B f K \1. A 1>. MD door vrijbuiters onttroonden Pans, de vader der Christenheid. In het walglgk werk van het huidige Italië, in dagelijksche leugen en laster, bedrog en knoeierij te moeten rondtasleo in de stad der Pausen, daarvoor beware de goede God, de edele prinses Maud van Wales. Duitschland. Te Berljjn viert men feest op het ijs. De Wester-ijsbaan trekt duizenden, soms 15.000 menschen naar zich toe, eu in schil derachtige costumes ziet mea de Berljjnsche élite zich daar bewegen. De Wester-ijsbaan is aangelegd op het vroegere terrein der Italiaansche tentoonstelling, waar alle Itali- aansche gebouwen en panorama's nog zjju blijven staan. Op de Venetiaansche kanalen en op de Golf van Napels reed men schaat sen. Bij het feest dezer dagen gegeven braakte de Vesuvius een prachtig vuurwerk uit en in den vroegeren Itaüaanschen circus dansten heeren en dames der Berljjnscbe jjsvereeniging in hun rijke Poolsche kleeding eene quadrille. Heel aardig was ook een zee gevecht tu8scheu zeilbooten die, als de rossen van papier en linnen op gemaskerde bals door schaatsenrijders over het ijs werden voortbewogen. Het glanspunt van den avond waren de met Bengaalsch vuur verlichte jjsgrotten, de Vesuvius, die vlammen en vuurpijlen spuwde en eene groote fakkel polonaise, gedanst door alle schaatsenrij- ders-vereenigingen te zamen. Zulke jjsfee8ten zjju interessant, rjjk en arm neemt er aan deel. De rjjkenomgeld te verteren, de armen om geld te verdienen. Busland. Volgens de Frankfurter Zeitung had de overleden eerste-ministnr van Rusland eene bezoldiging van 30,000 roebels. Ha toch, zegt de Peterburgsche correspondent van dat blad, heeft deze Minister een vrjj groot bedrag aan schulden nagelaten, die op last van keizer N i c o 1 a a s allen door den Minister van financien worden betaald. De Politisclie Corretpondêns verneemt nit St. Petersburg dat in Rusland binnenkort verplicht, kosteloos algemeen lager onder was zal worden ingevoerd. De Russische bladen zijn van oordeel dat niet Japau maar de groote Mogend heden moeten vaststellen wat er met China zal gebeuren. In elk geval zou Japan nooit eenige rechten op Korea of Mant- sjoerjje mogen doen gelden. Oostenrijk-Hongariie. Keizer Frans Jozef van Oosten rjjk zal dezer dagen zjjue gemalin keizerin Elisabeth, die op Cap Martin vertoeft, bezoekeD. Hjj heeft den Hongaarscben mi nister-president Baron B a n ff y ontvangen, om te overleggen hoe te handelen in zake de nog steeds aanhangige wets-ontwerpen. Deze erfenis van het Kabinat-W e c- k e r 1 zit de Hongaarsche regeering zwaar op de maag. China en Japan. De Japanners zijn geheel meester van Wei-hai-Wei en hat eiland Lin-KuDg-Tau. De Chineesche vloot is dermate door de Japansche oorlogsschepen geteisterd, dat ze feitelijk als niet meer bestsaude kan worden beschouwd. Twaalf Chineesche torpedoboo ten, daarbij nog een paar groote oorlogs schepen hebben de Japanners voor Wei- hai-Wei in deu grond geboord. Niettegen staande, dat de Cbineezen met den moed der vertwijfeling hebben gevochten, moesten ze Wei-hai-Wei en het versterkte eiland prijs geven. De Japanners hebben ook een zeer aanzienljjk aantal dooden op het slag veld gelaten. De torpedo-booten namen aan het zeege vecht voor Wei-hai-Wei, hnn deel, ver scheidene waren geheel door kogek door boord en werden met moeite vlot gehou den. Drie strandden, twee verloren de schroef door het stooten op rotsen. De torpedo- boot, welke de Tingjoeën in den grond hoorde, onderging zelf onmiddellijk hetzelfde lot, terwjjl op eeue andere, doordat een Chineesche kogel in de machinekamerdrong, alle stokers en machinisten gedood werden. Den 5den herhaalden de Japanners den aanvaltoen werden twee Chineesche pant serschepen in den grond geboord en sprong een Chineesche kanonneerboot in de lacht. Ditmaal ontkwam de Japansche torpedo- vloot ongedeerd. Pogingen worden aangewend om den vrede tusschen de twee oorlogvoerende vol ken, zoo Bpoedig mogelijk te herstellen. Japan evenwel staat er op, en beeft daar toe het recht, een verdrag voor te schre ven, dat geen gelegenheid biedt tot latere uitvluchten of aanleiding zou kunneu ge ven, dat China later, beter toegerust, eeu voorwendsel vindt tot hervatting der vij andelijkheden. Te Marseille is een buitengewone Chi neesche gezant aangekomen, belast met eene zending aan de Parjjsche, Berljjnsche Weener en St. Petersburgsche Hoven, in het belang eener bemiddeling. Volgens bericht uit Kaiping blijven de Chineezen in Mantsjoerjje steeds belangrjjke versterkingen ontvangen. Twee Chineesche legerkampen, elk met 6000 mau, liggen op 10 mjjlen afstand van de Japanners, die zich strikt tot verdedigiug bepalen. Het is iiiChina verschrikkelijk koad en het vriest zoo hard, dat twee Japansche matro zen bij eene nachteljjke vaart op den uitkijk op torpedo-boaten staande, zjjn doodgevro ren. Ook vroren vele Japansche schild wachten dood. GEMENGDE BERICHTEN. IJsberichten. Be vrijmetselarij. Het administratieve di rectorium of college van oppertoezicht te Berlijn heeft onlangs eene statistiek uitgegeven van de vrijmetselaarsloges en vrijmetselaarsbroeders der gansche wereld. Volgens deze statistiek waren'in 1880 op den ganschen aardbol 187.065 loges. In twaalf jaar is dit getal met 4320 loges vermeerderd, terwijl het getal //broeders// in dezelfde tijdruimte, met 538.140 toenam. De statistieke opgave van het aantal hoog waardigheidsbekleders en broeders-vrijmetselaars luidt: De loges in Europa tellen 7 966,148 leden; die van de Vereenigde Staten in Amerika 5.805.310, die van Canada in de Zuid-Amerikaan- sche republieken 4.581,238 die van Azië en Oceanië 695.915 die van Afrika met inbegrip van Egypte 87.882, die van Cuba en Porto-Rico 19 717. Het totaal bedrag is alzoo 21,861.784, vrijmetselaarsbroeders. Deze een en twintig mil- lioen acht honderd een en zedig duizend zeven honderd vier en tachtig broeders zijn bezig om bun tempel te bouwen en de katholieke Kerk op de rots gebouwd, omver te halen. Als men daarbij bedenkt, dat de machtigste poten taten, de hoogstgeplaatste staatsmannen onder dit getal bebooren, dat de opper-grootmeester, L e m m i, te Rome zelf, met zijn kolossaal leger de Kerk en bet Pausdom door alle mogelijke middelen bestookt, dan moet ieder denkende vrij metselaar tot de overtuiging komen, dat bun leger niets beteekent, of dat de Kerk beschermd wordt, door Hem, die gezegd beeft: //De poorten der hel zullen baar niet overweldigen// In beide gevallen is bet eene dwaasheid van de broeders den strijd tegen de Roomscbe Kerk voort te zetten. Eenigen onder de Logemannen zien dat dan ook dikwijls in en draaien bet werk des duivels den rug toe. TToordwijk, 11 Februari. Aan den heer J. Gr. Kruimel te Nieuwer Amstel is door den Raad dezer gemeente, concessie verleend tot het voortzetten van de exploitatie der alhier in 1868 door wijlen den heer P. E. A. Kleinpenning opgerichte petroleum-gasfabiek. Hillegom, 11 Februari. Zaterdag-avond is in eene gehouden vergadering alhier, aan de inleggers der Hillegomsche Spaarkas, die des tijds op de lijst geteekend hadden, voorloopig de helft der inleggelden terug betaald. "Velzen, 11 Februari. Op den vijver der bui terplaats //Velserbeek// beeft baron VanTuyll van Serooskerken Vrijdag de kinderen van Velsen op chocolade met krentenbrood ont haald en laten hardrijden en Zaterdag die van de Heide. Zaterdag werden de prijzen van f 5 met twee koeken behaald door Tb. Flint met C. Hagen en G. Hest met A. Glas, die van f2.50 met twee koeken door M. Jasper met M. Verhoef enP. Lefebre met M. Visser. Een draaiorgel liet af en toe tot opluistering zijne opwekkende tonen hooren. De Amsterdamscbe diamantslijpers, tweehon derd in getal, hebben opnieuw het werk ge staakt. Zijn wij goed ingelicht, dan begint dat staken van den arbeid sommigen patroons te vervelen en zij denken er zeer ernstig over hun werk naar Antwerpen over te brengen, waar door flink werk den Amsterdamschen diamant handel reeds «ene geduchte concurrentie wordt aangedaan. Te Meppel is aan een verzamelaar te Amster dam eene gewone dubbele briefkaart verkocht voor de som van veertig gulden, omdat ze van andere hierin afwijkt dat de woorden //briefkaart met betaald antwoord// onderstboven staan. Door de politie te Baarn is aangehouden en gevankelijk naar Arnhem gebracht een persoon wienin eene slaapstee te Hilversum door zijne vrouw was verweten, dat bij 10 jaren geleden te Arnhem een politieagent vermoord bad en nog meer op zijn geweten had. De aangehoudene is een oude bekende der justitie. De zoon van den landbouwer S te Stevens- weert, beeft een hoogst gevaarlijk avontuur ge- bad. Hij stond aan het z. g. Steentje aldaar naar het kruien der ijsschotsen in den Maas te kijken, toen hij een aangeschoten eend zag komen aandrijven. Deze wilde hij bemachtigen. Natuur lijk moest hij nu op het door het water langs den Maas opgekruide ijs gaan staan. Eensklaps brokkelde het ijs af en hij viel tusschen de ijsschotsen in 't water. Gelukkig wist hij zich op eene nogal sterke schots te werken, en dreef zoo stroomafwaarts. Nog was zijn toestand hach- lijk, daar niemand ter plaatse aanwezig was. Na circa 200 meter voortgedreven te zijn; werd hij door de werking der andere schotsen naar wal gestuwd en kon hij zijn koud vaartuig verlaten. Met een nat pak en den doorgestanen angst kwam hij eraf. De twee dienstmeisjes te Deventer die bijna door kolendamp gestikt en reeds bewusteloos waren gevonden, zijn tot groote blijdschap, na vele aangewende pogingen uit hun bedwelming ontwaakt. Te Amsterdam is groote schade aangericht in het manufacturenmagazijn van den heer D S. de Jong, door het springen der waterleiding. In den loop der afgeloopen week zijn te Rot terdam weer vier gevallen van pokziekte voor gekomen. Nu er geen werk voor sommige menschen te vinden is, neemt het zoutsmokkelen op de grenzen in de buurt van Rozendaal toe. In den loop dezer week werd aan onze grensstreek ruim 1900 pond gesmokkeld zout in beslag ge nomen. Ook gisterennacht heeft men nabij deze gemeente vier zontsmokkelaars op heeterdaad betrapt, waarbij circa 300 pond zout in handen der ambte naren viel. Een treurig geval heeft zich dezer dagen te Oldenbroek voorgedaan. Een arm, rondtrekkend, oud man kwam verstijfd van koude aldaar aan, en hem werd voor een nacht logies verstrekt. Den volgenden dag zou hij verder trekken, doch gevoelde zich zoo ziek, dat hij vroeg te mogen blijven. Maar neen, hij moest weg. Bij den ge meentegeneesheer werden hem medicijnen toe gediend, en de dokter zeide, dat hij niet verder mocht gaan, maar terug moest keeren naar het dorp, dan zou hij hem behandelen. Den veldwachter echter werd bevolen, den ouden stumperd buiten het dorp te brengen, met één kwartje op zak. Buiten gekomen kon hij niet verder, waggelde, viel en was een lijk. O, treurige onbarmhartigheid, die zijn even- menseh liever laat omkomen dan hem te helpen De boerenstand in Noord-Holland gaat zeer achteruit. De verkoop van landerijen houdt steeds aan. In de vorige week werden te Assendelft eene boerenwoning met 17 Hectaren best weiland verkocht voor f21.000, en te Jisp eene boerderij van 29 Hectaren voor f25.000. Op den openharen weg in de Eriesche ge meente Baarderadeel is een naar gissing 60jarige arme man dood gevonden. De koude schijnt den ongelukkige bevangen te hebben. De maréchaussés hebben te Termunterzijl (Groningen) de sociaal-democraten die bij eene hardrijderij geweld pleegden, duchtig met de blanke sabel tot huD plicht gebracht. Zekere C. T. kreeg eene belangrijke wonde aan het hoofd. Heelkundige hulp werd dadelijk verleend door Dr. Drukker. Tegen drie personen is proces-verbaal opge maakt. Door de Noord-Hollandsche stoomtram zijn Zondag ruim 4500 reizigers naar Edam en Monnikendam vervoerd. Het vervoer geschiedde met de grootste orde en regelmaat. De Nederland sche fabriek van muziekinstru menten firma M. J. H. Kessels, te Tilburg, ont ving dezer dagen eene bestelling van een compleet stel muziekinstrumenten voor het 6e bataljon inf. te Magelang, waarvan het muziekcorps bij den overval op Lombok al zijne instrumenten heeft verloren. Gedeputeerde Staten van Noord-Holland hebben bepaald, dat: lo. de jacht op houtsnmven in die provincie zal worden gesloten den lsten Mei e.k., met zonsondergang 2o. de jacht op eenden den 28sten dezer maand met zonsondergang; 3o. de jacht op ander waterwild den 30sten Maart e.k., met zonsondergang; 4o. het weispél van kwartelen met steekgaren of vliegnet zal mogen worden uitgeoefend van 1 Mei tot 14 Juli e.k.; 5o. de visscherij, met uitzondering van die met aalkorven, aaldobbers en palingfuiken, die met het schepnet of de gebbe, om kleine vischjes te vangen voor de aaldobbers; en van die op snoek in de gemeente Texel, zal zijn gesloten van 15 Maart tot 1 Juni e. k. 6o. dat gedurende den gesloten vischtijd ook het visschen met den hengel in de hand is ver boden. De ontwerpen voor het Thomas a Kempis- monument zullen voor het publiek ten toon gesteld zijn in de Militiezaal, Singel 423 te Amsterdam, van Woensdag 13 en tot en met Maandag 25 Februari, van 10 (ot 4 uur. Entree 25 cent. Buitengewone Tcoude heerscht over geheel Europa. In Engeland vooral blijft het een wed strijd tusschen de verschillende dalende thermo meters; Ook in Frankrijk is de temperatuur lang niet aangenaam. De marine-haven te Brest moet voor het grootste gedeelte toegevroren zijn. Het gewone bericht, dat de oudste zeelieden zich zoo'n toestand niet kunnen herinneren, ontbreekt ook daar niet. Eene tragisch- romantische gebeurtenis. De jonge Prins Sturdza, zoon van den Rumaanschen Senator en millionair Vorst Georg Sturdza, heeft zijne minnares, een meisje van minderen stand, dat hij had willen huwen en daarna zichzelven van het leven beroofd, uit wanhoop over zijn voor drie weken op drang zijner ouders gesloten huwelijk met eene aanzienlijke dame. Ingerekend. De moordenaar die den advocaat Rothziegel te Weenen heeft vermoord, is zijn klerk Eichinger Hij heeft het gruwelstuk bedre ven om zijn meester te kunnen berooven. Achter slot gezet, heeft hij zjjne misdaad bekend. Trouw honden. Door de trouw van zijne hon den is dezer dagen een tuinopzichter te Berlijn om het laven gekomen. Die man, Herzog ge naamd en 68 jaren oud, was belast met het opzicht over de plantsoenen van den Scheizer- garten, en hij had daar twe« honden, die hem 's nachts op zijne ronden vergezelden. Toen hij nu dezer dagen 's avonds op een ongewoon uur in den tuin kwam, sprongen de honden, die daar rondliepen, va* blijdschap tegen hem op, en wel zoo onbesuisd, dat de be jaarde man, die niet zeer vast meer op zijne beenen stond, op den gond viel. Er sprong hem een bloedvat door den val. Hij kon niet opstaan, en toen men kwam toesnellen om hem te helpen, joegen de honden, die meenden dat men hun meester kwaad wilde doen, met drei gend gebrom en tandenknarsend ieder weg, die nader wilde komen. Men moest de woedende dieren met strikken vangen, voor men Herzog te hulp kon komen. En toen het eindelijk zoo ver was, stierf de arme man, nog voor men hem naar zijne woning had kunnen brengen. Deftige dieven. De gewezen Servische vice- consul Wladimir Ristitsch is te Triëst gevangen genomen als lid eener te Budapest ontdekte internationale inbrekersbende. Daar werd ook als medeplichtige dier dieven een gewezen adjudant van den Vorst van Mon tenegro in hechtenis genomen. Te Weenen werden nog twee leden dier bende gevat: Een verschrikkelijke dood. Te Davos is een jong Engelschman, die daar voor zijne gezond heid vertoefde, om het leven gekomen bjj het toboggan-\ermaak. Zijn toboggan geraakte van de baan, en hij werd met kracht tegen een paal geslingerd, waardoor hij doodelijke verwondingen bekwam. Een ontzettend geval. In Halsas, een dorpje in Zweden, is het dak van eene ijzergieterij door het groote gewicht van de daarop liggende sneeuw ingestort. Twaalf mannen moeten gedood en «ll zwaar gewond zijn. Nieuwe schandalen te Toulouse Een affaire dt moeurt, waarin vele aanzienlijke personen, wier namen nog niet genoemd worden betrokken zou den zijn. En een plotseling ontdekt tekort van fr. 20,000 in de kas der schoolspaarbaaken. Ren ketel gesprongen. In de metaalfabriek te Joinville-Pont is een reusachtige ketel uit elkaar gesprongen. Het gebouw waar de ketel zich be vond, is geheel vernield en een aantal woningen in den omtrek zijn door de geweldige brokken, die in het rond geslingerd werden, verpletterd. Zes personen zijn gedood en een twintigtal ge wond. Vreeselijk weer op zee. Te New-York aangeko men Atlantische stoomers gewagen van vreeslijk weer, waardoor zij dagen lang opgehouden wer den, o. a. de ümbria. Het ergste overkwam de teutonic, die bij Sandybook aangekomen, door een geweldigen Noordwester storm overvallen werd en 70 mijlen terug moest. Zaterdag kwasa zij eindelijk geheel met ijs bedekt aan. Onderweg had zij nog met groote moeite de bemanning van een vischschoener gered.De gezagvoerder der Ten- tonic hr.d daartoe eerst vier vrijwilligers opgeroe pen. De vier mannen, die zich aanboden, poog den in eene sloep den schoener te naderen, maar moesten half bevroren terug De Teutonic ontmoette al boozer weer, naarmate zij Westelijker kwaffl- Op het dek vielen de golven en waren bevroren- Achttien uren aaneen stond de gezagvoerder op de brug. Hem was het halve gelaat bevroren. De Sloter-IJsclub hield Zondag-namiddag op haar prachtige banen in den Akerpolder een wedstrijd voor amateurs, waaraan 29 personen deelnamen. Na een warmen strijd bleven overwinnaar' de heeren: J. Straatman, te Amsterdam, H. B J Feije, te Haarlem en J. M. Pakker, t« Am sterdam. Na afloop hadden de toeschouwers het zeld' zaam genot, de heer K. Pander van Haarletf te zien rijden tegen den winner van den eersten prijs, waarbij de heer Pander zijn ouden roei® handhaafde en overwinnaar was. Te Amsterdam was het Zondag met recb' kermis op 't ijs Overal bewogen zich duizenden op schaatsen. Onder muziek en wedstrijden/ wedijverende in zwenken en draaien, krioelde de menigte dooreen, 's Avonds zijn de grachten met ballons en fakkels verlicht. In Monnikendam was het jl. Zondag zeef druk. Op de Zuiderzee had men eene kermes d'hiver tot stand gebracht en ijsfeesten aang®' richt. Ds bezoekers aan het eiland Marken/ vondan bij hun heen- of terugrijden alda»1 eene aangename verpoozing. In den namiddag was dan ook te Monnik«ndam niets meer t® krijgen, de vele bezoekers hadden al wat eefba»1 en natuurlijk lekker is verslonden, de meesten waren dan ook zoo verstandig geweest met volk zakken den tocht te hebben ondernomen. Twee schaatsenrijders te Vlissingen reden in volle vaart tegen elkaar, tengevolge waarv»n de éen, een onderofficier der infanterie, viel e" eene hersenschudding bekwam; men vreest vo®' zijn leven. Te .Nieuw-Vennep werd Donderdag eC' wedstrijd gehouden voor jongelieden die °P schaatsen eene met tonnetjes beladen slede moe'' ten voorttrekken; deze wedstrijd had veel bekijk' Alkemade. Zeilwedstrijd met ijsschuitj®' op het Brasemermeer. 17 Deelnemers. Ie Pr. Wintervreugd, van E. J. Rodewijk; 2e pr. IJsvogel, van P. Heemskerk Pz.; B premie Atalante, van H. l'Ami; 2e id®111 Nordenshjold, van N. Bakker. Roelofarendsveen. Hardrijderij op schaats®11' 9 Deelnemers. Prjjs P. van Diemen, te Wö*

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1895 | | pagina 2