BIN K Si A i\ deren ran heidenen en 1450 ran christe lijke ouders. En dat alles kwam tot stand, dank zij de offer willigheid der katholieken, zonder eenigen steon ran den Staat. Italië. Het heet nu dat de verkiezingen roor de Italiaansche Kamer zijn vastgesteld op 26 Mei e. k. De herstemmingen zullen plaats hebben op 2 Juni. Het koninkljjk besluit zal volgens de correspondent ran De Temps te Borne den lOen Mei worden uitgevaardigd. Inltalië heeft men op verscheidene plaat sen met groote feestelijkheid den 300n ge denkdag van Torquato Tasso'sdood gevierd. Ook te Pargs heeft men den dich ter van het «Verlost Jeruzalem» feestelijk herdacht. Engeland. De Church Union Society is eene vereen i- gicg van Anglicanen welke de vereeniging der Anglicaansche kerk met de Boomsche ten doel heeft. President daarvan is lord Halifax. Velea meenden, dat deze te ver was gegaan, door naar Bome te reizen, den Paus te bezoeken es Boomsche gods dienstoefeningen bij te wonen. Welnu de jaarsvergadering der CL U. S. heeft te Londen plaats gehad, en lord Halifax is als president herkozen. Onder algemeene toejuiching betuigde lord Halifax diepe erkentelijkheid aan Leo XIII voor zjjn encysliek aan de En- gelschen en zeide, dat hjj evenals de Paus het tgdstip nog niet gekomen acht, om de theologische moeilijkheden op te lossen, en dat het beste middel, om in de gegeven omstandigheden aan de eenheid te arbeiden, het gebed is met het geloof, dat bergen kan verzetten. Frankrijk. L'abké L e m i r e, het Fraosche Kamerlid zegt over zjjn onderhoud met Z. H. L e o XIII het volgende: De Heilige Vader heeft mjj verzeketd dat het doel zjjner raadgevingen aan de Fransche katholieken was het onderscheid aan allen duideljjk te maken, dat er bestaat tufsehen de eeuwige belangen der Kerk en de wisselende regeeringsvormen. «De vol ken,» zoo sprak hjj, «moeten de Kerk niet met de Begeering verwarren; zjj zouden, als eene Begeering kwam te vallen, mee- nen dat de Kerk met haar ten ondar ging.» Verder vestigde Z. H. L e o XIII de aan dacht van den abt op het groote belang eener nauwgezette bestudeeriDg van de so ciale quaestie. Hjj prees L e m i r e s jjver zeer en betreurde dat de Kamer zjjn ont werpen ter vergemakkelijking van het slui ten van buweljjken en tot teruggave van de traktementen der geestelijkheid niet in behandeling had genomen. Met tranen in de oogen riep Leo uit: «Ja voor dat Fran sche volk heeft de Paus zich opofferingen getroost, welke men zich maar al te wei nig herinnert!» «In tronwe,» voegt de abfaé aan zjjn relaas toe, «men moet Borne bezoeken om zich rekenschap te geven van de belangrijke diensten, die Z.H, Leo XIII aan Frankrjjk bewjjst door onze vriend te bljjven tegenover het vereenigde Duitschland en Italië.» Onze Koninginnen te Londen. GEMENGDE BERICHTEN. Onze Koninginnen hebben een uitstapje ge maakt naar Hartfield. Aan het station wachtte lord Salisbury met twee rijtuigen HH. MM. af. Op het kasteel aangekomen, gingen de koning innen dit uit historisch en artistiek oogpunt merkwaardige gebouw bezichtigen. Lord Salis bury leidde HH. MM. rond. Daarna werd er thee gedronken. Te vijf uur vertrokken HH. MM. weder met een extra trein. Het was het heerlijkste lenteweer. De Vorstinnen zullen Guildhall, de Towerbrug en Maision House bezoeken. Heden geeft de Koningin-Regentes een diner in Brown's Hotel.Vooraf bezoeken deKoninginnen dan den Tower. Morgen is voor Hampton Court en Richmond bestemd. Bij het bezoek van de Koninginnen aan Koningin Victoria op Windsor gebracht, werden HH. MM. aan het station opgewacht door den Hertog van Saksen-Coburg en Prinses Beatrice (Prinses Battenburg). De tocht naar het kasteel geschiedde in open rijtuigen met een escorte van de lijfwacht der Koningin in de bekende schit terende uniform. Op het binnenplein van het kasteel stond een eerewacht van de Schotsche wacht. Gedurende de lunch werden verscheidene stukken gespeeld door de muziek van dezelfde wacht. De Westminster Gazette meent te weten dat koningin Victoria onze Vorstinnen zou begif tigd hebben met de eerste klasse van de orde van Victoria en Albert, die de Keizerin van Rus land ook bezit. Onder de personen, die Zondag hunne op wachting maakten in het hotel, behoorden o. a. de Hertog en de Hertogin van Rusland en Prins Hermann van Stolberg Wernigerode. Koningin Wilhelmina umuseert zich uitste - kend in Engeland's hoofdstad en op uitstapjes die zij met haar Moeder maakt. Gisteren dineerde onze Koningin-Regentes in Marlborougd House met den Prins en de Pnnses van Wales. Onder de gasten was Lord Rosebery. Koningin Wilhelmina bleef in het hotel en di neerde met den Hertog en de Hertogin van Westminster. Donderdag vertrekken HH. MM. per extra- trein naar Q/ueensborough, om aan boord te gaan van De Valk, tot de terugreis naar Nederland. De correspondent van de Arnh. Ct. schrijft: //De jonge Koningin voelt zich 't meest op haar gemak in een cab, den bescheiden typi- schen Londenschen tweewieler, en in dit voer tuig kan men Haar dan ook door de drukke straten der wereldstad, vergezeld van haar moe der of haar gouvernante, miss Saxton Winter, zien ratelen. Koningin Wilhelmina moet even eens den wensch geuit hebben om op de impe riale van een onzer omnibussen door enkele ge deelten van oostelijk Londen te rijden! Of de Regentes haar dit zeer te verklaren verzoek zal inwilligen, staat nog te bezien.// De petroleum-ewendelarij. Naar aan de Times uit Philadelphia gemeld werd kon eene ver mindering van den prijs der steenolie verwacht worden. Deze is dan ook reeds gevolgd. De //Standaard-Compagnie'/ heeft besloten den aankoop op termijn te beperken om zoodoende dwaze speculatiën te beletten. Bij haar zal niet meer dan uit de eerste hand kunnen gekocht worden. Men schat het buitenkansje, dat door de kunstmatige opdrijving der markt in den tijd van veertien dagen niet minder dan 10 millioen dollar, 25 millioen gulden verdiend is, en wel door de //Standaard-Compagnie alleen. Zoo het gerucht waarheid bevat, dat de exploita tie der steenolie van Rusland met die van Amerika waar die gecentraliseerd is, zal samengaan, dan kunnen wij met de petroleum nog al zonderlinge dingen beleven. Maar bij al wat er gebeuren zal, blijft eene zaak zeker, te weten, dat de Terbruikers het gelag zullen moeten betalen, en en dat de felste slagen op het hoofd van den minderen man neerkomen. V. W. Naar de Arnhemsche Courant van goed inge lichte zijde verneemt, is in de ontworpen kies wet de leeftijd voor de kiezers op 25 jaar gesteld. Enkhuizen, 6 Mei. Aanbesteed voor rekening van het Snouck van Loosenfonds de bouw van 50 arbeiderswoningen. Raming f310.117. Inge komen 19 biljetten. Laagste inschrijving de Ned. Aannemingsmaatschappij teGouda, voor f297,443 De gunning is uitgesteld. Alkmaar, 6 Mei. De heer Mr. A. P. de Lange, lid van de Tweede Kamer der Staten Generaal, zal op 10 Mei a. s. optreden voor de Timmerlied en vereeniging alhier met het onder werp //Loon en arbeidstijd.// Heemstede, 6 Mei. In de gehouden verga dering van de vrijzinnige kiesvereeniging „Heem stede en Bennebroek// zijn, met algemeene stemmen, tot candidaat gesteld voor de aanstaande verkiezing van de Provinciale Staten de heeren Mr. J. F. T. van Valkenburg, Joh. ter Hoffsteede en Jhr. J. B. van M e r 1 e n. Houtrijk en PolaneD, 6 Mei. Binnenkort zal in deze gemeente eene school voor bijzonder onderwijs komen, waartoe de grond reeds is aangekocht. Amsterdam, 6 Mei. De anti-revolutionnaire Kiesvereeniging //Nederland en Oranje,// in het district Nieuwer-Amstel heeft voor de a. s. ver kiezing voor de Provinciale Staten Mr. D. P. D. F a b i u s gecandideerd. In de heden-avond te Amstelveen te houden vergadering van de R. K. Kiesvereeniging //Kiesrecht is Kiesplicht// zal de candidatuur van den heer P. J. Èaayma- kers worden gesteld. Hillegom, 6 Mei. Onze nieuw benoemde burgemeester de heer D. W e n t h o 11, zal heden avond als zoodanig worden geïnstalleerd. Gedeputeerde Staten hebben een besluit van den Gemeenteraad te Uithoorn, tot het aangaan van eene geldleening, groot f 10,000 niet goed gekeurd, op grond van de voorgestelde wijze van aflossing en algeheele delging. De Raad zal zich nu neerleggen bij eene algeheele aflossing over 14 jaren, aanvangende met 1896. De vereeniging //Neerlandia// deelt mede, dat de optocht welke op de Tentoonstelling in //Oud Holland// zon worden gehouden, niet doorgaat. De heeren Verweij en Holst, op de Keizers gracht te Amsterdam, deelen mede, dat hunne werklieden voor zoover zij aan de werkstaking hebben deelgenomen, op 2 Mei zonder verhoo ging aan het werk zijn gegaan. Aan den fakkeloptocht, welke ter gelegenheid van het vorstelijk bezoek op Maandag 20 Mei a. s. te Maastricht zal worden gehouden, zullen 27 vereenigingen en muziekgezelschappen deel nemen. Evenals vorige jaren heeft ook nu weder een roodstaartje zijn nest gebouwd in de openbare school te Woensel. Het vliegt, zelfs onder school tijd, door de doorgaans openstaande ramen in en uit. In de laatste dagen zit het den geheelen dag rustig te broeden. De leerlingen hebben er pleizier in, doch wijden er geen bijzondere aan dacht meer aan. Ook dit jaar zal het hier wel weder zonder stoornis zijne jongen kunnen groot brengen. Yoor zes gulden 's weeks wordt eene jonge dame gevraagd die ontwikkeld moet zijn, van gunstig uiterlijk, Eransch en Duitseh moet kun nen spreken voor de Amsterdamsche Tentoon stelling, ook des Zondags moet zij werkzaam zijn. Voor de Rechtbank te Utrecht had dezer dagen een komisch geval plaats. Eene vrouw stond er terecht omdat haar zoontje, die jonger dan 16 jaar is, toch reeds een hondenkar be stuurd had. De vrouw was hardhoorend en kwam daarom ook dicht bij den Kantonrechter staan, aan wien zij op de volgende wijze het gebeurde verhaalde //Het jongetje meneer, gaat nog op school meneer, entoen is hij gaan rijden,meneer hij heeft de stel stil weggenomen, voor de aardigheid, meneer, zooals kinderen dat doen, meneer, uenik binnen ook kinderen geweest meneer,en toen kwam die agent, meneer, en toen ik het hoorde, meneer, heb ik hem geslagen, meneer, dat het bloed er van langs liep, meneer Hier viel de Kantonrechter de juffrouw in de rede met de opmerking, dat mag je niet doen, daar doe je heel verkeerd aan om zoo'n kind te mishandelen. Deze vermaning bracht de juffrouw aan het schreien en toen het O M. eene boete van f 0.50 tegen haar eischte, stak zij, in haren ijver om maar spoedig van de zaak af te zijn, hare hand in den zak en vroeg//wil ik u maar dadelijk betalen meneer, dan hoeft u er niet om te loopen meneer In het veen te Weerdingermond hebben eenige ontevreden arbeiders te vergeefs getracht eene werkstaking onder de veenarbeiders uit te lokken. Een twintigtal meubelmakers-patroons te Am sterdam, hebben den gezellen aangezegd dat zij de voorwaarden waarin zij ten behoeve der ge zellen zouden willen treden, niet langer zullen handhaven dan tot 8 dezer. Bij twee patroons is het werk hervat zonder loonsverhooging. Wat hebben nu de menschen met hun werkstaking gewonnen In de fabriek //De Nijverheid// te Enschede is door den Burgemeester, hoofd der politie, eene publicatie aangeplakt, waarbij aan de arbeiders die aan het werk gebleven zijn, wordt medege deeld dat zij door de politie in hunne vrijheid wat betreft hun dagelijksehen arbeid, hun gaan naar en komen van de fabriek op de meest voldoende wijze zullen beschermd worden. Eenige stakers hebben verzocht weder toegelaten te worden, doch zijn afgewezen. Te 's Hertogenbosch is sedert jl. Zondag een jongmensch vermist, die met een vriend dien dag uit rij den was gegaan. In den avond keerde die vriend alleen met het rijtuig terug, zonder hem, zekeren v. B. en zonder den koetsier. De koetsier kwam in den nacht te voet raar 's Bosch v. B. bleet zoek. Thans is zijn lijk opgehaald uit de Zuid-Willemsvaart nabij sluis II. Op het aangezicht bevindt zich eene snede. De Haagsche kroniekschrijver van de A. Gr. Ct. deelt mede, dat er eene bespreking is ge houden, die ten doel heeft een comité te vor men, om koningin Wilhelmina bij haar troons beklimming een nationaal geschenk aan te bie den geen nieuw yacht, zooals onlangs de Midd.Ct. aanprees,maar een zomerverblijf aan het Scheveningsche strand. In de afgeloopen week zijn te Rotterdam 2 nieuwe gevallen van pokken geconstateerd. Een bakkersknecht geraakte te Rotterdam ver dwaald onder e n gezelschap, bestaande uit vier straatschuimers. Deze lieden werden alras gewaar dat de bakker eene goed gevulde portemon- maie bij zich droeg, waarom zij besloten hem in hun gezelschap te houden en mee naar buiten te lokken. Dit gelukte hun volkomen. Nabij de Van Stolkstraat in de gemeente Hillegersherg gekomen, grepen zij hem aan, beroofden hem van zijn geld (ongeveer f 11) en zetten hem daarna op zijn hoofd in eene sloot, zich verd er niet om hem bekommerende. Met veel moeite gelukte het den bakker naar de kant te sparte len en zich te redden, waarna hij de politie van het voorgevallene kennis gaf. De straatroo- vers hadden inmiddels een goed heenkomen gezocht. Met ingang van 6 Mei, en tot nader te be palen tijdstip, zal op het terrein der Tentoon stelling voor Hotel- en Reiswezen een bij-kantoor der Posterijen en Telegraphie worden openge steld van des morgens 8 u. 30 tot des namiddags 4 n. 30 m. (Greenwichtijd). De rechtbank te Zieriksee heeft U., koopman in granen en vee te Tholen,thans failliet, wegens bedriegelijke bankbreuk, veroordeeld tot twee maanden gevangenisstraf. Het loon der timmerlieden is te Rotterdam op 20 cents per uur gebracht. De commissie uit de Rotterdamsche Timmer- liedenvereenigingen //De Kracht,// //Eendracht tot vooruitgang,// «Oproeping tot verbetering,// en het Houtbewerkersgilde //St. Joseph,// afdee- ling van den R. K. Volksbond, wenscht nu te weten te komen, welke patroons de verhooging niet betalen. Daarvoor roept de commissie eiken gezel op om de namen van die patroons op te ge ven, hetzij schriftelijk of mondeling. Daartoe worden de timmerlieden bij strooibiljet opge roepen. De Burgemeester van Amsterdam heeft drie gouden, drie zilveren en drie bronzen medailles ter beschikking gesteld van het uitvoerend comité der Tentoonstelling aldaar. De vrouw van den kastelein H. B. te Mus- selkanaal heeft voor den Reohter-commissaris te Winschoten verklaard, dat haar man het huis in brand gestoken heeft. B. is reeds in voorloopige hechtenis. De versiering van Maastricht voor de Konin- ginnenfeesten belooft luisterrijk te zullen wor den. Men is reeds druk bezig met het in elkaar zetten van de geraamten der eerepoorten, welke bij het begin van Stationstraat en Maasbrug zullen verrijzen. De geheele Kesselkade, de Vis- schermaas, Oeverstraat, en Steenenwal dragen palen met aanhalingen uit de cantate van Mr, G. D. Franquinet, welke den Vorstinnen het welkom in de stad toeroepen. Groote Markt en Boschstraat prijken met hooge en smalle pyra- miden, welke met illumineerglazen zullen ver sierd worden. In de Breestraat is men bezig nog eene an dere soort van versiering op piëdestals aan te brengen, terwijl ook de overige straten een feestelijk aanzien zullen krijgen. Sedeit een paar dagen wordt te Bokstel ver mist het twaalfjarig zoontje van H. v. K. Men vermoedt dat het hij het visschen in den Dom mel te water geraakt en verdronken is. Door baron van Lijnden te 's-Gravenhage is aan de pachters zijner landerijen in de gemeente Opslerland (Fr.), die door den hoogen water stand tijdens den hooioogst in 1894 groote schade leden, de helft van de huursom over dat jaar kwijtgescholden Dat in onze groote steden nog wel eens iets van waarde verloren wordt, bleek gisteren te Zuidwolde. De zoon van den landbouwer H. vond n.l. bij het strooien van Amsterdamsch straat vuilnis een gouden dameshorloge, in watten ge wikkeld, even mooi of het zoo pas uit den win kel was gehaald. Jammer voor hem, dat hij niet beter met den prijs op de hoogte was; hij ver kocht het n.l. vooréen gulden. In dezelfde straatvuilnis vond een ander een zilveren horlogeketting. Indertijd werd gemeld, dat een veehouder in de gemeente Smallingerland zijne vrouw e n kin deren stil verliet en in gezelschap zijner 18jarige dienstbode de reis naar Amerika aanvaardde. Thans is de deerne in hare vroegere woonplaats teruggekeerd en ook de veehouder wordt daar weer verwacht Doch sedert zijn vertrek is eene gansche verandering geschied, zijne boerderij is aan een ander verhuurd en zijne goederen zijn verkocht. In de vorige week heeft men te Dwingelo een extraatje gevonden; bij het graven in den grond op de plaats van een der afgebrande woningen i* een pot metf 3,75 aan contanten gevonden. De ouders van de laatste bewoners van het huis heb ben die som daar vermoedelijk geborgen en ver zuimd dit aan hunne kinderen mede te deelen. Wij vernemen, dat een der touristen-bureaux te Parijs voornemens is dezen zomer met 300 Farijzenaars een bezoek te brengen aan Middel burg en Vlissingen, voornamelijk om de ver schillende Zeeuwsche kleederdrachten te bezich tigen. Het plan bestaat om per extra-trein naar Blankenberghe te reizen en van daar per boot naar Middelburg. Uit Nieuwepekela wordt gemeld, dat de scheeps- kapitein J. Mulder aldaar naar Gibraltar zal vertrekken, om het beroofde Ned. schip „Anna" naar de bestemmingsplaats te brengen. Noch de reederij, noch de familie van den doodgeschoten kapitein Velvis en den gewonden stuurman Urcher Schmit hebben eenig bericht van dien bodem ontvangen. Het plan bestaat tot het aanleggen van een tramlijn van Leiden uit langs de Rijnstreek tot I Bodegraven. Op een verpleegde te Veenhuizen rusten zware vermoedens in zake den voor een paar jaar te Amsterdam gepleegden moord op de dienstbode der familie Viotta aldaar. Hij is naar Amster dam overgebracht en ter beschikking van den Officier van Justitie gesteld. In den nacht van Zaterdag op Zondag werd in het Hortusplantsoen te Amsterdam een kas siersknecht gevonden die eene belangrijke wonde in den buik had en door de politie onmiddellijk naar het Israëlietisch gasthuis werd gebracht, Enkele personen wisten mede te deelen, dat de gewonde het slachtoffer was van een militair, die hem geld had willen afpersen, en, toen dat niet gelukte, hem de wonde had toegebracht. De vermoedelijke dader is den volgenden morgen in hechtenis gencmen. Hij had eene kleine ver wonding aan de hand. De toestand van den ge wonde is ernstig. Reisplannen. Keizer Wilhelm maakt dit jaar zijn zomerreis niet naar Noorwegen, maar naai' het Oostzee gebied, waarbij dan het voornemen bestaat een bezoek te brengen aan Stockholm. Een werkstaking te Bazel ZwitserlandOnder de metselaars te Bazel is eene werkstaking uit gebroken, waaraan 800 arbeiders deelnemen. De werkstakers zijn in optocht door de stad ge trokken met roode vlaggen voorop. De orde werd niet verstoord. De mannen eischen eene loonsverhooging van ten minste 5 frs. en een werkdag van tien uren. Onschadelijke granaten. Nadat Wei-Hai-Wei gevallen was, bezochten eenige Engelsche officie ren de forten om na te gaan welke uitwerking het vuur der Chineescfie schepen daarop had gehad. Maar hoe de heeren zochten, zij konden geen enkele beschadiging vinden. Wel vonden zij een aantal granaten die blijkbaar van Liu- kungTao naar de forten werden geworpen- Deze waren echter niet ontploft. Met de uiterste voorzichtigheid werden de granaten geopend. En wat bleek nu? Ze waren gevuld niet met kruit maar met zand en kiezelsteenen. Het be hoeft ons dus niet te verwonderen dat het Chi- neesche geschut den Japanners zoo weinig nadeel heeft berokkend. Een standbeeld. Te Eisenach is op feestelijke wijze het gedenkteeken voor Luther onthuld. Het monument werd ontworpen door professor Dondorff te Stuttgardt. De mijnwerkers te Arboleda (Spanje). Te Ar- boleda, bij Bilbao, zijn ongeregeldheden voor-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1895 | | pagina 2