B I E LAMP. ie haat der vijanden van den vermoorden Staatsman.De moeder van M i 1 a r o f f, een dergenen, die op bevel van Stam boeloff indertjjd werd ter dood gebracht, zond o. a. een telegram naar St. Petersburg, waarin zjj onder Shakespeariaansehe verweDSchin- gen haar vreugd er over betuigt «dat God haar de kracht heeft gegeven om te leven, tot zij zich troosten kon door den moorde naar in zjjn eigen bloed te zien versmoren». Vier man die van den moord op S t a m- boeloff verdacht worden zijn in hechte nis genomen. Onder hen is de huurkoetsier die S t a m b o e 1 o f f naar huis reed. Na het opgewonden standja bij de begrafenis begint nu langzamerhand groote neerslach tigheid onder de Bulgaren, zelfs onder de vjjanden van den vermoorde, te heerschen. Door den moord op den oud-premier Stamboeloff breken zeer donkere da gen voor prins Ferdinand aan. Da Vos- sische Zeitung althans verklaard, dat vorst Ferdinand, in weerwil van de voorko mende wijze, waarop de Balgaarsche depu tatie nu in de Russische hoofdstad ontvan gen is, nooit op zijne erkenning door Ras- land behoeft te rekenen, daar alle ernstige staatslieden in Rusland hem voor een veel te onbetrouwbaar persoon houden. De Vos- sische Ztg. voegt hier bjj, dat vorst Fer dinand maar het best zou doen om de kosten eener terugreis naar Bulgarye nit te sparen, daar hjj anders toch weer bin nenkort onvrgwillig in omgekeerde rich ting denzelfden weg zal hebben te bewan delen. Volgens de Svobode te Sofia verschij nende zal Stamboeloff's vriend,de heer P e t- k o f f, die, gelijk men weet, hem op zjjn ongelnkkigen laatsten rit vergezeldp, de leiding der party op zich nemen die den strjjd tegen het invloed oefenen door Rus land op de Bulgaarsche aangelegenheden zal voortzetten. De Turken trekken troepen aau de Bulgaarsche grenzen bijeen. De bezettingen van verscheiden Balgaar sche vestingen moeten aangeschreven zyn, xich gereed te houden. Oostenrijk-Hongarije. zijn- Volgens den professor in de geologie U h 1 i g, die als deskundige oib Praag is overgekomen, staat hot vast dat het on heil te wjjten is aan het doordringen van drjjfzand in de mijnen. Verdere inzinkingen van den bodem ■cbjjuen niet meer te verwachten te zjjt\ Italië. GEMENGDE BERICHTEN. Branden. Ongelukken. Volgens de laatste berichten is de toe stand te Brüx er niet op verbeterd; alle huizen in de wyk bjj het spoorwegstation zullen, voor zoover zjj niet uit zichzelf in gestort zijn, omgehaald moeten worden. Het aantal van hen die door de ramp hulpbe hoevend zjjn geworden, bedraagt 500 a 600. Uit de staatskas wordt eeoe bijdrage van 100,000 florjjnen verwacht, de aandeelhou ders der Brüxer mijnmaatschappjj garen 50,000 fl.; de commissie van bjjstand spant overigens al bare krachten in. De koop man Siegl bljjkt toch niet overleden te In het land met den schoonen blanwen hemel ziet het er met den dag treuriger nit. De bevolking, tot wanhoop gedreven en wegeES te hoog opgevoerde belastingen tot den bedelstaf gebracht, komt er in op stand tegen de overheden. Dezer dageD heeft wegens de belastingen eene ontevre dene volksmenigte te Palestrina, bjj Rome, weer eens hare woede gekoeld aan het gemeentehuis en den boedel daar vernield. De militaire macht nam twintig belhamels in hechtenis. Het kan de menschen in hun wanhopi- gen toestand niet meer schelen ötzjj neer geschoten öf gevangen genomen worden, het is hun totaal onverschillig. De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft bepaald, dat de rijkslandbouwleeraar F. E. C o r- t e n zal werkzaam zijn binnen de provincie Lim burg bem is als standplaats aangewezen de ge meente Sittard. De Marrokkaansche quaestie Naar wij verne men zal de schadeloosstelling door Duitschland van Marokko geëischt, wegens bet vermoorden van den reiziger Eockstroh, spoedig' worden uitgekeerd. Zij bedraagt 50,000 Spaanscbe dollars, gelijk in die streken de Spaansche peso duro (f2.56) ook wel genoemd wordt, wat dus veel meer zou bedragen dan Duitschland's vroeger gemelde eisch (40 000 dollars). Daar evenwel ook deeiseb der Nederlandsche Eegeering om schadevergoe ding wegens het afloopen der Anna, door den Duitschen zaakgelastigde, Graaf Y o n T o t- t en bach, werd behartigd, is de onderstelling gewettigd, dat de resteerende 10,000 dollars p. m. f25,000, boetegeld voor Nederland zijn. Wij mogen aannemen dat onze Minister van Buitenlandsche Zaken volkomen succes heeft gehad in de Marrokkaansche aangelegenheid, nu het Nederlandsch eskader de kust van Marokko heeft verlaten en na Cadix te hebben aangedaan weder huiswaarts is gekeerd. BEVEEWIJK, 24 Juli. Het hier uit de haven 1 opgehaalde lijk is gebleken var. een polderjongen te zijn. Hij moet zeer waarschijnlijk door de duisternis misleid in de haven geraakt zijn, en den volgenden morgen door de schroef van de vertrekkende stoomboot zijn verwond. ZANDVOOET, 24 Juli. Morgen namiddag zal alhier op het strand een wielerwedstrijd ge houden worden door zoontjes van badgas ten, die den ouderdom van 14 jaren bereikt hebben en niet ouder dan 16 jaren zijn. De wedstrijd gaat uit van eenige badgasten. De prijzen 12 in getal bestaan in kunstvoor werpen. In het badhuis voor minvermogenden zijn thans aanwezig 71 verpleegden en in de Amster- damsche en Haarlemsche vacantiekolonies res pectievelijk 60 en 30 kinderen. HAAELEMMEELIEDE SPAAENWOUDE, 24 Juli. De Katholieke kiesvereeniging alhier, heeft bij Gedeputeerde staten hare bezwaren in gebracht tegen de uitspraak van het stembureau bij de jongste Gemeenteraads-verkiezingen,waarbij 50 stemmen, uitgebracht op den candidaat dier Kiesvereeniging, den heer C. Hartgerink, als ongeldig werden beschouwd, daar ze den bedoelden persoon niet duidelijk aanwezen. Wat was het geval: vader en zoon dragen denzelfden naam. GOU DA, 24 Juli. De anti-revolutionnairen en Eoomsch-katholieken hebben besloten bij de a. s. herstemming voor een lid van den gemeen teraad hun stem uit te brengen op den heer Ant. Jaspers, terwijl door het comité de candidatuur van den heer G. C. Eortuyn Droogleever wordt gehandhaafd. ALKMAAE, 24 Juli. Bij konininklijk besluit van 1 Juli 11. no. 41, is de jaarwedde van den te benoemen commissaris van politie alhier be paald op f1500, zijnde f300 minder dan zijn voorganger genoot. HELDEE, 24 Juli. Yoor de a. s. herstemming heeft de liberale kiesvereeniging //Burgerplicht// alhier voor den Ej ad dezer gemeente candidaat gesteld: deheeren Dr. P. C. E. Erowein, Th. Teira en L. A. Hartsinck. BEVEEWIJK, 24 Juli. Uit de haven alhier is opgehaald het lijk van een manspersoon met gebroken arm en verschillende belangrijke ver wondingen. De justitie uit Haarlem en de politie doen onderzoek. EDAM, 24 Juli. Bij eenige Ministers bestaat het voornemen de aanstaande landbouw-tcntoon- stelling alhier te bezoeken. Bij de jongste gemeenteraads-verkiezing is in gansch Nederland het minste aantal stemmen uitgebracht in de Noord-Brabautsche gemeente Putte, nl. in het geheel16. De leden van het stembureau hebben dan ook niet langer dan tien minuten werk gehad om de stembriefjes na te zien. Het vreemde van deze verkiezing is echter, dat de twee aftredende leden niet herkozen zijn. Het volgend geval deed zich dezer dagen aan de Singelgracht te Amsterdam voor Een jongen viel uit een vlet liggende in de Singelgracht ofschoon hij kon zwemmen, geraakte hij door schrik in zinkenden toestand. Een makker, die nog in de vlet zat, riep hem, toen hij nog een maal hoven kwam toe"Ezel daar je bent, zwem dan toch Toen hij dat hoorde, begon de knaap zijne armen uit te slaan en was hij weldra binnen boord. Een werkman, die zich had uitgekleed om hulp te verleenen, behoefde zich niet te water te begeven. Te Budel is, bij het omspitten van land, door den landbouwer J. H. een ijzeren pot met gou den munten gevonden. De meeste dateeren uit de 15e eeuw en zijn onder de regeering van Arnoud van Gelder geslagen ook zijn er Sak sische munten hij. De oppasser van den Majoor Higly, te Zutphen, de huzaar Thaden, die Zaterdag-namiddag met het paard van zijn heer langs den Berkel- singel kwam, zag een aantal menschen langs de rivier staan en hoorde, dat een knaap te water was geraakt. Daar geen enkel der toe schouwers zich in den diepen stroom waagde, vertrouwde hij het paard eenige-oogenblikken aan een burger, sprong gekleed te water en had het geluk, den reeds gezonken en bewusteloozen jongen uit de diepte op te duiken. Weldra waren de levensgeesten weder opge wekt en kon de knaap aan de wanhopige ouders worden teruggegeven. Een vreemd verschijnsel doet zich te Borkel en Schaft (N.B.) voor. Daar hooren sedert eenige dagen de bewoners van het buitenverblijf «Kleine Barrière// gedurende den laten avond of in den nacht een gegil en geschreeuw, dat zij goed op hun bed kunnen hooren. De bewoner van het buiten, een gepensionneerd officier van gezondheid van het O.-ï. leger, schreef dat schreeuwen of gillen toe aan een slang, of wel een vliegende pad. Bij onderzoek naar het monster heeft men niets gevonden dan afge- kouwde konijnen, hoenders, uitgeslurpte eieren, enz., doch van het dier was niets te zien. 't Be weegt zich daags in een klomp haver van c. a. een hectare, rondom //de Kleine Barrière// gele gen. Men is daar algemeen benieuwd wat dat vreemd verschijnsel wel zijn kan en is er dagelijks op uit om 't te vangen, waarin men echter nog niet is kunnen slagen. Een verschrikkelijk onweder is eergisteren boven Botterdam losgebarsten. Het onweder ging gepaard met regen, welke bijkans op een wolk breuk geleek en de straten als in rivieren ver anderde, tengevolge waarvan alle laag gelegen huizen onderliepen en alzoo de bewoners op een onverwacht frisch bad werden onthaald. Ook aan hagelsteen en was er geen gebrek. Wegens de volkomen windstilte bleef het on weder lang boven de stad hangen en te halfvijf uur sloeg de bliksem in een der zoogenaamde acht watermolens, welke, niettegenstaande de brandweer spoedig ter plaatse was, omstreeks 6 uur tot den grond toe was afgebrand. Persoonlijke ongelukken hadden daarbij, voor zoover bekend, niet plaats. Te Tubbergen is de bliksem geslagen in een huis, bewoond door de arbeidster Joh. Hergink. De schoorsteen werd geheel uit elkaar geslagen, eenig huisraad vernield, de ruiten verbrijzeld en twee varkens gedood. Door HH. MM. de Koninginnen zijn drie fraaie bronzen beelden jockey en waterdragers, be schikbaar gesteld als eereprijzen voor de 3 nrs. van het concours hipique te Arnhem (Sonsbeek). Met het oog op de vele werkzaamheden, die thans in korten tijd moeten worden verricht, is door eenige landbouwers in den IJpol- der aan de burgerlijke autoriteiten vergunning gevraagd en verkregen, gedurende den oogsttijd, ook des Zondags veldarbeid te mogen doen ver richten, en zoo noodig, ook van stoommachines gebruik te mogen maken. De onlangs tot 3 jaren gevangenisstraf ver oordeelde E. L. te Apeldoorn, die vóór de uit spraak van het vonnis zich naar Duitschland had begeven, was voor een paar dagen te huis gekomen. Hij is nu in zijne woning gevangen genomen en naar Arnhem overgebracht. Aan de sigarenfabriek der firma Van Huil en Sehuhmacher te Amsterdam hebben 200 werk lieden den arbeid gestaakt, omdat één gezel, op wiens ijver aanmerking was gemaakt, werd ont slagen. De stakers hebben den eisch gesteld, dat ontslag van den bovenbedoelden werkman aan de goedkeuring eener commissie uit hun midden zal worden onderworpen. Een treurig ongeval deed zich te Lange- zwaag voor. Een arbeider, die met een zeis over den arm naar het land ging werd tijdens het onweder door den bliksem getroffen en gedood. De brigadier der marechaussees J. Den Dekker te Simpelveld (L.) is wegens bijzonderen en trouwe plichtsbetrachting' in zake het onderzoek den moord op den persoon Pelzer, eene be looning toegekend van f 100. Onze bekende landgenoot de beeldhouwer Pier Pander is Maandag jl. uit Eome te Olter- terp (Er.) aangekomen, waar zijne ouders met hun schip vertoefden. De goede naam van Jonge Tabor (m&tlabor 111) is ten onrechte geschaad. Het paard is volstrekt niet //ongenaakbaar" en heeft niet geslagen; de knecht is van de sulky gevallen en heeft zich daarbij een weinig bezeerd. Te Utrecht wist gisteren-morgen een krank zinnige uit het gesticht aan de Lange Nieuw- straat te ontkomen. Vervolgd door twee opzich ters, vluchtte hij in de richting van de Nie uwe Gracht en sprong van de A. B. C. brug te water. Het gelukte evenwel hem nog tijdig uit het water te halen. Te Breda is eene A fdeeling opgericht van den Ned. R. K. Volksbond die reeds 250 leden en 11 donateurs telt. Het is opmerkelijk, hoeveel personen te Gro ningen in de laatste dagen wegens dronkenschap opgebracht worden; in de laatste vier-en-twintig uur niet minder dan 12. Van iemand die onbekend wenscht te blijven is f 10,000 ontvangen voor het nationaal fonds tot ondersteuning van de nagelaten betrekkin gen van in Indië gevallen militairen. Dezer dagen ontvingen de in Den Haag wo nende ouders van een soldaat, dienende in het Eegiment d'Algérie, dat deelneemt aan de Fran- sche expeditie tegen Madagaskar, een brief, waaraan wij het volgende ontleenen: //Ik ben nog gezond en wel, maar armoede en gebrek lijd ik veel. Wij zijn eiken dag op marsch, van dorp tot dorp, van stad tot stad en dat onder een gloeienden zon, dwars door bosschen en rivieren. Aan schieten ontbreekt het niet. Wij zijn nu in eene groote stad, die wij in genomen hebben; er zijn veel dooden en ge wonden. Het oorlogsleren is toch goed, giste ren had ik niets te eten, maar vandaag dubbel, want een mijner kameraden heeft een kip ge kocht voor 71/2 cent en vet voor 21/2 cent. Even boven een vuurtje en de kip is klaardat smaakte lekker,hoor, want ik had in geen 5 dagen vleesch gegeten. Ik moet met potlood schrijven, want inkt en behoorlijk schrijfpapier is bijna niet te krijgen.Eene enveloppe maak ik zelf en voor mijn adres zal ik mijn sergeant-majoor om inkt vragen.» (D.) Yoor het kantongerecht te Steenwijk stond gisteren wederom G-. Stegeman, landbouwer te Staphorst,beter bekend als het Staphorster boertje, terecht wegens onbevoegde uitoefening der ge neeskunde. Het O. M. vorderde 2 maanden ge vangenisstraf. Wraakneming. Te Waco in Texas hebben blanken met dynamiet een huis in de lucht doen vliegen, waarin zes negers woonden en lageu te slapen. Het zestal, verdacht van in den laatsten tijd blanken te hebben vermoord en ge wond, is omgekomen. Amerikaansch. Verscheidene hotels te New- York hebben tegenwoordig tuinen op het dak, waarheen men per lift gebracht wordt en waar men in lommerrijke prieëltjes allerlei verver- schingen kan gebruiken. Een nieuw hotel zal nu eerstdaags in zijn dak tuin een wielerbaan openen. Een moord. Te Bologna is een Belg, de heer Dupierry, directeur der tramwegmaatschappjj aldaar, door een der beambten, een Italiaan, doodgestoken, in tegenwoordigheid van twee zijner kinderen. De dader beweert, dat hij wraak nam over eene onbillijke bejegening, maar men houdt dit voor een voorwendsel. De heer Du pierry stond bekend als een uitmuntend patroon doch, had zich den haat der maoonnieke ver- eenigingen en bladen op den hals gehaald, door dien hij den dienst op Zon- en feestdagen zoo veel mogelijk zocht te regelen op die wijze, dat de beambten aan hunne kerkelijke plichten kon den voldoen. Eene verschrikkelijke misdaad. Vijf jongelieden kregen met eon molenaar in een bierhuis jl. Zondag te Augsburg twist over 30 pfenning (18 cent), waarop deze het lokaal verliet. Toen de anderen hem volgden en op hem aandron gen, trok de bedreigde een degenstok cn door stak drie zijner aanvallers. Dezen zijn allen aan hunne wonden overleden. Eene ontaarde moeder. Het gerechtshof te Dresden veroordeelde dezer dagen tot 12 jaren dwang arbeid eene zekere vrouw Josepha Wallot, die een harer kinderen door verstikking van het leven beroofde, het tweede van honger liet ster ven en het derde levend begroef. Paardenvleesch en Eransche sausen. Het aantal der jaarlijks te Parijs in de abattoirs geslachte paarden, waarvan het vleesch voor voedsel be stemd is, neemt steeds toe. In 1894 werden 20,000 paarden gedood, waartegenover slechts het geringe aantal van 120 verkoopplaatsen staat Nu trok het de aandaeht der politie, dat in de winkels van fijne eetwaren voor buitenge woon lage prijzen geconserveerde sausen verkrijg baar waren en deze grif koopers vonden, voornamelijk vanwege de restaurants. Een nader ingesteld onderzoek bracht aan den dag, waar 't groot aantal geslachte paarden bleef cn zoo werden eenige fabrieken bekend, welke aan hare afnemers //sauces piquantes" leverden, die zoogenaamd heetten afkomstig te zijn van schapen, runderen, varkens, enz. Eene brug ingevallen. De oude„Limmerbrug// over de Leine, bij Swanenburg in Hannover, is nu ingestort. Die brug was zeer vervallen en men liet haar eigenlijk alleen nog in wezen als eene schilderachtige oudheid. Men had haar ech ter wel goed mogen afsluiten. Nu is een tien jarige knaap, die op de brug was toen het ongeluk gebeurde, door de op hem vallende steenen gedood. Deftige knoeiers. Te St. John (Newfoundland) zijn verscheidene voorname staatslieden: Sir Bo- bert Thorburn, gewezen Eerste Minister, A. W. Harvey, Minister zonder portefeuille in het te genwoordig Kabinet, Donnelly, gewezen Eecei- ver-Generaal, Grieve, allen van het bestuur en Pinsent, directeur der gefailleerde Union-Bank in hechtenis genomen, wegens geldelijke knoeie rijen. Een groote brand. Te Eijssel is een fabriek van kartonnen kokertjes afgebrand, waardoor eene schade van 1 millioen franks is veroorzaakt en ruim 300 arbeiders zonder werk zijn. Een treurig einde. Ernst Albert, de leider der sociaal-democraten te Dusseldorfl', uitgever van het blad Niederrheinische Volkstribune, heeft zelfmoord gepleegd, zonder dat eenige reden voor die daad bekend is. Angstige oogenblikken. De bewoners van Calais hebben gister-avond een uur lang in hevige on gerustheid verkeerd. Er was brand uitgebroken in het magazijn van een aannemer voor de ge nie, dat op 40 Meter afstand gelegen was van een kruitbewaarplaats die 15,000 Kg. kruit bevatte. Maar alles liep zonder ongelukken af. Noodlottig gevolg. Te Toulon is aan boord van een Eransch schip een kanon gesprongen met den noodlottigen afloop, dat een matroos gedóod werd en de admiraal Chanteauminois, twee of ficieren en een aantal minderen verwondingen bekwamen. Het huis van den metselaar Gemmink te Etten bij Terborg is eene prooi der vlammen ge worden, de geheele inboedel is verbrand. Te Smilde is een groote stroomijt, die mis schien wel 5000 kilo's stroo bevatte, eene prooi der vlammen geworden, Groote ontsteltenis brach ten de hoogopgaande vlammen en de, op het dak van de naburige boerenwoning gejaagde, vonken teweeg. Met behulp van de spuit wist men het vuur echter binnen beperkte ruimte te houden. Te Winschoten is afgebrand het huis van den gepensionneerden opperwachtmeester der ar tillerie A. E. W., die daarna gearresteerd is. Hij moet reeds bekend hebben den brand te heb ben gesticht. De bouwhoeve, toebehoorende aan den heer S. van den Bergh te Osch (N-B.) is door den bliksem getroffen en geheel afgebrand. Te Vlissingen is Dinsdag-ochtend een werk man van een huis, in aanbouw aan den Bad huisweg van het dok op straat gevallen. De onge lukkige was bijna onmiddellijk dood. Een 2-jarig kind is te Limmel bij Maas' tricht in een mestpoel geraakt en verdronken*

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1895 | | pagina 2