BIM M F. 1M L A N i>. Transvaal. Italië. Fransche adel. GEMENGDE BERICHTEN c het najaar bij den Landdag een weiso nt- werp tot beetrpding der sociaal-democratie aal worden ingediend. Wjj vinden die veronderstelling van de Kölnische wel wat voorbarig. Een bnitengewoon nummer vau den Reichsanzéiger bevat eens dankbetuiging van keizer Wilhelm aan allen, die hem gelnkwenschen hebban gezonden naar aan leiding van botgevierde jubilaeom. Met voldoening werd de Keizer vervuld door de geestdrift, waarmede het volk de wederge boorte des rgfes heeft gevierd. Een volk, aldus heet het., dat zoo zjjn dooden eert en het verleden gedenkt, zal, dat hoopt bij met vertrouwen, ten allen tgde troaw blij ven aan Keizer en Rjjk en de zon der vaderland agnde vjjanden der godde lijke wereldorde weten te weren, heD, die zelfs in de dagen van nationale geestdrift niet hebben geschroomd, het aandenken des grooten Keizers te beleedigen en daar door de edelste gevoelens des volks te kwetsen. Spanje. De Spaausche bevelhebber op Cuba, de maarschalk Martinez Campos, heeft thans onder zgue bevelen 59,900 infante risten, 13,886 cavaleristen, 1858 artilleris ten, 1415 geniesoldaten, 2700 mariniers, 976 politic-agenten, 4400 gendarmes en 1152 vrgwilflgers, derhalve ongeveer 100,000 strijdbare manschappen. Als de Maarschalk met deze legermacht da opstan delingen nog niet onmiddellijk durft aan pakken, ziet het er zeer treurig uit. Volgens de Frankfurter Zeitung denkt de Madridsche regeering den Maarschalk nog eene versterking te zenden van 25,000 man in October, en zoo noodig later nog 15,000 man. De opstand breidt zich schrikwekkend nit in de provinciën üavannab, Piuar de Rio en Matanzas, zoodat de toekomet met den dag bedenkelijker wordt. Er bestaat gevaar dat een gedeelte der Spasnsche troepen zich met do opstandelingen zal ver broederen. Naar wjj vernomen zal de Nederland- sche spoorweg-maatschapp j de lijn tusschen Charlestown en Standerton binnen een zekeren tgd van de Nata'.sche regeering overnemen. Gednr6nde de laatste zes maanden zjjn zoowat tienduizend meDScben in Zuid- Afriba nit Europa aangekomen en zjjn twee millioen vgf honderd en zeven en zestig daizend gouden ponden ingevoerd. Ia de Transvaal heeft men een zeer slechten dunk van de Portugeesche soldaten. Ben forschgebonwde boer voelde zich iu «baat om minstens een half dozjju dezer wldaten met de vuist van zich at te hon den, en eene Transvaalsche lady verze kerde aan de Klerksdorp Recorddat wanneer een half dozgn dezer soldaten baar aanvielen, zij eenvoudig een bij zjjn hiel grijpen zou en met deze bjj wjjza van stok de andere vgf van haar Igf houder. De Hertog van Aosta is te Altezzano met zgn rjjtuig op hol geweest en er uit gevallen. Hg was met de Hertogin in het rjjtuig gezeten. Hij zelf werd gewond aan de rechterband en de heup zijn toestand is bevredigend. De Hertogin kreeg geen letsel. Een Macht uit Beieren. De toevloed van leer lingen in de gymnasiën is zoo groot, dat vau verschillende zijden daarover bezorgdheid wordt aan den dag gelegd, en reeds zijn er maatrege len genomen, om dien toevloed tegen te gaan. Eene menigte jongelui worden naar deze inrich ting gezonden, die geen lust, geen neiging en geen aanleg voor humanistische studiën hebben. En wat is hiervan het gevolg? Heeft de leerling eenmaal den drempel van het gymnasium over schreden, dan meent hij voor het leven geborgen te zijn. Van jaar tot jaar sukkelt de leerling eene klas verder, of ook wel om de twee jaar. Heeft hij eindeljjk na veel tobbens en zwoegen, na veel klachten van ouders en leeraren het eind examen gemaakt, is hij er door allerlei middelen eindelijk doorgesleept, dan kan hij dingen naar allerhande staatsbetrekkingen. Dan begint het lieve leed, dat soms jaren duurt. Het middel- matigste talent meent,,dat hij het meest verongelijkt wordt, eer hij eeno betrekking machtig is gewor den, en daarna ook nog. Hij heeft zich van de betrekking gouden her gen beloold. Hij heeft gezien hoe staatsdienaars die van huis uit fortuin hebben, op grooten voet leefden Hij verkeerde in de mcening met hen te kunnen meedoen. Helaas hij vindt zich bitter teleurgesteld. Hij moet zich meer ontberin gen getroosten, hij moet veel hekrompener leven dan velen van zijne vroegere makkers die in den handel of in een handwerk een middel van be staan vinden. Mochten de ouders dit toch bijtijds inzien en inch geen te hoog denkbeeld van den leerlust hunner kinderen vormen. De klacht uit Beieren is zeer toepasselijk op ons land met zijn half bakken geleerden, die daar met dikke knuppels in de hand langs de straten rondslenteren en in hun waanwijsheid spotten met priester en kerk. De Neclerlandsche Journalistenkring, zal op het te houden drukpers-congres van journalisten te Bordeaux vertegenwoordigd worden door zijn voorzitter den heer Ch. Boissevain, hoofdredacteur van het Alg. Handelsblad. België zal vertegenwoordigd worden door de heeren G o e m a e r e,H einzmann, Savino cn Bouchery van Antwerpen, C a n 1 e r en Eotvers van Brussel; Ch. V erstraete van Gent en Verhoeven van Namen. BOSKOOP, 9 September. Zonder brand te veroorzaken sloeg de bliksem alhier in bet kerkgebouw der Evangelisatie. Eenige ruiten en ten raam werden verbrijzeld alsmede een zij muur opengescheurd. HAARLEMMERLIE DE SPAARN WOUDE. 9 September. Bij het onweder van Zaterdag morgen is in het weiland onder deze gemeente een koe van den veehouder M. uit Haarlem door den bliksem gedood. IJ MUIDEN, 9 September. De heer H. D a 1- m e ij c r, werkzaam op het post- en telegraaf kantoor alhier, is benoemd tot rijkstelegrafist in de Transvaal. ZANDVOORT, 9 September. Onze badplaats ziet er nog steeds, begunstigd door het moo;e zomerweder, zeer florissant uit. Er vertoeven hier 864 badgasten met 252 dienstboden. De waterstand op de Maas is zoo laag. dat de stoombootvaart-onderneming P. J. Berger (dienst VenlooRotterdam) haar geregelclen dienst niet kan volbrengen Tijdens het onweder, dat Zaterdag-morgen boven Broek in Waterland losbarstte, werd in die gemeente eene vrouw, bezig met het aan maken van het fornuis, door den bliksem ge troffen, evenals een meisje dat zich bij haar be vond. Beiden kwamen met lichte kwetsuren, aan wang en been, en met den schrik vrij. De Minis! er van Koloniën zal eerst in het laatst dezer week uit het buitenland terugkee- ren. De Tentoonstelling en de kermesse d'eté in het Paleis voor Volksvlijt te Amsterdam, waar de menschen niet voor hun verdriet naar toe gingen, werd Zondag door 5795 personen be zocht. De Amsterdamsche Tentoonstelling werd jl. Zondag door 13,000 betalende personen bezocht. In de afgeloopen week is Oud-Hollandt door 32,039 personen bezocht. Het aantal bezoekers is thans gestegen tot 585,233. En dan klagen de menschen nog over den slechten tijd. Een grap uit Oud-Holland. Er was gisteren een gedans en gehos van belang op het plan kier, dat er nog lag van het Limburgiafeest. Eensklaps weerklinkt eene schitterende fanfare. Ieder kijkt naar de muziektent. Er was een hoed verloren en de geniale heer WTolff wist direct de beste manier om den eigenaar tp vinden. De hoed werd den volke vertoond, en de mu ziek speelde: Wien z'n hoed is dat, wie z'n hoed is dat u enz. Bij het hevige onweer, dat Zaterdag-voormid dag boven 's Hertogenbosch woedde, sloeg de bliksem in de woning van den heer Vlamings, rijks-veearts aldaar, gelukkig zonder andere dan eenige materieele schade aan den schoorsteen te veroorzaken. De bewoners kwamen met den schrik vrij. Als bijzonderheid vernemen wij, dat de Koning innen in de verschillende plaatsen die zij op Haar tocht in de noordelijke provinciën be zochten hij de winkeliers belangrijke bestellin gen hebben gedaan om naar Het Loo op te zenden. Hare Majesteiten laten daarbij verklaren dat zij dit gaarne doen, om op de hoogte te komen van de qualiteit der verschillende stoffen in de verschillende deelen des lands Te Delft heeft Vrijdag-avond een knecht aan de gasfabriek in verg ssing omstreeks balf tien de geheele stad in 't duister gezet. Door eene verkeerde draai aan de hoofdkraan veroorzaakte de man vele komische incidenten. Te Helder is aan den Zeedijk in de nabijheid van zijne woning het lijk drijvende gevonden van den stoker der marine T., die sedert eenige dagen werd vermist. Terwijl een troep cavalerie den Heilkenber- gerweg te Amersfoort passeerde, werden een offi cier, een drietal manschappen en paarden Zater dag-ochtend door den bliksem getroffen. De manschappen en paarden geraakten buiten wes ten, doch keerden na eenigen tijd tot be wustzijn terug. De officier werd aan een zijner armen geraakt, tengevolge waarvan deze zwol. Ze zijn allen buiten gevaar. De heer ,T. Mol, thans een grijsaard van 80 jaren, heeft deze week den dag herdacht, waarop hij voor 40 jaar tot lid van den gemeenteraad van Nisse, bij Goes, werd gekozen. Zaterdag jl. woedde boven Vorden een wel kortstondig doch vrij hevig onweder, waarbij een vrouw die de koeien uit de weide naar huis dreef, de parapluie door den bliksem boven het hoofd werd weggeslagen. De stok was vlak boven de hand afgebroken. Alles om de vrouw stond in lichte laaie, terwijl de koeien uit elkander stoven. Wonder genoeg bleven vrouw en vee ongedeerd. Zondag-avond kregen bij het verlaten van een berucht huis zekere Van G. en B. te Vucht, hevige woorden. De ruzie liep zoo hoog, dat v. G.naar huis ging,een geweer haalde en a bout portant schoot; laatstgenoemde hukte, waardoor het schot over hem heen ging. Maandag-morgen is v, G. door marechaussees zwaargeboeid gevankelijk naar Den Bosch getrans porteerd. In Zeeuwsch Vlaanderen zijn veel valsche kwartjes in omloop. Een verborgen schat gevonden. De landbouwer R. A. Hoven, te Kropswolde, vond dezer dagen in het varkenshok 26 zilver- en 2 goudstukken. Bij onderzoek bleek een oude balk, die door de varkens was doorgeknabbeld, nog ongeveer een even groot aantal oude muntstukken te be vatten. Hare Majesteiten de Koninginnen zullen Maan dag 16 September a. s. omstreeks vier uur te 's-Gravenhage terugkeeren en een tiental dagen aldaar verblijven. Voor het congres van den Ned. 11. K. Volks bond, van 15 tot 17 dezer te Amsterdam te houden, melden zich nog voortdurend vereeni- gingen en personen tot deelneming aan. Onder de laatsten noemen wij slechts pater Bruin, den hekenden Jezuïet-socioloog uit Maastricht, de heeren Baekx en Buysen, voorzitters resp. van Vrede (Hoogstraat) en Vrede (St. Amands) te Antwerpen, den heer Jos. Cuypers, ingenieur architect te Amsterdam. De kaarten voor hijwoning der openbare avondzittingen zijn bijna alle verkocht. Nog vernemen wij, dat eene wijziging in het program is gebracht. De H. Mis, welke Maan dag-ochtend de opening der werkzaamheden zal voorafgaan, zal niet gecelebreerd worden, zooals bepaald was, door den centraal-adviseur pastoor Konings in de St. Catharina, maar door Z. L. H. Mgr. Bottemanne zeiven, des ochtends half acht, in de Magdalenakerk. Te Amersfoort heeft Zondag-avond bij eene oneenigheid zekere v. .d. K. aan T. v. D. met een dolk eene levensgevaarlijke wond in den buik toegebracht. Deze kennisgeving is op circa 100 plaatsen in grooten biljetvorm te Amsterdam aangeplakt. Aan de sigarenmakers van onderstaande sigaren fabrieken te Amsterdam en omstreken brengen de ondergeteekende sigarenfabrikanten ter kennisse, dat zij verlangen: 1. Erkenning van de volle vrijheid van den patroon om werk lieden aan te nemen of te ontslaan. 2. Dat de werklieden elkander onderling niet zullen hin deren of bemoeilijken, hetzij direct of indirect, om hunne overtuiging of grondbeginselen. Zij, die op deze voorwaarden het werk willen her vatten, kunnen zich hiervoor aan hunne respec tieve fabrieken doen inschrijven tot en met 18 September, 's morgens tusschen 10 en 12 uur. Zij, die zich gedurende dien tijd niet hebben aangemeld zullen worden geacht te zijn ontsla gen. De datum wanneer eventueel de werkzaam heden kunnen hervat worden, zal zoo spoedig mogelijk worden bekend gemaakt. Vogens de namen van 54 fabrikanten. Appeltern tegen de toelating van den Oud' aaf Th. Banken als lid van den Gemeentf hebben het besluit van den Raad val Augustus jl., waarbij de toelating van gen den Banken besloten was, gehandhaafd. Het eenige door den Burgemeester aangevi argument, //dat het in Appeltern van algen) bekendheid is, dat Th. Banken indertij zouaaf in vreemden krijgsdienst is gewc wordt door Ged. Staten geen voldoend 1' geacht, dat genoemd persoon zich zonder stemming des Konings in vreemden krijgsd heeft begeven en daardoor zijn Nederlanden zou hebben verloren. Baar rekenden ze niet op. Te Limoges zijl werklieden in de schoenen-fabriek van teux tot werkstaking overgegaan. Zij eische ontslag van den directeur. Maar de heer teux heeft dadelijk kennis gegeven van zijn om, komen de werklieden morgen vroeg 11 werk, de fabriek voor goed te sluiten. Een avontuur. De weduwe van Barnum, vermaarden Schowman, is dezer dagen trouwd met een Turk, Callais Rey, die redde, toen zij op reis in Egypte, va Groote Pyramide dreigde te vallen. Gevonden schatten. Te Buluwayo, Mata land, heeft men in oude bouwvallen een van kostbaarheden goud en diamante ontdekt. Hoe langer hoe gekker. Volgens een Du blad dragen Engelsche dames het volgend wielcostuum: kleine lichte, muts of hoed, eleg nauw, doch niet te eng jakket met lange pa tot over de heupen, wijde broek met plo wat de modemaakster plissé noemt, tot o* knie, Schotsche of zwarte kousen, gele scho Opdat zij er niet belachelijk zullen ui wanneer zij niet rijden, dragen zij over de een tot aan den enkel reikend rokje, dat het rijden van voren open is, en anders toegeknoopt. Eene vechtpartij op leven en dood. Twee bat reizigers, Antoine R. en Eelicier J. te 1 hadden een geschil en gingen naar den coi) saris van het //Quartier de la Gare,// opdat scheidsrechter zou zijn. Deze weigerde el hun den raad naar den vrederechter te De twee vijanden gingen naar buiten, begon de twist opnieuw. Plotseling trok revolver en vuurde op R.; deze was ook i bezit van een vuurwapen, en nu ontston'' waar Amerikaansch duel, zonder genade eerst eindigde toen alle kogels waren afgescl Antonie S. werd gewond aan den recht' en in de zijde, terwijl eene vrouw die vat prins geen kwaad wist, maar er toevallig' passeeren, een schot in de linkerdij kreeg Toen alles afgeloopen was, verschenen ag van politie die de vechtersbazen arrestee Hevige onweders. Tengevolge van hevig1 weders hebben op verschillende plaatsen it tugal overstroomingen plaats gehad. Drie sonen werden door den bliksem gedood, t' een aantal menschen verwondingen kreget materieele schade is aanzienlijk. Een groote brand. Het stadje St. Marl Osterode in den Harz, staat in brand. zijta 60 huizen eene prooi der vlammen gevvi' Het standbeeld voor Garribaldi. Het ruiter beeld voor dezen man is gereed en zal °l Janiculus te Rome worden geplaatst. Uit brons gegoten heeft het beeld een 2* van 15.000 kilogram. Aan de vier koekeu het voetstuk staan bronzen beeldgroepen, d" levensgroot; de eerste vier strijdend6 willigers stelt de verdediging van Rom6 de tweede Amerika, een vrouwenfiguur! Handel en nijverheid naast zich; de derde uit vijf figuren, den slag van Calatufimi stellende, en de vierde groep stelt Euro?®1 Geschiedenis en het Leger voor. Mooier kan het niet voor dezen rooV; voor een handvol Pauselijke Zouaven op den loop ging en met zijne bende b) ernstige ontmoeting de nederlaag leed. Werkstaking. De mijnwerkers van du du Placard te Mariemont, ten getale va" staken het werk. Zij eischen hooger 1"' verband met hei stijgen der kolenprijze"', verwacht en eene algemeene werkstaking te mont. In alle kolendistricten van het k van Charleroi is eene gisting, die wel et eene werkstaking kon overgaan. Ben standbeeld onthuld. Op het maif" te Nolay in het Departement Cóte-d'or Carnot's standbeeld in tegenwoordig hei' mevrouw Carnot en haar zoon Ernest o" De minister Poincaré hield eene rede te van den vermoorden President der ï1 republiek. Cholera. In Galicië (Oostenrijk) breidt lera zich uit. Ook uit Krakau wordt dat zich te Warschau eenige ziektegeval'6 ben voorgedaan. Een droevig geval. Het stoffelijk oversc" den jeugdigen Oostenrijkschen aartshertog die op jacht door zijn eigen geweer bij 6 doodelijk werd getroffen zal morgen in mund-kapel te Pest worden bijgezet. jj! In Frankrijk leven duizenden nako"1'' van oud-adellijke geslachten, die zonde1' 1 fortuin zijn en door hard werken aan d6^, moeten komen. Te Guerande, in Bret'1^, een nazaat van ridder Beaumanoir, de" genoot van Duguesclin, eenvoudig tolb6^ te Carnac, in Bretagne, wordt door den De Donderdagsche excursie-treinen der Staats spoorwegen van den Haag, Amsterdam, Rotter dam, Gouda en Utrecht naar Arnhem, Zutphen en Nijmegen, zijn thans opgeheven. De Commissaris van politie te Arnhem ver zoekt aanhouding en opzending van de sederi j.l. Vrijdag aldaar vermist wordende 73 jarige vrouw Vile, bestedelinge, gekleed in paars jak, zwarten rok, geruit schort en witte geplooide muts Het laatst is zij te Velp gezien. Zij is kindsch. Eene vrouw te Gruitrode bij Budel schonk haren man, na het vorige jaar van een tweeling te zijn bevallen nu vier zonen. Moeder en kroost zijn welvarend. Tijdens het verblijf van de Koninginnen te Assen moest de kleine jongen van een banket bakker aldaar eene flesch met zuurtjes in de buurt van het hotel van den Commissaris be zorgen. Bij ongeluk viel deze echter uit zijn hand. Het kleine ongeval trok dadelijk een aan tal menschen met den huilenden jongen als middenpunt. Een oogenblik later kwam een la kei uit het hotel, namens de jonge Koningin die het ongeval van uit het raam van haar ka mer gezien had, den jongen een gulden brengen. Dit trekje van beminnelijke goedhartigheid van de 1 jonge Vorstin viel zeer in den smaak van het pu bliek. Een bewoner van de Heerengracht te Amster dam had, 's avonds thuiskomende met zijne vrouw eene onaangename verrassing. Voor de denr zijner woning komende, vond hij aan den trekknop zijn huissleutel hangen en kreeg op herhaald schellen, daar hij niet binnen kon gaan, omdat de knip van binnen op de deur was, geen gehoor, terwijl hij wist dat zijne drie dienstboden thuis moesten zijn. Goede raad was duur. Een flink man werd opgezocht, om met een ladder de eerste ver dieping binnen te klimmen, en toen kon in de gang de binnenknip worden weggeschoven. Toen de familie binnen was, werd ontdekt 1 door een briefje dat op de keukentafel lag, dat de drie dienstboden goed gevonden hadden door de deur van het onderhuis te vertrekken. Tot haar eer moet worden gezegd dat alles in de uiterste orde was achtergelaten. Haar plot seling vertrek bracht echter nog al stoornis in de familie teweeg. Gedep. Staten van Gelderland beschikkend op het bezwaarsehrift van d«n Burgemeester van Op den 21 September e. k. zullen de voor standers van Lijkverbranding' eene algemeene vergadering houden in den //Stads Doelen// op den Verwersdijk te Delft.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1895 | | pagina 2