan melding en voor de keuze der graven, zal gele genheid bestaan op den 15 November a. s. van 10 tot 11 uur, op de begraafplaats en voorts op 29 November, 13 en 27 December a. s. Aan bet jaarverslag der Vereenigiug //Wel dadigheid naar vermogen//, wordt het volgende ontleend: In 1891/92 werden verpleegd 545 gezinnen, die te zamen 2660 leden telden. Hiervan waren 1200 Protestanten,1200 Katholieken en behoorden de overigen tot andere gezindten. De vereeniging had veel succes op haar pogen tot werkverschaffing. 111 personen meldden zich daarvoor aan en 70 werden geplaatst. Op bons werden uitgegeven: 46,900 turven, 650 HL. steenkolen, 2093 KG. rijst, 885 liter erwten, 934 liter boonen en 36,146 KG. brood, benevens beddtgoed, schoenen en kleeding- stukken. Al deze cijfers zijn liooger dan het vorige jaar. Te ruim half elf is jl. Woensdagavond, in de onlangs gebouwde en pas betrokken kleeren- wasscherjj van den Heer/. H. Kloes Jz., gele gen aan den Sckeepmakersdijk, alhier, brand ontstaan op een droogzolder. Het gebouw is grootendeels uitgebrand en de meubilaire en verdere roerende goede en hebben veel schade geleden. De oorzaak is vooralsnog niet bekend. Tegen kwart voor twaalven was de brandweer het gevaar meester. Ook de slangenwagen der politie heeft tot blussching medegewerkt. De schutterij was ter plaatse voor de handhaving der goede orde aanwezig en eene menigte menschen waren naar den brand heengesneld, die vooral aan de overzijde van den Scheepmakersdijk, op den Koudenhorn, goed te aanschouwen was. Alles was verzekerd. Door H. M. de Koningin-Regentes is aan de heeren deelnemers aan de eerewacht, die in functie is geweest bij het bezoek van HH. MM. aan deze gemeente op Vrijdag 23 September 11., eene groote herinneringsmedaille vereerd, en wel aan den commandant eene zilveren en aan iederen deelnemer eene bronzen medaille. De toezending ging vergezeld van een vleiend schrijven van Hr. Ms. particulieren secretaris, Jhr. De Ranitz. Aan de eene zjjde der medaille prijkt de beel tenis van H. M. de Koningin en aan de andere zijde de datum van het vorstelijk bezoek, waarboven eene kroon en omgeven door een lau werkrans. Voor de levering van het ligstroo gedu rende het tijdvak 1892/93, ten behoeve van de troepen hier in garnizoen, zyn aannemers geworden de Heeren Joh. Vermeulen en Zoon te Waspik, voor f27,90 per 1000 KG. KEBKBEBICHTEN. Kathedrale en parochiekerk van den H. Jozef. Zondag te 7 en half 9 de gelezen HH. Missen met onderrichting; te half 11 de Hoogdienst en Predikatie. Ts 2 uur de Catechismus. Te 3 uur de Litanie en het Rozenhoedje. Te half 7 Lof en Predikatie. Maandag, feest van den H. Willibrordns, de HH. M'Ssen als op Zondag. Te 8 uur het Lof, vooral voor de ledeD van den R. K. Volksbond. In deze week na de H. Mis van half 10 het Rozenhoedje. Dood. rdag te 7 uur het Lof. Zaterdag te 6 uur het Lot en van 5 tot 10 uur gelegenheid om te biechten. la deze week de HH. Missen en de Cate chismus op de gewone uren. Parochiekerk van den H. Antonius van Padua. Zondag de HH. Missen te half 6, 7 en half 9, met onderrichting, te half 11 de Hoogmis met Predikatie, te halt 3 de Catechismns, te half 4, de Vespers. Maandag de HH. Missen als des Zondags; des avonds te 7 sur het Lof. Dinsdag te 8 uur gezongen H. Mis ter eere van St. Antonius, te 7 uur Lof. Vryiag te 8 uur gezongen H. Mis, te 7 uur het Lof. Deze week de HH. Missen te half 8, 8, half 9 half 10, en de Catechismus naar gewoonte. Parochiekerk van Onze Lieve Vrouw. Zondag de HH. Missen te half 6, 7, half 9, en half 11 uur.Des namiddags te 2 uar de Catechis mus, te 3 uur de Vespers, te half 5 Oafening dar H. Eamilie; des avonds te 7 uur het Lof. Maandag, feest van den H. Willibrord, de HH. Missen als op Zondag. Maandag-, Dinsdag- ea Woens lag- avond te 8 uur Lof voor de overledenen. Donderdag, te half 9 uur gez. H. Mis van Requiem «oor alle overledenen op de kerkhoven St. Barbara en S:. Bavo begraven. Vrijdag, feest vac den H. Matiinui, dag van devotie, gez. H. Mis te half 9 uur. DeHH. Missen te half 8, 8, half 9 en 9 uur. De Catechismus volgens gewoonte. BUBG. STAND DEB GEM. HAABLEM- ONDERTROUWD: 2 Nov.: J. G. Priesman en L. v. Egmond. J. T. Koster en W. P. Hnrkmans. P. A. Kok en A. Schaap. A. v. Duyn en G. Essenins. J. M. De Droog en J. C. Aarts. J. W. Rodenburg en W. Smit. G. Hulshof en N. v. Vreemden. C. C. Brummelaar en A. M. C. Handgraaf. 3 Nov.: J. G. Wackwitz en A. J. G. v. d. Stenr. U. 1. K. Verslelt en A. C. Besier. D. v. Leeuwen en E. M. v. Velt- huijsen. N. H. Kroonsberg en D. Schermers. GETROUWD: 2 Nov.: J. Wesselins r.n J. Wegen. P. C. Lucas en A. M. v Zantwijk. F. A. De Zwaan en L. T. v. Boekhoven. H. A. Hcrsbach en E. J. De Haan. J. Landman en J. J. Wiederbolt. J. G. Walter en C. M. v. d. Berg. E. Haaimans en M. v. Gelder P. Rose en J. Damhaar 3 Nov.: T. F. v. d. Werff en W. C. Van de Velde. - J. Baggelaar en B. D. Westerhnys. Mr. A. Van Haarlem en A. C. M. Overhoff. BEVALLEN: 1 Nov.: T, Marinissen-v. d. Heyde, z. M. De Wildt-Arons, z. E. De Graaff-Vermeer, z. 2 Nov.: M. J. B. C. Bosse-Geyer, z. 3 Nov.: P, C. Leppens-Verhoeven, z. G. E. Sopjes Elffers, d. G. Veen-Smeenk. d. A. Hoat-Redeker, d. J. M. Neuman-v. d. Meer, d. OVERLEDEN: 2 Nov.; J. M. Broekhoff-Erhardt, 68 j. De administratie en exploitatie van Be Volkslanier bet orgaan van den „Ned. R. K. Volksbond", zat met 15 Nofenbcr hoogstwaarschijnlijk overgaan in handen van de commanditaire vennootschap tot exploitatie van Be Tijd. De inhoud van hot St. GregoriusbladXVIle jaarg. Nos. 9 en 10 is als volgt: De locale uitvoering der afdeeliug Geldrop. Popu lariteit der kerkmuziek (vervolg). J. A. S. Van Schaik, Pr. Missa Gloria in excslsis. Opus I. Deken Muiier. Die Passion. Ingekomen vragen. Ingezonden stokken. Mededeelingen omtrent de St. Gregoriusveroeniging. Muziekbijlage. Tot parochiale afdeelingen der St. Gregoriusverecniging hebben zich geconstitueerd de Zaugkoien van Steenwijker- wold, Gestel en Blaarthem en Erp. Het aantal afdeelingen der St. Grcgoriusvereeniging bedraagt thans 147. Een groot muzikaal genot heeft de Haarlemsche Man- nenzangvereeniging Crescendo verschaft aan de zeer talrijk opgekomenen door het vocaal en instrumentaal concert jl. Donderdag-avond in de muziekzaal der sociëteit Ver eeniginy gegeven. Dat de kunstlievende leden met hunne dames ook op d-ze uitvoering getrouw waren verschenen, 't was te voorzien, immerB wat het programma beloofde, moest de belangstelling opwekken. Het sncces was dan ook uniek. De eerste afdeeling werd waardig geopend met Bes Heeren Huis van Boers, eene dankbare compositie, die, evenais het koor van Tilman, Jeugd, door Crescendo's zangers op eeae wijze werd vertolkt, die de nitstekendste blijken gaf van hnnne geoefendheid en vaardigheid in den a capella zang, dien toetsteen van elke zaugveieenigiug. De solisten, de Heeren T. B. 31. Stachelhausen en F. Van Buinen, gaven, uit rnunte: d geaccumpagneerd door den Heer N. H. Andriessen, in de eerste afd. eene proeve van hnnne benijdenswaardige talenten. Eerstgenoemde zong IVagners Gebet (uit Itienzi met eeue schoone, zuivere stem en met eene keurige voordracht, die van veel be schaving getuigde. De Heer Van Buinen die in voordracht en stemontwikkeling groote vorderingen heeft gemaakt, koos als solo-nnmmers Bes IVoiwoden Tochter van L. A. Van Tetterode en Meidag van Dr. B. Bijzet. Van de gelegenheid hem geboden om zijne onbetwistbaar groote begaafdheid te ontwikkelen, maakte deze zanger in beide nummers een nitmnntend gebrnik. In 't bezit van eea beider en schoon barytongeluid vertolkte hij zijne aoli met veel gevoel en stembeheersch'ng. Zijne talenten kwamen het schitterendst te voorschijn in Bijzeis Meidag, welk nummer inderdaad op de meest voortreffelijke wyze werd vertolkt. Met de geestige Aubade, eene nieuwe compositie van Crescendo's Directeur, door den Heer Van Buinen en het koor con mo t gezongen, werd de eerste afdeeling besloten. Nt de panze slaagde het orkest van het stedelijk mu ziekkorps in zijne poging om dit concert door een instrumentaal nummer op te luioteren, niterst gelukkig. De ouverture Atphonse d'Eslrella vau Schubert werd met entrain uitgevoerd. Een woord van lof mag dan ook aan de verdienstelijke executanten niet word n ODthouden. One gemeentelijk muziekkorps maakt goede vorderingen en toont zich, waar het optreedt, nitolekend voor de aanvaarde taak berekend. De Heer Stachelhausen gaf vervolgens nog twee ju weeltjes van compositie ten beBte: Regrets van Belibes en Serenade van S. Be Lange. Ook door de vertolking dezer soli wist de talentvolle zanger het auditorium te boeien. Het meeste succes behaalde hij met laatstgenoemd nummer, dat zeer fraai werd voorgedragen. Het glanspunt van den avond was ontegenzeggelijk Columbus, de voortreffelijke, schoone en boeiende toon- scheppiDg van den Heer N. H. Andriessen, Crescendo's ijverigen en veelzijdig met talenten begaafden Directeur. Uit nummer deed de krach'en ea vaardigheidvan Crescendo's zangers schitterend uitkomen. Er werd met vnur en be zieling gezongen. De uitvoering der koren, de begeleiding van bet orkest, de vertolking der soli (door de Heeren Stachelhausen en Van Buinen) alles werkte samen om aan deze voortreffelijke toonschepping ook eene voortreffe lijke uitvoering te geven. En dat dit in hooge mate ii gelnkt, bewezen de daverende toejuichingen, welke den componist en nitvoerenden ten deel vielen. Hel ganscbs concert mag nitmnntend geslaagd beeten. Het auditorium heeft genoten en was vervuld met sym pathie voor den Direetenr en alien, die onder zijne bezielende leiding hebben medegewerkt tot het succes van den avond. Moge deze schoone uitvoering nog door vele van gelijk gehalte worden gevolgd. GOUDA, 3 Nov. Granen. Witte poldertarwe f 6. 50 7.25 jarige roode dito f 6.50 af 6.25 Angel dito f 7— a Zeenwsche dito f 6.60 a f 7 25 nieuwe dito 7.50 8. afwijkende dito mindere soort. Zeenwsche f 5506. Zeenwsche dito 5.75 a 5.50 polderrogge f 5.a 5.40 wintergerst f 4.40 a 4.80 aanvoer dito (per 70 kilo a jarige chevalier a zomer dito f 4.30 a 4.60. Haver f 3 60 a 4.10 dito nienwe 760a 8.—perlOOkilo.Kookerwten f 9,50 a 10. per heet. Mais. Amerik. f 6.20 a f 6.40 Odessa a Cinqnantine f 6.50 a 6,75 per 100 kilo. Hennepzaad inlandschf 9.25 a 9.50 en bnitenlandsch f 6.50 a 6.25 spelt a kanariezaad fl2,50 a 14.—. Kaas le qual. 128,— A 30.— 2e, qnal f 25.— a 27 graskaas f a Noordhollandsche f 29a 82,— aangevoerd 68 partijen. Handel vlag. Boter met goeden aanvoor: handel gewoonprijs der goeboter f 1.60 a 1.70. der weiboter f 1.40 a 1.50 Melkvee met goeden aanvoer en handel traag. Vette varkens met goeden aanvoer, handel matig van 22 tot 24 c per half kilo. Biggen voor Engeland met redel. aanvoer, handel ving van 20 tot 22 c. per half kilo Magere biggen met goeden aanvoer, handel vl. f 0,80 af 1.45 per w. Vette schapen met goeden aanvoer handel m. 13 a f20. Nuchtere kalveren met weinig aan voer, handel tiaag f 5. a 13.— DELFT, 3 Nov. Op de weekmarkt van heden waren pr(jzen van het vee als volgt:—vette koeien le qnal 120 a f 240 dito 2de qnal. A kalf- koeien lste qnal. A dito 2de qnal. vaarkoeien lequal. 70 a 125 dito 2de qnal. a vette kalveren, lste qnal. ƒ20 54 dito 2de qnal. f a vette schapen lste qual. f a dito 2de qnal. a lamscha- pen le qnal. a 2de qnal. f a vette lammeren a weilammeren a magere vaikens a biggen f7.50 a 14.— nuchtere kalveren f a— paarden f 30 a 90 a stieren f a ossen f A Rundvlee8ch 50, 56 a 62 e. vet kalfsvleesch 52,60 70 c. schapevleesch a e., lamsvleeech a Granen, Zeenwsche en Overmaassche tarwe a nieuwe dito 15.— a 6.roode dito f 7.— a 8.50 a rogge f a nieuwe dito f 5— 6— wintergerst f 4,— a f 475 zomer dito f 4 4.75 chevalier dito f5,—f6,haver f 4,a 4,75 groene erwten f 8.50 a. 9,50 mestiDg f6,50 a f7,50 paardeboonen f 6.25 a 7.—, duiveboonen 6.50 a 7.25 bruine boonen f 9.— a 10,—koolzaad f 8,75 a 9 75 hennepzaad f 8,75 a 7.50 kanariezaad f9,50 a 12. LONDEN, 3 Nov. Ter veemarkt zijn aangevoerd runderen 500, schapen en lammeren 1000, kalveren 55, zwijnen 20. Prijzen: beste runderen 2/4 s 418 schapen en lammeren 3/2 a 5,2, kalveren 2/6 a 5/2 zwijnen 2/9. a 5/ HOOB.N, 3 Nov. Ter waag zijn gewogen 176stapels kaas wegende 47119 kilo; hoogste prijs per 50 kilo 36,— voor kleine/34.50voor oommissie./Së,— voor middelbare HAABLEM2 Nov. Aan de veemarkt van heden waren de aanvoeren, veikoopen en prijzen als volgt Koeienl2verkoebt 10 voor f150 aflOO stieren verkochs 8 pinken verkocht voor f 80 a 50 1 graskalv. verk. voor f 16 a nuehtere kalveren, 18 verk. 18 9 af 5— 30 aohapen, verk. 26 voor f 19A f 12— lammeren verk. f 9 a 5. Varkens, verk. per 5 ons. Biggen verk. f a Paard 10 verk. f a Veulens, verkocht f Aan de kaasmarkt werden heden aangevoerd en verkocht 38 stapels kaas uitmakende 4153 stuks wegende 7876 kilo. Hoogste prjjs f 32,50, middelbare prijs per 60 kilo. SCHIEDAM, 3 Nov. Moutwijn per HL. Vat 18,50 Jenever f14,Amsterd. proef f 15.25. Spoeling Commissie 1.90. Getrouwd: P. L. M. Van der BOM Jz. en H. F. T. De HOOGH. Breda, 25 Oot. 1892. Heden overleed, ua oen kort en smartelijk lijden, onze zeer geliefde Moeder en Behuwd- nooeder FEMINA MABIA BOS, Wed. SERVAAS BER- SKé in den ouderdom van ruim 71 jaar. W. BERSEé. N. J. BERSEé. A. M, BERSEé— Bulters J. G. BERSEé. A. J. BERSEé. C. M. BERSEé— Hekker P. M. BERSEé. Overveen, 2 November 1892 Gevraagd om zoo" spoedig mo- geljjk in dieaet te treden eene en eene HET BESTUUR. van den R. K. Godsdienst. Zonder goede getuigen onnoodig zich aan te melden. Brieven franco onder letters W. R., tij den Boekhan delaar W. KüPPERS te Haarlem. Ondergeteekende bericht zijne geachte Clientèle de ontvangst van de echie Frankforter en Mainzer Beste groote Spsanache KAST AN J ÉS en alle dagen verach Aanbevelend UEd. Dw. Dienaar Bij de Uitgevers te H[A A R L E M ia verschenen aflevering 8, Vierde Jaar gang van des avonds te 7Vs uur. in de Muziektaal der Sociëteit S o 1 i a t e n: Mejuffrouw ADèLE ASMANN, Concertzangeres uit Berlin Da Heer ISIDORSEISS, Prof. a/h. Conservatorium te Keu len. (Piano). De Hetr BERNHHARD DES SAU, Concertmeester te Rotterdam. Viool.1 A Hen die iets te vorderen hebben **V8n of verachnldigd zijn aan den boedel van wijlen Mejuffrouw CATHARINA ELISABETH MOONEN en van Mejuff-ouw de Wed. ALIDA ADRIANA KNAGE, geb. Moonen worden verzocht daarvan opgaaf te doen in den loop dezer maat d aan M. VAN ZANTEN. Kampervest. Haarlem, 4 Nov. 1892. INHOUD. I. De Romeinacbe Qu&eatie. Historische beschouwing o er het ontslaan en de ontwikkeling der Kerkelijke Staten. (Vervolg en SlotP. Zeegers, S. J. II. Een blik in het Giidewezen. Joh. de Wolf. III. Het Conflict der tijdelijke en gees', eljjks Macht P. M. Bots, Pr. IV. De Wee zen van den Rijn. Pr. A. M. Mind. Conv. V. Drie weken op Jersey en Guernsey. Norbert Van Reüth. VI. Maande- lijksch Overzicht. Th. A. Koel man. Lees deze belangrijke Brochure: HET door A. HUET, Civiel-Ingenieur. PRIJS f 0,50. A. EGMOND. Enkhuizen. Bij de Uitgevers KüPPERS LAUREY, te Haarlem is verschenen en alom verkrijgbaar gesteld: de Eerste Afle vering van het Tijdschrift voor beminnaars van humor en satire en voor verzamelaars van AnekdotenSnedige GezegdenExtemporés enz. Dit tijdschrift verschijnt in maandelijksche afleveringen van 16 pagina's, royaal 8°. duidelijken druk. Twaalf Afleveringen vormen een deel. De inteekenaren ontvangen gratis titel en omslag van eiken jaargang. De prijs van elk deel of jaargang is slechts EEN GUL DEN, franco per post EEN GULDEN EN TIEN CENTS. Over dit bedrag wordt bg het einde van eiken jaargang gedisponeerd. Aangemoedigd door het kolossale succes, dat de vorige Jaargangen van dit Tijdschrift hebben ondervonden, aar zelen de uitgevers geen oogenblik ook den Dertienden Jaargang het licht te doen zien. Het debiet van de vorige Jaargangen heeft de stoutste verwachtingen verre overtroffen. Duizenden exempla ren werden verkocht; reikhalzend zagen de abon- ne's steeds uit naar de verschijning der nieuwe afleveringen. Inderdaad het Anekdoten-Magazijn is een welkome gast in elk huisgezin. Het geeft vroolgkheid aan den droef- geestïgen en hernieuwden levenslust aan den zwaarmoedigen mensch. Hij, die van tijd tot tijd eens hartelijk lachen wil, (wie onzer zou daarop niet zijn gesteld) abonneere zich op bet waarlijk geestige Voor hendie zich op den 13den jaargang abon neer en, zijn van de verschenen twaalf jaargangen nog enkele exemplaren ingenaaidtegen den abon nementsprijs verkrijgbaar.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1892 | | pagina 3