GEMENGDE BERICHTEN. Diefstallen. Ongelukken STEDELIJK NIEUWS. Het is toet duidelijk genoeg hoe weinig steun de Katholieke oprichters en voorstanders van allernuttigste zaken, gewoonlijk allermoeie- lijkste zaken, van sommige afbrekers te wachten hebben. Slikken velen niet het libe rale courantennieuws in een neutraal kleedje gestoken door mannen die zelfs niets zijn, om godsdienst spotten en lachen, vandaag voor morgen tegen en dat alles om de dubbeltjes? 't I s treurig, meer dan treurig En dan worden klaagliederen aangeheven over de zedebedervende en de Kerk vervol gende pers, door menschen die de verdraag zaamheid in pacht hebben, zoover dit met hun belangen strookt, ja steun verleenen aan liberale- en vrijmetselaarsbladen. Zou het niet nuttig zijn, dat dezulken het ar tikel van den Zeereerw. heer P. M. Bots, lazen, daarover nadachten en hun jeremiades over de godsdiensilooze pers t'huis hielden? Een li. K. Pensionaat te Bennebroek. In een van onze vorige nummers hebben wij melding gemaakt van dit te bouwen pensionaat. Daar Katholieken uit de parochie Bennebroek bij zonderheden van de onlangs gebouwde kerk steeds uit de liberale bladen moesten lezen, schijnt dit nu weder het geval te zijn met den bouw van dit pensionaat. Wij konden althans aan de lezers van ons blad in genoemde ge meente, niet mededeelen wat wij uit de Oprechte llaarl. Courant hier laten volgen: „Door het hoofdbestuur van de geestelijke orde //Les soeurs du sacré coeur,// gevestigd te Parijs, is aan den heer H. y. d. Vossen, al hier, opgedragen den bouw van een pensionaat voor jonge dames, op het terrein van de voor malige bloemisterij „Duinlust.// Het gebouw, ter lengte en breedte van 46 M., dat aan een tachtigtal pensionnaires ruime huisvesting moet kunnen verleenen en boven dien de school, welke nu in de St. Jozefskeik hare plaats vindt, bevatten, zal in den vorm der hoofdletter H. worden opgetrokken, volgens het bestek en de teekeningen van den heer N i c. N e 1 i s, architect te Haarlem, en wel in den stijl van bovengenoemde kerk. De kosten van dit werk, dat in daggeld wordt uitgevoerd, worden geraamd op f 150.000 a f200.000. Maandag hoopt de uitvoerder met den arbeid te beginnen. De werklieden, die, wanneer zij bekwaam in hun vak kunnen geacht wor den, op een loon van 21 centen per uur mogen rekenen, worden allen tegen invalidi teit en ongelukken verzekerd. Zij zullen tevens onderworpen zijn aan een reglement van orde, waarin o.a. deze bepaling voorkomt, dat hij, die zich ter plaatse schuldig maakt aan het gebruik of den invoer van sterken drank, of in beschonken toestand verkeert, onmiddellijk en voor goed wordt ontslagen. Een gelijk lot treft dengene, die zich op het werk schuldig maakt aan het uitspreken van vloeken of on zedelijke taal.// BLOEMENDAAL, 12 Juli. De rekening van het krankzinnigengesticht Meerenberg be liep over 1894, f469,717,41 ontvangst, f441,912,17 uitgaaf, f 27,785,34 batig saldo. In de zitting van de Provinciale Staten werd hulde gebracht aan den Geneesheer-direc teur en zijne echtgenoote voor het uitstekend beheer. HAARLEMMERMEER, 12 Juli. Door de Kath. Kicsvereeniging in deze gemeente zijn candidaten gesteld voor den Gemeenteraad de heeren :Timmermans, Bultman, E aas en Eveleic aftredende leden en de heeren R. J. Yisser en J. v. Zijverden. HOUTRIJK EN POLAKEN, 12 Juli. Yoor het bouwen van eene nieuwe pastorie voor de Ned. Herv. Gemeente alhier, zijn 3 biljetten ingekomende hoogste inschrijving bedroeg f9135 do laagste die van den heer P. v an Essen uit deze gemeente f 7377 hem is het werk gegund. WOGNUM, 12 Juli. De R. K. Kiesvereeni- ging alhier, heeft voor de verkiezing van twee leden voor den Gemeenteraad, tot candidaten gesteld, de heeren: J. Pz Commandeur (aftr. lid) en D. Zeeman, in plaats van den heer J. PI e d d e s, die als zoodanig niet meer in aanmerking wenschte te komen. HELDER, 12 Juli. De vereeniging van Bur gemeesters en Secretarissen in de provincie Noord-Holland hielden gisteren-avond eene bij eenkomst alhier en hebben heden een bezoek gebracht aan het eiland Texel, ter bezichti ging der maritieme inrichtingen, gevolgd door een rijtoer over het eiland. SLOTEN (N. H.) 12 Juli. Als raadsleden aan de beurt van aftreding zijn heeren Acker- man (lib.) J. P. vanHaaren (kath.) en K de Vries (lib). Door de R. K. Kiesvereeniging zijn tot can didaten gesteld de heeren J. P. van HaarenJ W. H. Schouten, van B reugelen en peld vond, dat deze hem onnatuurlijk scheen. „Zij was alleen, in de coupé'// vroeg de Rechter en vervolgde, toen de conducteur dit bevestigde //en gij liadt in de andere coupé tweede klasse ook slechts éen reiziger?// //Gedurende 't laatste half uur, ja. Yan uit "VVeenen zaten er vier heeren in, twee stapten echter weldra uit, de derde bad een plaats kaartje tot K. en verliet daar ook de coupé.// „Hoe lang duurde de reis." //Twaalf uur, K. is 't statiou, waar de snel trein 't langste oponthoud heeft; dan duurt het bijna drie kwartier tot de trein weer stopt, daar aan eenige kleinere stations wordt voorbij- gereden//. //En gedurende de laatste reis geschiedde de moord?// //Ja," bevestigde de conducteur, die zich nu verwijderen mocht. De Rechter liet Dorothea roepen. Het ver hoor dezer oude kamenier duurde zeer lang. Toen zij zich verwijderde, fonkelden hare oogen gelijk die eener kat, zij was ovcituigd, dat haar getuigenis den moordenaar als 't ware vernietigde, en waar haar aanklacht nog te onvolledig was, daar zou vrouw Göldner, die zij per telegram had laten roepen, wel aan- vullet. De Rechter was van oordeel, na al wat hij gehoord had, Benno niet in 't stationsgebouw in verhoor te nemen. Hij gaf daarom aanstonds bevel tot arrestatie van den vermoedelijken moordenaar, en liet hem in een gesloten rij tuig naar de gevangenis te G. brengen. Nu liet hij mevrouw Von Rehfeld roepen: hem G. F r a n z e n; de beide eersten zijn R.K. en de beide laatsten Protest. De anti-revolntionnairen hebben zich aange sloten bij de anti-Roomschen. HEILO 12 Juli. Tot lid van Bestuur van den Baafj es-polder is herkozen de heer J. d e Jong, alhier. LELDEN,12 Juli.üe gehouden gemeenteraads zitting werd eergisteren door velen bijgewoond. Aan de orde was eene aanvrage om subsidie- verhooging voor de Pract. Ambachtsschool van 4 tot 5 duizend gulden. De leden der com missie dringen sterk aan om de subsidie te verkrijgen, maar de Raad was een ander oor deel toegedaan, met 17 tegen 6 stemmen werd de gevraagde subsidie-verhooging geweigerd. De excursie-trein van Amsterdam, Rotterdam en Den Haag vervoerde heden299 reizigers voor Arnhem, 277 voor Nijmegen en 144 voor de stations tot en met Zutfen. Een onderwijzer te Helder, die de vorige week Dinsdag uit den Haag naar zijn stand plaats met den laatsten trein terugkeerde, werd den volgenden ochtend in bewusteloozen toestand in het boschje nabij het spoorwegsta tion te Helder gevonden en is gisteren over leden. Yermoedelijk moet de dood aan mis daad worden toegeschreven, aangezien een hor loge met ketting, alsmede een klein bedrag aan geld, dat de overledene bij zich had, vermist wordt Een curieus geval heeft zich te Voorst voor gedaan. Op de gemeente-secretarie aldaar is bij de aangifte van het overlijden eener vrouw ge bleken, dat de man niet wist hoe zijne vrouw geheeten had. De Rotterdamsche politie heeft twee meisjes van 17 en 19 jaar uit Erankrijk afkomstig uit een verdacht huis gehaald en over de gren zen gebracht. Naar wij vernemen zal de heer Carré, wan neer het badseizoen te Scheveningen ten einde is, voorstellingen geven te Arnhem, te Bremen en te Groningen, en daarna voor het eerst met zijn gezelschap ook in enkele plaat sen van Engeland optreden. Het blijft bepaald, dat de opening van de lijn Purmerend-Alkmaar der Noord-Hol- landsche tram Maandag a. s. zal plaats hebben- Het bericht uit de Bredasche Courant, als zou iemand in een dorp bij Breda tengevolge van een beet door een dollen hond door water vrees zijn aangetast en in dien toestand zijn kinderen hebben gebeten, wordt tegengesproken. Bij het 2e regiment veld-aitilleric zal met een astrakan hoofdtooisel van oostenrijksch model (een soort lage kolbak) eene proef wor den genomen. De staking der diamantbewerkers bij den heer Eweg te Amsterdam is geëindigd, thans is zij geproclameerd voor den juwelier J. Ok- ker aldaar. Zoo houden de heeren den boel aan den gang. De Amsterdamsehe studenten-roeiwedstrijd heeft in Eugeland een schitterend succes be haald. De verwachting dat //Nereu3// ook bij den eindwedstrijd zou winnen, werd verwezen lijkt. Nadat onze wakkere acht gisteren //St. John's College// hadden afgeroeid waarbij zij een tijd maakten van 7 m. 49 sec., zoo dat zij het blijkbaar met gemak wonnen hadden zij zich ten slotte te meten met de sterkst geachte cngelsche ploeg, de //Molesey Boat-Club//, en versloegen ook deze, met 21 bootlengte, niettegenslaande een der roeiers (slag Mulder) het ongeluk had de sliding (het glijdzadel) te verliezen. De thans gemaakte tijd, 7 m. 29 sec. de beste van den ganschen dag, bewijst dat bij dien laatsten kamp de uiterste krachten moesten ingespannen. Hoe pijnlijk ook de nederlaag voor den nationalen trots der Britten zijn mocht, werd //Nereus// met groote geestdrift toegejuicht. In verband met de wereldtentoonstelling, te Amsterdam, zullen van 13 tot 17 dezer extra- tre nen loopen van Parijs naar Amsterdam via Rosendaal's Ilcrtogeubosch Breukelen en terug. Voor deze treinen, alleen bestaande uit rijtuigen 2e en 3e klasse worden door den Nord-Fran<;ais Spoorweg couponbiljetten uitge geven, geldig gedurende 5 dagen. De Prov. Br. Ct. geeft in onze dagen, nu zeer veel menschen aan niets meer gelooven, een mop cadeau, die pleit voor een soort bij- werd echter gemeld, dat de arme vrouw pas in diepen slaap gedompeld was Hij beval nu haar niet te storen, en haar eerst bij 't ontwaken te zeggen, dat zij bij den Rechter va.n instructie komen moest. Benno Treuenfcld had een vreeselijken nacht gehad. Men had hem een tamelijk ruim vertrek met een bed aangewezen; maar het viel hem niet in, te gaan rusten en hij bleef gekleed en wan delde in 't vertrek op en neer. Somtijds trad hij tot bij het raam cn liet zijn blikken in den tuin ronddwalen, waar nog de diepste duisternis heerschte en sloot het dan weer. Hij liet zich dan op de canapé neer, maar sprong ook weer oogenblikkelijk op, om zijne wandeling door 't vertrek te beginnen. //Lucht! lucht! ik stik!// nep hij, toen 't mor gen werd en de regen tegen de glazen klet terde; //het koude nat zal mij goed doen!// Hij opende de deur, om naar beneden te gaan, maar trad verbaasd terug. In 't voortrek waar iets schemerde, sprong iets naar hem toe. Hij kon 't eerst mot onderscheiden, of het een mensch of een dier was tot het kattengeslacht behoo- rende, maar eene stem verried ds oude Doro thea, die riep: //De moordenaar wil ontvluchten; houdt hem; laat hem niet ontkomen!// //Razend wijf!// sprak Benno verachtelijk, duwde haar ter zijde en wilde naar de trap, maar bemerkte de schaduw van een man, die hem in den weg trad. //Wat wilt gij?" sprak hij tot den politiedie naar. //Ik vraag u verschooning,// antwoordde de geloof, dat zelfs in gegoede kringen heerscht. Dezer dagen kwam te Assen eene dame uit Utrecht aan, die zich met een rijtuig naar Ide liet brengen, om daar eene vrouw te raadple gen, die o. a. breuken weet te genezen zonder die te hebben gezien. Een kennis of familie lid der dame had een beenbreuk, en zij had zich daarvoor nu die reis naar 1de getroost. Het resultaat was, dat de vrouw drie spijkers medekreeg, waarboven de vrouw te Ide een zegenwensch had uitgesproken en welke spijkers in een lindeboom moesten worden ge slagen, niet boven, maar naast elkaar. Dat was alles. De dame vertrok vol vertrouwen op den goeden uitslag weder naar Utrechi. Op de a. s. kermis te Leiden zal alleen goedklinkende kermismuziek worden toegela ten. De Leidsche politie is opgedragen oor verscheurende muziekmakende muzikanten te verwijderen. Z. Em. de Pauselijke internuntius Mgr Lo- renzelli, heeft in gezelschap van Jhr. Mr. Ruys van Beerenbroek, Commissaris der Koningin te Maastricht, de opening der Tentoonstelling van decoratieve kunst aldaar, bijgewoond. Dr. Schols hieldt eene toespraak, waarin hij o. a. wees op het doel dezer tentoonstelling: hoofdzakelijk aan de burgerij te toonen, dat, om iets goeds of fraais te verkrijgen, men niet altijd buiten de stad behoeft te gaan, maar dat dit in eigen kring is te vinden. De ingezonden voorwerpen zijn uitsluitend te Maastricht ver vaardigd. Deze tentoonstelling, op bescheiden schaal ingericht, voldoet in zoo ver dan ook aan de verwachting, dat 'men er aardige inzendingen op het gebied van houtsnij-, porcelein- en glasschilderkunst, schilder- en meubelwerk, stikkerij en draperie, aantreft. Voor eene eerste proef kan deze tentoonstelling als welgeslaagd beschouwd worden. Nabij de haven van Texel wordt een Nor tonpomp geslagen. Reeds is men 140 voet in den bodem doorgedrongen, doch tot dusver is nog geen versch zoet water bereikt geworden. Het nut van een rijwiel bleek dezer dagen in de Haarlemmermeer. Toen de postbode per wiel aan den Kruisweg zijne bestellingen deed zag hij in de verte een jongentje voor de brugleu ning in het water vallen. Hij kwam op zijn wiel nog in tijds aan om in het water te springen en den knaap van een anders wissen dood te redden. Bij het station te Zuidbroek is door Kamper biczenkoopers een pakje coupons ter waarde van f490 gevonden. Het is ter gemeente-se cretarie gedeponeerd. De eigenaar heeft zich nog niet aangemeld. Woensdag-ochtend vond een Rotterdamsch gezelschap, dat voor pleizier uit was en de Scheveningsche boschjes bezocht, bij het be klimmen der belvedère het lijk van een net gekleed heer in zittende houding met eene wonde in het voorhoofd, blijkbaar toegebracht door een pistoolschot, daar hij nog in zijne rechterhand de revolver omklemd hield. De Amsterdamsehe politie heeft een paar gevaarlijke sujetten gearresteerd. Het zijn twee vreemdelingen die in de Westerdokstraat aldaar verblijf hielden. Zij worden verdacht adver- tentiën in verschillende buitenlandsche bladen geplaatst te hebben, waarbij personen opge roepen worden, die geneigd zijn een 6 jarig meisje tot zieh te nemen en hen, die op die advertentiën schrijven, trachten te bewegen aan hen 10 mark te zenden voor de gemaakte en te maken onkosten. In hun bezit zijn gevonden eenig Duitsch bankpapier en goudgeld, bene vens een groot aantal onzedelijke photogra- phieën, boekjes enz. waardoor het vermoeden is ontstaan, dat men in die voorwerpen handel drijft. Onthoofd. De beruchte moordenaars Jozef en Karei Wiertz uit Anrath hebben hun straf ondergaan. Beide broeders werden te Dusseldorf onthoofd. Het geheele proces, van af het be treden van het gevangenisplein tot aan 't vallen van de bijl, duurde bij ieder van hen 2 minuten. Petroleum ontdekt Uit Oran wordt geseind dat te Air Tediles een overvloedige petroleum- bron is ontdekt. Volgens de ingenieurs zou het een van de rijkste der wereld zijn. Alweer een groote brand. Het stadje Brotte- rode, bij Kassei, een plaatsje met een paar duizend inwoners, is grootendeels afgebrand; ook de kerk, de school en het postkantoor lig gen in asch. men, die in verlegenheid was, daar hij den vreemden heer niet uit het oog verliezen mocht en toch geen bevel ter gevangenneming had, „ik heb toe te zien, dat niemand, die getuige geweest is van den moord in den sneltrein zich verwijdere, alvorens de heeren van 't ge recht hier geweest zijn. /rik wil mij ook niet lerwjjderen, maar enkel eene wandeling in den tuin doen.// //Dat kan ik u niet verhinderen, maar //Gij wilt mij begelijden?// vroeg Benno. De gendarme boog. "Onder deze omstandigheden zie ik van de wandeling af,// verklaarde Treuenleld en keerde naar het vertrek terug. Op den drempel bleef hij staan. //Kunt gij mij dan ten minste mijn hand koffer en mijn overjas halen; men heeft mij geen tijd gelaten, de zaken mee te nemen,// zei hij. De politiedienaar haalde de schouders op. //De waggon, mag voor de aankomst der hee ren van 't gerecht niet geopend worden.// „Ik begrijp u,// onderbrak hem Benno on geduldig en wierp de deur achter zich dicht. //Hier schijnt alles aan een idee fixe te houden" bromde hij; de waanzin der oude werkt be smettelijk, ik vrees ook nog dat de heeren van 't gerecht aangegrepen zullen worden. t Is te hopen, dat ze weldra komen en ik hier verlost worde en zien kan wat van mijne arme Erna geworden is.// Wordt vervolgd.) Dwaasheden der mode. Men heeft te Berlijn zich eens de moeite getroost, eene statistieke opgave te verkrijgen vau den verkoop der mode-artikelen aldaar. Bij de groote magazijn werd dagelijks verkocht 200 kilo poudre de riz, 120 kilo rood, 64 kilo eogenbruiu, 50 kilo lippenpomade 30 kilo glycerine en 15 kilo gold-cream. Met 365 vermenigvuldigd, geeft dit over het jaar een verbazend getal. Warmte in Italië. Te Palermo sterven veel menschen ten gevolge der verschrikkelijke hitte. De thermometer heeft lllo Eahrenheit in de schaduw aangewezen en iu andere streken van Italië, in Sicilië en Zuid-Italië is het kwik tot 104 en 108 graden gestegen. Een Sedanfeest. Drie honderd Duitschers die in Amerika verblijf houden en den Fransch- Duitschen oorlog hebben medegemaakt, komen naar Berlijn om den Sedan-dag, die dit jaar bijzonder luisterrijk zal worden gevierd, mede te maken. Een verhaal van de Londenscke Society. Na dat Neêrlands-Kouinginnetje Engeland verlaten had, verhaalt de Society heeft zij aan koning in Victoria, een brief van veertien dicht be schreven bladzijden gezonden, waarin zij haar niet alleen in warme woorden dankt voor de ontvangst, maar ook eene aardige schildering geeft van de indrukken, die zij bij haar be zoek aan Engeland heeft opgedaan. De brief moet zulke alleraardigste trekjes van naïveteit en humor bevatten, dat de Koningin hem meermalen las, aan al hare vertrouwden toonde en bij herhaling uitsprak, dat //the little Queen// het „liefste meisje" was, dat zij ooit had gezien. Tot den Prins van Wales had de jonge Ko ningin op zijne vraag wat haar 't meest in En geland beviel, openhartig gezegd//Het best bevalt mij, dat de Engelschen, die ik hier heb leeren kennen, volstrekt niets van mijne gouver nante hebben." Lachend antwoordde de Prins //Ja, ja, die gouvernantes doen aan onzen naam geen goed.// Krachtdadig verzet De bakkers die te Madrid naar men weet, het werk gestaakt hebben, willen blijkbaar aan hunne eischen „kracht bijzetten.// Zij vielen de politie aan en kwetsten vijf man en een luitenant. Toen men bij eenige belhamels huiszoeking hield, vond men, zegt het bericht, 106 dolken en sabels en 4 revolvers De autoriteiten laten uit de naburige steden brood komen en hebben de militaire bakkerijen met de levering van brood voor de burgers belast. Wat eene ellende. Volgens een telegram uit Athene zou het met de geldelijke toestanden in Griekenland geen gekscheren zijn: het volk is werkelijk te arm om de belastingen te be talen; in sommige districten sterven veel per sonen van honger. En dan voeren gewetenlooze regeeringslieden in hun moderne staatkundig wijsheid de belastingen al hooger en hooger op. 't Is eene schande Mannenwerk. Het Duitsch eskader i3 reeds nu voor Tanger verschenen met een ultimatum inhoudende eischen van satisfactie, wegens de onlangs op Marokkaansch gebied op een Duitscher gepleegden moord. Men gelooft, dat eene landing zal worden gedaan en daarbij Rabah of Casablanca zal worden bezet. Zijn de Nedcrlandsche schepen nog niet in 't zicht Familie-regeer ing. liet nieuwe Engelsche mi nisterie telt een vader en zijn zoon, Joseph en Austin Chamberlain; een schoonvader en zijn schoonzoon, lord Salisbury en lord Selborne twee broeders, Arthur en Gerald Balfour; een oom en twee neven, lord Salisbury en de beide Balfours; twee zwagers, lord George Hamilton en lord Lansdowne, Officier van justitie vervolgd. De redacteur van het socialistisch blad te Erfurt vervolgt den procureur generaal bij het gerechtshof al daar wegens laster, wijl deze in zijn requisitoir hem //een lasteraar van beroep had genoemd. Roe een grap in ernst kan veranderen. De bekende Parijsche chansounetten zangeres Euge nie Buffet,eene mededingster van Yvette Guilbert, begon den 2en dezer met eene collega van het café-concert en twee journalisten eene tournee door Parijs. De beide dames zingen populaire liedekens, terwijl de heeren journalisten zich welwillend hebben belast met het accompagne ment door viool en guitaar. Als straatmuzi kanten gekleed, trekt het vocaal en instrumen taal quartet door de geheele stad, van huis tot huis zingend. Een proef, de vorige week ge nomen, leverde 200 franks netto opbrengst per dag, zonder iemand vermoedde, wie de muzi kanten waren. Aangemoedigd door het schit terende resultaat, besloot de troep het plan door te zetten. Eene groote volksmenigte woonde eergisteren het concert bij, dat de reizende muzikanten vóór het Grand-Hotel gaven Het geheele populaire repertoire werd ten gehoore gebracht en de ontvangst was schitterend De opbrengst is bestemd voor een liefdadig doel. De Amsterdamsehe politie heeft een 21-ja- rig werkman en een 18-jarige steenhouwer op heeterdaad betrapt toen /ij inbraak pleegden in een onbewoond huis aan de Sarphatikade.De bewoner de heer Op ten Noort, vertoeft in het buitenland. De dieven hadden zich door overklimming toegang tot den tuin van het perceel verschaft en het paneel van de achter deur gedeeltelijk vernield. Door een der agen ten zijn in den tuin gevonden verschillende sleutels, een dolkmes en oen breekijzer. De inbrekers zijn in dc gevangenis op gesloten. Bij den winkelier en brievengaarder J. E. te Posterholt (L) is Woensdag-nacht inge broken en voor eene som van ongeveer f 200 aan winkelgoederen ontvreemd. Op de Tentoonstelling te Amsterdam is een werkm >n gevangen genomen, die een le deren gareel van een paard had ontvreemd, ten nadeele van den eigenaar van het hippodrome. Een grasmaaier sprong nabij de Oostspoor brug van de in volle vaart zijnde stoomtram- MiddelburgYlissingen. De man werd over reden en zwaar gewond naar het ziekenhuis te Middelburg vervoerd. Donderdag-avond is te Scheveningen een 2-jarig kind door de stoomtram van de Holl. IJzeren Spoor overreden het kind was deer lijk verminkt en terstond een lijk. De landbouwer B, J. te Rottevalle, die tijdens het laden van een wagen hooi zijn paard aangespannen had laten staan, is van het voort rollende voertuig gevallen met het gevolg, da: hij weinige uren later is overleden. Te Wervershoof (N.-H.) is een kermisreiziger, die bij een boer in het hooi sliep, in zijn slaap naar beneden gevallen. De ongelukkige, 72 jaar oud, brak den hals en was terstond dood. Bij het overvaren van ziju schuitje door een schip verloor de visscher L. S. te Milligeu het leven. Zijn zwager de visscher Th. B. werd gered. De verdronken visscher laat eene onver zorgde weduwe met een kind achter. Te Westerbroek (gem. Slochteren) is dc 24-jarige arbeider Derk Jager bij k t baden verdronken. Zijn vriend, die eveneens gevaar liep om te komen, kon nog gered worden. Ook te Zwartsluis heeft het baden een offer geëischt. Het 10-jarig zoontje van den heer Dubois is aldaar verdronken. Een allertreurigst geval heeft zich te El- dik, nabij Ochten (Betuwe) voorgedaan met zekeren v. d. II. De man was reeds lang ziek en in een vlaag van krankzinnigheid stiet hij zijne vrouw in een diep water, sprong er ook in en verdronk. De vrouw is gered geworden. Donderdag-avond tegen elf uren lag te Rotterdam eene boot van het Portugeesche oorlogsschip Yasco da Gama", met 8 opva renden bemand, op stroom te wachten op de terugkomst van de zich aan wal bevindende officieren van dien bodem, om deze naar boord terug te brengen. Terwijl de boot daar !ag, kwam een rijnschip, dat gesleept werd, voorbij varen. Waarschijnlijk door de zware deining kwam de boot der Portugeesche zeelieden in aanraking met de sleepboot en kreeg zij een hevigen schok. Hierdoor vielen twee scheeps - jongens over boord, die terstond in de diepte verdwenen, zonder dat men er in slaagde hen te redden. Te vergeefs deed de commandant met electrisch licht over de rivier zoeken; ner gens was meer een spoor van de drenkelingen te ontdekken. De verongelukten, wier lijken nog niet ge vonden zijn, zijn genaamd Gabriel de Souza uit Alhandra, en Salvador Mendes Pereira uit Lissabon. In de stoomzagerij van den heer D te 's Gravenhage is een werkman met zijn arm tusschen de machine geraakt.Zijne beide beenen en rechterarm zijn zoo goed als van het lichaam afgesneden. De ongelukkige lijdt verschrikkelijk. HAARLEM. Door het Provinciaal Bestuur van Noord-Holland is heden bij enkele inschrij ving aanbesteed lo Het bouwen van een pontwachterswoning bij het pontveer bewesten Zijkanaal G. (Voor- zaan), behoorende tot de werken van het Noord zeekanaal. Raming f4700. Minste inschrijver W. J. C. S 1 i n g e r 1 an d, te Amsterdam, voor f 6280. 2o. Het houwen van een pontwachterswo ning onder de gemeente Zijpe nabij de Jacob- Klaassensluis, behoorende tot de werken van het Groot Noordhollandsck Kanaal. Raming f 3300. Minste inschrijver C. N.Vlaming, te Schagen, voor f 2944. 3. Het vervoeren van 166 betonblokken van hunne ligplaats bij de in aanbouw zijnde schut sluis te IJmuiden naar de stapelplaats van betonblokken voor de zeebrekers der haven hoofden, behoorende tot de uitbreiding der sluis- en havenwerken aldaar. Raming f 1600. Minste inschrijver J. van Buuren te Am sterdam, voor f 1440 De heeren Van V a s s e n c. s. hebben bij den Raad dezer gemeente concessie aange vraagd voor het exploiteeren van een electii- sche tram door de stad. De lijnen zullen de gemeente doorsnijden als I. Van af Brongebouw Kleine Houtweg, KL Houtstraat, Anegang, Warmoesstraat, Gr. Markt, Zijlstraat, Zijlweg, Overveeu tot aan het station Santpoort. II. Kennemerplein, Jansweg, Jansstraat, Gr. Markt, Koningstraat, Botermarkt, Barre- voetestraat, Keizerstraat, Oianjekade, Wilsons- plein tot aan einde Leidschestraat. Ill Amsterdamsehe poort, Spaarnwouder- straat, over Melkbrug en dan weder aanslui ten aan lijn I. Door den heer H. C. T o m b e r g n is ontslag genomen als lid van het college van zetters voor 's Rijks directe belastingen alhier, welke betrekking door hem sedert 1 Jan 1871 werd bekleed. Door 14 onderofficieren van de Militaire school alhier, zal aan het officiers-examen wor den deelgenomen. Hier ter stede is weer eene nieuwe bewe ging onder de werklieden te wachten om meer loon. Is de poging der timmerlieden mislukt, nu zullen de schilders het wagen. Een man liep dezer dagen reeds met een bord door de straten waarop was aangekondigd dat de schil ders 18 cents loon per uur verlangen. In het stedelijk Museum alhier is eenever zameling photographieën tentoongesteld vjn schilderijen van Erans Hals. De jaarlijksch Tentoonstelling der school voor Kunstnijverheid van het werk der leer lingen alhier; zal van 14 tot 29 Juli in de schoollokalen aan den Dreef geopend zijn. Door de politie alhier zijn aangehouden en naar het Huis van Bewaring overgebracht S e- bastiaan dc Wijs, oud 31 jaren, werk man, geboren cn wonende te Haarlem, die door middel van inklimming, na het verbre ken van eene ruit, diefstal had gepleegd van een klok, in de school van den heer V an der W i 1 k aan de Jacobijnestraat, en G e- orge Johannes ICeja, oud 25 jaren, lei dekker, geboren en wonende te Amsterdam ter zake van diefstal van een partij lood in een in aanbouw zijnde woning aan den Zijlweg. Eerstgenoemde heeft meermalen wegens diefstal gevangenisstraf ondergaan. Op den 12n Juli jl. is hier ter stede in den ouderdom van ruim 71 jaren overleden de heer Willem Vester, kunstschilder, tot voor ruim twee jaren woonachtig te Heemstede.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1895 | | pagina 2