MARKTBERICHTEN Laatste Berichten, Voor geest en hart. Ter behartiging. Allerlei. STEDELIJK NIEUWS. ABBOND. RECHTB. TE HAARLEM. Men denkt er in Frankrijk over de vizieren der geweren van kleine stekjes d amant te voorzien, opdat de soldaat zalfa in het schemer donker zijn wapen behoorlijk kunne richten. Te Monor, in Hongarije, leeft een schaapherder ven 106 jaar. Hij werkt nog, is gezoDd en opgeruimd, heeft zijne derde vrouw (die 91 zomers achter dan rug heefijen mort slechts over een ding, nl. dat raeu voor 10 kreuzer zoo wei nig en zoo slechte snuif krijgt van de regie. Ale hij in 't voorjaar nog heft zegt hij zal hij deswege zelf eens bij den premier Weckerle gaan klagen. Baron Hirsch heeft de viasten door hem dit jaar op de renbaan behaald, weder verdeeld onder de liefdadige instellingen van Lon den. Het is eene som van 380,000 gulden, waar van drie ton alleen door La Flèehe werd gewonnen. Als een staaltje van de afschuw- wekkende huismiddeltjes, die men in enkele plaat sen van Noord-Brabant in eero houd, dient het volgende: Een vader, wiens zoontje aan diphte- ritis leed, liep het halve dorp af, om eece levende pad te vinden. Men had hem aangeraden, zoo'n beest in den mond van den zieken knaap te zetten; dan zou de pad de ziekte in de keel wegvreten. Te Northampton ontvingen ver- scheidene Zondagsschool-onderwijzeressen brieveD, die onderteekend waren: (/Jack the Kipper", en waarbij zij met dood en verminking werden gedreigd. Bij onderzoek is gebleken, dat deze brieven van eene mede-onderwqzeres waren. Het dertigjarige meisje is in hechtenis genomen. Onlangs werder duizend franks betaald voor het gebroken houten paard, waarmee Napoleon in zijne jongensjaren speelde. Zelden gebeurt het, dat een vader en zijn zoon in Eogelard te zamen in het //House ot Lords" zitten. Dit is thans bet geval met den Graaf van Lovelace, schoonzoon van Byron, die 88 jaar ond is en die aan de zijde zit van zijn zoon Burggraaf Ockham, die van zijne groot moeder den titel van Baron Went worth heeft ge- erf d. Graaf T o 1 s t o i h a e f t e e n r a p p o r t openbaar gemaakt over de ellende in het Russi sche Gouvernement Toola, als eea gevolg van den hongersnood. Hij zegt daarin, dat dit jaar het aantal sterfgevallen 3000 meer bedragen heeft dan dat der geboorten, terwijl in gewone jaren het aantal geboorten 2000 meer was, dan dat der sterfgevallen. De wetenschap gaat vooruit. Steeds hooren wij van nieuwe ontdekkingen. E:n barer uitvindingen, die wel niet van den ellerlaststen tijd dagteekont, maar toch korten tijd geleden meer in toepassiug gebracht werd, is de inwendige verlichting door middel van electrioiteit, bij kwalen in dan mond, het aangezicht, dan neus, de tanden of de keel. Door deze methode is het mogelijk, kranke deelan, die tot nog toe voor het oog van den geneesheer verborgen wa ren, nauwkeurig ta onderzoeken. Daartoe bedient hij zich van het zoogenaamde //Mignon-lampje// of de z/diapbonoacope,// waar van het uiteinde niet grooter i» dan eene erwt eu dat tooh eene lichtsterkte heeft vaa acht kaar sen. Wordt dit lampje met teare deelan in aan raking gebracht dan wordt het nog door eenigs- zins grooter glazen omhulsel omgeven. Door middel van obd klein pers- en zuigpompje wordt dasrio voortdurend versch water gebracht ea het verwarmde water verwijderd, zoodat het lampje geene brand wonden kan veroorzaken. Bij hot onderzoekon van het aangezicht, neemt de patiënt eenvoudig het lampje in den mond, zoodat dit zich midden tusschen de tanden bevindt en houdt de lippen vast op elkander gesloten. In eene donkere kamer kan de geneesheer alsdan, vooral bij jeugdige petsctnon nauwkeurig alle beenderen en vetklieren onderzoeken, daar zij elecirische lichtstralen doorlaten. Het geheele aangezicht, van de kin tot aan de oogkassen, straalt, in ver schillende tinten, .in rooden gloed en de oogen schitteren vurig rood in hunne holten door een donkereu ring omgeven, welke de minder door schijnende vetklier, waarin zij drijven, te voorschjja roept. Ook de neusholte is tot aan da welving Tan den schedel verlicht. Eene nieuwe toepassing van deze verlichtings methode werd onlangs door Dr. Carl Vohsen te Franklürt aan den Main uitgedacht. Hij gebruikt haar niet alleen bij operatiëo, maar ook om te onderzoeken of er verettering aan de bovenkaak en in den neus of de oogholten valt waar te nemen. Indien er op die plaatsan geene opeenhoopicg vau etter is, dan schijaen de etralen van een in den mond geplaatst Mignoc-lampje beider door de beenderen en spiereu been. Is er verettering, dan vallen hier en daar donkera plaatsen waar te na- nemen. Een andere geleerde, Dr. Davidson, heeft, op het voetspoor vau zijn ambtgenoot, nog ge constateerd, dat men bij toepassing van bet Mig non-lampje uit de kleur der oogen, het al of niet aanwezig zijn van etter kan waarnemen. Blijven een of beide oogen geheel of ten deels dof, dan maakt hij daaruit de gevolgtrekking, dat zich tusschen die organen en de kunstmatige lichtbron iets bevindt, dat daar niet tehuis behoort, hetzij eene been- hetsij eene ettervorming. Ook don tandarts kan de //diaphonoscope" on schatbare diensten bewijzen, door het hem mo gelijk te maken den politieken stelregel op zijn vak toe te passen, „gouverner c'est..- prévoir//. Men schrijft uit Londen: De Bollander Van Baroeveld, alias George Coo per Trent, ILron van Barneveld, Graaf Trent, 8Dz., beschuldigd wegens afzetterijen van verschil lende jonge w „-.duwen eu deswege voor hetLon- densche gerecht gebrac >t, is thans gevonnisd tot 6 jaar tuehthuisstraf. Het bleek dat hij in 1881 le Londen reeds veroordeeld was tot 16 maanden gevangenisstraf, dat hij ver olgens naar Frankrijk ging en daar 13 maanden straf onderging, waarna bij het land werd uitgezet. Hij kwam daarop op nieuw naar Engeland wear hij in 1887 wederom tot 2 jaar tuohthuisstraf werd veroordeeld. Het landgoed van het gront Semi narie, te Hoeven, bij Breda, dat indertijd door Koning Willem I asn het Bisdom van Bieda in haur werd afgestaan, is thans vsn de domeinen j aan het bisdom bij aankoop overgegaan. Dat men met kogel en geweer j^cht maakt op tam hoornvee, komt zeker niet dikwijls voor; toeh heeft zich dat geval dezer dagen voorgedaan. Bij een boer te Marien baum (bij Kleef) was in Mei 11. het beste rund uit de weide gebroken en vervolgens gevlucht neer het naburige Rijks- wald. Het perceel, waarin zich het ontsnapte dier moest bevinden, was bekend. Herhaalde malen zag men het dan ook lustig rondspringen, ge woonlijk in gezelschap van een ree; doch welke pogingen men ook aanwendde om der. vluchteling in handen te krijgen, het baatte niet. De boar gaf het eindelijk op ea verzocht den boschwachter het rund te dooden, als het zich aan hem kwam vertoonen. De jachtopziener beloofde het, en zoo kon het gebeuren dat verleden week in het Rijkswald een prachtig rund werd geschoten, dat goed in het vleesch zat, hoewel de weide zeer schraal was geweest. Bij een hevigen brand te Onna (Westlalen) zgn acht menschen gedood door het onverwachts instorten vau het brandende huis. Een auder man werd zoozeer gewond, dat hjj den volgenden morgen overleed. Drie dieven wsron onlangs inge- broken in het huis vaa een bankier, bij Liver pool, en plunderden daar de slaapkamers, terwijl in een ander deel van het huis een diner gehou den werd. Een politie-agent, diejrijn ronde dead, ontdekte eoce ladder waarmee zij naar een bo venvenster waren geklommen en maakte alarm. Da dieven vluchtten op he^dak, vanwaar zij zwa re steenen wierpen naar de politie; maar met behulp der bewoners van het buis en hunne gas ten, werden eindelijk, na een hevig gevecht, twee dieven geval; de derde ontvluchtte. De iabre- kers hadden zich al meester gemaakt van een aantal koetbaarheden en 100 pd. st. in bank papier. Wat zeggen de weerprofeten hier- vau? Een jongen te Yeere is in hst bezit vaa eea drietal meikevers, door hem een paar dagen ge leden in een boschja gevangen. Een natuurkundige, die eene po pulaire voardracht hield voor een gemeDgd publiek, dames eu b6ereo, wilde het werktuig van het gezicht verklaren en zeide: ;/Als een man flink kijkt in het oog van zijne vrouw, zal hij zichzelf zoo buitengewoon klein zien Maar hier ging da stem van den spraker ver loren onder het gelach en applaus, waarmede deze wetenschappelijke verklaring werd begroet. Een Franseh uitvinder heeft aan een gewoon potlood een gloeilampje aangebracht, ten gebruike vaa verslaggevers, etenographen en anderen, die des nachts aanteekeniogen moeten maken. De batterij wordt in den zak gedragen, terwijl de geleidingsdradsn langs de armen ioopen. Het eerste werk van Cleveland, de nieuwe President der Amerikaacscha republiek, zal zijn naar het schijnt, de verkoopitg van de diamanten, die zicb in de schatkist van Washing ton bevinden. De kern van dezen schat werd gevormd in 1839, met een geschenk in edelgesteenten, door den Iroan van Mascate gezonden aan den Pre sident Martin Van Buren. Daar de Amsrikaansche grondwet nan de Pre sidenten verbiedt persoonlijk vreemde decoraties aan te nemen, dus nog veel minder geschenkeD, werden de diamanten van den Imau in de schat kist neergelegd. Sedert dian is die schat aangegroeid met al da giften, welke aan da verschillende Presiden ten gedsan zijn, en men sehat er thans de waarde van op 40 millioen dollars. Clevelaud, die vooral een practised man is, oordeelt dat de 40 millioen dollars aao den Staat meer nut zulien opleveren dan een hoopje stseuen, zeer schitterend, zoo ge wilt, maar nutteloos. Ea ziedaar waarom de diamanten der schatkist zullen verkocht worden. De afd. Utrecht darNederiand- sche Vereeuiging van postzegelverzamelaars zal in het begin vau Mei 1893 ler gelegenheid vau haar 5-jarig bestaan, eene nationale tentoonstelling var, postzegels houden. Te Rede is een driejarig jongetje al spelende, met een griffel in de hand, gevallen met het ongelukkige gevolg dat de griffel door het oog in de htrsenea drong en de dood onmiddellijk volgde. Uit Hoogwoud wordt ons gemeld; Het aantal bedelaars wordt in deze streek mot elke werk grooter. Vooral op Doaderdsg ziet men ze op de buitenwegen bij zwurmen van 6 of meer tegelijk verschijnen. Komen zij aan dea^ ingaug van eea dorp of aterk bewoonde huurt, dan ver spreiden zij zich. De meestou hunner komen uit Hoorn en zijn voor het meerendeel flinke en gezonde mannen en vrouwen. Het is geene zeldzaamheid, dat zij twee gulden eu meer per dag ophalen. Droog brood of brood zonder kaas lusten zij niet. Dat is eten voor de visschen zegg-js zij, en daarom werpen zij dat maar iu de sloot. Wee hem of haar, die weigert huu iets te geven; scheldwoor den en bedreigingen zijn huu deel. Te Londen zal 15 Januari a. s. eene internationale tentoonstelling gehouden worden voor bygiëuen pharmacie.Zij wordt georganiseerd door de Contiuantha! Importation Society en zal plaats hebben in het Royal Aquarium te Westminster. Een huzaar en een veldartillerist, to Amersfoort ia garnizoen, vervoegden zich in de vorige week bij een horlogemaker aldaar, bij wien zij, voorgevende door een officier gezonden te zijn, horloges op zicht vroegen. Drie zilveren horloges, ter waarde van ongeveer f 25, werder. hun mede gegeven. Hot tweetal toog toen maar WoerdeD, verkocht de horloges en maakte goede sier. Spoedig echter werden zij als deserteurs aangehouden en naar Amersfoort teruggeleid. Zij zullen wegens desertie en oplichterij voor den krijgsraad terecht staan. Het bankiershuis Rothschild heelt, gelijk het elk jaar om dezen tjjd doel, aan de maires der twintig arrondissementen van Parijs gezamenlijk eene som van 100,000 fr. doen toekomen, om die te verdeelen onder de behoef- tigen, weikc ten achter gebleven zijn in het be talen der huishuur, en hen mitsdien in staat te stellen het achterstallige aan (e zuiveren. Met woorden schetsen wat men voorheeft, valt niet zwaar; De daad die 't uitvoert toont eerst 's gees- tes bracht. Al de droomen die u wiegen, IJlen eens gevleageld voort. Wereld! Uw beloften liegen: God alleen houdt eeuwig woord. De kortste weg om vele dingen te doen, is, er slechts een te gelijk te doen. Roep smeekend God aan in uw nooden, Maar voeg ook daden bjj 't gebed: Geen trage stijjder wordt gered; Den sagenden geen krans geboden. De Helper uit den hoogen staat Naast die zich zeivan niet verlaat. Bij den barbier. Barbier. Het weer zal wel verandereD, ik geloof dat we vorst krijgen. Heer. Heb jij mogelijk plan om mijn overjas voor mjj uit den lommerd te halen? Barbier. Neen. Heer. Nu, herinner dan iemand niet aan zijn ongeluk. Hyperbolisch. Chef de bureau. Meijer, werp toch niet zoo voel zaad op de aeten, ze zien er waarlijk uit als de Sahara. Non plus ultra. A. Uw oom schijnt een on tevreden mensch te zjjn. B. O ja, als hem de ge braden duiven in dea mond vliegen, dan klaagt hjj nog dat er geen salade bij is. Langzamerhand. A. Dus onze vriend B. ie op den Montblaec geweest. C. Dat is niet waar. A. Hij vertelt het toch. A. Juist; toen hij twee maanden geleden van zjjne reis thuis kwam, ver haalde hij, dat hij aaa den voet van den Mout- blanc is geweest, nu heeft hij er zich langzamer hand naar boven gelogen. Onaangenaam. Dichter. U rekeat mij voor fflyn tweeden bundel verzen meer dan voor den eersten. Boekdrukker. En met recht, mjjnheer, want mijne zetters vallen geregeld ia slaap, wan neer zij utve gedichten zetten. Eon duur geschenk. Luitenant. Uwe dochter heelt mij haar hart geschonken. Bankier. En wat kost mij dat gtschenk? Een staathuishoudkundige. Heer (tot een bedelaar). Schaam je, zoo'n jonge, krachtige man en dan gaan bedelen. Werk liever. Bedelaar. Waar zou dat voor dienen? Deakt, u dat ik mij ook aan overproductie wil schuldig maken? HAARLEM, 24 Nov. Voor de jl. Dinsdag gehoudene verkiezing van vier leden van de Ka- mer van Koophandel en Fabrieken waren uit gebracht 91 stemmen, van onwaarde 4. Geldig 87. Daarvan werden uitgebracht op de Heeren H. T. Feitenburg 81 stemmen, E. J. Westerveld 81, Th. Figée 80, A. De Clercq 76; voorts op twee personen ieder 2 stemmen en op 20 personen ieder éene stem. De aftredende leden zijn derhalve herkozen. Jl. Dinsdag middag brak een hevige brand uit bij den kleerbleeker A. A. Slenders, op den Scheepmakersdijk no. 59. Door de gezamenlijke hulp van den slangen wagen en spuit 10, was men omstreeks 4 uur den brand meester, d ie op den droogzolder is ontstaan en waardoor eene groote schade ia aangericht aan de belendende perceelen; de bleekerij zelve is geheel uitgebrand. Alles was verzekerd. De Staf, die weldra ter plaatste was, achtte het onnoodig door de brandklok te doen alarmee ren. Er was diensvolgens ook weinig publiek tegenwoordig, zoodat de politie de orde gereede- Ijjk kon handhaven. De Wethouder De Kanter en de Commissaris van politie waren tegenwoordig. BUB9. STAND DES GEM. HAABLEM. ONDERTROUWD: 23 Nov.: H. De Weers en P. S. Van Kampen. GETROUWD: 23 Nov.: J. W. Relenburg en W. Smit, C. C. Brummelaar eu A. M. C. Handgraaf. C. Groot en M. Klein De Groot. J. C. Persenaire en S. Van Dokkum. G. Jansen en W. De G:aaf. P. J. Kuipers en P. M. v. Duijn. A. Polleen Z. V. Tie nen. T. Bremer en D. E. Hoogerbeets. J. H. Govers en H. C. Pietene. L. Molhoek en M. K. Poot. - K. Hoenderdos en W. E. v. Beaumont. Tt De Vriaa en C, E. Keijser. BEVALLEN: 19 Nov.: C. J. W. Coelen-Sohwattz, d. 20 Nov.: M. Regenboog-De Haas, d. C. Fnnke- WisbruD, z. (levenl.) 21 Nov.: C. H. Waalewijn-v. Nieuwenhuizen, z. E. v. d. Ham-Berends, z. W. Stam-Vlngt, z. (levenl.) M. Gaarkeuken-Keizer d. 22 Nov.: C. Besse-v. d. Kommer, d. - A. B. Hartel- Mulder. d. OVERLEDEN: 20 Nov.: N. W. Verwoert 3 m. 21 Nov.: J. H. Kroon, 56 j. Terechtzitting van 19 November 1892. 1. J. K., slager te Zaandam. Eenvoudige beleediging. f 2 boete of 2 dagen hechtenis. 2. L. J. v. E. en H. v. E., boerenknechts te Haarlemmerliede en Spaarnwoude. Mish. de le f 5 boete of 3 dagen hechtenie, de 2e vrijgesproken 3. J. O., arbeider te Wijk aan Zee en Duin. Mish. 14 dagen gev. straf. 4. G. H. v. d. K., arbeider te Beverwijk. Diefstal. Eene maaDd gev. straf. 5. K. P., los werkman te Sloten (gedet.) Diefstal. 3 maanden gev. straf. 6. C. v. B. onder beroep te Oostz. Diefstal zonder oord. des onderach. Bij verstek ontslagen van rechtsvervolging. 7.G. v. N. en F. J. v. d. A., arbeiders te Hillegom. Diefstal door 2 personen. Ieder eene maand gev. straf. 8. Dezelfden; 2 diefstallen door 2 pers. Ieder 6 maanden gev. straf, met aftrek der pré?, hechtenis HAABLEM 23 Nov. Aan de veemarkt van heden was niets aangevoerd. Aan de kaasmarkt werden heden aangevoerd en verkocht 43 stapels kaas uitmakende 4674 stnki wegende 9696 kilo. Hoogste prija t 33,50, middelbare priii per 50 kilo. FUBMEBEIÏD,22 Nov. Kaas: aangevoerd 168 stapels prijs der kleine kaas '35.— middelb., prijs f Koeien matig in pry's; melk prijshoudend; geldiger stug in prija kalfkoeien. 424 rund. Vette kalveren matig 65 stuks, prijs 60 a. 90 c. per kilo, handel atng; nuch tere dito: aanvoer 82 stuks pry's f 6a f 20 per stuk, vlug gen handel. Vette varkensaanvoer 292 stuks, p'rys 44 50 e. per kilo met maligen handel; magere dito. aan voer 65 stuks, prijs f 12 af 18 per atuk met atnggen handel. Biggen aanvoer: 247 stuks prijs f 5 a f 9 AMSTEBDAM, 23 Nov. Ter veemarkt waren aangevoerd runderen, van welke de pryzen waren vette 1ste qnal. f 0,—a 0.—dito 2dequal.f 0.— dito 3de qualiteit 0,— per kilo; melk- en kalfkoeien a graskalv. a 36 nuchtere kalveren ƒ5: 9,2 schapen en lammeren a 157 vette varkens 38 a 46 c. per kilo. BOTTEKDAM.22 Nov. Op de veemarkt waren hed'n aangevoerd: 54 paarden, 500 runderen, 890 vette en gras kalveren, 34 nuchtere kalveren, 10 eehapen of lamme ren, varken, 283 biggen, —bokken of geiten. De pryzen van het vee, besteed ter markt van heden waren ale volgt: Runderen lete qnaliteit 72 e. 2d qnal. 68 c„ 3de qnal. 50 o.; kalveren lete qnal. 95 e. 2de qual. 87 a 80 e. eehapen lete qnal. 2de qnal. c., alles per kilo; varkens lete qnal. a ct., 2de qnal. a c., 8de qual. e., licht eoort a per half kilo. Op de botermarkt werden aangevoerd: 42/8 en 56/16 ton en 928 stukken per half kilo; prijs le qual. f 58.— 2e qnal. f 54 3e qual. f 50 per half kilo f 60 a 70. ALKMAAR, 23 November, Op de heden gehonden schreimarkt waren aangevoerd 1400 koeien; vlugge handel, goede prijzen. SCHIEDAM, 22 Nov. Moutwijn per HL. Vat f 8,50 Jenever f 14,Amsterd. proef f 15.25. Spoeling Commissie 1.40. BERLIJN, 23 November. In den Rjjks- dag begon Caprivi onder groote spanning zijn lange redevoering voor het legeront- werp, onder verklaring, dat hg noch met de sabel kletteren, nocb van een ophanden zgnden oorlog spreken wilde, doch volgens zgn geweten en geheel objectief de zuivere en eerlijke waarheid zeggen (luide toe juichingen), waarom hij eene versterking van het leger als volstrekt noodig beschouwt. BRUSSEL, 23 November. Bij het ontvan gen der deputatie uit de Kamer met het adres van antwoord op de troonrede, zeide de Koning, dat hg de vaderlandslievende gevoelens der Kamer kent. Hij hoopte dat in dien geest het groote werk der grond wetsherziening, hetwelk een werk van wge heid en vooruitgang moet wezen, zal worden tot stand gebracht WEENEN, 23 November. In het Huis van Afgevaardigden ontwikkelde de Heer Sehlesinger een socialistisch programma. De voorzitter ontnam hem toen het woord. Het Huis keurde de handelwijze van den voorzitter goed. STOCKHOLM, 23 November. De Tweede Kamer heeft het artikel aangenomen, be treffende den oefeningstgd van 90 dagen voor de dienstplichtigen. PARIJS, 23 November. Bg de Kamer van Columbia is in behandeling een verzoek tot verlenging 7an de concessie, ingezonden door de liquidateurs der Panama-maat schappij. Men verwacht dat binnen 14 dagen eene beslissing, waarschijnlijk eene gunstige, zal genomen worden. WASHINGTON, 23 November. Da Bel gische Gezaut heeft gisteren den Staatsse cretaris der schatkist een bezoek gebracht en de vrijlating verzocht van een aantal Bel gische glasblazers, die te Ne v-York worden vastgehouden, waar zij aangekomen waren in het bezit van een werkcontract. De Gezant verklaarde dat deze detentie on wettig is. BRUGGE, 23 November. Gisteren zgn hier 3 choleragevallen voorgekomen. ST. PETERSBURG, 23 November. Het «Journal de St.Petersbourg» verklaart, dat het buitenlands verspreide gerucht allen grond mist, dat Rusland voornemens zou zgn tot eene beperking vau den graanuitvoer, of tot invoering vau uitvoerrecht op granen over te gaan. PARIJS, 23 November. De Kamer heeft de 16 ontbrekende leden in de commissie van enquête gekozen. Het zijn de Afgevaar digden, die gisteren-morgen in de volle vergadering op de candidatenlgst warentge bracht. De zitting is daarna opgeheven.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1892 | | pagina 3