B11MIMEM LAIN ÏÏT~ zelfs de Ne ue Freie Preste verwacht niet, dat er vóór de lente van 1896 iets bij zonders op het Balkan-schiereiland zal gebeuren. Ook in Ramenië en Servië maakt men zich ongerust over Rusland's plannen, vooral na Balgarpe niet wil dansen naar Rusland's muziek. Een correspondent van een der Weener bladen te St. Petersburg tracht het zenden van corlogsmaterieel naar Montenegro te rechtvaardigen door te wijzen op vorst N i t i k a, die zjjn leger wil reorgani- seereD, maar te arm is. Vandaar dat de Vorst weer een beroep deed op den Czaar die gewoon ia de arme Montenegrjjnen by te staan. Czaar Nico la as zond daarom naar Antivari het oorlogsmateriaal dat vcor de wapening van het Mootene- grijosehe leger noodig is. De Standardlaat zich niet om den tuin leiden. Montenegro, zegt het blad, is docr de Enropeesche mogendheden bjj tractaat van Berlpu gewaarborgd voor zjjne zelfstandigheid. Waarom zich na tot de tanden te wapenen De Serviërs zjjn niet bjjzonder gesticht over het zonderlinge bewjjs van vriendschap hetwelk de Czaar den MoDtenegrgoen geeft terwjjl te Weenen en te Londen Rnsland's bemoeiingen op het Balkan-schiereiland al is geen boos opzet in 't spel met wantrouwen worden gade geslagen. Men is overtuigd, dat wanneer in de Balkan Staten de poppen aan het dansen komen geheel Europa in vuur en vlam kan ge zet worden. GEMENGDE BERICHTEN. {Wordt vervolgd De Protest-meeting te 's Hertogenbosch. De heeren J. van Gulick, commandeur in de Orde van den H. Gregorius den Groote jhr. Jos. De la Court, commandeur van de Pius-Orde, J. B a e k e r s, ridder van de orde van den H.Sylvester,en J. H. M. C r a m e r, ridder van de Gregorius Orde, hebben zich gevormd als regelings-commissie voor de pro testmeeting op 22 Septemberde eerste is voorzitter, de laatste secretaris der commissie Deze heeren hadden tot eene vergadering uitgenoodigd een vijftigtal stadgenooten, aan welker uitnoodiging een twintigtal voldaan hadden. De Voorzitter zette het doel van de bijeen komst uiteen,namelijk het vormen van eene sub commissie, die zich op den meetingdag ter beschikking zal stellen van de vreemdelingen. De meeste aanwezigen stelden zich beschik baar anderen wilden eerst kenris nemen van het vast te stellen program. Besloten werd, over acht dagen opnieuw bijeen te komen, en wel op een meer geschikt uur 3 uur namiddag is nu juist het goed gekozen uur niet. Met het oog op de te ver wachten meetinggangers (men spreekt van 12,000 en meer) werd het weuschelijk geacht, de sub-commissie uit te breiden. De aanwezigen worden verzocht, in de volgende vergadering kennissen, vrienden of familieleden mede te brengen. De voorzitter van denAlgem. Nederl. Zoua- venbond de heer J. J. K p p e r s te Roermond zal nog voor a.s. Donderdag, met deze regelings commissie vergaderen. Het Tadicale kamerlid de heer G. V. Ger- ritsen, heeft naar wij vernemen een wetsvoorstel ingediend tot afschaffing van den ■eds-dwang bij de aanvaarding van bet lid maatschap der Provinciale Staten en van den Gemeenteraad. Op Dinsdag 10 September e. k. komt de Tweede Kamer der Staten-Generaal bijeen. Deze dag is beslemd tot trekken der afdeelingen en de daaruit voortvloeiende keuze van voorzit! ers en onder-voorzitters. De dag daaropvolgende zal het afdeeling- onderzoek van de zoo vurig door al wat demo eraat is verlangde kieswet aanvangen. De verkiezing van een lid voor de Tweede Kamer der Staten-Generaal in het hoofkies- district Veehei zal plaats hebben op Dinsdag 24 September e. k. De herstemming, is die noodig, zal geschieden op Dinsdag 8 October daaraanvolgende. ZAANDAM, 30 Augustus. Wegens minder ïUDstige gezondheidstoestand heeft de heer 0. Mats zijn ontslag genomen als wethouder en ambtenaar van den Burgelijken stand. Dins dag zal in den Raad een nieuwen wethouder gekozen worden. Nadat de deur weer gesloten was, omarmde hij hem. Dat heet ik eene verrassing, Bob! riep hij, waar, voor den drommel, hebt ge al dien tijd gezeten? Wij meenden niet anders, dan dat je ergens een spitsboef om zeep had gezonden. Bob, zooals de vreemde hier genoemd werd keek onderzoekend in de groote, prachtig ge meubelde kamer rond en liet zich dan op zijn gemak in een zachten zetel neervallen. Je doet je naam alle eer aan, Nebukad- nezar! sprak Bob lachend. Pah! antwoordde de kapitein, meent ge, ik zou leven als een bedelaar en mij voor die vuile bende vernederen gelijk mijn voorganger! Ze hebben geen vinger uitgestoken, die luiaards, om hem van de galg te redden. Ik regeer door vrees en verblind hen door deze weelde. Het prikkelt de lomperds, een edelman tot hoofd man te hebben. Alle achting voor uw stelsel, Ned! ant woordde Bob lachend, dat strekt uw vernuft tot eere. Ik meen ook dat men zich 't leven zoo aangenaam mogelijk moet maken en 't ver heugt me daarom dubbel, u juist als kapi tein weer te vinden. Kapitein Ned, die, in 't voorbijgaan opge merkt, een hoogst deftig man met de manieren eens edelmans was, streek zijn rossen snorbaard en onderwierp nu ook de gestalte zijns vriends aan een scberp onderzoek. Hm, ge scbijnt recht goede zaken gedaan te hebben, Bob, bemerkte hij, zich recht tegen over hem zettende en eene flesch wijn ontkur kende. Drink een glas wijn met mij en ver- KROMNENIE, 30 Augustus. Pij de heden gehouden verkiezing voor 2 leden van den gemeenteraad zijn gekozen de heeren: C. R e ij n e Kz. en H. R e ij n e Hz., ter vervanging van de heerenD. van Leijden en A. Schut, die hun mandaat hebben neergelegd. PURMEREND, 30 Augustus. Gisteren brach- het Leger des Iieils een bezoek aan deze ge meente. Met 2 booten arriveerden omstreeks 11 ure 300 heilsoldaten van verschillenden rang en de meeste In eigenaardige uniformen. Op gewekt en toch rustig trok de stoet, vooraf gegaan door kolonel en mevr. Oliphanten staf door de stad om in het welgelegen oord //Den Tuinbouw-/ eer groote heiligingssamen komst en muziekfeest te houden Met levendige geestdrift deelden kolonel en mevr. Oliphant, bijgestaan door enkele stafofficieren, doel en werking van het Leger des Heils mede. Een zondaar knielde op het zondaarsbankje neder. Muziek en zang gaven aan het geheel een vroolijk karakter VELSEN, 30 Augustus. Van het besluit tot wederinvoering der kermis door den Gemeen teraad heeft men onmiddellijk geprofiteerd. De kermis is aangevangen en zal tot en met Zondag voortduren. SPANBROEK, 30 Augustus. De rekening dezer gemeente sluit met een voordeelig saldo van f 1672,791/2- De ontvangsten bedroegen in 1894 f 12.699,141/2, terwijl de uitgaven in dat zelfde tijdvak f 11,026.34 beliepen. LEIDEN, 30 Augustus De ontwerp-begroo- ting dezer gemeen%,voor den dienst 1896 be draagt in ontvangst en in uitgaaf f 828 086, tegen f 813 703 voor den dienst 1895. De plaatselijke directe belasting is voor 1896 ge raamd op f157 000, tegen f 165 000 voorden loopenden dienst. SLOTEN-OSDORP, 30 Augustus. Vanwege de afd. Sloterdijk en Sloten-Osdorp der ver- eeniging tot bevordering van getrouw school bezoek werden in de afgeloopen week uitstekend geslaagde schoolfeesten gegeven. De leerlingen der hoogere klassen maakten een uitstapje naar Bloemendaal of bezochten Artis en Aquarium te Amsterdam terwijl aan de kleinen te huis een feest werd bereid, dat opgevroolijkt werd door draaimolen of poppekast. De kosten werden bestreden uit vrijwillige bijdragen der ingezetenen. De feestelijke viering van het vijftig-jarig be staan van den Anna-Paulowna-polder (Noord- Holland) is bepaald op 11 September a. s. De Arnhemsche R. K. Volksbond is door een dames-comité een prachtig vaandel aange boden. Bjj die gelegenheid sprak de weleerw. heer H. A. E. C. van der Waarden, kapelaan te Arnhem over de beteckenis van het vaan del. Maar alvorens te gewagen van de nieuwe vaan, wil spr. een blik werpen op de oude, want al prijkt de eerste in de schoonheid en de frischheid der jeugd, de laatste is eer waardig door haar ouderdom, haar verleden. //Eidei et Virtuti//! „Trouw en dapperheid" is haar opschrift er. zij brengt terug voor den geest, wat voor velen onzer slechts eene vage herinnering is, dat geweldigste feit uit het groote jaar 1876, die daden van moed en zelfopoffering welke vooral den naam der Ne- derlandsche zouaven met zoo schitterende stra lenkrans hebben omgeven. Teruggekeerd in het vaderland, toonden de Nederlandsche zouaven rich getrouw aan hunne schoone roeping, en zoo verrees hier ter stede de Zouaven-Broederschap, uit welke de R. K. Volksbond voortkwam. Want als practische mannen, die letten op de teekenen der tijden, begrepen de oud-Zouaven, dat thans op eene andere wijze en met andere wapenen moest worden gestreden dan voorheen. Het socialisme was opgestaan en daartegen moesten alle weer bare krachten worden vereemgd. Niet terug deinzend voor aanvankelijke moeielijkheden in Rome hadden de Zouaven geleerd niet te versagen hebben zij gezegeiierd en is hun doel bereikt. Was in Italië hun strijd niet met den gewenschten uitslag bekroond, in het vaderland wel. Aan dat alles herinnert het oude vaandel, dat, wordt sprekers wensch ver vuld, dan ook niet opgerold en weggeborgen zal worden, maar zal blijven prijken naast het nieuwe. Spreker bracht hulde aan het dames-comité, dat zijne roeping heeft begrepen in het ge schenk van het nieuwe vaandel, door den strijd der mannen te willen verlichten en te veraan genamen. Dat is de taak der Christenvrouw. Bij deze gelegenheid werd een woord van dank gebracht aan dichter en componist, de heeren J. G. Verhoeven en E. J. Oremus, van het nu uitgevoerd wordend Vaandellied. Het laatste gedeelte van den feestavond was gewijd aan muziek- en zangnummers die on- tel mij dan, waar en hoe gij gearbeid hebt. De waardige gezellen klonken en dronken op een spoedig vaarwelzeggen der //zaken Wat mij betreft, sprak de kapitein zacht, ik hoop spoedig op mijne lauweren ;te gaan rusten. Ik weet namelijk uitmuntend met de politie te treffen en heb, als het ware, eene overeenkomst met haar gesloten. Waarachtig! lachte Bob spottend. Gc maakt me meer en meer verbaasd, kapitein. Ja, wondervol is die geschiedenis voor waar, //nikte deze waardig, //en u, als een boezemvriend, kan ik wel in 'tgeheim inwij den, daar ik van uwen terugkeer veel ver wacht. Het hoofddeel der schavuiten moet wegge jaagd worden, daar zit geen greintje vernuft in. Met enkele uitzonderingen als: litis,Vos en Mol, zijn de meesten slechts domme werktuigëh. Gij zult mij helpen, leven in de bende te bren gen, vriend Bob! En de geschiedenis met de politie, her innerde Rob eenigszins ongeduldig h Hoor hoe ik dat aanleg. Het lot mijns voorgangers maakte mij slim. Ik dacht lang daarover en kwam tot het volgende be sluit: Ik zou met de politie een verbond sluiten, waardoor ik eiken roof, door mijne bende gepleegd, tegen een flink losgeld zou teruggeven. Daar nu het stellen en rooven op aarde nooit zal ophouden, zoo nam de politie mijn voorstel onder zekere bepalingen aan, die bepalingen verzekeren mijne veiligheid, zoolang mijne handen steeds rein blijven, Zeer goed, maar niet nieuw, nikte Bobj berispelijk onder de leiding van den bekwamen musicus den heer E.J. Oremus, werden uitge voerd en algemeen bijval verwierven. Te üussen zijn twee paarden van den land bouwer J. Konings in diens weide met een mes zoodanig verwond,dat het eene dier hoogst waarschijnlijk zal sterven. De politie hoopt er in te slagen de bedrijvers van die wandaad te ontdekken. Te 's Gravenhage is aangehouden een min derjarig meisje uit Nederhorst den Berg, dat er van door was gegaan in gezelschap van een slager. De schaker was tegelijkertijd in handen der politie, doch daar zijne aanhouding niet gevraagd was, werl hij ontslagen. Inmiddels bleek hij in het verschenen poli tieblad wegens ontvoering van deze minder jarige te zijn gesignaleerd. Moeder en zoon zijn te Schiedam gearres teerd, wegens van het fabriceeren en uitgeven van valsch geld. Een 60-tal valsche kwartjes hadden zij in omloop gebracht. Binnenkort waarschijnlijk op 14 September e.k. zal de Amsterdamsche Tentoonstelling be zocht worden door 900 werklieden der Leid- sche katoenfabriek met hun vrouwen, daartoe door de directie der fabriek in staat gesteld. De sociaal-democraten zullen heden demon- stratiën houden. Er heeft zich voor dat doel een "31 Augustus comité// gevormd, en door dit comité worden de partijgenooten aange spoord om //te laten zien dat het socialisme in Amsterdam ook op den Koninginnedag leeft In verschillende buurten zal men des avonds te 8 uren bijeenkomen en alle aanhangers der partij zijn opgeroepen om te 9 uren op den Dam te zijn. Naar wij vernemen bestaat het voornemen om de vacature van hoofddirecteur der directe belastingen voorloopig niet te doen vervullen. Een milicien der lichting 1892, van het 3e regt. inf. te Bergen-op Zoom is met pro voost gestraft, wegens //het bezit en het ver spreiden van drukwerken, welke de krijgstucht ondermijnen". (Socialistische bladen). Op den weg van Hilversum naar Loosdrecht is zekere J. H., uit laatstgenoemde plaats, door twee onbekende personen aangehouden. Na de gebruikelijke vraag om een sigaar of een pijp tabak hebben zij hem beet gegrepen, mishan deld en zijne portemonnaie ontroofd De inhoud ruim acht gulden werd buit gemaakt en de ledige portemonnaie hem nagesmeten. De werkstakende sigarenmakers houden vol. Dit begint de patroons te vervelen, zij nemen maatregelen en zullen het zaakje nog een dag of veertien aanzien, en dan het besluit afkon digen dat die werklieden, die in de staking vol harden, als ontslagen zullen worden beschouwd. Van toegeven aan der werklieden eisch moet geen sprake zijn. Op een kwartier afstand van de haven te Hoorn //in het Hoornsche hop// is een botter door een windhoos geheel omgekanteld. De opvarenden zijn gered. In de raadsvergadering te Kuilenburg deed zich het volgende voorEen buitenboertje kwam de raadzaal binnen, terwijl de secretaris de notulen der vorige vergadering las Toen deze hiermede klaar was, vroeg de voorzitter, als naar gewoonte, of er nog heeren waren, die aanmerkingen op de notulen hadden te maken. Allen zwegen, zoodat de president den hamer liet vallen met de woorden //dan zul len we ze arresteeren//. Hierna stond ons boertje van de publieke zitbank op en vroeg //alle heeren" plechtig het woord, hetwelk natuurlijk door niemand verleend werd, daar men niet wist wat er komen zou. Hij verzocht n.l. of hij zijn keind op school kon krijgen. De bur gemeester maakte hem opmerkzaam, dat het raadsvergadering was en hij straks maar terug moest komen, waarop de landsman antwoordde: //Dan zal ik Deinsdag wel komen." Vrouw J. C. te Sluis had haar 2-jarig klein dochtertje over; terwijl zij eenige huiselijke bezigheden verrichtte, was het kindje naar bui ten geloopen en had plaats genomen op een schommel, die in een boom was vastgemaakt. Toen de grootmoeder ging zien, waar het kind bleef, vond zij het met het hoofd paars en blauw hangende aan den schommelver moedelijk had het kind het evenwicht verlo ren, waardoor het in dien toestand was ge raakt. Een spoedig geroepen geneeskundige eene sigaar aanstekend, //reeds voor veertig, vijftig jaren uitgevonden.Maar toch veel Ned.// Ge hebt, naar ik zie, uwe handen reeds lang zuiver gehouden.// Natuurlijk, ik zal mij toch zelf niet den strop om den hals hangen, zoolang anderen voor mij de kastanjes uit het vuur haleu. En mijne bende maakt het ook zoo slecht niet daarbij, daar zij onder dit dak zekerheid ge niet. Wie zich op heeterdaad betrappen laat is natuurlijk verloren.// En kunt gij alles terugleveren De kapitein schokschouderde Ik ben borg gebleven voor mijne arbei ders, slimme Bob! Goed, lachte deze; hoe gaat het nu?// Wel, als de politie mij bezoekt. Wat! gij ontvangt de politie? Wel zeker, zij keDt het wachtwoord en drinkt bij gelegenheid een glas wijn met mij Als ergens een dwaas zijn gestolen eigendom terugkoopen wil, dan verschat ik het. Ik kan daarbij op de eerlijkheid mijner lieden ver trouwen, daar elk bedrog gestraft wordt met wegjaging. Strenge jongen, moet de grondslag van elk gezag wezen. Bob lachte luid, kapitein Ned deed mee. Je bent een kranige kerel, kapitein, riep de eerste; nu nog eene vraag: denk je hier in Londen op je lauweren ts gaan rusten? Neen, antwoordde Ned. Londen zou mij te onaangenaam zijn. Waarschijnlijk zal ik niet in Engeland blijven maar 't vaste land opzoe ken. mocht het gelukken na ruim twee uur werkens het leven weder op te wekken. Bij het bezoek van onzeKoninginnen aanEnschedé zal aldaar een detachement huzaren dienst doen ter sterkte van 4 officieren, 50 onderof ficieren en manschappen met 58 paarden. Ook zal de brigade marechaussees versterking ont vangen uit de omliggende plaatsen, tot een getal van dertig onder bevel van den districts commandant, kapit-rin Michelhof te Almelo. Te Minnertsga (Fr,) zou eene verkooping wegens schuld gehouden worden bij den timmerman K. Het scbijnt dat er in het dorp eene afspraak bestond om den verkoop tot eene schijnverlooning te maken, in het voordeel van K., ten minste op last van de Rechtbank te Leeuwarden is nu de inboedel van K. in eene schuit geladen en onder geleide van vier ma rechaussees naar Francker gevoerd, al vaar over veertien dagen in het logement //De Valk// de verkooping zal doorgaan. Aan houders van koffiehuizen en tapperijen te Rotterdam is heden ter gelegenheid van den verjaardag van H. M. de Koningin vergunning verleend om hunne inriehtingen tot 2 uur na middernacht geopend te hebben. Tegen den socialist S. Roders te Noord- wolde is door de marechaussees proces-verbaal opgemaakt wegens majesteitsschennis. Als een bewijs hoe brutaal sommige lade lichters zijn, kan dienen dat in eene ledige handkar, staande nabij de Rietlanden te Am sterdam, een bakje werd gevondenwaarin een strookje papier geplakt was met het rijmpje: Ter eere van de Koningin Pikte ik dat bakje in. Op het programma voor de viering van den Koninginnedag te Vianeu kwam ook voor: Hardloopen voor vrouwen boven de 40 jaar. Vele ingezetenen gaven daarover hunne af keuring te kennen en nu is het hardloopen voor vrouwen boven de 40 jaar van het programma geschrapt Het verstand is gelukkig de wereld nog niet uit. De personentrein uit Leeuwarden naar Mep- pel is te Peperga op een goederentrein geloopen waarvan drie wagens vernield werden. De loco motief van den personentrein is geheel verbrij zeld doch persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. De trein kon dientengevolge niet verder, vooraleer uit Meppel een locomotief was gezonden, hetgeen ook geschiedde. Naar men verneemt moet de schuld bij den wissel wachter liggen. Twee verdachten die hoogstwaarschijnlijk wilden inbreken in het klooster der paters Benedictijnen te Merkelbach werden in tijds door de bewoners die onraad bemerkten ver jaagd. Naar wij vernemen hebben een 33-tal arbei ders, die werkzanm zijn aan de te bouwen nieuwe Roomsch katholieke kerk te s Heeren- berg, het werk gestaakt. Eerst voor ongeveer acht dagen is met het werk een begin gemaakt. Ter gelegenheid van den verjaardag van H. M. onze Koningin worden de verpleegden in het Wees- en Armhuis te Dordrecht door een ge acht ingezetene feestelijk onthaald. De kracht van t water. Dinsdag avond is de streek Sidi-Aich, Constantine, Algerië, door een geweldigen waterhoos geteisterd, waarbij 14 menschen omkwamen en even zooveel gekwetst werden. De spoorbaan werd over eene lengte van zes kilometer vernield en twee ijzeren bruggen sloegen weg. Amerikaansch geschenk voor den Paus. De rijke bankier Throop heeft de gelegenheid open gesteld voor allen, die daartoe geneigd zijn, om bij te dragen in de kosten (een ton gouds) van een prachtigen zilveren draagstoel, dien hij voor Leo XIII heeft laten maken Dit geschenk zal den H. Vader op den 20 September wor den aangeboden als een daad van protest tegen de op dien dag plaats hebbende revolutie feesten. Valsche munters. Te Florence zijn verschei dene Italianen, naar men zegt uit den hoogen stand, als valsche munters in hechtenis ge nomen. Een afvallige. De ex-jezuïet graaf Paul Iloensbroech is dezer dagen in het huwelijk getreden met eene dochter van dr. Lettgau, den president der Rerlijnsche rechtbank. Frankrijk bijvoorbeeld? Neen, vriend Bob, daar was ik vroeger reeds. Ik zal mij Duitscbland kiezen. Wat denkt gij van Hamburg? Ik zou Berlijn kiezen; de stad is veel grooter en volkrijker. Maar eene hofstad! ik haat de Ber- lijners met hunne speurhondenneuzen. Ham burg is eene republiek, daar kan men prettig leven. Daar is niets tegen, hernam Bob, naden kend de blauwe rookwolkjes nastarende. Wan neer denkt ge den schepter neer te leggen? Zoodra ik een gepasten opvolger ge vonden heb; dat is eene bepaling mijner over eenkomst. Bij al het goud ter wereld! riep kapitein Ned opspringend, ik geloof dat die opvolger thans gevonden is; gjj zult kapitein worden, Bob, gjj alleen verdient het de re- geering over te nemen. Bob wiegde zich lachend op zijnen zetel. Ik wil met de politie niets te maken heb ben vriend Ned! Dwaasheid, onder welken naam zijt ge hier bekend? Men noemde mij den gelen Wolfstand met welken titel men mij dadelijk begroette. Juist, knikte de kapitein, voor mij was je maar altijd Bob eenen anderen naam heb ik je nooit gevraagd. Bin je wel eens in een Londensche gevangenis geweest? Die eer had ik nog niet Des te beter dan is de zaak heel een voudig. Ik stel u zoodra mogelijk voor aan een hoogeren politiebeambte, Levend verbrand. Te Brussel is weer eene tachtigjarige vrouw, die haar vuur wilde aan wakkeren door er petroleum op te gieten, levend verbrand. Een verschrikkelijke brand. De Russische stad Juc'nnow in het gouvernement Smolensk en 4000 inwoners tellende, is voor de helft door brand vernield. SpoorwegongelukDe Orient-express (sneltrein naar het Oosten) heeft te Rakovitza (Servië) een ongeluk gekregen. Vijf menschen werden gedood, 20 zwaar gewond en vele anderen lieht gekwetst. Het station was niet verlicht. Daar aan moet het ongeluk te wijten zijn. Een zakkenroller gesnapt. Ziende dat zijn collega te Esschen opgebracht, werd vertrok hij met den daarop volgenden i,rein naar Antwerpen doch sprong 100 M. van het station uit den trein, denkende dat hij verraden was, werd gepakt door een wisselwachter, aan wien hij zeide welk individu hij was en dat het hem nu niet meer kon schelen. Hij werd aan de politie overgeleverd. Cholera. Te Tarnopol in Galicië deden zich tot dusver slechts twee choleragevallen voor, waarvan een met doodelijken afloop. Men hoopt door voorzorgsmaatregelen te nemen de epidemie te beperken. Eene verloving. De Berlijnsche Lokal-Anzeiger beweert te weten, dat de verloving op til is van prins Christiaan, den oudsten zoon van den Deenschen kroonprins, met prinses Maud, de jongste dochter van den prins van Wales. Een zeeramp. De Duitsche Marine heefteen verlies geleden in het omslaan en zinken in de Noordzee van de torpedoboot S. 41. Dertien man zijn daarbij omgekomen. Ongelukkig einde. Prins Ernst van Rohan is te Eggersberg om het leven gekomen door een ongeluk op de jacht Zijn geweer ging af, terwijl hij zich bukte om zijn bond los te ma ken, en hij kreeg de lading in het hoofd. De Prins (geb. 1863) werd geruimen tijd in een gesticht voor zenuwlijders verpleegd. Hij was eerst een paar maanden geleden als genezen daaruit ontslagen en in het bezit gesteld van zjjn aanzienlijk vermogen Sommigen houden dan ook eene tijdeljjken terugkeer van geestesverbijstering als oorzaak van den dood niet voor uitgesloten. Aardbevingen. Uit New-York wordt gemeld, dat het zuidelijk gedeelte van Mexico dezer dagen door eene hevige aardbeving is geteisterd. Yooral in de steden Pinotepa en Nacionai werden daardoor ernstige verwoestingen aan gericht. Te LaibaGh in Stiermarken zijn gis!eren ook weer hevige aardschokken gevoeld. Sedert een maand slechts had men geen schokken waar genomen. Cholera. Volgens een telegram uit Shangai heerscht de cholera te Peking in vreeselijke mate, reeds 4000 menschen zijn aan de ziekte bezweken, Eene opbeuring. De Iribuna een Italiaansch blad deelt mede, dat de zoon van koning Um- berto de manoeuvres mag bijwonen die de Duitsche vloot bij Stettin zal houden. Een heele eer voor den prins van Napels. Dat wat te voorzien. Alexander Cohen, een Nederlandse h anarchist die naar Frankrijk was teruggekeerd om zijn straf te ondergaan, is door het Assisenhof der Seine van het onder gaan der straf vrijgesteld. Werkstakers. Het aantal werkstakers in de jute-fabrieken te Dundee is tot 30.000 geklom men. De patroons hebben vandaag de arbei ders gelegenheid gegeven het werk op de oude voorwaarden te hervatten. Hervatten de werk stakers den arbeid niet, dan worden ze allen voor goed ontslagen. Eene vechtpartij op zee. Berlijnsche en Engel- sche visschers hebben op zee een gevecht ge leverd, dat op het navolgende neerkomt De Belgische visschersboot Zeelust werd betrapt, terwijl de bemanning vischte in de nabijheid van Southwald, dichter bjj de Engel- sche kust, dan geoorloofd is. De kustwachters roeiden naar de boot en eischten, dat de vis schers zich zouden overgeven. Deze weigerden en verzetten zich met bijlen en messen. Er ontstond toen een hevig gevecht, waarbij de kustwachters ten slotte de overhand behielden, Van weerskanten werden eenige personen ge wond, enkelen zelfs vrij ernstig. De Zeelust is vervolgens naar Lowestoft Laat dat nog maar wat, verzocht Bob, ik moet eerst overwegen. Ik ben maar eens even naar Londen komen kijken en weet niet zeker, of ik hier blijf. O, ja, je hebt me nog in 't geheel niets verteld, riep de kapitein de glazen vullende. //Naar uw uiterlijk te oordeelen, kan't je niet slecht gaan, vriend Bob!// Nu vrij wel, sprak deze kort af, ik zal een andermaal uwe nieuwsgierigheid vol doen, voor heden avond moet ik afscheid gaan nemen, wjjl ik zeer moe ben. Wil je bjj mij blijven overnachten? Dank je, ik heb reeds logies. Welnu dan ga ik met je uit, voegde de kapitein er gauw bij, ik moet immers ook een weinig uitgaan, binnen twee minuten ben ik gekleed. Hij begaf zich in zijne slaapkamer, terwjjl Bob binnensmonds mopperde en zich dan toor nig in den zetel terugwierp. Zijne gedachten schenen niet heel aangenaam te zijn. Maar zjjn gelaat werd weer kalm toen kapitein Ned in een sierlijke overjas gehuld, den fijnen hoed in de hand, terug kwam en zjjn arm nemende, lachend uitriep: Som nu, vriendje, het is nog te vroeg, om te slapen. Ik breng je,waar alles rjjk en schoonjis. Bob maakte zich van zijnen arm los, om voor den spiegel te treden en zjjne kleedjj na te zien, De kapitein greep een kandelaar, teu einde hem van 't noodige licht te voorzien, maar blikte te vens in den spiegel, om 't gelaat zijns vriends in alle bjjzonderheden te beschouwen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1895 | | pagina 2