111 K L A D- achap gesteld dat den hertog te Florence de kroon kwam aanbieden. Na den val van Amedeus, sloot hij zich weer bg de republikeinsche partg aan, moest in bal lingschap opgaan toen koning Alfonso aan de regeeriog kwam en hield in het buitenland de dradeD van repobMVeit sein woelingen en samenzweringen vast. Later in 1893 word hg met nog vgf andere republikeinen tot vertegenwoordi ger gekozen en keerde bg naar Spanje terug. In het begin van zjju staatkundigen loop baan vergreep deze republikein zich reeds aan de Kerk. Aan het hoofd van bet de partement van openbare werken te Cadix geplaatst, wekto hg daar een storm vat. verontwaardiging door een bevel waarbg, in naam van den staat, archieven, boeke- rjjen, verzamelingen van kunstwaarde of wetenschappelijke beteebenis aan kerken, kapittels, kloosters en dergelgke toebehoo- rende werden in bezit genomen. Zij zoekt den schuldige. GEMENGDE BERICHTEN. iWvrdt vervolgd.) den in den grond verborgen gevonden eene zeer gave kruik met 152 zilveren munten uit de 17e en 18e eeuw. Het program ni a der Leidsclie studentenfees ten voor de feestweek, 1722 Juni, ter ge legenheid van liet 320-jarig bestaan der Leid sclie Hoogeschool, bevat het volgende: Maandag 17 Juni. Plechtige inhaling van de reünisten van het station, verwelkoming door den praeses van het Leidsche Studenten corps. Receptie en concert op „Minerva.// Dinsdag 18 Juni. Gecostumeerde optocht, voorstellende den optocht van prins Maurits binnen Bergen-op-Zoom den 3den October 1622. Matiné en concert op het feestterrein. Woensdag 19 Juni Receptie van prins Mau rits op het feestterrein. Matinee. Café-chantant in de sociëteit //Minerva.// I Donderdag 20 Juni. Matinée musicale, te geven op het feestterrein door //Njord." Vaux- l hall en bal op het feestterrein, te geven door de sociëteit //Minerva// Vrijdag 21 Juni. Matinée musicale op het feestterrein, te geven door het „Comité du Salut Public.// Kermesse d'été en bal champêtre, te geven op Zomerzorg door het gezelschap //Doc- trina." Zaterdag 22 Juni. Matinée musicale in de Sociëteit Minerva. Vauxhall en bal op het feestterrein, te geven door de vereenigingen z/Sempre Crescendo// en „Pro Patria.// Het dorp Haps (N. B.) wa3 dezer dagen in feestdos gehuld. Zes ecrebogen waren opgericht; er werd een optocht gehouden, voora fgegaan door gardes d'honneur en bestaande uit praal wagens, gilden in feestgewaad, de schoolkinde ren, muziek- en fanfaregezelschappen, ter eere van het echtpaar Petrus Barten en Anna Poel man die hun diamanten bruiloft vierden. De jubilarissen werden aldus naar de kerk gebracht en teruggehaald. Dr. Kuyper, de leider der anti-revolution- nairen heeft voor een debat-avond hem door den socialistenbond te Amsterdam aangeboden, bedankt. De commissaris van politie in de Ie sectie St. Pietershal te Amsterdam verzoekt opsporing, aanhoudiug en overbrenging van H. Heider, 29 jaren, kellner, Duitscher, laatst wonende te Amsterdam, forsch gebouwd. Hij wordt ver dacht medeplichtig te zijn aan diefstal van eene portefeuille inhoudende 3000 mark, hoofdza kelijk in biljetten van 100 mark. Zijne vrouw moet te Essen wonen. De besturen van de Zuid- en Noord-Spaarn- dammer en Zuidwijkermeerpolders hebben be sloten, de opzichters en machinisten tegen ongelukken te verzekeren. uit Meppel een paar muziekstukken uitvoer de voor het politiebureau, werd een van hen, J N., die in het Alg. Politieblad gesignaleerd was, dat hij ter zake van dronkenschap nog drie dagen gevangenisstraf moest ondergaan, verzocht binnen te komen, ten einde die straf uit te zitten. Hij voldeed aan het verzoek en zijne kameraden hieven daarop een treurmarsch aan, als vaarwel aan hun kameraad. Bij het depot van discipline te Vlissingen zijn de daar gedetacheerde gestraften in ver zet gekomen. Ze deserteeren dat het een lust is en willen niets meer van eene strengere tucht weten. Woensdag-avond om halfacht ontvluchtten een 16tal, ditmaal na vooraf aan de achterzijde van de kazerne de schutting te hebben verbroken. Pa trouilles, die onmiddellijk werden uitgezonden, konden na veel moeite slechts 5 hunner arres teeren en naar de kazerne terugbrengen, waar bij een korporaal het met de burgerij te kwaad kreeg en genoodzaakt was zijn sabel te trek ken aan weerskanten vielen nog al klappen Door den commandant werden dien avond alle officieren opgeroepen, vermoedelijk om te beraadslagen wat te doen, vooral omdat ook ernstige ongeregeldheden in de kazerne had den plaats gehad en men voor eene herhaling vreesde. Een groot aantal burgers, vooral bewoners van huizen gelegen nabij de kazerne, die bij den ingang van de kazerne stonden om te zien en te hooren wat er gebeuren zou, lieten zich zeer ongunstig over de houding van den commandant uit. Toen hij naar de kazerne ging, werd hij door het publiek uitgejouwd. Te Temeuzen zal de Londensche firma Little Johnston en Comp, eene schapenslachterij op richten voor export naar Engeland. Te rekenen van 17 dezer zal het Rijkstele graafkantoor te Vlijmen, in het belang van den vruchtenhandel, tijdelijk op werkdagen open zijn van 7 Va tot 11'/2 uur voor en van 11/3 tot 41/2 en 51/» tot 8 Va uur namiddags (Spoor- tijd). De diensturen op Zon- en feestdagen blijven onveranderd, De sneltrein van den Staatsspoorweg op het traject AmsterdamRheiue is eergisteren-avond nabij het station Lochem gederailleerd. De ge- heele trein, behalve het postrijtuig, werd uit het spoor geworpen. 't Mag een wonder heeten, dat niemand werd gekwetst. De materiëele schade is aan zienlijk Als eene bijzonderheid valt te vermelden, dat ongeveer anderhalf jaar geleden dezelfde machi nist, die thans den trein bestuurde, op dezelfde plaats en met denzelfden trein een dergelijk ongeluk had. Op den Frieschen Landdag te Sneek. Het laatste punt der agenda werd door den heer T. J. YanderSteele ingesteld. Die ge achte spreker deed zijn woord zóó goed, zóó eigenaardig, zóo humoristisch over de Katho lieke pers, dat het ons een genoegen is, daarop te kunnen wijzen, hij bezat geen neutraliteits begrip. Wat de geachte spreker zei, sneed hout. Het slot van zijn rede luidde ongeveer als volgt „Het menscheljjk opzicht heeft ook wat op z'n geweten. Een heele boel Roomschen zitten met liberale bladen in treinen en koffiehuizen. Dat doen ze, om geen aanstoot te geven. Maar ik vind dat nu niet mooi, zelfs een beetje flauw. Ze moesten er mij eens wat van zeggen, als ik met een roomsch blad vóór me een reisje deed of een potje bier dronk. En in mijn huis wil ik niets anders dan roomsche lectuur hebben Ik zeg maar zooWij Katholieken weten voldoende hoeveel gevaar steekt in slechte lectuur. En 't is ook zeker, dat het licht, 't welk afstraalt van het kruis, heelwat heil zamer werkt dan het schijnseltje van driehoek en troffel. Dus abonneert u op en adverteert in roomsche bladen Een flink applaus beloonde den spreker, en met den slotuitroep stemde dr. S c h a e p m a n krachtig en van heeler harte in. Tot lid van de Provinciale Staten van Utrecht is in het district Utrecht gekozen jhr. mr. J. E. Huydecoper van Maarse- veen en Nigtevecht met 760 stemmen tegen 362, op den heer C. Yan Straaten uit gebracht. Eene zeer lang gewenschte stoomtramver binding van de plaatsen benoorden Haarlem zal nu spoedig tot stand komen. Reeds over 14 dagen zal een aanvang gemaakt worden met den aanleg van den stoomtram Haarlem Schoten, Santpoort, Velzen naar Beverwijk. Alle gerezen moeielijkheden zijn uit den weg geruimd, zoodat nu van Velzen uit, naar twee zijden met den aanleg wordt begonnen. De exploitatie heeft plaats met Belgisch ka pitaal. Ingenieur is de heer L u b k die het plan heeft de lijn door te trekken, om alzoo ook Heemsker k en Alkmaar te bereiken. De leden der Eerste Kamer zullen tegen d eerste dagen van Juli worden bijeengeroepen tot hervatting van de werkzaamheden. Uit 's Gravenhage vernemen wij dat de Pau selijke Internuntius aldaar, Mgr. Lorenzelli zich iD het begin der volgende maand bui tenslands zal begeven. AALSMEER,14 Juni. Uit deze gemeente is eene partij van 4000 stuks bloemstruiken iu potten naar de Amsterdamsche Tentoonstel ling gezonden. VELZEN, 14 Juni. In deze gemeente wor den pogingen aangewend tot het oprichten van eene groote papierfabriek nabij het Noord zeekanaal. EDAM, 14 Juni. Tot lid des bestuurs van de afdeeling //Edam, Zeevangsdorpen en de Purmer// der Hollandsche Maatschappij van Landbouw is gekozen de heer J. Uitentuis Jzn., boomkweeker te Kwadijk. ZAANDAM, 14 Juni. In deze gemeente is bjj herstemming tot lid van den Gemeente raad, wegens het bedanken van den heer A J. Buys gekozen de heer E. vandeStadt Cz. (libJ met 270 van de 473 stemmen. De heer J. R o t Cz. (a.-r.) verkreeg 203 stemmen. I. Na een oponthoud van slechts enkele minu ten, had zich de nachttrein weder in bewe ging gezet om met eene verbazende snelheid verder te stoomen; het eentonige geraas en stooten was nauwelijks in staat om de reizigers in slaap te wiegen. Niettegenstaande heerschte diepe stilte in den wagen; wie nog niet sliep zocht tenminste, zoo goed het ging met gemak te kunnen rusten en hield zich zooveel mogelijk stil om niemand te storen. Plotseling klinkt in een coupé eerste klas de schrille angstige noodkreet eener vrouw; hoe luid, hoe doordringend deze kreet ook was, hij werd overstemd door het geraas der wagens, het poffen der locomotief en het rollen der raderen. Slechts éen reiziger springt even op, maar gaat ook weer even spoedig zitten hij meent gedroomd te hebben. Na eenige minuten doordringt een tweede kreet, nog luider, nog banger dan de vorige 't luchtruim en nu hoort men in de naaste coupé, waaruit het hulpgeroep kwam eenig leven in een oogenblik zijn echter alle reizigers op gesprongen. De ramen der waggons worden neergelaten, men kijkt naar buiten doeh overal heerschte groote duisternis. Men vraagt roept en schreewt, want de sneltrein die aan alle kleinere stations voorbijvloog, heeft onverwachts zijn snelheid vertraagt en houdt ja houdt LEIDEN, 14 Juni. In de gehouden zitting van den gemeenteraad kwam o. m. ook aan de orde de rekening en verantwoording der Ste delijke gasfabriek. Deze verantwoording wees op een zeer gunstig saldo alsIn ontvangst exploitatie rekening f 365,496.261/2, uitgaaf 362.022.991/2, batig saldo f3173.27, uitbrei- dings- en vernieuwiugsfonds ontv. f40,530.56 uitg. f 33,535.661/2 batig saldo f6994.891/2, terwijl in de gemeentekas gestort zal worden als winst f64,578.33, zijn goedgekeurd. BLOEMENDAAL, 14 Juni. De directie der Gasfabriek te Haarlem heeft aan het Ge meentebestuur aldaar vergunning gevraagd tot verlenging van het buizennet naar Bloemendaal. Het advies van B. en W. is afwijzend, om dat, volgens de eigen verklaring der directie, het productief vermogen der fabriek niet groot genoeg is voor Haarlem. ZANDVOORT, 14 Juni De Raad dezer gemeente heeft het kohier van denhoofdelijken omslag over het dienstjaar 1895 vastgesteld op p. m. f5000. HOUTRIJK en POLANEN, 14 Juni. Op de heden gehouden paardenmarkt waren 92 jonge en paachtige dieren aan de lijn gebracht. De handel was niet druk, enkele vreemde koop lieden betaalden vrij goede prijzen. De Amsterdamsche Rechtbank heeft tegen J. J. van den Berg, die in Engeland bekend stond als socialist en anarchist en die èn hier èn in België met de justitie in aanraking was geweest nu wegens beschuldiging van Majes teitsschennis tot twee jaar en zes maanden ge vangenisstraf geëischt. In den avond van 24 April j.l. heeft hij te Amsterdam, toen H. M. de Koningin-Re gentes van de gala-voorstelling in de Stads schouwburg terugkwam, luidkeels en ten aan- hooren van eene aanzienlijke menigte op straat eene voor de Koningin-Regentes beleedigende uitdrukking geuit. Toen hij zich wilde verwij deren, is hij door verontwaardigde burgers aan de politie aangewezen, die hem arresteerde en naar het bureau van politie bracht, alwaar hij opgaf genaamd te zijn Johannes Janssen. Men schrijft ons uit Alkmaar, dat de ver miste jongelui die met een bootje uitvoeren en niet waren teruggekeerd, voorbij de gebouwen der gemeentereiniging aldaar in het Noord- Hollandsch kanaal zijn gevonden. Eerst werden de lijken ontdekt der twee vermiste jongens De Haan en Biscanter en later het lijk van het meisje M. Spruit. Zekere D. te Grosthuijzen (N. H.) dreigde gisteren zijne ouders met een mes, indien hjj geen kermisgeld kreeg. Toen zijn dreigen niet hielp, heeft hij zich de kleederen van het lichaam gescheurd, deze stuk gesneden, en zich in het gelaat met een mes deerlijk verwond. De politie vond het geraden den woesteling in bewaring te brengen. Onze Koninginnen zullen den 28sten dezer maand des avonds of den 29sten des morgens van hare buitenlandsche reis op het Loo aan komen. Wegens de Tentoonstelling te Amsterdam zal de Staatsspoorweg-Maatschappij, te beginnen met Zaterdag 15 Juni, in de eerstvolgende maanden, een extra-trein laten loopen van Den Haag naar Amsterdam, welke te 9,20 's voor middags van Den Haag en te 5,20 's avonds van station Weesperzijde te Amsterdam zal vertrekken, alles localen tijd. Den 28 en 29 Juli a. s. zal het Gewest van Zuid-Holland en Zeeland van den Nederland- schen Gymnastiekbond uitvoeringen geven te Delft. Tot het gemeente-bestuur aldaar is eerie aanvrage gericht tot het bekomen van subsidie. Vermeldenswaardig is de gift van walenden heer S. Tromp Meesters, te Steenwijk, die reeds bij zijn leven f 8000 geschonken had aan de V erecniging voor Werkverschaffing voor een gebouw, en bij zijne nagelaten wilsbeschikking heeft hij nog f25,000 aan diezelfde Vereeni- ging vermaakt,als inschrijving op het Grootboek. In het water op Cruijsbergen tusschen Hil versum en Bussum is het lijk gevonden van een 30-jarig man. Vermoedelijk is hij verdron ken. Typisch beduidt de Telegraaf den onge lukkige aan als te behooren tot den R. Kath. godsdienst omdat op het lichaam is gevonden een bandje. Het zal nog wel wat duren voor dat de godsdienstloozen in hun Nederlandsche woordenboeken zoo'n bandje leeren kennen als te zijn een scapulier. Bij het afbreken eener oude boerderij nabjj Weesp is door den aannemer Hufen uit Naar- Door den heer De Bont te Nieuwer-Amstel is eene som van f200 uitgeloofd voor dengene die hem de onder meer gestolen voorwerpen vermiste groote camee met het portret van paus Leo XIII terugbezorgt, of die der justitie zulke afdoende aanwijzingen omtrent dit voor werp geeft, dat hem het terugbekomen ervan zij gewaarborgd. Een Heer die de priesterwijding van zijn zoon in het Seminarium te Hoeven bijwoonde, werd, waarschijnlijk tengevolge van hevige aandoening, aldaar ongesteld en stierf eenige oogenblikken later. Onze rivieren Rijn, Waal en IJsel zijn in de laatste dagen zeer gewassen. Vrees bestaat dat de Uiterwaarden dreigen onder te loopen, in sommige lage gras- ea hooilanden is dit reeds het geval, waardoor groote schade wordt ver oorzaakt. Een der oudste tram-conducteurs op de lijn DamWillemspark te Amsterdam is plotseling ontslagen, op grond van bij de controle ont dekte onregelmatigheden. Daar de man acht tien jaren bjj de //Amsterdamsche Omnibus Maatschappij// in dienst is geweest, een grooj huisgezin heeft en door zijne beleefdheid en voorkomendheid bij de passagiers goed stond aangeschreven, wekt het geval veel deelneming. Aan het strand te Sc heveningen zijn aan gespoeld de lijken van twee matrozen, die be hoord hebben tot de equipage van de in Mei verongelukte Katwjjksche bomschuit. Terwijl twee sjouwers te Delft aan het vech ten waren, trok een van hen een mes en sneed zijn kameraad er mede eene diepe snede in hals en linkerarm, liet geschil liep over een kwartje, dat de een van den ander geleend had. De verwonde werd verbonden en de mes sentrekker gearresteerd. Een niet onaardig geval had dezer dagen te Zwolle plaats. Toen een korps muzikanten Naar de Nieuwe Rolt. Courant verneemt zal d Engelsche Staatsman, de heer Gladstone, op zijn terugreis van Kiel, Rotterdam aandoen en de stad bezichtigen. De Militaire manoeuvres zullen dit jaar van 5 tot 12 September onder de leiding van den luit .-generaal W. H. L. van Helden, in Gel derland en Utrecht worden gehouden, waaraan zal worden deelgenomen door de veldescadrons van het le en 2e regiment huzaren en 2 bat terijen rijdende artillerie. De laatste drie dagen zal er aan worden deelgenomen door de veldescadrons van het 3e reg. huzaren, terwijl van 7 tot en met 9 September deze manoeuvres in verband zullen worden gehouden met de le divisie infanterie Staf van den leider bestaat uit: majoor R E. C. baron Bentinck, ritmeester M, R. Ham ming, le luit. D. Enschedé, kapt .-intendant A. A. Kleijnhens, le luit.-kwartm. W. A. C. Bijvoet, 2e luit.-kwartm. A. J. C. Alenson, dirig. off. van gez. 3e kl. dr. F. Daniëls en de paarden-arts le kl. J. N. Fallangée. Bij stroopers en smokkelaars geldt het on dergaan van eenige dagen hechtenis in de „Pa raplu" te Breda, zoo noemt men de gevange nis voor een soort van uitstapje, of wel als eene rustpauze na den arbeid. Geheel in overeenstemming met deze be schouwingen is de aankondiging aan den voet der bevelschriften, waarbij de heeren of dames worden uitgenoodigd bezit te komen nemen van een kamertje in voornoemd rijkshotel. Mijn leest daar toch, alsof het een gunst goldNa 12 uren wordt men niet meer in de gevangenis opgenomen. Te Boertange hebben de rijksambtenaren 31 schapen, die uit Pruisen werden ingevoerd, in beslag genomen. Te Zeist werden onlangs door de overeen komst van een vijftal studenten van Utrecht, tijdens eene muziekuitvoering van het harmo nie gezelschap, wanordelijkheden gepleegd, bij welke gelegenheid met stoelen enz. geducht geslagen werd. Ten slotte werden drie studen ten door de politie naar het bureau overge bracht. Deze zaak neemt thans een ernstiger ka rakter aan, dewijl een der studenten bij de justitie eene klacht heeft ingediend tegen de gemeente-politie van Zeist, daarin gesteund door de anderen, waarin verklaard wordt dat hij op het politie-bureau is mishandeld en uitgescholden. Voorloopig zijn in deze zaak tien getuigen gehoord. De Ned. Journalistenkring zal den 23n dezer zijne algemeene ver.adering houden te Am sterdam. O. a. ter behandeling van een voorstel der Hiagsche Journ. Vereeniging, betreffende de stichting van een uitkeeringsfonds ten behoeve der nagelaten betrekkingen van leden van den Kring. De valsche munter Scheerders is door de Rechtbank te Amsterdam veroordeeld tot 7 jaren gevangenisstraf. Op de Amsterdamsche Tentoonstelling zal a. s. Woensdag een wielerbaan geopend worden. Een anarchist veroordeeld. De Russische Baron Sternberg, van wien zooveel sprake was bij het Luiksche anarchisten-proces, heeft dezer dagen te St. Petersburg terechtgestaan. Hij is veroordeeld tot 20 jaren vestingstraf te Schlüs3elburg, bij St. Petersburg. Scheertoestellen. Te Berlijn worden op het oogenblik met veel succes toestellen in den handel gebracht, waarmede men in 7 tot 8 minuten een schaap met een dik vacht elec- trisch scheert. Zelfs kunnen er 8 schapen tegelijkertijd mede geschoren worden en wordt de wol tot op 3 mM. weggenomen, waardoor de opbrengst belangrijk vermeerdert. Niet toerekenbaar Maxence Amelot, de vrouw die onlangs te Parijs den abbé De Broglie vermoordde, is door de geneeskundi gen, die haar onderzocht hebben, wegens den staat harer geestvermogens niet aansprakelijk verklaard. Op Iriedrichsruhe. Prins Von Bismarck ontviDg Woensdag deputatiën uit de Badensche steden Karlsruhe, Baden-Baden, Bruchsal, Konstanz, Heidelberg, Ereiburg, Mannheim en Pforzheim, benevens eene uit de Wurtemberg- sche stad Ulm, die hem het eereburgerschap dier steden kwamen aanbieden. De Vorst ant woordde op het hem aangeboden adres van hulde waarin aan den grondvester des Rijks de verzekering van de eeuwige dankbaarheid van het Badensche volk werd gegeven, met eene uiteenzetting van het groote aandeel, door Baden en zijn Groothertog genomen aan de nationale beweging van voor 25 jaren. Het verheugde hem overigens dat bij de aussert Einheit sedert zooveel innere Einmütigkeit wm gekomen, en hij sloot met een tioch op den Groothertog. Ook voor Wurtemberg had de Vorst een vriendelijk woord. Vorst Von Bismarck had verlof gevraagd aan het slot van zijn toespraak te gaan zitten. //Ik ben een barometer geworden//, zeide hij, //en elke weersverandering speur ik dadelijk in mijne leden.// Een Deensch journalist en feest. De journa listenkring van Kopenhagen is voornemens een groot aantal journalisten, die de feesten te Kiel bijwonen, uit te noodigen een paar dagen in de hoofdstad van Denemarken te komen doorbrengen. De genoodigden zullen te Kiel met eene boot worden afgehaald, en gedurende het verblijf te Kopenhagen de gasten zijn van den journalistenkring aldaar. Voor het gerechtshof te Munchen. De her bergier Daxl, die op zijne vrouw eenige revol verschoten loste, zoodat zij zwaar gekwetst werd, is door de gezworenen vrijgesproken. A-inleiding tot den moordaanslag was, dat Daxl's vrouw ongeoorloofde betrekkingen onder hield met een gendarme. Het publiek juichte de jury toe. Een mijnramp. Bij den brand in de mijn te Antoniënhiitte zijn volgens de officieele opgave 9 personen gedood en 30 min of meer ernstig gewond. Daarenboven worden 11 mijnwerkers vermist, die zonder eenigen twijfel tot de doo- den gerekend moeten worden. Onweder te Rome. In den nacht van Dinsdag op Woensdag sloeg de bliksem in den toren van de kerk van Santa Maria del Pianto. De kerk geraakte in brand, maar het gelukte den brand weermannen het vuur spoedig meester te worden. zooveel men in de duisternis zien kan, in 't vrije veld stil. //Heeft er een ongeluk plaats gehad//? //Is eene as gebroken?// //Staat een waggon in brand?// zoo hoort men alle zijden vragen. Vertoornde mannen en klagende vrouwen eischen dat de portieren geopend worden; eenige reizigers, die door schrik en angst alle be daardheid verloren hadden, trachtten nit het raam te springen en konden slechts door den conducteur met moeite van hun voornemen terug gehouden worden.Weifelend en toch met een ge voel van eenige geruststelling vernam men de verzekering, dat aan den trein geen onge luk was gebeurd. Dan weer maakte angst en bezorgdheid voor 't leven zich van eenigen meester en wekten hij anderen de nieuwsgie righeid op, te meer daar van coupé tot coupé het nieuws werd medegedeeld, dat in een coupé eerste klasse aan de noodrem was getrokken. Wederom eischten eenige mannenstemmen en wenkende handen om de portieren te openen, op dat men mocht gaan zien en zich met eigen oogen overtuigen wat voorgevallen was; maar de ambtenaren bleven doof en stom en hielden de reizigers terug. De waggons bleven gesloten; na eenige oogenblikken weerklonk het scherpe geluid der stoomfluit en snuivend en poffend begon de locomotief opnieuw hare werking, waardoor de trein weldra eene nog grootere snelheid aannam dan voorheen. Men moest dan geduld hebben tot bij het naaste station of tot aan het einde der reis; intusschen was de phantasie steeds bezig nieuwe beelden te schep pen omtrent hetgeen toch in de coupé eerste klasse mocht voorgevallen zijn. Hoe sterk de phantasie ook werkte, men had geen denkbeeld van hetgeen was voorgevallen. De conducteur die, nadat het noodsein had geklonken, zich langs alle coupé's spoedde, aanschouwde in de coupé eerste klas een verschrikkelijk tooneel In een hoek lag doodsbleek, met verwrongen gelaat waarop het zwakke licht der lamp van de zoldering viel, een heer, die door een plot- selijken zwaren slag of door een krachtige stoot moest zijn ter neer geworpen; de reismuts scheen hem van het hoofd gerukt en zwpm in een grooten bloedplas, die bij het openen van den waggon naar buiten stroomde. Ook de tweede ingezetene van den wagen, eene jonge vrouw, zag er uit als eene doode, Koud en stijf gelijk een marmeren beeld, lag zij in de armen van den jongen man, die zich inspande om haar weer tot bewustzijn te brengeri. //Haal toch een geneesheer,// gebood de jonge man den beambte //Wat is gebeurd?// vroeg deze //Gij ziet het immers, die man is dood, deze vrouw is bewusteloos", antwoordde hij barsch, terwijl eene hoonachtige uitdrukking op zijne stem lag „Wat staat, gij daar? Haal toch licht, haal water, een geneesheer spoedig loop!// //Wie zijt u?// vroeg de hoofdconducteur, en de conducteur die de wagen controleerde voegde er bij, zonder een antwoord op die vraag af te wachten: //Hoe komt gij in deze coupé?// //Is er nu tijd om mij in verhoor tenemen" was het norsche antwoord; n\ is hier de plaats niet om u dat te verklaren. Weg! zeg ik of liever zal ik zelf hulp zoeken.// Hij liet zachtjes zijn last uit de armen glijden en wilde de coupé verlaten; maar de hoofd conducteur hield hem terug. //Halt meneer", riep hij, //'t is mijne zorg om hier de noodige maatregelen te nemen; gij echter zult hier blijven. Gij zijt hier in dezen coupé aangetroffen, en gij zult hem niet ver laten voordat het voorval, hier plaats ge vonden, opgehelderd is.// Met eene verachtelijke beweging trad de rei ziger terug en besteedde zijne zorg weer aan de bewustelooze. De hoofdconducteur gaf zijnen ondergeschikten de noodige bevelen en eenige liepen weg, terwijl twee andere bij hem op de plaats des onheils de wacht hielden. Reeds na korten tijd kwamen de lieden met lantaarns, waterkaraff en en begeleiding van een heer in burgerkleeding terug; de bewustelooze had intusschen wederom teekens van leven gegeven. Een zacht zuchten maakte de hoofdcon ducteur opmerkzaam, hij bukte zich, en meende den naam //Henno» zachtjens van de bleeke lippen te vernemen; maar op hetzelfde oogen blik werd hij door den reiziger, die hier op zulk eenen bevelenden toon sprak, ter zijde gestooten; de jonge vrouw sloot de half geopende oog leden weer en zonk opnieuw bewusteloos neer, De hoofdconducteur wilde zich in ernst tot den vreemdeling wenden, toen zijne op merkzaamheid afgetrokken werd door de komst van eenige ondergeschikten, maar vooral door een heer die hen vergezelde. Nauwelijks had hij dezen opgemerkt, of hij riep: //Gij hier dokterGoddank Gij zijt de man, dien wij hier noodig hebben.// //Ik wist dat de dokter in den trein was, en heb hem gehaald", zei een der conducteurs, die zijne oversten vooral wilde opmerkzaam maken op zijne plichtsbetrachting en zijne tegenwoordigheid van geest, deze echter scheen dit niet op te merken en zei tot den genees heer: //Onderzoek dezen heer //Neen, ziet eerst naar deze dame//, onder brak hem bevelend de reiziger. //De man is docd en heeft geen hulp meer 1 noodig.// //He, dat zullen we eerst onderzoeken, ant woordde de geneesheer nadenkend; tegelijker tijd wendde zich de hoofdconducteur tot den vreemdeling en vroeg op strengen toon: „Hoe weet ge dat zoo zeker, mijnheer?// //Omdat men dit zien kan//, was 't korte j onwillige antwoord; „de dame daarentegen I //Komt weer bij en verkeert in geen gevaar"- viel hem de hoofdconducteur in de rede- //Nog eens: oogenblikkelijk ben ik hier baas en niemand anders dan ik heeft bevelen te geven"- //Onderhoek den heer, dokter.// //Kreng licht, "gebood de geneesheer en naderde den levenlooze. Twee beambten met lantaarn^ in de handen traden rechts en links naast hetiU en lieten de lichtstralen op de verwrongen I gelaatstrekken van den man vallen, die naar het scheen een veertiger zijn kon. Met gebroken oogen lag hij daar badend in 't bloed.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1895 | | pagina 2