MARKTBERICHTEN. BEURSBERICHTEN. Laatste Berichten, Een kloosterschandaal. Eene verschrikkelijke catastrophe. Hond en-dressuur Dierenmishandeling. Voor geest en hart. Allerlei. STEDELIJK NIEUWS. Kerknieuws. Land- en Tuinbouw. V»i2 een goederentrein te geraken, met het treurig gevolg dat genoemd lichaamsdeel hem geheel werd afgereden. Direct werd geneeskundige hulp verleend. Een onbekend heer die op de plaats des onheils tegenwoordig was, gaf eene aanzienlijke som gelds voor de vrouw en de kinderen van den ongelukkige. Zaterdag, den 8 Juni 's avonds o mstreeks half tien, zijn van Alkmaar iu de richting Akersloot met een ijzeren roeiboot vertrokken 2 jongens van 16 a 17 en een meisje an 17 jaar, zonder tot heden te zijn teruggekeerd. Degenen, die eenige inlich'ingen aangaande deze personen kunnen verstrekken, worden beleefd verzocht, daarvan ten spoedigste kennis te ge ven aan het politiebureau te Alkmaar. Men denkt dat de boot is gezonken en de jongelui verdronken zijn. Te Maarsen is een driejarig kindje van P. in een pot met kokend water gevallen en aan de daarbij bekomen brandwonden overle den. Wat een pret! Wat een heerlijk nieuws! Er hebben afschuwwekkende mishandelingen plaats gehad en dat nog wel in het krankzinnigenge sticht van het klooster der Alexianen te Aken. De zaak is deze Een Schotsch geestelijke, Forbes geheeten, in het gesticht verpleegd, is er door de politie uitgehaald, onder bewering, dat hij niet krank zinnig was en mishandeld werd. Daarop werd van regeeringswege een onderzoek ingesteld, en dit leidde tot geen uitkomsten. Yan vijf pro fessoren verklaarden er twee, dat Forbes krank zinnig was, een beweerde het tegendeel, en de twee anderen verzekerden, dat, zoo hij al niet krankzinnig was, hij door dronkenschap enz. in een toestand gekomen was, welke geen normale genoemd kon worden. Zekere hotelhouder te Aken had de hand in dit spel gehad; hij schreef nu eene brochure over de mishandeling der krankzinnigen in dit klooster en werd hierom met den uitgever der brochure voor den rechter gedaagd. Dit proces gaf aanleiding tot een rechterlijk onderzoek, en het einde was, dat schrijver en uitgever werden vrijgesproken, omdat gebleken was, dat mishandelingen in het klooster hadden plaats gehad. Zaterdag had de uitspraak plaats, en onmid dellijk verhieven tal van liberale bladen de stem tegen al de kloosters in Duitschland en eischten regeeringstoezicht. //Zulke mishande lingen door priesters zijn middeleeuwsch en kunnen in onzen verlichten tijd niet geduld worden.// De Germania werpt over den rug der schreeu wers emmers vol koud water. Op de eerste plaats zegt zij, dat er geen sprake is van priesters. De Alexianen zijn geen kloosterorde maar eene congregatie en hebben geen priesters; 'tzijn slechts leekebroeders Vervolgens beweert het blad, dat de krank zinnigengestichten in Duitschland, door Katho lieken bestuurd, in zoo gunstigen roep staan, dat het de hoogste onrechtvaardigheid zou zijn alle onder Staatstoezicht te plaatsen, omdat een er van zou misdaan hebben. Eindelijk dringt de Germania aan op een grondig regeeringsonderzoek opdat over de zaak een helder licht verspreid worde, en men daar door tot een grondig oordeel gelegenheid krijge. Tot nu toe heeft deze zaak nog steeds veel zonderlings, dat noodzakelijk opgehelderd dient te worden. Zoo reeds berichten in bladen hebben ver meld, is een gedeelte van Wurtemberg ver schrikkelijk geteisterd door het water. Wij laten hier eenige bijzonderheden volgen Er braken Donderdag om negen uur des avonds achter elkaar eenige zware stortbuien los, onverhoeds rolden brullende watermassa's donderend van de hellingen naar beneden. Menigeen lag reeds in diepen slaap, toen de woeste golven kwamen aanstormen. De storm klokken werden geluid, de signalen der brand weer weerklonken en vermengden zich met het hulpgeschreeuw der ongelukkigen, die wegge sleept werden door het ziedende water, die have en goed voor hun oogen zagen verdwijnen in het schuim der rollende, donderende massa. Dit geschiedde te Balingen, te Frommern, te Dürrwangen, te Laufen en te Lautlingen; overal dezelfde verwoestingen. Toen door het signaal der bandweer de inwoners der hooger gelegen huizen gewekt werden, hoorden zij wel hec ge weldige bruisen der golven, en het rollen van den donder, het brullen van het vee, het jam meren der om hulp roepende menschen, doch daar de golven te hoog gingen, de bruggen wa ren weggeslagen, de duisternis van den nacht slechts gebroken werd door het licht van een bliksemstraal, en doordat een groot deel der mannen 's zomers in den vreemde arbeidt, kon slechts weinig hulp worden verleend. Men moest de jammerenden aan hun lot over laten. En het is een waar wonder dat geen menschenlevens b. v. te Kathhansen te betreu ren zijn, dat behalve eenig klein vee, varkens, geiten en gevogelte niet meer vee te gronde is gegaan. Verscheiden familiën redden zich op en door het dakeen meisje sprong van het dak op een boom, en hield zich daar zoo lang aan de takken vast, tot het water viel en haar hulp kon worden verleend. Eene moeder ont waakte eerst toen het water reeds haar bed bereikte. Snel grijpt zij haar twee kleine kinderen, springt met hen op de tafel en blijft daar anderhalf uur in het water staan, terwijl tafel tjes, stoelen, al haar huisraad rondom haar drijft. Balingen is echter het meest getroffen. Om 11 uur trad daar de catastrophe in. Wonderen van moed en doodsverachting zijn daar verricht door brandweermannen en ande ren doch zij hebben niet kunnen beletten, dat elf personen het leven verloren. De vrachtrijder Metz bevond zich met zijne vrouw en vijf kinderen nog in de woonkamer hij vond geen reden om de vlucht te nemen, want het was reeds elf uur en alles bleet rus tig. Hij wilde juist een wagen die voor zijne woning stond, een weinig uit den weg schui ven, toen de vloed hem overviel en hem weg sleurde. Hij wist echter een voorwerp te grijpen en zich daaraan vast te klemmen na 21/2 uur werd hij uit zijn benauwden toestand gered. Weinige minuten nadat het water hem had overvallen, sloegen de golven, zonder dat hij er iets van bemerkte, zijn huis weg. Zijne vrouw, de vijf kinderen en twee paarden vonden den dood. De vrouw werd zwaar verwond den volgenden dag in de nabijheid der stad gevonden. Nog waren de bewoners als verlamd door dit ver schrikkelijk ongeluk, toen het bericht kwam dat de weduwe van een man, die den vorigen dag verdronken was, met haar drie kinderen om het leven was gekomen. Twee kinderen werden gered. „Onmiddellijk achter Balingen//, aldus schrijft de berichtgever, dien de jp rankfürter Zeitungn naar het geteisterde oord zond, //kon men spoe dig de verwoestingen zien, welke de Eyach heeft, aangericht. Doch deze indruk was nog slechts zwak in vergelijking bij den aanblik, dien From mern bood. De allereerste gebouwen waren ten offer ge vallen aan de woedende elementen. Daar stond een armzalig huisje op een eiland het dak was er af, vensters, deuren en muren waren weg geslagen. Twee naburige huizen zijn meegesleurd. Een boer vertelt dat hij op het signaal //het water komt//, zijn vee in veiligheid wilde bren gen, doch toen hij den stoep afging, stond het water hem reeds tot aan den hals. Met groote moeite redde hij zich en de zijnen op ladders. Juist er tegenover is een huis weggespoeld met alle bewoners, vader, moeder en twee zoons trok men uit het water. Twee schoonzoons, die de ouders met hun paarden ter hulp wilden komen, verdronken met hun dieren Ook in Laufen spot de verwoesting met elke beschrijving men kan zich het best een denk beeld vormen van de kracht van het water, wanneer men ziet hoe het alles onderstboven heeft gekeerd, rotsen heeft doorgebroken, muur- steenen als kiezel heeft weggeworpen,huizen totaal heeft weggeslagen. Boomen zijn met wortel en al losgerukt en in stukken gebroken. Ook hier is een huis met alle bewoners te gronde gegaan. Bliksemsnel was de vloed op gekomen men zegt in twee minutende ongelukkigen staken licht aan, daar wordt het huis door eene vreeselijke golf gegrepen, in een kring rondgedraaid en verpletterd. Grootvader, vader, moeder en vier kinderen kwamen om, benevens een bij hen inwonende weduwe met haar kind en twee Italiaansche arbeiders, in het geheel elf personen. Zij liggen, daar het kerkhof nog niet toegankelijk is, op het raadhuis. Ook het armhuis te Laufen is met vier der bewoners te gronde gegaan.// In de buurt van Dresden heeft- men onlangs zeer belangwekkende proeven genomen met hon den die afgericht waren om het leger in het veld van dienst te zijn.Eene compagnie soldaten maakte eene verkenning naar een gemasqueerden vijand. Een paar onderofficieren werden met de gedresseerde honden vooruit gezonden; zjj ver wijderden zich ongeveer twee kilometer en het verband met de troep werd door briefjes, door de honden overgebracht, onderhouden. Men nam toen waar, dat niettegenstaande de'groote hitte, de honden de twee kilometer in minder dan twee minuten aflegden; een van hen, die er in het bijzonder op was afgericht, zelfs verscheidene malen in een minuut. Op die wijze kon de compagnie van minuut tot minuut de bewegin gen van den vijand op grooten afstand nagaan. Tevens werden toen de honden voor een ander doel gebruikt, nl. voor het verdeelenvan patronen aan de tirailleurs tijdens het vuren. De honden worden voor dat doel voorzien van een soort pakzadel, dat ongeveer 300 patronen kan bevatten, en daarmee beladen loopen zij langs de tirailleurlinies en houden stil bij iede- ren soldaat, die zooveel patronen neemt als hij noodig heeft. Zoodra zijn voorraad is uitge put loopt het dier terug, wordt opnieuw be laden en gaat dan weer op weg om uit te deelen. Men heeft ook de honden gedresseerd op het opzoeken van gewonden en het inroepen van hulp. Dit laatste doen zij ieder op zijn eigen manier. Sommigen beginnen te blaffen en blij ven bij den gewonde tot er een hospitaalsol daat bijkomt, anderen loopen weg en halen iemand dien zij naar den gewonde brengen,terwijl weer anderen een pet of een voorwerp van den gewonde in hun bek nemen en daarmee naar hun meester loopen, om zjjn aandacht te trek ken en hem dan naar den ongelukkige te lei den, van wien zij dat voorwerp weggenomen hebben. Een der correspondenten van de lelegraaf schrijft het volgende als een staaltje van erger lijke dierenmishandeling, waartoe het gebruik van honden als trekdieren maar al te dikwijls leidt. Zaterdag kwam mij op den Haarlemmerweg bij Amsterdam een kar tegenrijden, beladen met manufacturen en andere koopwaren. Een betrek kelijk kleine hond liep tusschen de boomen (le- moen) een tweede liep onder de kar, terwijl de eigenaar op het voertuig zat en door schreeu wen en slaan met een zweep de vermoeide dieren aandreef. Toen ik hem over dit afjakkeren eene aan merking maakte, werd dit beantwoord met ge lach en met de woorden het zijn mijne beesten. Geen 200 Meter verder stond het voertuig even wel vooroverhellend stil. De eerste hond was er bij neergevallen en met schuim op den bek lag het dier op den weg, verward in het tuig. Haastig werd daarop door den koopman muilkorf en touwen losge maakt en eer ik het kon verhinderen, lag het beest in de vaart, want //zoo'n bad zou hem wel weer opknappen.// Het bad had echter de tegengestelde uitwer king, daar het afgetobde en blijkbaar gekneusde dier de noodige kracht tot zwemmen miste na eenige wanhopige pogingen verdronk de hond en was daardoor uit zijn lijden verlost. En wat gebeurde er verder. De onmensch spande thans, ondanks mijne luid geuite verontwaardiging, het tweede nog kleinere hondje vóór de kar en voort ging het weder in de richting naar Halfweg Veel menschen laten het geluk liggen om het vermaak na te jagen. Het hart is voor velen de zwaarste last dien zij op hun levenweg moeten mededragen. Wie elke veer wil zien en raken, Die zal het bed wel nimmer maken. Oprecht. Eenige mannen zaten te praten over de wijze waarop zij tot het huwelijk waren ge komen. Ik trouwde mijne vrouw, zei de laatste na dat alle anderen reeds hun verhalen hadden ge daan, omdat zij op een punt afweek van alle andere vrouwen die ik ooit ontmoet had, En waarin dan? riep men in koor. Zij was de eenige vrouw, welke ik ooit ontmoette die mij hebben wilde luidde het ant woord en er volgde een algemeen applaus Voor de balie. De lange rechter: Niet zoo impertinent manneke! ik kan je wel in mijn zak steken.// De kleine rechter: „Dan zou er meer rechtsgeleerdheid in je zak zijn dan in je hoofd, confrère.// Ook een volksbad. //Wat, maar een dubbeltje boete als je hier in verboden water baadt!// vraagt een vreemdeling aan den veldwachter, als hij op een uitlokkend plaatsje der rivier zulk een verbod-bord geplaatst vindt. //Och ja//, antwoordt de Veldwachter. //We willen het voor den minderen man niet onmo gelijk maken af en toe eens een verfrisschend bad te nemen.// Ook een middel. Matigheids-predi ker: „En dan rijst de vraag: hoe kan de ver koop van sterken drank het best worden tegen gegaan?// Lichtelijk verheugd belangstel lende (achter in de zaal): //Wel, dan moeten jelui de borrels cadeau geven!". HAARLEM. Gisteren-namiddag is door den architect S. J. W. M 0 n s aanbesteed Het verbouwen van perceel No 12, aan de Oude Groenmarkt tot winkelhuis en sigarenfa briek. Ingeschreven werden door :SminkenMöh- ringer alhier f 2438 H. van 't Wout f2490 A. F. Kaptein f2724 J. de Jong Zandvoort f2763 W. J. vanWageningen alhier, f2850 J. A. Kaub Halfweg f2890 M. van Ommeren alhier f2937 H. van Es f3380. Wij ontvingen eene kennisgeving, dat in de kloosterkapel van r/St. Joannes de Beot aan den Schotersingel van af 18 tot en met 21 Juni e. k., een veertigurengebed, plechtig zal worden ge houden in de volgende orde: Dinsdag 18 Juni 's avonds te 7 uur voorbe- reidingspreek; Woensdag, Donderdag en Vrijdag te half 7 uur meditatie, 's avonds 7 uur preek dooreen pater ff edempto rist; Vrijdag feest van het H. Hart van Jesus, (patroonfeest der kapel) te 9 uur de plechtige Hoogmis. Het H. Sacrament zal op alle drie de dagen van 's morgens 7 uur tot 's avonds 8 uur ter aanbidding uitgesteld zijn. Morgen, Sacramentsdag, zal des avonds te 7 uur een plechtig Lof en predikatie gehouden worden. BURGERLIJKE STAND. BEVALLEN9-10 JuniP. de Groot-Zuidland, d. H. A. Bouwer-de Weille, z.A. Weinands-Wes- selius, z. M. de Vries-de Waal, z. H. Visser-de Bruin, d. G. Broens-v. d. Hoef, d. M. Boxs-Bon- kenburg. z. H. v. Honschoten-v. Beden, d. J. Mulder-v. d. Meer, d. OVERLEDEN: 9-10 Juni: A. G. Boeree, 54 j. W. Ch. Berbé, 22 j. G. J. v. Hartesveldt, 78 j. J. W. v. Thiel, 81 j. Z. D. H. Mgr. C. J. M. Bottemanne, bisschop van Haarlem heeft Zaterdag 11. in de kapel van het seminarie te Warmond het H. diaconaat toegediend aan de eerw. heeren Th. J. F. Bergansius, M. C. M. Bohl, B. F. De Jong, J. H. M, Stieger en N. L. Wanna, en de wijding van het sub-diaconaat aan de eerw. heeren G. M. A. Beukers, P.J. Raëskin en J. Ruijter. De regen in den afgeloopen nacht heeft veel goed gedaan, daar in onderscheidene streken van Fries land groot gebrek heerscht aan drinkwater voor het vee. Op enkele plaatsen moet dat water van ruim een uur afstand worden aangevoerd, een werk, waar aan veel moeite, arbeidskrachten en kosten zijn ver bonden. Ook uit Zuid-Holland en Utrecht, in de streken langs den gekanaliseerden Ilollandschen IJsel, wer den de klachten over de aanhoudende droogte met den dag luider. Inzonderheid voor de late aardap pelen, de wortelgewassen en het zomerkoren, was een milde regen dan ook zeer gewenscht. Ook in het weiland kort het gras hard op, zoodat de koeien heel wat beginnen af te nemen in de melk. Het winterkoren staat prachtig te veld. De rogge vooral, die gunstig weder heeft gehad tijdens de bestuiving, belooft een ruim beschot. In de boomgaarden zal de pluk van kersen, prui men en verscheidene soorten van peren niet mee vallen. De appelboomen, welke onder veel gunstige omstandigheden hebben gebloeid, zijn over het al gemeen goed geladen. De aardbeziën-verkoop is in Haarlem en om streken in vollen gang. De vrucht is groot, de aan voer belooft groot te zullen worden. Ook te Breda is de aardbeziënmarkt geopend. Deze wordt gehouden in den vroegen morgen en in den namiddag, beide keeren om drie uur. De aan voer der vruchten is buitengewoon. Zij zijn zeer groot en overvloedig. Daar er weinig vraag is voor het buitenland is de prijs zeer matig. Men verhan delt voor 12 a 10 cent per liter. Op het buitenverblijf van mevrouw de weduwe Van de Poll te Loosdrecht bloeit een Agara Hili- nacantha Urivittata, eene naar de aloë gelijkende Amerikaansche plant, die hier te lande bijna nooit hoogstens éénmaal gedurende een mensehenlevcn bloeit. De bloemstengel van het prachtexemplaar is 4% meter hoog en bevat 1000 bloemen of knoppen. De tuinbaas is met goedvinden van de eigenares bereid, de zeldzame plant belangstellenden te doen bezichtigen. bodegrave, 11 Juni. Op de kaasmarkt werden heden aangevoerd:31V wagens, te zamen 19793 stuks wegende pl.m. 86629 kilo, prijs le soort Goudsche f 221/2 a 24zwaardere f 26a 2e soort f20 a 2II/2 hieronder32 wagens Derby kaas, prijs le soort f 24— a2e soort f 20 a 22 42wagens Edammerkaas, prijs le soort f 26 a 2e f 211/2 a 23commissie fwagen Leidsche kaas, f het schippend. Handel vlugger. Schiedam, 10 Juni. Moutwijn per HL. zonder de bel. f 6.Jenever id. fiO.Amst. proef id f 11.50. Spoeling per ketelbeurs f 0.80 Spoelingcom missie f Beursnoteering Brandersbond enz.f 5i/2 a Rotterdam, 11 Juni. Op de veemarkt waren aangevoerd: 65 paarden, veulen, ezels, 400 vette runderen, 181 magere dito, 275 vette en gras kalveren, 158 nuchtere kalveren, schapen of lam meren, varkens, 219 biggen bokken. Koeien le qual. 70 c., 2e qual. 64 c., 3e qual. 56 c.; ossen le qual. 68 c., 2e qual. 62 c., 3e qual. 54 c., stieren le qual. 56 c., 2e qual. 52 c., 3e qual. c. kalveren le qual. 82 c., 2e qual. 72 c., 3e 3e qual. 65 c. Melkkoeien f170 a 200, kalfkoeien f160 a 250. stieren f 90 a 190, graskalveren f a pinken f60 allO, vaarzen f110 a 140, alles mager vee; paar den f55 a 105. Ofschoon er een groote aanvoer was van vette runderen, was er veel kooplust in de le qualiteiten, in andere soorten minder. Vette stieren slecht ver koopbaar, Kalfkoeien en verschgekalfde lager in prijs, vare koeien met redelijken handel. Op de botermarkt werden aangevoerd 155/8 en 105/16 ton, en 724 stukken a kilo; prijs le qual f 40 2e qual. f 36, 3e qual. f 32 per i/2 kilo 55 a 60 c Amsterdam 11 Juni 1895. Prijzen der onderstaande effecten genoteerd pCt. de koers PORTUGAL RUSLAND SPANJE TURKIJE EGYPTE MVm 101 1011/2 103 1023/4 89 845/16 83% 28 97% 101 1063/o 651/a 57 25% 27% IO41/4 433/4 43 1491/4 110% 93 24i/2 196 NEDERLAND Certif. Werk Schuld 2% 9 9 9 3 9 9 d 3i/2 HONGARIJE Obl. Goudleening5 id 1881/1893 5 ITALIË Obl.Pausel. Leen. 1860-64 5 OOSTENRIJK Obl. in papier 1868 5 9 9 zilver 1868 5 O buitenl. 1858-84. 3 bij Hope Comp 1889/90 Obl. Nic. Spw. 1867/69 4 9 in goud 1884 5 Obl Perpet. schuld. 5 9 binnenl. (Perpetueele 4 O. Alg. Schuld '65 Serie D 5 9 '69 C 6 Obl. Leening 18764 N.-AMERIKA Obl. Vereen. Staten 1876 4 999 1877 4 COLUMBIA Obligatien43/4 VENEZUELA Ree. 18814 Onbepaald4 OOSTENRIJK Aand. O. H. Bdivid. NEDERLAND IIoll. IJz. Spoorw.Aand. M. tot Expl. St.Spw. 9 9 Cent. Spw. gestemp. Obl. 9 Indische Spw. Aand 9 Rijn Spw. volg. Aand. 9 Boxtel Wezel Obl 4% 9 9 9l875/80gest.5 63% ITALIË Zuid-Ital. Spoorw. Obl. 3 541/4 RUSLAND Gr. Spw. Maatsch. Aand. 4l/2 98i/16 Baltische Spw. Aand. 3 64% Jelez Grias. Obl5 Kursk Chark. Obl. 4 101% Moskou-Brest Aand 3 763/g ld. Jaroslow. Obl. Aand. 5 103% RUMENIE Aandeelen Spdivid. AMERIKA Chicago N.W.Cert.Aand. 9 141 N.YorkLake Erie W. S. A. 9 H3/4 Illinois Cert. Aand 9 94% Miss Kan.Texas Obl. Cert. 7 16% PREMIE-LEENINGEN. NEDERLAND Loten Amsterdam f100 2 113% 9 Rotterdam3 108%fl 9 GemeenteCrediet 3 106% BELGIE 9 Stad Antw. 1887 103% OOSTENRIJK Staatsl. 18544 1271/., 9 18605 1293/4 9 1864 5 1631/2 RUSLAND 9 18645 153 9 1866 9 145 Prolongatie 2% pet WEENEN, 11 Juni. In de commissie voor buitenlandsche zaken uit de Hongaarsche dele gatie besprak Koleman Tisza bet aftreden van graaf Kalnoky als Oostenrijksch minister van Buitenlandsche zaken en wees hij op diens ver diensten voor het behoud van den vrede en voor de handhaving van de Triple Alliantie. Nadat Koleman Tisza den nieuwen minister, Goluchowski, had begroet, hield deze eene toe spraak waarin hij hulde bracht aan zijn voor ganger. Na de politiek besproken te hebben beval de nieuwe Minister zich in de welwillend heid van allen aan, met de verzekering dat hem de belangen van het geheele rijk, ook die van Hongarije zeer na aan het hart liggen, hij zal steeds streven die naar beste weten te behartigen. Deze toespraak werd luide toegejuicht. MADRID, 11 Juni. De Minister van finan ciën deed heden in de Kamer voorlezing van het ontwerp tot hernieuwing der schatkist-biljet ten. De Regeering heeft besloten 12000 soldatenj die met verlof zijn, onder de wapenen te roe pen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1895 | | pagina 3