Publieke Wooping Onderwijs Oproeping i KJoiaalsèol, Belangrijke ^3 M.ARKTH1S RICHTEN. Laatste Berichten, te HAARLEM, Woensdag 19 en Donderdag 20 Juni Betaaldag iddr of op 15 October 1895. der EE. Zusters van Rosendaal L. E, Jansen, Branden. mel^e JefbranTte6 Staphorst - waarvan wij Diefstallen. Ongelukken. STEDELIJK NIEUWS. Voor geest en hart. Allerlei Kerknieuws. Laud- en Tuinbouw. Veeziekten. INGEZONDEN. De Notaris J. Willems, zal op Tl] Brussesclïe en andere tapijten; Flu weelen-, Tij ger-,Venetiaansche-, sa- jetten-, en andere Gang en traploopers; overloo- pers; 320 Gebloemde, ge streepte en naturel kar petten; ÏOOO Matten en kleedjes, 32 Prachtvolle Axmins terkarpetten, 120 Engelsche fluweelen Perzische en andere ta- felkleeden I Een oude trouwlustige. De Hertog van Argyll, vader van den Markies van Lorne en dus schoonvader van Koningin Victor a's dochter Prinses Louise, gaat voor de derde maal in het huwelijk treden. De bruid van den 72-jari- gen grijsaard is Miss Ina Erskine Mac Neill, een meisje van 21 jaren. Door dit huwelijk worden de geslachten Campbell en Mac Neill, die langen tijd heer schappij voerden over de eilanden van west- Schotland, saamverbonden. Konijnenplaag. Men heeft in de Australische kolonie Sydney nog steeds grooten last van de konijnenplaag. Gelijk bekend is, heeft de Re gecring op de begrooting een post gebracht voor verdelging van deze lastige knaagdieren, die in velden en tuinen groote schade aanrich ten er werden drijfjachten gehoudenmen beproefde het met vergiftigingen op groote schaal, maar niets hielp. De konijnen worden steeds talrijker. Op een landgoed, waar men de konijnen nagenoeg uitgeroeid waande, wer den er in de vorige maand weder 19,000 ge vangen. Zij beginnen zich nu ook in de voor steden van Sydney te vertoonen, en alarmisten vreezen, dat er nog eens een dag zal komen, waarop de konijnen de Engelschen uit Austra lië verdreven hebben. Hoe minder godsdienst l:oe meer zelfmoorden. In Charleroi en omstreken hecrscht, zooals de Petit Bleu hetnoemt, eene zelfmoord-epidemie: sedert 1 Juni hebben in de stad en aangren zende gemeenten al negen menschen de hand aan zichzelf geslagen. Een goed vooruitzicht. De Aartsbisschop van Canterbury deelde mee dat het getal leerlin gen van kerkelijke scholen in het vervlogen jaar met 41.000 was vermeerderd. Een dwaas idee. De ingenieur Albert IIuss wil op de wereldtentoonstelling, welke in 1896 te Budapest gehouden wordt, een toren van jjzer en staal bouwen, met vijf verdiepingen, ieder van 100 meter een toren, die dus nog 200 meter hooger zal zijn dan de Eiffel- toren te Parijs. Er wordt eene maatschappij gevormd :oor het uitvoeren van het groote werk, dat negen maanden zal duren en natuurlijk veel geld kosten. Van blijdschap gestorven. Een advocaat in de Russische stad Kamenets Podolsk, in Po- dolië, die het niet al te ruim had, trok in eene loterij een lot van 40.000 roebels. Van blijdschap is hij onmiddellijk gestorven! Een groote brand. Door brand in de pakhui zen van de Victoria-Pakkuizen-Maatschappij te Berlijn is een voorraad koopwaren vernietigd, tot eene waarde van 1.400.000 Mark. Sinds vele jaren heeft in Berlijn een zoo geweldige brand niet gewoed; na 20 uren was het vnur nog niet geheel gebluscht. Door de nabijheid van brandstoffen was het gevaar buitengewoon groot. Vijf brandweermannen zijn verwond, van wie enkelen zwaar. Wees maar verdraagzaam. Het groothertog dom Baden, hoewel de bevolking ervan voor twee derden Katholiek is, wordt door een Protestantsch vorst en een liberaal ministerie geregeerd. Optochten van zang-, turn-, sport en andere dergelijke vereenigingen krijgen steeds polizeilich verlof om zich door de straten te bewegen. Doch een verzoek der Katholieke geestelijkheid te Mannheim en Karlsruhe om de sinds 30 jaren verboden H. Sacraments processie te laten uittrekken, werd door de overheid afgewezen //op gronden van handha ving der openbare rust en orde.// Ook al een gevallen grootheid. Het prachtige paard, waarop eens de Eransche generaal Boulanger, //en revenant de la revue// geschit terd heeft, heeft evenals zijn meester het wis selvallige van de fortuin ondervonden. Nadat het van den eenen bezitter op den anderen is overgegaan, is het ten slotte door den houder van een magazijn van gemaakte kleeren in de Rue St. Martin aangekocht, die het voor lichte vrachten gebruikt, want zwaar werk kan het nu vijftienjarige dier, dat in de schoone dagen van de „Boulange// door de juichende menigte werd omringd, niet verrichten. j Een lummel. Voor het Police-court te Londen stond onlangs eene armoedige gekleede vrouw met een vastberaden uiterlijk terecht. Zij werd beschuldigd, haren echtvriend met eene kleine hoeveelheid petroleum te hebben begoten, die zij daarna had aangestoken. De vrouw ontkende niet, maar beweerde, dat dit sleclits een maat regel van tucht was geweest om haar man, die een onverbeterlijke deugniet was, zoodat zachtere middelen niets uitwerkten, tot rede te brengen. De man, die toch nog niet heele- maal een deugniet scheen te zijn, was van meening, dat het geval zoo erg niet was, en verklaarde gelaten, dat hem niet meer over komen was dan zijn verdiende loon. Dat maakte indruk en de Rechter liet de beklaagde vrij met de waarschuwing aan het wijf, om het in 't vervolg met minder gevaarlijke tuchtmiddelen te beproeven. Een schandaal. Op den 20sten September e. k. zal de Koning van Italië met zijn gemalin de feesten ter cere van Rome s 25-jarige ver overing komen bijwonen. Des zomers is het koningspaar altijd buiten Rome, dit jaar heeft Umberto in zijne troonrede moeten zeggen dat hij en zijne vrouw den Paus zullen komen be- leedigen Te Koevorden is deze nacht de bliksem in den toren geslagen, deze staat in brand. Het huis van den herbergier A van der Geld. stond in den afgeloopen nacht in een oogenblik van onder tot boven in vlam. Niets kon gered worden, de geheele inboedel is verbrand. Te Rijp wetering zijn Donderdag middag de huizen bewoond door J. Bakker en P. v. d. Ploeg afgebrand. De vlammen sloegen door het rieten dak en tastte ook een aangren zend oud huis aan met strooien dak, dat slechts door een IV» voet breede slop van de vorige woningen gescheiden was. Weldra stond alles in lichtelaaie. De huizen zijn verbrand en vor- reeds melding maakten waarbij elf boeren woningen in de asch werden gelegd, zijn der tien gezinnen zonder dak en zonder huisraad geraakt. Van de elf huizen waren acht en van de dertien inboedels slechts een verzekerd De koeien waren gelukkig niet op staleen paar varkens en eenige kippen zijn in de vlammen omgekomen. Hoewel de dakloozen bij de buren liefderijk zijn opgenomen, zijn zij in eeu aller- treurigsten toestand gebracht. Een drie en een half jarig kind, het dochtertje van den spoorwegbeambte Slabbaert te Absdale is door te kort bij 't vuur te spelen verbrand. Het jurkje vatte vlam en weldra stond 't kind in lichtelaaie. Toen de moeder op 't gegil kwam toesnellen, was het reeds te laat. Zij zelf bekwam nog ernstige brand wonden. Te Eist (Betuwe) is de bliksem geslagen in de klompenmakerswoning van de wed. W. P., in eene bevolkte buurt gelegen. Een daardoor ontstaan begin van brand werd door de buren spoedig gebluscht. Alleen werd aan dak en schoorsteen eenige schade aangericht. Door den met het onweder gepaard gaanden hagelslag werd aan vele veldvruchten, tabak, enz., nogal nadeel toegebracht Een brutale diefstal is te Steensel (N. B.) gepleegd. Daar is 's nachts ingebroken bij den rijksveldwachter P. S en gestolen eene porte- monnaie met eenig geld, een revolver met pa tronen en eenige kleedingstukkenterwijl de dieven zich tevens aan brood en boter hadden te goed gedaan. Eene juffrouw heeft hij de Amsterdamsche politie aangifte gedaan, dat haar 4-jarig doch tertje in de Westerdokstraat aldaar door een onbekenden man van haar collier met gouden slotje is beroofd. Te Rozendaal is een brutale diefstal ge pleegd. Door het uitnemen eener daags te voren ingezette ruit zijn dieven in het huis van den heer Ant. B. gedrongen. Zij hebben zelfs de lamp, die in de kïiner hing, ontstoken en voorts ontvreemd een nieuwe broek en vest, 20 gulden en een gouden horloge. De heer B., 's nachts gedruisch hoorende, drukte op eene electrische schel om zijn be diende te wekken, hetgeen door de dieven is gehoord en waarop zij met den buit het haze- pad hebben gekozen. De justitie is van het voorgevallene in kennis gesteld. Ook te Oosterhout heeft men gisteren nacht bij de familie v. E., getracht in te bre ken. Hei mocht de politie gelukken een dei- daders te arresteeren de beide anderen hoopt men ook spoedig in handen te krijgen. Een Amsterdamsch heer die eergisteren te Haarlem ongesteld was geworden, is in den trein huiswaarts bewusteloos geworden. Hij werd in de kamer van den treinopziohter gebracht, al waar een geneesheer, die onmiddellijk werd ontboden, den dood constateerde en wel ten gevolge van hartverlamming. Te Schiedam is de metselaarsknecht, W. L. van D., met doodelijk gevolg van een dak op de straat gevallen. De ongelukkige was een oppassend werkman, 47 jaar oud; hij laat eene zwangere vrouw en zes kinderen na. Dinsdag is de landbouwer Jacobus van Putten te Hilversum, bij het bergen van knol lenzaad, van don zolder gevallen en kort daarna aan de gevolgen overleden. Te Montfort (L.) is Maandag de bliksem geslagen in den stal der wed. G. S. De dochter der weduwe heeft eenigen tijd in den stal be wusteloos op den grond gelegen. Een kalf werd gedood. Bij het ophangen van waschgoed is de 16-jarige dochter van den fabrieksarbeider Koetsier, in de Barendstraat te Amsterdam uit het venster van de derde verdieping gevallen. Met gebroken aimen en beenen werd zij opge nomen, en meer dood dan levend per brancard naar het gasthuis vervoerd. Te Lopikerkapel is een 8-jarig meisje en te Elden een 2-jarig jongentje in eene sloot ver dronken. Te Bunde (L.) geraakte de voerman Steijns onder een opslaande zwaar beladen ko lenkar, tengevolge waarvan hij spoedig een lijk was. Te Doesburg gingen Zondag twee zwa gers in den Ouden IJsel baden, met het on gelukkig gevolg, dat een hunner onverwachts in de diepte wegzonk, zonder dat hem hulp verleend kon worden. Zijn lijk werd, nadat men een uur gedregd had, opgehaald. Het was een oppassend werkman, die eene vrouw met een kind achterlaat. De liefde tusschen ouders en kinderen is de heiligste van alle menschelijke neigingen en verachtelijk is degene, die haar vertreedt. Verwijfde mannen zijn belachelijk, mannelijke vrouwen terugstootend. Al wordt een misdaad nooit ontdekt, Toch blijft de dader steeds bevlekt. Bereidwillig. Mevrouw: Alle avonden een soldaat in do keuken dat wordt mij te erg Meid: O, ik wil voor de afwisseling ook wel eens eeu b urger nemen, mevrouw. Wat is klassiek //Hè, pawat is dat toch klassiek?u '/Weet je dat niet. domme meid Klas siek wel dat is heel eenvoudig Klassiek, zie je, dat's klassiek Al wat klassiek is heet zoo, voel je Het komt van het Grieksch of van het Latijn In het Hollandsch zou je er voor kunnen zeg gen fameus Wraak. Arme klerk: De statistiek zegt, dat gemiddeld ieder Nederlander een half pond vleesch per dag gebruikt. Ik wou dat ik den vent eens te pakken had die mijn portie opeet Bru aal. Commissarisvanpolitie: (tegen een dief). Jij schijnt je handwerk goed te verstaan P Dief: Ja, mijnheer, als u zoo goed kondt stelen als ik, zoudt u ook niet meer bij de politie willen zijn. HAARLEM. De bouwmaatschappij //Hilver- i sum// heeft een uitgestrekt terrein aangekocht I gelegen tusschen Wagenweg en Wilhelminastraat met het doel om er een villakwartier van te maken. Zijn wij goed ingelicht, dan wordt met den meestcn spoed het werk ter hand genomen Maandag-avond te 71/2 uur zal het Utrechtsch Stedelijk Orkest onder directie van den heer WouterHutschenruyter, eeu concert geven voor de leden en hunne dames in de Sociëteit //Vereeniging". Programma: 1. Kaisermarsch R. Wagner. 2 Le Carneval Re main H. Berlioz. Karakteristieke ouverture. 3. Entr'acte (les Toréadores) uit de opera sCarmen» G Rizet. 4. Suite uit het Ballet «Silvia» L Delibes a. Prélude; les Chasseresses. b. Valse leute. c. Piz- zicati. d. Cortèhe de Bacchus. 5. Ouverture van de opera «Rienzi, der letzte der Tribunen» R. Wagner. 6 Hochzeitszug uit de Balletmuziek van de opera «Feramors» A Rubinstein. 7 Norwegischer Künst- ler-Carueval J. Soendsen. 8. Ouverture van de opera «die lustigen Weiber von Windsors O. Nicolai. N.B. Wanneer het concert in de zaal gegeven wordt, komt in de plaats van de Nos. 3 en 4. No. 8 Symphonie L. v. Beethoven, a. Allegro vivace e con brio b. Allegretto scherzando, c. Tempo di Menuetto d. Allegro vivace. Door de politie alhier is aangehouden en naar het huis van bewaring overgebracht Hen- dericus Bernardus Bakker, oud 33 jaren wonende te Leiden, die aldaar een twee- wieligen wagen had gehuurd en alhier verkocht, waardoor hij zich heeft schuldig gemaakt aan verduistering. Maandag-avond te 8I/2 uur zal deweleerw. heer J. J. A. M, K r 0 0 k, kapelaan te Be verwijk in de zaal van de Sociëteit //De Kroon" als spreker optreden voor de leden van de Haarlemsche Afd. van den Ned. R. K. Volksbond. Dt Calvinisten aan H woord. In een aanval van woede over ons artikel: „De nieuwe Ka thedraal" waarin de oude St. Bavo ter sprake kwam, raast het hier ter stede verschijnend Calvinistisch-orgaan in dolle woede op ons los. Scheldwoorden als Roomsche geestdrij ver en orakelblad, werpt de Redactie of de uitgever J a c. Post, ons tegen. Die straattaal ter zijde latende, willen wij onze lezers vergasten op den onzin, waar mede de Nieuwe Spaarnebode de Katholieken een raad meent schuldig te zijn, waar het blad zegt //Indien nu nog, in dezen tijd, de Roomschen in Haarlem van de dwalingen van Rome's kerk overtuigd werden en zij de eenvoudige zuivere leer des bijbels, welke wars is van uiterlijk, zinnelijk vertoon, omhelsden, zou den zij, ondanks eene mogelijke minderheid, die bij de dwalingen zou willen volharden, volkomen gerechtigd zijn de Roomsche Kerk gebouwen alhier voortaan aan den waren godsdienst te wijden.// Het Calvinistisch blad heeft volkomen ge lijk met te zeggen, dat wij niet zoo bekrompen zijn om over dezen onzin te kunnen denken. KEBKBEBICHTEN Kathedrale en parochiekerk vin den R Jozei. Zondag, begin van het 40 Urengeberl,na de H. Mis van 7 uur Processie, te half 9 uur de gelezen H. Mis en te half 11 uur de plechtige Hoogdienst. Te 3 uur de Vespers en te 8 uur plechtig Lof. Maandag te 7 uur Aanbidding, te half 10 uur gezongen II. Mis, te 8 uur Lof en van af 5 uur gelegenheid, om te biechten. Dinsdag, te 7 uur Aanbidding, te half 10 uur de Hoogdienst, te 8 uur plechtig Lof en Processie tot sluiting van het 40 Urengebed. Woensdag en Donderdag te 7 uur Lof ter eere van het Allerh. Sacrament. Donderdag te 5 uur gelegenheid tot biechten. Vrijdag, feest van het Goddelijk Hart van Jesus, te 8 uur gezongen H Mis en te 7 uur Solemneel Lof en Eeestpredikatie. Zaterdag van 5 tot 10 uur gelegenheid om te biechten, en te 7 uur Lof. Woensdag en de volgende dagen de Cate chismus en de HH. Diensten op de gewone uren. Parochiekerk van den H. Antonius van Padua. Zondag de HH Missen te 5, 7 en half 9 uur. Te half 11 uur de plechtige Hoogmis, te half 4 uur de Vespers, te 7 uur plechtig Lof met Predikatie. Gedurende de Novene van den H. Antonius dagelijks te 7 ure de eerste II. Mis, waaronder de H. Communie zal worden uitgereikt. Te 8 uur de gezongen H. Mis ter eere van St. Antonius, te half 9 en half 10 uur de lezende. De geestelijke oefeningen der 3e Orde zullen gehouden worden van af 17 tot en met 21 dezer, den feestdag van het H. Hart van Jezus. Maandag 17 Juni, des avonds 7 uur plech tige Opening met Feni CreatorLof en Pre dikatie en gebeden der Novene Dinsdag, Woensdag en Donderdag na de H. Mis van half 9 uur Predikatie, 's namiddags 3 uur oefening van den H. Kruisweg en be zoek hij het H. Sacrament, 's avonds 7 uur Lof Predikatie en gebeden der Novene. Vrijdag, feest van het II, Hart van Jezus, onder de H Mis van 8 uur Toespraak, na de H. Mis Generale Communie voor de leden der Derde Orde. Des namiddags 3 uur bezoek bij het H. Sacrament, en plechtige toewijding aan het H. Hart van Jezus. Des avonds 7 uur plechtige sluiting met Lof, Predikatie, Pau selijken zegen cu Te Deum Zaterdag de IIH. Missen te half 8, S, half 9 en half 10. Deze week de Catechismus naar gewoonte. Parochiekerk van Onze Lieve Vrouw. Zondag de HH. Missen te half 6, 7, half 9 en half 11 uur. Des namiddags te 3 uur Ves pers, te half 5 uur oefening van de II. Eamilie, des avonds te 7 uur het Lof, Maandag, Dins dag, Woensdag en Donderdag-avond te 7 uur het Lof. Vrijdag, het feest van het H. Hart, gezongen H. Mis te half 9 uur, des avonds te 7 uur Lof en Predicatie. Deze week de TI.TI. Missen te half 8, 8 half 9 en 9 uur, en de Catechismus naar ge woonte. BURGERLIJKE STAND. ONDERTROUWD 12 14 Juni: J. D. Wackwitz en S. S. v. d. Steur. Th. v. d. Putten en J. M. Moer kerk. S. G. Slenders en A. M. Stammers. M. v. Kampen en A. J. v. d. Heyden. P. J Kuyken en M. v. Bergen. N. F. de Korte en A. M. Koenderman. GETROUWD 12 13 Juni: B. v. Bavel en M. E. v. d. Meer. J. Gieske en J. A. Rijbroek.J. K. v. Roon en J. v. d. Meulen. J. J. T. M. Vollaerts en J M. Sagel. D. Bergwerf en T. de Ridder. P. v. Duuren en C. Koning. BEVALLEN 10 '14 Juni: C. Paes-v. d Linden, d. J. J. v. d Lande-Meijer, 2d. S. G. Rasch- Kol, z. A. Meijer-Bac, d. A. J. Fris-v. Alder- werelt, z.P. A. Cnoop Koopmans-Wol terbeek, d. II. J. M. de Rijk-Reckman, d. M. E. Mohrin- ger-Marjee, d. C. J. M. Hetem-Smits, d. J. Huisman-Poepjes.-W. de Jong-v. Bakel, z. C. Bruijn-Hulshof, d. (levenloos). A. M. Groeneveld- Kooij, z. A. Wit-Watzema, z. A. E. Smal-Hes- seling, d. L. G. v. Appelen-v. Zomeren, d. OVERLEDEN 10 12 Juni: J. v. Oldenmarkt, 14 m P. Hille, 79 j. C. Ch, v. d. Niepoort, 76 j. Commissariaat van Politie. (Gevonden voorwerpen) Twee armbanden. Een halsband. Een zakje bloem bollen. Twee scheermessen. Twee stoffers. Een mesje. Een pakje chocolade. Een wandelstokje. Eene pet. Een schaartje. Eenige kinderzakken. Een schoentje Eene portemonnaie met geld. Een kerk boek. Een oorring met een bel Een knipmes. Een dop van een wiel. Een ceintuur. Een pakje met geknipt goed. Een pakje met twee mouwen. Een gewicht! Eene kip. Eenige gouden oorbellen. Een brief. Een paternoster. Een trommeltje. Eene broche. Een kussensloop. Een kruiwagentje. Een horloge. Een lorgnet. Een vingerhoed. Een notitieboekje. Gevonden in de opgehaalde vuilnisstoffen, een kin deroorbel, goud met blauw onderstuk, twee zilve ren theelepeltjes en vier luchtpompen, terug te bekomen aan het bureau van den Hoofd-Opzichter der gemeente-reiniging, Harmenjansweg. Eenige sleutels. ARRONDISSEMBNTS-RBOLrPBANK. Terechtzitting van 13 Juni 1895. 1. K. Stolp werkman zonder vaste woonplaats (gedet.) Landlooperij 2 dagen hechtenis en 3 jaren plaatsing in eene R. W. I. 2. J. van Looij werkman, II. Hooijslag cirkelzager, J. J. van der Bogaerde smid allen te Haarlem diefstal 3 personen ieder 14 dagen gev. straf. 3 J. van der Vlies schippersknecht te Zaandam (gedet.) diefstal 3 maanden gev. straf. 4. M. Groot h/v A. Chrispijn zonder beroep te Edam. Eenv. beleediging 7 dagen gev. straf. 5. A. Chrispijn werkman te Edam mishandeling 6 weken gev. straf. 6. J. Visser zonder beroep thans te Amsterdam het doen van aangifte dat een strafbaar feit ge pleegd is, wetende dat het niet gepleegd is, vrij gesproken. 7. J. Hollander likddornsnijder te Am sterdam appèl kantongerecht Zaandam onbevoegd uitoefenen der heelkunde f5 boete of 5 dagen hechtenis met vernietiging van het vonnis a quo. 8. A. D. Hessels bierhuishouder te Amsterdam appèl kantongerecht Zaandam. Tappen zonder vergunning f 20 boete of 7 dagen hechtenis met vernietiging van het vonnis a quo. Z. D. H Mgr. P. Leyten, bisschop van Breda, heeft op Quatertemper-Zaterdag, den 8n dezer, in de kapel van het Groot-Seminarie te Hoeven de tonsuur en mindere orden toegediend aan de eerw. heeren: Aug Meeuwesen, Jac. Snijders, J. Rijppaert, C. P. Smoor, Th. Buijsrogge, A. F. Franken, M. E. M. Pillot en A. Vermunt; het sub-diaconaat aan de eerw. heeren: A. H. M. J. Smits, Th. J. C. Asselbergs, F. II. J. Peeters Aug. Haverbeke, Gust. C. M. Bogers, P. J. Oomen, M. B. Gouverneur en Adr. L. Dierckx; het diaconaat aan de eerw. heeren: Adr. P. De ICort, P. J. L. Van Eekelen, J. Adr. Chr. M. De Wit, Em. Eug. De Kerf en Adr. J. De Kort, en aan den eerw. frater van de Congr. der Missiën G. Meuf- fels; en het priesterschap aan de eerw. heeren: J. M. Van Oers, A. H. Rops, Adr. Nooren, Adr. Aug. Metsers, P. N. Bastiaansen en Jos. van Gorp. Tot geheim kamerheer s n. van Z. II. den Paus is benoemd de hoogeerw. lieer F. A. Clercx, kanun nik van het kathedraal kapittel van 's Bosch en deken en pastoor te Vechel. De kersenprijs bedraagt in de Over-Betuwe 8 a 10 cents per kilo aan het hout. In de buurt van Maurik loopt de prijs van 5 tot 8 cents per kilo. Het gewas is hier voordeelig, jl Maandag zijn reeds de eerste kersen uit Maurik naar Engeland ver zonden De veld- en boomvruchten beloven zeer veel, appelen zullen in overvloed komen. Blijkens officiëele opgaven zijn in de maand Mei 155 gevallen van mond- en klauwzeer in het Rijk voorgekomen, en wel 7 in Gelderland, 53 in Z.- Holland, 52 in N.-Holland, 2 in Utrecht, 9 in Zee land, 32 in N.-Brabant. Verder kwamen 12 ge vallen van schaapsschurft voor, alle in N.-Holland 45 van varkensziekte, 18 van miltvuur en 24 van rotkreupeL Mijnheer de Redacteur! Vergun mij in uw blad eene bespreking te geven van het stukje, mij betreffende, voorkomende onder de rubriek «Stedelijk Nieuws» in uw nummer van 6 Juni jl Wat was de reden van het standje? Dat het echtpaar F. Heitveld wonende Korte Bagijnestraat (café de Ruiter) alhier, die zich Zaterdag-namiddag 6 uur bij mij vervoegde om een kostuum te ruilen dat circa 4 weken geleden hij mij gekocht was geen genoegen konde nemen, met mijn verzoek om dien zelfden avond 9 uur terug te komen, als wan neer de Sabbath voor mij geëindigd was (op Za terdag wordt hij mij niet verkocht). Waarop de vrouw zich gerechtigd achtte mij beleedigingen in den ergsten graad naar het hoofd te werpen. Het kostuum is tiet voor in de twintig gulden, maar slechts voor dertien gulden 50 ct. bij mij gekocht. Van geheel uiteenrafelen (zooals uw berichtgever zegt) kan geen sprake zijn, alleen de pantalon was op zekere plaats gescheurd. Dit kostuum ligt op 't oogenblik bij mij ter inzage, aan iedereen kan ik toonen dat de stof niet alleen zeer sterk, maar dat de prijs waarvoor het is verkocht, qualiteit in aanmerking nemende, uiterst billijk is. Niettegenstaande dit kan een ongeluk licht voor komen, waar in dit geval de winkelier de dupe van is. U mijnheer de redacteur, dankzeggende voor de verleende plaatsruimte. L. ZWARTSER. PURMEREND, 11 Juni. Kaas. Aangevoerd 451 stapels kleine, prijs 127,50 per 50 KG.; middelbare prijs f commissie prijsf Boter, aanvoer 23041/2KG. prijs f .90 a f 1.per KG. Runderen 295 f 56 a 70 per KG. stieren; 13 handel matig. Vette kalveren 262, f 0.60a f 0.80 pei KG. matig. Nuchtere dito 163 1 7.a f 18, stug. Vette varkens 336, f 0.27 a f 0.31 per KG. handel matig magere dito 163f 7.af 17.vlug; 371 biggen f3.— a f 6,— per stuk, stug; 582 schapen en540 lammeren, prijshoudend handel vlug;41paar- den veulens f a Haarlem, 12 Juni. Ter veemarkt aangevoerd koeien, 9 verkocht 7 f 210. a f 150; 65nuchtere kalveren verkocht 65, f 12 a f 8; 81 schapen ver kocht 16, f 25 a f 14. 8 paarden, verkocht f HAARLEM, ii Juni. Aangevoerd stapelt uitmakende kazen. Verkocht 93 stapels, uit makende 12275 kazen, wegende 23526 KG. Hoogste prijs per 50 KG. f 25,Laagste prijs per 50 KG. f-,— leiden, 14 Juni. Op de heden gehouden vee markt waren aanvoeren en prijzen als volgt: —paarden fa veulensf a 34 stieren f 46 225; 104 kalf-en melkkoeien f 110 a 230; 75 vare dito f 86a 181; 120 vette ossen en koeien f125 a 260, 54 a 68 c. per kilo; graskalveren f f 89 vette dito f26 a 75, 65 a 85 c. per kilo; 86 nuchtere ditof 5.25 a 21.312 vette schapen 15 a a 29, 30 a 35 c. per kilo; 188weide dito 13 a 26; 32501ammeren f 6.al4.50; 152magere varken» 13 a 24 222 biggen f2.50 all. Goudsche kaas f15 a 24.Edamsche fa Derby f a per 50 kilo. Leidsche fa per 50 kilo. Aanvoer 99 partijen. edam, 13 Juni. Aangevoerd 141 stukken boter per half kilo 521/2 a 55 c. kipeieren f3.50 a 4— per 100 stuks. alkmaar, 14 Juni Granen. Aangevoerd 45 hectol. Tarwe f a rogge f a gerst f a chev. a haver f2.50 a 3.05 paardeboonen f a bruine boonen f18.a citroenboonenf afduiven - boonen f a witte f a kana riezaad f a groene erwten 9.al 6— grauwe f 15.50 a .20vale f a Schiedam, 14 Juni. Moutwijn per HL. zonder de bel. f 6.—. Jenever id. fl0.50. Amsterdamsche Proef id. f 11.75. Spoeling, per ketelbeurs f 1.10. Spoelingcommissie f Beursnoteering Bran- dersbond f a. hoorn, 13 Juni. Ter waag zijn gewogen 238 stapels kaas wegende72,599 KG. Hoogste prijs voor kleine f27i/2 commissie f23middelb. f Amsterdam, 12 Juui. Ter veemarkt van heden waren aangevoerdrund. 1ste qual. c. 2de qual. c. 3e qual. c.; 237 vette kalveren, 1ste qual. 80 ac. 2de qual, 70 c. per kilo, graskalveren f 69 nuchtere kalveren f 7. a 9, schapen, lammeren, 208 vette varkens, 26 a 30 c. per kilo, biggen, paarden f alkmaar, 14 juni. Aangevoerd600 stapels gras kaas wegende 190.000 kilo) Prijs voor kleinef 261/2 commissie f24, middelbare f25 De Daily News verneemt uit Rome, dat de Paus van plan is een concilie bijeen te roe pen van de bisschoppen van Engeland, Schot land en Ierland, die Z. H. wenscht te raad plegen over het vraagstuk der vereeniging tusschen de Anglicaansche kerk en het Vati- caan. Aan de hoeken van eenige straten in de wijk van Montmartre te Parijs zijn plakkaten aangeplakt gevonden, waarin de burgerij werd aangespoord om gedurende de feestelijkheden te Kiel protest-vergaderingen te houden voor het Standbeeld der stad Straatsburg op de Place de la Concorde, en om rouwvlaggen uit te steken en rouwfloers langs de vensters te spannen. De agenten scheurden de biljetten af. Toen hierop aanmerking gemaakt werd besliste, volgens de Liberiede prefect van politie, dat dergelijke plakkaten in 't vervolg niet meer verwijderd moeten worden. in de groote zaal vau de socië teit „De Kroon" op de Marktte Haarlem, publiek verkoopsn 8000 El Crème en witte Ecru ei/Guipure, VITRAGES, OVER- en STATIEGORDIJNEN. Vele restanten TAPIJTEN zeer geschikt voor kleine kamers 180 Gebloemde wollen en Ge watteerde satinetteo DEKENS, 200 El zwarte LLONSCHE ZIJDE en eenige andere arti kelen. Al dezj aanwezige goederen, welke door opheffing van een der voornaamste firma's verkocht moe ten wordea, zjjn genummerd te bezichtigen, op DINSDAG 18 JUNI 1895 van's middags 1 TOT 7 URE Begin der verkooping beide dagepneie, TEN 10 URE. Bjj het bezichtigen is ook gele genheid tot het opgev en van com- missiën. HBP Men gelieve attent te zijn dat, na Donderdag NIET kan wordea verkocht. te AMSTERDAM, Haarlemmerstr. 132-136 Ouderi, die wenschen hare dochters opgeleid te zien voor de akte van hulponderwijzeres, moe ten in de maand Juli a. s. zich aanmelden bij de EE. Zusters Haarlemmer-Houttuinen 55. De leerlingen dezer Normaal school omvangen tevens onder wijs in de Fransche, Du teehe en Engelsche taal. Pastoor.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1895 | | pagina 3