BlNiMENLAN D. Onze vogeltjes. Ik begin thans eenige hoop te koesteren; IJsberichten. Diefstallen. Branden. Voor- en achteruitgang. Zoowel in hat groote Duitsche Rijk, als in menig kleinen Staat, in Tele groote en kleine steden, groote en kleine gezinnen, is voor- en achteruitgang het teeken des tijds. In zijne jongste troon rede, in de Witte Zaal, verklaarde de Duit sche keizer Wilhelm II, dat het te kort op het budget 31 millioen bedraagt. De inkomsten hebben niet aan de verwachting beantwoord. Achteruitgang! Nieuwe uitgaven zullen wordeu gevraagd voor de vloot. Door hoogere belas tingen of nieuwe leeningen zal het evenwicht moeten hersteld worden. Van bezuinigingen op de bureaucratie of het leger wil men niet hooren, uit vrees dadelijk duizenden pennen in beweging te zetten en op larmoyanten toon te beweren, dat zij, de redders en steunpilaren van het vaderland voor hun zwaren arbeid te karig betaald worden. En al de nieuwe lasten moeten maar weer de schouders van de burgers, de landbouwers en de hands- werkslieden torsen. Zij zijn het zwoegen en hard werken toch gewoon. En dan spreekt men van vooruitgang in plaats van de dingen te noemen zooals ze zijn, nu achteruitgang valt te constateeren. Dat steeds hooger heffen van belastingen, ten behoeve van de dure huishou ding die zoowel deStaat als de gemeentebesturen, er op nahouden, noemen wij geen voor- maar achteruitgang. Het roekeloos geldverkwisten uit de beurs der belastingschuldigen, ruïneert de menschen en strekt het socialisme tot steun; Wormervesr, 1 Eebruari. l)e heer Jbr. H. E. Schuurbeque Boeije, is benoemd tot Burgemeester dezer gemeente met ingang van 8 Eebruari e. k. met gelijktijdige toeken ning van eervol ontslag als burgemeester van Nieuwendam. Monnikendam, 1 Eebruari. Het eiland Marken kan van hier uit over het ijs bezocht worden. Twee banen zijn gemaakt en eenige Markers hebben reeds Donderdag de reis naar deze plaats over het ijs te voet afgelegd. Volgens ben zijn alle wakken dicht, doch zij moesten eenige voorzichtigheid in acht nemen. Nu de vorst heeft aangehouden, kan men vei lig de tocht naar het eiland te voet of op schaatsen maken. Bdam, 1 Eebruari. Ongeveer 70 arbeiders zijn hier bezig een geul te hakken in het ijs om en vóór de stoomboot Adèle, die in de Zuiderzee vast zit. Men hoopt dat de boot dsn in de haven zal kunnen komen. De noodige voor zorgsmaatregelen voor de werklieden zijn ge nomen; [dreggen, lijnen en planken worden medegenomen. Twee sleepbooten kunnen niet door het ijs om de Volendammer visschers, gebroeders Mol, te zoeken. Er is nu hulp gevraagd en toegezegd van de marine. Aalsmeer, 1 Eebruari. Tot poldermeester van deu Oosteinderpolder onder deze gemeente is gekozen, de heer H. B r e ij. Haarlemmermeer, 1 Eebruari. Duitsche kooplieden besteden flinke prjjzen voor jonge paarden die in deze gemeente voor het Duitsche leger bestemd, worden gekocht. Haarlemmerliede en Spaarnwoude. 1 Eebr. Tegen de oprichting van een buskruiet en projectielen-magazijn in deze gemeente, is in een bij den Raad van Staten ingekomen kon. besluit verklaard, dat de aangevoerde bezwaren geen voldoende grond opleveren om dit magazijn hier niet te laten bouwen. Woubrugge, 1 Februari. Tot lid van den Itaad dezer gemeente is gekozen, de heer J. van Griethuizen. Volandam, 1 Eebruari. Een paar inwoners dezer gemeente zullen met ongeveer twaalf man in een ijslooper van uit Harderwijk de Zuiderzee opgaan om de Gebr. Mol die met hun schuiten sedert eenige dagen in het ijs zitten, te redden Beverwijk, 1 Eebruari. De stoombooten die van hier uit op Amsterdam varen, kunnen sedert een paar dagen, door het vaste ijs in het Wijkerkanaal niet meer doorbreken en hebben den geregelden dienst gestaakt. Valsen, 1 Eebruari. Bij de a. s. herstemming van een lid voor den Raad dezer gemeente is de heer A. D. C. C 1 a r i o n, nu candidaat gesteld door alle anti-katholieke kiesvereeni- gingen. De heerJ. H. Klauwers wordt door de Katholieke kiesvereeniging aanbevolen. Heldor, 1 Eebruari. In de gehouden Raads zitting is tot conversie der gemeenteschuld besloten. Volgens het thans aangenomen plan, zullen de beide leeningen, te zamen groot f 88.000, rentende 4 pet., worden afgelost en zal eene nieuwe leening worden aangegaan, groot f120.000, tegen eene rente van3i/g ten ken, merkte zjj schelms op. Wat ik te zeg gen heb, zou ik echter liefst aan u alleen toe vertrouwen onze andere bondgenoot is daarbij niet te gebruiken. Des te beter wilde Lageman uitroepen, doch hij bedwong zich en antwoordde Heeft u dan gewichtig nieuws vernomen, Mevrouw? De beoordeeling daarvan laat ik aan u over ik kom van de oude juffrouw Zier te Wilmers- dorf Vlug nam zij in een leuningstoel plaats en terwijl ze haar blik langs de boekenrekken vol akten liet zweven, begon zij haar gesprek met juffrouw Constance zoo getrouw mogelijk te verhalen. Schijnbaar hoorde Lageman aandachtig toe, doch hij betrapte er zichzelven op, dat hij meer naar de welluidendheid van haar stem dan naar den inhoud van haar verhaal luisterde en dat zijn oogen en gedachten geboeid waren door haar liefelijke verschijning. Langzamerhand kreeg hij zijn zelfbeheersching terug en hoe ver der zij met haar verhaal kwam, hoe meer be lang hij er in begon te stellen. Dat zijn inderdaad gewichtige dingen die n vernomen heeft, zeide hij en teekende nu en dan iets aan op een blad papier. Niet waar riep zij vroolijk als een kind, dat van den onderwijzer een goedkeuring ont vangt, maar het moet onder ons blijvsn, Koen- raad Rechling mag er niets van weten. Hoe minder personen hiervan weten, des te beter, verklaarde Lageman, maar ik begrijp niet, waarom wij mijnheer Rechling onkundig moeten laten. honderd. Het meerdere bedrag der nieuwe leening zal worden aangewend tot het uitvoeren van eenige noodzakelijke gemeentewerken, ge raamd op pl. m. f34.000. Het ontworpen plan voor deze leening werd, na langdurige dis cussie goedgekeurd. Venendaal, 1 Februari Heden is alhier tot gemeente-secretaris benoemd de heer A. d e K1 e r ck, commies ter secretarie te dezer plaatse. GEMENGDE BERICHTEN. Te 's Gravenhage heeft de Rechtbank een 19-jarigen sjouwer, die terecht stond wegens meineed, veroordeeld tot een jaar gevange nisstraf. Omtrent den moord nabij Halfweg gepleegd lekt niets anders uit dan dat de verslagene, die op Dinsdag te vier uur gezond en wel was thuis gekomen, en na dien tijd, gelijk meer voorkwam,ongenoegen met zijne huisgenoo- tenhad.De vader en broeder beweren, dat zich dit ongenoegen tot woo'den bepaald heeft en dat, nadat zij Matthijs verlaten hadden, deze zichzelf vermoedelijk te kort heeft gedaan. Of dit beweren aannemelijk is, wordt nog door de justitie onderzocht. Bij de politie te s'Gravenhage kwam eergis teren een melkverkooper aangifte doen dat, terwijl hij aan het schiethuisje van Petit St. Hubert aan het Kanaal melk afleverde, door misdadige handen muizentarwe is geworpen in zijne kannen met melk en in de maten. Slechts een kort oogenblik had hij zijn melkwagen onbeheerd laten staan. De daders van dit gruwelfeit, eene poging tot vergiftiging, zijn onbekend. Blijkens mededeeling van de curators in het faillissement der Maastrichtsche stoomdrukkerij Ons Zuidenzijn de pogingen van eenige aan deelhouders tot het bijeenbrengen der voor een accoord benoodigde gelden niet geslaagd, en is derhalve de boedel door de Rechtbank te Maastricht insolvent verklaard. De Nijmeegsche gemeenteraad heeft lang durig beraadslaagd, om, nu de wijziging der politieverordening inzake het venten van bladen vernietigd werd, het venten geheel te verbieden, behalve aan hen, die daarvoor toestemming van den Burgemeester zouden verkrijgen Een voor stel daar'oe is gedaan door den heer Dobbel- mann, het lid der Tweede Kamer. Men wil daar het venten Van opruiende bladen beletten. Een 15 jarig kind M. F. die voor onge veer twee weken de ouderlijke woning te 'sGravenhage ontloopen was, en die te Zandvoort bij J. J. H. een onderkomen had gevonden, i» op aanvrage der moeder Woensdag door de pclitie naar den Haag teruggebracht. Nu in Weststellingwerf de hoofdelijke omslag buiten den gemeenteraad om zal worden vastgesteld en geïnd, worden van socialistische zijde pogingen aangewend om gezamenljjk te besluiten, de gemeentelijke belasting niet te betalen, doch te wachten tot de beslagneming van den boedel. Bij den verkoop zou m*n de methode Reens in toepassing willen brengen, ja, er zijn er zelfs, die dan Reens willen laten overkomen, om de leiding bij de executie verkoopingen op zich te nemen. Het Hof te Leeuwarden heeft het vonnis der rechtbank te Heerenveen waarbij M. E. v. d. P 48 jaren, vrijboer te Willemsoord, is schuldig verklaard aan verduistering en veroordeeld tot 3 maanden gevangenisstraf, omdat hij een koe hem vanwege de Mij. van Weldadigheid verstrekt en waarop hij nog f116 schuldig was, op de markt te Steenwjjk heeft verkocht zonder de opbrengst te verantwoorden bevestigd, met uitzondering van den duur der opgelegde ge vangenisstraf en met het oog op het gunstig verleden van beklaagde, dien duur bepaald op een maand. Gisteren-middag heeft de surnumerair bij het postkantoor te Delft Van S. in de gang van dat kantoor zich door een pistoolschot van het leven beroofd. Door den Burgemeester van Edam zijn de noodige stappen gedaan, om te bewerken dat de vuurtoren van Marken, (welks licht was gebluscht nu de Zuiderzee dicht gevroren is) in deze nachten bljjft branden, om den Volen- dammers (die van Harderwijk uit met een ijslooper op zee gegaan zijn om de gebroeders Mol te zoeken) tot baken te dienen. Woensdag is te Vucht een man, die in zeer beschonken toestand verkeerde, in een treksloot gevallen. Door jongens er uit gehaald, legde hij zich op den weg te slapen neder, terwijl het sterk vroor. In dien toestand werd hij door een Ha, hariep Agnes luid lachend uit en zij klapte in de handen, nu zie ik, dat ge nog geen jmiste voorstelling hebt van mijn vriend Koenraad Ge gelooft, dat hij rustig en bedacht zaam is. Goed en wel, maar o wee, als bij hem een vonkje in het kruit valt. Als Koenraad ver neemt dat Bauerlich zijn Valentine bemint en haar met huwelijksvoorstellen vervolgd heeft ik geloof dat hjj hem zou vermoorden Dat zou jammer wezen, merkte Lageman droogjes op. Om wien? vroeg Agnes. Om beiden, maar in de eerste plaats om Bauerlich, want die hebben wij zeer noodig. O, wat doet me dat een pleizier riep Agnes uitwij begrijpen elkaar voortreffelijk, zie ik. Komt u thans ook tot de overtuiging dat Bauerlich in deze zaak een noodlottige rol gespeeld heeft Het schijnt me zoo toe. Het is zijn doel, Valentine in het verderf te storten, hij wil zich wreken omdat zij hem afgewezen heeft en zonder dat zjj het bemerkt, richt hij die arme oude tante Constance tot een werktuig af, zei Agnes. Het komt mij nu zoo onwaarschijnlijk niet voor, dat hij de flesch met vergiftigden cognac in de geheime bergplaats onder den gootsteen verborgen heeft en dat hij tegenover den Com missaris comedie heeft gespeeld, toen die flesch te voorschijn kwam. Wat Kuhnel me daar van daag van verteld heeft, sluit dit vermoeden niet uit, voegde Lageman er bij. Nu twijfelt m«n zeker niet langer aan Valentine's onschuld paar voorbijgangers aangetroffen. Naar zijne woning vervoerd, is hij den daarop volgenden dag overleden. Te Beverwqk is tot rijksveldwachter aange steld B. Asjes, Rijksveldwachter-jachtopziener te Wijk aan Zee en Duin; tot Rijksveldwachter jachtopziener C. Conijn Pzn., te Egmond aan Zee (standplaats Wijk aan Zee en Duin). Verplaatst worden met 9 Febr. de Rijksveld wachter (brigadier) E. Van Broekhuizen van Spanbroek naar Beverwijkde Rijksveldwachter B. Asjes van Wijk aan Zee en Duin naar Midden- Beemster (Beemster)K. Van Wingerden van Beverwijk naar Coksdorp (Texel)P. Van Os (brigadier-titulair) van Coksdorp naar Wijk aan Zee en Duin; G. Van Bennekom van Wijk aan Zee en Duin naar Spanbroek. Te Noordwolde is de stoelenmaker ff. Mooy aan den weg doodgevroren gevonden. De man schijnt den vorigen avond bij het verlaten der herberg bedwelmd te zijn geraakt, z ondei dat dit door iemand is opgemerkt. De Woensdag-avond te 's Gravenhage gehou den eerste Casino-soiree in dit seizoen werd bezocht door 135 personen, onder wie vele leden van het corps diplomatique, o. a. de gezanten van Frankrijk, Engeland, Duitschland, Japan, Italië en Oostenrijk, vele hofdignitarissen en de Ministers Jhr. Roell en Jhr. v. d. Wijck. Er werd gesoupeerd, en het gezelschap bleef in de nieuw gerestaureerde zalen van het Hotel //den Ouden Doelen// tot 4 uur bijeen. In de gemeente Nieuwer-Amstel circuleert een verzoekschrift aan den Gemeenteraad, om terug te komen op zijn besluit //dat er geen meisjes op de Hoogere Burgerschool worden toegelaten.// Bij eene bespreking die de particuliere secre taris van H. M. de Regentes had te 's Hertogen bosch met den Commissaris der Koningin over de mogelijkheid van een bezoek aan Noord- Brabant in den loop van dit jaar, bleek, dat de verbouwing van de woning van den Commissaris der Koningin vermoedelijk een ernstig bezwaar zal opleveren. Aan de diamantslijperij De Vrijheid, in de Govert Elinckstraat te Amsterdam is opnieuw het werk gestaakt. De kleermakersknechts te Groningen vragen 15 pCt. verhooging van loon. Ontvangen zij dit niet, dan zullen zij staken. De agent van politie Bakkers te Amsterdam deed dezer dagen een goede vangst. Juist toen op het Damrak aldaar zich een rijwielendief met eene onbeheerd staande velocipede wilde verwij deren, werd hem door borengenoemden agent de sabel nagesmeten. Dit wapen trof den dief in de kuiten, zoodat hij met zijn gestolen voorwerp omverviel. Aanstonds werd. hij gegrepen en over gebracht naar het bureau aan de Oudebrugsteeg. Pen schat gevonden. Eene familie in Pittsburg had eene oude kleerenkast, die vijftig jaren in de woning had gestaan. De kast werd ten slotte een doom in het oog, en zj besloot het meu belstuk weg te nemen. Daarmede bezig zijnde viel de bodem er uit en kwam een schat te voorschijn van 70.000 dollars in banknoten en gouvernementsbonds. Dal waren zeker Engelschen Een Engel- sche statisticus heeft op grond van uitgebreide waarnemingen, uitgerekend, dat, gemiddeld genomen, een man van 50 jaren 6000 dagen met slapen, 6500 met werken, 800 met wan delen, 4000 met ontspanning (Zon- en feest dagen inbegrepen), 1500 met eten en drinken en 600 met ziek zijn heeft doorgebracht. Ge durende dien tijd beeft hij verteerd: 17,000 pond brood, 16,000 pond vleesch en 4600 pond groenten, eieren en visch; aan dranken van allerlei aard heeft hij omstreeks 28.000 liters gebruikt. Achter slot gezet. De Zwitsersche Bondsraad heeft het, bij nader inzien, beter geoordeeld de anarchisten, tegen wie het uitzettings bevel was uitgevaardigd, te doen in hechte nis nemen. De schildwacht van het Eiysee. De President der Fransche republiek, de heer Eaure, heeft onlangs uit eigen ervaring gezien hoe goed men hem bewaakt en hoe strengindringers uit zijn paleis geweerd worden. Hjj had lang gewan deld in het park van het Elysee, en toen hij weer raar binnen wilde gaan, werd hjj tegen gehouden door den schildwacht (een ander dan die bij zijn heengaan op post stond). De soldaat wilde hem niet gelooven, toen hij zei, dat hij de President der Republiek was en zijne woning wilde binnengaan, en het Hoofd van den Staat Die vraag klonk eenigszins knorrig, van daar dat Lageman antwoordde op een toon, alsof hij verschooning vroeg Maar beste Me vrouw, als bewezen kan worden dat Bauerlich dien schurkenstreek heeft begaan, dan is nog niet bewezen, dat mejuffrouw Valentine niet het vergift aan mevrouw Rechling heeft toe gediend. Maar evenmin bewezen dat zjj het wel gedaan heeft, voerde Agnes hem tegemoet. Voor haar is daarmee nog niet veel ge wonnen, zei de Advocaat treurig. Toch wel, hield Agnes vol, als wij maar één draad in handen hebben, zullen wij wel meer vinden. Ik heb nu ook ontdekt waar ik den naam Bauerlich reeds vroeger gehoord had. Ei, waar dan vroeg Lageman vol belang stelling. Ik was een kind van ongeveer zev<n jaar, toen wij thuis een bezoek kregen van twee hee- ren. Ik mocht 's middags ook mee aan tafel komen, en toen vertelde een van hen, dat de oude hoefsmid Bauerlich te Havelberg plotse ling dood gebleven was in drift over het wan gedrag Van zijn zoon Adolf. Men had het geval zooveel mogelijk geheim gehouden en den zoon naar Amerika gezonden, voegde hjj er bij en toen volgde een half gefluisterd gesprek. Wij waren reeds aan het dessert, en daarom gebood moeder mij in den tuin te gaan spelen. Ik heb het rechte daarvan niet vernomen en er ook later nooit weer iets van gehoord. En gelooft u dat dit dezelfde Bauerlich is di« naar Amerika trok werd naar den wachtpost van het paleis gebracht waar hij het eerst herkend werd toen men hem voor den dienstdoenden officier bracht. De President lachte hartelijk om het geval en hij prees den jongen schildwacht om zijne trouwe plichtsbetrachting. Leelijke praktijken ff Eenige dagen'geleden is in zee eene flesch opgevischt waarin werd medegedeeld, dat het Duitsche oorlogsschip Stein zinkende was. Dit wordt thans gelogen straft, daar de Stein veilig op de reede van Triest is aangekomen. Een schurk gestraft. De Russische kapitein Zanisjefski is door den krijgsraad te Odessa veroordeeld wegens het stelen van gelden van de onder zijn bevel staande minderen Het vonnis luidde op ontslag uit den militairen dienst, verlies van al zijne onderscheidingstee kenen en medailles, drie jaren dwangarbeid in de mijnen van Sibsrië, twaalf jaren verbanning naar Siberië en bjj terugkeer in Rusland aan wijzing van woonplaats door de politie. Het stoomschip Elbe. Volgens de passagiers lijst bevonden zich aan boord der gezonken stoomboot Elbe 44 kajuitpassagiers, 6 passa giers voor Southampton, 138 tusschendekspas- giers en eene bemanning van 164 koppen, aldus in het geheel 353 personen. Van alle opvarenden zijn voor zoover tot nu bekend, slechts 20 personen gered, nl. 3 ka juitspassagiers, 1 passagier voor Southampton, 1 tusschendekspassagier en 15 matrozen. Bij deze ramp verloren derhalve 333 personen het leven, waaronder mevrouw Brisbuch, Andreas Kraane en zijne moeder mevrouw Lily Kraane, alle drie Amsterdamsche passagiers. Te Bremen verkeert men natuurlijk in de eerste plaats onder den indruk, want de be manning bestond grootendeels uit matrozen, van daar afkomstig. De meesten waren gehuwd. De directie der Norddeutsche Lloyd gelooft niet, dat van de vermisten nog eenigen zullen wor den gevonden. Trouwens, het gelukte slechts aan een boot het zinkende schip te verlaten. Bedorven vleetch. Door het eten van paarden- vleesch, in onreine potten" gereed gemaakt, was eene geheele familie te La Louvière (Bel gië) ziek geworden. De vader is ten gevolge van vergiftiging gestorven; de toestand der moeder en beide kinderen is z:er ernstig. Een goed werk. Te Brussel is door de leer lingen van eene der avondscholen eene spaarkas opgericht. Bijna de helft der leerlingen zijn, na goedvinden hunner ouders, lid geworden. De wekelijksche bijdrage is bepaald op een minimum van 25 centimes en over twee jaar zullen de gelden verdeeld worden. Dit is het eerste voorbeeld van eene dergelijke inrichting op eene school. Een grappig geval. Een Parijsch deurwaarder, de heer Dubois, was Vrijdag belast met het opschrijven van den inboedel van mevr. Z. De dame protesteerde. //Gij hebt niet het minste recht in mijn huis// zei ze; „gy moet verge zeld zijn van een commissaris van politie.// Plotseling sloop mevr. Z., de deur uit, sloot deze van buiten dicht en liep naar het naast- bijzijnde bureau van politie. //Er zijn drie bedelaars in mijn huis,// vertelde ze; „en ik kan hen niet verwijderen. Arresteer hen!" Zoo gezegd zoo gedaan. Niettegenstaande hun pro test werden de deurwaarder en zijne klerken in hechtenis genomen en naar het bureau van politie gebracht. Daar kwam het tot opheldering en een uur later werd bij mevr. Z. de inboedel toch opgeschreven. Strenge winter. In Zuid Erankrijk schijnt de winter buitengewoon streng te zijn. Men schrijft althans'uit Marseille, dat men vreest voor gebrek aan water, omdat de waterleiding bevroren is. Spoor weg gemak. Volgens het heden ingevoerde tarief voor reizigersverkeer naar België en Frankrijk, zijn de retourkaarten die tot dusver 2 dagen geldig waren, 3 dagen geldig. Wor den zjj genomen daag3 voor Kerstmis, Paschen of Pinksteren, dan zijn ze 4 dagen geldig. Nu een haide sneeuwkorst de aarde bedekt, hebben de vogels het hard te verantwoorden. Langs alle paden en wegen ziet men boven dien leegloopers en jongens slenteren, voorzien van takken, besmeerd met vogellijm, die ze ovtral waar wat aarde zichtbaar is, in den grond steken liefst in slootkantjes die naar het zuiden staan, waar de zon allereerst de sneeuw zal doen smelten, en waar vinken, meezen, Ijjsters, roodborstjes enz. eenig voedsel gaan zoeken. Aan die takken kleven dan de beestjes vast. Of ook met hengels trachten zij ze te //lijmen//, hoog in de takken van het hakhout. Zeker 1 Hij komt uit Havelberg en heet ook Adolf Genoeg genoeg Wij zullen hem eens aan dachtig nagaan, viel Lageman in nadat hij weer iets had aangeteekend. Havelberg is gemakke lijk genoeg te bereiken, en 20 jaar is zoo'n tijd niet of men kan nog voldoende vernemen wat toen gebeurd is. Het zou ons misschien van nut zijn als wij zijn leven in Amerika eens naspeurden. Ja, doe dat, riep Agnes levendig uit, zend u daar iemand heen Daarbij kan het geld van Rechling goede diensten bewijzen Neen, neen laat Koenraad er buiten, voor zulke zaken deugt hij niet Ik bezit het noodige, voegde zjj er bijna beschaamd bij, u kan gerust over mjjn kas beschikken. Maar mijnheer Rechling. Oh, ik zal dit wel met hem in orde bren gen. Als hij er op gesteld is, kan hij mij later alles terug betalen. Hij zal zich toch niet geheel ter zijde laten zetten, merkte Lageman op. Hé, ik wenschte dat er maar een oven instortte of een kleigroeve onder wa'er liep of zoo iets, zoodat hij een paar weken aan de fa briek moest blijven, zei Agnes met comischen ernst. Dat zjjn fraaie wenschen Helaas, ze zullen niet vervuld worden, zuchtte zijwij zullen hem dus een beetje om den tuin moeten leiden. De eigenlijke hoofd personen zijn wij t God geve dat wjj onze zaak winnen Indien eene wet (eene hoogst nuttige) dit ver biedt waarom wordt dit dan oogluikend toe gelaten Soms ziet men agenten van politie kalm staan kijken naar het plaatsen van die verraderlijke takjesMoest hierop niet scher per toezicht zijn en ernstig belet worden, dat op deze wijze tal van nuttige zang- en andere vogels vernietigd worden Het is met een dierenbeschermend gevoel dat wij, in navolging van de Haagsche Courant de aandacht der autoriteiten in gemeenten en dorpen er op vestigen want wie weet niet, dat wanneer er een strenge winter was, in den zomer hoornen en planten oneindig minder last hebbe» van ruspen enz. Waarom Om dat, als er sneeuw ligt, de vogeltjes minder ge makkelijk voedsel vinden en dan met nog grooteren ijver dan gewoonlijk millioenen eieren van vlinders vóór de geboorte dooden. Is dit niet een belangrijk werk, dat ijverig zou bijge staan moeten worden, door die nuttige vogels zooveel mogelijk te beschermen Dat men dan scherp toezie en hen straffe, die eene zeer nuttige en goed begrepen wet overtreden. Men geve de nuttige vogeltjes liever wat voedsel, eenige kruimels brood, dan ze onbarmhartig te vermoorden. Voor de eerste dagen zijn in Friesland raeds 35 hardrijderijen op schaatsen aangekondigd. De gezamenlijke waarde der uitgeloofde prjjzen bedraagt p. m. f 2000, ongerekend medailles, gouden en zilveren horloges enz. Ook zijn in deze provincie op alle hoofdvaarten banen geveegd, zoodat de schaatsenrijders langs gebaaude wegen konden rijden. Door den sneeuwstorm d. w. z. de sneeuw die van het land door den harden wind werd opgejaagd, hadden de baanvegers op nauwe kanalen het druk om de banen schoon te houden; wijken en smalle opvaarten waren geheel met sneeuw volgestoven en onberijdbaar. Over het geheel is het ijs buiten, namelijk op groote vaarten, meren enz., sterker dan in de binnenwateren, een gevolg van grondijs, dat het jjs in eerstge noemde wateren versterkt, terwijl in nauwe kanalen het ijs door het stroomen meer afneemt dan elders. In vele vaarten merkte men gisteren gaten in het ijs op, welke volgens het algemeen ge - voelen niets anders waren dan stroomgaten. Voorzichtigheid zij dus aanbevolen, vooral daar, waar men geene banen vindt, want onder de sneeuw is het ijs nergens vertrouw baar. Het ijs op het Noordzee-kanaal is zoo sterk, dat beladen sleden en schaatsenrijders bjj het passeeren van de zeebooten vlak langs de vaargeul gaan. Of dit verstandig en voorzichtig is, laten wij natuurlijk in het midden. Van ongelukken op het ijs hoort men ge lukkig niet veel, door de sneeuw blijven de •ehaatsenrjjders op de geveegde banen, waardoor veel onheil wordt voornomen. Bij eene allerbrutaalste inbraak ten kantore van de firma Veltman Co., op de Korte Prinsengracht te Amsterdam, bleek dat gestolen waren eene cheque van f 1700 en f 1500 aan bankpapier. Eenige wissels ter waarde van ongeveer f 4000 hebben de dieven wel uit de kast gehaald, doch niet medegenomen. Zij lagen over den grond verspreid. Een paar schrijfta fels, waarin niets van waarde geborgen was, bleken geheel onaangeroerd te zijn. De dieven hadden in het des nachts onbewoond kantoor de straat- en kantoordeur opengebroken. Van de dubbele brandkast was het slot in den dikken buitenwand op ruwe wijze uitgehakt, een werk waarvan de slagen zeker het huis hebben doen dreunen. Tijden» de heer Put met zijne vrouw te Loenen a. d. Vecht naar de kerk waren, is uit hun woning ontvreemd, een trommel met effec ten, gouden en zilveren horloges en sieraden en ruim f 1300 aan papieren geld. De dief heeft zich door braak toegang in de woning verschaft. Te 's Gravenhage zjjn in beslag genomen 1 nikkelen tafelklok met zilveren handvat, waarvan de zilveren kap ontbreekt, 7 servetten en een tafellaken. De servetten zijn zoo goed als nieuw, het tafellaken is op verscheiden plaatsen gestopt. Op de zilveren kap van de schel, die versmolten is, heelt vermoedelijk gestaan een opschrift ter herinnering aan een 25 jarig jubilaeum van een priester. Deze voor werpen, waarschijnlijk in het vorige jaar ge stolen te Leiden of in de omstreken daarvan, zijn door den eigenaar terug te bekomen bij den commissaris van politie der 3e afdeeling te 's Gravenhage. Onder Bokstel in het gehucht Tongeren i» eene boerderij bewoond door J.Van Doorenmalen en toebehoorende aan de wed Van der Meijden wjj hebben een paar troeven in de hand, ver klaarde de Advocaat. Jubelend sprong zij op. O, als dat een» waar wasIk weet niet wat u dan wel van mij zou mogen eischen Hij antwoordde daar niets op maar drukte haar hand vast in de zijne zjj voelde het bloed naar heur wangen stijgen en nam haastig af scheid om niet verder in verwarring te komen. De kantoorchef moest nog een langen tijd wachten eer hij gescheld werd. Lageman zat voor zijn schrijftafel en zijn potlood teekende of schreef eenige sierlijke letters, zonder dat hij ten volle bewust was, telkens clen naam Agnes op papier te brengen. Ik kan eischen, wat ik wilherhaalde hij. Agnes wilt ge den prijs betalen, dien ik eischen zal dien ik al strijdende wil verdiene"? Ja, ik kan, ik wil, ik moet dien door strijd Terdienen! riep hij uit, terwijl een trotsche glim lach om zijn lippen speelde. Ik zie nu mijn pad afgebakend. Niet te vergeefs zult ge in mij uw vertrouwen gesteld hebben, geliefdeOp den weg, dien ge mij hebt aangewezen, hoop ik een doel te bereiken, waarvan ge niets vermoedt Nog een geruimen poos liep hij in de kamer te peinzen; toen schelde hjj en beval den agent Mobuis nog dienzelfden avond bij hem te ontbieden. Wordt vervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1895 | | pagina 2