GEMENGDE BERICHTEN" FEUILLETON. De samenzweerder. Spreker verklaarde zich voor het beginsel: ieder man eijn stem, een man een stem. Hij is dus voor enkelvoudige kiesdistricten, en geen voorstander van het evenredige stelsel. Voor dit laatste gevoelt hij geen geestdrift; 't heeft te veel bezwaren, het rekent te veel op den enkelen man; het neemt het nationale weg, d. i. de scha keering van verschillende gevoelens, meeningen, omstandigheden der natie. Met de verplichte waarneming van het kies recht wenscht de heer Schaepman een proef te nemen; een proef, die z.i in Nederland zal j slagen; een proef, die gewichtige dingen niet afhankelijk zal maken van de twijfelzucht, van het opzien tegen de moeite zijn stem uitbrengen, het beneden zich achten van de uitoefening van het emplooi van kiezer. De uitbreiding van het kiesrecht zal het ge volg hebben, dat de gekozenen anders worden, Men pleegt niets te zien buiten den kring waarin men verkeertmen neemt die lieden niet op in den gezichtskring, waar vragen verrijzen van het recht en de gerechtigheid. Dat zal veranderen. De heer Schaepman hecht niet aan de ongeluks-profeten, die van eene uitbreiding alles vreezen. Alles wat goed en groot is, is ook geboren uit het volk; de grooten en edelen zijn voort gekomen uit het volk, en de waarlijk grooten en edelen zullen dan ook niet vreezen voor het volk. Als wij in den geest der liefde tot het volk gaan, zeide hij ten slotte, laat dan komen welk kiesrecht ook. Ook de Nieuwe Rotterdamsche Courant heeft een zeer uitvoerig verslag gegeven van Dr. Schaepman's politieke lezing te Bedum. De Maasbode dit vermeldende voegt er aan toe win een volgend nummer wenschen wij die over te nemen om de onder menig opzicht belang rijke punten, welke daarin voorkomen, en die het standpunt des geachten sprekers vrij duide lijk aangeven.// Leiden, 3 April. Door den architect P. Gr. L a n c e 1 is alhier aanbesteed het bouwen van eene feesttent voor de lustrumfeesten der stu denten, in Juni a.s. Zeven biljetten waren inge komen. De hoogste inschrijvingssom was f 10,649, de laagste f 8500; voor deze som is het werk gegund aan den heer J. Botermans, alhier. Gouda, 2 April. Gisteren vierde de heer S. D. Boon zijn 25-jarig jubilé als stationschef alhier. Yan verschillende kanten ontving de jubilaris blijken van sympathie. Furmerend, 2 April. Dinsdag werden hier 200 kievits-eieren aangevoerd, welke voor 23 en 25 cents per stuk werden verkocht. Heemstede, 3 April. De vrijzinnige Kiesver- eeniging Heemstede en Bennehroeku heeft eene vergadering gehouden over eene herziening van het reglement. Eenige artikelen, daarin voorkomende, onder gingen kleine wijzigingen. Het stellen van een candidaat voor de aanstaande verkiezing voor de Provinciale Staten is door de Vereeniging voor- loopig nog uitgesteld. Helder, 3 April. Dr. P. Bakker, lid der Prov. Staten van Noord-Holland voor dit kies district, in Mei a. s. aan de beurt van aftreding, heeft verklaard dat hij niet voor eene eventueele herbenoeming in aanmerking wenscht te komen. De Engelschman die onlangs op de Bloementen toonstelling te Haarlem eene keurige partij Amaryl- lussen heeft ingezonden, heeft last gehad met de douanen, deze heeren wilden de zending niet laten passeeren, want aldus oordeelden zij, die bloemen konden wel eens eene schoone reisgelegen heid zijn voor de druifluis, om incognito ons land binnen te treden. Te Vaals is het tot overeenstemming tusschen patroon en werklieden gekomen, zoodat het werk in de fabriek van den heer Merzenich hervat is. Een zonderling geschenk zond een pijpen-fabri- kant te Gouda, de firma Goedewagen en Zoon, aan prins Yon Bismarck, ter gelegenheid van zijn 80- sten verjaardag. Het was een monsterkist gevuld met Goudsche pijpen, van de grootste tot de kleinste soort. 15.) {Vervolg.) Had ik geen gelijk te hopen Wij zijn van nu af zoo goed als gered. Voor het oogenblik ja, mompelde Iwan, die zjjn vertrouwen nog maar half durfde deelen. Neen, voor goed. Ik begrijp u niet. Luister dan, onverbeterlijke twijfelaar. Wij hebben nog genoeg van het geitenvleesch behou- dem voor twee volle dagen en, even kalm als lieden, die niets beters in hun leven uit te voeren hebben, zullen wij hier in deze isba blijven, tot dat wij volkomen uitgerust zijn. Laat ons aanne men, dat wij eerst overmorgen vroeg weer opweg gaan tot dien tijd doen wij niets anders als van onze vermoeienis bekomen. Daarna eerst reizen wij verder. Om ons weer in eene wildernis te bevin den, sprak Karoskine huiverend. Misschien maar aan alle lijden komt een eind en zoo wij slechts bij krachten zijn, berei ken wij na twee dagreizen het naastbijliggende dorp. Van dat oogenblik hangt ons behoud af. Zoo wij daar een medelijdend hart aantreffen, vinden wij er een onderkomen, totdat wij met een hunner kudden verder kunnen gaan. Het gansche plan scheen zoo veel kans op wel slagen te hebben, dat Iwan zich eindelijk gewon nen gaf, en naarmate de uren verliepen en het Ter gelegenheid van de komst der Koningin nen zal door het R.K. Armbestuur te Venlo 1000 pond krentenbrood onder de armen worden ver deeld. Te Delfzijl heeft de bemanning van een daar in lossing liggend Russisch zeilschip Lennatix een aanval gedaan op verschillende personen, waardoor eenige Hollandsche schippersknechts werden gewond. Zij gingen daarna, gewapend met hunne scheepsmessen, de politie te lijf, die. ter zelfverdediging, gebruik moest maken van hare wapens. Een matroos werd door een revol verschot aan het hoofd licht gewond. Men meldt uit ZwartewaalOp den 2en Paaschdag zal er hier een festival plaats hebben. Reeds hebben een 12tal muziekgezelschappen hunne medewerking toegezegd. Te 10 uur zal er plechtige ontvangst en réunie zijn te Nieuwesluis, van waar men met een eerewacht naar hier zal trekken. Zondag-avond is te Winschoten de 18-jarige Adam Visscher, die voor eenige dagen twist gehad had met zekeren J. L., door dezen met een messteek eene diepe wonde in de linkerzijde toegebracht. Gelukkig trof het mes een rib, waardoor de wonde minder gevaarlijk is. Uit het Merwede-kanaal te Utrecht is het lijk opgevischt van een meisje van omstreeks 20 jaar. Bijzonderheden zijn niet bekend. Eene vrouw kwam aan de politie te Amster dam kennis geven, dat op het Oudekerksplein aldaar met eene revolver was geschoten en dat er een man lag, die aan de been;n verwond was. Twee agenten, derwaarts gezonden, brachten even later een 19-jarigen kellner op het bureau, die op het Oudekerksplein woonde in een huis, dat bekend staat als eene verzamelplaats van allerlei beruchte individuën. Deze bekende met eene re volver te hebben geschoten, en wel uit zelfver dediging omdat men hem van zijn horloge wilde berooven. De revolver, welke met nog 3 scherpe patronen geladen was, werd door de politie in zijne woning in beslag genomen. De verwonde, een 36-jarig schuitenvoerder, wonende op de Rozengracht, werd per rader- baar naar het Binnen-Gasthuis vervoerd en aldaar ter verpleging opgenomen. De gewonde verklaar de, dat hij op het Oudekerksplein liep bij de Oude Kerk en er toen zonder de minste aanlei ding op hem is geschoten, waardoor hij aan het rechterbeen verwond is geraakt, zoodat hij niet verder kon loopen. Bij het bezoek van HH. MM. de Koninginnen aan Venloo, zal de garde d'honneur aldaar ge kleed zijn in: zwarte rok, zwart vest, gris perle pantalon verlakte kaplaarzen en als hoofddeksel zal een hooge hoed gebruikt worden. Twee artilleristen kregen Zondag-avond te Scheveningen oneenigheid en bij het huiswaarts keeren geraakten zij slaagsde sabels werden ge trokken, en een der militairen kreeg een houw op het hoofd en zakte ineen. Zijn tegenstander koos het hazenpad, maar werd door burgers ge grepen en naar het commissariaat gebracht. De gewonde wordt in het militaire hospitaal ver pleegd. De wegens den moord te Sevenum gearresteerde 16-jarige Koks verklaard de dader te zijn, doch alleen uit zelfverdediging gehandeld te hebben. Hij wijst daarvoor twee hoofdwonden aan, die hem het eerst zouden toegebracht zijn. Veeleer is echter aan te nemen, dat deze hem toegebracht werden na dat hij verscheidene meswonden,op den verslagene bevonden, heeft veroorzaakt, totdat eindelijk de doodelijke borststeek een einde maakte. Ook wordt bericht, dat de jeugdige moordenaar zijn slacht offer buiten eene herberg heeft afgewacht, de ver moorde met een stuk hout heeft geslagen en hem daarna den doodelijken steek heeft toegebracht. Mejuffrouw Joukje Postma, te Midlum, die den llden Eebruari jl. bij den schaatsenwedstrijd voor vrouwen te Leeuwarden den eersten prijs behaalde, heeft van den heerJ. Barker, te Londen, die met twee zijner landgenooten dien wedstrijd bijwoonde, een paar fraaie Engelsche schaatsen ten geschenke ontvangen, als een blijk van hoogachting. Bij den veehouder P., in de nabijheid van leger van dorre bladeren in de goed verwarm de isba hem meer en meer vergunde uit te rusten, werd hij als herschapen in een nog wel ziekelijk, maar hoopvol, moedig man. Toch vorderde de verdere tocht door het bosch nog veel van zijne krachten; toen zij hetzelve eindelijk uittraden, bevonden zij zich in de on beschaduwde, onafzienbare steppen, eene ijskille Sahara, waar zij nergens een oasis zagen verrijzen en bij eiken ademtocht de feilen noordenwind hunne longen verscheurdemaar Nesdorff gaf den moed niet op hij richtte zich naar de ster ren en sprak steeds van den aoul, dien zij ten laatste moesten bereiken. Met elke schrede werd Iwan bleeker en bleeker, herhaalde malen gaf hij bloed op doch in zijne oogen was eene uitdrukking gekomen, die duide lijk zeide overwinnen of sterven hij beklaagde zich over niets meer en scheen er nog slechts op bedacht, zijn vriend geen last te geven.Eerst in het gezicht van het dorp stortte hij bewusteloos neer. Gij zijt een dappere, prevelde Paul, wiens blik door een nevel van tranen verduisterd werd, en ik zal u redden ondanks uwe machteloosheid. Ofschoon zelf half stervend, greep hij Karos kine in de armen en trad hij aldus het gehucht binnen, om toe te loopen op de eerste yourta de beste, die aan het begin van het gehucht verrees. Eene oude vrouw stond op den drempel der deur en hij zeide op smeekenden toon ttij Zjjn vluchtelingen, die aan de taiga ontkwamen, heb mededoogen en neem ons op, totdat wij verder kunnen. Zij zag hem onderzoekend aan en antwoordde toen langzaam Montfoort, heeft zich het volgende zonderlinge geval voorgedaan. Zondag-nacht had een zeug het leven geschon ken aan een twaalf-tal biggen. Toen de boer des morgens eens ging kijken, miste hij een der jonggeborenen. Hij zocht overal rond, doch ner gens was No. 12 te vinden. Terwijl hij een oogenblik nadacht over het vreemde geval, hoorde hij opeens onder den grond eenig geluid. Hij haastte zich nu den grond, in de richting vanwaar het geluid kwam, voorzichtig om te graven, en daar kwam de ver miste bijna gestikt, te voorschijn! Bij onderzoek bleek, dat de ratten het jonge dier als een volkomen buit hadden medegesleept naar hun nest. Door eene zorgvuldige behande ling is de kleine big gelukkig weer bijgekomen. Te Amsterdam is blijkbaar weer een zelfmoord gepleegd. Door een brugwachter is op de spoor baan bij de Spaarndammerstraat gevonden het lijk van een man met afgereden hoofd en linker been. Op het lijk is bevonden eene geboorteakte, waaruit bleek, dat de doode was een bankwer ker, die gewoond heeft in de Van Lennepstraat. De man was verleden jaar in het gasthuis alhier verpleegd en tijdens die verpleging werd zijne vrouw met haar vier kinderen gerechtelijk uit hare woning gezet. Men vond bij den doode 17 scherpe patronen en op de plaats des onheils eene met 6 scherpe patronen geladen revolver. Waarschijnlijk heeft het ongeval tusschen 9 en 10 uur plaats gehad. Een voor velen onaangenaam geval deed zich eergisteren-avond te Rotterdam voor. De heer Kes zou in //Den Doele// aldaar een af scheidsconcert geven. Velen waren opgekomen, doch het uur van aanvang was reeds lang voor bij en nog was de heer Kes niet gekomen. Het bestuur zag zich toen wel genoodzaakt het pu bliek hiervan kennis te geven en mede te deelen dat het concert niet kon doorgaan. Nauwelijks was het publiek echter teleurge steld vertrokken, of er kwam een telegram dat de heer Kes, wegens een ongeval met een rijtuig te Brussel, zijn reis vertraagd zag, doch later zou komen, zoodat men maar vast moest beginnen, Dit telegram te 6.30 te Rozendaal aangeboden,arri veerde te Rotterdam 8.25 spoortijd. Tegelijk met het telegram arriveerde de heer Kes zelf, doch het publiek was vertrokken. Het concert zal toch nog binnen een paar dagen gegeven worden. Voor de in September e. k. te houden groote protestmeeting te 's Hertogenbosch tegen de over weldiging van Rome, komen voortdurend ad- haesi-betuigingen in. Binnenkort zullen de verschillende katholieke vereenigingen in den lande eene oproeping ont vangen. Generaal baron de Charette, de held der Pau selijke zouaven, heeft dezer dagen in een par- culier schrijven zijne belofte herhaald bij de grootsche beweging tegenwoordig te zijn, terwijl hij mededeelde, dat het Vaandel van het H. Hart, dat den Algemeenen Nederlandschen Zouaven- bond te dier gelegenheid zal worden aangebo den, reeds gereed is. Door de Amsterdamsche politie zijn twee col porteurs opgepakt, die in de Kalverstraat met schotschriften te koop liepen, en die door het uitschreeuwen van den inhoud opstootjes in de straat verwekten. Tot hoofd der school voor m. u. lager onder wijs te Krommenie is benoemd de heer W. Woldendorp, hoofd der school te Blokzijl. Aan het Houtman-monument te Gouda is een prachtige krans gehecht, ter herinnering aan het feït, dat hij 300 jaar geleden naar Indiëuitzeilde. Te Sneek werden jl. Dinsdag ongeveer 1000 kievitseieren aangevoerd. De prijzen wisselden tusschen 85 en 30 cents per stuk. De meubelfabrikanten Panjer en Van Schaik te Zaandam hebben alle werklieden, die zich ook maar in 't minst aan werkstaking hebben schuldig gemaakt, ontslagen. Onder de Limburgsche gemeenten Venraai, Helden en Grubbenvorst hebben in de laatste Ik ben arm, maar nog nooit heb ik ge weigerd een evenmensch te helpen. Kom binnen. De hemel zegene u ik heb geen penning bij mij, doch zoodra wij in Europa terug zijn, zal ik u honderd zilveren roebels terug zenden, daar op geef ik u mijn woord. De oude schudde droefgeestig het hoofd. Wat zou ik er mee beginnen, mompelde zij, mijne kinderen zijn dood en ik zelve wacht op het einde. Tot daartoe heb ik genoeg. Het leven heeft mij niets meer te schenken. Is die man, dien gij draagt, uw broeder? Neen, hij is mijn vriend. En gij hebt hem niet overgelaten aan zijn lot Dat is goed. Ik zal trachten hem te doen herleven alleen ongelukkigen helpen elkander. Hier hebt ge mijn bed het is wel heel onge makkelijk, maar leg er hem op neer. Het vuur moet opgestookt wordenzorgt gij daarvoor, ik zal in dien tijd eene flesch kwas gaan halen om hem er mee bij te brengen. Na verloop van een kwartier was hun dit ge lukt en at Iwan met graagte van den gedroog - den visch, die hem voorgezet werd, terwijl zijn verkleumde ledematen begonnen te ontdooien. Gij zult hier verscheidene dagen moeten vertoeven, zeide nu de vrouw, die met blijkbaar welgevallen zag, hoe de twee mannen als tot het leven weerkeerden. Hij is te zwak om de steppen te voet te doorkruisen. Zoo wij u geen overlast aandoen, zullen wij wachten tot de Prins geheel hersteld is, ant woordde Nesdorff. De oude ziel schudde echter het hoofd. Zij had gezien,dat Iwan telkens bij het hoesten bloed opgaf. dagen een vijftal aanrandingen plaats gehad. Te Geisteren werd een tienjarig kind zeer ernstig mishandeld. Wijl de dader bekend is, hoopt men dat de marechaussees er in zullen slagen hem op te sporen. Het uitvoerend Comité van de Wereldtentoon stelling te Amsterdam, heeft officieel bericht ontvangen van eene beschikking van H. M. de Koningin-Regentes, waarbij te kennen wordt ge geven, dat door HH. MM. ter beschikking van het uitvoerend Comité worden gesteld: 4 gouden, 17 groote zilveren en 17 groote bronzen me dailles. De 17 zilveren en 17 bronzen medailles zijn als prijzen uit te loven in de 17 groepen der tentoonstelling, terwijl de 4 gouden medail les worden uitgeloofd voor: Groep II. (Vervoermiddelen te land.) II. te water.) u VIL (Machinerieën, enz.) a XIII (Veiligheidsmiddelen) Mocht het Comité echter meenen, dat, 't met het oog op de belangrijkheid der inzendingen, wenschelijk zou zijn, een of meer gouden medail les voor andere groepen of klassen te bestemmen, dan kan een daartoe strekkend verzoek voorals nog worden gedaan. Van de genoemde medailles zullen 2 gouden en 9 zilveren en bronzen de beeltenis der Ko - aingin dragen en de overige die van de Koningin- Regentes. Onder puin bedolven. In de Rue Botanique te St. Josse ten Noode bij Brussel is een gedeelte van een gebouw ingestort, dat men bezig was te verbouwen. Twee werklieden werden onder het puin bedolven en zijn zeer ernstig gewond er onder uit gehaald. De toestand der arme menschen is hopeloos. Eene school ingestort.Te, Ermikalysalva (Hon garije) is een schoolgebouw onder leertijd ingestort Dertig kinderen werden bij dat ongeluk beden kelijk gewond. Eene bom ontploft.Te Buda-Pest heeft zekere Adorjan Szeler, een dagbladschrijver, behoorende tot de heftigste radicalen eene bom geworpen naar het gedenkteeken van generaal Hentzy den trouwen dienaar der Oostenrijkers. Op het plein zijn in het paleis van aartshertog Jozef en den koninklijken burcht, honderden ruiten gesprongen, maar het gedenkteeken zelf is niet beschadigd. Von Bismarlcs feest te Londen. Vijftienhon derd Duitsche ingezetenen van Londen vierden Maandag-avond in de Queen's Hall het Von Bismarck-feest met een reusachtig Kommers. Er was muziek van de Coldstream Guards; daarbij veel gezang, veel geestdrift, veel getoost, eene schitterende redevoering door een heer met den onaanmatLgendei naam van Schmidt, ea een ge weldig plengen van Spatenbrau. Onder de gasten aan de presidentstafel zat ook Alma Tadema. Een diefstal van beteekenis. Te Chaumont (Frankrijk) is 's nachts ingebroken bij een heer van 87 jaar, Claude Vallot. De dieven sleepten zfln brandkast naar den tuin, braken die daar open en gingen met 50.006 franks aan goud en 180.000 franks papieren aan toonder strijken. Twee jaar geleden werd den ouden man 80.000 franks ontstolen. Eene liefhebberij. De leeuwen worden in de Kaap-kolonie allengs al zeldzamer en de tijd is niet ver meer, dat men ze niet meer in het wilde zal aantreffen. Daarom heeft de gouverneur Cecil Rhodes eene groote uitgestrektheid van zijne goederen te Rondebosch door paalwerk doen omgeven en gaat daarin leeuwen kweeken. Hij heeft boschwachters aangesteld, om te voorkomen dat de leeuwen zouden uitbreken ofgestolen worden. Als de leeuwen talrijk genoeg zijn geworden, zullen weer leeuwenjachten worden ingericht. Eene welverdiende belooning. Pater Ch. De Smedt, president der Bollandisten is luidens den jongsten //Moniteur# door Z. M. den Koning der Belgen benoemd tot ridder der Leopoldsorde. Door brand vernield. Eene geheele wijk der stad Carlstadt is eene prooi der vlammen ge worden. De schade bedraagt millioenen. Dan vrees ik, dat gij tot den zomer zoudt moeten blijven, zeide zij, en ik begrijp, dat gij van verlangen brandt de grenzen over te komen. Maar over twee weken trekt een karavaan van hier naar China. Deze mannen leven van de jacht en brengen eenige malen per jaar de huiden der geschoten dieren naar de grenzen over, waar zij weer in ruil allerlei waren voor meenemen. On der hen bevindt zich mijn broederik ken zijn hart en weet vooraf, dat hij u in zijne slee mee zal nemen onder de vermomming onzer eigene kleederdracht. Ook al ontmoet gij onderweg Russische soldaten, of dat men aan de grenspos ten uw kibitka onderzoekt, behoeft gij voor niets te vreezen. Het hangt slechts van u af, behou den in China aan te komen. China I de vrijheid 1 fluisterde Iwan op driftigen toon. Ja, zoo gij alles doet om te herstellen. O dat zal ik. "Wees daarvan verzekerd. Nesdorff verpleegde hem op zoo zorgzame wijze, dat hij wezenlijk reeds na verloop van een paar dagen door de hut op en neer kon gaan en zich meer en meer rekenschap begon te geven van de naderende bevrijding. Het zal mij onbeschrijfelijk goed zijn, nog eenmaal onbekommerd adem te kunnen halen, zeide hij op eenen morgen, dat hij aan den in gang der yourta den blik liet glijden over de in de zonnestralen glinsterende sneeuw ik heb het aan u alleen te danken, dat ik buiten Siberië ster ven zal. Mijne laatste gedachte zal dan ook wezen u te zegenen voor al uwe toewijding. {Wordt vervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1895 | | pagina 2