BI Fi M 8, A N lT~ Zaterdag-namiddag te 3 nar plaats gehad en is door den Chineeschen gevolmach tigde en de bankiers onderteekerd. De aflossingstgd is 36 jaar. Voor diea tjjd kan geen andere aflossing of conversie plaats hebben. China neemt de verplichting op zich tot 15 Januari 1896 geenerlei andere good- leening van Regeerirgswege nit te geven. De leeniDg wordt gewaarborgd door de opbrengsten der tolkantoren in de zeeha vens, terwjjl voorts zekere waarden zjju ge deponeerd. Wanneer China zijne betalings-verplich- tingen niet op de bepaalde termijnen na komt, zal Roeland die overnemen. Oostenrijk-Hongarije. GEMENGDS BERICHTEN. 12,000 en Zondag 16,766 totaal 23,766 personen naar de badplaats. Nabij Ecbt te Schalbroek, is de landbouwer H. v. d. B. aangehouden, als verdacht van po ging tot moord gepleegd op A. S aldaar. Het brandweer-congres dat eerst te Amsterdam in de maand Augustus zou plaats hebben, is nu bepaald op einde September of begin October. Heden zal, op verzoek onzer regeericg, te Venloo worden uitgeleverd F. v. R. uit Amster dam, verdacht van valschheid in autenthieke geschriften en te Keulen aangehouden. Gastelsche beetwortelsüikerfabrieken, is aan de arbeiders bekend gemaakt, dat het weekloon van minderjarigen in het vervolg, zoo de ouders zulks verlangen, aan dezen zal worden uitbe taald. Deze bepaling is een gevolg van de groote verteringen, die jeugdige arbeiders tegenwoordig maken, en van baldadigheden, die daaruit voort vloeien. Zondag is het Yolkszeebad te Scheveningen geopend. Er werden ruim 200 baden genomen, waaronder enkele door vrouwen. De prijs vau het mannenbad is 10 cents, van het vrouwen- bad 20 cents. De verkiezingen van den Weener ge meenteraad zjjo met bet oog op de vele gegoede en liberale kiezers die gedurende de zomerdagen op het land vertoeven en dus na moeilijk aan de stemming kunnen deel nemen bepaald op half September. Zaterdag-namiddag heeft op de Maliebaan te 's Gravenhage de plechtige uitreiking van de eereteekenen aan de Lombokstrijders, onder begunstiging van prachtig weder, plaats gehad. Op het paradeveld werden omstreeks een uur de troepen opgesteld en weldra was de tribune met schitterende uniformen en dames in fijne zomertoilletten gevuld. Ook merkten wij op onder de kamerleden Dr. Schaepmanin hoogslui- tende jas en verder de oud gouverneur-generaal Pijnacker Hord ij k, alle ministers, de vice- admiraal jhr. R e 11 enz. De gouverneur der Residentie, generaal Van Helden inspecteerde de troepen. Plotseling wordt //geef acht" geblazen, het //Wilhelmus// weerklinkt, de trommen worden geroerd, de sol daten presenteeren het geweer en de rijtuigen van den hofstoet rijden het veld binnen. Een luid gejuich weerklonk toen de Vorstinnen langs de troepen reden in de open landauer d la daumont bespannen. Koningin Wilhelmina droeg een wit kleedje, hare moeder was in 't zwart, het kleed met witte kant afgezet; zoo reden deVorstinnen in het rijtuig het veld rond. De eerewaohten maakten telkens front naar de richting waarin de Vorstinnen zich bewogen. Daarna namen HH. MM. omstuwd door heeren en dames der hofhouding, allen in statie-kleeding, plaats in de hotloge. Even voor half drie ontving generaal Van Helden van de Koningin-Regentes het bevel om den ban te openen. Trommelslag en hoorngeblaas kondigden de opening aan. Het Wilhelmus (oude toonzetting) weerklonk. Alle aanwezigen ontblootten bet hoofd en de ridders, die den ridderslag zouden ontvangen, salueerden. Majoor Hamming der cavalerie las de besluiten voor. De riddereed werd afgenomen door generaal V e r s p ij c k, die de eedsformule voorlas en bij de opnoeming der namen meiden allen het eedsformulier na. Koningin Wilhelmina, hechtte nu de dapperen een voor een onder luid gejuich het rid derkruis op de borst. Toen aan den luitenant kolonel Nieuwenhuyzendeeeresabel door H. M. werd overgereikt, gingen luide bravo's op. De namen die de hooge onderscheiding te beurt vielen, zijn 1. De Militaire Willemsorde. J. A. Vetter, luitenant-generaal, commandeur; J. C. van Wessem, kapitein-luitenant-ter-7.ee rid der 4 e klasse J. C. Cramer, luit.-ter-zee. Ie kl., id.; H. P Willemstijn, kapitein v/d. gen. staf, id. F. W. H. Tuinenburg, kapt. der inf. id.; S. Ujlaki, officier v. gez. Ie kl., id J. T ter Bruggen Hugenholtz, ie luit der. inf., id. H. U. S. Boerma, le luit. der art., id.; H. Loverink, (thans) soldaat bij de de koloniale reserve, id. F. W. C. Kloven ,gegageerd sergeant der art., id; RTerpstrt8' geSageerde fuseliers> id" i C. Westbroek, gepasporteerd fuselier, id. Btf de expeditie tegen Lombok was Loverink zie kenoppasser. 11. De Eeresabel. W. C. Nieuwenhuyzen, luitenant-kolonel van den generalen staf. 111. Het eereteeken voor eervolle vermelding. AJ Hamerster, luit.-kol. der inf. C W. van Hoogstraten, kapt. der art. H. B J. Tersteege, eerste-luit. der Inf. J. W. du Pon, kwartiermeester bij de zeemacht F. Leeflang, matroos te kl. L. de Waard, soldaat bij de kol. reserve; S Stoker, gegageerd kanonnier le kl. J. Dost, gegageerd cavalerist 2e kl. 1 y. Het eereteeken voor belungrijke krijgs bedrijven R. G. H. A Vorsterman van Oyen, "1e luit. der inf., gedetacheerd bij het leger hier te lande A. Roest, kwartiermeester bij de Zeemacht J. R. Ebbinkholl', id. P. de Bruin, konstabel i./h. vaste korps dek- en onderofficieren M. J. Portegijs, konstabelsmaat J. F. Briars, koksmaat P. Wisse, matroos 2e kl.. S. J. van der Veen, id. H. Terol, id D. van der Voort, id. W. F. Pelt, id L. L. Rous, matroos 2e kl. J. van der Vorst, id. G. J. D. Arends, vuurstoker 2e kl. J. H. van Leeuwen, marinier le kl. J. J. Burk, marinier 2e kl. P. Stols, soldaat-milicien bij liet 2e reg. inf. B. Vegtel soldaat-milicien bij het 7e reg. inf W. Duinkerken, marechaussee te voet P. J. Herpel, invalide te Bronbeek, gegageerd ar tillerie-werkman 3e kl. H. Schaapsmeerders, gegageerd fuselier. Na afloop van het decoreeren en uitreiken van de eeresabel en eereteekens kondigde het Wilhelmus het einde aan. Na het uitreiken hield H. M. de Koningin- Regentes de volgende toespraak „Officieren, onderofficieren, korporaals en sol daten 1 't Was de wenseh der Koningin de eereteekenen te mogen uitreiken aan hen, die in onze overzeesche bezittingen gestreden hebben voor de handhaving van ons gezag. Ik wenseh u allen daarmede van harte geluk Gij hebt die onderscheiding verdiend. In moeielijke oogen- blikken hebt gij bloed en leven veil gehad voor Koningin en Vaderland en in de annalen van leger en vloot is een nieuw glorierijk blad toe gevoegd aan de geschiedenis van Ned. Indië. Mede namens de Koningin breng ik u daarvoor hulde, dat zoovelen schitterende blijken hebben gegeven van plichtbesef, zelfverloochening en doodsverachting. Met rechtmatigen trots moogt gij op uwe daden terugzien, en het is mij een voorrecht aan leger en vloot dank te zeggen voor hetgeen zij hebben gedaan voor Koningin en Vaderland. Dankbare hulde brengen wij ook aan de nagedachtenis van hen die zijn gevallen. Eere den mannen die in dienst des vaderlands een eervol leven bekroond zagen met een eer vollen dood. Zij konden geen belooning beko men voor hun moed,daar rij trouw tot in den dood, hun leven lieten. Officieren, onderofficieren, kor poraals en soldaten hier tegenwoordig, zegt het uwen kameraden in Indië, dat Koningin en volk hooge achting hebben voor de Indische krijgsmacht en dankbaar erkennen dat het Indisch leger zijne roeping met eere vervult. Moge in de toekomst voorspoed rusten op uwe wapenen ter eere van onze schoone koloniën en tot ge luk van ons dierbaar vaderland.// Daverende hoera's weerklonken door de lucht, terwijl de muziek het//Wien Neerlandsch bloed// aanhief. Toen het even stil ,was geworden, sprak Koningin W ilhelmina met duidelijke hel dere stem luide: „Leve het Indische leger!// hetwelk een storm van gejuich deed opgaan, niet minder als toen generaal Vetter met krachtige stem //Leve de Koningin!// riep. De juichkreten vonden echo's over het gansche veld en daar buiten onder het publiek. De ban werd gesloten. Het défilé voorbij de Koninginnen nam een aanvang. Na het défilé onderhielden zich de Koninginnen in een zeer levendig gesprek met de geridderden. Even voor 4 uur verlieten de Koninginnen het Malieveld en was de plechtigheid afgeloopen. In het Departement van Koloniën werden de militairen beneden den rang van officier des morgens onthaald op een overheerlijk ontbijt. Na afloop der plechtigheid werd huu een feestdisch toebereid. PURMEREND, 8 Juli. In de Vrijdag-avond gehouden vergadering der vrijzinnige kiesver- eeniging //Plicht en Recht// werden van de drie aftredende leden voor den Gemeenteraad her kozen de heeren L. K o n i n g (weth.) en K. van Giffen, l)e heer J. B. M. Brantjes kon geen voldoend aantal stemmen op zich vereeni gen. Voor de vacature C. Stuijt werd de heer H. L a u candidaat gesteld. ZAANDAM, 8 Juli. Ook de heer J. II a r- t o g Cz. heeft als zijn wenseh te kennen gege ven bij de aanstaande gemeenteraadsverkiezing geen nieuw mandaat te aanvaarden, zoodat thans drie aftredende leden niet weder in aanmerking wenschen te komen. BURGERVEEN (Haarlemmermeer), 8 Juli. Ten huize van den landbouwer II. vanSchip alhier, heeft zich een geval van Aziatische cho lera voorgedaan bij O. van Kempen, oud 67 jaren. Reeds drie achtereenvolgende jaren komen in deze omgeving oholera-gevallen voor. IJMUIDEN, 9 Juli. De //Kleurlooze Kiesver- eeniging" alhier heeft in haar vergadering tot candidaten voor de aanstaande Gemeenteraads verkiezing gesteld de heeren A. D. C. C1 a r i o n van Santpoort, G. J. van Sluys van IJmui- den, Th. G. Boon van IJmuiden, C. S t e f- t el aar van Velsen en L. Jansen van do Heide, alleen de eerstgenoemde twee zijn aftre dende leden. BENNEBROEK. 8 Juli. De Eerw. zusters van de school aan de nieuwe B. K. Kerk alhier, zullen binnenkort een pensionaat laten bouwen van omtrent tweemaal honderd duizend gul den. Dit gebouw naar teekemngen van den architect Nic. Nelis te Haarlem, zal ge bouwd worden op het terrein naast de Kerk gelegen, door den heer Van der Vossen, timmerman en aannemer alhier. BLOEMENDAAL, S Juli. De Raad dezer gemeente heeft het kohier van den hoofd elijken omslag vastgesteld op f 4.961.40 of !/4% van het belastbaar geschat inkomen. HOOFDDORP, (Haarlemmermeer) 8 Juli. Van wege het Witte Kruis is men in deze gemeente opnieuw bezig met het slaan van een Norton- pijp tot bekoming van drinkwater. BENNEBROEK, 8 Juli. De Bennebroeker- vaart zal volgens een besluit door den gemeente raad genomen, als vaarwater worden uitgediept en verbeterd. LISSE, 8 Juli. De onderhandelingen om alhier een post- en telegraafkantoor op te richten kun nen als afgebroken worden beschouwd. ALKMAAR, 9 Juli. In den afgeloopen nacht is alhier in het gasthuis opgenomen de 24-jarige v. d. H., die door den timmerman B. zeer ge vaarlijk verwond was geworden. De dader is gearresteerd. Wat een slechte tijd het is voor den gewonen burgerman en de werklieden kan blijken uit het navolgende: De stoomtram der Staatsspoor te 's Graven hage vervoerde Zaterdag 10,500 en Zondag 14,000, te zamen in beide dagen 22,000 passagiers naar Scheveningen. Die der Hollandsche spoor bracht Zaterdag- Naar wij vernemen is met den 2en luitenant kwartiermeester J. die te Leiden verdwenen is, ook zoek f5000, alleen van het stafmuziekkorps f 1500. In verband met de ongeregeldheden en vele gevallen van desertie bij het Algemeen Depot van Discipline te Vüssingen, komt daar in garni zoen 1 brigadier en 4 marechaussees die voor- loopig in de kazerne Koning Willem III worden gehuisvest, om wanneer alles daartoe in gereed heid is gebracht door eene br gade rijdende marechaussee te worden vervangen. De rechter-commissaris en de substituut-offi cier van justitie der rechtbank te Roermond hebben een bezoek aan Maasbracht gebracht ten einde andermaal in verhand met een aldaar ge- pleegden kindermoord een onderzoek in te stellen. Zondag werd de Amsterdamsche Tentoonstel ling bezocht door 15300 betalende personen. H.II. MM. de Koninginnen hebben voor den jaarlijkschen wedstrijd van den Algemeenen Ne derlandsehen kegelbond, den 14 Juli e. k. te Alkmaar te houden, een zilveren en een bronzen medaille beschikbaar gesteld. Voor den korpswedstrijd loofde de heer Th. A. van Buuren te Rotterdam een gouden medaille uit. Zondag-avond sprong op de Egclantiersgracht te Amsterdam een dronken infanterist, die liep te wandelen met zijn meisje, in het water. Daar gaf hij eenige oogenblikken ten aanschouwe van een talrijk publiek eene proeve van zijn zwem kunst, doch halverwege gekomen, zonk hij naar de diepte. Een der omstanders had echter de kloekheid, zich fluks van zijn jas te ontdoen en in de gracht te springen, den drenkeling ter hulp En gelukkig mocht hij het genoegen sma ken hem behouden aan wal te brengen. De infanterist had verschil met zijn meisje gekregen en wilde zich verdrinken. De heer G. Ribbius Peletiei te Utrecht heeft, bij de overgave van zijne sigarenfabriek aan een vennootschap, f25.000 geschonken als pensioen fonds voor de werklieden. In plaats van gisteren-avond zal heden-avond op de Amsterdamsche Tentoonstelling een vuur werk worden afgestoken. Eenige sociaal-democraten hebben in de stra ten te 's Gravenhage, Zaterdag-middag toen de Hofstoet voorbij reed, gefloten. Ook in de Malie baan hebben zij hetzelfde gedaan. Het volk werd hierover vertoornd en wilde de kerels te lijf. De uit het gesticht Meer-en-berg ontvluchte Klaas Keizer is te Amsterdam gevat. Door wijlen mej. E J. B. Coppejans—Smit te Middelburg is aan het R. K. kerkbestuur aldaar gelegateerd eene som van f4000. Er zijn in Nederland 70 gemeenten, waar geen plaatselijke belasting wordt geheven, Omtrent den grooten Internationalen wedstrijd van voedingsmiddelen, welke in den nazomer te Amsterdam zal worden gehouden in het Pa leis voor Volksvlijt wordt nu nog medegedeeld, dat namens het comité een agent naar Italië en een tweede naar Duitschland is vertrokken om deelnemers te vinden. Nette familie. Vrijdag-avond is in de Poort straat te Rotterdam een moordaanslag gepleegd. Een man en vrouw hadden eené ernstige vete tegen een bloedverwant, die in de Poortstraat woont. Zij begaven zich daarheen en sloegen, toen zij de deur gesloten vonden, de ruiten in. Zich alzoo toegang tot het huis verschaffende, bracht de man den bewoner verscheidene steken en sneden over het hoofd toe. De verwonde werd naar liet Ziekenhuis ge bracht, zijne wonden bleken wel ernstig doch niet levensgevaarlijk te zijn. De man en vrouw, die bij het inslaan van de ruiten ook verwon dingen bekwamen, zijn eveneens naar het Zieken huis gebracht. Ia de provincie Utrecht circuleert, naar de N. 11. C. meldt, een adres aan de Provinciale Staten, waarin verzocht wordt afwijzend, te be schikken op het adres der afdeeling Utrecht van de Vereeniging tot bescherming van dieren, om het gebruik van honden als trekkracht geheel te verbieden. Adressanten zeggen, dat door de invoering van zulk eene verbodsbepaling, tal van mingegoeden geheel of gedeeltelijk broodeloos zouden gemaakt worden en een groot aantal gebrekkigen niet in staat zonden zijn in bun on derhoud te voorzien. Te Vüssingen is door een schipper het lijk aangebracht van den aldaar onlangs verdronken Antwerpenaar, die bij het baden jammerlijk ver dronk Door den heer J. F. Vlekke, directeur der Te Schalbroek bij Echt is aangehouden de landbouwer H. v. d. Bwegens poging tot moord op zekeren A. S. Uit de Limburgsche provinciale fondsen zijn aangekocht de levensgroote photographische por tretten van HH. MM. de Koninginnen, bestemd om ter herdenking aan het vorstelijk bezoek, onlangs aan Limburg gebracht, in de vergader zaal der Staten opgehangen te worden. In het Sarphatipark te Amsterdam is ten huize van zekere Nannino, een karrevracht onzedelijke geschriften in beslag genomen. Hij is er toen van door gegaan en heeft gelukkig reeds stad en land verlaten. I De vermaarde heerlijkheid //Arendsberg// met kasteel, jachthuis, hofsteden, landerijen, bosschen en dreven, groot 360 hectaren gelegen onder Zundert en Rijsbergen (N.-B zal in de vol gende maand in veiling komen. Utrecht is gisteren-ochtend in opschudding gebracht door eene man, die met eene revolver in de hand op de vlucht was, door eene me nigte mensclien nagezet. Onder het vluchten schoot hij op zijne vervolgers en trof een in den armEen oogenblik werd hij gegrepen door een spoorwegwachter, doch hij wist zich los te rukken. Hij sprong in de Keulsche vaart, bereikte zwem mende den overkant, zette 't weer op een loopen en loopt nog. Naar 't heet, had hij op het sta tionsplein een schot gelost op een officier, doch hem niet getroffen. Fransche jeugd. Bij het eindexamen in een der Parijsche neutrale scholenwas o. a. als opstel opgegeven: //"Wie zijn, behalve de soldaten, de burgers, die op het veld van eer gevallen zijn?// Twee leerlingen verheerlijkten in hun proefwerk onthoofde nnarchistcnde een Ravachol, de ander Emile Henry. Een canard vermoord. „Te Vevey ontstond in een hotel een begin van brand, doordat de zon haar stralen wierp door een karaf, gevuld met water, op een strooien hoed. Gelukkig werd het bijtijds gemerkt en een brand, die zeer erns- I tig had kunnen worden, voorkomen.// Een Zwitsersch blad heeft, om voorgoed een einde te maken aan deze soort van ongelukken, aan dit bericht het volgende toegevoegd: //Hoe gelukkig, dat het dag was. Alen rilt bij de ge- dachte aan al, wat er had kunnen gebeuren, wanneer dit ongeval 's nachts had plaats ge- grepen.// Levend verbrand. Een vreeselijken dood heb ben vijf-en-twintig landlieden te Stuhlweissen- burg gevonden. Onder leiding van Frans Pal, een grondeigenaar, bezochten veertig boeren het groote stoombad aldaar, en terwijl zij binnen waien, opende Pal de dampkraan, waarop zich de ruimte met stoom vulde. Vijf-en-twintig be zoekers zijn verbrand. Tegen Pal is een aanklacht wegens moord ingediend. Waarschuwing. Tot waarschuwing voor wiel rijders kan het volgende dienen: Een leerling van het gymnasium te Crefeld reed dezer dagen van daar naar Breyell in 1 uur, afstand 5 uren. Den volgenden morgen was hij een lijk, niet tegenstaande aanstonds geneeskundige hulp was ingeroepen. De dokter verklaarde, dat de hevige inspanning bij het rijden den dood veroorzaakt had. Nu is Hal ver genoeg. Te beginnen met mor gen zal in een der Protestantsche kerken in de Londensche wijk Whitechapel gerookt mogen worden onder den dienst. Een verdacht geval. Te Mühlheim aan den Rijn geeft eene droevig gestoorde bruiloft veel stof tot gesprek. Eergister-avond deed een bruids paar, dat dezer dagen in den echt verbonden zou worden, eene wandeling over de schipbrug. Aldaar kwam het tot een heftigen twist tusschen de gelieven en plotseling stortte zoo beweert het meisje althans de bruidedom zich in den stroom, welks golven zich over hem sloten, De rechterlijke overheid schijnt dat verhaal in- tusschen te wantrouwen, want zij heeft het meisje doen arresteeren in de meening dat hier eer aan moord dan aan zelfmoord moet gedacht worden. Een verschrikkelijk ongeval. Eergisteren-namid- dag even over 5 uur is te Brussel de stoom ketel gesprongen van een klein bootje, bestemd om bezoekers van den Pont de 1' Allée-verte langs het kanaal van TVillebroeck naar //Venetië in Brussel over te brengen. Hoewel de kade vol wachtenden en wandelenden was, bevonden zich nog geen passagiers aan boord van de boot. De gevolgen d?r ontploffing waren niettemin ernstig genoeg. Drie personen, onder wie de machinist, werden letterlijk in stukken gescheurd; twee anderen zijn verminkt. Een der lijken werd tot in de hoornen van de kade geslingerd en kwam daaruit naar beneden ploffen. Het geval bracht natuurlijk groot sensatie onder de wande lende menigte teweeg. De justitie nam den eige naar der boot, een eenvoudig werkman, die haar

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1895 | | pagina 2