BI ft IS E s L V 3 1>. en waaibg bepaald wordt, dat volksver tegenwoordigers gedurende den zittingstijd niet verplicht kunnen worden tot bet vervullen van eenigen militairen dienst. De achter-kleinzoon van den beruch- ten conventieman «Robespierre» een zekere Eugène Robespierre is Zaterdag voor de Parijsche rechtbank ge weest, beschuldigd van bedrog te hebben gepleegd in de uitoefening van zgn beroep van steenkolenkoopmaD. De nakomeling van den grooten revolutionnair gaf den menschen te weinig voor hun geld. Hg heeft echter heftig geprotesteerd en weid ook vrijgesproken. Eene vreeselgke misdaad heeft plaats gehad bg Avignon. Daar woonde een lote- ling, Louis Grangier genaamd, met een zeer somber karakter, die vooral in zich zelf gekeerd was, sedert de militie raad hem hadgoedgekeard voor den dienst. Hg zocht om de minste nietigheden twist met de zgnen,inzonderheid met zijne moeder, eene zestigjarige arme vrouw. Za terdag vernam Grangier, dat zgne moe der twee geiten had gekocht, zonder hem daarin te kennen. Hg nam haar dat zoo kwalgk, dat bij met een zakmes op haar aanviel, en met zooveel kracht, dat hg haar het hoofd van het lichaam sneed. Het hoofd vond men later op eenigen afstand terug. Toen zgne misdaad gepleegd was, wapende Grangier zich met een geweer deed zich zelf gerechtigheid en schoot zich een kogel door het hoofd. Zjju broeder vond de beide lijken, toen hg thnis kwam. Rusland. In een artikel over den toestand in Oost-Azië zegt het Journal de St. Pé- tersbonrg «Wij stellen ons niet ten doel Japan te berooven van de vrachten van zgne overwinningen; maar de vooruitgang van Japan in beschaving zou vroeger of later door vernietiging zgn bedreigd indien niet de beginselen van die beschaving den grondslag hadden waarop het samengaan van de beschaafde natiën bernst. Naar deze beginselen moet elke staat onrecht matige belangen prgsgeveu en ze op bil- ljjke wgs ondergeschikt maken aan het algemeen belang en het waarborgen vau den algemeenen vrede. Rusland beeft daar van een gedenkwaardig bewga geleverd, waardoor de laatste Keizer den naam vre devorst heeft verkregen. Rusland is vast besloten op dien weg voort te gaan, en daarom voelt het zich te meer gerechtigd, van anderen dezelfde gematigdheid te ver langen. Door de overeenstemming tasschen de drie Mogendheden wordt Japan niet benadeeld, maar het zal spoedig inzieD dat de Mogendheden die het bijtgds terug hielden op zgn weg waar zgn kracht in de toekomst dreigde te faleD, het voortref felijke diensten hebben bewezen. Zeer hooje autoriteiten te Odessa heb ben verklaard, dat Rusland volkomen be reid is, een oorlog met Japan te beginnen, indien Japan onbuigzaam mocht blgven ten opzichte van de Russische eischen. Iutasechen zal de Keizer van China volgens een telegram nit Peking het vre- desverdracht bekrachtigen en kan Japan tegenover Rusland eene afwachtende hoo ding aannemen. De Japansche regeering zet de krggstoerustingen met kracht voort, alle oorlogsschepen op de Chineezen ver overd worden uitgernst ten strjjde. Onzo Koninginnen te Londen. GEMENGDE BERICHTEN. Donderdag gebruikte de Hertogin van Al bany en haar kinderen de lunch bij bare Ma jesteiten in Brown's Hotel. Vervolgens reden HH. MM. met de Hertogin uit om de Bank of England te bezoeken. De Hertogin zal van avond bij HH. MM. dineeren. De Koningin-Regentes en koningin Wilhel- mina zullen de volgende week een groot di ner geven, waarbij verscheiden vorstelijke per sonen zullen aanzitten. Nopens het bezoek bij Koningin Victoria op Windsor is nog niets bepaald, maar de Koninginnen zullen Hatfield, bet landgoed van lord Salisbury bezoeken. De Lord Chamberlain, koningin Victoria's Equerry Mac Neil en lady Reay genoten de eer met HH. MM. de lunch te gebruiken bij den Gezant. De Koninginnen hebben een bezoek gebracht aan het parlementsgebouw en aan Westminster zooveeleischend zijn, vooral nu zij wel moest eindigen met in te zien, dat hare angsten over dreven waren en niets zijne veiligheid be dreigde? In plaats van zachter jegens haar gestemd te worden, rees zijne ziel daardoor steeds meer in opstand tegen Alma. Op een middag dat zij juist bezig was baren kleine in slaap te maken, terwijl hij zelf, door het gure weer thuis gehouden verschillende papieren nalas en van pentcekeningen voorzag, werd er gebeld. Een bezoek waarschijnlijk, zeide hij on geduldig. De jonge vrouw stelde hem aanstonds gerust. Men liet alle bezoekers eerst in bet salon en om het even wie er ook komen mocht, zij zou alleen naar binnen gaan en hem verontschul digen. Maar tot hunne verbazing naderden de voet- schreden wel degelijk de woonkamer en opende de knecht de deur, terwijl bij op ontstelden toon prevelde: Dsze heercn willen van geen uitstel we ten; zij eischten terstond toegelaten te worden. Zoowel Iwan als Alma waren overeind ge- rezen.Met klamme handen liet zij den slapenden knaap in zijne wieg neer en hief zich toen in haar volle lengte op. Reeds waren drie in het zwart gekleede mannen het vertrek binnenge komen. Een hunner knoopte zijn overjas los en een driekleurige sjerp vertoonende, die hij daaron der verborgen droeg, zeide hij beleefd doch kortaf; Hall, onder geleide van den koninklijken stal meester, overste Carrington en van den com mandant der wacht. Later bezichtigden Hare Majesteiten de Westminster Abdij. In het verwisselen van de militaire wacht vóór het St. James-Paleis, wat met muziek en vertoon van de prachtigste uniformen pleegt te geschieden, toonden HH. MM. zeer veel belangstelling. Zij bezochten de koninklijke vertrekken in het Paleis. In gewone huurrijtuigen rijden onze Vorstin nen uit, om inkoopen te doen. De Koninginnen zijn van Paddington-station naar Windsor vertrokken om koningin Victoria te bezoeken. Te Windsor werden de Vorstinnen met een rijtuig der Koningin van het station afgehaald en naar het kasteel gebracht, waar zij met de Koningin en prinses Beatrice de lunch gebruikten.Des avonds keerden zij naar Londen terug en dineerden in Browns Hotel. Gisteren reeden zij naar Hampton Courts en daarna naar Claremont, waar zij tot den avond bij de Hertogin van Albany vertoeven; daarna keeren zij weer naar bet hotel terug en gebrui ken daar het diner. Het vertrek uit Engeland zal waarschijnlijk in het midden van de volgende week vallen. Over de reis van onze Koninginnen naar Engeland melden de Engelsche bladen, dat de dagboot van de Zeeland, welke Vlissingen twee uur na het vertrek vau koningin Victoria ver liet, in Sheerness, de geheele officieele wereld in rep en roer vond, omdat het jacht van de Koningin niet in zicht was en de Hollandsche mailboot reeds kwam aanstoomen. Eenige be zorgdheid werd getoond of aan het koninklijk jacht ook eenig onheil zou zijn overkomen. Doch de gezagvoerder van het Hollandsche schip deelde mede, dat hij op zeven mijl be oosten het buitenste lichtschip het jacht van de Koningin en het hegeleidend oorlogsschip was voorbijgestoomd. Een nieuwe feestdag. Volgens een besluit ge nomen door het Centraal Bestuur van den Ned. R. K. Volksbond zullen ook voortaan d1 Katholieke werklieden hu i Meifeest vieren. Zij doen niet mee met de socialisten, maar hebben den 17n. Mei, den dag waarop nu 4 jaren geleden de Encycliek Rerum Nov ar urn is verschenen, als hun arbeidersfeestdag gekozen. Op Zondag 19 Mei. a. s. zullen de leden van den Ned. R. K. Volksbond hun nieu wen feestdag herdenken, door het beleggen van buitengewone vergaderingen der verschil lende Afdeelingen. Op dien dag zullen de feestvierders zich bezighouden met genoemde Encycliek, wier voorschrifien, wanneer ze een maal worden opgevolgd door patroons en ge zellen, voor de menschheid in 't geheel een zegen zullen zijn. Wij verheugen ons in het genomen besluit door het Centraal "Bestuur van den Ned, R.K. Volksbondom de Katholieke werklieden een feestdag te bezorgen, die, zoo bij goed wordt georganiseerd, rijke vruchten moet af werpen voor werkman en patroon, mits de sprekers in de te honden bijeenkomsten bij al het tot heden schermen met groote woorden, over de rechten der arbeiders tegenover de patroons, ook eens wat meer gaan letten op de plichten van den werkman tegenover den pa troon, zoo duidelijk door Z. II. Leo XIII omschreven in zijn beroemde Encycliek Rerum Novarum. Den Geestelijken Adviseurs van de Afdee lingen van den Ned. R. K. Volksbond is door het instellen van dezen nieuwen arbeidsfeestdag eene zware taak op de schouders gelegd. Wij zeggen eene zware taak,omdat juist, door het naar ieders zin uitleggen der beroemde Encycliek, op dit oogenblik op sociaal-gebied onder de Roomsch Katholieke leiders allesbe halve eendracht heerscht. Wij begroeten den Ned, R. K. Volksbond, op het betreden terrein als een vredestichter, in de hoop op een goed succes Voor God en Kerk, voor Vorst en Land. Het oordeel van de Standaard.De heerDr. Ch. Raaymakers van Nieuwer-Amstel, promo veerde dezer dagen als Doctor in de Staats wetenschappen op een proefschrift n Verzekering tegen loerklooslieid, en tot Doctor in de Rechten na verdediging van «tellingen. Het anti-revolu- tionnaire blad, de Standaard, zegt er van: //Het standpunt, ten deze door Dr. Raay makers ingenomen, is ook bet onze. Kunst matige werkverschaffing kan te pas komen, waar tijdelijk door ongewone oorzaak, stilstand van zaken intrad, maar wordt kwakzalverij zoodra het verschijnsel chronisch wordt. //Te redden is onze maatschappij van dit booze kwaad alleen door onderlinge verzekering mits, gelijk ook Dr. Raaymakers wil, die verzekering verplicht worde gesteld. //Daar de heer Raaymakers Roomsch is en in de orde der Jezuïeten overgaat, mag Prius Karoskine, gij zult reeds geraden hebben waarom wij hier zijn. Slechts ten halve, mijnheer, stamelde de jonge man. Wij hebben last u in hechtenis te nemen. Mag ik tenminste weten waarvan men mij beschuldigt? Het is schier overbodig deze vraag te be antwoorden; gij zelf kent beter dan wij uw mis drijf. Gij wordt aangeklaagd het hoofd te zijn eener bende arnarchisten, die reeds heel wat onheil onder uwe leiding stichtten. En mag ik vernemen waarheen gij mij voeren wilt? Allereerst naar het commissariaat van politie. En daarna? Daarna ik weet het niet, maar waar schijnlijk naar de gevangenis te Clairvaux. Thans echter moeten wij beginnen huiszoeking te doen: wil ons voorgaan door de verschillende vertrekken. Zwijgend gehoorzaamde Iwan hun. Terwijl men hem geen seconde uit het oog verloor, werden zijne geschriften in beslag genomen en alle hoeken en gaten aandachtig door snuffeld. Zoodra dit afgeloopen was en een der agen ten de papieren in een pak bijeengebonden bad en hetzelve bij zich «tak, hernam de com missaris: Wil ons thans volgen; aan de deur wacht een rijtuig. Een oogwenk nog! riep Karoskine met tril- letthe lijjpen.Laat mij ten minste afscheid nemen de verwachting uitgesproken, dat hij voor onze Roomsche landgenooten op oeconomisch gebie d een helder licht zal ontsteken, dan waarin dusver onze Roomsche politici, over het al gemeen, nog wandelen.// R. K. Patroons-vereeniging. Bovenstaande vereeniging is te Amsterdam tot stand geko men onder den titelR. K. Gildenbond. De statuten werden voorgesteld, en een voorloopig Bestuur van negen leden is geko zen, dat in opdracht heeft de koninklijke en kerkelijke goedkeuring aan te vragen, en be last is met de samenstelling van een huishou delijk reglement. De grondslag van den R. K. Gildenbond is de Encycliek Rerum Novarum. De Bond omvat als hoofdafdeelingen land bouw, ambacht en industrie, handel. Het doel, in de statuten aangegeven, is a. bet bevorderen van den cbristelijken zin in de maatschappij b. het behartigen der geestelijke en stoffelijke belangen van patroons en werklieden c. het aankweeken van degelijke vakkennis bij patroons en werklieden en het werkzaam zijn om de onderlinge verhouding te organi- seeren. De middelen om het doel te bereiken, zul len zijn lo bevordering van het katholiek onderwijs 2o organisatie van den arbeid 3o. samenwerking van patroons en werk lieden 4o bevordering van de belangen der pa troons onderling 5o aanwending van gepaste middelen tot bevordering van landbouw, industrie en han del 6o tegengaan van den trek der plattelands bevolking naar de steden 7o houden van lezingen, voordrachten en congressen, om tot eenstemmigheid te geraken over een gezonden staatshuiskundigen toestand 8o tijdelijke samenwerking met vereenigin- gen, die een gelijk doel beoogen. Als voorzitter dezer vereeniging is gekozen de heer Jos. Th. I. Cuypers. Haarlemmermeer, 3 Mei. De heer H. E. Bultman heeft bedankt als voorzitter der liberale kiesvereeniging //Grondwet". Gekozen is in zijne plaats als voorzitter de heer J. H, M. E v e 1 e i n en tot secretaris de heer J. v. Z ij v e r d un. Aalsmeer, 3 Mei. In deze gemeente zijn volgens de opgemaakte kiezerslijsten voor de Tweede Kamer en Prov. Staten 3S4 en voor de gemeente 382 kiezers. Wateringen, 8 Mei. Tot gemeenteontvan ger in deze gemeente is benoemd Jbr.C o r n e t s vanKraaijenbrink te Rijswijk. Edam, 3 Mei. De heer H. J. Calk oen, uit deze gemeente is nu candidaat voor de Provinciale Staten door de kies vereenigin gen te Broek in Waterland, Buiksloot, Edam, Mon nikendam en Nieuwendam gesteld. Wormerveer, 3 Mei, Door de liberale kiesvereeniging alhier zijn tot candidaten voor de Provinciale Staten gesteld: P. B. J. E e r f (aftredend) en D. Laan. Enkhuizon, 3 Mei. De anti-revolutionnaire kiesvereeniging alhier heeft voor de Provinciale Staten candidaat gesteld N. Sluis Pz. enJ. Buis Pz. (aftr. lid). Velsen, 3 Mei. De liberale kiesvereeniging //Velsen// heeft in haar bijeenkomst met 10 leden candidaat gesteld voor de Provinciale Staten de heerenMr. van Valkenburg en Joh. ter Hofsteede (aftr. leden) en J b r. J. B. van Merlen Heemstede, 3 Mei. Het aantal kiezers voor den Gem. Raad, Prov. Staten en 2e Kamer der Staten-Generaal bedraagt in deze gemeen te 275. Beverwijk, 3 Mei In het café //Kennemer- land" zal a. s Maandag eene bijeenkomst ge houden worden van de afgevaardigden van alle liberale kiesvereenigingen in het district Beverwijk. Het al of niet samenwerken en op welken voet zal besproken worden. //Wat moet,// riep dezer dagen een Neder- landscb blad, vau het koninklijk jacht De Valk gewagende, verdrietig nit: //wat moet Europa wel van ons denken?// //Wel,// antwoordt thans bet Handelsblad van Antwerpen, „bet zal denken, dat de Hollan ders zoo zuinig huishouden als mogelijk is en niet voor bluf en parade uitkomen.// Binnenkort zullen postbladen van 3 cents voor de stad, van 2 i/s cents voor bet Buiten land, en van beide, dubbele met betaald ant woord worden ingevoerd. van mijae vrouw. Spoedig dan, wij hebben geen oogenblik te verliezen: de Rechter van instructie wacht. Prins Karoskine beefde over al zijne leden; niet dat bij bevreesd was voor de gevolgen zijner daden, hij had ook geweten, dat dit het einde er van kon zijn. Maar Alma? Hoe kon hij haar onder de oogen komen, nadat haar voorspelling zich zoo onverbiddelijk bewaarheid had Nu zij door hem veroordeeld zou worden tot ver latenheid, tot duldelooze angsten, waarvoor zij hem vurig gesmeekt had haar te sparen? Hij had welstaandshalve gevraagd nog eenmaal in haar bijzijn toegelaten te worden, doch bij na gehoopt, dat de mannen der politie hem die jongste gunst zouden weigeren. Wat moest hij haar zeggen? Was zijne schuld tegenover haar niet duizendmaal grooter dan die, welke hij bedreven bad jegens de maat schappij die zich thans wreekte? En hij zou tegenover haar nimmer weder boete kunnen doen, niets vergoeden! Doch de tijd drong en met koortsaehtigen stap ging hij de kamer binnen, waar zij nog altijd overeind stond aan de zijde der wieg. Elke droppel bloed had haar gelaat ont vloden; zelfs hare lippen zagen wit, hare oog leden waren nedergeslagen; elke trek gaf een onnoemelijke pijn te kennen; maar zij weende niet, zij uitte geen enkelen klacht. Het was eindelijk tot haar gekomen, het af grijselijke spook, waartegen zij zoo machteloos gestreden had en dat thans alles mee zou sleuren wat nog overbleef van haar geluk. De Mei-bewegiug in ons land heeft hier en daar kleine opstootjes teweeg gebracht. Te 's-Gravenhage hebben na afloop van eene socia listische vergadering, omstreeks 12 uur in den nacht, eenige opgeschoten jongens en meisjes in de buurt van de Piet Heinstraat baldadig heden gepleegd. Het troepje stoof op de na dering der politie uiteen. Een hunner werd echter in de Hemstcrhuisstraat gegrepen en gedwongen zijn naam bekend te maken, waar uit bleek, dat hij was de president van de sociaal-democratische jongelingsvereeniging. Een Duitscher wist Maandag-ochtend op eene slinksche manier in te dringen in het gesticht derEranciscanessen te Eemnes,terwijl alle zusters op een na ter kerk waren. Deze hoorde gerucht, giug naar de bovenkamer, zag den man zitten en wierp de deur in het slot. De veldwachter werd geroepen en de man verklaarde Ferdinand Cordes te heeten, te Milwaukee geboren te zijn en eene reis te doen van Hamburg naar Am sterdam. Verdachts werd bij hem niets gevon den, zoodat hij op vrije voeten gesteld werd. Dat hij niets goeds in den zin had zal toch wel voor een ieder duidelijk zijn. Het geval verwekte in het gesticht vrij wat opschudding. De te Groningen opgerichte Nederlandsche Failliet-waarborg-Maatschappij isfailliet. Te Sneek werden Dinsdag ongeveer 20.0 00 kievitseieren aangevoerd. De prijs was 11 a 12 ct. per stuk. Daar komt de aap uit de mouw! Het ge val met de fatsoenlijke gekleede dame en een marechaussee te Rosendaal komt anders uit dan reeds is medegedeeld. De bewuste //dame// stelde zich aan op eene wijze, die men niet gewoon is van fatsoenlijke personen te ondervinden; den marechaussee, die aan het station op post stond, kwam het vrouwspersoon verdacht voor en een onderzoek werd wenschelijk geacht. De beambte had dan ook volkomen recht te doen wat hij deed, door haar in verhoor te laten nemen, waarna zij met een 3de klas-biljet weder België in gezonden werd. Bij onderzoek bleek, dat de vrouw zonder papieren en zonder middelen van bestaan was, bovendien eene vreemdelinge, zoodat zij zeer terecht over de grens werd teruggevoerd. Zij was in Parijs met een le klas-biljet op den trein gezet met bestemming naarnaar een berucht huis te Amsterdam. Volgens het Handelsblad bestaat er plan om bet Paleis voor Volksvlijt voor Beurs in te richten. D.at was zoo dom niet en de aandeel houders waren meteen uit den brand. Van het garnizoen te Venloo zijn gisteren 25 huzaren tegelijk gedeserteerd. Zij zijn de grens overgetrokken om in Pruisen werk te zoeken. Door wijlen mejuffrouw H W. Peters is aan het R. K. kerkbestuur van de St Eusebius te Arnhem gelegateerd een perceel weiland ter vermoedelijke geldswaarde van f 9000. Naar de //Limb. Koerier// verneemt zal ter gelegenheid van het bezoek der Koninginnen aan Maastricht de violoncellist Hollman, een Maastrichtenaar, daartoe uitgenoodigd, uit Amerika overkomen, ten einde de Koninginnen van zijne talenten te doen genieten. De werkstaking in de Friesche venen duurt voort. Alleen in de lage venen te Stobbegat, waar betrekkelijk weinig trekkeis aan het werk zijn, wordt nog gewerkt. De autoriteiten zijn op de minste wanorde lijkheid voorbereid en hebben marechaussees en politie op verschillende punten gestation- neerd en versterkt. Zooals reeds vermeld is, eiscben de stakers in West-Stellingwerf 12 Va cents meer per veenroede. Naar De Telegraaf van welingelichte zijde verneemt, zou de stand der werkzaamheden er weinig toe leiden, om reeds thans de mee ning uit tc spreken, dat de Raid van State binnen zulk een kort tijdstip met zijn advies gereed zou wezen, dat deTweede Kamer bij haar wederbijeenkomen het kiesrecht-ontwerp gereed zou vinden. Men verzoekt ons de aandacht te willen ves tigen op de Tentoonstelling van schilderijen, aquarellen en schetsen van den heer H. A. C. Dekker en Mevr. Sara Dekker-Sartonus. Deze expositie wordt van 3 Mei tot 1 Juni ge houden in de Lakenhal te Leiden. Bezoekers van de expositie zullen zich de reis naar Leiden niet beklagen, aangezien de schilderijen en teekeningen getuigenis afleggen van veelzijdige studie van de natuur; terwijl met voorliefde het figuur behandeld is. Waarover zou zij zich beklagen? Iwan had haar slechts ten halve liefgehad en baar opgeof ferd aan zijne denkbeelden, gelijk Paul Nesdorff zijne vrouw gedood had door zijne handelingen: waarom er zich zelfs over verwonderen? En toch, ondanks al hare bitterheid, treurde hare ziel om hem, om haar vernielden arbeid; dacht zij aan zijn lot, daarginds tusschen de kille, grauwe kerkermuren, zag zij hem in hare verbeelding reeds wegkwijnen, langzaam, maar zeker bij gebrek aan zorgen, aan gezelschap, aan open lucht, aan vrijheid, gelijk eene plant wegsterft uit honger naar wat zonneschijn. Zij had de deur weer hooren ontsluiten, zij bemerkte, dat men op haar toetrad en nog altijd sloeg zij de oogen niet op. Wat kon er nog tot haar komen als alleen grooter ellende? Op eens gevoelde zij, hoe hare vingeren om klemd werden door eene gloeiende hand en vernam zij het enkele woord: Vergiffenis! Aan hare voeten lag Iwan Karoskine neerge knield. Zij zag op hem neer, zonder dat een woord aan hare toegeschroefde keel ontsnapte. Vergiffenis! herhaalde hij op eenen toon vol zielesmart. Gij hadt gelijk. Ik smeedde met eigen handen voor u de smartelijkste, wreedste toekomst, daar waar gij recht hadt op het meest volkomen geluk. En toch, laat mij niet heengaan zonder een woord van verzoening! Nog altijd zonder een woord te kunnen uiten, boog zij zich tot hem over en met een oneindig medelijden drukte zij de lippen op zijn neergebogen hoofd. De machinist der H. IJ. S. M. ,te 's Gra- venhage, verdacht van verduistering van een baal linnen goederen, is naar het huis van bewaring aldaar overgbracht. De stoker, die ook voor dit feit aanvankelijk werd aangehouden, is weder op vrije voeten gesteld. Een agent voor betrekkingen te Amsterdam zou aan twee Amsterdamsche strijksters, P, Kissing en Corn. Pouthier eene „nette betrek king// bezorgen te Groningen. Toen de meisjes dezer dagen de //nette betrekking// zouden aan vaarden, zagen zij, dat zij in een café met damesbediening waren. Die nette betrekking scheen de meisjes niet te bevallen; zij vertrok ken onmiddellijk en, zonder middelen, riepen zij de hulp der politie in om naar Amsterdam terug te kunnen keeren. De politie bezorgde haar dan ook reiskaarten en hedennacht bracht de Lemmerboot haar weer naar de hoofdstad. Drie elfjarige knapen nit Noordwijk hebben door zware graszoden op de rails te leggen, de Noordwijker stoomtram laten derailleeren. De locomotief viel van den weg in het een meter lager gelegen land. De machinist, die met de machine meeviel,is er gelukkig goed afge komen. De jongens zijn door den brigadier-comman dant der rijksveldwacht die toevallig in de tram zat, achtervolgd en gevat. Zij verklaarden dat zij eens wilden zien of de tram er uit zou gaan of de zoden zou doorsnijden. Van de wevers in de stoomweverij //de Nij verheid// te Enschede hebben een twintigtal het werk gestaakt. Een troep socialisten ontmoetten op hun 1 Mei-wandeling in de Hoogstraat te 's Gra- venhage den begrafenisstoet van een lid van den Ned. R. K. Volksbond, dus van een werkman. In stede van ten minste eerbied voor de dooden te toonen, ontzagen de socialisten zich niet, aan de deelnemers van den stoet hunne strooibiljetten te overhandigen, ja deze bil jetten zelfs in de volgkoetsen te werpen. En dan zien wij met de socialisten aan het hoofd nog katholieken als werkstakers door de stra ten wandelen. Dezulken moesten zich schamen. Alweer eene vereeniging! Naar de Maasbode verneemt, bestaat er plan tot de oprichting van een Ned. R. K. Boerenbond. Ten gevolge van de schoonmaak had eene bewoonster van de Eerste Parkstraat te Am sterdam, onder meer kleinigheden, ook twee op hout geschilderde landschapjes verkocht. De kooper deed op zijn beurt de schilderijtjes van de hand op de Nieuwmarkt voor f 10. Gisteren-ochtend bood een kunstkenner er f 100 voor, maar de laatste eigenaar wilde ze niet afstaan dan voor f250. De werkstakende meubelmakers bij de firma Haak en Hesseling aan de meubel- en timmer fabriek //Holland// hebben de werkzaamheden weder hervat. In Middelburgsche Courant en Nv. d. Dag wordt bet denkbeeld aan dc band gedaan, om II. M. de Koningin bij gelegenheid van haar troonsbestijging een fraai stoomjacht als natio naal geschenk te vereeren. Men kwam daartoe door eene vergelijking tusschen de Valk van zeer verouderd type, waarmede onze Koninginnen naar Engeland overstaken, en do Victoria and Albert, die Koningin Victoria van Vlissingen overbracht. De Amsterdamsche opperlieden hebben allen het werk gestaakt. In de Amst. Cour. deelt een lezer mede, dat hij, na zijne personeele belasting ten volle betaald te hebben, per waarschuwing nogmaals ten kantore geroepen werd, waar het bleek, dat een ambtenaar zich indertijd vergist had en eene halve cent te weinig had berekend. Men liet den belastingschuldige de kosten van de waarschuwing betalen. Te Leiden is een kookcursus opgericht on der leiding van mevrouw Wilterdink. Over den moordaanslag teJoure (Friesland) gepleegd, vernemen wij nog het volgende: De kruidenier Kleefstra had ruzie gehad met een persoon, die te Joure zeer slecht be kend staat, over het plaatsen van een vat in de steeg. Toen het gezin van K. 's avonds omstreeks elt uur in de huiskamer zat, klonk een schot, dat vier ruiten, zelfs de midden sponning, verbrijzelde. Dadelijk ijlde men naar buiten en men zag den beruchten persoon weg- loopen, zoodat er alle reden bestaat om hem voor den dader te houden. Deze eenvoudige daad, waaruit enkel zacht heid en liefde sprak, daar waar zij recht gehad had, hem met verwijten te overstelpen, voerde zijne vertwijfeling ten top. Alma! riep hij uit, wat moet er van u worden zoo gij alleen blijft? Met toonlooze stem en terwijl hare hand als tot eene zegening op zijne lokken rustte, gaf zij ten antwoord: Ik zal leven voor Stanislas, ons pleeg kind. De Commissaris raakte thans den schouder van den gevangene aan. Kom mee, Prins, zeide hij kortaf. Het is meer dan tijd dat wij ons op weg begeven. Karoskine gehoorzaamde en op gesmoorden toon zeide hij: Ik ben gereed, heeren. Vergeeft mij dat ik u wachten liet. Een minuut later was de jonge vrouw alleen. Lang stond zij daar, roerloos en als geheel verkleurd. De slagen der pendule wekten haar uit hare verdooving en zij knielde neer naast het wiegje van haar pleegkind en bad voor hem, die haar ontnomen was. Sedert dien dag volgde zij stap voor stap het lange ingewikkelde proces. Niet dat zij zich eenige illusie maakte omtrent den uitslag, maar zij vond er een soort vreemd genoegen in na te gaan in hoeverre hij schuldig waijje- weest tegen haar, door op steeds onherroepe lijke wijze zijn eigen val en hare ellende voor te bereiden. Wordt vervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1895 | | pagina 2