BINNENLAND. goed georganiseerd en geren geen pardon, terwjjl de Spasnsche troepen niet bljjkeu i gedrild cd georganiseerd te zjjn zoo het behoort. Akelige dingen worden verteld, alle in 't nadeel van de Spanjaarden. Ook komen minder gunstige berichten over de gedweeheid van de reservisten die voor Caba bestemd zjjn. Uit de provinciën Barcelona en Gerona moeten een zeshon derd man naar het oosten van do Pyreneeën over de Fransche grenzen gevlucht zjjn. De meesten van hen zoeken werk in de werkplaatsen en winkels te Perpignan. Rusland. Italië. China. Oostenrijk-Hongarije- GEMENGDE BERICHTEN. In de artillerie-inrichtingen te Toela, ten zaiaen ran Moskou gelegen, moet een groote afschuwelijke misdaad hebben plaatsgehad. Zjjn de berichten uit Berlijn juist, dan heb ben te Toela niet minder dan 300 soldaten en vele officieren het leven verloren bjj eete ontplolfiog, die de nihilisten zonden hebben veroorzaakt. Bjj de gemeenteraads-verkiezing te Napels is dezer dagen een ongeluk gebeurd. Op een trap naar een der stembureaox ver droog zich eene groote menigte om den uitslag der stemming te vernemeD. Plot seling brak de leaning der trap en rnim 60 menschen vislen naar beneden op den steenen vloer. Drie werden gedood, veertien zwaar gewond en dertig meer of minder gekwetst. De Chineezen en vooral de Cbineeeche soldateD, wordt uit Hong-Eong aan The limes geschreven,* vergrijpen zich gedurig aan Europeanen. Zjj beweren dat zjj de oorzaak zjju van China's nederlagen bij deu jongsten oorlog. Op de muren van Canton vond men biljetten aangeplakt, waarin tot uitroeiing der Europeanen en brandstichting werd opgehitst. De Japanners zjjn nog steeds op Formosa aan het scharrelen en zalleu aldaar den boel nog in lange niet in het reine krjjgen. Oostenrjjk sukkelt al heel erg metzjjne kroonprinsen; kwam Rudolph om het leven op eene manier waarover de duiste re slnier wel zal blijven rnsteD, zjjn opvolger de 32-jarige aartshertog Frans Ferdi nand heeft te Bozen vertoevende, herbaal- deljjk bloed opgegeven. Een van de Ween- sche beroemdheden, prof. Leopold Schrötter, is door de dokters van den Aartshertog in consalt geroepen en zal keizer Franz Joseph op diens verzoek den toestand te Iscbl gaan mededeeleD. Een congres tegen misbruik van sterken ilravk. In ons land werkt deze Vereen'ging zeer goed en moeiten noch kosten worden gespaard, om dronkaards het verkeerde van hun lust naar sterken drank te ontnemen. Gaarne verleenden wij dan ook in onze omgeving in het oprichten van volkskoflïehuizen, waar misbruikmaken van sterkendrank geweerd werd, onzen steun. Een Internationaal congres tegen drankmis bruik werd ecrgisteren-ochtend door prof. Barckhardt te Bazel (Zwitserland) geopend. Daar waren aanwezig 400 leden onder welke uit Nederland 42, het grootste getal afgevaar digden na Zwitserland. Mr. J. Heemskerk Azn. president van het permanente comité, sprak de openingsrede uit, waarin hij een overzicht gaf van den vooruitgang sinds het Iiaagsohe congres. In Nederland, zeide spreker, is sedert dat con gres de bestrijding van het misbruik van sterken drank op dezelfde hoogte gebleven. Op voorstel van den heer Grant Mills en mevrouw Selmer spreekt de vergadering haar leedwezen uit over het overlijden van ds. Koe h. te Sche- veningen, die steeds een steunpilaar voor de congressen is geweest. Besloten werd een brief van rouwbeklag te zenden aan de familie. Hierna namen de voordrachten een aanvang. Namens Z. H. den Paus beval bisschop Eg ge r de aansluiting aan van de totaal onthou ders aan een practisch program, dat geschikt is voor alle partijen en hen zou kunnen vereenigen in een krachtigen strijd. Aan Z. IILeo XIII, werd een danktelegram gezonden. De Bondsvaan deelt mede, dat thans defini tief is bepaald, dat Dr. H. J. A. M. S c h a e p- m a n als redenaar zal optreden bij de op22Septem- ber in 's Bosch te houden protestmeeting. HAARLEMMERMEER, 21 Augustus. Een protest tegen de toelating van den heer J. V a n Z ij verden als Raadslid, op grond dat er nog een persoon van dien naam in de gemeente woonachtig is, is door Gedeputeerde Staten van Noord-Holland ongegrond beschouwd. Tot toela ting van het gekozen Raadslid is besloten. EGMOND AAN ZEE, 21 Augustus. Een droe vig geval heeft zich hier aan het strand voor gedaan. Van eenige kinderen die gingen zwem men, zijn twee hunner verdronken. VELZEN, 21 Augustus. In de Raadsverga dering is opnieuw in behandeling genomen het al of niet invoeren van de Kermis. Een lid was afwezig en een ander was van gevoelen veranderd, waardoor de stemmen staakten, zes tegen zes. NOORDWIJK, 21 Augustus. Voor de te hou- deu Flora-parktentoonstelling is door de com missie van financiën aan vrijwillige bijdragen der ingezetenen ongeveer f 600 bijeengebracht. Het gemeentebestuur heeft besloten f50 sub sidie toe te kennen, omdat dit bedrag geregeld wordt gegeven voor de Landbouw-Tentoonstel- lingen. AMSTERDAM, 21 Augustus. Uit de Over- toomsche vaart werd gisteren-ochtend het lijk opgehaald van een ongeveer 16-jarig meisje, ge kleed en uitgedost met papieren mantel. De moeder, die er hij stond, kreeg een toeval en werd per raderbaar naar het gasthuis gebracht. De man sprong uit wanhoop uit het raam en overleed kort daarna Gansch Lisse was in feestdos! Bijna van huis aan huis wapperde de vaderlandsohedriekleur in de gulden stralen van eenen schoonen zomerdag. 'tWas of ook de zon haar goud wil afstaan om de plechtigheid en de feestvreugde van een gouden priesterfeest te verhoogen. Met onzen algemeen geachten en beminden pastoor, den Zeer- Eerw. heer H. Th. van Vlasselaar vierden wij den dag, waarop hij voor 50 jaren de II. Priester wijding ontving. Lang voor het bestemde uur, waarop de ker kelijke plechtigheden zonden beginnen, vulde de eenvoudig doch smaakvol versierde kerk zich met geloovigen, waaronder ook veel niet-katho- lieken, die door hunne tegenwoordigheid hunne achting, die zij voor den feestvierende koesteren, wilden bewijzen. Omstuwd door eene breede schaar van geestelijken betrad de Jubilaris het rijk met bloemen versierde altaar, dat, evenals het priesterkoor m een lusthof was herschapen om het H. Misoffer van dankzegging op te dra gen, geassisteerd door den Z.Eeerw. heer J. El- dering, pastoor te Monster, als presbyter assistens, den WelEerw. heer L. J. Weve, kapelaan alhier, als diaken, den Z.Eeerw. heer G. A. Hammer, pastoor te Iiillegersberg, als sub. diaken en den WelEerw. heer C. de Meulder, kapelaan te Beem- ster, als ceremoniarius. Genoemde H. II. Pastoors zijn oud-kapelaans van den Jubilaris. Zoodra de Jubilaris bet altaar betrad, hief het koor een 4st. Veni-Creator van Witt aan. Onder de II. Mis werd de 3 St. Mis van Mitterer voor gemengd koor gezongen op eene onberispe lijke wijze, zooals van het Lisser koor te ver wachten was. De feestrede werd gehouden door den ZeerEerw. heer N. J. Smeulders pastoor van Warmond en deken van Noordwijk. Deze schoone, treffenderede maakte zichtbaar een diepen indruk. Na de II. Mis zong het koor de feestcantate van Haagh. Zaterdag 1.1. den eigenlijken datum van zijne H. Priesterwijding had de Jubilaris reeds een plechtige H Mis van dankzegging opgedragen waaronder het zangkoor de 4St. Mis van Metten- leiter zong en de feestcantate van Besouwen met toepasselijke woorden. Treffend was het oogenhlik, toen na het Evan gelie de eerwaardige herder zich tot zijne be minde kudde wendde en haar in hartroerende woorden toesprak Na de H Mis bezocht vervolgens de Eerw Jubilaris de in feestgetooide Par. school waar inmiddels dc schooljeugd opgesteld stond en met de grootste spanning de komst van hun vader en vriend afwachtten. Voorafgegaan van vaandels en door bruidsmeisjes werd de Jubilaris het feestlokaal binnengeleid waar de kinderen een feestlied aanhieven. Onder toepas selijke woorden werd door een der bruidjes een fraai bouquet aangeboden ennadat door een dei- jongens in scboone dichtregelen de gevoelens die ook al zijne medeleerlingen bezielden, waren vertolkt en nogmaals een feestlied tot afscheid was gezongCD, werd de pastoor met dezelfde eerbewijzen, als bij was afgehaald, naar de pasto rie teruggeleid. De kinderen werden feestelijk onthaald en brachten nog eenige uren genoegelijk te zamen door. Aan de pastorie volgde nu de eene deputatie na de ander, die den Jubilaris hunne gelukwen- schen en schoone en kostbare geschenken kwa men aanbieden. Allereerst de feestcommissie waarvan de eerevoorzitter Jhr. P. van Bönning- hauseu den feestvierende in schoone en welge kozene woorden toesprak. Vervolgens eene depu tatie van het zangkoor, van leden van den Gemeenteraad, van zelatricen, terwijl van de receptie in den namiddag een ruim gebruik werd gemaakt door katholieken en niet-katho- lieken, door menschen van alle rangen en stand, door rijken en armen. De Jubilaris had gezorgd dat deze laatsten, als ook weduwen, zonder te letten op onderscheid van godsdienst, recht feest konden vieren, doch hier, waar de rechterhand zoovele jaren de weldadigheid beoefend heeft zonder dat de linkerhand er iets van mocht weten, legt de bescheidenheid het zwijgen op. De meest aangename hulde op dezen dag zal voor den Jubilaris wel geweest zijn, het vereerend bezoek van Z. D. H. den Bisschop van Haarlem. Zoo heeft Lisse alweder getoond feest te kun nen vieren. Gelukkig de plaats waar Herder en parochianen, zoo een zijn, en waar met eene bevolking tot verschillende godsdiensten behoo- rende, het feest van den eenen ook waardeering vindt bij den ander. Nog eene bede: Heer, spaar ons nog lang dezen trouwen herder. De versiering en de decoratie der kerk was het werk van den heer A W. van der Meer, te Lisse, de versiering van altaar en priesterkoor van den heer Mart. Kok, bloemist te Hillegom. Te Scbeveningen is het zoo vol met badgasten, dat er geen plaats meer voor is in de hotels. Niettegenstaande allerlei localiteiten voor slaap kamers worden ingericht, moeten nog vele vreem delingen worden afgewezen, die in 's Gravenhage in de hotels een goed heenkomen zoeken. Ter gelegenheid van den verjaardag van H,M. koningin Wilkelmina zal te Nijmegen door een koor van 1000 kinderen met medewerking van een orkest van 80 personen,onder leiding van den heer Albert Roothaan eene uitvoering wor den gegeven. Gezongen en gespeeld zal worden: 1. Peest lied van B. ter Haar Bzn.; 2. //De Wereld in// van P. Benoit; 3. Vlaggenlied van W. Smits; 4. Jubelouverture van M. Weber; 5. /.Vrijaf// van II. van den Berg; 6. „Wilhelmus.'' Een heer die zich te Scheveningen Zondag middag te ver in zee had begeven, zonder te kunnen zwemmen, zonk plotseling in de diepte. Op zijn hulpgeroep schoten twee badknechten toe, die hem met moeite van een anders wissen dood hebben gered. De stoomtram Oudewater-HaastrechtGouda is Zondag-avond, doordat een kalf tusschen de rails lag, ontspoord. Het dier werd gedood; per soonlijke ongelukken kwamen niet voor. Uit Delft wordt gemeld, dat het bericht in sommige bladen als zou een geval van cholera asiatica zijn voorgekomen bij het personeel der Artilleiie-constructie-werkplaatsen niet juist is Tot heden is aldaar geen enkel geval van die ziekte aangegeven. De najaarsmeeting van de Algemeens Ilard- draverij-Vereeniging te Bussum is bepaald op 22 September, In een logement te Rotterdam heeft zich de 31-jarige Garl. Schimmer, geboortig uit Breslau, door een pistoolschot m het hart van het leven beroofd. De zelfmoordenaar, een gewezen Pruisisch officier laatstelijk komende uit Berlijn, werd dood op zijn bed gevonden met de pistool in de hand. Sedert ongeveer twee weken hield hij te Rotterdam verblijf. De werkstaking der sigarenmakers duurt te Amsterdam nog steeds voort. In eene vergade ring van fabrikanten, is besloten aan de eischen van den Sigarenmakershond niet te voldoen. Nabij De Lier (Z.H.) geraakte eenige perso nen te water waarover na den goeden afloop har telijk werd gelachen. In een pleiziervaartnigje gezeten trok een der heeren aan de lijn, toen een koe in volle vaart op hem aankwam. Yol angst sprong hij in het bootje dat echter kan telde en het geheele gezelschap te water deed tuimelen. Gelukkig redde de een den ander. Eene zeer laffe wraakneming heeft te Tochte- loo (Er.) plaats gehad. Een slecht mensch heeft daar de wreedheid gehad eene koe, van den sluiswachter H. G. in de weide den uier af te snijden en twee varkens op ergerlijke wijze te verminken. Uit 's Gravenhage zijn 350 pelgrims per Hol- landsche spoor ter bedevaart naar Kevelaar ver trokken. Tn een blad las men onlangs de volgende zonderlinge rectificatie: //Tot ons leedwezen zijn wij verplicht mede te deelen, dat het bericht, nopens den dood van Mr. v X. een laag verzinsel is geweest.// In staat van dronkenschap heeft de barbier J. M. te Niebert (Gr.) een zekere W. O. aldaar bij eene vecht partij met een scheermes in het aangezicht en denhals verwond. Men vreest voor W. O. zijn leven. De barbier is geboeid naar Groningen overgebracht. Door de Commissie voor Oud-Holland op de Amsterdamsche Tentoonstelling, is de volgende regeling vastgesteld voor de plechtige ontvangst van HH. MM. de Koninginnen op morgen Vrij dag den 23en Augustus. HH, MM. zullen worden ontvangen aan de Nijmeegsche poort. Aldaar zullen zijn opgesteld de leden der Commissie voor Oud Holland, met hun dames, de muziek eu het peloton van het Vendel Op de Markt zal zijn opgesteld het tweede peloton van het Vendel, front makende naar de Dorische poort. Zoodra de stoet der hooge bezoeksters in aantocht is, zullen de trompetters op de poort het //Wilhelmus// aanheffen en de klokken wor den geluid. De schutters presenteeren de wa pens De muziek neemt daarna het //Wilhel mus// over. Op de zuidzijde van de gracht zal een deel van het le peloton //en haie" zijn opgesteld in een gelid, front makende naar de huizen. Zoodra de hooge bezoeksters de Prinsenstraat zijn ge naderd, marcheert het le peloton langs de noord zijde der Gracht en door de Beursstraat naai de Markt, alwaar het zich onmiddellijk in slag orde schaart. De muziek stelt zich op de Markt op. Nadat HH. MM. langs de zuidzijde der Gracht en door de Prinsenstraat naar de vierschaar zijn geleid, zullen de exercitiën een aanvang nemen. Na afloop der exercitiën schaart het Vendel zich //en haie// aan beide zijden van de Markt en langs de noordzijde van de Gracht, op een gelid, front makende naar de huizen, tevens zal gedurende de wandeling van de hooge gasten de noordzijde van de brug tot ongeveer den ingang van het binnenhof worden vrijge houden. Pij het vertrek plaatst de muziek zich op de gracht aan de zuid-oostzijde van de poort. De twee rijwielen, welke te Bussum bij den Notaris Scheffelaar Klots zijn gestolen, zijn door de familie Heijbroek te Hilversum, toen deze te Spaanderswoud wandelden, in een vij ver aldaar verstopt gevonden. Zooals bekend is werd onlangs de burgemees-1 ter K. Dik te Nieuwe Pekela gearresteerd. Het tekort van den man bedraagt ongeveer f 17.000. I Ealk's ijselijke voorspelling van een //kritieke1' dag op eergisteren is zonder ongelukken voor bijgegaan. 't Was verrukkelijk schoon zomerweer, smoorheet en losse buien, lieten eenige regendrop pels los, maar dreven door de Augustuszon ver jaagd, over ons heen. Volgens de M. O. heeft de justitie in zake den moordaanslag te Zaamslag de overtuiging gekregen, dat er van een misdaad geen sprake is. 1 Er is dus iets gebeurd zegt de /V. Rott. Ct. waarvan wij geen melding gemaakt hebben, ware niet onze correspondent, evenals de justitie en zoovele anderen, op een dwaalspoor gebracht. Nu de hoofdpersoon in dit treurig drama overleden is, zal over de bijzonderheden en over i de aanleiding tot het gebeurde wel altijd een sluier blijven hangen. De landbouwersknecht A., die Maandag te Weert aangehouden werd, onder verdenking J. T. aldaar Zondag-nacht te hebben doodgescho ten, heeft volledige bekentenis afgelegd, doch geeft voor, het eerst te zijn aangevallen door den verslagene. Een zekere A. B. is te Roermond gearresteerd, verdacht van verduistering. Uit Breda zijn eenige personen per fiets naar Tilburg vertrokken. Zij sloten zich bij een 60 tal wielrijders aan, om gezamenlijk de bedevaart plaats Kevelaar te bezoeken. De oudste bewoner van ons land blijkt te zijn, de oud-scheepsgezagvoerder Bogaerdts te Groningen, die op den 21sten September a. s. zijn 107den verjaardag hoopt te vieren. Te Osch (N. B.) is zekere Schepers in hech tenis genomen en door de marechaussee naar 'sHertogenbosoh overgebracht. Hij wordt verdacht Zondag-avond met een messteek F. v. Grunsven levensgevaarlijk te hebben verwond. Het bestuur van het Vondelspark te Amster dam heeft op verschillende atstanden in het pard tegen hoornen een mand doen plaatsen, met het verzoek er boven geschilderd, om de papier n daarin te werpen. Dit zal moeten die nen om het ontsieren der wandelpaden door weggeworpen papier te voorkomen. Een wandel park gestoffeerd met snippermanden, is een ei genaardig gezicht! Het ergste is dat kinderen in de manden kruipen en schuil spelen. Gisteren viel bij het ruimen van een beerput in het Gasthuis te Oirschot een arbeider in de put; een ander, die hem redden wilde en met een ladder erin afdaalde, sloeg, waarschijnlijk bedwelmd, onmiddellijk achterover en viel er ook in. Zoo ook eenderde, vierde, tot een vijfde toe Op het oogenblik van afzenden van dit bericht is er slechts éen doode te betreuren. Van de anderen is de toestand nog bedenkelijk. De heer G. S. uit IJselstein verloor gisteren aldaar naar de fabriek gaande, eene portefeuille waarin f125 aan bankpapier. Een paar kleine jongens zagen, dat de zoon van een orgeldraaier iets opraapte. Daarop ver trokken vader en zoon met hun instrument in de richting van Utrecht, waar zij te huis be hoorden. Onmiddeljjk vertrok de chef-veldwachter Stel lingwerf naar Utrecht, waar het hem door zijn beleidvol optreden gelukte, het verlorene weder machtig te worden, 's Avonds half tien had de heer G. S. het bankpapier terug. Gisteren-avond heeft de opruier Domela Nieuwenhuis en de zijnen weder een opstandje te Amsterdam verwekt. In het Paleis van Volksvlijt werd eene vrij druk bezochte vergadering gehouden, belegd door sigarenmakers- en enkele andere vakvereenigin- gen ter bespreking van den toestand der werk staking onder de sigarenmakers en om te pro testeeren tegen het bestuur van den Roomsch- katholieken Volksbond die het optreden der leiders van de werkstaking als een schrikbewind had gequalificeerd. Domela Nieuwenhuis en nog anderen voerden het woord, hij was woedend dat geen katholie ken, daartoe uitgenoodigd, aanwezig waren om met hem in debat te treden over de quaestie der werkstakend? sigarenmakers. Het resultaat van de bijeenkomst was, dat besloten werd heden om 11 uur op den Dam bijeen te komen en eene wandeling door de stad te doen. Te 11.15 was de vergadering geëindigd en trok men, socialistische liederen zingende, over het Frederiksplein. Bij de Utrechtsclie straat kwam een detachement agente^i van politie, onder aanvoering van een inspecteur, de zangers tege moet en verbood hun het zingen. Toen hieraan geen gevolg gegeven werd, maakten de agenten van slok en sabel gebruik om het bevel, door den inspecteur na tweemaal sommeeren gegeven, te doen opvolgen. Geduchte slagen vielen op hoofd en ruggen van hen neder, die niet spoe dig uit den weg wisten te komen, maar ook een agent kwam onder de voet, zoodat hij zijn sabel en helm kwijt raakte. Nog eenige opstootjes vielen hier voor. Tegen middernacht was een klein troepje den Dam genaderd, dat zich nu in de richting van den Jordaan verwijderde. Domela Nieuwenhuis was na afloop der ver gadering nergens te zien, hij had zijn volkje weer in opstand gebracht en liet de misleiden de kastanjes, zooals altijd, uit 't vuur halen. Eene familie van zelfmoordemars. Eene ware zelfmoord-manie heerscht in de Belgische familie Van der Smissen. Eerst was het de bekende

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1895 | | pagina 2