MARKTBERICHTEN*. Laatste Berichten. tMSSi6 M let mimeteri. tg Diefstallen. Ongelukken. STEDELIJK NIEUWÜ «Burgerplicht.» Beweging der Timmerlieden. arrondissementsrechtbank Land- en Tuinbouw. Kunst eu Letteren. Door bedorven vleesch. Volgens de Autorité zijn in het militaire hospitaal te Vitré (depar tement Ille-et-Vilaine) znventien soldaten ge storven tengevolge van het eten van Ameri- kaansch vleesch in blik en zijn er nog 34 zeer ziek. Eene gifmengster in gevaar. De gifmengster van Antwerpen Joniaux moet ernstig ziek lig gen. De dokters bezoeken haar dagelijks twee maal. Men gelooft, dat zij het strenge regime der cellulaire gevangenissen niet zal kunnen verdragen. Bruiloft met hindernissen. Maandag zou zekere P. te Laeken trouwen met een meisje uit Saint- Gilles. De stalhouder, bij wien de noodige rijtuigen besteld waren, had echter het adres des bruidegoms misverstaan en bracht na eenig zoeken zijne paarden weer op stal. Terwijl P. zich stond te verbijten, verloor de bruid haar geduld en reed op eigen gelegenheid naar Laeken. Zij vond hem echter niet meer, daar hij zijnerzijds inmiddels naar St.-Gilles was getogen. Er ging vrij wat tijd voorbij, maar eindelijk //kregen zij elkaar.// P. nam vier op straat gereed staande rijtuigen en zoo ging het dan naar het Stadhuis. Onderweg brak de as van het rijtuig, waarin de bruidegom en zijne moeder gezeten waren,met het gevolg dat beiden deerlijk door de glasscherven van het portier gekwetst werden. Als een held verscheen hij echter des ondanks met zijne uitverkorene ten langen leste voor den ambtenaar van den bur gerlijken stand en de band werd gelegd. (O. H. C.) Zeeramp. Het Russisch stoomschip Kotzebue is in de Zwarte Zee in aanvaring geweest mot het Russische oorlogsschip Penderaklia. Het oorlogsichip drong diep in de flank van de Kotzehue die onmiddellijk zonk. Van de opva renden zijn 37 gered en 5 verdronken. De Penderaklia is zelf zwaar beschadigd. Katholieke beweging. De no-popery-geest der Anglicaansche overheid schijnt niet zoo onver deeld te zijn, als wel beweerd werd. Althans wordt nu verzekerd, dat verscheidene Angli caansche bisschoppen alsook Dr. Rigg en Dr. Parker den Anglicaanschen aartsbisschop van Canterbury verzocht hebben openbare gebeden voor te schrijven; ten einde de vereeniging der Katholieke en Anglicaansche kerken te bekomen. De Times meldt, dat de Anglicaansche bis schop van Worcester daarvoor, onder goedkeu ring van zijn primaat, den aartsbisschop van Canterbury, een bijzonderen bededag wil vast stellen, een plan dat ten zeerste door kardinaal Vaughan, aartsbisschop van Westminster, wordt aangemoedigd. De viering van den eersten Mei te Weenen. In Oostenrijk's hoofdstad was het den lsten Mei het rumoerigste van alle steden in de Wereld. Daar riep het volk op dien dag om algemeen kiesrecht. Behalve de socialisten liepen dan ook in den optocht tal van beambten, studenten en derge lijke mee. //Geeft ons het algemeen stemrecht!// riepen zij, toen ze het parlementsgebouw voor bijtrokken. Het was een optocht van bijna yijftigduizend betoogers en nieuwsgierigen. Ook ln andere groote Oostenrijksche steden zijn zulke betoogingen gehouden. Een groote brand. Uit Wolynie wordt bericht, dat de helft van de stad Doebno (Rusland) in de asck is gelegd. Ook eene werkstaking. Op den lsten Mei bebben de Belgische sociaal-deinocraat-afge- Vaardigden het werk gestaakt. Geen enkele sociaal-democraat-afgevaardigde was in dc Ka foer aanwezig. Zonder die heeren zette de Kamer de beraadslaging over de landbouwbegrooting 'Voort. Tot den ouden tijd terug. De Antwerpsche Matin verneemt uit goede brou dat het kapi taal voor een vast Oud-Antwerpen, in steen oerstdaags bijeen zal zijn, en dat dit dan zoo spoedig mogelijk zal worden gebouwd aan de Anneessenstraat. We hebben indertijd van het plan melding gemaakt. Of de Belgen ook wat lusten. Den len Janu- ari 1890 waren er in België 6000 herbergen Waar men, om geen vergunning te hoeven be llen, alleen bier verkocht. Maar sedert de Oieuwe wet is dat getal gestegen tot 43.000. He Minister van financiën beklaagt zich in eene a,udoenlijke circulaire over die geweldige, vermeerdering. Het ergste is, voegt hij erbij, dat in de meeste van die zoogenaamde bier buizen tersluiks sterke drank wordt getapt, Zoodat de schatkist voortdurend wordt bena deeld. De Minister machtigt de betrokken be- anibtcn van douanerechten en accijnen om de bierhuizen binnen te gaan zonder zich bekend te maken, en de houders die hun sterken drank schenken te knippen. Pene teleurstelling voor de vrijmetselarijMen Weet dat Lemmi, het opperhoofd der wereld- vrijmetselarij, van de commissie van beheer Welke een gedeelte der goederen van de fa milie Borghese tijdelijk onder zich had, het Paleis Borghese te Rome, vroeger paleis van aus Paulus V, had gehuurd en daarin de bureaux en satanistische tempels der opper- Vrijmetselarij had gevestigd. De Borghese's hébben hun fortuin hersteld, aan hun verplichtingen voldaan en Lemmi bij peur vaarders exploot aangezegd, met al zijn luboedel onmiddellijk te verhuizen Lemmi, die gedacht had daar voorgoed een maijonniek Vaticaantje te hebben gevestigd, Eaoet woedend zijn. Kwaadstóken. Reeds sinds cenigen tijd wordt door de Fransche bladen Gaulois Lanterne eh eenige andere bladen een gerucht verspreid dat de Duitsche vlaggen, welke het Fransche eskader voor Kiel bij zich moet hebben om op zeker plechtig oogenblik, b.v. als de Keizer er ?an boord mocht komen, omhoog te hijschcn d) reusachtige cijfers het jaartal 1870 dragen. Lr is zelfs een onderlinge strijd ontstaan of ure cijfers niet in den keizerlijken standaard behooren, als stichtings-jaartal van het Duit- sche Rijk zij zouden dan voor deze gelegen heid alleen maar wat vergroot zijn uit be- het dwaze gerucht in de doos gedaan door het laconieke communiqué aan de pers: „üe bedoelde berichten zijn onjuist.// Bij aankomst van den trein te Rozendaal uit Essen, ontdekte men eergisteren-avond, dat uit een Ie klasse-rijtuig de fluweelen kussens waren gestolen. Te Amsterdam is inbraak gepleegd iD een rijwielenmagazijn op deKeizersgracht. De knecht, die van ochtend kwam openslaiten, vond de straatdeur, die den vorigen avond behoorlijk was gesloten, openstaan en de binnendeuren opengebroken. Alles ligt door elkaar; vermist worden drie rijwielen, waaronder twee nieuwe, die juist den vorigen dag waren ontvangen, en tal van onderdeden (lantarens, schroeven, stan gen enz.) Om dit alles mee te voeren zijn zeker een paar karren noodig geweest, zoodat hier waarschijnlijk eene heele bende aan het werk is geweest. Eergisteren zijn in den tuin van den schoenmaker te Asten, wien voor een paar dagen na opschuiving van het raam, verschei den paren schoenen en patronen van pantoffels waren ontroofd, deze voorwerpen teruggevon den. Waarschijnlijk door angst gedreven wegens het scherpe onderzoek, hebben de daders zich op die wijze van de corpora delicti ontdaan. Te Amsterdam zijn van schipper Jansen, lig gende met zijn schip in de Prinsengracht twee kinderen over boord gevallen. Het eene werd levend, het andere dood opgehaald. Toen gisteren de Engelsche stoomboot Broad Maijne teIJmuiden binnenkwam, had een droevig ongeval plaats. Zooals gewoonlijk, roeiden ook nu eenige vletten er heen en bij het aan zij komen had de 22jange Alb. Vos het ongeluk met zijn been in de sleeplijn verward te raken, waardoor hij overboord sloeg en eenige honderden meters meegesleept werd. Toen de boot haar vaart verminderd had, kon men slechts zijn lijk aan boord halen. HAARLEM. Door het proviciaal Bestuur van Noord-Holland is bij enkele inschrijving aanbesteed Het tweejarig onderhoud van het gebouw van het provinciaal bestuur van Noord-Hol land, te Haarlem, van den dag der goedkeu ring van de aanbesteding tot en met 31 De cember 1896. (Raming ƒ2934.) Minste in schrijver J. P. A. N e 1 i s s e n te Haarlem, voor 2317. Yoor het Kantongerecht zijn twee personen veroordeeld wegens het verkoopen van sterken drank in het klein zonder vergunning. Het waren S. S. en C. d. V. huisvrouw van D. v. L. te Haarlem, die in hun bierhuis, zijnde eene localiteit, waarvoor geene verguu- ning was verleend tot het verkoopen van ster ken drank in het klein, aan een zekeren D B. eene hoeveelheid van minder dan twee liter bitter genever, althans sterken drank, heeft geschonken en verkocht. De Kantonrechter verklaarde hen schuldig aan zonder de vereischte vergunning sterken drank in het klein verkoopen, en veroordeelde no. 1 tot eene boete van ƒ25, subs. 8 dagen hech tenis, en no 2 tot eene boete van ƒ20, subs. 7 dagen hechtenis en in de kosten. De eisch was voor no 1 ƒ25 boete of 8 dagen hechtenis en voor no 2 f 40 boete of 14 dagen hechtenis. Oproeping voor de schutterij. Burg. enWeth. hier ter stede roepen bij deze op, alle inge zetenen, die op den lsten Januari 11. hun 25 ste jaar zijn ingetreden, (waaronder ook be grepen de milicienverlofgangers) ten einde zieh voor de Schutterij te doen inschrijven, waar toe zal worden zitting gehouden ten Raadhuize der Gemeente (Afdeeling Militie en Schutterij), te weten: Op Woensdag 15 Mei 1895, voor hen, wier namen aanvangen met een der letters A, B, C, D, E en E; op Donderdag 16 Mei voor hen, wier namen aanvangen met een der letters G, H, I, J en K; op Vrijdag 17 Mei voor hen wier namen aanvangen met een der letters L, M, N, O, P, Q, en R; op Zaterdag 18 Mei voor hen wier namen aanvangen met de letters S, T, U, V, W, X, Y en Z, telkens voormid dags 10 tot des namiddags l uur. Wij maken onze lezers opmerkzaam op de tentoonstelling van teekeningen en prenten, omvattende de heerlijkheid „Heemstede// van Zuiderhout bij de Spanjaardslaan tot de Hofstede //Meerenberg// aan den weg naar Bennebroek, welke op het Stedelijk Museum op het Raad huis, des Zondags kosteloos, te bezichtigen is. De eerste snijboonen zijn alhier ter markt gebracht door Govers en Baggerman. De prijs was per 100 stuks f 1.50. Den 12n Mei s. zal alhier in het lokaal Felix Favore, een nationale worstelwedstrijd voor amateurs om het kampioenschap van Noord-Holland gehouden worüen. Er zal in twee afdeelingen, n.l. seniores en juniores, ge worsteld worden, volgens de Grieksch-Romein- sche methode. De anti-revolutionuaire kiesvereeniging Ne derland en Oranjealhier, heeft tot candidaat gesteld den heer G. B. 't H o o f t, a, r.,aftr. lid. Of de vacatures Valkenburg en Ter Hoffst.eede (lib.), zullen bestreden worden, zal men in de volgende vergadering uitmaken. De gezochte samenwerking met de Katholieken, nu de candidatuur van G. B. 't H o o f t door de liberalen bestreden wordt, is nog niet tot stand gekomen. Donderdag-avond hield de Neutrale kies vereeniging Burgerplicht// alhier eene verga dering tot het stellen van een candidaat voor den Gemeenteraad, waartoe 25 leden waren opgekomen. Den verslaggevers werd verzocht bij de beraadslagingen geen namen der sprekers te noemen. De voorzitter, de heer W. A. J. van de Kamp, stelde namens het bestuur den heer G. C. L. H ij m a n s voor, die bjj een ten zijnen huize afgelegd bezoek verklaard had, eene candidatuur van Burgerplichtu te zullen j aanvaarden. I Een paar der leden steunden deze Candida- tuur, hoewel er ook «en stem opging, die de» Voorzitter vroeg welke opinies den hoer H ij- m a n s, buiten de gasquacstie alzoo waren toegedaan, b.v, de schoolquaestie. Een der bestuursleden, nu het woord ne mende, riep de Gemeenteraadsverkiezing van vorig jaar in het geheugen terug en wees op het groote aantal stemmen, dat toen de heer Van de Kamp bad mogen verkrijgen. Hij meende, als de Voorzitter bij deze ver kiezing gepasseerd werd. hij //een klap in het gezicht zou krijgen// en hij juist de man is, die,eenmaal gekozen, zorgen zal, //dat we krijgen, hetgeen we zoeken.// Hadden we nu één burger in den Raad, dan zouden er gemakkelijk meer in komen. Aanstonds werd het Bestuur onder het oog gebracht dat het beter is eerst aan de leden te vragen of zij een candidaat hebben en eerst dan zelf een candidaat te noemen. De candi datuur H ij m a n s wordt nu opnieuw door een der leden gesteund, temeer omdat deVoor- zitter zelf den heer H ij m a n s noemde en aanbeval. Het Bestuurslid, die, de candidatuur Van de Kamp had aangeprezen, antwoordde hier op dat toch de Voorzitter zichzelf geen candidaat kon stellen en ging voort de vergadering op te wekken voor zijne candidatuur. //Waarom,* zoo vraagt er nu weer een, //stelde de vorige spreker den heer Van de Kamp dan geen candidaat in de Bestuursvergadering" Weer een ander wil zijne candidatuur verschui ven tot de periodieke aftreding in Juni, maar nu wordt aangevoerd, dat het bij eene periodieke aftreding moeielijker is, //er een uit te werken," dan nu. Na meerdere wrijving van gedachten, neemt de Voorzitter zelf het woord, verklarende voor de aanwezigen, hetgeen hjj ook in de Bestuurs vergadering had gezegd, dat hij noch nu, noch bij de periodieke aftreding, noch vooreerst in aanmerking wenschte te komen; over acht of tien jaar, daar is uiets van te zeggen. Besloten werd tot stemming over te gaan, waarbij de heer Hij mans 10 en de heer Van de Kamp 10 stemmen verkreeg, de overige waren verdeeld. Hierop uitte een der leden de vrees, dat, mocht de herstemming ten gunste van den heer Van deKamp uitvallen,het zeer moeielijk zou zijn in de toekomst ooit weer iemand te vinden die van deze Vereeniging eene candidatuur zou willen aanvaarden. De Voorzitter werd aan zijne zooeven gesproken woorden herinnerd en afgevraagd of hij de candidatuur zou aannemen wanneer hij de meeste stemmen verkreeg. De Voorzitter antwoordt het over te zullen laten aan de herstemming en bleek het dan dat de meerderheid hem toch wilde, welnu, dan zou hij ook haar wensch vervullen. Besloten werd tot de herstemming over te gaan, waarbij de heer Van de Kamp 12 en de heer H ij mans 10 stemmen verkreeg. Drie waren blanco. Deze uitslag wekte bij velen ontsteltenis eu op de vraag|of de Voorzitter, rechtens gekozen candidaat der Vereeniging, zijne candidatuur aannam, waarop hij twee dagen voor bedenk tijd stelde, volgden allerlei afkeuringen over het gedrag van den Voorzitter, een lid noemde zijne handelwijze zelfs //beneden het minieme,// De Voorzitter bleef zijn standpunt verdedi gen, waarna verschillende leden verklaarden voor het lidmaatschap te bedanken en de zaal ver lieten. De vergadering werd na nog eenige be sprekingen, gesloten. De werkstakers die langs de straten wan delen verminderen met den dag in getal, maar de troep wint in brutaliteit. Omstreeks 4 uur gisteren-namiddag trokken de werkstakers door de Jansstraat en hieven kwajongensachtige bedreigingen aan voor ons Redactie-bureau, een van de voorloopers drong binneu en bozelde eenige woorden uit. 't Was goed voor den brutalen indringer, dat hij spoe dig heenging daar wij allesbehalve [op zulke visites gesteld zijn. Langzaam als moedeloozen slenterden de leegloopers de Jansstraat door in de richting naar de Groote Markt. Het optreden der werkstakers wordt zelfs zoo brutaal, dat ze de werkende gezellen lastig vallen. Onder geleide van de politie worden eenigen die werken naar hun werk gebracht. Zoo iets noemen wij een schandaal, waarom de eerste de beste aanrander niet achter slot en grendel gezet, waar blijft hier de vrijheid 't Is of jongens onder geleide naar school wor den gebracht, omdat kwajongens hen willen afranselen. Dat geleide der politie is dan ook eene vertooning waar de werkstakers pleizier in hebben. Een paar timmerlieden, werkende aan het Brongebouw, zijn aangehouden door een troep stakers die hen trachtten over te halen weder het werk neder te leggen. Waarom belet men die opruiers niet elke aanranding en waarom laat men de leegloopers scheldwoorden naar de goedgezinde werklieden werpen Deze, die voor vrouw en kinderen zorgen en hun plicht betrachten, mogen allerminst beleedigd, uitge scholden of bemoeilijkt worden. V. zegt in het Haarlem's Dagblad van gis teren-avond, sprekende over het brutaal optre den der werkstakers: de politie deed gisteren middag bij een opstootje in de Groote Hout straat niets. Waarop hij laat volgen, dat de verontwaardigde omstanders, toen de stakers, timmerlieden die van het werk kwamen be moeilijkten vroegen of dat zoo moet gaan en of de H.H. stakers overmoedig door dat niets doen op den duur wel wat zullen doen? De vrijheid van werken zegt V. zeer terecht zal toch wel evenals de vrijheid en veiligheid op straat iedereen gewaarborgd kunnen zijn. Gisteren tegen den avond kregen de wande lende werkstakers het te kwaad met de politie, aan den overweg van het spoor aan den Kruis weg, daar trad de politie ernstig op tegen de werkstakers. Een gezel die in den beginne ook had ge staakt was weer aan den arbeid gegaan, hem beviel de socialistische leiding der werkstaking niet, dat zou men hem bij eene ontmoeting aan den Kruisweg betaald zetten. Twee agenten van politie namen hem in bescherming. Er volgden eenige duwen en stooten, waarbij de politie flink haar gezag wist te handhaven. Onder geleide van een paar agenten werd de met-staker naar zijne woning gebracht. Het staat te bezien nu de geheel werkstaking geen resultaten geeft voor de leegloopers en lingen vergadering voor de de flinkste timmerlieden weder hun patroon en gereedschappen hebben opgezocht, treurig genoeg nog eenige opstootjes te wachten zijn, die de opgeruiden nog in slechter doen zullen plaatsen, dan waartoe zij reeds door eigen schuld geraakt zijn. i j.Dezen voormiddag trokken weer een zeven tigtal werkstakers door de straten. Bijna overal wordt het werk voortgezet, doordat timmerlie den van elders gekomen aan den arbeid zijn gezet. Kunstnieuws. Mejuffrouw JeanneLan- d r gaf Donderdag-avond in de bovenzaal van de sociëteit Vereeniging de eerste openbare uitvoering met de élcves harer koorklassen. Zij had daarbij veel succes. Uit meer dan een nommer mocht blijken, dat het onderwijs goede vruchten afwerpt en in goed» richting bevor derlijk wordt gemaakt aan de muzikale ont wikkeling der haar toevertrouwde leerlingen. Het programma bevatte een tweetal can1 at es met klavierbegeleiding nl. Het Sneeuwvermaak van L i t z a u en Naar Buiten (aan de Haar- lcmsche jeugd wel bekend) van S. van Mil ling e n. De hoogste koorklasse zong eenige tweestemmige liederen /van C. vanRennes, terwijl mejuffrouw L a n d r zelve daar nog een paar liederen van dezelfde en het Breis tertje van Hutschenruyter aan toe voegde. De kinderen zongen met opgewektheid, goed in de maat en zuiver de hoogste koorklasse in het bijzonder maakte een goeden indruk wat betreft klankontwikkeling en tekstuitspraak. De ensemble-werkjes, rijk aan afwisseling en aangenaam voor het gehoor, werden met genoe gen aangehoord. Dat mejuffrouw L a n d r het met hare leer- goed kan vinden en eene goede verhou ding tusschen hen bestaat mag worden opge maakt uit de geschenken, welke zij mocht ont vangen en uit den prettigen geest, die zich tijdens de uitvoering openbaarde. In verband met het bovenstaande is het ons aangenaam, de inrichting van mejuffrouw L a n d ré met vertrouwen te kunnen aanbe velen. KJSRKBBRICHTEN Kathedrale en parochiekerk van den H. Jozef. Zondag, Beschermfeest van den H. Jozef, te 7 en half 9 uur degelezen HH. Missen, te half II uur de plechtige Hoogdienst. Te 3 uur het Rozenhoedje en te half 7 uur het solem- neele Lof met feestpredikatie. Maandag te half 11 uur de Conventucele II. Mis door het Hoogeerw. kapittel dezer kathe drale kerk. Maandag en volgende dagen van deze week 's- avonds te 8 uur Meimaandoefeningen. Dinsdag te 8 uur de plechtige uitvaart dienst voor Zijne Doorl. Hoogw. Mgr. P. M. Snickers, Aartsbisschop van Utrecht. Zaterdag te 6 uur Lof en van 5 tot 10 uur gelegenheid om te biechten. In deze week ds H.H. Missen en de Cate chismus op de gewone uren. Parochiekerk van den B. Antonius van Padua. Zondag de HH. Missen te half 6, 7 en half 9 uur met onderrichting, te half 11 uur de plechtige Hoogmis met predikatie, te half 3 uur laatste Catechismus reor hen die het vorig jaar zijn aangenomen, te half 4 uur Vespers en Rozenhoedje. Dinsdag te 8 uur gezongen H. Mis ter eere van St. Antonius,. Woensdag na het Lof Leden der Derde Orde. Vrijdag te 8 uur gezongen H Mis. Gedurende de Meimaand dagelijks te 7 uur het Lof en Rozenhoedje. Deze week de H.H. Missen te 7, 8, half 9 en te half 10 ure, en Catechismus naar ge woonte. Parochiekerk van Onze Lieve Vrouw. Zondag de HH. Missen te half 6, 7, half 9 en half 11 uur. Des namiddags te 3 uur Ves pers, te half 5 uur oefening van de II. Eamilie. 's Avonds te 7 uur het Lof met predicatie ter eere van Allerh. Maagd Maria. Gedurende deze week eiken avond te 7 uur het Maria-Lof. Donderdag de eerste H. Communie der kin deren; op dien dag wordt niemand in de kerk toegelaten dan op vertoon van een toegangs- De HH. Missen te half 8, 8, half 9 en 9 uur, de Catechismus volgens gewoonte. BURGERLIJKE STAND. ONDERTROUWD: 2 Mei: C. G. v. Langeveld en J. E. Blad. G. Sigling en A. G. J. Meijer. GETROUWD: 2 Mei: G. Jongkind en A. Deut- man. BEVALLEN: 29 April—2 Mei: C. M. Strijbie-de Waal-Malefijt, d. C. Abspoel-Heeres, z. C. v. Ingen-Jochems, d. G. Huyboom-Bogaart, z. H. v. Halen-Grove, z. en d. J. H. v. d. Steylen-Zoet, d. M. Terstal-v. d. Pol, z. C. de Jong-Vrijenhoek, z. K. Joosten-v. Steynen, z. C. Rodenburg-v. Bohemen, d. J. A. Bovendorp-Lindeman, z. OVERLEDEN: 30 April—1 Mei: J. Blankwaker, 2 m. E. v. Rattingen-Kuiper, 77 j. K. F. Ele- veld, 21 m. J. A. Hoogland, 3 m. Commissariaat van Politie. (Gevonden voorwerpen) Gevonden in de opgehaalde vuilnisstoffen, een zilveren eetlepel, terug te bekomen aan het bureau van den Hoofdopzichter der Stadsreiniging, Har- menjansweg. Eene kinderzak. Een spion. Een riem. Eon fazant. Een slaapmutsje. Een kerkboek. Een dop van een wiel. Een paternoster. Een wielband. Eenige portemonnaiesmet geld.Eenehandkar.Eenige witte boorden. Eene gouden broche. Een oorbel. Eene aardappelzak. Een spreitje. Een wandelstokje. Eene signaalhoorn. Eenige sleutels. Terechtzitting van 2 Mei 1895. 1. W. H. Dreijer zonder beroep te Haarlem be delarij 7 dagen hechtenis. 2. C. Ileilo straatmuzi kant te Amsterdam openb. dronkenschap en we- derspannigheid bij verstek 13 boete of 3 dagen hechtenis en3woken gev. straf. 3. J. Zandvleit ko renmolenaarsknecht te Alkemade mishandeling by verstek een maand gev. straf. 4. H. Peilt bakkers knecht te Voiendam drie maanden gev. straf, o: J. Lasschuit, M. van Heeswijk en W. J. kransen de len 2en glazenwasscher de 3e lichtdrukker a - len te Haarlem de le en 2e heling, de 3e diefstal ieder een jaaar gev. straf. «De Regeering heeft zich hereid verklaard, de suikerindustrie ter hulpe te komen door eene ver laging van de vrachttarieven op de Staatsspoor wegen en het verleenen van subsidie aan de proef stations. Het Hoofdbestuur der vereeniging «Westland» acht het zeer in het belang van den Westlandschen handel en de teelt, zoo krachtig mogelyk deel te nomen aan de internationale tentoonstelling van asperges, welke op 16 en 17 Mei a. s. te Amster dam zal gehouden worden, bij gelegenheid der groote tentoonstelling. Ter bevordering van een ruime deelneming heeft het Hoofdbestuur besloten lo. dat de inzenders zich kunnen aanmelden bij den secretaris hunner afdeeling vóór 9 Mei2o. dat de waarde der ingezonden bossen uit de alge- meene kas zal worden vergoed3o. dat de in zendingen voor rekening dier kas zullen worden verzonden naar en geschikt op het terrein der tentoonstelling. Voorts heeft het Hoofdbestuur een deskundig beoordeeiaar aangewezen, die, naast den heer Wal deck te Loosduinen, als lid der jury zal worden voorgedragen. Bij de Tweede Kamer is thans ingediend een ontw erp tot regeling van het tuinbouwonderwijs Een nieuw weekblad «De Nieuwe Spaarnebode is te Haarlem bij den heer Jac. Post verschenen. Het blad zal anti-Revolutionaire beginselen voor staan. Zonder eenig voorbehoud stelt het blad voorop de belijdenis van de Christelijke-historische beginselen o. a. ook met deze woorden: «Al vindt gij voor u zeiven in andere bladenalles wa' gij wenscht, denk dan aan zoovelen die slechts, althans voor zooveel het de politieke en sociale kwestie betreft, een liberaal, zoo niet een erger blad in handen krijgen en dies geheel verkeerd worden ingelicht, van de worsteling dar beginse- len, gelijk van den ernst der tijden, niets begrijpen. i> Gouda, 2 Mei. Granen. Witte poldertarwo f4.a 5.75 jarige f a roode fa— angel dito f ajarige Zeeuwsche dito f a nieuwe dito f 6.10 a 6.50. mindere soort Zeeuwsche f5.80 a 6.afwijkende f 5 a 5.25; polderrogge f 3.75 a 4.Zeeuwsche dito f 4.40 a 4.75 voer dito (per 70 kilo) f4.a 4.25 wintergerst f 3.40 a 3.90 zomer dito 3.25 a 3.80 jarige chevelier dito f anieuwe dito f 4.50 a 5.50 haver f2.25 a f 3.25 per heet. dito f5.25 a f6.50 per 100 kilo, kookerwten 1 a buitenl. voererwten per 80 kilo f5.10 a 5.40 inlandsche mesting dito fa per 80 kilo witte boonen fa fbruine dito f 16.a 18.50 duiveboonen f 5.60 a 6.25 paardeboonen f'4.75 a 5.40 mais Amerikaansch f 6.25 a 6.50 Odessa fa Cinquantine f 7.a 725 per 100 kilo hennepzaad, inlandsch f8,50 a 8.75 en buitenlandsch f6.50 a 775. spelt fa kanariezaad 8.50 a 9.75 nieuwe koolzaad f 6.50 a 7.75 karwijzaad fa per 50 kilo. Kaas le qual. f22.a 24,2e qual. f19 a 21. zwaardere fa graskaas fNoordhol- landsche f20 a 25. Aangevoerd 67 partijen. Handel vlug. Boter met goeden aanvoer, prij der goe- f0.90 a 1.wei- 75 a f85.en der grasboterf a per kilo. Vette varkens met redel. aanvoer, handel flauw, 14 a 16 c. per half kilo. Biggen voor Engeland met redel. aanvoer, handel matig 14a 15c. per half kilo. Magere biggen met goeden aanvoer, han del traag f0.40 a 0.70 per week. Nuchtere kal veren met goeden aanvoer, handel vlug f5 a f 8. Fok kalveren f 7 a f14. delft, 2 Mei. Heden waren de veeprijzen als volgt: vette koeien 1ste qual. f170 a 200, dito 2de qual. f140 a 160; kalfkoeien 1ste qual. f 1.85 a ,215 dito 2de qual. f130 a 155; vaarkoeien 1ste qual. f 150 a 180, dito 2de qual. 90 a 130; vette kalveren 1ste qual. f65 a 85, dito 2de qual. f50 a 60; vette schapen 1ste qual. f25 a 32, dito 2de qual. f 18 a 20; lamschapen 1ste qual. f 36 a 42, 2de qual. f 28 a 42, vette lammeren fa weilammeren f6 a 11; magere varkens f 14 a 30 biggen f4 a 10; nuchtere kalveren f4 a 12; paar den f 40 a 120; stierenf 90 a 150; ossen f a— Rundvleesch 64, 60 a 56 c. vet kalfsvleesch 90, 75 a 70 c., schapevleesch 50, a 45 c. lamsvleesch c. alles per kilo. Granen. Jarige Zeeuwsche en Overm. tarwe f 5.75 a 725, nieuwe dito f 4.75 a 6.75. Westland- sche roode ris dito f5.50 a 6.75. nieuwe Zeeuwsche en Overmaassche tarwe faZeeuwsche en Overmaassche rogge f4.50 a 5 nieuwe dito f4.a 5.--, wintergerst f3.a 4.25 zomer dito f3.50 a 4.25, chavelier dito f4.a 5.25, zwacn haver f 3.50 a 4.25, lichte dito fl.25 a 2.50 groene erwten f 7.50 a 9.50 mesting f 5.75 a 6.50 paarde boonen f5.25 a 5.75 duiveboonen f5.50 a 6.50 bruine boonen f 13.75 a 17.25, witte boonen f 12.50 a 16.koolzaadf 625a 7.25, buitenl. hennepzaad 6.a 7. kanariezaad f 8a f 10. Granen. In navolging van de hoofdmarkten wa- reu tarwe en rogge 25 c. hooger en bijna alle au- dere artikelen iets vaster in prijs. Alleen bruine boonen 50 c. lager. De prijzen der boter waren heden 1ste qualiteit f50, goede f 40, mindere f 24 per 1/4 vat van 40 kilo. Aanvoer pot 690/8 en 119/16 vaten, we gende te zamen 14990 kilogram. Zuiver fijne grasboter tot f56 verhandeld. leiden, 3 Mei. Op de heden gehouden vee markt waren aanvoeren en prijzen als volgt: paarden faveulens f a18 stieren f 85 a 192; 1032kalf-en melkkoeien f136 a 281; 382 vare dito f 87a 192; 326 vette ossen en koeien f120 a 250, 50 a 64 c. per kilo; graskalveren f a 66 vette dito f40 a 81, 60 a 80 c. per kilo; '105 nuchtere ditof 4.- a 13.120 vette schapen f 16 a 28, 30 a 35 c. per kilo; 498 weide dito 12 a 25; 384Iammeren f5.al0.50; 196magere varkens 16 a 34 254 biggen f3.a 10. Goudsche kaas f16 a 22.Edamscho fa Derby f a per 50 kilo. Leidsche fa per 50 kilo. Aanvoer 41 partijen. alkmaar, 3 Mei. Granen. Aangevoerd 656 hectol. Tarwe f 5.12 a 7.rogge 1 4.75 a gerst f a chev. 4.35 a 4.75 haver f2.00 a 3.paardeboonen f 480 a bruine boonen f15.a 19.50 citroenboonenf 17. a f IS. duiven- boonen f a witte f 17.50 a ka"a~ riezaad f 7.75 a groene erwten 12.17 grauwe f21.a vale fa - Schiedam, 3 Mei. Moutwijn per HL. zonder de bel. f 5.50. Jenever id. flO.Amsterdamsche Proef id. f 11.25. Spoeling, per ketelbeursf .60. Spoelingcommissie f Beursnoteering Bran- dersbond f a edam, 2 Mei. Aangevoerd 79 stukken b®*®! per half kilo 50a 55 c. kipeieren f2.75 a o.A> per 100 stuks. ROME, 3 Mei. Verscheiden bladen berich ten dat de Kamerverkiezingen op 26 dezer zullen plaats bebben. WEENEN, 3 Mei. De Politische Correspon dent zegt dat de Terklaringen van Ba,nily bc treffende den pauselijken nuntius Agliardi op een aantal punten onjuist zijn en niet over eenstemmen met de inzichten van den Oosten rykschen 'Minister van buitenlandsche zaken. Zoo wordt dc verklaring betrekkelijk de stap pen (door de Regeering) bij den Heiligen Stoel gedaan, aan de weinige diplomatieke ervaring van Banfl'y toegeschreven en zal zij tegenver- klaringen en andere gevolgen in bet° leven roepen. Graaf Kalnoky desavoueert Banffy dus in de Pol. Corr. Men gelooft dat beiden zullen aftreden,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1895 | | pagina 3