MARKTBERICHTEN. Laatste Berichten. Moordaanslag te Venlo. Ongelukken. fed; de IjgVJnïai IduHlep S Branden. IJsberichten. Diefstallen. Kerknieuws. Land- en Tuinbouw. Kunst en Letteren. een der vrouwelijke dienstboden bet hoofd door een luikje in den koker van de lift, juist toen bet gevaarte neerdaalde. Het boofd der ongelukkige werd van het lichaam afgerukt. De winsten van een vergiftigingsproces. Het proces van mevrouw Joniaux is voordeelig geweest voor bet Belgisch Telegraafbestuur Alleen de vertegenwoordigers der Engelscbe bladen betaalden 50,0<>0 franks voor het over seinen van hunne verslagen, als men daarbij de lange verslagen voor de Fransclie, Neder- landsche en Duitse he bladen en de nog lan gere telegrammen daarover aan de Brusselsche en andere Belgische bladen rekent, dan komt men zeker tot een totaal bedrag van omstreeks 250,000 franks. Er zijn in dit proces, dat een der langste Belgische rechtsgedingen is geweest, %t zit tingen gehouden, en de laatste, die van 's rnor- gsns 10 uur tot 3 uur in den nacht duurde, mag wel voor twee gelden. Op straat gestorven. De thermometer stond jl. Woensdag te Weeuen in den vroegen mor gen op 8 F. (400 onder het vriespunt.) Een sinaasappelventer is daar op straat van koude gestorven. Te Parijs heeft een man op straat, door de vinnige koude het leven verloren. Onder sneeuw bedolven In een eng dal, bij Vinadio(Sardinië), is een gehucht, dat iederen winter door de sneeuw bijna geheel van de ovsri- ge wereld wordt afgezonderd. Daar werden dezer dagen door eene lawine een paar huizen gedeeltelijk vernield en een geheel bedolven. De buren gingen onmiddellijk aan het werk, om de bewoners man, vrouw en kind te be vrijden. Zjj groeven een tunnel door de sneeuw. Toen zij tot het vernielde huis waren doorgedron gen, vonden zij den man en de vrouw dood.Maar het kindje lag levend en ongedeerd in de wieg, onder twee tegen elkaar gsvallen tafels, welke als 't ware een afdak vormden. Een hond lag bij het kind, met zijn snoet vlak bjj het ge zichtje van den kleine. Maandag-avond werd in eene herberg te Venlo een bloedig drama afgespeeld waarvan wij reeds melding hebben gemaakt en waarover de Limb Koerier de volgende bijzonderheden mededeeldt Evenals bij het voorlaatste treurspel schijnt ook hier versmade liefde de aanleiding tot de roskelooze daad te zijn. De huzaar Duys, ge boren te 's Bosch, raakte verliefd op de dienst meid van den herbergier Van Oerle. Deze liefde Werd echter niet door de dienstmeid beant woord, die, naar beweerd wordt, eene verkee ring aanknoopte met een korporaal. Dit wekte de ijverzucht van Duys in die mate op, dat hij reeds meermalen het voornemen moet te kennen gegeven hebben het meisje te dooden. Dit noodlottige voornemen schijnt gisteren bij hem tot rijpheid gekomen te zijn; tenminste hij besloot toen de lang beraamde daad uitte voeren. Tot dat doel verschafte hij zich in de kazerne toegang tot de rustkamer, van waar hij een revolver en meerdere patronen medenam. Hfi begaf zich nu omstreeks 9 uur naar de herberg van Van Oerle, alwaar zjjn zonderling gedrag al spoedig de aandacht trok van een ander dienstmeisje. Tot haar schrik bemerkte dit, dat Duys een revolver bij zich droeg, en fluisterend deelde zij het aan de vrouw des huizes mede. Duys scheen zulks gehoord te hebben, waarbij beide vrouwen het gesprek staakten. Alsnu wilde het voorwerp zijner liefde, dat zich benevens meerdere gasten in de her berg bevond het lokaal verlaten. Toen het meisje door de deur aan het boveneinde het lokaal uitging, verliet Duys dit door de deur aan het benedeneinde. Het meisje, bemerkende, dat Duys haar volgen wilde, keerde ijlings in de gelachkamer terug, waarop ook Duys deze Weer binnentrad. De kastelein Van Oerle, die dit bedrijf had gadegeslagen, ging naar Duys toe en zeide heel bedaard: //Duys, stel je nu toch niet aan of je dronken bent! Ben jij me nu een kerel! Hierop stoof Duys woedend op en de revolver uit den zak halend, riep hij uit: '/Dat ik een kerel ben zal je spoedig zien.// Hij lei op Van Oerle aan en het volgende oogenblik viel een schot, spoedig gevolgd door een tweede. Van Oerle wankelde en viel op den grond. De Trouw des huizes riep: //Duys, Duys, het is mijn man op wien je schiet,//maar zonder zich hieraan te storen loste de woesteling nog een derde schot, op den hulpeloos op den grond liggen den man. Alsnu snelden de andere cafébezoe kers ter hulp. Een korporaal bracht Duys een Zoo hevigen slag toe, dat hij een oogenblik Wankelde en het bewustzijn verloor. Hiervan maakte men gebruik om hem het wapen te ontrukken en hem stevig te binden. i/Het was niet bestemd voor Van Oerle, zeide hij later, maar voor jou!//hierbij doelende op de dienstmeid. Stevig geboeid bracht men den onverlaat naar het politiebureau, vanwaar uit hij later naar de kazerne werd overgebracht. Onmiddellijk nadat het afschuwelijke drama ■Wa» afgepeeld, werd om geneeskundige hulp gezonden. De doktoren Receveur en Janknecht Waren al spoedig ter plaatse en boden den zwaargewonde, wiens einde men ieder oogen blik te gemoet zag, den eersten bijstand. Het bleek alstoen, dat een der kogels in de boven zijde van de rechterborst was ingedrongen en bet lichaam in de schouderstreek verlaten had, een andere kogel was hst linker bovenbeen in en de linderdij uitgegaan, terwijl een derde kogel het kaakbeen geschrampt had. Heden is de betreurenswaardige lfider naar hot Gasthuis overgebracht. Ofschoon sfin toestand hoogst Zorgwekkend is, is toch all# hoop op herstel Uog niet verloren Omtrent den laaghartigen dader kunnen wij Uog mededeelen, dat hij reeds vroeger wegens mishandeling tot eene maand gevangenisstraf Veroordeeld is geworden. Donderdag-avond hadden te Deventer twee dienstboden, zonder voorkennis van den heer des huizes, een theestoof en briquetten mede genomen naar hare slaapkamer. Hedenmorgen berden beiden bewusteloos gevonden. De ge Ueesheur is er nog niet in geslaagd het bewust zijn weder op te wekken. Men vreest dat zij het leven er bij zullen inschieten. Eene te bezorgzame moeder te Beek (N.B.) de platte buis der brandende kachel te schui ven. opdat de kleine geen kou kon lijden. Toen zij tehuis kwam vond zij het kind dood. Het kindje was als geroosterd. Te IJmuiden is de 76-jarige vletterman A. K. in de sluis terecht gekomen en ver dronken. Te Weert-Meerssen is een werkman in de papierfabriek in eene kuip met sparto-grasstof gevallen en gestikt. Een strooper zekere V. M te Tilb.rg, die eergisterenavond na 10 uren zijne woning verliet om te jagen, werd Donderdag morgen niet ver van zijne woning doodgevroren gevonden. Dezer dagen is het 4-jarig kind van de familie C. te Mneseyk in een ketel kokend water gevallen en den volgenden dag onder de hevigste pijnen overleden. Te Zwolle wilde het vierjarig dochtertje van H. R., toen het uit de bewaarschool kwam en naar huis ging, dwars over de tramlijn loopen, het viel en werd overreden door een uit de stad komende tiam. Het kind was terstond dood. De sigarenfabriek en het pakhuis van den heer De Zwaan te Harlingen, is geheel uitgebrand. Te Enschede is brand uitgebroken in de stoomververij enz. der firma Nico ter Kuile Zonen, gelegen aan den Parkweg een gedeelte der fabriek wat betreft de zuiverij, spoelderij en pakkamer is verbrand; ongelukkigerwijze zijn een drietal arbeiders aan gelaat en handen ebrand. Men zegt dat de brand is ontstaan door het springen van #en gasmeter of door •en lek in eene der pijpen of door het bevriezen van een toestel tot gasbesparing. Door de krach tige waterleidingstralen mocht men er in slagen den brand te ljlusschen. Door het omvallen van een petroleumlamp geraakte te Kralingen een 12-jarig meisje in brand zij bekwam hevige brandwonden. Een werkman, het ongeval ziende, snelde de woning binnen, wierp een deken over haar heen en doofde de vlammen. Middelerwijl werd de brand met eenige emmers water gebluscht. Het kasteel Beggen, in Luxemburg, is Maandagnacht door een hevigen brand geheel vernield. Vele kostbare kunstvoor wei pen en zeer fraaie gobelins zijn daarbij verloren gegaan. De schade gedeeltelijk door verzekering gedekt bedraagt 500,000 franks. Te Waardenburg zijn in den nacht van Woensdag op Donderdag huis, schuur en berg van den bakker J. van Heun, alsmede de daar- naaststaande woning, toebehoorende aan B. Kardol, geheel afgebrand. Al het vee, dat niet verzekerd was, is verbrand. Oorzaak onbekend. De ijsbreker No. 1 in het Noordzeekanaal doet twee reisen per dag, waardoor de geul open blijft en de groote stoomschepen uit zee komende, varen ongestoord zonder assistentie naar Amsterdam. Zij ondervinden in het Kanaal niet het geringste bezwaar De ijsbreker No 2 doet dienst in het Kanaal tusschen de Rietlanden cn de Hembrug. Nabij Assen is op het Noord-Willems kanaal D. Torringa uit Assen, door het jjs gezakt en verdronken. De scheepvaart voor stoom en zeilschepen is op de Schelde afgesloten Er worden geen loodsen meer verstrekt. Men heeft hier 150 vorst. Verscheidene stoomschepen zitten vast in het ijs. Op den Kralingschen Plas ontdekte eene vrouw, een man slapende op het ijs. Met haar zoon trachtte zij den man van het ijs te ver wijderen, wat echter niet moeht gelukken, aangezien hij om de felle koude in volslagen bewusteloosheid verkeerde Eerst na geruimen tijd slaagden moeder en zoon er in hem tot bewustzijn te brengen. Het bleek, dat cle man, door sterken drank bevangen, op het ijs in slaap was gevallen. Als de vrouw den dronkaard niet gezien had, zou hij bepaald doodgevroren zijn. Vanwege deijsclub//Nova Zembla" te Spaarn- dam is eene baan gelegd van die plaats uit over '/Mooie Nel// en //Liede// naar de Amster- damsche vaart. Het ijs is daar mooi. Ook op het Spaarne aan de Noordzijde der vaartgeul ligt thans eene baanHaarlemSpaarn- dam, met eene brug ever het slop, en verder op kanaal B. naar Velzen. Te Nieuwer-Amstel en aan de Weesper- zijde te Amsterdam zijn schaatsenrijders in bijten gereden en met moeite gered. Een 14-jarige knaap die wel eens aan toevallen leed, werd heden te Woerden dood in een bjjt gevonden. De winkelier A. te Rotterdam, miste sedert eenigen tijd bij herhaling geld uit de lade, zonder tot d# ontdekking van den dief te komen. Om hem te suappen, werd het geld gemerkt, waardoor een bediende er in liep die aan de politie werd overgeleverd. Men vond hem in het bezit van het gemerkte geld Vijf gemaskerde dieven zijn te Millan (Am. st. Ohio) ingebroken in het gebouw der Lockwood-bauk, waar zij de brandkast met dynamiet open lieten springen en 30,000 dollars stalen. Het gerucht der ontploffing deed de bewoners opschrikken. De politie vervolgde de dieven en het gelukte haar twee van de vjjf in handen te krijgen. Tusschen 14 en 27 Januari zijn in het stedelijk museum te Utrecht ontvreemd2 verdiept gesneden steentjes (intaglioes) beide kornalijn agaathet eene lang 1.5 cM., stelt een naakt persoon voor, staande links gewend, met helm op het hoofd en speer in de rechter hand, terwijl de linkerarm op een schild rust het ander, lang 1,7 cM. en breed 1.2 cM., stelt het borstbeeld van een vorst voor, links gewend, met diadeem met vier stralen om het hoofd. Met links wordt de richting bedoeld waarin de figuren zich yertoonen in afdruk. De Commissaris van politie in de le afdeeling te Utrecht verzoekt opsporing, en bij ontdekking in beslagneming en bericht. STEDELIJK NIEUWS. HAARLEM. Door het Provinciaal Bestuur van Noord-Holland is heden bij enkele inschrij ving aanbesteed Het onderhouden van en het doen van herstellingen en vernieuwingen aan de Rijks- Museumgebouwen en het daarom gelegen plant soen te Amsterdam, beneven# het uitvoeren van eenige bijkomende werken, gedurende de jaren 1895 en 1896, in 2 perceelen. Raming: le. perceel f14.450, 2e perceel f 16.900. Minste inschrijver le perceel H. Crauwer Jr. te Amsterdam voor f 13.185; 2e perceel C. J. Maks te Amsterdam voor f 15.356. Wij lezen in de Oprechte Haarlemsche Cou rant: Onder de R.-Katholieken bestaat algemeen eene devotie tot den H. Blasius, bescherm heilige tegen keelziekte, die in de vierde eeuw, bisschop te Sebaste in Cappadocië, onder Licinint den marteldood onderging. Zijn feest dag valt op 3 Februari. Een van onze berichtgevers meldt ons thans, dat hier ter stede eene jonge dame ruim negen jaren lang aan de keel leed en voortdurend onder behandeling was van een geneeskundige, die laatstelijk als middel tot herstel electrieiteit toepaste. Haar stem bleef altijd heesch en eerst na het electriseeren kwam het geluid, zoodat men aan haar genezing wanhoopte. Die dame ging deze w#ek, steeds in denzelfden toestand, zeer kalm en bedaard, in de R. K. Kerk van den H.Joseph den zegen, welke door den pries ter over de geloovigen wordt uitgesproken, ontvangen. Weinige oogenblikken nadat zij aan die plechtigheid had deelgenomen, ontwaarde zij verlichting van haar kwaal, verkreeg gewoon haar stem terug en zij mag zich tot op het oogenblik in het roorrecht van hare genezing verheugen. De stoombooten varende door Iet Spaarne- Noordzeekanaal van hier naar Amsterdam, van de directie Bus en Kaarselade hebben den dienst moeten staken. In de laatste dagen werkten zij -zich nog met groote inspanning door de opengemaakte en telkens dichtgevroren geul, door het ijs. Naar wij vernemen zal de Sociëteit //De Kroon// eene belangrijke verbouwing ondergaan. Het koetshuis en woning in de Smedestraat zal tot een foyer ingericht in verbinding ge bracht worden met de concertzaal. In het voor gebouw zal op de bovenverdieping eene repeti tiezaal worden gemaakt, waar ongeveer 500 personen kunnen plaats vinden. De Gemeenteraad heeft aan Burg en Weth. een blanco-crediet toegestaan voor de sneeuw- opruiming. Tot onderwijzer der R. K. parochiale school onder leiding van den heer M. H. T u s h u i- z e n is benoemd de heer J. S m a 1 te Alkmaar. Donderdag-avond kwam de Coöperatieve Yereeniging tot het verkrijgen van electrisch licht, in het café //Neuf/i bijeen. De heer J. J. F. B e ij n e s wees op den treurigen toestand waarin de Vereeniging zich bevond, door te weinig deelneming in de onderneming. De Yereeniging telde 69 leden, die te zamen ingeschreven hadden voor een bedrag van f20.100 Het aanvankelijk denkbeeld was echter om f50.000 aan aandeelen bijeen te brengen. Dat plan is echter mislukt, zei de heer B e ij nes. Nu de zaak eenmaal zoover was, zou het jammer zijn, indien zij niet tot stand kwam. Want anders was de kans verkeken, dat men vooreerst electrisch licht zou krijgen Bovendien was de wijze, waarop de coöperatieve Vereeni ging werken zou, in allen gevalle de goed koopste. Veel werd nog gepraat en ten slotte namen de Heeren het b 'sluit om de zaak aan te houden, ieder zoo meende de heer Dr. J. Nieuwen- huisen Krmeman, moest nu in eigen kring het zijne doen. Over een halfjaar komen de Heeren wederom bijeen, in de hoop op betere resultaten. De lotelingen uit deze gemeente, die dit jaar in militairen dienst moeten treden zullen op Donderdag 14 Maart e. k. des voormiddags te half tien op den Doelen present moeten zijn. Een treurig geval beeft zich hier in de Kerk hofstraat voorgedaan. Een vijfjarig meisje, dat met drie kinderen door moeder alleen te huis was gelaten (de vader ligt ziek in het gasthuis) is met Laar boezelaar in aanraking gekomen met de brandende kachel, tengevolge waarvan zij zulke hevige brandwonden bekwam, dat zij eenige uren later onder smartelijke pijnen over leed. Over de inkomstenbelasting hier ter stede, schrijft Mr. Travailleur, (die sedert kort Haarlem metterwoon heeft verlaten) in de Maas bodevan gisteren het navolgende: In uw blad van heden wordt in herinnering gebracht, hoe de heer Van Raalte in den gemeen teraad van Rotterdam, 26 October 1893, de inkomstenbelasting verdedigde, en hij daarbij het volgende te pas bracht; //Haarlem staat nu ook gereed, dat voor beeld te volgen, en alle belangrijke gemeenten in den lande, met uitzondering van Den Haag, gingen ons reeds voor.// Het is waar, Haarlem is gevolgd. En lio# Een mjjner kennissen had f 3000 inkomen, en de gemeente Haarlem gaf hem geen f 6000, maar sloeg hem daarvoor aan. Het gevolg was, dat bij Haarlem metterwoon heeft verlaten. ïn hij niet alleen, maar velen met hem. Nu staan er meer dan vierhonderd huizen te huur. De gemeente Bloemendaal vaart er wel bij, en de Zijlweg aldaar wordt meer en meer be bouwd en bevolkt met inwoners van Haarlem, die de willekeurige inkomstenbelasting tc Haarlem ontvluchten. Of door deze uitvoering der inkomstenbe lasting en het hatelijke van deze belasting Haarlem'» financiën tot bloei zullen worden gebracht, betwijfelt ieder, behalve zij, die lid van den gemeenteraad zijn.// De Gemeenteraad heeft besloten het 3- en 5-jarig Midd. Onderwijs in één gebouw te ver- eenigeu en, om dit mogelijk te maken, de school voor 5-jarigen cursus tg verbouwen- Door de arbeidsraden te dezer stede is bij den Raad een adres ingediend, waarin dit college wordt verzocht te overwegen, of in de bestekken voor gemeentewerken ook bepalingen kunnen worden opgenomen omtrent minimum-loon en maximum-arbeidsduur. Overzicht van de werkzaamheden der Broe ders van het Pensionaat en Ziekenhuis St. Jo hannes de Deo, alhier, in het afgeloopen jaar 1894. Het aantal Broeders van St.Jo/iannas de Oeo telde van X Januari 1804-1895 van 13 tot 17. Het getal van 33 pensionnairen en zieken klom in den loop van 1894 tot 3fi, waaronder 8 niet-katholicken. Opgenomen werden 31 personen, waarvan 10 overleden en 15 ontslagen. De Broeders besteedden o. m. hun tijd aan verplegingsdagen 11912 en 8637 nachtverple- gingen, buiten het gesticht werden 72 patiënten behandeld, waarvan 42 Katholieken, 27 Protes tanten en 3 Israëlieten, te zamen verrichtten nachtdiensten 1408 en dagdiensten 463. Aan armen werden verpleegd binnen en buitenshuis 37 patiënten, daarenboven nog velen die voor de verpleging weinig of niets konden vergoeden Wij bevelen de inrichting der Broeders van //St. Johannes de Üeon in de weldadigheid en steun onzer stadgenooten ten zeerste aan. Door de commissie voor gratis brood- en koffie uitdeeling aan behoeftigen zijn heden uitgedeeld 452 portiën. Bij de Commissie ziju de volgende giften ingekomen De heer H. H. K o 1 k m e ij e r ontving van mevr M. B. f .30, v. O. kaartkransje f —.75, K. de L. f 10.—, N. N. f 2.50. Mevr. v. V. f25.—, N. N. f40,—. W. G u s k e n s, van B. f 25 v.'K. f 5. D. f 2.50, mevr. B. f 2.50, Dam. G. f 1. B Serne, van mejuffrouw wed. G. f2.50. A. v.d. Vaart van B. f10.v. R. f 5. H. v. N i e 1 Hz. van Penningmeester, N N. f 10.mevr. de C. f5.—, I. P. f20.—, Q,. V. U. f 10,—. f 10,— N. N. f5.—, v. L.f 10.— N. N. f 10 Geb. M. f2.50, Charithé f3.— Ook werd nog ingezonden: 175 kilo brood, van de Bakkerij de Hoop, Gedempte Oude Gracht, eenige mudden cokes en eenige witte brooden. Op a. s. Dinsdag 12 Februari zal in de groote zaal van Felix Faeore alhier eene bakkersge zellen-protestmeeting worden gehouden. Het initiatief daartoe is genomen door 13 vakver- eenigingen en als spreker zal optreden R. M o 1, uit Workum. In Maison Hals aan den Kruisweg zal de a. s. week voor de ramen geëxposeerd worden Eene schilderij u Stadsgracht bij winter// van mej. E. K e r 1 i n g. Twee aquarelles vanmej. Van der Willigen. KEBKBERICHTEN Kathedrale en parochiekerk van den H Jozef. Zondag te 7 en half 9 uur de gelezen HH. Missee met onderrichting, te half 11 uur de Hoogdienst met Predicatie. Te 2 uur de Cate chismus Te 3 uur het Rozenhoedje en te half 7 uuur het Lof ter eere van het H en O. Hart van Maria, met de Conferentie. Maandag te half 11 uur de plechtige Con- ventneele Mis. Dinsdag te 7 uur gelegenheid om te biechten. Woensdag, 8e der 7 Woensdagen ter eere van den H. Joseph, te 7 uur het Lof. Donderdag, te 7 uur het Lof. Zaterdag te 6 uur het Lof en van 5 tot 10 uur gelegenheid tot biechten. In deze week de HH. Missen en de Cate chismus op de gewone uren. Parochiekerk van den R. Ant ostitis van Pad.ua. Zondag de II H. Missen te half 6, 7 en half 9 uur met onderrichting, te half 11 uur de Hoogmis met Predicatie, te hall 3 en te 3 uur Catechismus, te half 4 uur de Vespers. Dinsdag te 8 uur gezongen.H. Mister eere van St. Antonius, tc 7 uur Lof. Vrijdag te 8 uur gezongen H. Mis, te 7 uur Lof. In de week de HH. Missen te half 8, 8,half 9, en half 10 uur. De Catechismus naar gewoonte. Parochiekerk van Ome Lieve Vrouw. Zondag de HH. Missen te half 6, 7, half 9 en half 1 I uur te 2 uur Catechismus, te half 5 uur Oefening van de H. Familie, des avonds te 7 uur het Maria-Lof Maandag- en Woensdag avond te 7 uur het Lof. De HH. Missen te half 8, 8, half 9 en 9 uur de Catechismus volgens gewoonte. BURGERLIJKE STAND. ONDERTROUWD. 7—8 Febr.: J. W. Spinks en C. Kokkelkoren. M. Oekeloon en E. Dee. D. Teekens en ft. H. Hoesbergen. GETROUWD. 7 Febr.: P. v. Dijk en A. Terpstra. .1. Velthuysen en ft. J. Tollenaar. BEVALLEN. 5—8 Febr.: M.Watzema-Iineijnsberg, z. P. Geisderfer-Rij broek, z. M. E. Schutte- Franssen, z. M. Stam-Koning, d.E. Compter- Klumper, d. (levenl.) G. Beers-Meinders, d. A- v. Meel-v. Roozenbeek, d. I. M. Huyboom- Smink, d. S. E. de Graaff-Zwartzer, d..1. W. Faassen-Kruup, d. M. H. v. Zorgan-de Graaff, z. G. II. Schreijers-Glas, z. OVERLEDEN. 67 Febr.: E. v. d. Steeg-Sinteur, 58 j. F. Molenaar, 21 j. A. M. Beerens-Stam, 85 j M. W. H. v. Honschoten, 5 j. II. Scheffer, 8 j. G. Moras, 69 j. C. C. Plevier, 14 j. Commissariaat van Politie. (Gevonden voorwerpen). Een kwast. Een hoedje. Eene trouwacto. Een kindermof. Een liniaal. Een zilveren penning. Een boezelaar. Twee hondjes. Een manteltje. Een naam plaatje. Een mes. Een gulden. Eene balans. Twee sleden. Een oorbel. Een paar schaatsen. Een armband. Een gouden ring. Een schrobzaagje, Een kindarvvantje. Een paar polsmofjes. Een duim stok. Een zak met eene want. Eene muilkorf. Een bakkerskleedje. Eene zak met steenkolen. Eene parapluie. Een handschoen. Een stuk bindtouw. Eene broche, Een stalen veer met pen van eene huisschel. Een ijzeren staaf van een vrachtwagen. Een exemplaar der Ned. Heide Mij. Eene porte- monnaie met lombardbriefje. Een zakboekje. Een pluim van eene ar. Eene kaart van de IJsclub. Een remontoir-liorloge. Een kindermandje. Een vragan- boekje. Een bril. Eenige sleutels. jiBBONDISSEMENTS bbohtbank. Tereohtzltting van 7 Februari 1895. I, S. Jacobs werkman te Zaandam mishandeling f3 boete of 2 dagen hechtenis. 2. K. Teeuwen arbeider te Hillegom opz. vernieling 2 dagen gev. straf. 3. J. Handgraaf arbeider te Velsen u. s. we- derspannigheid 4 weken gev. straf. 4. J. Kossan arbeider te Velsen diefstal 5 dagen gev, straf 5. P. Evers arbeider te Hillegom diefstal 5 dagen gev. straf. 6. M. C. Snijder verwer te Haarlem beleed, ambtenaar in functie en diefstal met oord. des ond. 6 wekejq gov, 7. O. Molenaar z. b. te Beverwijk diefstal met oord. des ond. bij verstek 5 dagen gev. straf. 8, C. Plaats venter te Haarlem u. s. 7 dagen gev. straf 9. W. Knop werkman te Haarlem bede larij bij verstek 7 dagen hechtenis. 10. A. Meyer arbeider te Hillegom mishandeling 7 dagen gev. straf met vrijspraak van iiot. meerdere, tl. A. de Graaff arhaiddr to Lisse. JCenv.bcIeed.ambt. in functio bij verstek 2 dagen gev. straf. 12. C. Visser, vis- scher te Zandvoort openb. dronkenschap en weder- spannigheid f3 boete of 3 dagen hechtenis en 3 weken gev. straf, 13. B, Levasier 8. Zwart en G. J. Krambeen werklieden te Velsen diefstal en opz. vernieling de le zes weken de 2e 4 weken de 3e 14 dagen gev. straf Z. Em. Kardinaal Vaughan, aartsbisschop van Westminster, te Londen heeft eene reis naar Rome gemaakt, die tot doel had eene tentoonstelling te organiseeren van kerkelijke kunst van de vroegste tijden tot heden. Z. II. Leo XIII, moet in alle op zichten zijne goedkeuring aan het plan van den Kardinaal geschonken hebben. De baten zullen strekken tot het stichten van eene nieuwe kerk, op de plaats waar de tentoonstelling zal worden gehouden. - De Katholieken van Dordrecht hebben een groot verlies geleden door het overlijden, in den nacht van Dinsdag op Woensdag van den Zeereerw. heer L. C. Spoorman, pastoor aldaar. Eerst verrichtte de Overledene zijne geestelijke functie (als kapelaan) te Hoorn, daarna te Rotter dam en eindelijk te Amsterdam. Vervolgens werd bij pastoor te Zuid-Zijpe en vandaar werd bij) 21 October 1865, overgeplaatst naar Dordrecht. Hij bereikte den leeftijd van 69 jaren. Door zijne bemoeiingen kwamen te Dordrecht tot stand de St. Jozefschool, het Jacobsgesticht (in richting voor wezen, oude mannen en vrouwen), de R. K. begraafplaats, de nieuwe Zusterscholen en de 2e R. K. kerk aan den Singel. Bloemist- en Tuinbouwgilae. Deze vak-afdeeling van de Haarlemsche' afdeeling van den Ned. R- A'. rolksbond, zal met medewerking van de bestaande vak-vereenigingen in de groote zaal van het Prin senhof van 8 tot 13 Maart e. k., eene Tentoonstelling houden van Bloemen en Planten, waaraan ter opluistering ook de overige vak-vereenigingen in zendingen zullen doen. Tot voorzitter dezer Tentoonstelling is benoemd de heer H. A. J. Lobman, president van de Bloemist en Tuinbouwgilde. Naar hetgeen wij hebben vernomen, belooft deze Tentoonstelling van werklieden,behoorende tot den Ned. R. K. Volksbondzeer interessant te worden. De uitvoering is aan ijverige en bekwame han den toevertrouwd. De Directie der Stoomvaart-Maatschappij «Zee land» heeft aan Nederlandsche schilders samen werking verzocht, om de salons der in aanbouw zijnde drie nieuwe stoomschepen met hunne schil derijen te versieren. De Ilollandsche kunst zal dus zonder twijfel in die salons ruim vertegenwoordigd zijn. delft, 7 Februari. Heden waren de veeprijzen als volgt: vette koeien 1ste qual. f 185 a 215, dito 2de qual. f140 a 170; kalfkoeien 1ste qual. f170 a 210, dito 2de qual. 1136 a 165; vaarkoeien 1ste qual. f 140 a 190, dito 2de qual. f90 a 120; vette kalveren 1ste qual. f75 a 96, dito 2de qual. f3» a 62; vette schapen 1ste qual. f14 a 27, dito 2de qual. f a lamschapen 1ste qual. f a 2de qual. f a vette lammeren fa weilammeren fa magere varkens fa biggen f6 a 12; nuchtere kalveren f5 a 20; paar den i" 50 a 110; stieren f60 a 110! ossen f a Rundvleesch 53, 58 a 63 c. vet kalfsvleesch 70, 80 a.J36 c., schapevleesch 50, 54 a c. lamsvleesch c. alles per kilo. Granen. Jarige Zeeuwsche en Overm. tarwe f 5.75 a 725, nieuwe dito f 4.25 a 6.25. Westland- sche roode ris dito f 5.25 a 6.50. nieuwe Zeeuwsche en Overmaassche tarwe faZeeuwsche en Overmaassche rogge f4.50 a 5 nieuwe dito f3.75 a 4.75, wintergerst f3.a 4.25 zomer dito f3.50 a 4.25, chavelier dito f4.a 5.25, zware haver f 3.50 a 4.25, lichte dito fl.25 a 2.50, groene erwten f 7.50 a 9.25 mesting f 5.75 a 6.50 paarde- boonen f5.25 a 5.75 duiveboonen fö.a 6.— bruine boonen f'12.75 a 16.25, witte boonen f 12.75 a 16.25, witte boonen f'12.50 a 16.koolzaad fb a 7.buitenl. hennepzaad f6.a 7.kanarie zaad f9 a f 11.Granen onveranderd stil. gouda, 7 Februari. Granen. Wegens stremming der vaart geen aanvoer en handel. Kaas le qual. fa 2e qual' f18 a 22 zwaardere fa graskaas fNoordhol- landsche fa Aangevoerd 13 partijen Handel vlug. Boter met redelijke aanvoer, prijs der goe- fl.oO a 1.60, wei- f 130 a f 1.40 en der grasboter f a per kilo. Handel vlug. Vette varkens met veel aanvoer, handel matig, 17 a 18 c. per half kilo. Biggen voor Engeland met grooten aanvoer, handel matig, 157, a 16/* c. per half kilo. Magere biggen met weinig aanvoer, han del stug, f0.60 a 0.80 per week. Vette schapen met weinig aanvoer, handel vlug, faNuch tere kalveren met goeden aanvoer, handel minder f4 a f 10. leiden, 8 Februari. Op de heden gehouden vee markt waren aanvoeren en prijzen als volgt paarden faveulens f a16 stieren f70 a 203; 00 kalf- en melkkoeien f 150 a 250; 95 vare dito f95 a 182; 93 vette ossen en koeien f148 a 252, 50 a 66 c. per kilo; graskalveren fa 42 vette dito f40 a 82, 60 a 80 c. per kilo; 76 nuchtere dito f5.a 10.20 vette schapen flb a 28, 30 a 35 c. per kilo; 142 weide dito f lO a 22; lammeren f a 6 magere varkens f12 a 18 48 biggen f3.a 10. alkmaar, 8 Februari. Granen. Aangevoerd 3/6 hectol. Tarwe f a rogge fa - gerst f a chev. f 4.50 a haver I 2.50 a 2.95 paardeboonen f5.25 a bruine boonen f 14.a 15. citroenboonen fa fduive boonen f a witte f 16.— a 18.kana riezaad fagroene erwten f 13.a 16 grauwe f 14.50 a 21.vale fa londen, 7 Februari. Veemarkt. Aangevoerd 300 Runderen, 3.000 Schapen, 25 Kalveren en 20 ar- kens. Men noteert: Runderen 278 a 4/4. Schapen 4/4 a 6/4. Kalveren 2/8 a 5/2 en Varkens 2/4 a 3/8 per steen. edam, 7 Februari. Aangevoerd 18 stukken boter per Half kilo 75 a 77c. kipeieren f4.50 a 5. per 100 stuks. Haarlemmermeer, 8 Februari. Graan- en Zaad- markt, gehouden te Hoofddorp. Roodè wintertarwe fa fjarige tarwe fafw' e tarwe f4.25 a f 4.75; zomer ristarwe fa' rogge f3.50 a f3.75; haver f4.50 a. 5.40; cheva- liergerst fa fwintergerst f zomergerst faf duivenboonenI a f 5.75 paardenboonen f 4.50 a 4.75; bruineboonen f 11.a f14.groene erwten fa 1 capucijners fa 1'kanariezaad f— per 75 KG. netto; karweizaadf inclusief hoogste prijs f koolzaad f blauw maanzaad f-.-a f -5 «f mos" terdzaad f a f bruin mosterdzaad a flijnzaad f Schiedam, 8 Februari. Rogge en Gerst zonder handel. f.m Moutwijn f5.50 kt. per hectoliter. Jenever no— kt. per heet. Amsterdamsche Proef f ii.i p ling, bij de Spoeling-Vereeniging I*-"-fJL Moutwijn: noteering Brandersbond jJ 4*/4 per heet. kt., zonder fust en zonder belasting. LONDEN, 8 Februari. De heorschende vorst geldt voor de grootste koude, die in deze eeuw in Engeland werd waargenomen. Heden nacht daalde in Midden- Engeland de thermometer tot op 12° Fahrenheit onder nul. De Theems ligt bij Gravesend dicht. Ettelijke* menschen zijn doodgevroren. PAKIJS, 8 Februari. Een telegram uit New-York deelt mede, dat boven Fire Island signalen worden gehoord van de stoomfluit, van een in nood zijnd schip; men dacht van de «Cascogne». Een sneeuw storm maakte het verkrijgen van nader nieuws onmogelijk.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1895 | | pagina 3