J.W. BROUWERS, INGEZONDEN, MARKTBERICHTEN. Laatste Berichten. Wolven en beren. Voor geest en hart. STEDELIJK NIEUWS. Kunst en Letteren. Land- en Tuinbouw S3 3 ÊH Ph 3 echter tot nog toe niet levensgevaarlijk blijken te llJo. De ontaarde zoon is in handen van de justitie. D r. Schaepman zal, naar w ij ver- eemen eiet in de R. K. Kiesvereeniging maar in °e R. K. Leesveieeniging te Gouda eene lezing houden op 6 April e. k. De staatscommissie voor het o n- derzoek der Zuiderzae-plannen heeft te 's Graven- hage haar werkzaamheden hervat. Te Tiel heerscht de diph terites, reeds moest dientengevolge de bewaarschool der R. K. zusters gesloten worden. Ook op de openbare «cholen doen zich eenige gevallen voor. Te Winschoten is de brievenbe- steller P., verdacht diefstal gepleegd te hebben op het post- en telegraafkantoor aldaar, in arrest genomen. De gehouden Pane y-F air te Z u t- pben op 24 en 25 Februari jl., door de dames leden der //Lawn-TeaDis-club" aldaar, ten be hoeve van de algemeene armen der gemeente, beeft bedragen f 1986.50. De slagers te Gorinchem hebben den prijs van het rundvleesch met 10 eert per kilo verlaagd. E e r g isteren-morgen was men aan den spoorwegovergang bij den Cruqiusweg, niet ver van het Abattoir, bezig vee te lossen uit oen spoorwegwaggon. _Een der ossen wist zich los te rukken en aan zyn geleider te ontsnappen. Het logge dier holde den spoorweg langs en liep regelreeht de Nieuwe "aart in. Na veel moeite werd het beest op den wal gehaald en weer naar het Abattoir gebracht. Eene vreeselijke gebeurtenis had onlangs plaats in de Barronrivier te S rathford (Australië) met den tierjarigen James Mason, die een bad nam, toen eensklaps een reusachtige krokodil uit het water opdook, den knaap beet pakte en om zoo te zeggen in een ommezien vermorselde. Het ontzettendste van het geval was, t ouders van den knaap, op tien pas af- atand, zelf een bad namen. Eensklaps hoorde de vader een vervaarlijk geklater en geplas in het water en toen hij opkeek, zag hij nog juist, hoe het monster met zyn slachtoffer verdween. Buitsn rich zelf van smart dook de mau naar de jongen co slasgle er in, een been van zijn zoon te 8ryPeo> maar vermocht niet hem te redden. Een paar Chineezen, die op het hulpgeroep der ODgelukkiga moeder toesnelden, zetten moedig eene vervolging van het dier op touw, het was echter hiet meer te ontdekken, tot men het na eene poos, ccDsklaps weder, om adem te stheppeD, boven water zag komen. De ongelukkige ouders zagen nog, dat uit den Oud van het dier het e;ne been van hun lie— vehng te voorschijn stak. In 't volgende oogen- 'k was de krokodil weder met zyn prooi onder c oppervlakte van het water verdwenen. «li mme oplichter Adutt, die e Uostenrijk-Hongaareohe bank onlangs met val- sche wissels een bedrag van 81,000 flor; ont- utselde, is te Chicago in hechtenis genomen, og ongeveer 50,000 flor. zijn bij hem in beslag genomen. J 6 De beroemde Amerikaan Edison gaf dezer dagen eene allermerkwaardigste eleetri- ®che soiree in zijne villa van Menlo Park, te ew-York, aan de leden van de „Frauklin lub.» Ouder de menigvuldige electrisohe ver rassingen verdient vooial deze vermelding sn wassen beeld, de buste van Franklin, den grooten voorganger van Elison, voorstellende was met lanlietbcomen en sierplanten omgeven en straalde in een zee van licht, door gloeilampjes m allerlei kleuren verspreid. Dit was op zichzelf feeds een zinrijk denkbeeld, maar tot groote ver- ®ïlD15 der gasten opende het wassenbeeld eens- aps den mond en heette door middel van een aar v®'borgen pbonograaf de gasten welkom, «wyl het beeld verdor eenige toepasselijke op- erkiogen maakte en eenige zijner gulden leef— 'egels citeerde. Plotseling gingen de lichten uit en verschenen twee geraamten met gloeiende oog often en gehuld in een spookachtig licht, erwy zy met huiveringwekkende phonographi- ache stem begonnen te zingen. ,,Zooals gij thans zijt, waren wij ook. Zooals wy nu zijn, wordt gij ook.// De geesten verdwenen, de Uehten gloeiden weder, en de gasten konden van hun ietwat angs tige verbazing bekomen. In een aqarium droegen de gouivissohen alle kleine gloeilampje», die met zeer dunne ket tinkjes aan de slroomleidiog waren aangesloten. Evenals de Independence, heeft bet Journal des Le'bats, nu het twee edities uitgeeft, geoordeeld dat het noodig was voor de eene gekleurd papier te gebruiken opdat, de lezer haar terstond van de aodere zou kunnen onderscheiden. De Figaro vindt hier asnleiding ia tot een klein •potternyije. De kleur door de Débats gekozen row, en zoo hoorde, vertelt de Figaro, een bejaard, ouderwetsch gekleed heer gieteren ochtend op den boulevard roepen: Demanded le Journal liose. Denkende een snaaksch ding onder de oogen te zullen krijgen, kocht hij eentxemplaar eo viel fuuw. Hij üad in een roee carnavals» pak het eerbiedwaardig dagblad lurkend, dat hij •mds vyf en zeventig jaren gewoon was tehuis ®an de thee voor te lezen. De verraBsing deed «em van zyn stokje vallen. Niet alleen uit het Noorden van 0118 land pakt men zich op om naar het verre Wösten te gaan, ook uit het eiland lJaelmoude "trokken in de afgtloopen wtek een 40-tal Qnen naar Amerika out lich aldaar te vestigen, terwijl vele anderen zich voor de reis daarheen gereed maken. Inde Excelsior Hall te Londen is een Zesdaagsche wedloop gehouden. Da deelnemers mochten niet meer loopen dan twaalf uren per dag en moesten minstens 300 Eegelsche mylen eHeggen. Vijf-en-dertig loopers begonnen Maandags- ochtends en vijf-en-twintig gaven het tusaehentijds op. Zaterdags waren er nog maar tien over. De overwinnaar was George Mason. Hij legde 406 mijlen of 653 kilometer af. De tweede winner had in dien tijd 393 mijlen afgelegd. De wedatryd had de geheele week een groot aantal belangstellenden naar de Excelsior-Hall gelokt. In den carnavals-optocht teAken, op Vastenavond-Maandag gehouden, bevond zich o.a. ook een wagen waarmede eene collecte ge- honden werd voor liefdadige doeleinden. De collects bracht de niet onaardige som van 3000 mark op. Er waren bijeengebracht 7000 tienpfenning-, 13000 vjjfpfenning-,33,885 tweepfenniug- en 30,000 eenpfeningstnkken. Op deze manier heeft de dwaze vertooniug, nog eens iets goeds uitgewerkt. Het aantal zelfmoorden in het Duitsche leger neemt ontzettend toe. In de maand December stierven 127 man, waarvan 24 door zelfmoord, of 18,8 procent. Te Brusel zijn van Zaterdag-nacht tot Zendag-ochtend drie ernstige brauden ge- bluicht. Eerst werd de stoom-zagerij der firma Van Humble in de Rue des fabriques vernield, waar door eene schade werd veroorzaakt van 180.000 franks; daarna ontstond in dezelfde buurt brand in eene looierij in de Rne Notre Dame du Sommeil, waardoor tevens groote schade werd aangericht in het aangrenzende dépot van den bierbrouwer Grauwels, en in den ochtend verbrandde een meub lmakers-atelier iu de voorstad Molenbeek. De familie Van Humble kon slechts met moeite gered worden. Broeder Anselmus, nachtportier in het klooster La Grande Chartreuse, is over leden. Onder dien beseheiden naam verschool zich de persoon van den heer de Bréeourt, die voor maals een der schitterendste rollen in de Pa- rijeche samenleving speelde- De heer de Bréeourt is driemaal getrouwd geweest. Uit zijn laatste huwelijk had hij eene dochter gekregen. Eens van de jicht thuis komende, ontlaadde by zijn geweer met schot in eene heg, waarachter zyn dochtertje zich bevond. Het meisje viel doodelyk getuftm ceder. De wanhoop van den vader was vraeselijk. Hij nam toen het besluit zijn leven to eindigen in het groote Kartuizerklooster, waar hij tot het laatBt het geringste en moeilijkste werk verlichtte. Deze roofdieren hebben zich in den Uateten tijd ia Frankrijk en Bosnië zeer vermenigvuldigd en maken de streken, waar zij zich ophouden zeer onveilig. Ia 1891 werden in Frankrijk 149 oude en 253 jonge wolven gedood. Daar voor een ouden wolf 100 franks en voor een jongen 35 (raoks premie betaald wordt, zoo werden nagenoeg 22,000 franks premien uitbetaald, of met inbe grip voor de extra-premiën voor wolvinnen 25,325 franks! Natuurlijk heeft er op die wijze eene merkbare vermiudering van wolven plaats. Het grootste getal wolvea werd in 1891 in het departement 'üordogne gelood, namelijk 67 stuks. E'ger is h.t in Bosnië gesteld. Do door Oos tenrijk bezette provinciën bezitten een alles be halve benijdens vaardigen rijkdom aan beren en wolven. Tegen deze onaangename gasten wordt sedert de laatste jaren, zoowel door de landlieden als door de daartor aangestelde gewapende macht, een verbitterde vernielingsoorlog gevoerd. In het geheel weiden van 1880 tot 1889 niet minder dan 8230 wolven en 861 beren gedood, waarbij nog moet worden gemeld, dat niet alle jachtre- aultaten opgeteekeni zyn, ofschoon de regeering premiëa betaalt. De wolven houden zich in alle gedeelten der provinciën op, het liefst echter in de noordelijke streken van Bjsuië, terwijl de beren zich meer ehuis gevoelen in zuidelijke streken, vooral in het gebied Saiajawo. De ambtenaren van het boschwezen verdelgen deze roofdieren door deze te vangen of te schieten; sedert 1888 heeft men ook vergiftiging door s rychnine in gevoerd, waarmede goede resultaten bereikt wer den. Opmerking verdient het, dat de landlieden zonder vnurwapeuen, doch alleen met bijlen en knotsen gewapend, de roofdieren aanvallen. Men doet het goede niet ter wille van anderen, maar om de schoonheid van het goede en voor zich zeiven. Leed kan men verdragen, maar het geluk ie overweldigend en maakt besluiteloos. De Christen heeft zijn pelgrimsljjden, Maar juist omdat hjj, stap voor stap, Voortworstelt uit zijn vreemdlingschap Naar 't Vaderhuis. Eerst moet hij strjjden, Dan zal hem straks de kroon verbljjden, Als hg aan 't eind der Wildernis Weet dat hjj in den Hemel is! Allerlei. Brief eener moeder aan een onderwijzer' Mijnheer de meester! Mgn zoon ii heden morgen niet knnnen ter school komeD, omdat hjj zijne pet verloren heeft, waarmede ik de eer heb u te groeten, N. N./v Ben domkop. Een raadslid ten platte lande door den gemeenteraad belast om den Commisaris der Koningin over eene zekere aapgelegenheid te gaan spreken, komt terng en brengt het volgende rapport: //Mijne heeren! Toen ik aankwam, heb ik mij onmiddelijjk naar de woning tan Zijne Excellentie begeven, maar de knecht zei me dat Z. Excellentie Diet te huis was, maar audiëntie gaf; ik heb hem dus niet kunnen spreken en kom onverrichter zake terng. In de sociëteit. Nu moeten we gaan; 't is tijd. Neen, laten we blijven; 't is te laat om thuis te komen. Ieder zijne beurt. De koetsier van een dokter te Rotterdana neemt in volle vaart een te korten draai, bet rijtuig valt om en de dokter er uit, het paard breekt zijne pooten en eene vrouw ligt onder den coupé. De dokter woedend: Ezel, domoor, canaille, kijk uit je kop, 't is een schandaal, je lijkt wel blind of boven theewater, lompe, stomme vlegel dat je daar staat, boer Ho, ho, ho, bedaar maar wat, gij, gij ver peutert den boel ook wel eens! De oorzaak. //Waarom zon de beer X. zijne mooie zaak in ijzer aao kant gedaan hebben, om een magazijn van doodkisten op te richten? //Wel, .hij heeft een broeder, die zijne studiën heeft volbracht en zich waarschijnlijk hier als geneesheer zal vestigen. HAARLEM. Aan alle bekende kegelelubs hier te lande is eene uitnoodiging toegezonden, uit gaande van de Kegelclnb: //de Phoenix», alhier, om deel te nemen aan een wedstrjjd, door die ver- eenigiag uitgeschreven, van 9 April tot het laatst van Mei. De tijd voor dezen wedstrijd is zoodanig be paald, dat juist in dien tijd in de omstreken alhier de bloemen in bloei staan. De wedstrijd wordt gehouden op de algemeen bakende baan van de Gebroeders Brinkman n, op de Groote Markt. Zondag 9,16, 23 en 30 April Korpswedstrijden. Afdeeling I, Zondag 9 April: Nieuwelingswed strijd. Afdeeling II, Zondsg 16, 23 en 30 April: Internationale korpswedstrijd. Personeele wedstrijd van 9 April tot en met 31 Mei, 's avonds 12 unr. Wedstrijd op de vrye baan van 9 April tot en met 31 Mei, dagelijks van morgens 11 tot 's avonds 12 uur. Dete wedstrijd belooft zeer schooa te zullen worden, ia aanmerking genomen de uitnemend heid der baneu en de goede regeling, welke by het vorige concours is gebleken. Ook nu weder treedt de heer J. van Breemen Jr. als con cours-secretaris op. Door de politie alhier is in beslag genomen een ralsche gulden, voerende de beeltenis van koning Willem III en het jaartal 1865, terwijl ook het rondschrift ontbreekt, en een valsch dub beltje met dezelfde beeltenis, waarvan het jaartal onleesbaar. Bij een landbouwer hier ter stede woonachtig op de Heerenaiogel, beeft mea ontdekt, dat van twee hem toebehoorende paarden de staarten waren afgesneden en medegenomen. De politie heeft den dader spoedig opgespoord ea aangehouden in de gemeente IJmnidon; het is een gewezen kuecht van den landbouwer, genaamd Jacobus Jacht man, oud 18 jaren, die de staarten reeds had verkocht. Hij is naar het huis van bewaring overgebracht. Gisteren werden op de paardenmarkt alhier gehouden 289 exemplaren aangevoerd, van in- landscb en gekruist ras. Bij een levendige n handel liepen de prijzea van f 40 tot f 400. Voor de twintig vacante plaatsen, om na vergelijkend examen te worden toegelaten als kweekeling aan de Ryks-Kweekschool voor On derwijzers'alhier, moeten zich 85 canditaten hebben aangemeld. Een werkman is eergisteren door de politie op hseterdaad betrapt op diefstal van twee nienwe plaoken san een bouwterreia aan den Wagenweg alhier. Later bleek, dat bij in zijn huis nog eene plank verbolgen had, welke hij reeds had ont vreemd. Ter zake is tegen den daler proces-verbaal opgemaakt. Eene zeer bejaarde vrouw had eergisteren- voormiddag het ongeluk in de Groote Houtstraat uit te glijden en op straat te vallen, tengevolge waarvan een harer beenen is gebroken en zij met de raderbaar naar hare woning is overgebracht. BUBGL STAND DER GEM. HAARLEM. BEVALLEN: 2—6 Maart: H. Jonker-Huizing, z. (levenloos). J. M. Kool-v. Beek, d. (levenloos). A. O Snijders-v. Hoof, d. M. Trooat-De Roode, d. A- Maerten-Zwart, z. N. Dweelaard-Veldstra, d. M- J. Schulpzaad-Smits, z. C. J. Do Graaf-Heiligers, d. A. M. Faase-Buys, d. M. H. Bakkenhoven-Wal ker. d. M. De Vries-Smit, z. J. v. Leeuwen- Jonker, z. (levenl.) S. v. Lnnteren-Bruinsting, d. A. E. Lodder-Hombnrg, z, E. Sunter-Koops, z. M. Meijer-Groot, z. OVERLEDEN: 2—4 Maart: J. Niesten, 46 j. L. Moring, 18 dagen. N. Osterthun.'Ji m. A. Kooy, 76 j. S. S. C. Seders-Oiener, 62 j. Naar de N. 11. Ct. verneemt, zijn de verdiensten van den Hetr Emile Michel, te Parijs, voor de gesohiedenia onzer vadeilandsche schilderschool van Regeeringswege eikend geworden door zijne benoeming tot ridder van den Nederlandschen Leeuw. Naar men mededeelt, schijnt de heer Kes niet ge negen te zijn om het aanbod a!e directeur van de Haagsche afdeeling der „Maatschappij tot bevordering der toonkunst,/ aan te nemen. Twee artisten, onze landgenooten de heer Willem de Haan, hofkapslmeester in Darmstadt en de heer Jac ques Renaburg, violoncellist te Darmstad, behalen veel anccea. Aan den Miniater van binnenl. zaken ia door den Heer J. Heemskerk, te Hazerswonde met raim 800 andere andere landbouwers en veehouders, een adrea gezonden, waarin zij hunne bezwaren te kennen geven over de toe passing der wet op besmettelijke veeziekte, inzonderheid in zake de toepassing dier wet op het mond-en klauwzeer onder het randvee en de daarmede gepaard gaande belem merende bepalingen voor den veehandel. Volgens adres santen wordt de besmetting door het drinkwater overge bracht, waaraan niet» ia te verhelpen, afgezien de ziekte runderen inzonderheid daaraan behoefte hebben en dat voorts het afzetten der besmette bouwraanswoningen en landerijen door soldaten wel allerlei belemmeringen aan den landbouw in den weg leggen, en schatten gelda aan het Rijkkosten, maar niet de minste gnnstige resultaten afwerpen. De moeilijke tijden, die de landbouwende stand beleefd, worden huns inzien door maatregelen als de thans geldende, nog zeer verzwaard Mijnheer de Redacteurl Met de plaatsing van onderstaand zal u mij zeer verplichten. Neen! Haarlem! Neenl Geen vonk verlichte voor alsnog uw duister De walm van de Imperial voldoet voor uwen luster, Zoo spraken B. en W. Bovenstaand nam het Haarlems Dagblad van .1 Maart jl. op, en zette er onder nwordt vervolgd?u De Redactie echter liet het vervolg rusten, had zy een voor het blad voordeeliger stukje ontvan gen, of wat kwam hier den gang van zaken storen? Het vervolg luidde aldus: Maar op de generale repetitie Vroeg een der leden een betere definitie Van vooralsnog. Toen spraken B. en W. Wij hebben deernis, met des mans portemonnaie De zaak voor hem is te riskant Maar Woensdag by 't vergaderen der echte raad Bemerkte men eerst recht waar het op staat. //Electra! dat zijn brave menschen, onze vrinden Die het met d' Imperial uitstekend kunnen vinden Germaan en Engelschman in eendracht aan het verlichten. Daarvoor moet zelfs een Nederlander zwichten.// Zóó spraken B. en W. En ook de Raad ging meê En zette het belang der burgerij Vóór als nog ter zij. 't Dure en slechte gas dat blijft gemainteneerd 'En het Eiectrisch licht blyft vooralsnog geweerd.// D. W. KIEVITS. HAARIiEM, 6Maart. Ter graanmarkt van heden zijn aangev: roode tarwe f5.26 a witte f 6,60 a 6.25 rogge f5,10 a f 4,85 haver 13,75 a f 830 gerit 14.90 brnine boonenf a f Gr. erwten f a f Capucijners f af Oliezaad fKarwijzaad Op de aardappelen- en botermarkt te Haarlem zijn op 6 Maart Prijs Artikelen. Aangev. Verk. Laagste. Hoogste Boter 99 99 KG. 1.70 1,80 p. KG, Biggen 124 124 St. 114,— St. Schrammen 78 66 16,— 26,— Aardappelen 121 116 HL.1,1,60 HL. Appelen 86 62 5,— 8,— Peren -i"- HOOBN,4Maart. Opde weekmarkt van heden waren de prfjzen en aanvoeren der granen ale volgt: heet. tarwe 6,25 a 8,— heet. rogge f e Heet. Geret a 4.— heet haver i 3,— af4— moaterdzaad 29,—a 30.— heet. brnine 15.50 a 9.— vale 7.—, a ƒ18.— heet paardeboonen 5,^ a 6.—* heet, erwteny 10.50,a f 18— ALKMAAR, 6 Maart. De aanvoeren en prijzen van het vee waren heden als volgt, —paarden f a venlens f a 19 koeien l 140 a 210 63 vet kalf f 40 a 110 109nnchtere kalveren f 5 a 10. 4 schapen f 8.— a 14.— lammeren I alles per stnk. 114vette varkens 48 a 60 c. per kilo 47 magere varkens f 17 a 20 biggen f a bokken en geiten f a kleine bokken a c. ezels f a per stnk. AMSTERDAM, 6Maart. Ter veemarkt van heden wa ren aangevoerd: 365 runderen lste qnal. 72c. 2de qnal. 64 c. 3e qnal. 60e.j vette kalveren, lstqual. a e. 2de qual. c. per kilo graskalveren f a 129nnchtere kalveren f 6 a f 8. 16 sehapen en lam. 364 vette varkens46 a 51 e. per kilo. biggen paarden f SCHIEDAM, 4 Maart. Montwyn per HL. vat f8,75 Jenever f 14,25. Amslerd. proef f 15.50. Spoeling Commissie f 1,50. NEW-YORK, 5 Maart. Het stoomschip Obdam is afgesleept en in het dok gestoomd. LONDEN, 6 Maart. Door eene aard storting werden te Sandgate, bjj Folkestone 500 huizen beschadigd. De stad was gis teren zonder gaslicht. Heden overleed onverwacht ten hoize van den Zeer Eerw. Heer Jos. Habets, Ryke-Archivaris te Maastricht, de Zeer Eerw. Heer Ridder van de Eiken-kroon, Ridder van de Leopoldsorde, Lid derVlaamscheAcademie, Advocaat van St. Fieter te Rome, enz. NameDS de Familie, Ji W. BROUWERS Pastoor te Berg en Terblijt. 3 Maart 1893.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1893 | | pagina 3