MARKTBERICHTEN. Laatste Berichten, Branden. STEDELIJK NIEUWS- Arbeidersbeweging. Kerknieuws. Kunst en Letteren. de ongelukkige bezig zjjnë revolver schoon te maken, niet wetende dat er zich nog een scherpe patroon op bevond Plotseling ging het wapen af en de kogel trof hem naast het rechteroog. De man zakte bewusteloos ineen. Door de drs. Steijn Parvé en Beukema Andrae werd de eerste hulp verleend, doch de kogel was tot in de hersenen doorgedrongen en kon niet verwijderd worden. De verwonde werd spoedig per radcrbaar naar het ziekenhuis vervoerd, waar hij slechts eenige oogenblikken later, omstreeks half tien, overleed. De overledene was om zjjn ijver en goeden wil bij zijn chefs zeer gezien. Hjj ïaateene vrouw met negen kinderen achter. Een zekere V. te Zomeren, die met een hondekar dagelijks uitging om te venten, is, laat in den avond huiswaarts keerende, met kar en al in eene sloot geraakt. Hjj heeft toen zichzelf nog kunnen reddan en ook den hond, maar kort daarna (het was erg donker) is hjj opnieuw te water geraakt, en ofschoon hij er weer uit wist te komen, was hjj waarschijnlijk door de koude zoo bevangen dat hij niet verder kon. Ten minste des ochtends heeft men hem dood gevonden op het land, terwijl zijn hond als een trouw dier, den ongelukkige bedekte en likte en woedend tekeer ging tegen de menschen, die den doode wilden wegdragen. Eerst toen een den hond bekende buurman kwam liet hij ze begaan. In de Loefbergnakenhout te Utrecht heeft dezer dagen de zoon van Z. zijn vader dood te bed liggende gevonden.Men kan zich de droeiheid voorstellen van zijne vrouw, die voor hare werk zaamheden buitenshuis was, toen de zoon haai de boodschap bracht. Zondag-avond omstreeks negen uur is brand uitgebroken in een manufactuurwinkel in de 8e Engelantiers-dwarsstraat 6 te Amsterdam tij dens de afwezigheid der bewoners, vermoedelijk door het vallen van een hanglamp, gevuld met petroleum. Door de spoedige komst der brand weer wist men het vuur in enkele minuten te dooven. Gisetren nacht is de behuizinge van den heer B. Holthinrichs, manufacturier te Gieten (Dr.) afgebrand. Er is nagenoeg niets gered. HAARLEM. Op 1 Maart zal alhier wegens vertrek van den heer Du R i e u, Commies der posterjjen, aan het postkantoor worden geplaatst de heer C. Z ij m, commies der posterijen te Gorkum. De trein 10.11 voormiddag van hier naar Zand voort, en .die te 10.45 voormiddag van Zandvoort naar hier vertrekt, zullen voortaan aan de halte Dorp Zandvoort stoppen. Waar de terreinen van de vuilnisbelt al niet goed voor zijn. Eerst is er de cholerabarak ge {ilaatst en nu bestaat er kans, dat er eene cel- ulaire gevangenis zal worden gebouwd. Het voornemen om een aantal cellen te zetten op de binnenplaats van het gerechtsgebouw heeft men laten varen, omdat daardoor alle licht in de rechtszalen zou zijn verloren gegaan. Ingevolge eene afschuwwekkende moordge schiedenis die te Halfweg heeft plaats gehad, is het ljjk van den 22 jarigen zoon van den slager Kuiper aldaar, naar hier overgebracht. De geneesheeren die het lijk moesten schouwen achtten een nader onderzoek noodzakelijk, daar eene diepe wonde was toegebracht door een messteek in het hart, waardoor het jongmensch onmiddellijk was gedood. Men heeft den vermoorde in zittende houding- gevonden in de schuur, nadat hij kort te voren twist had gehad met zijn broeder. De Justitie hier ter stede heeft een streng onderzoek ingesteld. De huisgenooten van den vermoorde en verschillende andere personen werden gehoord. Er is niemand in hechtenis genomen, daar deie duistere zaak niet tot klaarheid is gekomen. De liefhebbers van schaatsenrijden, uitgelokt door het mooie weer, profiteeren reeds volop van het ijs, het is dan ook voor de schaatsenlietheb- ber» te hopen, dat de vorst nog enkele dagen aanhoudt, daar dan tevens menige werkelooze nog met een baan in orde te brengen en te onderhou - den een duitje verdienen kan. Dr. E. Yan deYen hier ter stede was dezer dagsn voor een kwart eeuw geleden benoemd tot directeur, tevens leeraar der Burger-avond school. Nu hebben wij wel niet op met het open baar onderwijs, maar toch kunnen wij 's mans flver en leiding gedurende de 25 jaren aan die inrichting van onderwijs besteed niet onvermeld, stilzwijgend, voorbijgaan. Dr. Van de Ven heeft een talentvollen en werkzamen geest, onvermoeid is hjj werkzaam geweest aan den bloei dier inrichting, hij heeft van het standpunt dat hij in de wetenschap in neemt zijn beste krachten besteed aan de jeugd Het Dageljjksch Bestuur der gemeenteHaarlem, den ijver en de toewijding erkennende, door den feestvierenden directeur in de vervulling van zijn ambt betoond, zond hem een zeer vleienden ge- lukwensch, waarin tevens dank werd gebracht voor het vele, dat door hem ten bate der school is verricht, en de hoop werd uitgesproken, dat hjj nog talrijke jaren zjjne krachten aan de school zal kunnen wjjden. Gisteren-avond trad in de Afdeeling van den Ned. R. K. Volkebond, hier ter stede, nadat de waarnemende voorzitter de heer A. Van der Vaart de bijeenkomst met een hartelijk woord had geopend, de heer Eerd. Wier- de 1 s, redacteur van De Tijd als spreker op. Hjj begon met te zeggen, dat de katholieken als trouwe zonen der Kerk het woord van den Paus aannemen als de vermaning van een vader, die uit goedheid tot hen spreekt, in hun belang. Men vreesde vóór een tiental jaren het woord rechten te gebruiken in den strijd voor de be langen der minder-gegoeden, omdat het woord zoo misbruikt was door '/wereldhervormers//, die de maatschappij willen vernietigen. Toen is door Leo XIII, groot als verbreider der katholieke waarheid, als beheerscher der wereldpolitiek en als Paus der werklieden, eerst in brieven en redevoeringen, later in zijn beroemde Encycliek over het maatschappelijk vraagstuk, op aller plichten gewezen. De Paus trad in het belang der werklieden op.Hij wist dat er kern van deugd genoeg was in het goede trouwe volk. Leo XIII aarzelt niet, maar stelt tevens het woord plich ten voorop. De tijden zjjn veranderd, en andere maatre gelen zijn noodig geworden. Op het woord van Leo XIII hebben de Bisschoppen tot den pries ters gezegd: //Gaat en onderwijst, leidt de werk lieden, ook in hun strijd voor stoffelijke belan gen Zij hebben ook de pers en de leeken opgewekt mee te werken naar hun krachten. Uit liefde voor den werkman zich beijveren voor verbetering van zijn lot, is thans mesr dan ooit een der dierste verlangens van den Heiligen Vader. Hoe nu kan de katholieke werkman strijd voeren voor zijn belang? Door spreken, schrijven, onderrichten, onderhandelen en strijden. Dit laatste alleen kan echter niet geschieden zonder dat hjj zich met zijn medewerklieden vereenigd. Daarom riep Leo XIII den arbeiders toe, dat zij dit doen zouden. Men bespreekt gezamenlijk rechten en plichten, sticht vakvereenigingen, onderricht elkander en ontvangt onderricht van den priester, die leider is. Een vereeniging kan onderhandelen met denStaat.het groote bestuur,de patroons, en den strijd aanbinden.De Paus waar schuwt echter voor volksleiders die dit laatste den voornaamsten plicht achten. De socialisten, zegt Spreker eerst in het Noorden van ons land nu overal zjjn er terstond bij om de zaak te leiden als er kans komt op een gevecht, en dan komt het gevecht ook. Zij bedoelen niet, den toestand te verbeteren, letten niet op de belangen der patroons, zoeken niet naar verbe tering in het lot der werklieden, maar willen de tegenwoordige wijze van productie onmoge lijk maken, zij strijden tegen wat zij de'/kapitalis tische productie// noemen, maken slachtoffers, en beginnen zelf te produceeren, zooals te Am sterdam de bakkers, wat toch ook zonder kapitaal niet mogelijk is, van wie het dan ook komt. Vroeger was een werkstaking verboden. In Napoleons wetboek de Code Penal in art. 415 en 416, stond straf op staking. Dit is in ons nieuwe wetboek veranderd. Verboden is een werkstaking niet, als de loonen werkelijk te laag zijn, en de patroon maakt groote winst of drukt de markt door concurrentie, omdat hij te laag loon betaalt. Ook als de gezondheid wordt vernietigd door slechte inrichting der fabriek of te langen arbeidstijd, als de levens duur wordt verkort en het leven bepaald ondra gelijk is. Ook als op de voorschriften van gods dienst en zedeleer niet wordt gelet. Wanneer dan alle pogingen om verbetering te verkrijgen zijn mislukt, kan men het uiterste middel be proeven, namelijk bij veel kans op goeden uit slag. Te hooge eischen door de werklieden te stellen kunnen echter de industrie dooden. Dus daarop gelet. Dit middel is niet nieuw. Reeds nadat de encycliek llerum Novarum verschenen was, heeft o. a. het katholieke Amsterdamsehe blad De Tijd van 11 Juni 1890 dit gezegd, maar de Paus heeft het luider, met machtiger stem verkondigd. Zoo oordeelt ook de Ned. R. K. Volksbond. Als hjj echter zooveel condities stelt, wordt door de socialisten gezegd, dat hij conservatief is, dat hij aan den leiband loopt van menschen, die niet het belang van den werkman zoeken, en meer zulke praatjes, die moeten dienen om door het opwekken van hoogmoed, tot andere dingen te verleiden. De duivel begint gewoon lijk met hoogmoed in te blazen. Wanneer iemand onbesuisd iets aanpakt en een ander doet hetzelfde met wijze voorzichtig heid, dan noemt de eene den ander langzaam. Maar de tweede brengt het er goed af, en de ander bederft zijn werk. Wanneer men een lan gen weg moet afleggen en de een loopt acht kilometer in het uur, en de ander zes en een halve kilometer, dan loopen beiden veel sneller dan de gewone mensch, die maar 5 Vs kilometer in een uur kan afleggen. De man van acht K.M. valt halverwege doodvermoeid neder, die van zes en een halve komt aan het einddoel, en vlug ook. Hij is niet achterlijk, hij loopt sneller dan den gewonen mensch,omdat hij nu eenmaal haast had. Dit, zei Spr. zou gelden in het geval, de katholieke werklieden en de socialisten het zelfde wilden, maar de katholieken beoefenen geduld, voorzichtigheid en zijn ordelievend. De Ned. R. K. Volksbond wil ook bij den vooruit gang de orde in de menschelijke samenleving bewaren, de socialisten niet. De Bond is niet conservatief, gaat vlug vooruit, vlugger dan de groote hoop, maar hij is verstandig. Hij wil er komen Tegenover hen, die niet de belangen der werklieden op het oog hebben die slechts zich zeiven zoeken, de propaganda voor hun ver derfelijke socialistische theoriën, is het leger der katholieken werklieden gesteld Die strijd is overigens hun roeping als de strijd vóór verbe tering in hun lot. Maar voor ieder goed geregeld veldheer is het zaak, dat hij de gedeelten van den strijd toevertrouwt aan hen, die de speciale kennis ervan hebben. Een cavalerist moet niet achter een kanon staan, evenmin moet een infanterist op een cavaleriepaard gezet worden bij een charge. Een machthebber moet waken, dat hij zijn macht goed gebruikt. Dit is zonder kennis niet moge lijk. Een hoofdbestuurder van den Ned. R. K. Volksbond kan niet alk vraagstukken behande len,met allen onderhandelingen voeren. Daarvoor zijn vak-afdeelingen noodig, die de bijzondere verhoudingen en toestanden kennen om geschillen te beoordeelen. Spr. kan niet treden in een beschouwing van wat «en zoogenaamd </menscb- waardig bestaan// is, maar dat er veel verbetert moet worden, kan hij niet ontkennen. Wat gedaan moet worden is echter in het alge meen niet te zeggen, en hiervan zijn juist plaatse lijke onder-afdeelingen noodig,ondergoedeleiding met advies van een priester in wien men volle vertrouwen stelt, omdat ook hij bij zijn geestelijke overheid tc raden gaat. Er is veel openbaar geworden wat wezenljjk zoo niet kan blijven, te lage loonen en te langen arbeidsduur, dit laatste o. a. bij de Amsterdamsehe bakkers. Maar er is meer ondervonden. In de laatste maanden is veel ervaring opge daan. Spr. haalt staaltjes aan van de groote brutaliteit der socialisten, die bij werkstakingen zich opdringen en alles in handen geven van twee a drie roervinken, en met treurig resul taat. Zoo ook bij de diamantbewerkers, van wie velen broodeloos werden en anderen nog staken. Bij de bakkers, die een onnatuurlijken toestand in het leven riepen, die een onzeker succes hadden door oogenblikkelijken nood en die den gezel Brants mishandelden.Ook da typografen te Amsterdam, die als joden bij hun eisch meer vroegen dan zij later zeiden te verlangen, stond spreker stil en schilderde hoe zij na de vier we ken van wapenstilstand, zonder eer capituleerden. Toen vooral is gebleken wat een christelijke arbeiders-organisatie vermag.De onder-afdeelingen der typografen van den Ned. R. K. Volksbond en van Patrimonium vergaderden met de patroons. Wat zij voorstelden, is in het woord algemeen aangenomen als winnende aan het einde van den strijd. Als deze vereenigingen er eens niet waren geweest, dan zou men na den wapenstilstand, de socialisten, aan wie het meerendeel der typo grafen zich met handen en voeten gebonden hadden overgeleverd, zich nog altijd even machtig hebben gevoeld en het eind ware niet te overzien geweest. Dan ook zouden de katholieke werk lieden, die mede moesten staken, het weekloon dat nu de Bond hun gaf, hebben moeten aan nemen van den Tijnografenbond, zij zouden zijn meegesleept, of zij hadden alleen gestaan, geiso- leerd, en het lot van den bakkersgezel Brants was het hunne geworden. Door het optreden der vak-vereenigingen hebben de werklieden hooger loon verkregen, maar zij verdedigen ook de patroons, d. i. het vak, tegen de socialisten. Evenzoo ging het bij de slagers en gaat het nu ook bij de smeden. Ook wanneer tijdens de veelbesproken werk staking te Utrecht in de werkplaats van de heeren Van de Weijer, in die gemeente een vakafdeeling van katholieke werklieden had bestaan en was opgetreden,zou wellicht het eind een gansch ander resultaat hebben opgeleverd. Nu werd geageerd door een commissie van niet deskundige burgers, aan wien men zeer terecht kon vragen: //waar bemoeit gij u mee?// Dat is de roeping der vakafdeelingen naast en in den Bond. Met kennis van zaken; dus met invloed en prestigekomen zij in onderhan delingen met de patroons buiten den invloed der vijanden van de maatschappij. De eenige roeping is het intusschen niet. De besprekingen, die in een vakafdeeling worden gevoerd, ont wikkelen den werkman in kennis en bedreven heid in zijn eigen vak, lichten hem in omtrent nieuwe uitvindingen. Daar ontvangt hij raad in moeilijkheden. In de vakbladen der vakafdeelingen uitgegeven, worden speciale vragen beantwoord. Deze voordeelen zijn echter reeds zoo vaak uiteengezet, dat Spr. er niet verder in wil door dringen, hjj wees voornamelijk uit de geschiedenis van den laatsten tijd op de noodzakelijkheid om zich in kleine flink geoefende legerafdelin gen voor eiken strijd gereed Ie houden, en zich allen te scharen onder een opperbestuur, een naam, den naam van Christus, onder de leuze van voor zichtigheid, geduld en liefde De heer W i e r d e 1 s eindigde met een warme peroratie. Nog zijn wij er niet! Voorwaar, neen! Er zal "bok nog wel moeten worden gestreden in het belang der werklieden en voor de orde der maatschappij. Spreker had hier bepaald over de typografen gesproken omdat hem gezegd was, dat de pas opgerichte Haarlemsche typografen- afdeeling nog wat moet worden aanbevolen, omdat Spr. door zijn dagelijkschen werkkring, on der alle broeders in het groot huisgezin van den Arbeid het meest genegenheid gevoelt voor de typografen, dat zullen anderen hem wel ten goede houden, maar gij moet allen luisteren naar het vaderlijk woord van Leo XIII in uw belang tot u gesproken; naar de vermaningen van den Bisschop, die een vader is van de arbeiders, naar het woord van den geestelijken Adviseur en onder zijn leiding naar het Bestuur. Opdat die dragers van het gezag, die niet anders willen dan uw geestelijk en stoffelijk heil, van den Bond kracht kunnen doen uitgaan in alle richtingen ten goede. Vereenigt u Trekt als een machtig leger ook ter verkrijging van wercldsche goederen uit, onder de vaan der H. Kerk. Deze leerrijke en voor allen goed te volgen improvisatie door den heer Wierdels uitge sproken, werd bjj herhaling toegejuicht, en onder daverend applaus verliet de gevierde spreker den katheder. De hartelijke woorden van dank door den Zeereerw. Adviseur en den waarn. Voorzitter tot den heerW i e r d e 1 s gericht, waren wel verdiend voor de moeite die hij zich ook nu weer heeft getroost, om in zijne raadgevingen en uiteenzetting van feiten, den werkman niet alleen, maar ook de Haarlemsche Afdeeling van den Ned. R. K. Volksbond ten nutte te zijn. Afloop der veiling van perceelen, gehouden in de e Gouden Leeuw» te Haarlem op Zaterdag 26 Januari. Nu. 1. Een hail en erve, waarin lo'flehniihoaderi- en tapperiaffaire (met verdunning,! aan hel Plein, get. no. 21. Acht petceelen bonwier/ein, in de Wagenmakevlaan no. 6a. Tot amotie een gebonw dienen-te tot koffifzaal, staande op de percelen uoa. 2 tot 6 alsmede eeo ge bouwtje staande op perceel no. 2. N i. 9 met daarop taande loole. Gecombineerd de percealen no. 1—9 en 6a f22.815 G. H. Feye Gzd. No. 10. Drie hafzen sn verdere opstal, Wijde Geldeloozepad, get. noi. 11, 13 en 15, f1300 H. C. Tombergh qq. No. 11. Bsn huil en er?» met tnintje, Zuider Buitempiarne get. no. 24 F f1105 G. P. Geuken. No. 12. Een hniienerve met tnintje mast het voorg. get. no. 24 E f 1100 J. Oostwald. No. 13 Een huis en erve met tuintje, naast het voorg. get. No. 24 D. f 1110. J. H. Dandeij. No. 14. Een hnii en ere» met tnintje, naast het voorg. get, no. 24 C. No. 15. Een hnis en erte met tuintje naast het voorg. get. no. 24 B. No. 16. Een huis en erve met tuintje naast liet voorg. get no. 24 A. Gecombineerd f 3425, E, Walig. No. 17. Een hnie en erre met tnintje aan de noordzijde van de poort, get. no. 24 H. f1180, 1. J. Homan qq. No. 18. Een huis en erve met tuintje, naast het voorg. get. no. 24 I f980 W. P. Houtkamp. No. 19. Een hnis en erve, naast hit voorg., get. no 24 I, f 1020 G. P. Genkeri qq. De pomp in de poort blijft in het gemeenschappelijk gebruik der perceelen noi. 11 tot «n met 11. BÜBCÏERLIJKB STAND. BEVALLEN: 25—28 Jan.; J. Teuniiien-v. Roon d. M. ter Haak-v. d. Weiff, d. B. Martem-Koeyari, z. H. W. Stammeij r-v. Lenven, d. M. v. Rijn- Dekker, d. J. de Vriea-De Jong z. J. Kooymani v. Zanten, z. E. Holzapfel-Stavenuiter, z. A. M. Duin-De Wit, d. J. Sleffens-Duvian d. A. C. E. Kiyzer-Albers. z. J. W. v. Leeuwen-Janssen, d. M. S. Hoesbergen-Saetman, z. E. v. Dijk-v. Poepelin, z. A. M. Haodgraaf-Fuat, d. M. S. Ellerman-Di Roo, z. G. de Boer-Tromp z. OVERLEDEN: 23—27 Jan.: E. L. K. Scheltens, 35 j. B. A. Meylink-Harrebomée, 78 j.M. v. d. Weiden, 3 j. A. v. Dijk, 18 mnd. J. J. Koster, 15 j. M. C. Brnssee-lurriens, 43 j. J. W. Terpoorten, 9 mnd. J. Santbergen, 66 j. H. Busé, 71 j. C. Schrenr, 24 j. Z. D. H. Mgr. W. Vau de Ven, bisschop van Bosch heeft benoemd tot derden kapelaan der parochie vau den H Jaeobus te 's Hertogenbosch den eerwaarden heer A, Van den Broek, en tot assistent te Stratum den eerwaar den heer A. C. Van Beek, priester van het Seminarie. Prof. M. J. de Goeje, te Leiden, is benoemd tol ridder van de Berlynsche orde «pour le mérite" voor Weten schappen en Kunsten. Te Haarlem worden pigingen in het werk gesteld tot het oprichten van een botanisch leesgeielsehap. Men stelt zich voor de beste Amerikaaasche, Belgische, Duitschi) Eugelsche en Fransche vakbladen daarin op te nemen, Door H. M. de Koningin is asngekocht nit d, portefeuille van „Pulehri-Studio" de aquarel „Draaiin- werkplaats* van Tony Offermana. HAABLEM, 28 Jan. Ter graanmarkt van heden zya aangev: roode tarwe f a witte f S,— a 4.9C rogge f 3,80 4 3 50 haver f 2.55a f2.30gerat 3.60 a Brnine booten f—a f Gr. erwten f a f Capucijnera f a f—Oliezaad fKarwyzaad HAARLEM, 28 Jan. Boter, aangevoerd 84 KG. ver kocht 84 KG. fl.SO a f 1.40 Biggen, aangevoerd 42 atuki, verkocht 42 stuks 3.a f 6.— Schrammen aangevoerd 19 stuks verkocht 19 stuks f a f 12.— Aardappelen aangevoerdll heet. verkooht 11 heet. f2.50 af.— Appelen aangevoerd 32 heet. verkocht 23 heet. 13.— af 5.— Peren aangevoerd 84 hec. verkocht 43 heet., f2.— af4 AM.3TEBDAM, 28 Jan Ter veemarkt waren aangevoerd 300 runderen, var- welke de prijzen waren vette koeien lste qual. 64. a63 dito 2de qual. 1 0.58 dito 3de qnaliteit f 0.50 per kilo; 98 melk en kalfkoeiea 100 a 200 vet kalv. f a— et. kilo 2 gras kalveren fa 10 schapen alammeren f 536 vette varkem 34 1 37 c. per kilo. ALKMAAR, 28 Jan. De aanvoeren en prijzen van het vee waren heden als volgt. paarden f i veulens f 6 koe-en a 1180 a210 76 vette kalv f35 a 90; 16 nuchtere kalveren f 7 a 16.—10 schapen f 12 a 24 lammeren a f alles per stak. 224 vette varkens 34 a 40 e. per kilo 32 magere dito f 12 a f 15. bok f a HOOBN, 26 Jan. Op de weekmarkt van heden waren de prijzen en aanvoeren der granen als volgt: heet. tarwe 5,— a 6,75 heot. rogge f a Heet. Gerit 325»3,75hect haver f 2,25 a 3.— mosterdzaad 15.— heet. bruinef 12.— a 15.— vale f 12,,a f 16.— heet paardeboonen 5.25 a 5 75 heet. erwtenJ 11.— a f 16,— LEIDEN, 26 Jan. De prijs der boter was heden per l/4 vat late qnal. f52.— 5 64.— 2de qnal.f 40,— —.50 per kilo. EDAM, 26 Jan. Kaas. Aangevoerd 9 stapels, we gende 1328 kilo; prijs f .22— LONDEN 28 /au. Ter veemarkt zfjn aangevoerd renderen 1700 .schapen en lammeren 10000. kalveren 5 zwijnen 70 .Prijzen: beste runderen 278 a 476 schapen en lammeren 4/4 a 6'4 kalveren 1*1 zwijnen. 2/4 a 8 9 ROTTHBDAM 28 Jan. Op de veemarkt warm heden aangevoerd-.— paarden, 246 renderen, 8j vitte en graskalverer—1 nuehture kalveren,75 schapen of lam meren, 550 varkeni, biggen, bokken of geiten. De prijzen van het vee, besteed ter markt van heden waren all volgt: Runderen lito qnaliteit 65 e. 2de qnal. 60 e. 8de qual. 56 kalvorci. lite qnal. de qnal.7 6 3da qual. 701. «ohapes lste qnal 60. 2de qnal. 50 o., alles per kilo; varkeos late qnal. 38aet-, 2de qnal. 37 8da qual. 36 e., licht soort a per half kilo. SCHIEDAM, 28 Jan. Moutwijn per HL. vat f 5,50 Jenever flO.—'Amiterd. proef f 11 25 Spoeling per Ketelbenrs fl.10 Commissrê f Beuranoteering Bran- dirabond enz. f5— a5'78 Werkstakingen. Zooals gewoonlijk loopen de werk stakingen, nu weer te Brooklyn (V.S.),ten nadeele der stakers af. De toestand wordt lioe langer hoe kalmer en de werkstaking loopt ten einde. Steeds worden er meer tramwagens in dienst gesteld en de orde op straat blijft gehandhaafd. Intusschen hebben vrouw en kinderen door dat vader niet verdient, maar wel verteert, gebrek. PARIJS, 28 Januari. De boodschap van den President der republiek begint met eene lange inleiding. Daarin noemt de President zich een bescheiden dienaar der republiek, en drukt hjj zijne erkentelijkheid uit voor zijn benoeming. Met 511 tegen 7 stemmen heeft de Kamer bet gebeele ontwerp op de amnestie aangenomen. Maarschalk Canrobert is overleden. BERLIJN, 28 Januari. De politieke gebeur tenisvan den dag is, dat de Centrums-partij, die zich tot nog toe tegenover de ümsturzvorlage zoo afwerend gedroeg, toeschietelijk wordt, zoodat reeds van een toegeven van het Centrum ge sproken wordt en de liberalen bet verbond tussehen Centrum, conservatieven en nationaal- liberalen reeds beklonken achten. Men wil dat de Centrum-partij nu eene over winning in zake bet onderwijs beeft behaald.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1895 | | pagina 3