No. 2272. Zondag 14 April 1895. 20ste Jaargang TWEEDE BLAD. Sociale beweging. B III T K I, k II. B N E M L A A I). BUREAU: St. Jansstraat. Haarlem. 50 Cents. 7 V, Frankrijk. Italië. België.' Ongelukkeu. Er zijn nog rachters te Rotterdam! Branden. Voor geest en hart. Allerlei. (MIT. ABONNEMENTSPRIJS Per 3 maanden voor Haarlemf 0,85 Voor de overige plaatsen in Nederland franco per post1,10 Voor het buitenland 1,80 Afzonderlijke nummers 0,03 Dit blad verschijnt eiken DINSDAG, DONDERDAG en ZATERD AG. Redacteu r-U i t g e v e r, W. KÜPPERS. PRIJS DER ADVERTENTIE». Van 16 regels. Elke regel meer Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. AGITE MA NON AGITATE. Dienstaanbiedingen 25 Cents per advertentie a Contant. Advertentiën worden uiterlijk Maandag-, Woensdag- en Vrijdag-avond voor 6 uur ingewacht. Hoofdagenten voor het BuitenlandCompagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DA UBEfy Co., JOHN. F. JONES, SuccParijs 31 bis Faubourg Montmartre Het radicalisme waarvoor wij jaren lang hebben gewaarschuwd, al werden wij ge scholden en verbannen uit sommige krin gen, is als een dief in den nacht door onze gelederen gedrongen. Er is eene ope ning ontstaan en terwijl de wachters een rustige rust genoten, heeft de vijand zijn slag geslagen. Wij waren zoo heeft men ons meer dan eens verweten in onze waarschu wingen te voorbarig en scherp werden wij genoemd, waar wij wezen op feiten. Welaan, dat alles is voorbij. Naast de Eed. R. K. Volksbonden, zijn langzamer hand in den lande Vereenigingen van R. K. werklieden opgestaan met een ra dicaal tintje gekleurd niet alleen, maar Vereenigingen overgeleverd aan radicale raddraaiers. Te Maastricht, wie zou dat hebben gedacht zullen onze braven zeggen, doet zich de Vereeniging Loon naar Werken hennen als radicaal in merg en been. 't Is eene vereeniging van Katholieke Werklieden, waar de heer G. V. G e r- ritseu, radicaal lid der Tweede Kamer den 18en April a.s. zal spreken over: Het Arbeidersvraagstuk van on zen t ij d. De onzen raken de kluts kwijt, want de Limburger Koerier wist volgens De Tijd die over den heer G e r r i t s e n gisteren zeer hoffelijk sprak, niet eens, dat er een Loon naar Werken te Maastricht bestoud, nu echter is de Limb. Koerier door Dv 'lijd er op gewezen, er achter gekomen. Wat ons verwondert is dit, dat De Tijd zeer ingenomen is met de sociale bewe ging onder de werklieden in Brabaut en Liraburg. Het optreden van een radicaal in de vereeniging Loon naar Werken, meent het blad echter, is als geen teeken van verstandig beleid te beschouwen. Onder Katholieken, in eigen kring zijn immers ook mannen te vinden die over onder werpen, aan de sociale quaestie ontleend, in eene vergadering het woord kunnen en willen voeren. Dit is heel lief gezegd, maar denkt men cr wel aan, dat Vereenigingen waarin het radicalisme gevaren is, de brui geven vau de woordvoerders die de vaan der Roomsch Katholieke Kerk hoog in top houden, im mers dat bewijst ons het in stilte geboren hind Loon naar Werkente Maastricht Wjj stellen ons de vraag: Zou men in hetgeen zich in de R. K. werklieden-vereeniging Loon naar Werken te Maastricht openbaart, niet moeten zien, een groot gevaar voor de Katholieke werk lieden in het Zuiden van ons land, waar de gemoederen wat hartstochtelijker zijn dan in het Noordelijk gedeelte, hoewel ook daar het vuur smeult onder de aseh? Of zou men nog meenen, dat het mee- loopen en vergadering houden met het Algemeen Nederlandsch Werklieden Ver bond en zooveel andere, aan Katholieke zaak vijandige vereenigingen geen invloed hebben uitgeoefend op onze werklieden? Zal de Volksbanierhet orgaan van de Eed. R. R. Volksbond te Amsterdam, omdat wij dit blad bij herhaling opmerk zaam hebben gemaakt, om toch de werk lieden niet te leiden in den democratischen stroom, nu nog langer ons verachten en uit schelden, omdat wij hebben gesproken om een remtoestel ter hand te nemen? Dat ding schijnt echter daar defect te zijn, want als een drenkeling grijpt zich de Redactie van dat blad vast aan elk argument, dat dienen kan om de gemoederen in beweging te bren gen in radicalen zin. Zonder ons ongeluksprofeten te gevoelen zien wij in het belang van onze werklie den, die wij van harte alle goeds gunnen een groot gevaar in het opzweepen der gemoederen, in het uitbazuinen van rech ten en het niet behoorlek wijzen op plichten. Weet men dan niet, dat ook behalve in Maastricht, waar Loon naar Werken reeds eenige honderden katholieke werk lieden als leden telt, in Haarlem en elders zich werklieden-vereenigingen hebben ge vormd, die een radicaal karakter dragen? Het ligt toch, nu het aoover gekomen is, op den weg van die vereenigingen, _en dat is treurig om een radicaal en niet zooals De lijd meent een Roomsch Katholiek als spreker te vragen. Aan wie de schuld? Wij verheugen ons zeer, zegt De Tijd van gisteren opnieuw, dat in e ny ver heidsdistricten in onze zuidelyke pro vin de organisatie der goedgezinde werklieden zich ontwikkelt, maar betreuren, dat in Loon naar Werken te Maastricht in eene eerste openbare vergadering terstond (dit woord vatten wij niet, Red.) voorlichting wordt verzocht van een radicaal. Van zulke dingen kunnen wij dit verzekeren wij de Redactie van het ge achte blad De Tijd, nog pleizier heb ben, als men zooals tot hiertoe doorgaat, met in vermeende belangen te over be kenden besproken, voor den Katholieken werkman meent te moeten vergaderen met radicalen en zelfs met sociaal-demo cratisch gezinde vereenigingen, waaronder het Algemeen Nederlandsch Werklieden- Verbond de toongever kan genoemd worden. Men kan niet volstaan met het kwaad te laten begaan, neen, men is wel degelijk verplicht het goede te doen. Tal van ver nuften kwellen zich om de ontzaglijke sociale quaestie op te lossen en kunnen haar slechts meer verwarren. Het vraagstuk: de verhouding tusschen vermogen en arbeid, dus ook de verhou ding tusschen patroon en knecht, werd reeds sinds eeuwen opgelost door den godsdienst. Wij vragen nu wat heeft een radicaal als de heer Gerritsen te zeggen in een kring van werklieden door De Tijd als Roomsch-Katholiek erkend? Nu zich echter onder de Katholieke werklieden, vereenigingen gevormd hebben in radicalen zin en zij spreker* durven uitnoodigen als den heer Gerritsen mogen wij nog deze vraag stellen: Van wie en waar hebben onze Katholieke werk lieden dat geleerd De godsdienst alleen kan de werklieden overtuigen, dat het hoogste geluk, «de vrede des gemoeds» het deel is van alleu: rijk en arm, die van goeden wil zijn; dat het welzijn geenszins bestaat in overdaad en lediggang, maar in nauwgezette plicht vervulling. Stoffelijke hulp waarop de heer Gerritsen de Maastrichtsche werklie den kan wijzen, «niet geven», hoe uitge strekt ook, is geenszins bij machte den werkman uit zijne ellende op te beuren, en het maatschappelijk vraagstuk op te lossen. Niet genoeg kan het herhaald worden dat de gevolgen van het kwade beginsel op elk gebied de zwaarste rampen brengen. De Parijsche politie heeft jl. Zondag eene meeting van het Comité der 1 Mei, vierders uiteengedreven. Daarover ver ontwaardigd hebben de socialisten opnieuw eene vergadering gehouden in de Salie du Commerce. Generaal Duchesne, de opperbevel hebber der Fransche troepen die den veld tocht in Madagascar zullen maken, is gis teren uit Parijs vertrokken. Generaal Duchesne zal zich dezer dagen met zijn staf te Marseille inschepen. De Mi nister van Oorlog, generaal Z u r L i n- d e n en een aantal officieren hebben den Generaal naar het station vergezeld. Ter eere van den Franschen maarschalk D e M a c-M a h o n wordt te Magenta een standbeeld opgericht. Daartoe in staat gesteld door bijdragen heeft de Commissie reeds maatregelen genomen voor de plaat sing. Het standbeeld is vervaardigd door den beeldhouwer Z e c c h i te Milaan. Het zes meter hooge beeld is een prach tig stuk werk. De Maarschalk is afge beeld, staande op eene hoogte bij Turbigo, met nadenkenden blik starend naar den horizon, naar Magenta, de rechterhand in den zak van de pantalon, in de linkerhand een veldkijker. Zijne houding drukt verba zing uit over het kanonvuur, dat hij hoort in de verte. Hij vraagt zich af, of hij niet naar Magenta zal snellen om den vijand aan te vallen. Het beeld i3 in brons ge goten. Voode onthulling wilde men 4 Juni vaststellen, den dag waarop de slag bij Magenta plaats had, doch er is nog ver schil over de plaats, waar het beeld zal komenwaarschijnlijk op het marktplein te Magenta. Het heeft zeer de aandacht getrokken dat Z. M. koning Leopold van België zijn jongste zestigsten verjaardag (9 April) niet in zijn land, maar in het Buitenland heeft doorgebracht. Geheel incognito heeft Z. M. een uit stapje gemaakt naar eenige steden. Wat zeer in het oog viel tjjdens de af wezigheid des Konings is de zonderlinge manier waarop te Brussel de parade op 's Konings verjaardag is afgelast. Het heet, dat generaal Lunden in een soort van knorrigheidsgril daartoe het bevel heeft gegeven. Wat achter het verdwijnen van koning Leopold op zijn verjaardag, èn het niet houden van parade op dien dag in zijne hoofdstad schuilt, zal wel voor het publiek een geheim blijven. Propaganda dei kwaads. Onder dezen titel wijst de Maasbode op een bedenkelijk verschijnsel nu liberale heeren optreden voor arbeiders in Noord-Brabant en Limburg, en het blad voegt er aan toe: doch waar blijven de Ka tholieke heeren? Dit is nog bedenkelijker zegt het blad, maar de oorzaak van dit wegblijven is evenwel spoedig op te lossen. Men speelt zoo wat eene struisvogelpolitiek. Men redeneert: de Katholieke werklieden in Noord-Brabant en Limburg zul len niet aan den tijdgeest mededoen, dus de tijdgeest heeft op hen geen invloed. Met be wonderenswaardige kalmte wordt daarop voort gebouwd. Inmiddels koopt men bij honderden „Recht voor Allen//. Het kwaad woekert voort en de leiding der arbeidende klasse komt in verkeerde handen. Is het geen schande voor Katholieke toongevers? De handen aan het werk, roept de Maasbode uit, tijdens het dag is. Maar mogen wij vragen, zijn die toongevers het wel eens onder elkander? De goeden bedan ken er hartelijk voor om in hun optreden, door eene radicale bende uitgescholden te worden. De boel op sociaal gebied loopt leelijk in de warül Door de Ministers van Buitenlandsche za ken en Waterstaat eenerzijds en den Belgi schen Gezant bij ons Hof, anderzijds, heeft gis teren de onderteekening plaats gehad der over eenkomst, betreffende de telephonische ver binding tusschen Nederland en België, door aansluiting van het Nederlandsch telephoon- net aan Antwerpen. GEMENGDE BERICHTEN. Een 150 tal jongens vanHr. Ms. opleidings schip //Admiraal van Wassenaer// te Amsterdam zijn ter verdere opleiding geplaatst aan boord van Hr. Ms. logementschip //Buffel// te Helle- voetsluis. Te Rotterdam had gisteren-avond een kluchtig geval plaats. Een meisje van 18 jaar sprong aan den Coolsingel in het water met het voornemen zich van het leven te berooven, omdat haar vrijer niets meer van haar wilde weten. Een onbekend heer sprong te water en bracht haar op den wal, waarna zij naar het politiebureau werd gebracht. Te Amsterdam op het Tentoonstellingster rein hebben de timmerlieden, sjouwers en mon teurs, die aan het ingestorte gedeelte van het hoofdgebouw der Tentoonstelling werkten, ge weigerd aan den arbeid te gaan, indien hun niet, met het oog op het gevaar dat aan dat werk verbonden bleek te zijn, een hooger loon werd toegezegd. De monteurs eischen thans 30 cent per uur, in plaats va* 19 cent, de timmerlieden 35 cent in plaats van 23, en de sjouwerlui 25 cent, in plaats van 18 cent per uur. Daar de aan nemer in het buitenland vertoefde, kon de di rectie geen besluit nemen. Toen omstreeks 1 uur de stakers bleven volharden bij niet onmiddel lijke inwilliging van hun eisch (zij hadden ande ren reeds belet aan het werk te gaan door ladders weg te nemen), werd hun aangezegd dat zij zich dan buiten de gebouwen hadden te houden, en stelde men de steunkabels van de nog los staande spanten onder bewaking van politie. Aldus bleef de toestand dezelfde tot 5 uur, het uur waarop het loon moet worden uitbetaald ook aan de stakers. Deze eischen, dat hun ook over den dag van heden loon zal worden uitge keerd. Daaraan werd echter niet voldaan. Burgemeester en Wethouders van Amsterdam stellen den gemeenteraad voor een conservator te benoemen voor het nieuw op te richten museum Willet op eene bezoldiging van f 2000, met ge not van vrije woning. Uit een der vjjvers van het Vondelpark onder de gemeente Nieuwer-Amstel is opgehaald het lijk van een onbekend man, naar gissing on geveer 60 jaren, lang 1,75 Meter, aangezicht ovaal, voorhoofd hoog, oogen bruin, neus en mond gewoon, kin rond, haar baard en wenk brauwen grijzend, gekleed met bruin tricot onderbroelr, dito borstrok, bruin wollen kousen, alles ongemerkt, zonder hemd, zwarte armoe dige bovenkleeding, schoenen en platte win- terpet. Op dit lijk is niets bevonden. De Commissaris van politie te Nieuwer Amstel verzoekt inlichtingen. Te Middelburg is eene Poppententoonstelling geopend, meer dan 400 stuks, in alle denk bare kleederdracliten bewerkt en meestal zeer smaakvol, zijn bijeengebracht. Donderdag is te Lobith een lijk aangespoeld, hetwelk herkend is als dat van een der bij de dynamiet-ontplofhng te Spijk, op 19 Maart jl, omgekomen fabrieksarbeider». De Groninger kermis zal dit jaar gehouden worden van 11 tot 21 Mei a.s. Te Vlissingen heeft de afdeeling van den Sociaal-democratrisehen Bond aan de verschil lende werklieden-vereenigingen aldaar een ver zoek gericht, om daar de //Meidag// noch een socialistische, noch een liberale, noch een ehristelijke, doch een arbeiderszaak is ge zamenlijk te beraadslagen hoe en op welke wijze men dien dag zal vieren. De werklieden zijn verstandig geweest en hebben op dezen onzin geen antwoord gegeven. Een dronkaard in eene doo dkist. Toen eene verpleegster van het hospitaal Tenon, te Parijs, dezer dagen in een nacht door de ontleedzaal der inrichting liep, om iets uit een aangren zend vertrek te halen, hoorde zij eenklaps met holle stem vragen: //Wanneer begraven jullie me nu De vrouw merkte enkel nog maar op, dat de stem uit eene doodkist kwam, die naast de ontDcdtafel stond; toen snelde zij, doodelijk ontsteld heen en kreeg van schrik zoo gewel dig de koorts, dat zij op h-t oogenblik ernstig ziek is- Onmiddellijk werd een onderzoek ingesteld en toen bleek dat een der patiënten van het hospitaal, een onverbeterlijke dronkaard, Rou- lier geheeten, den vorigen avond aan brande wijn had weten te komen en zóólang geproefd had, dat hij zoo dronken was als een tol. Zonderling genoeg verbeeldt de dronkaard zich, als hij onder den invloed van alcohol verkeert, steeds dat hij op sterven ligt. De verbeelding had ditmaal zóó sterk gewerkt, dat Roulier zelf eene doodkist in de ontleedzaal had opgezocht. Een diamanten bruiloft. Met groote plech tigheid hebben de echtelieden Miennot te Sainte-Ce'cile-Plage bij Boulogne-sur-Mer, de zer dagen hun diamanten bruiloft gevierd. De man telt 94, de vrouw 103 jaar. Van hunne kinderen leeft nog de jongste, eene dochter van 70 jaar. Een treurig geval. Dezer dagen zijn bij Su- resnes twee kleine meisjes, U/a en 3 jaar oud blijkbaar zusjes, dood uit de Seine opgehaald Te Noordscharwoude is de zuurkoolfabriek van de heeren Verburg en Brinkman geheel in de asch gelegd. Alles was verzekerd. Gelukkig is de tijd voor zuurkool weer voorbij. Van het in aanbouw zijnde ijzeren hoofd gebouw der Tentoonstelling te Amsterdam zijn twee spanten ingevallen, waardoor vijf werk lieden, sommige ernstig, zjjn gekwetst en naar het Gasthuis vervoerd. De timmerman S. te Leiden, had dezer dagen een zeer ongelukkigen morgen. Bij een verhuisboedel had hij ook een pistool te ver voeren, dat hij op zijn wagen gelegd had. Een bekende, dien hij onderweg ontmoette en die een praatje met hem maakte, wilde het wapen nauwkeurig bekijken en nam het daartoe op, niet wetende dat het geladen was. Door een noodlottig toeval ging het pistool af en tond een kogel in S. rechterarm, waardoor hij heden niet werken kon en waarschijnlijk nog wel een poosje het gebruik van zijn arm zal moeten missen. Heden zou de kogel uit het gekwetste lichaamsdeel verwijderd worden. Gisteren voormiddag is op het stations- emplacement te Tilburg de wisselwachter J. N. door een trein aangereden, waardoor hij zeer ernstig inwendig werd verwond. De wisselwachter B. V. geraakte hedennacht bij het rangeeren op het station Arnhem met den linkerarm tusschen de buffers, waardoor de arm ernstig werd gekneusd. Gisteren-ochtend is op het stationsempla cement Tilburg de wissel wachter J. N. bij het rangeeren aangereden door den personentrein, welke om 6.12 v.m. uit Bokstel het station Tilburg binnenloopt. De man brak twee ribben. De landbouwer P. K uit de Graftermeer (N.H.) kwam eergisteren den veehouder J. P- uit Graft tegen. Beiden waren met paard en rijtuig, en de wielen van het eene voertuig geraakten verward in die van het andere. Het paard van P. K. sloeg op hol, de berij - der viel er uit en kwam met het hoofd op een hek terecht. De gewonde verkeert in levens- geva ir. Niet slechts in het Paleis van Justitie, maar ook op het Raadhuis indien men de bank, De kleinen werden in de Morgue gebracht en waar de Schepenen de vierschaar spannen, bui- -- j.en ro]cen;ng laten wil ten minste. Met algemeene stemmen, die van de vier Wethouderswier billijkheidszin een monument verwierf in het dezer dagen door ons besproken praeadvies uitgezonderd, besloot de Raad van Rotterdam gisteren, overeenkomstig de eindelijk door verscheidene mènschen her kend als de kinderen van eene arme zieke lijke vrouw, die eenigen tijd geleden hulp vragend met hen door Parijs rondzwierf. Men zoekt nu in de rivier naar het lijk van de arme moeder. Bekeering Mevrouw Samuel, echtgenoote van den directeur der Kon. Muziekschool te Gent heeft in navolging van haren echtgenoot het Jodendom afgezworen, en is door den Plebaan in de schoolkapel aan de Capucijnenham aldaar gedoopt. Oscar Wilde. De werken van den wegens de grofste onzedelijkheid gearresteerden En- gelschen tooneelschrijver zijn uit de gemeen telijke bibliotheek te St. Louis gebannen. Dat ging wat te ver. Twee jongelieden van Saint Denis Louis Racolier, een drie en twin tig jarige glazenmaker en Marie Laigle, een en twintigjarige, dachten er aan binnenkort te gaan trouwen. Maar de twee aanstaanden had den geen geld om elkander geschenken aan te bieden, gelijk bij zulk eene gelegenheid ge woonte is. Na eenig over en weer praten be sloten zij, zich zonder geld van het noodige te voorzien en kwamen dezer dagen naar Pa rijs om de uitstallingen van verschillende win kels te berooven. Op heeterdaad betrapt in een der bazaars, werden zij evenwel naar een politiebureau gebracht. Racolier had ringen en armbanden van gedoubleerd goud, rollet jes kant, een paar kousen in zijn zak, alles voor zijn bruidje. Deze had van haren kant voor haren bruidegom gezorgd, en reeds een flanellen vest, een etui met een voorsnijmes en een scheermes bij zich. Yoorloopig zjjn de trouwlustigen beiden naar het //Depot// ge zonden. Eene wandeling. Twee Hamburgers hebben gewed wie in den kortsten tijd een voetreis zou maken van Hamburg naar Constantinopel en over Griekenland, Italië, Erankrijk en Spanje naar Hamburg terug. De reizigers mogen slechts 250 Mark voor reis- en verblijfkosten met zich nemen. Die wint krijgt 20,000 Mark van den ander. De ellende te Londen. Een Havas-telegram luidt De statistieken wijzen uit, dat in den loop van het jaar 1894 een-en-vijftig personen, waar van zestien vrouwen, van honger gestorven zijn, Een vreeselijke brand heeft te Dwingeloo elf huizen in de asch gelegd, waardoor vijftien gezinnen van hun woning zijn beroofd. De brand is ontstaan bij den landbouwer J. Smit. Uit de andere peroeelen werd alleen het vee gered, doch overigens niets. De be woners konden zich slechts in de grootste haast redden. Bij den landbouwer J. Koning te Haar lemmermeer, //Nieuwebrug", is een schelf hooi en een schelf haver afgebrand, welke waren verzekerd voor f500. conclusie der Commissie, gehoor te geven aan het verzoek, in een request uitgesproken, om 110 personen uit Kralingen en Charlois, die vroeger op de kiezerslijsten gestaan hadden, maar bij de agglomeratie abusievelijk waren weg gevallen, daar alsnog op te plaatsen. Hulde aan den Rotterdamschen Raad, die getoond heeft, billijkheidszin genoeg te bezitten, om, in strijd met het weerzinwekkend praeadvies van zijn Dagelijksch Bestuur,aan de anti-liberalen recht te doen. Burgemeester en Wethouders kregen echter een kous op den kop, die hen tijdens de beide Paaschdagen voor kouvatten zal bewaren. Nie mand echter zal beweren, dat zij die terechtwij zing gestolen hebben. Het Dagelijksch Bestuur bestaat uit de heeren 's Jacob, Drost, Van Citters, Yan Raalte en De Monchy. Proficiat! Resb. De droefheid wordt door treuren niet erger door treuren wordt de droefheid een genot. Laat ons tegenover de smart, die zich niet van de aarde laat verbannen, de vreugde des levens stellen. Zij is even oud als gene en heelt even veel recht op ons. Ja, het ergste doet den mensch de mensch aan. In gevangenissen wordt vaak geoogst wat op vroolijke bijeenkomsten en kermissen ge zaaid is. Ook een motief. Mevrouw: ik: een soldaat in de keuken?// Meid: Och, mevrouw, ik ben zoo als ik alleen hier achter in 't huis Wat zie bang ben. Een handig colporteur. Een colporteur wilde een oud vrouwtje bepraten, in te tee kenen op het blad, waarvan hij agent was. //Wat geeft mij dat?// vroeg het oudje. //De wereld zal toch gauw vergaan?//. //Maar zoudt ge er dan geen mooie beschrij ving van willen lezen, wanneer de zaak achter den rug was //Da's waar ook,// antwoordde ae vrouw en teekende in. zij Een slimmerd. Piet D. had een haring ge kocht,dien hij bij zijn staart naar huis droeg.Een straatjongen schoot hem met een proppenschie ter tegen zijn hand, zoodat hij haar|van schrik liet vallen Hij trapte hem toen driemaal op den kop en riep //Vervloekt beest! bjjt nou nog ereins, als je kanu In het theater, Waarom kijk je door het verkeerde einde van je tooneelkjjker

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1895 | | pagina 5