l^ordt vervolgd) GEMENGDE BERICHTEN. Branden. Ongelukken. STEDELIJK NIEUWS. weten hoe den werkman eene gelukkige toe komst kan geschonken worden, en hoe de so- ciale-democratie te bestrijden is. Maar wanneer ondervinding voor hem de beste leermeesteres is, dan is hij zeker niet ter markt geweest om kennis op te doen in Frankrijk en elders, waar de democratie in al haar volheid in beoefening wordt gebracht. Wij kennen den geestelijken Adviseur in Twente niet, maar willen gaarne iets van hem leeren. Hij vertelle ons eens hoe hij denkt over de rechten der patroons in zijn doordraven over stoffelijk maatschappelijk leven der werklieden. Verzuimen de Patroons dan allen hunne plicht te betrachten? Brengt de waarde heer Adviseur met al zjjn geschetter over de rechten der werklieden niet menigen braven werkman in een democra- tischen stroom waarin hij gevaar loopt te ver drinken? Brengt hij hem niet in verzet en word: ontevredenheid, als de godsdienst niet op de eerste plaats wordt betracht, niet zijn deel? De patroons behoeven zich toch niet door hun volk te laten ruïneeren, immers in dat geval komen ook hunne ondergeschikten in slechte conditie. De democratie kan geluk aanbrengen, waar om niet? mits zij niet steunt op politieke her vormingen in revolutionnairen geest, een geest van haat en afgunst, die eene klas van burgers aanzet de vroeger richtende te vervangen, zoo als men dit in onze dagen pleegt te doen. Eene volksregeering die verstandig- en werk zaam is, gematigd door wettigen enheilzamen invloed der hoogere klasse, door liefde voor orde en gezag, daarbij spaarzaamheid betracht, is met die burgerdeugden niet te verwerpen. Wij echter mistrouwen de gelijkheidsmanie die de democraten van onze dagen te aanschou wen geven, wij mistrouwen hun democratie waarover de sociaal-democraten juichen in weer- galooze pret, wij bestrijden eene democratie waardoor gelukzoekers zich naar omhoog willen werken om straks het bedrogen volk te kneve len en als slaven te behandelen, die honderd jaren geleden den derden Staat oprichtten op de puinen van den adel, en die thans den vierden Staat oprichten op de puinen van de burgerij tot eigen gewin. Heeft onze geestelijke Advi seur in Twente daarover nagedacht? Hij kome met zijn naam voor den dag, en leere ons iets, opdat wij hem daarvoor dank baar kunnen zijn. Een wetsontwerp tot regeling van het kies recht is ter indiening aan den Raad van State gereed en moet thans in handen zijn van H.M. de Regentes. Tot lid van de Provinciale Staten van Zuid- Holland te Rotterdam ter voorziening in de vacature ontstaan door het overlijden van den heer H. V. Molenaar, hebben van de 817 2 kiezers slechts 1001 van hun kiesrecht gebruik gemaakt. Het aantal geldige stemmen was 977. Gekozen werd de wethouder J. Drost met 952 stemmen, terwijl enkele stemmen werden uitgebracht op de heeren P. R. Mees, Thompson, Voorhoeve enz. Zandvoort, 19 April. Het hotel „Insulinde// alhier is dezer dagen bij onderhandschen ver koop overgegaan aan den heer Voet, vroeger exploitant van het hotel //Belvédère//, en zal voortaan den naam dragen van hotel //Zeerust//. Boskoop, 19 April. In de gisteren gehou den vergadering van den gemeenteraad werd de heer E G. C. de Groot van Emb- d e n, tot burgemeester benoemd, als zoodanig door den oudsten wethouder, den heer A. Koster Mzn., geïnstalleerd. Daarna aanvaarde de heer De Groot zijne betrekking met eene toespraak en werd tot ambtenaar van den burgerlijken stand benoemd. Oegstgeest, 19 April. De heer H. D. Ter wee heeft tegen 19 Mei e. k. eervol ontslag aangevraagd als burgemeester dezer gemeente en Voorhout. Gouda, 19 April. De leden van den Ge meenteraad zullen zich tot eene commissie vormen voor de oprichting van een monument ter eere van wijlen den burgemeester Van Bergen IJ zen doorn. Leiden, 19 April. De lustrumfeesten van het Leidsche Studentencorps zullen plaats heb ben in de week van 17 Juni tot en met 22 Juni d. a. v. 's Maandags heeft de feestelijke inhaling plaats van de oud-leden van het corps, gevolgd door eene gezellige bijeenkomst op den avond van dien dag, des Dinsdags wordt de gekos tumeerde optocht, voorstellende den intocht van prins M a u r i t s te Bergen-op-Zoom in Octo ber 1622, gehouden, terwijl 's Woensdag daarop het réunieMiner zal plaats hebben. Edam, 19 April. De onlangs op voorstel van den Burgemeester door den Raad dezer gemeente vastgestelde verordening tegen //ver momde bedelarij// werkt zeer goed. In de eerste in lang vernam of aanschouwde. Ga naar Ni/.za; ik zal u een brief medegeven voor een mijner vrienden aldaar, een man, wien alle wetenschap heilig is en die u alle boeken, alle middelen zal verschaffen, om tot uw doel te geraken. Nog heden avond zult gij dat schrijven ontvan- geD, maar tot loon daarvoor moet gij mij belo ven, mij, ook van verre, trouw op de hoogte van den toestand en den verkregen uitslag te houden. Alma dankte hem met tranen in de oogen en toen zij het vaderland verliet, dat zij in lange jaren niet dacht weer te zien, was zij door geen hulde zoozeer getroffen als door den af scheidsgroet, dien dokter Nadeski haar ondanks al zijne overstelpende werkzaamheden aan het station kwam brengen. Iwan wachtte hare komst reeds vol koorts achtig ongeduld af. Tijdens hare afwezigheid was hij achtervolgd geworden door de donkerste schrikbeelden. Hij durfde niet gelooven aan het geluk haar nog weer te zien nu eens vroeg hij zich vol angst af, of hare broeders haar niet terug zouden houden van zulk een onherroe- pelijken stap dan weer stelde hij zich voor, dat zijzelve berouw zou gevoelen over haar al te groote zelfopoffering; of wel,hijjzeide tot zich zelf, dat het lot, dat elke vreugde van zijn pad verbannen had, zich ook thans zonder ontfer ming voor hem zou betoonen, dat zij ziek zou worden en sterven, alvorens hem te bereiken; dat de trein, die haar tot hem moest voeren, verongelukken zou.... week na de afkondiging is aan 27 personen belet met lucifers of postpapier langs de huizen te gaan. Aan werkelijke venters daarentegen zijn vergunningen uitgereikt. Noordwijk, 19 April. De heerA. Op de Laak heeft deze gemeente met ter woon ver laten en zich te Amsterdam gevestigd. Sedert 13 jaren lang heeft hij alhier zijne beste krachten besteed aan het onderwijs, menigen onderwijzer gevormd en het Katholiek-onder- wijs op eene hoogte gebracht waarvan zeer velen de vruchten plukken. Bij zijn vertrek uit deze gemeente ontving de zeer diep verneder de man, ondubbelzinnige blijken van waar deering van Noordwijks bevolking, waaronder kerkmeesters en anderen, in het hem aange boden stoffelijk bewijs hunner onveranderlijke hoogachting en aanhankelijkheid, met den wensch.nu hij de gemeente ging verlaten, dat het hem steeds wel moge gaan. Hillegom, 19 April. De burgemeester dezer gemeente de heer M.W. Kat, heeft in eene daar toe bijeengeroepen buitengewone vergadering af scheid genomen van de leden van den gemeen teraad. De heeren H. H. v a n W a v e r e n en P. H. van Waveren, wethouder en oudste raadslid, beantwoordden de hartelijke toespraak van den afgetreden Burgemeester. Schiedam, 19 April. Er moet alhier eene herstemming voor twee leden van den gemeen teraad plaats hebben tusschen de heeren Mr. W. H. Jansen, (r. k.) 381, I. M. v. d. Schalk Jr. (lib.) 329, H. D i e n s k e (a.-r.) 338, "W. F. Tak, (lib) 313 stemmen. Heemstede, 19 April. Op 15 Junie. k. zal op de harddraverij- en renbaan aan de Cruquius van den heer A. H van Wickevoort Crommelin groote harddraverijen en wed rennen worden gehouden. Voor de eerste zijn f1800, voor de laatst» f1200 als prijzen beschikbaar. De baan is uitstekend. Te Terhorne is eene publieke verhuring van hooilanden niet doorgegaan, omdat door de huurders onder leiding van den socialist v. d. Zwaag van Wolvega eischen werden gesteld, die niet konden worden ingewilligd. Er werd geen enkel bod gedaan. Onder Belfeld (Limburg) zijn verschillende gouden en zilveren voorwerpen gevonden, waar schijnlijk afkomstig van een diefstal. De Ned. Schutterijkader-Bond heeft van Koningin Wilhelmina en van de Koningin- Regentes ieder ontvangen een groote zilveren medaille voor den a. s. schietwedstrijd. Te 's Gravenhage zal eene aldaar opgerichte R. K. Vereeniging De Residentiekring, op 24 April e. k., haar éénjarig bestaan vieren. Het Bestuur van den Ned. R. K. Volksbond te Amsterdam heeft aan het blad De Tijd aldaar verzocht, ter voorkoming van mogelijk misverstand aan belanghebbenden te berichten, dat de dezer dagen meermalen genoemde R.K. Meubelmakersvereeniging St. Joseph geen onder-afdeeling is van den Ned. R. K. Volks- bond. Dat kleine kroegjes met vergunning meer waard zgn dan groote huizen met tuinen, bleek op eene veiling te Rotterdam. Twee zulke kroegjes, respectievelijk groot slechts 16 en 36 centiaren, werden aldaar in bod gebracht voor f 8650 en f8400, plus 8 pet. kosten, terwijl voor een huis met tuin, groot 2 aren 75 centiare, slechts f5000 geboden werd. Naar wij vernemen is de opening der Am- sterdamsche Wereld-Tentoonstelling vastgesteld op Zaterdag 11 Mei a. s., des namiddags te 2 uur. In de prov. Noord-Brabant heerscht onder het volk een onaangenamen geest. Nu en dan plegen sommigen baldadigheden; gedurende de Paaschdagen werden te Oosterwijk in het ge meentehuis de ruiten ingeworpen. Ook in het huis van den Burgemeester werden eenige rui ten door steenen verbrijzeld. Aan het station der Expl. Maatschappij te Mcppel worden, naar bericht, ruim 50 wag- gonladingen steenkolen vermist ter waarde van bijna f3000. De gemeente Nieuwer-Amstel, telt volgens de voorloopig opgemaakte kiezerslijsten, dit jaar 2099 kiezers voor den Gemeenteraad en 2117 voor de Tweede Kamer en de Prov. Staten. Te Amsterdam worden de leegloopers met den dag brutaler. Eergisteren-avond werd. op de Prinsengracht bij de Westermarkt, een dienst meisje door een paar opgeschoten jongens zoo danig aangerand en mishandeld dat zij bewus teloos op straat neerviel. Een bewoner van de gracht liep de vluchtende lummels na en bracht hen hun schandelijk gedrag onder het oog, waarop men hem zoodanig toetakelde dat hy huiswaats moest vluchten. Het meisje werd door medelijdende buren bijgebracht en kon toen haar weg vervolgen. Ook waren aan de Prinsengracht eenige van die leegloopers bezig om de pas geplante boompjes uit den grond te halen. Bij het zien van een agent gingen zij op de loop. De poppen-tentoonstelling te Middelburg heeft ten bate der «kindervoeding// het buiten gewoon gunstig saldo van f 2900 opgebracht. De Amsterdamsche Omnibus-Maatschappij heeft gedurende de beide Paaschdagen 125.000 personen vervoerd, en wel 60,000 op den eer sten en 65,000 op den tweeden Paaschdag. De Gelderlander meldt dat aan deNieuwe- gracht te Utrecht, alzoo in een der aristocra tische wijken, een groot pand is aangekocht door een parlementair sociaal-democraat, en deze het plan heeft, dit door verbouwing te doen inrichten voor het houden van vergade ringen en al wat men der partij ten nutte acht. Latere berichten vermelden dat het huis in een bierhuis zal worden herschapen, waar bier te bekomen zal zijn uit de voornaamste brou- werjjen. Ten einde de militaire tucht onder de Maas- trichtsche schutters bevorderlijk te zijn is bij afzonderlijke dagorder den schutters medege deeld, dat 'tin 't vervolg verboden zal zijn, bij wapenschouwingen, beëediging van cfficie- ren, kortom bij alle officieele gelegenheden het gebruikelijke verlakt leer te dragen. Dit zal vervangen moeten worden door het leergoed, hun van stadswege verstrekt. Ook is het dra gen van schoenen met knoopen ten strengste verboden. Dinsdag-middag verzamelden zich ongeveer 50 personen, waarvan het meerendeel vrouwen in em voor de woning van een bewoner der 2e Parkstraat te Amsterdam om hun geld te rug te eischen, door hen gestort bij hunne inschrijving voor eene zoogenaamde plaatsing op de tentoonstellingsterreinen. De man heeft zich intusschen uit de voeten gemaakt en zijne vrouw kon slechts aan enkele personen hunne papieren teruggeven. Een Brusselsch blad V Union démocratique, deelt mede, dat het Belgisch comité voor onze Wereldtentoonstelling te Amsterdam eenige conferenties heeft gehad met het hoofdbestuur en dat de heeren Calisch, Mesdag en Legrand als zeker hebben verklaard, dat de tentoon stelling den lOn Mei zal worden geopend. Zeer vleiend voegt het Belgisch blad aan het bericht toe: //De aantrekkingspunten van de expositie van Amsterdam zullen aan dege nen, die naar den //clou// voor de tentoon stelling van Parijs in 1900 willen zoeken, een menigte (une foule) ideëen aan de hand doen, welke wel verdienen op de plaatszelve te wor den bestudeerd.// De liefhebbers van muziek prima qualiteit kunnen zich verheugen in het vooruitzicht van een heerlijk kunstgenot dat hun te wach ten staat gedurende de Wereldtentoonstelling. Behalve het orkest van het Concertgebouw onder leiding van Kes en de Amsterdamsche Orkestvereeniging dirigent Wedemeijer, zullen zich o. a. doen hooren De Philharmonische Kapel van Berlijn, de Grenadiers en Jagers, de Guides uit Brussel, Ed. Strauss uit Weenen en andere bekende muziekkorpsen. Te Oosterwolde is de afdeeling van den Soci- aal-Democratischen Bond ontbonden, wegens bet geringe getal leden. De werkstakers en meubelmakers vielen gisteren-avond een paar werklieden der fabriek van de firma Jansen, die aan den arbeid zijn gebleven en toen zij naar huis gingen, lastig. De politie onder wiens bescherming de goed gezinde werklieden gesteld zijn, liet even de stok spelen, en de rebellen stoven uiteen. Sedert Woensdag is op de sigarenfabriek der firma Alma Azn. Utrechtschedwarsstraat te Am sterdam, eene werkstaking. De aanleiding is, volgens de Amst., de vol gende een der sigarenmakers werd voor eenigen tijd als bondslid geroyeerd wegens niet beta ling der contributie; op grond hiervan eischten de overige sigarenmakers van den heer Alma, dat hij den man gedaan zou geven. Toen dit geweigerd werd, legden alle siga renmakers het werk neer. De heer C. V. Gerritsen heeft in de radica le vereeniging Loon naar Werken te Maastricht gesproken over den tegenwoordigen toestand van den werkman, die te veel aan den willekeur van den patroon is overgeleverd, geen behoor lijk deel van de winsten krijgt en bij ziekte en ouderdom aan zijn lot wordt overgelaten al te maal toestanden, welke spreker door eene wettelijke regeling wil verbeterd hebben. Die regeling kan echter eerst dan worden verkregen, wanneer de werkman zijne belangen, welke thans in de volksvertegenwoordiging verwaarloosd worden, daar zelf kan behartigen Hjj spoorde ook aan, enkel vakvereenigingen voor de stoffelijke belangen van den werkman op te richten en voor de godsdienstige belan gen andere vereenigingen te kiezen. Het onderzoek naar den diefstal van mili taire equipementsstukken van de rustkamer in de Oranjekazerne te 's Gravenhage, heeft aldaar nog een ander vrij geheimzinnig zaakje aan het licht gebracht. In verband met dit onder zoek toch werd door de politie gehoord eene dienstbode, die verkeering had met een der verdachte militairen. Dit dienstmeisje werdm het bezit gevonden van vrij veel geld Naar de herkomst daarvan ondervraagd, moet zij beweerd hebben, dat dit geld afkomstig is van eene dame, onlangs overleden in het Diaconessen- gesticht aan de Laan van Meerdervoort alhier, die bij hare mevrouw als pensionnaire inwoonde. Zij had het in den vorm van Java-Bankbilj et- ten gevonden in een pakje waschgoed van de overledene en beweert het gevondene te hebben gedeeld met hare meesteres, die voor de inwis seling zorgde. Het zijn twee banknoten van f 25, 4 van f 50 en 3 van f100. De Commissaris van politie der centrale af deeling verzoekt mededeeling als van de wis seling iets mocht blijken. De begrafenis van den ontslapen vice-admi- raal Jhr. F. de Casembroot heeft gisteren te 's Gravenhage in allen eenvoud plaats gehad. De eenige praal was de aanwezigheid achter den rouwwagen van een gala-koets van het Hof, waarin gezeten waren de korvetkapitein graaf Von Usedom, vertegenwoordiger van Z. M den Keizer van Duitschland, en de kapitein ter zee baron Von Hogendorp, adjudant van H. M. de Koningin, afgevaardigd door de Ko ningin-Regentes, beiden in groote tenue. De Duitsche marine-officier droeg den krans in de hand, dien bij straks uit naam van zijn Sou- verein op de baar zou nederleggen. Dan gingen nog vier boden van het departement van fi nanciën, met de teekenen hunner bediening aan den rok gehecht, den lijkwagen vooruit. Op het kerkhof waren buitenlandsche ge zanten en hoogwaardigheidsbekleeders in groote getale die in de Residentie verblijf houden aanwezig. De oudste zoon van den overledene be dankte, nadat hulde was gebracht aan zijn ge storven vader, voor de eer hem gebracht. Te Drachten heeft een treurig geval van bloedvergiftiging plaats gehad.Mej. S. hielp hare dochter bij de toepassing van een uitwendig geneesmiddel, waarbij eene kleine hoeveelheid van dit laatste in een wondje aan de hand kwam, met het noodlottig gevolg, dat hand en arm opzwollen en de vrouw binnen twee dagen overleed. Bergbeklimmers. Zondag vielen van de Rax- alpe vier toeristen naar beneden; twee werden zwaar, de twee andere licht gewond. Maandag gleed van denzelfden berg een postbeambte uit Weenen naar beneden en brak een been. Eene voordeelige zaak. De tentoonstelling van Antwerpen heeft een batig slot van fr.285.166.55 opgeleverd, zoodat voor een aandeel van fr. 100 wordt terugbetaald fr. 119.01. Sr.eeuwopruiming te Berlijn. Te Berlijn heeft in den afgeloopen, bijzonder sneeuwrijken, win ter het sneeuwopruimen niet minder dan 1.109.712 Mark gekost. Er werden 70 dagen lang hulparbeiders ge bruikt bij den stadsreinigingsdienst. Het groot ste aantal van die arbeiders was 2500. Een hachelijk oogenblik. Tijdens een stieren gevecht te Barcelona sprong het getergde dier over de omheining der arena te midden van de toeschouwers. Door een panischen schrik bevangen, drongen allen naar den uitgang, totdat het een der bedienden gelukte het dier dood te schieten. De kogel doorboorde echter het lichaam van den stier en doodde boven dien een toeschouwer. In het gedrang werden ontelbaar velen gekwetst. Van honger gestorven. Op den Boulevard de la Constitution te Luik heeft zich dezer dagen een drama der ellende afgespeeld. Daar woonden op een klein kamertje twee dames van Duitsche afkomst, 74 en 75 jaren oud. Zij leefden van een luttel bedrag spaarpenningen, door 't ge ven van pianolessen bijeengegaard. In den laatsten tijd waren door ziekte hunne spaar penningen geheel verslonden. Zij leefden tel kens drie dagen van éen brood, den derden dag weekten zij dan de hard geworden sneden in water. De vrouw, bjj wie de arme dames ge huurd waren, leerde hun ellendigen toestand kennen en schonk hun reeds 2 maanden huur. De ongelukkigen bezaten echter te veel eer gevoel, om aalmoezen te vragen of aan te ne men. En daar zjj niet meer werken konden, was de hongerdood wel onvermijdelijk. Sedert eenige dagen nu bleef de kamer der arme vrouwen gesloten. De ongerust geworden buren besloten, toen op kloppen niet werd opengedaan, de deur te forceeren. Een verschrik kelijk tooneel kregen zij bij het binnendringen te aanschouwen. Beide zusters lagen op éen bed uitgestrekt. De oudste, Theresia, was sedert minstens twee dagen dood en een groote magere kat sliep op het lijk. De andere zuster had half het bewustzijn verloren en stamelde on verstaanbare taal; zij beweerde, dat hare zuster sliep en 't maar koud had. Theresia was van honger gestorven. Geen spoor van voedsel, geen kruimel broods werd in de kamer gevonden, en ook geen centime gelds. Het kostte groote moeite de over levende uit het vuile vertrek te verwijderen; zij klampte zich schreiend aan het doode lichaam harer zuster vast. Men hoopt haar in eene lief dadigheidsinstelling onderkomen te verschaffen. Ongelukstations. Te Berlijn zijn thans tien zoogenaamde ongelukstations, plu at jen waar steeds een geneeskundige en de noodige hulp middelen aanwezig zijn, om bij ongelukken terstond hulp te verleenen en die dag en nacht geopend zijn. De stations zijn telegrafisch ver bonden, zoodat bij groote rampen spoedig hulp van andere kan worden ingeroepen. Dezer dagen is ook een nieuwe overdekte raderbaar in ge bruik genomen op veeren, om het vervoer van gewonden zoo rustig mogelijk te kunnen doen plaats hebben. Eene vreeselijke wraakneming. Onlangs werd eene kijfachtige dame, die in eene Fransche berg streek woonde, tot eene boete veroordeeld, om dat ze van eene buurvrouw kwaad had gespro ken. De voornaamste getuige was de brievenbe steller, die de woorden had gehoord. Vreeselijke wraak heeft de veroordeelde genomen. De postdienst in die streek i» weinig omvangrijk de boeren krijgen zelden brieven of bladen, zoodat de besteller niet eiken dag al de dorpen en gehuchten in de bergen had te bezoeken. Nu heeft de wraakgierige dame echter voor een der bewoners in elk plekje een abonnement genomen op het dagblad van eene naburige stad en nu moet de ongelukkige besteller iede- ren dag berg op, berg af, overal die kranten bezorgen. Dat teil nog al wat zeggen. In Luzern hebben de kuipers het werk geslaakt. Zij eischen een tien-urigen werkdag, overwerk dubbel betaald, afschaffing van Zondagswerk, een minimum loon van 10 franken voor hen, die bij hun patioons kost en inwoning genieten voor degenen die niet inwonen bij den patroon een minimum van 27 franken per week. Wanneer de werklie den op karwei uitgaan komen verblijfkosten voor den patroon. Den Meidag vrij met behoud van loon. Wie zou niet wenschen kuiper te Lucern te zijn? Opening van het Noord-Oostzee-Kanaal. De feesten die bij deze gelegenheid worden ge geven zullen plaats hebben van 19 tot 23 Juni. Met den Keizer zullen 22 Duitsche Bondsvorsten 1) ij de opening van het Kanaal tegenwoordig zijn. Zestig vreemde en veertig Duitschen oorlogsschepen worden verwacht. Alweer een duel. De Parijsche journalist Jules Huret en de bekende dichter, Catulle Mendes hebben op den degen geduelleerd, wijl laatstgenoemde zich bcleedigd achtte door Huret's beweren, dat Mendes tot de intimi van den befaamden Britschen „aestheticus// Oscar Wilde behoord had, wanneer deze, als hij gewoon was, van tijd tot tijd het terrein zijner uitspanningen naar Parijs verlegde. Men des werd door een degenstoot lichtelijk aan den arm gewond. Een ongelukkige prins. Officieel wordt door het Hof te Brussel het bericht der verloving van prinses Clementine met den Italiaanschen troonopvolger tegengesproken. Geen enkele ka tholieke prinses is tot hiertoe genegen de vrouw te worden van den zoon van koning Umberto, Een verstandige rechter. Een rechter in de Rijn-Palts heeft dezer dagen een Salomo-vonnis geveld. Twee knapen hadden, in Januari, van het ijs komend, gevochten, en de een had den ander daarbij met een schaats geslagen, zoodat er eenige druppels bloed vielen. De vrienden waren spoedig weer verzoend, en zij dachten niet aan gerechtelijke vervolging. Maar een gen darme, die vier weken later toevallig het voor gevallene vernam, gaf het aan bij het gerecht. De zaak kwam dezer dagen voor. De eisch was 3 dagen gevangenisstraf en verbeurdver klaring van de schaats. Maar de rechter ver oordeelde den beschuldigde alleen tot 3 dagen gevangenisstraf, zonder meer. //Want//, zeide hij, //daar men kan aannemen, dat er slechts met éen schaats is geslagen, en het niet te be palen is of dat de rechter of de linker schaats is geweest, kon men allicht de verkeerde schaats verbeurd verklaren. En beide schaat sen verbeurd te verklaren zou onrechtvaardig zijn.* De woning van den landman E. Roozing te Hazenpolder gem. Zijpe (N. H.) is met in boedel en al, eene prooi der vlammen gewor den. Te Tinallinge (G.) is de boerenbehui- zing van de wed. Hoeksema afgebrand. De oude vrouw kon piet moeite zich redden. Te Blankenham is de arbeiderswoning van Akkerman afgebrand. Vier kinderen zijn daarbij omgekomen. Nader vernemen wij, dat de moeder zich voor boodschappen naar het naburige Blokzijl had begeven. Uit vrees, dat hare kleintjes een ongeluk zouden krijgen bij de sloot, had zij hen in de woning opgesloten. Er schijnt toen brand ontstaan te zijn. De vader, die op eenigen afstand landwerk verrichtte, bespeurde het onheil wel, doch helaas te laatwant toen hij op de plek zelve kwam, was het kleine gebouwtje reeds ingevallen en vond men de vier lijkjes der ongelukkige kinderen in een hoek van het ver trek. De kleinste lag in de wieg. Een 6 jarig jongentje te Maassluis, had de onvoorzichtigheid eene brandende sigaar in zijn zak te steken. Hij liep daarmede den Vlaardingschen dijk op, zijne kleeren geraakten in brand en het kind kreeg zulke brandwon den, dat het aan de gevolgen overleden is. Het huis van den winkelier L. de Boer te Nieuwerkerk a.d. IJsel is door een feilen brand geheel in de asch gelegd. Een paard en eenige kippen zijn in de vlammen omge komen. Bij het vertoonen van zijn* kunsten viel op de Paaschweide te Zutphen een acrobaat van de trapeze, doordat een der touwen brak. Hq werd zwaar gewond en is Dinsdag in het zie kenhuis aldaar overleden. Door de tram uit Rozendaal is nabij EttenLeur, een onlangs uit Lombok terug gekeerde militair overreden. De ongelukkige, te Hoeven woonachtig, was onmiddellijk dood. Een zeer ernstig ongeluk heeft te Leeu warden plaats gehad. Terwijl een paar jonge dames op den Stienser straatweg wandelden kwam een marechaussee achter haar aanrijden. Een der dames, een meisje van 20 jaren, schijnt verkeerd te zijn uitgeweken, met het gevolg dat zij, hoe weet men nog niet, viel, en het paard over haar heen kreeg. Inwendig werd zij zwaar bezeerd. Zij werd in een uit spanningsoord in de nabijheid opgenomen en kon eerst 's avonds laat per brancard naar haar woning worden vervoerd. Gisteren overleed zij aan de gevolgen. De marechaussee, die van het paard stortte en in het aangezicht werd verwond, ligt in het hospitaal. Een schoenmaker uit Noordeloos, vader van een groot gezin, liep Maandag-avond op den spoorweg bij Gorinchem, toen een trein aankwam en hem overreed. De ongelukkige was terstond dood. Het hoofd werd hem let terlijk van den romp gesneden. TeAlkmaaris de 77 jarige vrouw van P. door het vuur eener test in brand geraakt en aan de gevolgen overleden. Te Eek en Wiel is het zoontje van G. v. H. in de modder gestikt. Slechts een oogen blik was de kleine aan het moederlijk oog ontsnapt. Eene vrouw was in de Nieuwe Gracht te Utrecht bezig met het spoelen van de wasch. Toen een stuk goed aan hare handen ont glipte en zjj het wilde grjjpen, schoot ,zjj voor over in 't water en kwam, al spartelende, in het midden der gracht. Een voorbijganger begaf zich gekleed te water en mocht het genoegen smaken de vrouw te redden. Gisteren-ochtend omstreeks 11 uur had een treurig ongeval op de Jan Gijzevaart, onder Sandp oort plaats. Het zoontje van Dingenis, 7 jaar oud, trof al spelenderwijze zijn kameraadje Anton Smit 10 jaar oud met een mestvork aan het hoofd. De moeder van Anton gewaarschuwd vond haar kind in het bosch liggen, ze beur de den knaap op, hij deed nog eenige passen en bleef toen in de armen zijner moeder dood. Het bleek dat hij een steek had bekomen met een mestvork in de rechter slaap. De vader van den doode was juist een over leden vriend gaan begraven en vond, thuisko mende, zijn zoon niet meer. Door den Burgemeester is proces-verbaal op gemaakt en de justitie is van het gebeurde kennis gegeven. HAARLEM. Door het provinciaal bestuur van Noord-Holland is bij enkele inschrij ving aanbesteed: lo. Het voorzien der boorden van het Noordhollandsch kanaal, in vier per- ceelen. (Raming le perceel f4000, 2e perceel f 10.000, 3e perceel f12,000, 4e perceel f 6000) Minste inschrijverle perceel J. Oldenburg te Bergen, voor f3367; 2e perceel L. G. B e k- ker te Lent, voor f 8690; 3e perceel J. Ol denburg te Bergen, voor f11,168; 4e pr- ceel B. Boon te Helder, voor f5375. 2e. Het leveren van brik en steen en het bestorten der Heldersche zeewering, behoorende tot de Rijks-zeewerken in de provincie Noordhollsffd in twee perceelen. (Raming le perceel f3300. 2e perceel f 14.700). Minste inschrijver: le perceel W. de Jong te tielder, voor f 3120; 2e perceel Basaltmaatschappij tc Rotterdam! voor f 13,745. 3e. Het verbeteren van Rjjk»

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1895 | | pagina 2