NIEUWE No 1958 Vrijdag 10 Maart 1893. 18de Jaargang. Pausdom en Vrijmetselarij. HAARLEMSCRÏ COURANT. ABONNEMENTSPBIJS Pei 8 maanden voor Haarlem. 0,85 Voor de overige plaatsen in Nederland fr. p. p. 1,10 Voor het buitenland 1,80 Afzonderlijke nummers0,03 Dit blad verschjjnt eiken DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG BUBEAtT: St. Janstraat Haarlem. AOITE MA NOW AGITATE. PBIJS DEB ADVEBTENTIEN. Van 1—6 regels 30 Cents Elke regel meer5 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte Dienstaanbiedingen 25 Cents per advertentie h Contant Advertentie n worden uiterlgk M aandag-, Woensd ag- en V r p d a g-a vond voor 6 uur ingewacht. Uitgever, W. KüPPESg. Reeds driemaal tyiens zgn Pontificaat heelt de H. Vader met zgn helderen blik, van zgn verheven standpunt uit, het doel en de beteekenis der vrij metsel arg verklaard en de geloovigen op de ge raten gewezen, welke hen ter zake van de verderflgke plannen van dit in het duister sluipend ge heim genootschap dreigen. In de eerste plaats is het jongste schrgven van den H. Vader aan het katholieke volk gericht, maar wie den vaderlijken brief leest, zal gewaar worden, dat hij wenken en waarschuwin gen bevat voor de gezamenlijke Christen heid bestemd. In Italië is dit geheim genootschap ruim schoots vertegenwoordigd eu zijne onheil volle werkzaamheid kooit in dat laad met schrikwekkende duidelijkheid aan het licht. Italië staat aan den raad van een vreese- Iflken afgrond. Er heerscheu Geesteljjk verval moreel verderf, onoplosbare politieke verwarring, onherstelbare fitianciëele moei lijkheden, uitputting der nationale hulp bronnen en dientengevolge algemeene on tevredenheid en akelige wanhoop. Ziedaar het beeld, 't welk Dieuw-Italië ons biedt. Eu wie heeft Italië, dat eenmaal zoo groot en machtig was, zoo ver gebracht? Het is de vrijmetselarij, die hier baar hoofdzetel heelt. De vrijmetselarij is in zeer vele landen eeue macht, iu Italië is zij de macht. Dynastie en Regeeritg, Kamer en Senaat, ambtenaren, partijen en de pars, alles staat daar onder hare macht. Zg is, aaast de Kerk, de eenig werkelgke, tast bare en tot gelding komende macht. De Kerk, respectievelijk het Pausdom, en de vrjjmetselarjj staan iu Italië als onverzoen lijk*) vijanden tegenover elkaar. Een oorlog °P leven eu dood heeft de vrjjmetselarjj der Kerke en het Pausdom aangekondigd. Aan dezen strjjd wordt alles ondergeschikt gemaakt en de H. Vader heeft dus volko men recht wannesr hjj uitroept: «De vrij metselarij, zij is onze vijand.» Hoe pjjnljjk de logebroedere door het schrgven van den H. Vader zjja getroffen, bewijst de waanzinnige woede der hoofden van de Italiaansche vrjjmetselarg en van den wegens diefstal veroordeelden Duit- schen Jood Leman, die onmiddellijk na het verschijnen van 'sPausen schijjven met de grofste smaadredenen tegen het Paus dom te velde trok, maar te gelijkertijd ook openlijk constateerde, dat de vrijmetselaars de stellige voorbereiders der revolutie zgn. De vrijmetselarij '8 de strijd tegen de Kerk en de godsdienstige school. En daarmede is het bewjjs geleverd voor de actueele en dringend noodzakeljjke waarschuwing van den H. Vader. Maar deze geldt, zooals wij reeds aanstipten, niet alleen voor Italië, maar voor alle Katholieken. Italië is het proefveld voor de loge; wat zjj daar ver- b'ijgti tracht zjj ook in andere landen mees ter te worden, al gaat zij daar, voorzich tigheidshalve, niet in het openbaar tewerk. Mocht er in dit opzicht nog eenige twjj- fel bestaan, dan kan deze opgeheven wor den door een authentiek document uit het jaar 1818, dat, tot groote ergernis van het geheime genootschap, in andere handen kwam. Het voert den titel van: «Instruc tie, wetboek of handwgzer der hoofden van de vrjjmetselarg» en is afgedrukt in het hoogst belangrgke boek van Pater Pachtler Der Krieg gegen Thvoti und Altar» (te Am berg verschenen bij den utgever Habbel) Dit thans juist zoo belangiijke document luidt als volgt; Nadat wij ons als een werkend genootschap hebben geconstitueerd en er eeue nieuwe orde in de loges is gebracht, treedt de gedachte weder op den voorgrond, die ons te alle tijde heeft bezig gehouden in ons streven naar eene alge meene wedergeboorte. Deze gedachte is de bevrij ding van Italië van welke op een bepaalden dag de bevrijding der g nsche wereld, de broeder republiek eu de vereeniging der menscbbeid moet -uitgaan. Deze gedachte hebben onze broeders in Frankrijk niet gevat. Zij meenen namelijk, dat het revolutionnaire Italië slechts in 't verborgen kan samenzweren, hier en daar een spion der politie of een verrader een dolksteek kan geven en dan verder het juk maar geduldig te dragen. Deze dwaling is voor ons vaak zeer nadeelig ge- weest. Men moet haar niet met woorden bestrijden, men zou haar dan uitbreiden, maar door daden uit de wereld helpen. En daartoe moet men wel terdege aan eene zaak de bijzondere aandacht schenken „Het Pausdom namelijk heeft altijd beslissend op het noodlot van Italië gewerkt. Met den arm, met het woord, met de pen, met het hart zijner ontelbare Bisschoppen, Priesters, Monniken en geloovigen in het geheele land verspreid, vindt het Pausdom overal lieden die tot groote offers, ja, tot het martelaarschap bereid zijn. In elke gemeente heeft het vrienden, die uit liefde voor het Pausdom hun vermogen gaarne offeren. Dat is een leger, welks volle kracht slechts door eenige Pausen is begrepen geworden en ook dezen hebben er zich slechts met mate van bediend. In onze dagen is het niet te doen om deze oogenblikkelijk verzwakte macht tot onzen dienst weder in te richten, ons doel is thans dat van Voltaire en van de Fransche revolutie, d. w. z. de volkomene vernietiging van het Katholicisme en zelfs van elk christelijk idee. Want blijft dit op de puin hopen van Rome bewaard, dan ontspruit daaruit later de verrijzenis en de eeuwige duur van het Katholicisme. //Maar om te zekerder tot ons einddoel te ge raken, en om ons voor teleurstellingen te wachten, moeten wij niet letten op de Franschen, Duit- schers of Ëugelschen, die meenen het Katholicisme te kunnen doodeu, nu eens met een laf lied, dan weder met een sophisme. De levenskracht van het Katholicisme weerstaat nog gansch andere stooten. Het heeft nog onverzoenlijkere tegenstanders ge kend en heeft zich de boosaardige vreugde gedund de woedendsten onder hen met zijn wijwater te zegenen. Laten wij in die landen aan onze broe ders het genot hun anti-katholieken ijver bot te vieren en laten zij zich vroolijk maken over onze Madonna- en sckijnvereering. Met dezen pas toch kunnen wij uitstekend samenspannen en ons doel naderen. //Aldus sinds zeventien eeuwen is het Pausdom met de geschiedenis van Italië saamgeweven. Zonder toestemming van den Opperherder kan Italië zich niet bewegen noch ademhalen. Met het Pausdom heeft het bonderd Briamus-armen, zonder het Pausdom geraakt het in verval, in twist en vijandschap van den Alpenketen tot aan den laatsten ring der Apenijnen. Zulk een toestand mogen wij niet wenschen en wij moeten dus naar hulp in zulk een toestand zoeken. Welnu, het hulpmiddel is reeds lang gevonden. De Paus, wie hij ook zij, zal nooit tot de ge heime genootschappen komen, daarom moeten deze vereenigingen den eersten stap tot deD Paus en tot de Kerk doen, met het doel beiden in boeien te slaan. "Het werk, dat wij voorbereiden, is niet de arbeid van een dag, van eene maand of van een jaar. Het kan vele jaren, misschien wel eene eeuw duren, maar in onze rijen sterft wel de soldaat, maar de oorlog duurt voort. Het is geenszins ons streven den Paus voor onze zaak te winnen, van hem een neophiet onzer begin selen of een Apostel van onze denkbeelden te maken; dat zou eeue belachelijke illusie zijn. Ea wat er ook mocht gebeuren, zelfs wanneer een Kardinaal of Prelaat met gansch zijn hart of uit list, de ingewijde in onze geheimen wordt, wij zouden daarom toch niet zijne verheffing op den Stoel van Petrus mogen wenschen. Deze verheffing immers zou onzen ondergang zijn. WaDt hij die door eerzucht tot de apostasie gekomen is, zou door dezelfde macht gedreven worden, ons op te offeren. /;Wat wij zoeken, gelijk de joden den Mes sias, dat is een Paus naar ons hart. Alexander VI met al zijne ondeugden zou voor ons niet passen, want in zaken van den godsdienst heeft hij nooit gedwaald. Een Clemens XIV daaren tegen zou onze man zijn. (Dit is eerié dwaling; Paus Clemens XIV was zwak, maar hij is nooit van het geloof afvallig geworden.) Paus Borgia Alexander VI was zedeloos (maar niet in die mate, als zijne tegenstanders voorgeven en het document zelf moet erkennen, dat hij in het geloof nimmer heeft gedwaald) een ware sensua list van de achttiende eeuw, die in de vijftiende verdwaald geraakte. Maar ondanks zjjne ondeug den werd hij door alle slechte philosophen en ongeloovigen geëxcommuniceerd wegens de kracht waarmede hij de Kerk verdedigde. Daarentegen gaf Paus Ganganelli zich met gebondene handen, en voeten over aan de macht der Bourbonsche Ministers, die hem yrees aanjaagden onder on geloovigen, die zijne verdraagzaamheid prezen en daarom werd hij een groot Paus. Ware het mogelijk, dan hadden wij zulk een Paus noodig, zooals hij er een was. Slechts met zulk een Op - perherder zouden wij uittrekken om de Kerk aan te vallen met meer succes dan met de ge - schriften van onze broeders in Frankrijk en vrij wat zekerder dan met het geld van Engeland. En wilt gij weten waarom? Omdat dit middel slechts doel treft. Want om de rots te laten springen, waarop God Zijne Kerk heeft gebouwd, hebben we geen azijn van Hannibal, noch bus kruit, noch zelfs een leger noodig; wij zouden immers den kleinen vinger van Petrus' op/olger in ons complot hebben gewikkeld en voor dezen kruistocht zou die kleine vinger belangrijker zijn dan een Paus Urbanus eu dan alle heilige Ber- nardussen der Christenheid. //Wij twijfelen er geenszins aan tot ons einddoel te komen. Maar wanneer? Het onbekende kan men niet zien. Doch vermits niets ons van ous plan mag afschrikken, omdat wij in het vooruit zicht leven, als zou reeds morgen de uitslag het werk kronen, willen wij in de hierbij gaande in structie, welke voor den eenvoudig ingewijde geheim moet gehouden worden, aan de bestuurders der werkende loges eenigen raad geven, dien men aan de broeders in den vorm van onderrichting of memorandum moet inscherpen. Vooral echter dient gezorgd te worden, dat niemand tot de ervaring komt, dat deze raadgevingen eigenlijk bevelen der hoogste Lge zijn. De Clerus is er te zeer mede gemoeid en met Priesters valt niet te schertsen, zooals met die domme koningen en vorsten, die men met den adem kan wegblazen. „Met de oude Kardinalen en Prelaten is weinig te beginnen. Men moet deze onverbeterlijken uit de school van Gonsalvi laten loopen en iu hunne plaats in onze magazijnen der populariteit en impopulariteit de noodige wapens zoeken om de macht in hunne hand bruikbaar of belachelijk te kunnen maken. //Een pakkend, een doeltreffend woord, dat men heeft uitgedacht en dat men op juiste ijze in christelijke familiën laat ontglippen (b.v. de Kardinaal N. is gierig, of i'e Prelaat X. leeft zeer vrij, de ambtenaar N. is liberaal, ongeloovig, een vrijmetselaar), zulk een woord komt spoedig in het koffiehuis en van daar op de straat; een woord kan somtijds een man dooden. Komt een Prelaat of Pauselijk Ambtenaar uit Rome in eene provincie, dau moet men zich zoo spoedig mogelijk omtrent zijn karakter, zijne antecedenten, zijne eigenschappen en zijne gebreken, hoofdzakelijk omtrent laatstgenoemden, op de hoogte stellen. Is hij een onzer vrienden, omstrengel hem dan met alle mogelijke netten. Maak hem zoo gehaat, dat kinderen en vrouwen bang van hem worden, schilder hem af als wreed en bloeddorstig, ver tel eene vreeselijke zaak van hem, welke gemak kelijk in het geheugen van het volk wordt in geprent. „Vervolgt dus den vijand, al is hij nog zoo machtig, door allerlei verhalen en lastertaal Maar vooral vervolgt hem, voor hij uit het ei gekropen is. Men moet steeds de aandacht op de jeugd gevestigd houden; men moet de jongelingen ver leiden. Ongemerkt moeten wij de jonge mannen in onze geheime genootschappen inlijven. En om zulks op zekere wijze te doen, zijn twee dingen allernoodzakelijkst. In 't uiterlijke moet men eenvoudig zjjn als eene duif, maar men moet de sluwheid der slang bezitten. Uwe ouders, echt- genooten en kinderen mogen niets weten van uwe hartsgeheimen. En wanneer het tot grootere ver - blinding der spionnenoogen dienstig is dikwijls ter biecht te gaan, dan wordt gij gemachtigd, ook tegenover uw biechtvader het stilzwijgen om trent deze dingen te bewaren (alzoo aansporing tot eene heiligsehennende biecht!) Want weet wel, dat de geringste onthulling, die u in den biecht stoel of ergens anders ontglipt (op dit //ergens anders// ligt blijkbaar de nadruk, vermits zelfs de Italiaansche vrijmetselaars weten,dat het biecht geheim onschendbaar is) ons tot groot onheil voeren kan en dat de vrijwillige of onvrijwillige verrader daardoor zijn eigen doodvonnis onder schrijft. Ons Italiaansch volk is nog in de kinds heid van het liberalisme. Het gelooft thans den liberaal, zooals het later ieder ander zal ge- looven. //Om een Paus naar ons hart te vormen, moeten wij voor dien Paus een geslacht opvoeden, dat ons waardig is. De grijsaards en de mannen op rijpen leeftijd, moeten wij ongemoeid laten. Wij moeten rechtstreeks de jeugd, ja, de kleine kin deren reeds in onze macht hebben. Spreekt in tegenwoordigheid van jongelingen nimmer over goddelooze zaken (het wel niet terwille van de zedelijkheid maar ter zake van de politiek). Om onze zaak in de huisgezinnen te bevorderen, om het recht op toevlucht en gastvrijheid te verkrij gen, moet gij met den vollen uitwendigen schijn ran den ernstigen man optreden. Is eenmaal uw roep in de colleges, gymnasiën, universiteiten doorgedrongen, hebt gij eenmaal het vertrouwen der hoogleeraren en studenten gewonnen, zorgt er dan voor, dat hoofdzakelijk de candidaten van den Geestelijken Stand uwen omgang zoeken. Voedt hun hart met den glans van het Pauselijke Rome. Men vindt steeds en in ieder Italiaansch hart een verlangen naar den republikeinschen vorm. Mengt met veel tact deze twee herinne ringen, Pauseljjke hoogheid en republiek, door elkaar; begeestert en verhit deze licht ontvlambare karakters met de idee van den patriottischen hoogmoed. Biedt hun in den beginne, doch in stilte, onschuldige boeken en gedichten aan; later zult ge uwe leerlingen tot den gewenschten graad van gisting krijgen. Wanneer onze denkbeelden in alle streken van den Kerkelijken Staat zijn doorgedrongen, dan eerst zult gij de wijsheid van het plan, waarvoor wij thans het iniatief nemeD, goed begrijpen. //De gebeurtenissen, die volgens onze meening al te spoedig plaats vinden, zullen noodwendi- gerwijze binnen eenige maanden eene gewapende interventie van Oostenrijk te voorschijn roepen. Er zijn gekken, die zich vroolijk maken om an dereu in het gevaar te storten en toch trekken deze dwazen op een gegeven oogenblik de ver- staudigen met zich mede. De in Italië voorbereide revolutie zal slechts ongeluk aanbrengen. Niets is er rijp, noch de menschen, noch de omstan digheden en het zal nog langen tijd duren alvorens een en ander tot rijpheid gekomen is. Maar ondanks deze dreigende ongelukken kunt gij toch eene nieuwe snaar in het hart van de jonge Geestelijken iu trilling brengan. Deze snaar is haat tegen de vreemdelingen. Zorgt dat de Duit- scher ook wegens zijne waarschijnlijke iuterventie belachelijk en gehaat wordt. Met het idee der Pauselijke supprematie moet steeds de herinnering aan den krijg tusschen Priesterdom en Keizerdom worden vermengd. Wekt de slechts half ingeslui merde hartstochten der Guelfen en Gibellijnen op en zoo zult gy u langzamerhand op den goed koopsten weg den roep van goede Katholieken en goede Patriotten verwerven. „Deze roep zal het hart der jeugdige Geeste lijkheid en zelfs van de Kloostergeestelijken voor onze leeringen openen. Binnen weinige jaren zal deze jonge Clerus, door de macht der omstandig heden, alle ambten bekleeden. Hij zal regeeren; besturen, deu raad van den Souverein vormen en geroepen zijn, den toekomstigen Paus te verkiezen. Deze Pau3 zal, gelijk het grootste deel zijner tijdgenooten, noodzakelijkmeer of minder ook zijnerzijds met de Italiaansche (nationaliteits-) en humaniteitsbeginselen doortrokken zijn, die wjj thans verspreiden. Het is een kleine zaadkorrel, dien wij thans aan de aarde toevertrouwen, maar de zon der gerechtigheid zal hem tot iets grootsch ontwikkelen en te eeniger tijd zult gij zien, welk een rijken oog->t uit dit zaadkorreltje is voort- gei omen. //Op den weg, welken wij onzen broeders voor schrijven, zullen groote hindernissen moeten over wonnen worden. Doch door onze ervaring en sluwheid zullen wij er over zegevieren. Het doel is zoo schoon, dat men alle zeilen by moet zetten om het te bereiken. «Gij wilt Italië revolteeren? Welnu, zoekt dan een Paus zooals wij er een geschetst hebben. Maakt dat de Geestelijken onder uwe vlag varen en toch in de meening verkeeren, dat zij onder de banier der heilige sleutels arbeiden. Gij wilt het laatste spoor der tirannen en verdrukkers doen verdwijnen? Spant dan uwe netten gelijk Simon Barjona, In de Sacristijen, in de seminaries en kloosters en niet in de diepte der zee. En als ge goed werkt, dan beloven wjj u een nog wonderbaarlijke vischvangst dan die van den II. Petrus. De visscher werd menschenvisscher, maar gij zult zelfs aan de voeten van den Apostolischen Stoel vrienden visschen. Zoo hebt ge dau in het net eene revolutie in de tiara en den mantel, aan welker spits het kruis en de groote Pauselijke vlag gedragen wordt, eene revolutie, die maar eene kleine hulp noodig heeft, om het vuur in alle wereldstreken te doen ontbranden. „Elke daad van ons leven moet het doel hebben den steen der wijzen te zoeken. De ge leerden der middeleeuwen verloren in het zoeken van dien steen tijd en geld. De droom der ge- geheime genootschappen (een macoup.ieko Paus) zal daarentegen in vervulling gaan, omdat hjj op de hartstochten der menschen baseert. Laten we ons derhalve niet ontmoedigen, noch door een enkelen misslag, noch door eene volledige ne derlaag; smeden wij onze wapens in de stilte der loges, richten wij onze batterijen, wekken wij de hartstochten op, de slechtste als de beste, en alles geeft ons het recht te verwachten, dat dit

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1893 | | pagina 1