B IX is E N L A N dige Lagerhuis bezitten de liberalen en Ie ren nog steeds eene meerderheid, die, boe gering zg ook zyn moge, toch groot ge noeg ia om hetr beatnur der Tories en Unio nisten onmogelijk te maken. Betreffende de leden van het nienwe mi nisterie ia nog niets bekend, maar er heerscht volmaakte overeenstemming tusschen de li berale unionisten en de conservatieven. Gladstone wordt in den loop van deze week in Engeland terugverwacht. Frankrijk. De Gaulois beweert uit goede bron te weten dat de overeenkomst tusschen Rus land en Frankrijk gesloten is in 1892 te Aix- les-Bains, tusschen Giers en eenPransch staatsman. Volgens het blad is in de over eenkomst bepaald dat indien een van beide Mogendheden wordt aangevallen, de andere een leger van 30,000 man naar de Duit- sche grens zal zenden. Uit ds renten van het door «de vrouwen van Frankrijk» bijeengebrachte Carnot- londs, dat ruim 300 a 400,000 franks be draagt, worden heden giften van tweehon derd franks ieder dus in het geheel 55 uitgereikt aan werklieden-weduwen met kinderen. Het is nu een jaar geleden, dat de heer Ca r no t, president der Fransche Republiek, door den anarchist Caserio Santo werd vermoord. In de Madeleine kerk is een plechtige lijkdienst gehouden, die behalve mevrouw C a r n o t en haar zonen werd bjjgewoond door den president Felix Faure, ver gezeld door zjjne ministers. Het Panthéon was in rouwtooi gehuld en kransen werden door den heer Faure en de Ministers op het graf vau den ver moorden President neergelegd. Ook een zeer fraaie krans had de stad Lyon op het graf geplaatst met het bjjschrift«Ter herinne ring aan president C a r n o t 1856. Da stad Lyon.» Op dezen nationalen rouwdag was de Pa- rjjsche beurs geeloteu. De Fransche gezant by het Russische hof,graaf DeMontebello heeft zich naar Moskou begeven om er een hotel te zoeken waarin ruimte gevonden kan worden om er bjj de kroning van keizer N i c o 1 a a s II in 1896 feesten te geven uit naam vau Frankrjjk. De leesten bij de opening van het N oord- Oostzeekanaal. GEMEBTGDE BERICHTEN. De vlootrevue die keizer Wilhelm heeft gehouden, was allerprachtigst. Op zijn witte Hohenzollern stoomde hij langzaam en statig de schepen voorbij. In admiraals-uniform gekleed, met de witte pet op 't hoofd, stond keizer Wilhelm alleen op de brug van het keizersschip, en salueerende voor de schepen, die zijn jacht passeerden. Op de Eussische schepen paradeerden de matrozen in 't want, op de Duitsche stonden ze langs de verschansing, hand aan hand ge- Bchaard Telkens weerklonken over het wijde watervlak de tonen van de marine-orkesten, die vele der schepen medevoerden. Het schip der journalisten de Waldemar kwam de Hohenzollern achterop en twee uur lang stoomde men tusschen de rijk met vlaggen uitgedoste schepen met hun donkere monden der dreigende kanonnen. Van alle schepen werd den Keizer een donderend hoek toegeroepen, die met de linker hand op 't gevest van zijn sabel gedrukt, staande op de hooge brug al salueerend voorbij voer. Toen de Nederlandsclie journalisten de Atjeh passeerden, die stil en droomend deel nam aan de revue, hieven zij een hoera aan, dat niet beantwoord werd, waarschijnlijk hoorde men het niet aan boord, er werd dan ook weinig bewe ging op het Nederlandsche schip bemerkt. Na afloop van de vlootrevue stoomden de journalisten, door de Kieler journalisten-veree- niging daartoe uitgenoodigd naar een Seclade- anstalt bij Holtenau, een heerlijken grooten tuin, waar hen een feest was bereid. Heerlijk was van uit den tuin het gezicht op de binnenhaven en de oorlogsschepen. Vooraan lagen vier groote Amerikanen de San Francisco, de Columbia, de Acw-Yorlc en Marblehead. Het werd donker en vurige lijnen van elec- trische gloeilampjes kwamen te voorschijn. Een vuurwerk werd afgestoken, door de Amerikanen van de overzijde van den Oceaan medegebracht en men vergastte zich een paar uren lang op regens van kleurige vuurballen, fonteinen van goud, rood, groen en paars, zwermers, groote stukken, portretten van keizers in vuurlijnen, kortom, een vuurwerk dat 30.000 dollars ge kost heeft. In een der zalen werd den journalisten een souper aangeboden. Eedevoeringen in 't Duitsch, Eransch, Engelsch, Zweedsch, Deensch, Spaansch en Italiaansch werden gehouden. Er waren zelfs heeren die toostten in eenige talen na- en door elkaar. Men dronk op den Keizer, de Keizerin, op Duitschland, de collegialiteit, de koningin der aarde, en op de eeuwige broederschap. De minister van binnenlar.dsche zaken Von Köller en andere hooge personen in ambtsge- 1 waad hielden redevoeringen. Van Köller zeide o a. zich gelukkig te gevoelen de pers te ontmoeten die hij zeer hoog aclit en wier werk gedurende de opening van deze feestdagen zoo inspannend is. ik heb, zei de Minister, onder de journalisten vëel vijanden maar ook goede vrienden, en de Etdacteur van de Vossische Zeitung die den Minister in zeven artikelen bij de behandeling der Lmsturz-Porlage had aangevallen, knikte den Minister toe, die voortging met te zeggen "ik weet dat vaak de vijand van de zaak de vriend van den persoon kan zijn. Onze taak is te regeeren, de uwe onze regeering te critisee- ren (gelachMaar ik ben blij te ervaren, dat ditmaal deze feesten uwe goedkeuring wegdroe gen en dat gij over de behandeling aan boord van de Waldemar uitermate tevreden zijt.// Bij de Duitsche vloot-manoeuvre volgden de journalisten de schepenstoet, staande op de brug van het le klasse pantserschip Friedrich Wilhelm, 't welk de leiding op zich nam, gevolgd door de Brandenburg, de Baden, de Bayern, de Sachsen, de Würtemberg en de Pfeil, waartus- schen vlug zich bewogen een aantal torpedobooten, met de ontzaglijke kanonnen, een zestal pant- sersehepen, vijf schoolschepen, kortom, in 't geheel een veertigtal groote oorlogsvaartuigen, alle rookend uit de breede schoorsteenen, het groene water doorklievend, dat het schuim om hoog spatte. De Keizer woonde alles bij op de Hohen zollern, terwijl de vreemde officieren aan boord waren van de Duitsche oorlogsschepen. De Keizerin moest zich wegens eene lichte ongesteldheid van de Hohenzollern in stilte op het slot te Kiel terugtrekken. Het gerucht gaat dat de Eussische en de Eran- sche vloot zich bij den terugkeer in volle zee voor Kiel nog eens willen vereenigen. De Keizer bezocht behalve het Eussische stoomschip Roerik een Engelschen, een Italiaan- schen en een Oostenrijksehen oorlogsbodem, en bracht gisteren een bezoek aan een schip van ieder van de overige zeemogendheden. Een groote fakkeloptocht van ruim «ier duizend man, die langs het slot te Kiel trok, waar keizer Wilhelm en zijn broeder prins Heinrich van uit den slottuin den tocht zagen voorbijgaan, besloot de officieele feestelijkheden. Veel uit Kiel terugkeerende journalisten be zoeken te Duitseli-Noordsche tentoonstelling te Lübeck. De feestelijkheden te Bremen hebben hier nog'een aardig staartje gehad.Ongeveer drie hon derd vijftig leden van den Eijksdag en journa listen die op twee booten van de Bremer Lloyd na een zeer snelle vaart om Skagen gisteren namiddag te Hamburg aankwamen, werden door den Senaat in honderd rijtuigen door demet vlag gen getooide stad gevoerd. Massa's inenschen waren op de been en hadden veel pret in den stoet. Dames wierpen bloemen toe. Het was een algemeen gejubel en gejuich. In den beroemden Eatbskeller boden Senaat en burgerij een schitterbnd feestmaal aan, waar bij een van de regeerende burgemeesters, de heer Gröning, op den Keizer, den Eijksdag en het Eijk toostte,- de andere regeerende burgemeester Pauli dronk op de pers, zonder wier machtige hulp tegenwoordig niets meer in het openbaar kan worden gedaan en zonder wier prijzenswaar dige en aanmoedigende werkzaamheid de wereld van wat er hier in Noord-Duitschland in de laatste dagen voorgevallen zoo goed als niets zou hebben gehoord. De toespraak op de pers werd met daverend applaus begroet. De Nieuwe Rolt. Courant ontving ingevolge het alarmeerende Eeutertelegram van Zaterdag over den toestand in Atjeh van haren corres pondent uit Batavia het volgende telegram: //Vertrouwbare berichten zijn moeilijk te ver krijgen. Volgens officieele tijdingen beschoot de vijand de buitenste forten met granaten. Het alarm, dat het Bataviaasch Handelsblad maakt, wordt als buitensporig beschouwd. Intusschen wantrouwen velen toekoe Djohan. Men zegt dat het leger m Atjeh zeer verzwakt (enfeebled) is. Generaal Deykerhoff weigerde verster kingen." Het blad laat op dit bericht volgen: //Uit dit telegram blijkt, dat de alarmeerende berichten of beschouwingen, door een blad te Batavia gepubliceerd en waarvan E e u t e r zich wellicht tot tolk gemaakt heeft, aldaar voor zeer overdreven gehouden worden, en dat gene raal Deykerhoff, onze legeraanvoerder in Atjeh, in elk geval geen versterkingen noodig acht. In verband met de mededeeling in den aanvang van het telegram, dat vertrouwbare be richten moeilijk te verkrijgen zijn, zal men on getwijfeld goed doen ten aanzien van niet-offi- cieele berichten eenige reserve in acht nemen.// De Koningin-Eegentes heeft haar portret en dat .van koningin Wilbelmina, beide voor zien van de eigenhandige naamteekening van Hare Majesteiten, geschonken aan den Commis saris der Koningin in Limburg, Jhr. E u y s van Beerenbroeken diens echtgenoote, als eene herinnering aan de aangename dagen van 20 tot 24 Mei jl. Het kieswet-ontwerp zal heden door de Koning in-Eegentes onderteckend de Tweede Kamer bereiken. HOUTEIJK EN POLANEN, 24 Juni. Het kerkbestuur der Ned. Herv. gemeente alhier zal eene nieuwe pastorie bouwen. Het kerkbestuur is daartoe in staat gesteld door eene toelage van de synode van 1 2000, verschillende bijdragen tot een bedrag van ruim f 2000 en eene groote gift van een onbekenden gever. SANTPOOET, 24 Juni. Aan het handboog- schieten, een wedstrijd Zondag op het buiten van den heer Wüste gehouden werd deel genomen door zes vereenigingen n. 1., dooi de Batavieren, de Batavieren te Paard, beide te Botterdam; Claudius Civilis, Concordia en Wil lem Teil uit Amsterdam en Vooruitgang zjj ons streven te Santpoort. De prijzen, vier banierprijzen, 2 gewone en 2 uitgewerkte medailles, werden resp. gewonnen door Claudius Civilis met 164, Batavieren te Paard met 163, Vooruitgang zij ons streven met 158 en Concordia met 156 punten. De kser Wüste opende als gastheer des morgens de nieuwe baan met een glas champagne en reikte na afloop de prijzen uit. OPPEEDOES, (N. Holl,) 24 Juni. In deze gemeente is eene openbare vergadering gehouden, om propaganda te maken voor //protectie," Eene vereeniging is opgericht, die 70 leden telt. VELSEN, 24 Juni. De Vereeniging //Vel- sen's Zuidhoek" te Santpoort heeft in hare ver gadering besloten tot candidaten voor de aan staande Gemeenteraadsverkiezing aan te bev elen de heeren Clarion en Petri te Santpoort, Uitendaal te Driehuis, Steffelaar te Velsen en J a n s s e n te De Heide. SPAAENDAM, 24 Juni. Daar de pijpwelbo- ringen het vorige jaar gedaan om goed drink water te krijgen mislukten, heeft het //Witte Kruis// een groote regenbak hier geplaatst met een inhoud van 20M-L ZANDVOOET, 24 Juni. De Hooge Eaad heeft de zaak van den man te Zandvoort, veroordeeld wegens beleediging van een veldwachter, toen deze hem een vonnis wegens dronkenschap thuis bezorgde, naar het Hof te 's-Gravenhage verwezen. HAAELEMMEEMEEE, 24 Juni. Bij den landbouwer L. B o e r e aan den Sloterweg in de gemeente zijn in de weide van twee paarden de staarten afgesneden. Het leven is echter niet geraakt. Zondag-morgen is door den ijverigen rijksveld wachter J. Z e t h o f te Haarlemmermeer, een der daders gearresteerd in 't bezit van 6 paarde- staarten, een tweede dader is ontsnapt. De Prins Hendrikstichting te Egmond a/Zee heeft van een oud zeeman, eene gift vanf 2000 ontvangen, ten behoeve zijner minder gelukkige confraters. De nieuw benoemde legercommandant voor Ned.-Indië luitenant-generaal Vetter zal in Au gustus a. s. naar Batavia vertrekken. Vóórdien tijd moet 't in het plan van den generaal liggen om een bezoek te brengen aan bet koloniaal werfdepot te Harderwijk, aan de koloniale reserve te Zutfen en te Nijmegen en aan het Koninklijk Koloniaal Militair Invalidenhuis te Bronbeek. Met zekerheid kan het Dagblad thans mede- deelen, dat de plechtige uitreiking der eeretee- kens van de dapperen van Lombok is bepaald op Zaterdagmiddag 6 Juli aanstaande in het Malie veld in Den Haag (vermoedelijk te 2 uren). Aan de zijde van de tentjes zal eene groote tribune verrijzen, waarop de hooge staatscolleges zullen plaats nemen. Eechts van de tribune zal opgesteld worden een detachement van het korps mariniers en links een der koloniale reserve. HH. MM. de Koninginnen zullen aan de zijde van de Boschwacht het terrein binnenrijden en op de tribune plaats nemen, waarvoor de ge decoreerden zijn opgesteld. H. M. de Koningin zal zelf de eereteekens op de borst der helden hechten en II. M. de Koningin-Eegentes zal hen toespreken. Daarna zal een défilé der opgesteld- de troepen worden gehouden. Op den gedenkdag van Waterloo is door eenige logés uit Soest aan de naald van Waterloo op Soestdijk een prachtige krans gehecht. De vereeniging „Volksfeest//, te Winterswijk, zal bij de feesten op den aanstaanden Koninginne dag ook een historischen optocht doen houden waarin personen en groepen uit de vadcrlandsche geschiedenis zullen worden voorgesteld. Te Woldendorp (Gr.) zal den 23en Juni eene meeting in de open lucht worden gehouden ten gunste van de //internationale verbroedering der veldarbeiders.// Als sprekers zullen optreden: T. J. Stienstra uit Harlingen, II. Holthek, uit Sappemeer, en Mej. StellingwerfJentink, uit Leeuwarden. In bet aantal rijwielen is zeker naar verhou - ding van zielental Baarn No. één. De wegen zijn daar trouwens zoo mooi als maar zijn kan. Op eene bevolking van ruim 6000 inwonerskomen te Baarn niet minder dan ongeveer 800 vélo- cipèdes voor. Dat zou, naar dien maatstaf voor Amsterdam eene kleine 60,000 geven. Zooveel zijn er gelukkig niet. De huzaren G. Koelman en H. J. Govers ge boren te Wassenaar en Haarlem, die den 5en Mei jl. uit hun garnizoen te Venlo zijn gedeser teerd, hebben zich te Leiden vrijwillig bij de militaire autoriteit aangemeld en zijn dienten gevolge Vrijdag jl. naar 's-Hertogenbosch over gebracht en ter beschikking gesteld van den auditeur-militair aldaar.- Gedurende ruim zes weken wisten zij de aan dacht der politie te ontgaan, hoewel zij zich steeds hier te lande hebben opgehouden. Gisteren sloeg nabij bet Bijks-Museum een kar beladen met porselein voor de Tentoonstel ling omver, doordat de voerman tegen een hoop steenen aanreed. De eigenaar heeft eene schade van p. m. f 500. De internationale jury voor de Amsterdamsche Tentoonstelling zal op den 18en Juli worden geïnstalleerd. Zij zal bestaan uit een zeer groot aantal personen, met eene evenredige vertegen woordiging Tan de verschillende natiën, over eenkomstig het aantal hunner inzendingen. Geheel nieuw is daarbij het plan om ook dames- leden te benoemen. Zaterdag-middag is te Amsterdam het lijk opgegraven van Cornelia Wilhelmina Janssen, in leven huisvrouw van M, C, Kleberg Verberne. De officier van Justitie was daartoe het op kerkhof Bè Liefde tegenwoordig. Er bestaan vermoedens dat deze vrouw zou zijn overleden aan de gevolgen van vergiftiging op 5 December 1894. Twee familieleden stelden de identiteit van het lijk vast. Door den heer dr. Jacobi werd het lichaam geopend en de deelea, daartoe aangewezen door hen, die het onderzoek zullen doen, daaruit genomen. Deze heeren zijn de bekende heeren Van Ledden, Hulsebosch en Ankersmit, dezelfden die indertijd belast waren met het onderzoek in de zaak van freule Smissaert. De opgraving geschiedde naar aanleiding van een klacht of het uiten van vermoedens j door een broeder van de overledene, eerst ge- daan bij den Officier van Justitie, die echter geen termen vond bevel te geven tot opgraven. Toen wendde de broeder zich tot den Minister van Justitie, op wiens bevel de opgravin°* (re- schiedde. Zondag werd de Amsterdamsche Tentoonstel ling bezocht door 15.000 betalende bezoekers. Tot groot gerief van het reizend publiek heeft de Minister van financiën de navolgende facili teiten verleend bij de visitatie aan de grenzen: Eeizigers zonder ingeschreven bage, en die geen belastingplichtige goederen in het rijtuig hebben, behoeven ongevraagd niet uit te stap pen. De handbagage wordt in rijtuigen gevisi- teerd, Ingeschreven bagage naar het buitenland I wordt zonder visitatie onder versluiting door gevoerd. De stoomtram der Ilollandschc IJzeren Spoor- I weg-maatschappij van Den Haag naar Scheve- ningen vervoerde Zondag pl. m. 19,700 passa- I giers. Den 17den was het 70 jaar geleden, dat de j heer P. van Komburgh en mej. G. Eggink te Leiden voor den Burgerlijken stand in onder trouw werden opgenomen. Is zulk een lange tijd reeds iets wat niet da- gelijks voorkomt, het zal zeker nog meer ver wondering verwekken, als men weet dat de bruidegom dit feit herdenkt met zijne derde echtgenoote. Eigenaardig is het zeker ook, dat I juist uit elk der drie echtgenooten een stam is gesproten, welke ieder zijne vertakkingen heeft tot op achter-achter kleinkinderen toe. De bruidegom bereikte in Januari zijn 95stejaar en de bruid is in haar 9lste.Beiden zien erfrisch uit en genieten eene volmaakte gezondheid. Ge breken zijn hun onbekend; alleen het loopen gaat nu zeer moeilijk. Ook wat helderheid van geest betreft, hebben beiden geen klagen. De oude heer houdt zich steeds op de hoogte van het nieuws door het lezen van enkele bladen, ja, neemt nog zelfs zijne kiezersplichten waar en de oude juffrouw bestuurt nog met vaste hand haar huishoudentje. (L. D.) Naar wij vernemen moest de toerist, die de onderaardsche gangen van den St. Pietersberg wilde bezichtigen, zich tot hiertoe aan het wit I lekeurig tarief van gidsen onderwerpen. Dit is j thans anders geworden. Dank zij de bemoeiin gen van de //Societe des Amis des sciences, lettres et arts// alhier, is eene regeling inge voerd, waarbij toegangskaarten tot den berg tij de voornaamste hotelhouders en boekhandela ren tegen een vastgesteld tarief te verkrijgen zijn. De gidsen, die door de Vereeniging aan gewezen worden, mogen geene fooien vorderen. Door den Keizer van Duitschland zijn Ge noemd tot commandeur in de Orde van den Eooden Adelaar de kapitein-ter-zee Van Waning, commandant van de Atjeh, en tot commandeur der Kroonorde de kapitein-ter-zee Jansen van Afferden, commandant van de Alkmaar. Een Amsterdamsck liefhebber-postzegelverza melaar heeft dezer dagen zijne verzameling ver kocht voor f 50.000. Door Gedeputeerde Staten van Noord-Holland is aan de Staten der Provincie alsnog voorgesteld de volgende aangevraagde subsidiën toe te staan aan de gemeente Edam een jaarlijksche bij drage van f 1000, gedurende vijf jaren, ten behoeve van hare Teekenschool aan de weduwe van den voormaligen archi varis dr. P. Scheltema, eene jaarlijksche toelage van f 300, gedurende vijf jaren aan de Vakteekenschool van //Concordia inter Nos" te Amsterdam eene jaarlijksche bijdrage van f 400, gedurende drie jaren aan het Amsterdamsch Genootschap ter be vordering van de Kocpokinen'ing bij minver mogenden eene subsidie van f 500 per jaar, gedurende drie jaren aan de Vereeniging tot bevordering van Koe pokinenting voor Haarlem en omstreken eene jaarlijksche bijdrage van f 300, gedurende drie jaren. Naar wij vernemen, is in de gehouden ver gadering van aandeelhouders van het dagblad De Residentiebode te 's-Gravenbage, benoemd tot directeur-uitgever van dat blad de heer Anton Sinkel, ter vervanging van den heer P. ten Hagen, die als zoodanig wegens verschil met zijn mededirecteur bedankt had en niet meel' in aanmerking wenschte te komen. Door den landbouwer J. Elenbaas te Baar land werd op zijn klaverland een tweetal nesten gevonden elk met 14 sterk bebroeide patrijseieren. Hij plaatste de eieren onder eene broedhen in zijne schuur en jl. Zaterdag kwamen 23 patrijs' jes ter wereld, die door de beide jachtopzieners en een ingezetene uiet de hen teruggebracht zijn in het jachtveld van den ambachtsheer! waar de eieren gevonden waren.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1895 | | pagina 2