BINNEN LAN ïb~ GEMENGDE BERICHTE n7 tein, éen arts, twee luitenants en 11 soldateD, terwijl 31 man gewond werden. Bij dit gevecht schijnen de opstandelin gen het in hoofdzaak op de aanvoerders der Spanjaarden gemunt te hebben gehad. Met de gewonden trokken de opstan delingen zich na het gevecht ic de bergen terug. Amerika. De katholieke godsdienst breidt zich in Amerika meer en meer uit. Van de 86,000,000 menschen die Noord Amerika bevolke zij 1 er 32,000,000 katholiek en de 35,000,000 menschen van Zuid Ame rika zjjn alle katholiek. De bevolking van hec westelijk halfdeel is dus ongeveer 120,000,000 waarvan 67,000,000 katho lieken en 53,000,000 niet-katholieken zijd. Een der grootste parochies van katho lieken in dit land, is gewis de parochie van de H. Familie, te Chicago, die door de paters Jezuïeten bediend wordt. Bin nen hare grenzen wcont eene katholieke bevolking, die minstens 25,000 zielen telt, bestaande uit 6,000 families,en dan kan men z'ch de werkzaamheden en de verantwoor delijkheid der goede priesters wel voorstel len. De kerk heeft 23 priesters, die zich aan de geestelijke zorg dezer 25,000 zielen wjjdeD, en tien dezer houden zich uit sluitend bezig onder het volk te werken. Om zich eene gedachte te kunnen vormen over het werk, dat op de schouders dezer priesteis rust, dieue, dat gedurende het afgeloopen jaar 1200 doopsels in deze kerk zjjn toegediend, terwjj! het getal huwelij ken 325 bedroeg en de biechten, die ge hoord werden, sommen op tot 260,000. Uitslag der Verkiezingen van Leden der Provinciale Staten NOORD-BRABANT. De Koninginnen in het Zuiden. die met haken en stokken aan het dreggen zijn. Je bent hier vlak bij 'n koker! roept een der mannen terug: „D'r is 'n zuiging, dat je geen vin kan uitslaan! Terwijl werpt de agent de haken weer uit. Drie- viermaal haalt hij op. Alleen slijk en stikkende gasbellen. Het water wordt langza merhand zwart-bruin gekleurd. Spring d'r dan in, Gerrit, met een touw om je lijf. Hoera! Hoera! Gerrit, een van de mannen uit het bootje heeft zijn jas en zijn schoenen uitgetrokken. Even staat hij met het touw om zijn middel op den rand van het bootje. Dan, floep! Hij is weg. Breede nijdige kringen cirkelen om de plek, waar hij verdwenen is. Groote spattende stankbellen borrelen op. Vieren! Meer vieren! schreeuwen ze van den walkant. Gerrit komt weer boven, proestend en hijgend. Modder hangt om zijn haar. Niets. Hij wordt in het bootje getrokken. Een van zijn kameraads volgt zijn voorbeeld. Een stilte van oprechte belangstelling is over de menigte. De man blijft lang onder, verschijnt spuwend en snuivend, maar met leege handen Och, Heer, huilt de vrouw naast den slagersknecht: Zoo'n engel van een kind Ken je de mense? vraagt de slager. r't fs de jomgen van Arie op den hoek Een Engel van 'n jongen! Weete de mense d'r van! Ze zijn gewaarschuwdDe man is uit en de vrouw leit van d'r zelve. Plomp. Gerrit is weer te water. De gracht is nu goorzwart gekleurd. Alle modder en vuiligheid wordt opgewerkt. Heit-ie 'm? Heit-ie 'm? Nee hij heeft 'm niet. Vuurrood van inspan ning komt hij boven. Zijn hemd plakt op het bibberend lichaam. De groote vereelte hand wrijft het water uit de oogen. Hij zal in de koker gezogen zijn! roepen ze uit het bootje. Kan niet! schreeuwt de agent, d'r is roos terwerk voor, Dreg dan wat meer bij de koker! Hou je toch stil mense! Met al je ge klets komt 't kind d'r niet uit! De agent heit gelijk! Nou dauw zoo niet! 't Is hier geen kijkspul! PlompDe andere man is nog eens te water. Verdik-me wat heit-ie 'n aasem! Nou kan je zien wat 'n stinkwater 't is Je mot je boot wat verbale! Daar heb je 'm! Dc man duikt op. Alleen. Geen kind Het Begint te dringen. Een ontzaggelijk me delijden, een gevoel, alsof de drenkeling hun allen aangaat,beleeft de massa. Maar het vuile gore, zwarte stinkende water is even kalm als zongen, de Koninginnen aangenaam in de ooren heeft geklonken, toen uit volle borst de Ko ninginnen werd toezongen: Knapen, meisjes, eenmaal groot, Blijven trouw U tot in den dood. H. M. de Koningin deed den heer Van der Lans bij Hoogstderzelver rijtuig komen en betuigde meermalen hare hooge tevreden heid over de compositie en de uitvoering. Wat zou geheel het Katholieke Nederland het toejuichen indien dezen schrijver en dichter ook eens een koninklijk bewijs in een lintje voor zijne vele verdiensten werd geschonken. De Koninginnen zijn gisteren-voormiddag te Nijmegen niet uitgereden. Het volk en voor al de kinderen die vrij van school hadden verdrongen zich voor het hotel. Te een uur werden volksliederen gezongen en verscheen koningin Wilhelmina in een wit morgen-toilet en later de Koningin-Begentes in donkere kleeding met een wit mutsje op voor het gesloten raam, vriendelijk buigende. Later hebben de Vorstinnen vanuit Nijmegen een rijtoer gemaakt over Heer door Meerwijk en Berg-en-Dal, te 3 uur in den namiddag bozochten zij het R. K. Canisius Ziekenhuis, om 4 uur het protestantsche Ziekenhuis. Om half zeven was er diner van 32 couverts. Aan tafel waren genoodigd de Burgemeester en plaatselijke autoriteiten. Onder de Nijmeegsche bevolking heerscht algemeene geestdrift, groot en klein, oud en jong, allen verdringen zich om de Vorstinnen te zien en toe te juichen. Heder vertrekken de Koninginnen uit Nij megen naar Tilburg. Eene buitengewone drukte heerscht daar alom. Een feest-commissie beslaande uit leden van den Gemeenteraad heeft de te geven feesten georganiseerd. Een eerewaclit die gekleed is in 't zwart met oranje-kokarde, geel zeemlederen broek, de paarden dragen een witte schabrak met oranje afgezet, zal met de schutterij en 50 huzaren waaronder 4 officieren aan het station bij de ontvangst der Vorstinnen zijn opgesteld en als escorte den koninklijken stoet bij den intocht der Vorstinnen vergezellen. Aan het station worden de Vorstinnen ont vangen door Burgemeester en Wethouders. Bouquette.n worden aangeboden! en na de plech tige ontvangst nemen de Vorstinnen plaats in een hof-rijtuig, terwijl ook het gevolg in zes hof-rij tuigen plaats neemt. De Commissaris der Koningin van Noord-Brabant en de Burgemees ter van Tilburg zullen in rijtuigen gezeten deel uitmaken van den Koninklijken stoet Tijdens het dejeuner clat wordt gehouden in het Raadhuis te I2I/2 uur, zal de Koninklijke Har monie en de liedertafel „Souvenir des Mon- tagnards, de Vorstinnen eene ovatie brengen. Aan het dejeuner zullen aanzitten Baronnesse van Hardenbroek van 'sHeeraarts- berg en Bergambacht, geboren Gravin van Limburg Stirum, Grootmeesteres van II. M. de Koningin-Regentes; Jkvr. E. L. H. van de Pol, sur-intendante der opvoeding van H. M. de Koningin; E. G. Baronesse van Ittersum, le Hofdame van H. M. de Koningin-Regentes; Miss Saxton Winter, Engelsche gouvernante van H. M. de Koningin; Mevrouw Kreusles, lectrice van H. M. de Koningin-Regentes; C. IP. L. Graaf du Monceau adjudant-generaal, chef van het Militaire Huis van H. M. de Koningin; Jhr. Mr. P. II. Gevers Deynoot, Directeur van het Kabinet der Koningin; H. W. J. E. Baron Taets van Amerongen, Kamer heer van H. M. de Koningin; Jhr. S. M S. de Ranitz, Kamerheer van H. M. de Koningin, particulier Secretaris van H. H. de Koningin- Regentes; Jhr. E. van Rijckevorscl, Kamerheer in buitengewonen dienst; Jhr. W. E. H. van de Poll, Majoor, Adjudant van H. M. de Koningin; C. A. Baron Bentinck, Adjudant in buitenge wonen dienst en le Stalmeester van IT. M. de Koningin; E. W. J. Loudon, le Luitenant, Or donnans-officier van H. M de Koningin. De heer Mr. A. Baron van Voorst tot Voorst, Commissaris der Koningin in Noord-Brabant; de Burgemeester, de Raadsleden en de Secre taris van Tilburg, de heer Jules Lommen, Ma joor-Commandant der dd. Schutterij; de heer Henri Eras, president der Kamer van Koop handel; de heer M. Lommen, Commandant der Eerewaclit. Na het dejeuner bezoeken de Koninginnen het Monument, daar staan de oud-strijders en eenige Vereenigingen met hare faufare-corp sen geschaard en zal vanwege de gemeente een prachtige immortellen krans op het Monument gelegd worden, ter dankbare herinnering aan Tilburg's grooten weldoener. Op den Heuvel nabij de St. Joseph-kerk zal de harmonie //Orpheus// opgesteld zijn en bou- quetten zullen HH. MM. worden aangeboden. Tijdens den rijtoer door Tilburg zullen de Vorstinnen treffende huldeblijken geschonken worden. Circa 200 werklieden van de wollen- stoffenfabriek der firma Erans Mutsaerts Zn. gekleed in het zwart en gesierd met oranje- strikken, zullen HH. MM. op den hoek der Spoorlaan een ovatie brengen en bouquetten aanbieden. Zoo zullen ook de werklieden der firma J. Brouwers in uniform gekleed met oranjepetten voor het huis van hun patroon hulde brengen aan de Vorstinnen en bouquet ten aanbieden. Een Provinciale betooging wordt ter eere der Koninginnen gehouden. Hieraan zullen niet minder dan zestig muziekgezelschappen deelne men. Zij zullen defileeren voor de Vorstinnen en ieder gezelschap zal in het voorbijtrekken van het Koninklijk Paviljoen een marsch naar eigen keuze uitvoeren. Na afloop zal aan elke Vereeniging die aan de Provinciale betooging heeft deelgenomen, een herinneringsmcdaille worden geschonken. Moge het weder gunstig worden en een oranjezonnetje door de donkere wolken breken, opdat de duizenden en nogmaals duizenden, die ter feestviering de straten van Tilburg vullen om koningin Wilhelmina cn hare Moeder te zien en toe te juichen in hun feestvreugde geen teleurstelling ondervinden. Naar wij vernemen heeft de Koningin-Re gentes te 's Hertogenbosch bij het verlaten van het Stadhuis haar voet eenigermate verstuikt, echter niet van dien aard, dat daardoor de voorgenomen reis niet vervolgd kon worden. De opperlieden te Amsterdam hebben op nieuw het werk gestaakt. Zij eischen verhoo ging van loon. Politieagenten beschermen de opperlieden die nog werken. Een detachement cavalerie van 4 officieren, 50 onderofficieren en minderen, is onder com mando van den ritmeester J. C. van Alphen uit 's Hertogenbosch naar Tilburg vertrokken, om aldaar vandaag dienst te doen bij gele genheid van het bezoek van Hare Majesteiten de Koninginnen aan die gemeente. De Zeedijk van den polder Hongerland on der Spijkenisse is gedurende den storm door gebroken. De polder is overstroomd. Er is veel valsch geld in omloop. Op een kassierskantoor te Deventer zijn twee valsche kwartjes ontvangen. Men kon de herkomst niet nagaan. Te Twekkelo heeft gisteren mej Berendiena Wiegerink haar 103n verjaardag gevierd. Het oudje houdt zich goed. Alleen is zij wat doof. De ritmeester Jhr. Meijer is met het 2 es- cadron van de huzaren te Venlo in garnizoen naar Maastricht vertrokken, om daar tijdens het bezoek der Koninginnen te verblijven. Van 4 Juni tot 30 Juli zal het korps ge nietroepen het kamp bij Zeist betrekken. Eene afdeeling genietroepen is reeds bezig het kamp in orde te brengen. Een schutter op klompen .Te Meppel komt een schutter geregeld op klompen zijne plich ten vervullen. Ook Maandag was dit weder het geval, doch volgens de Mepp. (Jour. is hem een geneesmiddel toegediend. Op het excercitieveld aangekomen, werd hij onmiddel lijk onder handen genomen door den 2en-lui- tenant van het leger, met de instructie be last, die hem geheel alleen de volle bij de wet toegestane twee uren onafgebroken liet exerceeren, marcheeren enz. Na hem eerst de noodige wandelingen in den looppas te hebben laten doen, werd gecommandeerd.- //met ver snelden pas.// Hieraan zeide hij echter niet te kunnen voldoen, aangezien zijn voeten //stuk// waren. Ook hiervoor was raadbij afwezig heid van den officier van gezondheid werden twee doctoren gerequireerd, die zijne voeten onderzochten en ze als in den besten staat verkeerend verklaarden, waarop hij willens of niet, zulk een les kreeg in den vermelden pas op klompen, dat hem de lust tot langere te genwerking, om zich zelf een paar schoenen aan te schaffen, wel zal vergaan zijn. Hij zal wel de ondervinding hebben opgedaan, dat schutteren op klompen geen gemakkelijk werk is Het dochtertje van den heer H. te Kollum, had onlangs bij het handwerksonderwijs een speld ingeslikt die men niet kon verwijderen. Slechts een dag gevoelde het kind pijn. Op raad van den geneesheer heeft het meisje in dien tijd niets dan droge aardappelen ge geten en de speld is gelukkig lang» den na tuurlijken weg te voorschijn gekomen. Wegens vermeende onregelmatigheid is te Gouda proces-verbaal tegen den uitslag der verkiezing voor de Prov. Staten opgemaakt. De gemeentebode T. H. te Leersum is als verdacht van valschheid in geschriften en ver duistering van geld gevangen genomen. Een tiental conducteurs van de Holl. stoom tram naar Scheveningen keerden heden f850 per hoofd rijker van hun dienst huiswaarts. Tezamen hadden zij op een 1/10 lot in de Staatsloterij den hoogsten prijs getrokken. Tusschen Yolendam en het eiland Marken zal een geregelde veerdienst in het leven ge roepen worden ten einde het vreemdelingen verkeer te bevorderen. De Minister van Marine heeft bepaald, dat in den vervolge bij aanbestedingen van katoe nen zeildoek voor de marine als eisch zal wor den gesteld dat het doek vervaardigd moet worden in Nederlandsche fabrieken. Als eene bijzonderheid kan dienen dat het Eriesche dorpje Waaxens, slechts bestaande uit 13 gezinnen 14 kiezers telt. Te Enschede duurt de werkstaking der schil dersknechts voort. Een 60-tal loopen te wan delen door de straten en maken het den niet- werkstakende schilders zeer lastig. Een paar knechts viel men zoo lastig, dat zij niet meer naar hun schilderswinkel durfden gaan. Bij eene nadere regeling van het zegelrecht van effecten worden ook deze getroffen in de belasting; er wordt voorgesteld te heffen: van premieloten 1 percent, van actiën in buiten lands gevestigde ondernemingen 3/lo; yan pand brieven van binnenlandsche hypotheekbanken, die geld geven op onroerende goederen, %o; van de overige effecten 1/5 percent, alles van de nominale waarde, ter vervanging van het tegenwoordige recht van 1/iq percent vooralle effecten. Dat er op bruiloften nog al gedronken wordt bewees dezer dagen eene bruiloft te Eerbeek (gem. Brummen) daar is een der gasten door het misbruik van drank doodgebleven. De man was 's avonds eerst om 9 uur ge komen en om 10 uur reeds geheel beneveld, en stierf even na middernacht. Te Boxmeer is een reiziger in tabak en sigaren door de marechaussees gevankelijk weg gevoerd naar'sHertogenbosch, wegens fraudu leuze handelingen bij de betaling van gelever de bestellingen. Onze Koninginnen in Italië? Een der Romein- sche bladen weet te vertellen, dat bij gelegen heid van de opening der Amsterdamsche Ten toonstelling Baron du Tour van Bellinckhave, opperceremoniemeester van H. M. de Koningin zich langen tijd onderhield met SignorSilombra, den president van de Italiaansche afdeeling. Bij dat onderhoud zon Baron du Tour heb ben medegedeeld, dat de Koningin-Regen'es en de jonge Koningin weldra een bezoek aan Italië zullen brengen. Ter jacht. De Duitsche Keizer zal in Augustus de gast zijn van Lord Lousdale op het slot Lowther. Voor den Keizer zal dan eene groote drijfjacht worden gehouden. De Lord heeft zijne pichters uitgenoodigd als drijvers dienst te doen en zal een groot jagersfeest aanrichten. Aardbevingen. Volgens de laatste berichten duren de aardschokken onder het Oostenrijk- sche stadje Laibach voort. Elke nacht herhalen zich de schokken. De bewoners letten er niet meer op. Woensdag woei de Sirocco.'sNachts draaide de wind en kwam een Noordoosterstorm met onweer en slagregens. Daarna sneeuw. En dat alles in barakken te moeten doorstaan. Pausen van arme afkomst. Paus Damascus II was de zoon van een Beiersch landman De moeder van Paus Adrianus IV werd on dersteund door de liefdadigheid der parochie waarin zc woonde. Paus Urbanus IV was de zoon van een schoenmaker. Paus Benedictus XI was de zoon eener arme waschvrouw. Paus Johannes XXII was de zoon van een lompenkoopman. Paus Alexander V bedelde zijn eten toen hij knaap was. Paus Pius V was de zoon van een schaap herder. Paus Sixtus V was de zoon van een veehoeder. Cornelius Hert. Deze beruchte Panama- schurk die nog altijd ziek heet te zijn, is door de Correctioneele Kamer te Parijs bij verstek tot vijf jaar gevangenisstraf en f3000 boete veroordeeld wegens verduistering van fondsen. Een tocht over het Kanaal.Twee Engelschen zijn meteen waterrijwiel,of juister een tamdem- cyclc-boot, het Kanaal overgestoken. Hunne machine, die zij de «Securitas// gedoopt hebben, bestaat uit eene 24 voet lange boot, die voort gestuwd wordt door trappers inplaats van riemen De trappers werken op een licht scheprad met zes paddies aan iederen kant der boot; buiten de schepraderen is eene luchtdichte afdeeling zoodat de boot niet kan zinken, Ach hemeltje. Wat 'n verschrikking! Was dat de vader? Lieve hemel nog toe wat een schrik! Een kwartier blijft alles zoo. De agent buiten wandelt op en neer. Binnen is het stil. Dan gaan de deuren open.De man met het witte wam buis bleek, strak, komt er uit en gaat heen. Niemand durft vragen, of het kind dood is- Een oogenblik later verschijnt de agent en draagt een pakje, ingewikkeld in een laken. Op zij mense! Achter hem de dokter. Is-ie dood? Ja mense. Ach! A.ch God! Een heele menigte loopt met den agent, het grachtje af, een zijstraat in, nog een zijstraat en dan op den hoek. De agent wordt binnen' gelaten. De groote gele gordijnen zijn gezakt- Met fletse letters staat er op de ruiten geschil' derd: //Boter, Kaas en Melk.// Van onder de gordijnen zijn te zie* onderstukken van blank gepoeste koperen kannen. Anders niets. En voor de gele gordijnen, die afschutten de beweging, het leven van de straat, blij veo nog lang in onrustige groepen, de buren praten over het doode kind. (Tel.) Sam. Falkland. Een kijkje in 't leven. Feestdagen organisee- ren, pretmaken, dat kunnen de helden die de wereld willen hervormen. De werkman ver lokken om naar hunne redevoeringen vol bedrog te luisteren, is bet doel dat de opruiers aicb tot taak stellen. Zij leeren de werklieden dagelijks klagen oveT bet te weinig loon, dat zij verdienen en morren over bet werk dat zij te verrichten hebben. Vereenigen moeten de werklieden zich, zij moeten vergaderingen houden om daar de verbetering van bun lot te bespreken. Daar is volstrekt niets tegen, maar waar draait al dat vergaderen op uit? Op uiets anders dan op het organiseeren van feesten, van pretmaken en contributie offeren ten profijte van ben die de groote trom slaan in het concert. Is het lot van den werkman met reeds zwaar genoeg, dan dat bij nog ten prooi moet vallen aan de moderne beginselen, en zijne penningen offeren tot onderhoud der onverlaten, die hem tot zijn eigen ondergang,tegen dc maatschappij, ophitsen? Slaan wij den blik rond om ons en letteD wij nauwkeurig op, wat vertoont zich alsdan aan ons oog: ellende naast verkwisting en verdierlijking, gelijk nooit werd waargeno men, wrevel en baat tegen alle gezag, uiterste verbittering en zucht tot vernieling. Aan de Zondagen en kerkelijke feestdagen heeft men niet genoeg, nog meer feestdagen moeten er komen. De Noordbrabander wees dan ook onlangs onze werklieden erop, dat de dag des Heeren en de feestdagen der Kerk naar behooren gevierd, rust en uitspanning genoeg geven. De buitengewone feestdagen die men er nog bij wil nemen, komen de Werklieden maar op verlet en geldverteren te staan en daarvoor zijn de tijden te slecht. De opruiers vragen niet naar den welstand van den werkman, als bij maar op vergaderin gen komt, contributie betaalt vooral, dan ver- koopen zij bem klatergoud voor echt metaal, en laten hem te huis bij vrouw en kinderen zuchten en morren. Leeren onze werklieden vlijt en spaarzaam heid en verschaft men hen tevredenheid? In plaats van ijverig in hun werkplaats te zijn of vergenoegd te huis te zitten, gaan de werklie- hen naar opruiers luisteren die hun steenen in plaats van brood geven, zij beginnen gevaarlijke wartal uit te slaan en de zuur verdiende pen ningen worden verkwist. Werd ooit meer onverschilligheid en luiheid, misnoegdheid en uitspatting bij den arbeider aangetroffen, dan nu hij zijn deel wil ontvangen, dat hem wordt voorgespiegeld? zonder dat zij die zulke dwaasheid verkondigen iets geven kunnen. In de plaats van vlijt en beschaving, wordt den werklieden in de meeste bijeenkomsten die zij bezoeken, waar over sociale hervormingen wordt gesproken, lessen gegeven in moderne tbeoriën, die moord en brandstichting tot uit komst hebben. Edam, 17 Mei. Het Edam's fanfare-corps beeft den Burgemeester dezer gemeente, toen bij met bijna algemeene stemmen was herkozen als lid der Provinciale Staten, eene serenade gebracht. Hillegom, 17 Mei. Eene Commissie heeft zich hier gevormd om den heer D. Went- h o 11 nieuwbenoemd burgemeester feeste lijk in te halen. De inhaling heeft heden, Zaterdag, plaats Alle vereenigingen hebben zich voor een op tocht aangeslaten. Een flink muziekcorps zal de feestelijkheden opluisteren; 's avonds zal er zooveel mogelijk worden geïllumineerd. De ontvangst heeft plaats te 2 uur aan de grens der gemeente en de Burgemeester zal in optocht naar bet raadhuis worden gereden ge zeten in een rijtuig met vier paarden bespan nen de schoolkinderen zullen bem een ovatie brengen en vervolgens zal men deBurgemeester door de voornaamste gedeelten van bet dorp voeren. Alkmaar, 17 Mei. De Rechtbank alhier beeft C. S. te Koedijk, ontslagen brievengaar der, terzake van verduistering enz. veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf. Schiedam, 17 Mei. Het verslag van de Kamer van Koophandel over den toestand van Nijverheid, Handel en Scheepvaart in het jaar 1894 geeft aan, dat in 1894 de uitvoer van gedistilleerd naar het buitenland 2,581.55 hectoliter meer heeft bedragen dan in 1893. Door de Scbiedamscbe Spoelingsvereeniging werd in 1894 geleverd naar het buitenland aan geperste spoeling 500.000 kilo en aan gedroogde spoeling 5000 en in bet binnenland werd geleverd 950.000 kilo geperste en 6000 kilo gedroogde spoeling. Beverwijk, 17 Mei. Donderdag zijn uit deze gemeente de eerste aardbeien geplukt. Men verwacht een ruimen oogst, Roelofarendsveen, 17 Mei. Ondanks her baalde oproeping, beeft zich geen enkele solli citant aangemeld voor de onderwijzersbetrek king met eene jaarwedde van f550. De Raad beeft de jaarwedde op f600 gebracht en zal opnieuw eene oproeping doen. Sandpoort, 17 Mei. Als eene bijzonderheid is te vermelden, dat dank zij de toepassing der bijenkorven met lossen bouw, op 13 en 14 Mei aan hetNederl. Bijenpark van E. A 11 g t. K e 111 n g alhier, op kunstmatige wijze nu al eene belangrijke boeveelheid honing uit de boogkorven is geoogst. Deze honiguitname geschiedt in 8 minuten tijds per korf zonder dat dit den bijen hindert of den wasbouw be schadigt. Voor da! de nijvere bevolking recht weet wat er met baar geschied is, is zij den overtolligen honingvoorraad al kwijt. Het ware te wenschen dat elk bijenhouder zich op de hoogte stelle van de moderne bijenteelt. (Laatste opgaaf). FRIESLAND. DOKKIJM. Gekozen de heeren W. L. Kuipers D. Reitsma, M. Vanbruggen en II. J. Hooge- boorn (allenantirev.) Herstemming tusschen de heeren Adolf van Slooten (lib) met 1220 en L. W. Visser (antirev.) met 1217 stemmen DRENTE. ASSEN. Herkozen de heeren Lindhorst Ho man, Mr. Willinge, H. Neijenhuis en Jhr. De Milly (allen lib.) J. Hoogerbrugge, (antirev.) Herstemming tusschen de heeren J. Huges met 6 45, Borgesius met 629, Brouwer met 623, Mr. E. Pelinck met 539, Jolles met 467. N. Servatius met 427, J. Meursing met 369 en G. Stuvel te As3en met 263 (allen lib.) HOOGEVEEN. Herkozen de heeren R Ter Haar, J. Blom, Mr. M. Oldenbuis Gratama, W. Tijmes, J. Rigterink, II. L. van der Lely, Gekozen de heer Dommers, (allen lib Her stemming tusschen de heeren K. E. Borger, (aftr. lib.) met 760, Ten Klooster met 735, Timmer met 666, en Thomas met 653 stem men. (allen antirev.) NOORD-HOLLAND. HELDER. Gekozen de heer O. D. Zur- muhlen (lib.) VHERTOGENBOSCH. Herkozen de heeren Spie rings, Delaeourt, Godscbalx en Wolters. Bij het bezoek aan 's Hertogenbosck heeft de Koningin-Regentes een aantal Ridderkruisen uitgedeeld Aan mevrouw VanVoorst totVoorit vereerde de Koningin een juweelen broche met chiflre, en aan mevrouw Van der Does de Willebois een juweelen broche met jaartal. De Commissaris van politie van Den Bosch, de heer R a u c h, werd door de Ko ninginnen met een diamanten dasipeld vereerd. Wij mogen niet verzuimen te vermelden dat de cantate van onzen zeer verdienstelijken schrijver J.R. Van der Lans, door 500 kinderen ge- een groot norsch, zwijgend graf. Behoedzaam en zeker blijft de agent aan bet dreggen. Van de overzij van het water staan al even veel menschen. Het water ligt als een vijandige doodensloot tusschen de ba- gen van levende menschen. De modderkluiten schuimen op en drijven in het zonlicht als zwarte verstikkingen. In het bootje zitten de twee verkleumde,klappertandende mannen. Nog eens zal Gerrit bet probeeren. De slijmerige modderkringen sluiten boven zijn hoofd. De menigte dringt hoe langer boe sterker. Jongens zijn in de hoornen geklauterd. Uit de ramen der woningen hangen vrouwen in witte jakken, boven rekken met drogend goed. Heit-ie 'm? Heit-ie 'm 1 Hij heit 'm Hoeraa Verlies 'm niet! Voorzichtig, Gerrit! Hij is in de boot! An wal brengen! Gauw an de wal! Wat ziet het schaap blauw! Nu hebben ze ook Gerrit binnengehaald. Ze boomen bet bootje naar den wal. De agent pakt de doode bandjes aan. De slagersknecht de doode voetjes. Laat 'm los! Op zij mense! Op zij mense! Allo! Op zij! Een kleine open ruimte streept door de dringende menigte. De agent draagt bet slij- kerig zwarte lichaampje op de armen. De modder druipt langs zijn uniformjas. Achter hem aan joelt het volk. Vrouwen, die er niets mee te maken hebben loopen te builen en te schreeu wen. De klompen klotsen op de keien. Op zij mense! Op zij! In een herberg wordt bet kind binnenge dragen. De deuren gaan dicht. De gordijnen worden neergelaten. Door de kieren kijken de menschen naar binnen. Ze hebben 'm uitgekleed! Zijn tong hangt uit z'n mond! Ze wrijven z'n voeten met borstels. De agent haalt z'n armen op en neer Nou die heit 't meer bij de hand gehad! Op zij menschen! Maak dan plaats. Daar hebie de dokter Een paar nemen hun petten af. Een jonge dokter inet een rood puntbaardje wordt bin nengelaten. De deuren vallen dicht. Een tweede agent komt. Kom mense loop nou deur! Wat heb je d'r an om bier te staan kijke! Deurloope! Deurloope! Oprijs jij daar. Je weet wel, datje hier niet mag blijven stam Maar in groote troepen hokt het volk rond om de herberg. Nu komt een man aanrennen. Hij heeft een dik rood gezicht, draagt een wit wambuis. Op gewonden tikt hij tegen de ruiten der deur. ITij fluistert met den herbergier. De deur gaat open. De deur gaat dicht. Even ziet het volk een wit klein lichaam» Da's de vader.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1895 | | pagina 2