BINNENLAN D. 12,5000 mark daarrau zullen zij een karpet en eene kast koopen,die zgVonB i e m a r c k {en geschenke zuilen zenden. De overige 75,000 mark zjjn bestemd voor een Bis- mar k-fonds, uit de rente waarvan de op leiding zal bekostigd worden van eenige Silezische volk. De Rechtbank te Halle (SakseD) heeft dertien personen, leden van een anarchisten- club, meerendeels arbeiders en kasteleins wegens het deelnemen aan eene vereeni- ging, die zich ten doel stelt, maatregelen van de overheid of de tenuitvoerlegging van wetten door onwettige middelen te verhinderen,veroordeeld tot gevangenisstraf fen van vjjf maanden tot één week. Frankrijk. Te Pargs is het 100-jarig bestaan ge vierd der Ecole normale. Aan den leest- maaltjjd bij deze gelegenheid gehouden, las professor Schwartz uit Berlijn een adres der Berlgnsche hoogeschool voor. Een ander afgevaardigde uit Berlgn stelde ^een dronk in op den voorspoed der school.) Professor Bakhuizen van de Brink, van de hoogeschool te Leiden, sloot zich bjj dezen toost aan en sprak ook in denzelfden geest. Amerika. Eene brutale aanranding heeft te Bar- denhonse in New-Yersey (Ver. Staten) plaatsgehad, waarvan mevrouw P a r n e 11, de bejaarde moeder van den bekenden Ier- schen leider het slachtoffer is geworden. Men vond de onde dame bewusteloos en gewond in haar woning, terwijl eene porte feuille met papieren haar zoon betreffende, was verdwenen. Tot dusver heeft zij nog geen opheldering kannen geven over het geen haar is overkomen. De roover is ontsnapt. Haarlemmermeer^ 22 April. Druk wordt Onze Vorstinnen te Amsterdam. GEMENGDE BERICHTEN. Het Centrum in Dnitschland. De vraag werd gesteldHoe komt het, dat het aanvan kelijk kleine en geminachte Centrum thans tot de machtigste partij is aangegroeid Het ant woord op deze vraag is niet ver te zoeken. Het ligt voor de hand. Het Centrum heeft tot grond slag en wegwijzer geen andere dan de echt chris telijke beginselen. Aan het hoofd der partij ston den steeds mannen, die m plaats van baatzuch tig hun eigen belang of dat van een verderfe lijk nepotisme te dienen, niets anders nastreef den dan het ware en wezenlijk belang der maatschappij, zonder de minste egoïstische ne venbedoelingen. Daarin ligt de kracht van elke vereeniging. Dat is het ideale streven van elke partij, politieke of andere, die op den chris te- lijken grondslag is gevestigd. Wijkt ze van die beginselen af, staan aan het hoofd mannen met egoïstische nevenbedoelingen, dan spat ze uiteen. De baatzuchtige of naar bijoogmerken strevende leden strekken tot haar ondergang, en de val zal te grooter en schandelijker zijn, naarmate baat- en hebzucht meer op den voorgrond tra den. Wij Katholieken in Nederland kunnen liet Duitsche Centrum tot voorbeeld nemen. W at zouden de Katholieke instellingen en vereeni- gingen in bloei en kracht hier toenemen als daar overal mannen aan geplaatst waren die al leen de zaak en geen eigenbelang op het oog hebben. Mannen uit een stuk, geen oogendiena ren, daarkan men iets mee uitvoeren, dat heeft de onvergetelijke Dr. Windhorst met zijn Centrum bewezen. nLoon naar Werk" te Maastricht. Bij het weer geven van eenige feiten over deze arbeidsveree- niging in de hoofdstad van Limburg, wil het dagblad Be Tijd geen beschouwingen geven, maar ziet, dat de weg" door deze Vereeniging gevolgd op den duur althans moet leiden tot ernstige gevaren. Be Tijd toont zich hier een waarschuwer en meent, dat het een heerlijk feit zou zijn, indien men zoo noodig door een gedeeltelijke reor ganisatie van den RK. Volkshond erin slagen kon, ook in Limburg alle degelijke krachten van katholieke zijde te doen samenwer ken tot het behartigen der belangen van den patroon zoowel als van den arbeider. Volgens De Tijd schijnt in den R. K. Volks hond te Maastricht, niet alles in orde te zijn, ten minste dit vermoeden heeft het blad bij ons opgewekt, waar het spreekt van eene reorganisatie in den Bond. Of wil het blad, dat de R. A. Voilkshond met het een of ander te reorganiseeren, de radicale vereeniging Loon naar Werk tot zich moet of kan trekken? In dat geval wordt het zeker hoog tijd, dat den Katholieken werk lieden klare wijn wordt geschonken en men het radicale en socialistisch streven, dat zich enkelen in den Ned. R. K. Volkshond veroorloven na te jagen met kraciht belette, dan kunnen onze werk lieden met hun catechismus in de hand al spoedig leeren, wat zij te doen hebben. Velen schijnen in onze dagen de lessen daarin gege ven te zijn vergeten, Kiesplicht. De Residentiebode heeft vooral be zwaar tegen de uitbreiding van het kiesrecht, omdat het steeds zoo moeilijk blijkt «de goede elementen/» naar de stembus te krijgen, terwijl //de kwade// steeds gereed staan hun slag te slaan. Tegen deze kwaal nu prijst het blad kies plicht onder poenale sanctie aan voor de wor dende kieswet. Het heeft aan Z. H. Paus Leo XIII behaagd, mr. G. J. H. He ere, ridder in de orde van den H. Gregorius den Groote, ter gelegen heid van zijn 25jarig jubilé als burgemeester van Baamsdonk, om zijne bekende liefdadig heid te benoemen tot commandeur in dezelfde orde. gewerkt aan de Communicatiemagazijnen te Hoofddorp en te Vijfhuizen. Na de opening der sluizen komt er een beurtveer van Hoofddorp op Amsterdam en Leiden. Van de gemaakte spoorwegplannen hoort men niets. Leiderdorp, 22 April. In de te Leiden te houden vergadering van de E. K. Centrale Kies- vereeniging in het boofdkiesdistrict is met al- gemeene stemmen geproclameerd tot candidaat voor de Provinciale Staten van Zuid-Holland Jhr. E. C. V. D o m m e r van Poldersveldt, bur gemeester van Noordwijkerhout. Aftredend lid is de heer A. O p d e L a ak, te Noordwijk, die zich met ter woon te Amsterdam heeft gevestigd. Helder, 22 April. De heer W. J. M a a 1- steed, wethouder dezer gemeente, is heden na eene korte doch ernstige ongesteldheid in den ouderdom van 69 jaar overleden. Akersloot (N.H.), 22 April. De heer W. Va n der Horst, ontvanger dezer gemeente, heeft ontslag aangevraagd. Enkhuizsn, 22 April. Voor rekening van het //Snouck van Loosenfonds// is in deze gemeente onderhands aanbesteed het bouwen van de 48 arbeiderswoningen, waartoe eenige aannemers waren uitgenoodigd. De inschrijvingssommen overtroffen echter dermate de begrooting, dat het werk niet is gegund. Binnenkort zalnu eene publieke aanbesteding gehouden worden. Haarlommerliede en Spaarnwoude, 22 April. Door het vertrek van den heer A. van E o s s u m lid van den gemeenteraad, uit Hout rijk en Polanen naar Haarlem is eene vacature in den Eaad ontstaan. Gelijktijdig met de perio dieke aftreding zal hierin worden voorzien. Bij de aankomst van onze Koninginnen te Am sterdam, weerklonk omstreeks drie uur Zaterdag namiddag een kanonschot, ten teeken dat de Koninklijke trein de grens der gemeente had bereikt. Vijf minuten later stoomde de trein het station binnen. De Koninginnen werden op 't perron opge wacht door den Burgemeester in ambtsgewaad en door de heeren P. Th. Westerwoudt, E. van Hasselt en Mr. W. v. d. Vliet, leden van den Eaad van Administratie der H. S. M. De jonge Koningin zag er gezond en vroolijk uit. Zij was gekleed in groen ffuweel en droeg een hoed met grijze struisvederen. De Eegentes droeg een zwart zijden kleed. P1H.MM. begroetten de autoriteiten op't perron vriendelijk en reikten den Burgemeester de hand. In het feestelijk versierde koninklijk paviljoen werden HH. MM. bouquetten aangeboden door het zoontje van Mr. Eoëll en door een klein dochtertje van den heer Westerwoudt. Na een kort oponthoud in 't paviljoen reden de Koninginnen met Haar gevolg in open rij tuigen, stapvoets en door huzaren begeleid naar den Dam, door de talrijke menigte luide toe gejuicht Euim kwart voor drieën verschenen HH. MM. op het Balkon van het paleis door de menigte met hartelijk gejuich begroet. Zondag-ochtend hebben de Koninginnen de godsdienstoefeningen in de Nieuwe kerk bijge woond. Tegen tien uur reden Hare Majesteiten in een rijtuig bespannen met twee paarden er heen gevolgd door twee hofrijtuigen, terwijl nog een deel van het gevolg te voet ging. Te half een werd de eerewacht der infanterie afgelost door die der dd. schutterij, onder be vel van kapitein Israël. De kapel der schutterij deed zich eenigen tijd op den Dam hooren. Omstreeks twee uur reden de Vorstinnen, ge zeten in een gala-rijtuig met vier paarden d la daumont met een voorrijder en even als hij haar komst in de hoofdstad door cavalerie geëscor teerd naar Artis. De Koningin droeg een smaakvol crème cos- tuum met kant afgezet en een stroohoed met witte veer. De Eegentes een zwart zijden kleed met fluweel en gitten afgezet en een zwarte-kapot- hoed, waarin witte bloemen; beide Vorstinnen hadden gedurenden den rit grijze mantels aan. De menigte die zich op den Dam had ver zameld en de duizenden menschen langs de straten en grachten langs welken dc Koninklijke stoet reed om Artis te bereiken, juichten geest driftvoller dan ooit de geliefde Koninginnen toe,die steeds hogen en knikten langs den ganschen weg en naar alle kanten. De Plantage waar Artis gelegen is, was geheel afgezet met cavalerie. Na ontvangen te zijn door het Bestuur van Artis begaven zich de Koninginnen naar den tuin waar de muziek de volksliederen deed hooren en de menigte luide juichkreten aanhief. Een 30 tal commissaris sen zorgde voor de j ordedie geen oogen- blik werd gestoord, hoe men zich ook verdrong om de lieve verschijning van H. M. Koningin Wilhelmina van nabij te zien. Onder geleide van het Bestuur bezichtigde de Vorstinnen de vogels en roofdieren. De tijgers en leeuwen werden gevoederd, de olifanten moesten hun kunsten vertoonen en meer aar digheden werden ten beste gegeven wat de Ko ninginnen geruimen tijd in Artis deed vertoeven. In de Koningszaal die in een bloemenpara- dijs was herschapen werden HH. MM. door het Bestuur bouquetten aangeboden en gebruikte de Koninginnen eenige ververschingen. Even over drie uur reed de Koninklijke stoet, een anderen weg dan hij gekomen was, naar het Paleis op den Dam terug. Niettegenstaande het na het verlaten van Artis was gaan regenen, werd de geheele rijtoer, vol gens het opgemaakte programma, door de wijk Muiderpoort en omstreken, over Oostenburg, Wittenburg, Kattenburg en langs de DcBuijter- kade zonder wijziging volbracht zoodat nie mand, die er op gerekend had de Vorstinnen hier of daar te zien, teleurgesteld werd. De menigte langs den weg was dan ook zeer groot en het bewijs werd overal geleverd dat Amster dam's burgerij de Vorstinnen weder met vreugde in haar midden ziet. Voor de brandweerkazerne op Kattenburg brachten bij het passeeren van den vorstelijken stoet de brandwaehts het saluut; op de Prins Hendrikkade werd bij het voorbij rijden van het wachtschip, waarop de jongens in het want paradeerden en hoera riepen,terwijl op het dek de kapel der Marine uit Den Helder de volksliederen speelde, stapvoets gereden,op de kannonneerboot „Zeehond/', welke in het Oosterdok lag, werd bij het gaan langs den Oosterdoksdijk met de vlag gesalueerd; overal belangstelling, overal gejuich en gewuif, hoezee- en hoerageroep. Te vier uur kwam de stoet op den Dam te rug', die zwart stond van juichende menschen. Gisteren-ochtend gaf H. M. de Koningin-Ee- gentes audiëntie. Te twee uur werd een bezoek gebracht naar de Willemstraat, de straat die om de Oranje-gezindheid harer bewoners, van ouds bekend is. Er heen en terug reed de Koninklijke stoet door de navolgende straten: Paleis, Dam, Damrak, P. H. Kade Ooster doksdijk, Oosterdokkade, De Euyterkade, Wes- terdoksluis, Westerdoksdijk, Barendtsplein, Bok kinghang, Zandhoek, Groote Bickersstraat, Bui ten-Oranjestraat, Binnen-Oranjestraat, Willem straat, Nieuwe Willemstraat, Marnixstraat, Haar lemmerplein, Nassaukade tot Eaampoort, Baam- poort, Marnixstraat, Westerstraat, Prinsengracht, Prinsenstraat, Heerenstraat, Heerengracht, W. Z. Gasthuismolensteeg, Paleisstraat, N. Z. Voor burgwal, Mozes en Aaronstraat, Paleis. Vele corporatiën zijn ter audiëntie geweest in het paleis te Amsterdam, waar de Koningin- Eegentes voor allen een welwillend woord overhad Onder de vereenigingen die ter audiëntie werden ontvangen, behoorde ook het bestuur van den Nederlandschen Jo urnalistenkring De burgemeester, aan de Eegentes de gemeen teraadsleden voorstellende vestigde hare aan dacht op de zorgvolle tijden, welke de gemeente doorleeft en wees op de geestdriftige ontvangst der burgerij, des te grooter nu de Koninginnen verleden jaar deze stad niet konden bezoeken. HH. MM. uitten de beste wenschen voor de stad Amsterdam. De audiëntie duurde tot over drieën. Daarna maakten HH. MM. bij fraai weder den boven aangegeven langen rijtoer door enkele der volk rijkste buurten van de stad, o feral gehuldigd en toegejuicht. Vooral in de Willemstraat, waar huis aan huis werd gevlagd, en uren te voren met vaten, kar ren en planken tribunes in deze volksbuurt waren opgericht, liepen commissarissen van orde met oranjelinten over de borst onder de opgewonden schare allerlei te bedisselen en te beredderen. In het midden der straat moest de konink lijke stoet halt houden en werden de geliefde Vorstinnen door 130 kinderen toegezongen. H. M. de Eegentes bedankte in hartelijke woor den voor deze hulde, haar en koningin Wilhel mina gebracht, waarna de tocht naar het paleis op den Dam werd voortgezet. De verlichting van de terreinen der Wereldten toonstelling te Amsterdam zal geschieden met Kinderman's gasgloeilicht. Verschillende afdeelingen van soc.-democrat. vereenigingen te Enschedé, Hengelo, Almelo en Goor zullen op Zondag 28 dezer in het ge bouw //Verlichtingsoord// te Hengelo eene meeting houden. De Enschedésche deelnemers trekken dien dag in optocht door het grondgebied der gemeente Lonneker, en dan vindt des namiddags een optocht met vaandels door Hengelo plaats. Openbare vergaderingen, waarbij verschillende sprekers zich zullen doen hooren, zullen in en buiten het gebouw gehouden worden. Op den isten Mei zullen zij een groot kinder feest organiseeren. Te Veere (Zeeland) is een 20-jarig zeer net gekleed heer aangehouden. Hij betoonde zich uitermate vreesachtig en zette het telkens bij de nadering van eenige personen op een loopen. De inlichtingen, die hij in het Engelsch, Duitsch en Hollandsch gaf waren zoo vervard mogelijk. De ongelukkige schijnt krankzinnig te zijn, en is naar het gasthuis te Middelburg vervoerd. De politie heeft bij hem een retourkaart van de mailboot gevonden, waaruit blijkt dat hij met de stoomboot uit Londen gekomen is. De Wereldtentoonstelling te Amsterdam zal namens de Koningin-Begentes den Hen Mei ge opend worden door hare opper-ceremoniemeester, baron Du Tour van Belliuchave. In de Eransche afdeeling wordt vanwege het Fransche comité reeds gearbeid met het opstellen en arrangeeren der inzendingen, terwijl voor de andere afdeelingen de inzendingen zeer'spoedig kunnen worden afgewacht. In Oud-Holland is nog slechts een klein ge deelte der huisjes on verhuurd. In vereeniging met eenige Nederlandsehe kantwerksters zal de vrouwenvereeniging //Tesselschade// op Oud-Hol land een beeld van de oude kantwerk-industrie geven, en in eenige der huisjes zullen Arabieren en Turken hun intrek nemen om hun Oostersche schatten gelijk eertijds den bezoekers van Amster dam te koop te bieden. Met toestemming van het gemeentebestuur worden de gymnasten, bestemd om het Oud- Hollandsche vendel te vormen op de Beurs ge oefend. De werkstakende meubelmakers te Amsterdam beginnen onder sociaal-democratische leiding, aanrandingen en baldadigheden te plegen. Zij vallen de aan het werk gebleven arbeiders aan en werpen zelfs ruiten in bij menschen die niets met de rebellen te maken hebben. Er zijn veel menschen die klagen over het niet genoeg met kracht optreden der politie tegen de opruiers. De Zigeuner-troep,' welke reeds op verschil lende punten getracht heeft uit Pruisen Limburg binnen te komen, is ruim 60 personen sterk zij voeren 8 wagens mede. De brigades marechaussee aan de grenzen zijn versterkt. Zaterdag-middag reden te Amsterdam even voor dat de Koninginnen aankwamen een viertal socialisten verkleed in een rijtuig rond. Twee er van hadden maskers voor en droegen blonde pruiken, een van de anderen twee was als een politie-agent verkleed. Yoor de drukkerij van //Eecht voor Allen//, waar Domela Nieuwen- huis en anderen honderden strooibiljetten over de menigte heen wierpen, werd door de politie, aan de laffe vertooning een einde gemaakt. Hierbij hadden weder opstootjes plaats. Er werden geduchte slagen met stok en sabel uitgedeeld en vele onruststokers werden gearresteerd. Waarom heeft de politie den opruier niet uit zijn schuilhoek gehaald en achter slot gezet Te 's Gravenhage is eene groote som bijeen gebracht om het uitstekend terrein, gelegen aan de laan van Nieuw Oosteinde, in te richten tot sportterein, waar niet alleen alle mogelijke sport kan worden beoefend, maar ook paarden-, vee- en hondententoonstellingen kunnen worden ge houden. Het comité, dat zich te Leeuwarden had ge constitueerd ter bevordering van eene collectieve inzending van voortbrengselen der Eriesche nij verheid op de te Amsterdam te houden Wereld tentoonstelling van hotel- en reiswezen, is, naar gemeld wordt, op grond van financiëele bezwa ren ontbonden. Naar de N. R. Ct. met zekerheid verneemt, is hij kon. besluit bepaald dat de gele uitmon stering van de uniformen onzer infanterie door roode uitmonstering zal worden vervangen. Naar men aan het Handelsblad mededeelt, zal het officieele diner bij gelegenheid van de ope ning der Wereldtentoonstelling op Zaterdag 11 Mei niet plaats hebben op den mailstoomer op het tentoonstellingterrein maar in het Paleis voor Volksvlijt, dat daarvoor zal worden versierd. Het diner zal geleverd worden door het restaurant Van Laar (gérant Elie Leroux). In de laatste dagen worden door de Scheve- ningsche bomschuiten belangrijke verliezen ge leden aan het vischtuig op het wrak van de Elbe. Donderdag kwam o. a. te Scheveningen weer eene bomschuit aan die beide netten op het wrak verloren had. In de Vereeniging voor Vrouwen-kiesrecht te Amsterdam, heeft de heer P. L. Tak aller be- spottelijkst het kiesrecht voor vrouwen aanbe volen. Verbeelden wij ons den dag waarop vrouw en man, elk met hun eigen candidaat op het biljet ter stembus opgaan. En dan de vreugde en teleur stelling bij den uitslag der stemming. Commen taar is hier bepaald overbodig. Naar de anti-revolutionnaire Nederlander uit goede bron verneemt, zal de in de laatste dagen zoo hoog opgevoerde petroleumprijs spoedig weder dalen. Woensdag en Donderdag is de Belg H. v. B., die onlangs wegens het plegen van verschillende aanrandingen onder Nederweert werd aange houden, zwaar geboeid door marechaussees ter confrontat e gebracht naar de verschillende plaat sen in Noord-Brabant en Limburg, alwaar hij de aanrandingen gepleegd heeft. Hij werd door de aangerande kinderen en vrouwen herkend. Op Texel is in het veld reeds een nest met jonge leeuweriken gevonden. Ook vond men een nest van een wilde eend, met tien eieren, welke reeds op het uitkomen waren. Te Noordwolde (West-Stellingwerf) bleef Za terdag-morgen de woning van den alleenwonen- den H. O. gestolen. Toen zij in tegenwoordig heid van de politie geopend werd, vond men H. O. dood op zijn bed. Gisteren-ochtend te 10 uur had op de Katen- drechtsche veerstoomboot een bijzonder gevalplaats Een welgekleed heer die reeds enkele malen met die boot heen en weer gevaren was,sprong midden op de rivier over boord. Schoon hij zijne redding scheen tegen te werken, werd hij toch in ee ne roeiboot opgenomen en te Botterdam aan wal gebracht. Franqois Coppée geëerd. Bij de gala-voorstel ling in den schouwburg te Havre werd door het Odeon-gezelschap uit Parijs Pour la Couronne van Frantjois Coppée gespeeld, en de dichter was zelf medegekomen. Toen een der vertooners de regels zeide Son fils, sans doute, a la couronne? Non, chez nous, c'est au plus méritant qu'on la donne. (bij ons gaat de kroon niet van vader op zoon over, maar geeft men die aan wie haar 't meest verdient) barstte de geheele zaal in toejuichingen los, die verscheidene minuten aanhielden. De Marseillaise moest gespeeld worden en werd staande aangehoord. In de pauze noodigde de President den heer Coppée bij zich in zijne loge en hield hem daar tot aan het slot, Toen onstuimig om den dichter geroepen werd, pre senteerde de President hem van daar aan het publiek, te midden van levendige toejuichingen. Keize-rvrijmetselaar. Naar wij vernemen heeft Willem II zich uit eigen beweging laten op nemen in de vrijmetselarij. Voor eene Italiaansche Rechtbank. Een proces, waarin de eisch ontzegd wordt en toch beide dc sc de zit ze"

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1895 | | pagina 2