BlftNENLAN I). Hertog van Devonshire (Markies van HartingtOD) wordt Voorzi tter van den Privy Council en Hicks-Beach Minister van Financiën. De Iersche partij heeft een manifest uitgevaardigd, waarin zg verklaart, dat sg Lord Salisbnry en Zgn Kabinet als hare ergste vganden zal be&trgden. België. In de Belgische Kamer hebben bg de beraadslagingen over de voorloopige cre- dieten voor den Kongo, de socialistische afgevaardigden de Regeering alle mogelgke hindernissen in den weg gelegd. Om de taktiek der socialisten te ver ijdelen zullen voor de rechterzjj alleen de ministers vaj baitenlandsche zaken en financiën, de rapportears De L a n t s- heere en Woeste het woord voeren. De socialist DeFnisseanx werd neds door den minister-presidentDe B u r 1 e t er op gewezen, wat achterbaks te honden, waar hjj beschuldigingen inbracht tegen de Regeering. De beraadslagingen orer de wetsontwer pen, welke de Regeeriog heeft ingediend betreffende den Kongo-staat zgn geëindigd. De zitting was zeer rumoerig tengevolge van het heftig optreden der sociaal-demo craten. Alle socialistische afgevaardigden verlieten de zaal vóór de stemming. De nitslag der stemming was, dat met 71 tegen 16 stemmen het voorstel werd aangenomen tot bet verleeneu van een voorschot aan den KoDgo-staat, tot af betaling van de vorderingen van den heer Browne de Tiège te Antwerpen. Acht afgevaardigden namen geen deel aan de etemming. Vervolgens werd met 66 tegen 15 stem men het voorstel goedgekeurd tot bet verleenen van een hypothecair voorschot ten behoeve van den Kongo-spoorweg. Bjj deze stemming onthielden zich zeven at- gevaardigdee. Al de artikelen van bet ontwerp tot wgziging der invoerrechten zgn door de Kamer goedgekeurd, en vervolgens het OLtwerp iu zgn geheel met 78 tegen 64 stemmen eu 5 onthoudingen. Spanje. Op Cuba is het niet pluis. Ia de gis teren te Madrid gehouden ministerraad werden telegrammen medegedeeld vau Martinez Campos, bevelhebber der Spaansche troepen tegen de opstandelingen waarin hg nog om 14.000 soldaten ver zoekt, ten einde krachtig te kunuen optre den. Een detachement Spaansche troepen in de provincie Santiago is door de opstan delingen uiteengejaagd. De officier, die het detachement commandeerde, zal voor een krggsraad terechtstaan. De leesten bij de opening van bet Noord-Oostzeekanaal. GEMENGDE BERICHTEN. Nu de opening van het Noord-Oostzeekanaal tot het verleden behoort, zijn de oorlogssche pen weder vertrokken. Het eerst gingen de Russische, Oostenrijksche en Noorsche-eska- ders er van door, iet9 later volgde het Deen- sche smaldeel. Ook de Italiaansche, Engelsche en de overige oorlogsschepen met uitzondering van de Amerikaansche kruisers, hebben Kiel verlaten. Keizer Wilhelm wordt tegen 3 Juli e. k. te Berlijn verwacht, de Keizerin met haar vier zonen zijn reeds te huis. Een aantal vreemde journalisten zgn na afloop naar Bremen ver trokken waar ter hunner eere een foest werd aangericht, anderen naar Lubeck waar eene Ten toonstelling werd gehouden; ook vertrokken eenigen naar Kopenhagen. In de Deensche hoofdstad werden zij door een dames-comité, presidente mevrouw Gadde echtgenoote van den Bevelhebber van het Deensche eska der te Kiel, ontvangen. De minister van koophandel, de heer Ingerslev,geleidde de jour nalisten om de havenwerken te bezichtigen. Zij bezochten het Thorwalsen-museum en maak ten een uitstapje naar de ten noorden van Kopenhagen aan den Sond gelegen badplaats Skodsborg. De stad Kopenhagen was feestelijk versierd. Bij het feestmaal stelde Niepa uit Kiel in het Deensch een dronk in op Dene marken, Brisson uit Parijs toostte op den jour nalistenkring van Kopenhagen, Wratson, Ren ter's vertegenwoordiger, op de Deensche-En- gelsche koningsfamilie,Vauthier uit Brussel op rusten voordat de laatste cent der schuld be taald is, die gij op zoo lichtzinnige wijze ge maakt hebt. //Lummel! gemeene lummel! Naar buiten! weg!« bulderde Göldner. »Wie van ons de gemeenste is zal het volk beslissen; wié bier het recht heeft, den ande ren de deur te wijzen, dat is nog eene vraag!// Hij deed eene stap dichter naar Göldner toe bief de hand op en deze in meening, dat Benno hem slaan wilde, kwam hem voor en greep bun bij den kraag. Woedend scheurde Benno zich los, en 't zou zeker tot een bloedig wor stelen gekomen zijn, zoo niet op het oogenblik de deur geopend ware. Verschrokken en beschaamd vlogen de vech tenden van elkaar af. Bij de deur stond eene lieflijke gestalte van een jong meisje in 't een voudige huiskleed en zag verwonderd naar de beide mannen. //Erna!// riepen beiden als uit een mond. «Vader! Bennol Wat is hier te doen?/- fluis terde zij. Erna was door den ouden huisknecht verwit tigd, dat Benno teruggekeerd en tot den heer gegaan was. Met een kreet van vreugde, had het jonge meisje deze tijding vernomen. Benno was gekomen, nu tou weer alles goed zijn, nu zouden de bange en droevige dagen,die voor haar gekomen em den vader tot een grijsaard eivde moedeT zoo diep ongelukkig gemaakt hadden, spoedig weer voorbij zijn. Hij was er en nu gevoelde zij zich gelukkig. Met kloppend hart verwachtte zij 't oogenblik, dat hjj met haar de verbroedering der pers. Vervolgens bracht men een bezoek aan de tentoonstelling van vrouwelijke kunst. Na de bezichtiging der rij haven, werd weer een feestmaaltijd aangericht, waarbij Klitscher, van de Deutsche Tagesztg., op den Deenschen handel dronk, de Deensche minister van ma rine op de pers, Lazac uit Parijs op de Deen sche natie, Rakosi uit Pest op de verbroede ring. De ontvangst was geestdriftig en hartelijk. Het is zeer verstandig geweest, dat ook eenige Duitsche journalisten van de uitnoodiging uit Sop en hagen gedaan, gebruik hebben gemaakt nu de Denen ook naar Kiel kwamen, om daar het feest bij te wonen. Twee stoomschepen, de Trace en de Kaiser - Wilhelm, brachten de parlementsleden en journa- listenvanKiel naarBremen,slechts enkelen bleven toen de schepen tegen wind en golven in, de Noordzee moesten opwerken, gezond. Van de pers bleven aan boord der Trave de Tribuna en de Si'uwe Rotterdammer zeewaardig, terwijl de vroolijke kanunnik Wenzel uit Bamberg met zijne onuitputtelijke opgeruimdheid de behulp zame hand bood aan de slachtoffers der zee ziekte. Op het stoomschip Kaiser- Wilhelm, ging het er nog erger aan toe, daar deze boot langzamer varend, en hooger op het water-' liggend, nog doller door de woedende golven plaste. Daar hielden de Kölnische Zeitung en het Nieuws van den Dag het zeemanschap dei- pers op. Het versterkende zeetochtje zoo heette het in de uitnoodiging van Bremen hadden zich de parlementaire passagiers wel eenigszins anders voorgesteld. Te Bremerhaven ging men aan wal en met een extratrein naar Bremen. In een hoiderdtal rijtuigen die aan 't station gereed stonden, werden de gasten naar het Biirgerpark gereden. De straten waren stampvol van menschen, de huizen versierd en van de balkons regende het bloemen. Pe Bremers hadden om de gasten te begroeten, het beste te voorschijn gebraeht wat zij bezitten. De Regeeringspersonen der stad Bremen ont vingen de genoodigden recht hartelijk. lp den Rathskeller werd gegeten en gedronken. //Apos- wijn,// d. w. z. lijnwijn uit het jaar 1673 werd geschonken. Hulde werd gebracht aan dc Duit sche volksvertegenwoordigers en aan de geheele pers als een macht waarmede de Bremers al tijd gaarne op vriendschappelijken voet geleefd hebben en steeds in levendige betrekking ston den. Zij wisten, eu ook de Rijksdag wist, dat de pers een van de gewichtigste factoren is in bet openbare leven. Wat zou een parlement beteekencn als er geen pers was? Lachend er kende de officieele spreker, dat de sympathie voor de pers ook berust op liandelsovenvegin- gen, op een volkomen gezond egoïsme. De Senaat en de burgerij van Bremen stelden het op den hoogsten prijs, met de pers steeds in den ouden trant van vriendschap en welwil lendheid te verkeeren. Toen 's nachts de gasten per extra trein ver trokken, stond het Bremerstation vol menschen, die het afscheid toeriepen: „Leve de Rijksdag!// //Leve ae Pers'// Keizer Wilhelm zet inmiddels de feestvie ring te Kiel voort. Aan boord van de liohen- zollern gaf Z. M. een groot diner waarna hij een feestavond in de marine-academie met zgne tegenwoordigheid vereerde Bepaald bespottelijk is de houding geweest der Eransehen bij de feesten ter gelegenheid van de opening van het Noord-Oostzeekanaal. Zij hadden van boogerhand bevel voorkomend heden half te beantwoorden; als rnen hen har telijk wilde ontvangeo, dan moesten zij uitnoo- digingen ontwijken; wilde men hen op dezelfden voet als de andere vreemdelingen behandelen, dan moesten zij zich met beleefde koelheid op een afstand houden; vroeg men hen op een bal, dan moesten zij er heen gaan, maar niet dansen, met één woord zij moesten eene prui lende houding aannemen. Deze houding bracht keizer Wilhelm geen oogenblik van streek, waardoor dan ook de heer Maurice Loir, van de h igaro, vol bewon dering over keizer Wilhelm schrijft: uQuel séducteuA que ce souvereine\" Toen ik hem, zegt hij verder, te Hamburg van den trein zag komen, in zijn fraaie witte uniform met een zilveren helm, vroolijk glimlachend, scheen hij mij een beeld der jeugd toe. Nooit zag ik zoo veel majesteit en glans.// Hij weidt voorts met geestdrift uit over de bevalligheid, de beminnelijkheid en het indruk wekkende van 's Keizers persoon en roept ten slotte//als zulk een Keizer over Erankrijk regeerde, dan rou hij onze afgod zijn." Toen de Eransche jourmflist deze woorden neerschreef moet hij onwillekeurig gedacht heb ben aan zijn schoon land, dat onder eene re- publikeinsche vrijmetselaarsregeering, de vrijheid tartende al dieper en dieper zinkt in den af grond en wiens doodstrijd de gruwelijkste ont knooping der revolutie zal zijn. vader de kamer zou binnentreden; toen echter het eene kwartier na het andere voorbij ging, zonder dat liij zich liet zien, kon zij haar on geduld niet meer bedwingen. Met een lichten tred liep zij naar het bureau, opende zachtjes de deur en schrok bij Let zien der beide mannen. Erna's blik, en Erna's stem oefenden op Benno nog dezelfde werking als vroeger uit. De toorn ontweek plotseling, zijne oogen na men eene zachte uitdrukking aan en verloren den dreigenden blik, 't scheen alsof de jonge man in eens alle twist vergeten had; met uit gestrekte armen en met een roep: //Erna, mijne Erna'/ vloog hij naar zijne beminde toe. Zij ook vloog naar hem toe, maar zij bereikte hem niet. Met een harden ruk greep Göldner zijne dochter bij den arm, trok baar met ge weld ter zijde en ging voor baar staan „Verwijder uriep bij tot Benno zij is de dochter van den eerlooze, dien gij ter verant woording roept, en die gij de deur gewezen hebt; tusschen haar en u is geen gemeenschap meer.// „Vader! bad Erna l)at kunt gij riet willen, Benno was de speelmakker mijner jeugd, hij is de beminnelijkste man die ik op aarde heb.// //Houdt gij meer van hem dan van uw vader zoo volg hem,// antwoordde Göldner. „Kies tusschen hem en mij; maar ik kan gerust zijn," zei hij spottend, //Gij hebt geen keuze, dc jonge heer is in Amerika zeer wijs en practisch ge worden, hij zal zich tweemaal bedenken alvo rens eene tedelareS tot vrouw te nemen» Katholieken, waaktEen vijand sluipt rond en belaagt uwe gezinnen Een vijand zoo fel en zoo wreed, dat hij, eenmaal uw huisgezin binnengedrongen, geen kwartier geeft, niets ontziet, vernielt en ver nietigt wat gij aan deugd en godsdienstzin hebt gekoesterd en gekweekt en gegrift in de har ten der uwen, om op de puinhoopen daarvan het beginsel des kwaads, omgeven door een pestwalm van zedebederf te doen verrijzen. Langzaam maar zeker slaat deze vijand zijn slag, want bij telt zijne helpers onder de onzen. Wanneer wij u zeggen, dat die vijand tot u komt in een papieren kleed, dan beseft gij zeker reeds dat wij het hebben over de godsdienst en zedebedervende romans en bladen, waar mede men in onze stad, colporteert. Onder allerlei schoonschijnende beloften en voorspiegelingen wordt u een lectuur opgedron gen, doodend voor wie er zich iu verdiept. De goedkoopte is almede een middel ter aan prijzing. Doch dit is almede een grove leugen, want men betaalt voor die zetlelooze perspro ducten veel, verschrikkelijk veel, ja, den hoog sten prijsZij kosten u niet minder dan het rein gemoed, de onschatbare onschuld der uwen Naar wij vernemen zal de nieuwe Kieswet in het begin der maand September in de Afdee- lingen der Tweede Kamer te onderzoeken wor den gegeven. Naar wij vernemen beeft het Z. H. den Paus behaagd den Hoogedelgestr. heer Mr. J. A. N. Travaglino, litl der Tweede Kamer, te be noemen tot ridder van den H. Gregorius den Groote. Blijkens van Hr. Ms. gezant te Stockholm ontvangen bericht, heeft op den 26 dezer aldaar de onderteekening plaats gehad van eene nieuwe overeenkomst tusschen Nederland en Zweden tot wederzijdsche uitlevering v„n misdadigers. BENNEBROEK, 27 Juni. Voor de vacante betrekking van onderwijzer in deze gemeente (salaris f B00) hebben zich 16 sollicitanten aan gemeld. HAARLEMMERMEER, 27 Juni. Ter in schrijving in het Paardcn-Stamboek werden al hier aangeboden 61 paarden, van welk getal er 37 werden ingeschreven. PURMEREND, 27 Juni. Tot deurwaarder bij bet Kantongerecht alhier is benoemd de heer Ph. M. Sigling Jr., thans te Edam. AKKERSLOOT, 97 Juni. In deze gemeente zal voor rekening der hier gevestigde afdee ling der Noord-Hollandsche vereeniging //Het Witte Kruis' een artesische put geboord worden. HELDER, 27 Juni In de gehouden zitting van den Raad dezer gemeente werd de nieuw benoemde gemeente secretaris, de lieer J. Prin- s e n As., beëedigd en geïnstalleerd. Aan den afgetreden secretaris, den heer C. Boon, werd een pensioen toegekend, ten bedrage van f 1000 per jaar. BEVERWIJK, 27 Juni. In deze gemeente werden ter inschrijving in het paardenstam boek aangeboden 13 paarden, waarvan 8 wer den aangenomen en 5 afgewezen. HAARLEMMERLIEDE SPAARNWO UDE, 27 Juni. Aan den heer D. B 1 o k, conducteur der artillerie, gestationneerd in deze gemeente is de gouden medaille en f 50 uitgereikt voor 36-jarigen militairen dienst. IJMUIDEN, 27 Juni. Gisteren is met eenige plechtigheid de twaalfde of laatste deur van de nieuwe groote schutsluis met goed gevolg ingehangende bokken, die daarbij dienst deden, waren met de vaderlandsche driekleur versierd de machinerieën voor de electrische beweging zijn gesteld, zoodat welhaast de offici eele proef genomen zal worden. VELSEN, 27 Juni. De velddag van het Leger des Heils alhier gehouden, werd door p. m. 7000 personen bijgewoond. Toen de thee gedronken werd, zat kolonel en mevrouw Uliphant en majoor S c h o c h aan een tafel, waaraan ook de familie van T u y 1 van Serooskerken en Boreelvan Hogelanden, hadden plaats genomen. Blijkens bij het depanemeni, van Marine ont vangen bericht is Hr. Ms. korvet Alkmaar, onder bevel van den kapitein luitenant ter zee R. C. A. L. Jansen van A f f e r d e n, te rugkomen van de openingsfeesten van het Noord-Oostzeekanaal, in den morgen van den Deze beleediging was zoo groot, dat zelfs de tegenwoordigheid van Erna, zijn toorn niet vermocht in bedwang te houden. //Wie geeft u recht, om mij te beschimpen riep bij woedend.// Wat geeft u aanleiding mij van zulke laagheid te beschuldigen?// //Uw gedrag", antwoordden hij gelaten, in tegenstelling van den vertoornde Benno. »lk heb u mijne schuld bekend, ik heb u om me delijden, om toegevendheid gevraagd en gij hebt mij met verwenschingen, met bedreigingen en beschuldigingen geantwoord. Tegen den man die u beeft gevoed, durfdit gij de vuist ver heffen! Wie zoo iets doet, is (ot alles instaat, wie niets kent dan brutaal zijn, in dien kan ik geen zacht edel gevoel vermoeden. Ik bad misdaan, ik heb het u bekend; ik heb u om vergiffenis gesmeekt dit uur heeft een streep door onze rekening gemaakt. Tusschen ons be staat er geen vriendschap, geene gemeenschap meer, Benno Treuerfeld.// Zonder op de smeekendc, goedige woorden en blikken van zijne dochter te letten greep hij haar bjj den arm en bracht haar buiten. Ben no vond geen woorden; als verdoofd stond hij daar; zijn toorn was verdwenen, berouw en schaamte kwam bij hem boven. Hij maakte zich verwijten, dat hij zich door zijne ongelukkige drift had laten leiden om te gen den schuldigen maar rouwmoedigen man zoo hard en onverzoenlijk te zijn. //Ben ik werkelijk zijn rechter geworden,// sprak hij tot zich zelf, terwijl hij zich op een stoel neerliet„bestaat er geen andere wijze, om mij als uw erfgenaam en het in eere 27sten dezer te IJmuiden binnengevallen. Aan boord was alles wel. De korporaal A. B. van het 3e regiment infanterie te Middelburg, die gereclameerd had over eene disciplinaire straf, hem door den garnizoens-commandant opgelegd, is door den krijgsraad te 's Gravenhage in het ongelijk ge steld. //Zijne klacht is niet alleen bevonden onge grond, maar ook zoo lichtvaardig, dat die volgens den krijgsraad aan verregaande oneerbiedigheid moet worden toegeschreven, en is hij om die reden bovendien veroordeeld tot veertien dagen provoost, om den anderen dag te water en brood. A B. beeft in die straf berust en afge zien van zijn recht tot hooger beroep op het Hoog Militair Gerechtshof. Daarmede is de zaak niet afgeloopen nu eene strafvervolging zal worden ingesteld we gens meineed tegen zes korporaals (van het korps) die de reclamant als getuigen a décharge had voorgebracht.» Twee harddravers, de paarden Electricity en Krylatg zijn plotseling gestorven. Te Rotterdam zijn adressen gericht aan den Gemeenteraad met honderden handteekening om de stoomtram RotterdamDelfshaven te doen veranderen in een paardentram. Een en ander naar aanleiding van het onlangs overrij den van twee kinderen. De Wereld-Tentoonstelling was gisteren reeds door 300.000 personen bezocht. De heer H. F. Bultman, te Haarlemmermeer, is als vertegenwoordiger van de Nederlandsche Regeering naar Parijs vertrokken om deel te nemen aan de conferentie in zake de wettelijke internationale regeling van de bescherming der voor den landbouw nuttige vogels. Er zijn veel menschen die tegenwoordig te kort komen. Nu is de administratie van het Armbe stuur te Beets (Fr.) niet in orde. Er is een tekort van f 700 ontdekt. Door bet Dagelijkscb Bestuur der gemeente is de vroegere armvoogd-boek houder reeds in verhoor genomen, doch de zaak is nog niet opgelost. Het onderzoek duurt voort. Een geluk bij een ongeluk greep plaats te Terhorne (Fr.) Een jongentje van ongeveer 7 jaren is op eene zeldzaame wijze aan een bijna gewissen dood ontkomen. Met een loophengel langs de Wetering loopende, om snoek te van gen, liep hij achteruit in eene sloot. De stroom der diepe Wetering voerde hem dadelijk mee. Niemand merkte dit ongeval op. Gelukkig echter kwam juist op hetzelfde oogenblik een sleepboot voorbij, en door het sterke zog van dat vaartuig werd de drenkeling op den wal geworpen, en werd bij aldus gered. Wat bet N. v, d. D. meldde is waar ge bleken Door den heer Koster, boekhandelaar, Nieuwendijk hoek Oudebrugsteeg te Amster dam is het Handelsblad bevestigt de zaak eene verzameling binnen- en buitenlandsche post zegels aangekocht voor den prijs van f 50.000. loven zijn magazijn wordt een verdieping ge heel tot het uitstallen der collectie ingericht, waarna de liefhebbers gelegenheid krijgen, de zegels per stuk in te koopen. Gisteren-oehtend werd op bet Hofplein te Rotterdam jacht gemaakt op een grooten trek hond, door een Hagenaar aldaar onverzorgd achtergelaten, omdat het dier gevaarlijk was Eer gisteren ad het dier op het Hofplein twee men schen gebeten en ook heden ochtend wederom een man,die het grijpen wilde.Te vergeefs poogde de politie het dier te pakken. Eindelijk slaagde men er in het kwaadaardige dier in de Schie te drijven, waarna het, nadat men het een touw om den hals geslagen en naar den wal getrokken had, met den hartsvanger door politieagenten weri afgemaakt. Het cadaver is, tot nader on derzoek door een rijksveearts, naar de politie post aan de Galerij gebracht. Te Kuilenburg kreeg eergist eren-middag een dierenbeul zijn verdiend loon. Doordat een paard niet al te vlug voor een voer hooi won loopen, bond hij bet dier een bosje hooi aan zijn staart en stak zulks in brand. De staart ging hier door geducht heen en weer met gevolg dat de geheele wagen hooi eene prooi der vlammen werd. Als eene bijzonderheid kan dienen, dat onder de rails der spoorlijn aan het station te Ter- borg een paar meezen bun nest hebben ge bouwd en ook de eieren hebben uitgebroed, juist onder het puntstuk, waar alle treinen passeeren. houden van uwen naam voor te doen,// zoo dacht hij, terwijl zijne blikken weder op de portretten zijner voorvaderen viel. Met zijn hoofd in de hand staarde hij pein zend voor zich. „Alles kan nog niet verloren zijn!» zei hij eindelijk, het hoofd verheffende: „'t is aan mij den wagen weer in 't rechte spoor te brengen niet tevergeefs noemde Göldner mij den prac- tischen, knappen Amerikaan.Ik zweer u mijne vaderen, niet eerder te rusten, voor ik uw eereschild weer gezuiverd heb, opdat niemand ons verwijten kan, dat de Firma Treuenfeld en Göldner iemand benad eld heelt. Ziet Erna's vader dan mijn berouw cn mijn streven, zoo zal hij mij ook wel vergiffenis schenken! Benno zag zich in deze hoop bedrogen; Göldner bleef onverzoenlijk. Deze voelde zich door zijn pleegzoon zoo diep gekrenkt, dat het hem goed deed zich hierover aan zijn vrouw te kunnen beklagen. Alle moeite, die Benno zich ter verzoening gaf was vergee'sch, al 't bittere weenen van Erna hadden geen gevolg zelfs de bemiddeling zijner vrouw hielp niets. De tijden waren veranderd, vrouw Göldner sprak nu voor Benno. De hoop om in de residentie te gaan wonen en daar een flinke partij voor hare dochter te maken was nu ver vlogen gelijk 'n zeepbel. Zij richtte nu hare oogen op den pleegzoon. Hem immers bleef nog altijd eene aardige som over; bjj was jong en sterk en beminde Erna en zou voor haar elk offer brengen, kortom deze scheen ook in hare oogen de beste wan Voor Erna. Gearmd ging een jong paartje te Amsterdam gisteren ochtend loopende naar het stadhuis. Onderweg in de Paleisstraat kregen de resp. 18- en 19-jarige jongelui eene woordenwisseling De bruidegom maakte rechtsomkeert, hij wilde niet gediend zijn van eene bruid, die zelfs op dezen gewichtigen dag de //vergunning» niet kon. passeeren T. Door de politie te Alkmaar is in beslag genomen een bankbiljet van f 100, dat bij onderzoek aan het agentschap der Nederland sche Bank valsch bleek te zijn. Het biljet was geheel te goeder trouw uitgegeven. Wegens de lage varkensprijzen wordt te Borger thans het varkensvleeseh en spek aan de huizen aangeboden tegen 16 a, 18 cent per half kilo een prijs, nooit te voren voor gekomen. Te Sneek heeft zich Zondag bij een 37jari- gen schipper, vader van 7 kinderen, een soort cholera-geval met doodelijken afloop voor gedaan. Omdat de uitwerpselen van den lijder over boord waren geworpen, heeft de inspecteur van den geneeskundigen dienst zijn bacillen- onderzoek alleen bepaald tot een stukje van 's mans hemd, waar echter geen ziektekiemen van verdacht allooi in werden gevonden. Om mogelijke besmetting tegen te gaan worden thans alle maatregelen genomen die daartoe dienstig kunnen zijn. Een hoogst treurig geval heeft zich dezer dagen te Ruhrort voorgedaan. Er ontstond een hevigen twist tusschen de gebroeders K. uit Doidrecht, beide gezagvoerders der sleepbooten Vooruit en Elizabeth, liggende in de haven te aldaar. De stuurman W. II v. D., der Vooruit, die tusscbenbeiden trad om de twistenden tot kalmte te brengen, ontving daarbij van den gezagvoerder der Elizabeth met een mes een steek in de linkerborst, tengevolge waarvan hij op bet dek ineenzeeg en in bewusteloozen toestand naar beneden werd gedragen. Daar de wonde den getroffene evenwel niet zoo hoogst ernstig toescheen en hij bovendien den broeder van zijn kapitein wenschte te sparen, werd op zijn verlangen de politie te Ruhrort niet in kennis gesteld met dit treurige feit en stoomden beide vaartuigen naar Dord recht. Bij aankomst daar was zijn toestand dermate verergerd, dat bij zich onder behan deling stelde van den geneesheer van het zie kenhuis, die tevens adviseerde dit feit ter kennis van de politic te brengen. Na gestreng onder zoek werd de dader nu in hechtenis genomen en ter beschikking der justitie gesteld. De verwonde in het ziekenhuis schijnt niet buiten gevaar te zijn. De antirevol. kiesvereeniging //Nederland eu Oranje' te Zaandam heeft besloten, voor de a. s. periodieke gemeenteraadsverkiezing 2 anti-revolutionnairen, een Roomsch-katholiek, een radicaal en 2 liberalen candidaat te stellen. Aan den beer TI. R. Hendrikx te Nieuwer- Amstel is als minste schrijver het maken van eene patroonfabriek gegund aan de Hembrug onder bet beheer der genie te Amsterdam, voor f 164.900. De Gemeenteraad te Edam heeft een ver zoek gericht aan H. M. de Koningin-Regen tes om het eiland Urk telegraphisch of telefo nisch met den vasten wal te verbinden, in het belang ook der visschers van Volendam. Het heeft IT. M. de Koningin-Regentes be haagd aan den commandant, de drie onder commandanten en den vaandeldrager der eere- wacht, welke bij gelegenheid van het vorstelijk bezoek te Maastricht als zoodanig fungeerden, ieder eene groote zilveren en aan de overige leden eenegioote bronzen herinneringsmedaille met de beeltenis van H. M. de Koningin te doen toekomen. De gemeenteraad van Kampen heeft voor de feestelijkheden bij de komst der Koninginnen, op 3 September a. s., f10,000 beschikbaar gesteld. Naar bet schijnt, komen zoo wat overal een soort van werklieden gaarne in verzet met als heeren gekleede personen. Te Arnhem was dit nu weer eergisteren-avond het geval met eenigen als wielrijders gekleede jongelui. Een der jongelie den kreeg daarbij een slag met een kruik op het hoofd. In het café Musis Sacrum vluchtende, werden zij achtervolgddoor de woedende werklieden werden eenige stoelen naar de hoof den hunner tegenstanders geslingerd, waarbg een jongmensch zulk eene ernstige wond aan het hoofd bekwam, dat hij, na verbonden te zijn, naar bet ziekenhuis moest vervoerd worden. Tot vreugde van Erna, was zij ook tegen Benno vriendelijker en zorgde er voor, dat de beminden elkaar buiten weten van Göldner konden spreken. Benno had zich in 't huis zijner ouders een kamer in orde laten brengen en werkte daar vlij tig. Hij kwam echter spoedig tot de overtuiging, dat de zaak niet meer in orde was te brengen. Al besloot hij ook zijn laatsten penning tot dekking der schuld te offeren, er zou een aan zienlijk tekort blijven. Vrouw Göldner, wilde hem van 't laatste be sluit doen afzien, zoodra zij echter bemerkte, dat hij aan haar verlangen niet voldeed, werd zij weer even koel, ja nog koeler jegens hem dan vroeger, en op den dag waarop hij bepaald verklaard bad alles te doen om de schulden te vereffenen zei zg hem, al lang ingezien te hebben dat haar man nooit vergiffenis schen ken zou; ook beschouwde zij het nu als een onrecht tegen den wil van haar man te ban - delen, en zou ook nooit weer de gelegenheid geven, dat zij elkaar spraken buiten weten van Göldner. Te vergeefs bad en smeekte Benno slechts afscheid van zijne zoozeer beminde te mogen nemen, want zijne dagen in Europa waren ge teld; zij bleef hardnekkig weigeren en wist elke gelegenheid te vermijden om hare dochter een samentreffen te geven met Don Quicbotte zoo-v"» als zg hem noemde. {Wordt vervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1895 | | pagina 2