MARKTBERICHTEN. BEURSBERICHTEN. Ongelukken. Branden. Voor geest en hart. Allerlei. stedelijs: nieuws. meisjes die door een onbekend gebleven persoon Van Rotterdam naar den Haag waren getroond met minder eerbare bedoelingen. De meisjes zijn naar hare woonplaats teruggevoerd. In de gisteren gehouden druk bezochte vergadering van den Roermondschen Gemeente- werd door den heer Michiels het voorbijgaan van Roermond bij gelegenheid van het bezoek der Ko ninginnen aan Limburg ter sprake gebracht. Hij deelde daarbij mede, dat uit een officieus schrijven van wege H. M. de Koningin Regentes vernomen was, dat H. M., zwichtende voor ernstige adviezen en overwegingen van het hoofd der provincie Lim burg, heeft moeten besluiten Roermond niet te be zoeken. Door hem werd nu voorgesteld, dat de Raad zou besluiten zich schriftelijk tot denCom- missaris der Koningin in Limburg te wenden met het verzoek om aan den Raad mede te deelen, om welke redenen het bezoeken van Roermond door hem aan H. M. de Koningin-Regentes werd ont raden. Dat schrijven is aan den Commissaris der Ko ningin in de provincie Limburg verzonden, waarin o. m. Z. Hoog Edelgestrenge beleefdelijk wordt verzocht denRaad wel te willen mededeelen welke de motieven waren, dieJhr. Ruijs van Beerenbroek deden besluiten, om aan Hare Majesteit de Ko ningin-Regentes een bezoek aan Roermond te ont raden. Hr. Ms. lijfarts, Dr. Van Tienhoven, heeft zich gisteren-voormiddag op reis begeven naar Igels, de tegenwoordige verblijfplaats der Koninginnen. Als een bewijs van groote belangstelling in de herstemming voor de Provinciale Staten te Schiedam verdient vermeld, dat uit Groningen, Hilversum, Rozendaal en Sittard liberale kiezers overkwamen ter vervulling van hun burgerplicht. De Utrechtsche studenten hebben de over winning van Triton bij den roeiwedstrijd te Haar lem gevierd met eene rijpartij door de stad. De in de zon glanzende en schitterende vaandels, waarvan vooral het met twaalf kransen behangene van Triton de aandacht trok, gaven een vroolijk gezicht. Gisteren-avond bood het corps een concert aan de overtalrijke introducés m Tivoli en met een vuurwerk is het feest besloten. Verdronken. Te Antwerpen waren eergisteren zes kaaiwerkers bezig met het overladen van balen jute van een zeestoomboot op een lichter. De eigenaar van dit vaartuig liet 150 balen op het dek laden. Dit bleek te veel, en het vaar tuig kantelde, zoodat de schipper en de zes werklui in 't water vielen. De schipper en vier andere werden gered, maar twee konden niet intijds worden opgehaaldbeiden zijn dood. Geruchtmakende zaak. Te Rome wordt veel gesproken over het volgende Voor eenige dagen werd aan gravin Cellero een kistje met kostbare juweelen ontstolen. Terwijl de politie alle opsporingen, huiszoekin gen enz. deed, zonder den dader te ontdekken, liepen plotseling geheimzinnige geruchten, dat de politie den dief kende doch hem wegens staatkundige overwegingen niet vervolgde.^ Een reporter van den Messagero interviewde de bestolen Gravin, die onder de handige vraag- kunst van den reporter er op zinspeelde, dat zij te half een 's nachts nog in het bezit der juweelen was geweest. Op dat uur had een kennis het huis verlaten en was naar zijne wo ning gereden. Den volgenden dag verscheen nu, naar de Messagero mededeelt, Luigi Crispi, advocaat en zoon van den premier, op het redactiebureau van het blad en protesteerde in groote opge wondenheid tegen bedoeld bericht, waarin hij eene zinspeling op zijn persoon zag. De Messagero verklaarde daarop, dat hij geen toespelingen op den zoon van den minister had. gemaakt doch thans mededeelde, dat het Luigi Crispi was, die zoo laat de Gravin bezocht, een feit, dat hem voor diens verklaring onbe kend was geweest. Met spanning ziet men te Rome het verloop van het politie-onderzoek in deze zaak tegemoet. AardbevingenDe aardbevingen in de Oosten- rjjksche stad Laibach herhalen zich nog in lichte schokken. De schade bedraagt in en buiten de stad f7,438,700. Eene gevaarlijke bende. De Berlijnsche politie heeft een goeden slag geslagen. Het is haar ge lukt eene bende van 20 dieven en helers in hare macht te krijgen, die maanden lang in de voornaamste wijken der stad inbraak en diefstal pleegden. Noch zekerheidssloten noch kettingen achter de deuren, noch brandkasten waren tegen deze bende bestand. De schurken waren voor zien van zoo kunstig vervaardigde en talrijke werktuigen als de politie nog niet bijeen had gezien. Tot de bende behoorden grootmeesters der kunst, die een half menschenleven in het tuchthuis hebben doorgebracht, maar ook nieu welingen in het vak, waaronder een wiens borst met ridderorden is versierd. Een buitenkansje. Een oud-rentenier te Frank- fort overleden, heeft in zijn testament eene som van 15,000 Mark vermaakt aan de bedienden van het restaurant, waar hij gewoon was /ij n middagmaal te gebruiken. Tot zijn plicht gébracht. Een arbeider te Dii- renin Pruisen, die zijne oude moeder in den steek liet, in plaats van voor haar te zorgen, is door het Schöffengericht aldaar tot 4 weken ge vangenisstraf veroordeeld. Pastoor Kneipp's verjaardag. De waterdokker vierde te Wörishofen den 16en Mei jl. zijn 75sten verjaardag. Ruim duizend badgasten, waaronder zeer aanzienlijke van heinde en verre saamgestroomd, complimenteerden den geleerden grijsaard. Zeer veel geschenken werden hem ter hand gesteld. Een grappenmaker. De Chinees, die zich als President der Republiek Formosa heeft opge worpen, heeft een telegram gezonden aan den kleinen Koning van Spanje, om hem te begroeten en zijne bescherming te vragen. Zeerampen. Op de kust van Mexico is de stoomboot Colima (van de Pasific Mail Company), met verlies van 66 der 80 opvarenden veron gelukt endeFransche stoomboot Don Pedro is, naar uit Carril aan Lloyd's kantoor wordt ge meld, in de Corrubeo-baai aan den grond ge raakt en vervolgens door het springen der ketels tot zinken gebracht, waarbij ongeveer 80 perso nen omkwamen. Eene moordgeschiedenis. Werkstakende arbeiders eener katoenfabriek te Moskau hebben, verwoed tegen hunne patroons, na een gevecht, waarin twee van hen werden gedood, den directeur Grawshaw, een Engelschman, onverhoeds aange vallen en vermoord, toen hij zijn huis uitkwam on hun toe te spreken. Het huis van den direc teur werd daarna geplunderd. Een opzichter, ook een Engelschman, wordt vermist en twee vrouwelijke bedienden zijn gewond. Het gebeurde heeft onder de Engelscheu te Moskau groote ontroering gewekt. Een dwaas idee. Een rijke Spanjaard Don Alexandre Soler, een ongetrouwd heer van 82 jaren, die dezer dagen te Madrid overleed, heeft nagenoeg ziju geheele vermogen 5 millioen - vermaakt aan de Koniugin-Regentes van Spanje. Dat geld ware ongetwijfeld veel nut tiger besteed aan liefdadige instellingen, doch wie weetwellicht ziet de Regentes van de de erfenis, ten behoeve van deze, af. Diefstallen. Op een kantoor aan het 's Gravelandsche Veer, is, nadat eerst de voordeur was openge broken, uit een lessenaar eenig geld ontvreemd. Bij den koster der vrije gemeente te 's Gra- veland is de pendule uit zijne woonkamer ge stolen. Dagelijks komen hier diefstallen voor. Bij "den heer van Riel te Prinsenhage is door insluiping of door middel van een valschen sleutel diefstal gepleegd, van gouden en zilve ren voorwerpen. De deuren waren des avonds goed gesloten en stonden des morgens open. De daders zijn nog niet ontdekt. In de World-bazar op de Tentoonstelling te Amsterdam, is Zondag een net gekleed heer in hechtenis genomen, die uit een der win keltjes iets ontvreemdde. Een brutale diefstal heeft plaats gehad ten huize van den landbouwer C. J. Konijn in //de Purmer", onder Edam. De dienstbode was alleen te huis toen zij geraas hoorde in de woonkamer. Zij ging er heen en zag een man bezig een kistje open te breken, waarin gou den en zilveren voorwerpen en juweelen gebor gen waren. Op haar geroep nam de onbekende door het raam (dat hij van buiten geopend had) de vlucht, en de meid zag toen een tweede persoon wegloopen. De politie te Edam van de zaak onderricht, ging dadelijk per rijtnig //de Purmer// in en het gelukte den veldwachters Klepper en Rex- winkel de beide personen die vroeger reeds herhaaldelijk vonnis hebben gehad ^te arres teeren, juist op het oogenblik, dat zij per tram naar Amsterdam wilden vertrekken. Beiden zijn daarop geboeid en voor den Burgemeester van Edam geleid, om verder te worden gesteld ter beschikking van den Officier van justitie. Heden zijn ze door twee gemeente-veldwach ters naar Amsterdam overgebracht. Bij hunne aankomst aldaar hebben zij, hoewel geboeid, eene poging gedaan, om te ontvluchten. Zij snelden hollend het Damrak opin hunne vaart liepen zij tegen een ladder, waarop een der beambten van de glazenwasscherij zijn werk verlichtte. De ladder viel en de man stortte van boven naar omlaag. Hij werd eerst in eene woning en daarna naar het gasthuis vervoerd gelukkig is zijn toestand niet gevaarlijk De beide inbrekers waren door den Burge meester van Edam, die in de onmiddellijke na bijheid was gebleven, omdat hij hen niet ver trouwde, en door de 2 veldwachters opnieuw ge arresteerd. Eenige flinke burgers hielpen krach tig mede. Zij zijn naar de St. Pietershal ge bracht, om verhoord te worden wegens de ver wonding van den glazenwasscher Op het eiland Urk heeft zich een treurig eeval voorgedaan met het zoontje van den heer F. Post, toen het kind voor het huis speelde. Op een oogenblik, dat de moeder zich even verwijderde, om iets voor haar jongen te halen viel de kleine voorover in eene tobbe met wa ter. Een oogenblik later kwam de moeder te rug en haalde haar kind uit het watermet ontzetting ontwaarde zij toen, dat het reeds dood was De pogingen, door den geneesheer aangewend om de levensgeesten op te wekken, bleven vruchteloos Een treurig ongeval heeft plaats gehad te Waal (N. H.) De arbeider K. Kooijman ge raakte te water door het schrikken van het paard hij kwam onder den wagen, en was eenige oogenblikken daarna overleden. Eene weduwe en twee kinderen blijven onverzorgd achter. Te Elburg is eene gehuwde vrouw die aan toevallen leed, met het hoofd voorover in eene tobbe met water gevallenen gestikt. Een hevige brand is te Waddingsveen uitge broken ten huize van den heer J. van Leeuwen, die met zijne echtgenoote afwezig was. Acht zijner kinderen waren spoedig uit het brandende perceel gered, het jongste kind echter met veel moeite. De geheele woning ligt in puin. Te Wanneperveen, bij Mep pel, is Maandag door eene onbekende oorzaak brand ontstaan. Niet minder dan vijf huizen zijn daarbij in de asch gelegd. De boerenhofstede van A. Hendrikse te Eist is tot den grond afgebrand. Een buurman, die de vrouw des huizes be hulpzaam wilde zijn bij het redden van eenige varkens, bekwam hevige brandwonden en werd, met de vrouw, met groote moeite aan de vlam men ontrukt. Grijp moedig in de doornen, opdat de roos u niet ontga. Alles voor de eer, zeiden de ridders der mid deleeuwen. Alles voor 'tgeld, zegt men tegenwoordig. Wie afschuw heeft van lage daan, Zal zeker kalm door 't leven gaan. Verregaande nieuwsgierigheid Zeker man was onderhevig aan een kwaal, waarvan verschillende doctoren, die hem behandeld had den, noch den aard noch den oorsprong ken den. Toen hij andermaal een nieuwen dokter ontboden had en deze ook niet zeggen kon wat hem eigenlijk mankeerde, riep hij in drift uit: //Nu, dan moet ik na mijn dood geopend wor den. want ik wil toch weten, wat mij scheelt Verontschuldiging. Rechter: Het is nu de derde keer, dat gij wegens bedrog wordt aangeklaagd. Schaamt ge u niet? Beklaagde: Neen't is altijd dezelfde ezel geweest, die zich door mij liet bedriegen. Woordelijk opgevat. Heer des hui zes: //Wilt gij weg gaan, Lina Dienstmeisje: „Ja, ik wou mij verbe teren Heer des huizes (valt haar in de rede) „Och, doe dat bij ons; je zoudtmijne vrouw daarmee veel pleizier, doen." Ook oena studie. //Wat doet je zoon tegenwoordig //Hij studeert.// //EiIn welk vak?// //Hij bestudeert de advertenties in de cou ranten, om te zien, of er ook ergens een baan tje voor hem open is,// HAARLEM. Voor de gehouden herstem ming van een lid voor den Gemeenteraad zijn van de 2816 stemgerechtigden 1323 kiezers opgekomen, slechts 19 meer dan bij de eerste stemming. Op den heer Joh. Winkler die tot lid van den Raad is gekozen, werden 706 stem men uitgebracht. De heer A. R e s i n k ver kreeg 597 stemmen. Bij de eerste stemming verkreeg de heer A. Resink 457 en de heer Joh. Wink ler 415 stemmen. 'Het Presidentenschap van de vereeniging //Eigen Hulp// dat de heer Resink bekleed, heeft de Haarlemsche Handelsvereeniging doen optreden tegen zijn candidatuur. Aan het bestuur van het Brongebouw hier ter stede is door Gedeputeerde staten van Noord-Holland, de door Burg en Weth. hier ter stede gevraagde vergunning voor den ver koop van sterken drank in het klein verleend. De kapt. J. H. de Wildt, van het le reg inf., leeraar bij de militaire school is overge plaatst bij het 3e reg. inf., doch blijft tot 15 September bij genoemde inrichting werk zaam. De Mr. N. F. van Nooten is als griffier bij het Kantongerecht alhier plechtig geïnstalleerd De sociaal-democraten hebben onder de schutters die Dinsdag-nami ddag geoefend werdenhet navolgend biljet rondgedeeld. D. D Schutterij te Haarlem. Gij schutters van Haarlem wordt in uw eigen belang opgeroepen, om heden-avond na afloop der excercitie u te melden in 't Volks gebouw, Kleine Houtstraat 77, om u aldaar te laten inschrijven als lid der Anti-Schutters'oond, welke ten doel heeft, om, of de Schutterij op de flesch, of onze verzuimde tijd betaald te hebben. Mannen! Schutters van Haarlem denkt om uwe gezinnen, denkt om uw onnoodig vermorst loon. Tevens bestaat er gelegenheid om zich als lid te doen inschrijven in Cafe //Centrum,// Damstraat 6. Het voorloopig Bestuur. De heer W. de Clercq alhier, is benoemd to* Voorzitter van het Bestuur van den Noord en Zuid-Spaarndammerpolder. Minimum loon en maximum arbeidsduur. In de gisteren gehou den Raadszitting werd de beraadslaging voortgezet over het voorstel van Burg. en Weth., om bij wijze van proef in de be stekken voor werken van de gemeente bepalingen op te nemen omtrent minimum loon en maximum arbeidsduur en van den uitslag der proef binnen drie jaar aan den Raad mededeeling te doen. Daar de discussies over deze zaak nog al uiteen- loopende waren, stelde het raadslid J. J. F. B e jj- n e s de volgende motie voor: //De Raad, gehoord de discussie, besluit na rijpe overweging de verzoeken ingediend door den particulieren arbeidsraad en anderen, om in de gemeentebestekken bepalingen op te nemen betreffende minimum loon en maximum arbeids - duur aan adressanten te kennen te geven, dat bereids door het particulier innitiatief in dien geest een proef wordt genomen en hij dus geen termen vindt, die in de bestekken der gemeente te doen, doch draagt B. en^W. op in den geest der nota van denBurgemeester handelend op te treden ten aanzien van alle aan de gemeente in eigen beheer verbonden loon en arbeidsduur zoo te re gelen als in verband met den arbeid der verschil lende categorieën wenschelijk en nuttig wordt geacht.// Toen deze motie niet werd ondersteund, kwam het voorstel van Burg. en Weth. in stemming, dat met 19 tegen 9 stemmen werd verworpen. Voor stemden de heeren Waller, M a c a r De Lanoy, Klein, Roog, Tjeenk Wil link, Cnoop Koop mans, De Haan Hugenholtz en De Breuk. BURGERLIJKE STAND. ONDERTROUWD28—29 MeiJ. C. A. Padberg C. en P. H. M. Perrin. P. v. Santé en Snoek. J. Gieske en J. A. Rijbroek. J. J. T. M. Vollaerts en J. M. Sagel. J. K. v Roon en J. v. d. Meulen. GETROUWD29 MeiP. Wilbrink en K. Wolda. C. Duyn en M. Eiefting. U. v. d. Kolk en II. M. Bakker. G. J. Spruyt en J. A. Schiltrnan. J. J. Pollé en W. M. Kerkhoven. A. Folkertsen A. P. Meyer. P. v. d. Helm en H. K. V. d. Voort. BEVALLEN27—29 Mei: .1. C. Dijkhófik-Daudey, d. S. M. v. Meggelen-Bakker, z. G. Kimman- De Jong, z; E. Moerkerk-v. Es. z. Th. E. Roo- yers-Komen, z. E. Seignet.te-Koorn. d. R. J. Borst-v. Rijnen, z. C. M. P. v. Waveren-Frans- sen, z. J. Poelenjee-Smink, z. J. Jansen-Stoe- venbelt, d. U. M. Blankwater-v. d. Schaar, z. A. Mever-De Goede, z. M. Loogman-Bengman d. OVERLEDEN27 MeiTh. Waning, 45 j. haarlem, 29 Mei. Ter veemarkt aangevoerd koeien, 2 verkocht 2 f 200. a f 160; 49nuchtere kalveren verkocht 49, f 13 a f 9; 62 schapen ver kocht 56, f 26 a f 27. ldpaarden, verkocht f haarlem, 29 Mei. Aangevoerd stapels uitmakende kazen. Verkocht 60 stapels, uit makende 6915 kazen, wegende 13394 KG. Hoogste prijs per 50 KG. f 25,Laagste prijs per 50 KG. f- Amsterdam, 29 Mei. Ter veemarkt van heden waren aangevoerd rund. 1ste qual. c. 2de qual. c. 3e qual. c.; 167 vette kalveren, 1ste qual. 80 a c. 2de qual. 60 c. per kilo, graskalveren f65 nuchtere kalveren f8. a 11, schapen, lammeren, 461 vette varkens, 29 a 32 c. per kilo, biggen, paarden f purmerend, 28 Mei. Kaas. Aangevoerd 257 stapels kleine, prijs f 28,per 50 KG.; middelbare prijs fcommissie prijs f Boter, aanvoer 23101/oKG., prijs f .90 a f 1.per KG. Runderen 457 f 58 a 70 per KG. stieren;14 handel vlug. Vette kalveren 290, f0.a f 0.—per KG. stug. Nuchtere dito 185 1 af—, matig. Vette varkens 280, f 0.29 a f 0.33 per KG. handel matig magere dito 163 fll.a f 18.stug; 356 biggen f4.— a f 8,per stuk, stug; 1464 schapen enll60 lammeren, prijshoudend handel stug;30paar- den veulens f a bodegrave, 28 Mei. Op de kaasmarkt werden heden aangevoerd:194 wagens, te zamen 11795 stuks wegende pl.m. 47710 kilo, prijs le soort Goudsche f 221/2 a 24zwaardere fa2e soort f18 a"l9i/2 hieronder16 wagens Derbv kaas, prijs le soort f 231/9 a 25 2e soort f 20 a 32wagens Edammerkaas, prijs le soort f 26 a 2e f 21i/2 a 23commissie fwagen Leidsche kaas, f het schippend. Handel matig. Rotterdam, 28 Mei. Op de veeinarkt waren aangevoerd: 63 paarden, veulen, ezels, 450 vette runderen,1070 magere dito, 229 vette en gras- kalveren, 206 nuchtere kalveren, 12 schapen of lam meren, varkens, 314 biggen 3bokken. Koeien le qual. 70 c., 2e qual. 64 c., 3e qual. 58 c.; ossen le qual. 68 c., 2e qual. 62 c., 3e qual. 56 c., stieren le qual. 5S c., 2e qual. 54 c., 3e qual. c. kalveren le qual. 90 c., 2e qual. 80 c., 3e 3e qual. 70 c. Schiedam, 28 Mei. Moutwijn per HL. zonder de hel. f 6.Jenever id. f 10.-. Amst. proef id f 11.50. Spoeling per ketelbeurs f 0.70 Spoelingcom missie fBeursnoteering Brandershond enz.f 6 6a. Amsterdam 29 Mei 1895. Prijzen der onderstaande effecten genoteerd pCt. de koers 21/a 937/s 1007/„ 1007/a 1023/4 1013/4 PORTUGAL RUSLAND SPANJE TURKIJE EGYPTE N.- 837/8 28 973/4 IOII/4 1063/8 687/l6 561L 255/8 27 9/jg 103%6 NEDERLAND Certif. Werk Schuld 9 d 9 3 9 1 31/2 HONGARIJE Obl. Goudleening5 id '1881/1893 ITALIË Obl.Pausel. Leen. 1860-64 OOSTENRIJK Obl. in papier 1868 zilver 1868 O buitenl. 1858-84. bij Hope Comp 1889/90 Obl. Nic. Spw. '1867/69 t 9 in goud 1884 5 Obl Perpet. schuld. 5 hinnenl. (Perpetueele 4 O. Alg. Schuld '65 Serie D 5 9 '69 9 C 6 Obl. Leening 18764 AMERIKA Obl. Vereen. Staten 1876 4 1877 4 COLUMBIA Obligatien4»/4187/s VENEZUELA Ree. 18814 4316/16 Onbepaald4 43 OOSTENRIJK Aand. O. H. Bdivid. 150 NEDERLAND Holl. IJz. Spoorw.Aand. 110 M. tot Expl. St.Spw. OOI/3 Cent. Spw. gestemp. Obl. 241 /2 Indische Spw. Aand 9 189i/2 Rijn Spw. volg. Aand. Boxtel Wezel Obl 41 /2 »1875/80gest.5 64 ITALIË Zuid-Ital. Spoorw. Obl. 3 541/4 RUSLAND Gr. Spw. Maatsch. Aand. 41/2 981/.! Baltische Spw. Aand. 3 645/s Jelez Grias. Obl5 Kursk Chark. Obl. 4 1013/4 Moskou-Brest Aand 3 745/g ld. Jaroslow. Obl. Aand. 5 1035/g RUMENIE Aandeelen Spdivid. AMERIKA Chicago N.W.Cert.Aand. 1405/8 N.YorkLakeErieW. S. A. 125/] 6 Illinois Cert. Aand 9 94 Miss Kan.Texas Obl. Cert. 7 löll/ie PREMIE-LEENINGEN. NEDERLAND Loten Amsterdam f100 2 113 9 Rotterdam3 107'/2 9 GemeenteCrediet 3 1061/g BELGIE Stad Antw. 1887 103 OOSTENRIJK Staatsl. 1354 4 126l/4 9 1860 5 1301/4 9 18645 165 RUSLAND 9 18645 152 9 1866 9 145i/2 Prolongatie 21 /2 pet COUPONNOÏEERING volgens opgave van de Coupon-makelaars. Oostenrijk papier f20.75 JRuss. Goud.Roeb. f 1.901/2 zilver 920.75 dito Zilv. Roeb. 9 1.27i/2 dito Pap. dito 9 Pool.p.ZilverRoeb.9 Sp. Buitenl. Frs. 947.50 id. Binnenl. Piast 9 1.84 Amer. Goud. Doll.9 2.46 Mexicaansche 9 9 Diversen in dito met affl Portugeesche Fransche Belgische Div. in Reichem. 958.60 Hamb. Rusl. v 1.21i/2 9-11.521/2 »11.92i/2 94750 )>47.50

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1895 | | pagina 3